Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga cupka datė 25 Maj 2006 - 14:55:

une jam ne faqet e fundit te nje shkrimtareje kolumbiane Laura Restrepo te librin The Angel of Galilea.

ps. Plloshtan aman me qafsh, po ti per hobi e lexon Hobbsin, Lockun, Rusone, Burken etj etj? hallall te qofte. I preferuari im ama eshte Rusoja... koke me vete.


Postuar nga ~Enigme~ datė 27 Maj 2006 - 10:46:

You belong to me (Mary Higgins Clark).
Liber i thjeshte per te lexuar dhe i lezetshem per ata qe pelqejne misteret.


Postuar nga volter datė 29 Maj 2006 - 13:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha shejtonja
une jam ne faqet e fundit te nje shkrimtareje kolumbiane Laura Restrepo te librin The Angel of Galilea.

ps. Plloshtan aman me qafsh, po ti per hobi e lexon Hobbsin, Lockun, Rusone, Burken etj etj? hallall te qofte. I preferuari im ama eshte Rusoja... koke me vete.



Ah , dreqe faleminderit. Po jane libra qe me terhqein goxha, dhe i lexoj me admirim .. Ah per mua eshte Lock-u dhe Hobbes-i. ; po dhe Ruso eshte i mprehte..

;
Lorca - Poezi
top


Postuar nga GENTI_the_KING datė 29 Maj 2006 - 13:20:

kto dite po lexoj librin Antikrishti


Postuar nga freeb datė 30 Maj 2006 - 17:19:

Sapo e kam nisur edhe une...


Postuar nga volter datė 03 Qershor 2006 - 20:00:

Jose Ortega y Gasset

Revolta e Turmave - analize


Postuar nga buzeqeshja datė 04 Qershor 2006 - 13:12:

kto dit sapo barova se lexuari romanin "Ritrato di famiglia"nga Daniel Still shum i bukur me pelqen shum kjo shkrimtare dhe lexoj gjithnje me interes librat e saj


Postuar nga veber datė 08 Qershor 2006 - 16:57:

Jam duke perfunduar librin e A.J. Cronin "La bellezza non svanira". Qe flet per nje njeri qe len karrieren e priftit per pasionin qe kishte per pikturen. Eshte nje liber shume interesant


Postuar nga rumial datė 10 Qershor 2006 - 12:46:

Nje roman te Kadarese

Nuk kam shume kohe te lexoj libra por ja qe ndonje liber edhe e lexoj.
Nje dite hyra ne nje librari dhe kurioz u mundova te gjeja ndonje liber te ndonje shkrimtari shqiptar dhe se a jane te perkthyer ne italisht. Nuk po u besoja syve kur pashe ne pamje te pare nje liber te shkrimtarit tone te madh Kadare. E bleva dhe pyeta sa a blihet ky liber dhe me tha se ishte libri me i fundit i nje vellimi te perbere nga 10 libra te publikuara ne itali nga Longanesi. titullohej "Tamburet e shiut" ( I tamburi della pioggia)

Ja ēfare shkruhej ne fund te librit:

Tutto han tentato contro di noi, dai canoni giganteschi ai topi infetti. Noi abbiamo tenuto duro e teniamo duro. Sappiamo che questa rezistenza ci costa caro e che dovremo pagarla ancora piu caro. ma bisogna pure che, sulla strada dell'orda demente, qualcuno si erga, e la storia ha scelto noi. il tempo ci ha posti al bivio; da una parte la via facile della sottomissione, dall'altra la via ardua, quella della lotta. Abbiamo scelto la seconda.

ja ne shqip per ata qe nik dine italisht dhe, te me falni nqs kam bere ndonje gabim po e provoj:

Gjithēka kane provuar kundra nesh, qe nga topat gjigande e tek minjte e infektuar. Ne kemi qendruar te pathyer e qendrojme te pathyer. E dime se kjo rezistence kushton shtrenjt e qe duhet ta paguajme akoma me shtrenjt. Por duhet patjeter qe , nga rruga e hordhise idiote , dikush te kryengrihet, dhe Historia na ka zgjedhur ne. Koha na ka vene te zgjedhim: nga njera ane rrugen e lehte te nenshtrimit, nga ana tjeter rrugen e lavdishme, kete te luftes. kemi zgjedhur te dyten.


