Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga Bledumi datė 30 Prill 2004 - 22:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha kriskorcari
nje nga librat qe e kam lexuar kohet e fundit eshte "Kamasutra" ja u rekomandoj te gjitheve por kujdes! Per ata qe kane probleme me zemren ju keshilloj ta kene doktorin prane, se mos i zere ndonje heart atack.


Po eshte shume i vjeter ky lal..Ky liber lexohet qe ne djep..
Dukesh qe je akoma aty,meqe qenka libri i fundit qe paske lezuar..

Une i futa nje te rilexuar "Alkimistit",me te vertete me ktheu 4-5 vjet mbrapa...


Postuar nga lorie datė 03 Maj 2004 - 02:12:

Thumbs up Amorit

Edhe ty te pelqen teatri absurd?

me ka mbetur ne mendje skena me kepucet dhe pemen .Kam kohe qe e kam lexuar por me ka terhequr vertet.
Me pelqen teatri absurd se ka pak dekor ,shume te zhvilluar mimiken pak personazhe dhe shume filozofi.

E nisa njehere te shkruaja nje komedi te tille absurdi por vetem tek akti I /skena e dyte arrita. :p


Postuar nga amor alucius datė 03 Maj 2004 - 19:29:

Re: Amorit

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie
Edhe ty te pelqen teatri absurd?

me ka mbetur ne mendje skena me kepucet dhe pemen .Kam kohe qe e kam lexuar por me ka terhequr vertet.
Me pelqen teatri absurd se ka pak dekor ,shume te zhvilluar mimiken pak personazhe dhe shume filozofi.

E nisa njehere te shkruaja nje komedi te tille absurdi por vetem tek akti I /skena e dyte arrita. :p


Teatri absurd lindi pikerishtnga fakti qe rryma e teatrit qe zoteronte ishte komercializuar shume ndaj mban shume pak decor.

Nese e pelqej?
E di?Kjo rryme kur beja te mesmen s'ma ka pelqyer fare por duke evoluar zbulova kenaqesine e rrymave te tilla.Teatri absurd me pelqen sidomos ai i Becket dhe Ionesco.

Qe te shkruash dicka te tille jam e bindur qe duhet te ndjesh ate qe ndien ato mbas luftes se dyte boterore,ndryshe ne "qeniet tokesore" nuk do arrinim te zhvishnim trurin nga vlerat e teatrin me te cilin jemi mesuar.

Te keshilloj dhe Bertholt Brecht te nje rryme tjeter,te teatrit epik.Verfremdung qe ka perdorur ai ne veprat e tija te ndryshme eshte i paarrishem.


Postuar nga macekeqe datė 08 Maj 2004 - 00:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha amor alucius
Ne pritje te Godot.
U shkrua nga Becket ne 1952(ne mos gaboj).
Ka dy pjese(nuk e di si quhet ne shqip).Ka 2 personazhe kryesor:Vladimir(=Didi) dhe Estragon(Gogo).Jane endacake,nuk dime shume per to,askush nuk di lidhjet qe kane ndermjet tyre.E vetmja gje qe dihet eshte qe presin Godot gjate gjithe kohes.Dhe provojne te mbushin kohen me gjera te pakuptimta.Dicka ESENCIALE qe duhet te dihet para se te lexohet ky liber eshte qe ben pjese ne Teatrin Absurd!
-Dy personage te tjere jane Pozzo(drejtuesi)& Lucky (sllav).
Eshte dhe nje cun qe vjen te je tregoje qe Godot ndoshta do vije neser.
Por kush eshte Godot?Cfare perfaqeson ai?
Autori nuk ka pranuar te jap nje spjegim ne lidhje me kete pyetje,ai tha(nga nje interviste e tije qe kam lexuar)i takon publikut te vendose se cfare rroli ti jape.
Mund te perfaqesoje shpresen per dicka qe ndoshta nje dite do vije si psh shpresen per nje te ardhme te bukur mbas mizerjes te kaluar gjate luftes se dyte boterore,madje dhe nje i burgosur qe eshte ne pritje te lirise...
Une e kam pare dhe te luajtur si teater dhe mesa kam lexuar Becket ishte shume strikt ne lidhje me rekwisitet qe duhet te perdoreshin ne sjelljen ne skene te kesaj pjese si psh njehere ka nxjerrur ne gjygj nje kompani teatrale pasi keta kane luajtur kete pjese me mč shume rekwisite se sa kishte vendosur Becket.Trashiguesit e tije e vazhdojne kete gje.

