Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Kendi i perrallave (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=336)
-- Poezi per femije (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3318)


Postuar nga Piktor datė 07 Mars 2007 - 19:14:

laja laja currilaja
neser mrama
na vjen daja
daja vjen
gja s'na bjen
na i shkojm
gja si ēojm.


Postuar nga Piktor datė 08 Mars 2007 - 17:16:

lepri shkrepsi
rrin mendushem
a se di se je pendushem
lepri kcen hop hop
cillin don ma fort.


Postuar nga lubi datė 10 Mars 2007 - 10:53:

EKSPOZITA JONE

ME DY DUUART TE NJOMA
ME NJE LAPES EDHE ME BOJRA
SOT NJE EKSPOZITE TE TERE
VEC PER JU E KEMI BERE.

PER GJITHE JU EDUKATORE
DHE JU NENA DUARARTA
VIZATIME FEMINORE
KEMI SJELLE PER DHURATA.

ENDE JEMI NE TE VEGJEL
MIRE NUK DIME TE VIZATOJME
POR ME TO--GEZUAR FESTAT
ME GJITHA ZEMER JU UROJME.


Postuar nga SEXI datė 10 Mars 2007 - 16:39:

" Teli dembeli " vjersha qe kam pas shume qejf kur isha e vogel dhe e di permendesh dhe sot e kesaj dite...

Gjel kokoshi mbi ēati
ben akoma kiki-ki
ke kerkon te zgjoje valle
ē'qenka ky gjumash i rralle.

Ja kjo ora tregon 8
Teli ende po gerhet.
Ja kjo ora tik-tik tak
prit moj ore te fle dhe pak
mos ma prish ti qetesine
se te kyē ne komodine...

Nuk me le nje dite te qete
prit moj ore se ngrihem vet.
I tha ora nese pres
ngrihesh neser ne mengjes.

Ēohet Teli me pertim
eh...ta kisha sot pushim.
Po te qe e diele sot
tik-tik tak do beje kot
Ia pret ora per dembela
te kish java 7 te diela.

Teli shkon ne lavaman
zerin ngre kerkon mamane
ti laj faqet ti laj syte
si ky Teli ska te dyte.

Edhe rrobat s'i vesh vete
por mamase i therret
obo..bo ēme ngeci menga
ne kepuce nuk me hyn kemba
obo..bo e ubu...bu
more Teli ēben keshtu...

Per ne shkolle u nis pastaj
mami ēanten shpejt ma mbaj
Une se mbaj dot jo..jo nuk
se ka libra ska pambuk...

Ne pushim te gjate
zhurme ne oborre
ndihen qe nga large
zerat feminore...

Vajzat ne litare
hidhen hop e hop
Pak me tutje ēunat
luajne me nje top...

etj..etj...se nuk po me kujtohet me per momentin...


Postuar nga lubi datė 20 Maj 2007 - 09:50:

Qesh kur mami e babi im qeshin

Gezohem kur mami e babi im gezohen

Hidherohem kur mami e babi im hidherohen
shume hidherohem

Bashke me ne qeshin,gezohen e hidherohen
muret
orendite
e tere shtepija.


Postuar nga Katilesha datė 17 Shtator 2007 - 17:35:

Kisha kohe pa shkruar tek kjo teme,por sot duke degjuar nje femije duke rrecituar vjershat qe kishte mesuar ne kpesht ..U kujtova...!! Repeat plzzzzz vjershat i thashe femijes dhe ja ku po i shkruaj...:p

:p

Ky ariu nje dite vere

"Ky ariu nje dite vere

i shkoj bletes ne koshere

-Thashe te c'mallem,kusherire

sa gezoj qe te jesh mire.

-Qe gezon e di - tha bleta

me ke mike , or tungjatjeta

vec nuk di: ky mall i zjarrte,

eshte per mua, a per mjalte..."


Postuar nga bleta punetore datė 17 Shtator 2007 - 18:42:

Diamanti

Nje here dy hajdute
vodhen nje diamant
"Varferia jone, -thane-
kaq e pat!"