Postuar nga Isra datė 14 Qershor 2006 - 13:15:

Une keto kohet e fundit munda te lexoj keto libra:

"Si te sillemi me njerezit" te Dale Carnage.
"Adhurimet e besimtarit " Amr Khaled
"Bota e engjejve" (?)




PS.
Antikrishtin, kush e ka bere??


Postuar nga freeb datė 14 Qershor 2006 - 15:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha Isra
Une keto kohet e fundit munda te lexoj keto libra:

"Si te sillemi me njerezit" te Dale Carnage.
"Adhurimet e besimtarit " Amr Khaled
"Bota e engjejve" (?)




PS.
Antikrishtin, kush e ka bere??



Nietzsche


Postuar nga Isra datė 15 Qershor 2006 - 08:03:

Pyeta per autorin e librit Antikrishti dhe e mora pergjigje: Nitsche..
Ju falemnderit.


Postuar nga rumial datė 21 Qershor 2006 - 20:16:

kodi i davincit dhe

kohet e fundit po lexoj dy libra "la linea di sangue del Santo Graal" i Laurence Gardner( Brezat e gjakut te shen Gral) prill 2006

dhe "I segreti del Codice" i DAN BURSTEN (Sekretet e kodit) " e verteta rreth Kodit da Vinci(2006)


Postuar nga Isra datė 22 Qershor 2006 - 13:16:

"Lekura e qenit" F.Kongoli


Postuar nga tresh datė 23 Qershor 2006 - 07:52:

kohet e fundit kam lexuar shume libra e nje nder keto eshte

le grandi figure storiche del nostro tempo
ALCIDE DE GASPERI


Postuar nga Isra datė 28 Qershor 2006 - 13:17:

sapo mbarova se lexuari "11 minuta" Paulo Coelho
Se dija qe ishte liber mbi seksologjine.


Postuar nga Klodel datė 29 Qershor 2006 - 19:04:

Une sapo kam perfunduar se studjuari nja 20 libra te profesionit mbi teorite e demokracise, partite, sistemet partiake, sistemet zgjedhore, tranzicionet, inxhinierine elektorale, gjeografine politike, e s'mbaj mend me. tani me ne fund do kem kohe te lexoj cfare kam qef. do e filloj me dr Zhivagon.


Postuar nga devolliu datė 29 Qershor 2006 - 19:36:

wouuuu

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel
Une sapo kam perfunduar se studjuari nja 20 libra te profesionit mbi teorite e demokracise, partite, sistemet partiake, sistemet zgjedhore, tranzicionet, inxhinierine elektorale, gjeografine politike, e s'mbaj mend me. tani me ne fund do kem kohe te lexoj cfare kam qef. do e filloj me dr Zhivagon.


jepi bre mbeske,gjeja fundin...

un derdimeni s'mahet mend qe kur nuk kam lexuar asnje copke per be


Postuar nga Amstel datė 04 Korrik 2006 - 17:11:

jam ne perfundim te librit 'e dashur me prit'


Postuar nga aries_girl datė 05 Korrik 2006 - 09:47:

sa lexon dhe ti niku?:p

un spo lexoj gje ne kto momente


Postuar nga Eyesight datė 10 Korrik 2006 - 12:34:

Tani po rilexoj "Katedralja e Parisit" e V. Hygo, me pelqen ti rikthehem ndonjehere titujve te lexuar me pare.


Postuar nga Niqua datė 10 Korrik 2006 - 21:41:

Like Water for Chocolate

by Laura Esquivel


Postuar nga EGESTA datė 15 Korrik 2006 - 21:28:

LIBRI I FUNDIT ESHTE : NON GLI PIACI ABBASTANZA! (IL MANUALE PER SMASCHERARE LE SCUSE CHE GLI UOMINI RACONTANO E LE DONNE SI BEVONO)
NGA "GREG BEHRENDT E LIZ TUCCILLO"
JU A KESHILLOJ TA LEXONI ESHTE ME TE VERTETE TERHEQES DHE NGA TE GJITHA ATO JUSTIFIKIME QE PERDORIN MESHKUJT KENI PER TE GJETUR EDHE ATE QE JU KA NDODHUR JUVE. :p


Postuar nga buzeqeshja datė 15 Korrik 2006 - 21:43:

Libri qe sapo mbarova esht "Le Parole che non ti ho mai dette" shum i bukur si liber esht dhe film po si roman me pelqeu me shum se film


Postuar nga freeb datė 17 Korrik 2006 - 19:57:

123 Magic...
Discipline for children 2-12 years old...

Po mendoj ta perkthej sepse do te doja qe te ishte ne tregun shqiptar ky liber...


Postuar nga cupka datė 17 Korrik 2006 - 20:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha freeb
123 Magic...
Discipline for children 2-12 years old...

Po mendoj ta perkthej sepse do te doja qe te ishte ne tregun shqiptar ky liber...



shume ide e mire. Do beje nje gje shume te vlefshme.

Libri fundit qe kam lexuar ishte Idioti i Dostojevskit. Se mos ishte hera e pare, hera e trete qe e ze ne dore dhe pas cdo leximi do dale ndonje gje e re. Me pelqen tu kthehem klasikeve from time to time.


Postuar nga Nigo datė 17 Korrik 2006 - 20:13:

Libri i fundit qė kam lexuar quhet "Fundi i Dorezave tė Zeza" nė 90-ėn e lexova pėr her tė fundit,para se tė largoesha nga Shqipria,dhe ja mė ra pėrsėri nė dor ,mrekulli......


Postuar nga lorie datė 17 Korrik 2006 - 21:17:

libri i fundit

Practice God's presence in your life- Andrew Murray

shume sfidues si liber


Postuar nga freeb datė 19 Korrik 2006 - 20:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha shejtonja


shume ide e mire. Do beje nje gje shume te vlefshme.

Libri fundit qe kam lexuar ishte Idioti i Dostojevskit. Se mos ishte hera e pare, hera e trete qe e ze ne dore dhe pas cdo leximi do dale ndonje gje e re. Me pelqen tu kthehem klasikeve from time to time.



Faleminderit, e konsideroj si nje shtyse me teper...


Postuar nga Amstel datė 22 Korrik 2006 - 10:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha aries_girl
sa lexon dhe ti niku?:p

un spo lexoj gje ne kto momente




ca te bejme kohen e lire ne plazh e kalojm uke lexuar sidomos tani qe nuk punoj e vetmja gje qe mund te bej te rri ne pc dhe te lexoj....


Postuar nga capuni datė 09 Gusht 2006 - 15:36:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte "Bubulina" ..nje jete sa heroike aq edhe tragjike!


Postuar nga freeb datė 09 Gusht 2006 - 21:16:

Meqe jemi tek librat, kush me referon nje liber te mire per pergatitjen ne GMAT, pjesen e esese...jo matematiken...

Faleminderit


Postuar nga diellza26 datė 10 Gusht 2006 - 09:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha capuni
Libri i fundit qe kam lexuar eshte "Bubulina" ..nje jete sa heroike aq edhe tragjike!


Capuni per cfare personazhi historik behet fjale, dhe nese ka mundesi, ne c'gjuhe e ke lexuar kete liber?
E kam degjuar nje emer te tille dhe mes shqiptareve te kosoves, por e mendoja si nje emer "fantazi" sic i cilesojne ata ca gjera.


Libri i fundit qe kam lexuar eshte "Piu fuoco, piu vento" i Susanna Tamaros.


pershendetje.


Postuar nga freeb datė 10 Gusht 2006 - 15:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha diellza26


Capuni per cfare personazhi historik behet fjale, dhe nese ka mundesi, ne c'gjuhe e ke lexuar kete liber?
E kam degjuar nje emer te tille dhe mes shqiptareve te kosoves, por e mendoja si nje emer "fantazi" sic i cilesojne ata ca gjera.


Libri i fundit qe kam lexuar eshte "Piu fuoco, piu vento" i Susanna Tamaros.


pershendetje.



E kam shume qejf kete shkrimtare... libri im i preferuar eshte pikerisht nje prej librave te saj..."Thuaji zemres po"


Postuar nga Zhylien Sorel datė 15 Gusht 2006 - 21:18:

KRIM DHE NDESHKIM

Fantastik,jashtezakonisht i magjishem.