Gjithe gezim
shkuan ne shtepi,
por u degjuan zenka:
"Jo une... jo ti!

Andej po kalonte
nje kryegangster
t'i hidhnin para kembeve
nje vazo lulesh
s'i kish ndodhur ndonjhere

E hapi deren
i terbuar
(gjithe zemerimi
ne sy i ish shkruar)

"Po ju, ketu?!..."
u meken shoket per nje cast
"Ju more derra,
qe desh me vrate!"

Diamantit,
me nuk po i rrihej,
leshoi nje shkelqim verbues
qe sa me shume te shihej.

Nje mrekulli te tille
s'e kish pare i mjeri
i la te dy hajdutet
dhe u drodh i teri

E mori nder duar,
me te madhe qeshi,
mbylli deren tere force e tha:
"Mirembetshi!"

Shoket, gjithe turp
u pane ne sy,
u hodhen ne krahe te njeri - tjetrit
e derdhen lote qe te dy

B.P. kur shkonte ne shkolle me jake te qendisur :p


Postuar nga lubi datė 19 Maj 2009 - 10:31:

vjeshta

VJESHTA ESHTE PIKTORE
MOTRA KESHTU THA
NGJYRAT IU MBARUAN
VEC TE VERDHEN KA

NGJYRAT IU MBARUAN
QIELLI BEHET GRI
VJESHTA U ZEMERUA
SJELL ERE DHE SHI

PO SHPERNDAN VJESHTA
KUDO NJGJYRE TE VERDHE
THELLE NE SHPIRTIN TIM
KA VETEM PRANVERE


Postuar nga lubi datė 26 Gusht 2009 - 10:23:

LAPSI IM

lapsi im sa cudi
ben nje pike
ben nje vije
ben nje dore
e ben nje tjeter
nje njeri krijon ne leter.

pyet lapsi
cfare do tjeter?
nje ari edhe nje keter
sigurisht dhe zonjen..dhelper.

lapsi im sa cudi kush ta dha kete magji.


Postuar nga lubi datė 26 Gusht 2009 - 10:26:

KAM NJE KUKULL

kam nje kukull ne kuti
as nuk ha
as nuk pi
i ka floket kacurrele
e kepucet me kordele

kur shkon ne shkolle
ve kurore
kur vjen ne shpi
hyn ne kuti
i ben detyrat nji nga nji.


Postuar nga AngelDevil datė 19 Nëntor 2009 - 09:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha njeni
karamele zana, vijne nga tirana
nga tirana peshkopi, ēfarė numri do ti
une dua treshin, macja kapi veshin
veshi u keput macja ranė lluc
lluca u tha macja u la
treni u nis macja u gris
treni ndaloj macja shpetoj.sa kohe kisha pa e degju kete


Postuar nga AngelDevil datė 19 Nëntor 2009 - 09:15:

mu kujtua kjo ne fakt eshte kenge

Rosat notojne brenda ne liqen
koken ulin poshte
bishtin lart e ngrejne
lahen pastrohen per bukuri
pastaj ga ga ga ga shkojne ne shtepi


Postuar nga AngelDevil datė 19 Nëntor 2009 - 09:17:

dhe kjo tjetra

Xhaxhi Enver Xhaxhi Enver
e ke gojen me sheqer
me sheqer e me hurma
lum Partia qe te ka ...

ose kjo

Xhaxhi Enver xhaxhi Enver
doren permbi zemer ma vendos ngadale
ajo rreh si zog do te thote 2 fjale
me dashurine tende oh sa me kenaqe
per gjithe Shqiperine lerm te te puth ne faqe..... dhe e putha xhaxhin Enver


Postuar nga AngelDevil datė 19 Nëntor 2009 - 09:20:

Plaku i vitit te ri dhe njeriu prej bore
se bashku rreth pemes kercejne dore prej dore
vogelushe Shejtonia si engjell eshte veshur
kur futet ne valle duke buzeqeshur


Postuar nga Deb* datė 19 Nëntor 2009 - 14:57:

Dy vjersha te shkurtra te preferuara nga femijet e vegjel.