Postuar nga i/e paregjistruar datė 16 Gusht 2006 - 03:16:

Elvira Dones "Yjet nuk vishen keshtu"
it broke my heart. I rende si liber se te vriste ne shpirt por me pelqeu shume. Nderthurje shume e bukur e realitetit me imagjinaten.

Ka bukuri edhe ne dicka qe te sjell dhimbje...do e rekomandoja


Postuar nga iliriusa datė 16 Gusht 2006 - 04:13:

Re: KRIM DHE NDESHKIM

Citim:
Po citoj ato qė tha eric darven
Fantastik,jashtezakonisht i magjishem.


Pse te kam rekomanduar ndonjehere ndonje liber i cili s'ia vlen ta lexosh une?


Postuar nga volter datė 28 Gusht 2006 - 17:09:

keshtu foli zarathustra - nietzsche


Postuar nga cupka datė 28 Gusht 2006 - 17:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani
keshtu foli zarathustra - nietzsche


zarathustra nuk eshte liber behari per mendimin tim nuk vuajte naj cike gjate leximit?
Ky eshte nga ato libra qe lexohet ulur prane kaloriferit ne dite te ftohta dimri... i pershtatet stines (depresive) te dimrit.
e qe thua ti Plloshti, me mori dy muaj te tere ta mbaroja. Mund te kam lene pas dore ter ato here, por nga sedra e zija e lexoja prape deri sa e mbarova.

lilbri fundit qe kam perfunduar se lexuari ishte The Kabbalah, ndersa aktualisht ne dore kam The History of Sexuality nga Foucault!


Postuar nga volter datė 28 Gusht 2006 - 17:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha shejtonja


zarathustra nuk eshte liber behari per mendimin tim nuk vuajte naj cike gjate leximit?
Ky eshte nga ato libra qe lexohet ulur prane kaloriferit ne dite te ftohta dimri... i pershtatet stines (depresive) te dimrit.
e qe thua ti Plloshti, me mori dy muaj te tere ta mbaroja. Mund te kam lene pas dore ter ato here, por nga sedra e zija e lexoja prape deri sa e mbarova.

lilbri fundit qe kam perfunduar se lexuari ishte The Kabbalah, ndersa aktualisht ne dore kam The History of Sexuality nga Foucault!



Dakort zemra, por une e kapa qe per 3 dite...

tani me duhet ta bej analizen, se ku do te dali mbinjeriu i tij...


Postuar nga lorie datė 28 Gusht 2006 - 21:45:

haha, e njejta gje me ndodh dhe mua , nqs me terheq shume nje liber, rri me nete zgjuar derisa tia nxjerr fundin, nqs jo rri me muaj te tere duke e shtyre.

Plloshtit duhet ti kete terhequr shume ky libri i zarathustres. :p

Bravo shejtone qe e ke perfunduar.

une sa mbarova librin me titull "12 promises God makes to women."


Postuar nga volter datė 29 Gusht 2006 - 18:02:

une nuk dyshoj ne fuqine e shejtones, sepse ajo mund te rrije dhe me jave te tera duke dashur te perfundoje librin ne castin e saj te duhur. Ketu tregohet nje shpirti joti qe , ne radhe te pare udhehiqet nga ndjenja te larta... o zemra ke bere mire qe me ne fund ke perfunduar nje liber te cmendur...

hahaha, lorie, mendoj se pak me ka terhequr, por jo dhe aq sa te bie ne roberi te ketij libri..

tani lexoj jeten private te artisteve dhe filozofeve.. Me pelqen shume jeta e ketyre... ah sikur dhe une po bej nje jete te rendomte te tyre..


Postuar nga Eyesight datė 05 Shtator 2006 - 09:38:

Krenari dhe paragjykim nga Jane Austin. Pasqyrim i qarte i menyres sesi ndjenjat ndryshojne mendimet e paragjykimet qe njerezit kane krijuar per njeri-tjetrin ne momentin e njohjes.