Xhepi im i vogel
cfare kerkon nga mua?
Nje shami te vogel
per hundet e tua.
Kur se ke me vete
dukesh i shemtuar,
kur e ke me vete
dukesh i zbukuruar.


Ne liqen moj nene
nje top paska rene.
Merre ma jep mua
e dua, e dua.

S'eshte top moj Edlire
pa veshtoje mire.
Neteve ne liqen
heneza shkelqen.


Postuar nga AngelDevil datė 19 Nëntor 2009 - 14:59:

Deb tani skam kohe kam ca gjera urgjente me mbaru por vdes me i kujtu keto vjersha i kam qejf vertet do postoj ndonji me vone


Postuar nga Deb* datė 19 Nëntor 2009 - 15:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Deb tani skam kohe kam ca gjera urgjente me mbaru por vdes me i kujtu keto vjersha i kam qejf vertet do postoj ndonji me vone

Ja po e postoj une nje per ty.

Per nje d qe ti se ve,
fjala dere behet ere
dhe shtepia ngel pa dere
Per nje m qe ti se ve,
fjala mik behet ik
cben keshtu more besnik
A i thuhet mikut ik?


Postuar nga Vizioner datė 19 Nëntor 2009 - 15:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Deb tani skam kohe kam ca gjera urgjente me mbaru por vdes me i kujtu keto vjersha i kam qejf vertet do postoj ndonji me voneNgele me femijet ti!! Po hec-shko bane nje dhe kendoji apo recitoji Vjersha pastaj!p.s. Sa t'paska shku menja mi tamorsha!


Postuar nga AngelDevil datė 19 Nëntor 2009 - 15:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha Debora*

Ja po e postoj une nje per ty.

Per nje d qe ti se ve,
fjala dere behet ere
dhe shtepia ngel pa dere
Per nje m qe ti se ve,
fjala mik behet ik
cben keshtu more besnik
A i thuhet mikut ik?
thnx

me kujto pak ate te zogut...

nje zog te vogel zuri 1 djale
ai i lutej e i thosh ca fjale
nuk te vjen keq qe.................... sme kujtohet


ika tani flasim me vone bye


Postuar nga Deb* datė 19 Nëntor 2009 - 15:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevilthnx

me kujto pak ate te zogut...

nje zog te vogel zuri 1 djale
ai i lutej e i thosh ca fjale
nuk te vjen keq qe.................... sme kujtohet


ika tani flasim me vone bye


Zogu dhe Djali
Nje zog te bukur zuri nje djale,
Ay po dridhej dh' i thosh ca fjale:
"Nuke te vjen keq qe jam i mitur,
Si ti i vogel e s'jam dhe rritur?

Jam bir i vetem e mema me pret,
E kam lene keq brenda ne folet.
Dheu me debore qjith' u mbulua,
Me, s'ka mbetur dhe gjekunt pothua!

Vuaj i gjori dit' edhe nate
E s'gjenj dot asnje druthe te thate!
E sheh sa u prish fort i shkreti mot,
Urie vdiqme, me s'durojme dot,

Zemerse sime i lidhe gur
Po mem' e zeze q'esht' e semure?
Kerkonj e kerkonj, e kam qe dje
Qe s'munt te gjenj dot gjeze t'i shpije.

Ah! kjo e keqe ketu me pruri,
E gracka jote ra e me zuri!
Me pret im meze, si ty jot eme.
Te mos t'i vete, c'benete preme?

Te zesthite na perse na ngini?
Ne punet tene perse s'na lini?
Kam dhe une shpirt dhe dua te rronj,
Te lecinj, te breth, te los, te kendonj,

Une, qe s'kam ment, {si thote njeriu),
Kujt i bera keq? C'bera un' i ziu?
Le, mos me mundo, se Zoti te sheh,
Te miren' edhe te ligen' e njeh,

E -s'do te ligen, po do te miren,
Do butesine, nuk' egersiren,
Te drejtene do dhe urtesine,
S'do faqezine e babezine,

Mua te lire me beri Zoti
Perse me ben rob? Nga une C'do ti?"
Fjalet' e zogut djali i degjoi,
Qau edh' e puthi, pastaj e leshoi.


Postuar nga Anteu datė 19 Nëntor 2009 - 15:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevilthnx
me kujto pak ate te zogut...

nje zog te vogel zuri 1 djale
ai i lutej e i thosh ca fjale
nuk te vjen keq qe.................... sme kujtohet


ika tani flasim me vone bye
Po e vazhdoj AngelD deri diku,ia leme Debores per ta perfundu pastaj. :pnje zog te vogel zuri 1 djale
ai i lutej e i thosh ca fjale
nuk te vjen keq qe jame i mitur
si ti i vogel dhe s'jam i rritur.!?
Nena...,, me therret
e kam lene vetem ne fole.
Fjalet e zogut djali i degjoj,
Qau dhe e puthi pastaj e leshoj..:p


Postuar nga AngelDevil datė 19 Nëntor 2009 - 16:26:

woow flm flm te dyve sa kohe kisha pa e lexuar


Postuar nga lubi datė 09 Dhjetor 2009 - 16:22:

Pas Samuelit

Vjen infermierja lehte-lehte
Ia ngul gjilperen shpejt e shpejte
E buzagaz hajt me shendet

E mos lesho lotet mbi faqe
Si ca femije qe tundin lagjen
Per nje gjilpere nis ulerima

Pa le na thone se jane trima.


Postuar nga lubi datė 24 Dhjetor 2009 - 14:29:

Toka ku lind

Se eshte e arte,toka e memedheut
jo cdokush lehte e kupton.
Po me zemer ne dore do t'i perkulet,
heret apo vone.

Toka te perqafon, te perkedhel
dhe kurre nuk te qorton.
Nuk te kujton kurre fyrjen
si nje nene te fal gjithmone.


Postuar nga lubi datė 24 Dhjetor 2009 - 14:42:

Prane ketij bregu

E kaltra vala e qete,

nder kembe vjen me lag,

si tollombace dielli zbret

dhe detin e perflak.

Kur qeshe me e vogel,shpesh keshtu,

buzmbremjeve,mbi rere,

me shoqet,ngrija une ketu

gjithe nje qytet i tere.


Postuar nga lubi datė 25 Dhjetor 2009 - 10:44:

Pse s'rri me mua?

Mira doli ne dritare,

dielli vjen e pershendet

me nje rreze lodertare

vajza e qeshur nis e flet

-rri me mua te lozim pak

-jo se s'kam kohe per pushim

kam nje rruge shume te gjate

token do vesh me blerim!

Dallendyshen pa ne qiell:

-ndalu pak,heret je ngritur!

-une ngrihem bashke me diellin

kam folene per te ngritur!

 

Mira pa ne kopsht nje blete:

-s'ke pak kohe per te qendruar?

_jo,kam per te fluturuar,

neper lule,neper flete,

pike-pike do mbledh nektar

te bej mjaltin qelibar.

 

Mira thirri mendjeholle

-edhe une do shkoj ne shkolle

edhe une mendjen time

do t'a mbush plot me mesime.

Mamit,babit tim te dashur

do t'u sjell shume gezime

prit o zile mos tringelli

pritme zile se po vi!


Postuar nga lubi datė 25 Dhjetor 2009 - 10:49:

Dimri

Pylli me s'gjelbron,

se as fletet u shkund,

as era me s'pushon,

po shpesh deget i tund......

 

Era fryn,bie shi,

veriu vershellen,

vjeshta iken tani

dhe dimri me vrap vjen.

 

Bora floke-floke

te gjitha i mbulon,

sikur s'je ti,o toke

sa bukur zbardhellon!................


Postuar nga lubi datė 04 Janar 2010 - 17:16:

Une

jam shtrige a engjell

kete nuk e di

jam mal i larte

i blerte e gri

jam shpirt i lire

kufinj nuk pranon

hapsira te qeta

kudo fluturon

ne mengjes e bardhe

ne darke jam gri

une jam ajo

sic me njeh ti


  Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]
Trego 78 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.