Postuar nga volter datė 12 Shtator 2006 - 18:55:

Traktat mbi parimet e njohjes njerezore. Berkeley -analize


Postuar nga kontinenti datė 20 Shtator 2006 - 14:56:

Po lexoj librin ''Zonja e zezė'' shkruar nga Fahri Balliu.
Libri flet per krimet e Nexhmije Hoxhes gjate diktatures.
Nje pene e forte si ajo e e Fahri Balliut ia ka nxjerre bojen kesaj shtrige me emrin Nexhmije Hoxha.
Ne liber vertetohet me fakte qe urithi me emrin Nexhmije Hoxha ka qene ne sherbim te serbeve, sikurse dhe i shoqi i saj krimineli Enver Hoxha, te cilet punuan kundra shqiptareve dhe sidomos kundra kosovareve, duke e sabotuar Kosoven deri ne fund.
Jo vetem kaq, por Fahri Balliu i ka dale kundra ''kujtimeve'' qe shkruan Nexhmije Hoxha dhe verteton se, ato lloj kujtimesh te saj, jane vetem mashtrim.
Ju rekomandoj ta lexoni librin ''Zonja e zeze'' qe te njihini sa me mire gjarperinj si Nexhmije Hoxha.
Pena te tilla si ajo e e Fahri Balliut, te bejne te adhurosh letersine shqiptare.


Postuar nga cupka datė 20 Shtator 2006 - 15:16:

une aktualisht kam ne dore 'the secret life of bees' nga Sue Monk Kidd. nuk do me kishte rene ne dore po te mos e kishin levduar kaq shume tek Times (nyt).
njekohesisht vajta nga Barnes & Noble mbreme per te pare se coc eshte tere kjo buje e librit te ri te ish-Governatorit homoseksual te NJ dhe qe ne faqe te pare me pataksi me hollesite e skenave te seksit.

konte, ate librin e Nexhmijes e kam lexuar ketu e vite me pare (3 a 4) dhe i perjetova shume dhimbjet e saj, ndersa kete qe ke sugjeruar ti nuk e kam pare ne asnje site ku shiten libra shqiptar. Ne ke blere nga interneti, te lutem na shkruaj adresen e site-it.


Postuar nga Cindi datė 20 Shtator 2006 - 16:18:

Power VS. Force.

David R. Hawkins, M.D., Ph.D.


Postuar nga kontinenti datė 21 Shtator 2006 - 03:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka

konte, ate librin e Nexhmijes e kam lexuar ketu e vite me pare (3 a 4) dhe i perjetova shume dhimbjet e saj, ndersa kete qe ke sugjeruar ti nuk e kam pare ne asnje site ku shiten libra shqiptar. Ne ke blere nga interneti, te lutem na shkruaj adresen e site-it.



Dhimbjet e saj?
Ajo ka qene marre gjithe jeten me sigurimin dhe ka marre me mijera jete, me mijera djem nenash jane tretur prej saj, neper burgjet e tmerrshme te Burrelit, te Spacit te Qafes se Barit etj.etj. Genocidin kundra te gjithe popullit qe ka bere ajo shtrige, s'e ka bere askush. Dhe tani kerkon te hiqet sentimentale neper pacavuret qe shkruan.
Ajo nuk ben asgje tjeter vetem se mashtron ne librat e saj.
Ajo genjen.
Eshte mesuar tere jeten te mashtroje...ajo spiune e ndyre serbe.
Librin e Fahri Balliut ''Zonja e zeze Nexhmije Hoxha'', nuk e kam gjetur ne asnje site, por ma dha nje shok.
E kam lexuar me nje fryme.


Postuar nga Eyesight datė 21 Shtator 2006 - 10:11:

Sapo perfundova Engjej&Djaj te Dan Brown. Eshte nje skenar filmi i gatshem, te duhen vetem ca aktore, nje regjizor dhe leja per te xhiruar ne Vatikan . Nderkohe qe e lexon eshte shume e thjeshte te perfytyrosh cdo skene.


Postuar nga ~Enigme~ datė 21 Shtator 2006 - 15:55:

Citim:
Po citoj
njekohesisht vajta nga Barnes & Noble mbreme per te pare se coc eshte tere kjo buje e librit te ri te ish-Governatorit homoseksual te NJ dhe qe ne faqe te pare me pataksi me hollesite e skenave te seksit.

Dhe per me shume buje ai ja dedikoj ate liber goces se tij  :o


  Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.