E kam dashuruar si liber,por jam sigurisht e mendimit qe nje liber me nje tematike te tille ose e pelqen ose jo.Nuk mund ta nuancosh shume.Gjithashtu mendoj qe varet shume dhe nga karakteri i njeriut dhe nga vizionet e tija.Ah amor dhe une e kam lexuar "En attendent Godot" para 2 vjetesh. Ne fakt nuk me pelqeu shume sepse dihet qe gjerat qe studjohen ne shkolle shpesh here studjohen pa pasion( sidomos sepse duhet ta dija permendsh). Mgjth me kane ngelur shume gjera akoma ne mendje te atij libri, sidomos gjerat me absurde qe benin keta. Mbase po ta rilexoj do ta shikoj ne menyre ndryshe kete here, sepse me pare nuk kuptoja teatrin e absurdit.


Postuar nga volter datė 26 Maj 2004 - 16:39:

Libri i fundit qe i Filip NDOCAJT "DUKE KERKUAR LUMTURINE".


Postuar nga jimmy84 datė 26 Maj 2004 - 20:46:

Rruga e kthimit----Erih Maria Remark.
Liber shume i bukur, megjithate (per fat te keq) perkthimi ishte larg shqiperimeve te te madhit Robert Shvarc.


Postuar nga amor alucius datė 26 Maj 2004 - 20:51:

Talking

Ja dhe Remarkistet Me pelqen dhe mua by the way.
Une dje po rilexoja ca fragmente te Dr.Pascal nga Zola


Postuar nga Klodel datė 29 Qershor 2004 - 16:52:

preja e nje martese te lodhur
rudina xhunga

shume interesant. ua keshilloj te gjitheve. lexohet per 3-4 ore.


Postuar nga jimmy84 datė 29 Qershor 2004 - 18:32:

GJUHA E PERENDIVE. Eshte liber qe verteton lashtesine jo vetem te gjuhes shqipe (pellazgjike) por edhe kulturen dhe traditat e mrekullueshme te pellazgeve (dhe te pasardhesve te tyre:shqiptaret, arvanitasit, greket dhe maqedonasit) Eshte nje liber vertet fantastik. Do ua keshilloja shume atyre "kopetenteve" qe u japin leksione te tjereve per "varferine" e gjuhes shqipe.

P.S Amor kishe gje me Remarkistat ti? (jo po qe ta dime ne :p )


Postuar nga amor alucius datė 29 Qershor 2004 - 18:36:

Te thote gje ty nr. 72 ? hahahaha,lere se kur me thane kam qeshe me lote :p


Postuar nga dena datė 30 Qershor 2004 - 14:11:

Tre librat e fundit qe kam lexuar kohet e fundit jane: "Preja e nje martese te lodhur" e Xhunges, i cili mu duk interesant, "Hasta la Vista" e P.markos dhe 2 vellimet e "Te mjeret"e Hygoit, jam duke kerkuar vellimin e trete te cilin se kam...........


---------------------------
Dija eshte mjet dhe jo qellim, mund te dish shume dhe jo ate qe duhet ditur
(Tosltoi)


Postuar nga Indrit datė 01 Korrik 2004 - 09:42:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte:"sekrete boterore" shume shume interesat..


Postuar nga dena datė 02 Korrik 2004 - 07:19:

sapo kam filluar te lexoj "Komploti boteror", jua sugjeroj ta lexoni, me duket goxha interesant qe ne fillim, ...........
----------------
dija eshte mjet dhe jo qellim, mund te dish shume dhe jo ate qe duhet ditur


Postuar nga Klodel datė 12 Korrik 2004 - 16:07:

selected poems- emily dickinson


Postuar nga agata datė 12 Korrik 2004 - 16:44:

L'assommoir ( nje liber i shkruajtur ne vitet 1877),

nga nje shkrimtare shume i njohur francez EMILE ZOLA.


Postuar nga Poisedon datė 16 Korrik 2004 - 11:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha analistja
duaje te afermin tend, remark..... mund te them qe jam dashuruar pas ketij autori. e vetmja gje eshte qe e perjetoj shume e jam ne atmosfere remarkiane nje periudhe te gjate


Jo gjithmone eshte mire te jetosh ne nje situate Remarkiane apo jo? Te uroj te dalesh nga kjo gjendje edhe pse te krijon nje ndjesi te kendshme. Lufta e Dyte Boterore ka mbaruar me kohe ,njerezit kane ndryshuar menyren e jeteses dhe dashuria ka trajta te tjera. Gjithsesi ndoshta eshte e kendshme ti kushtosh disa dite librae te Remarkut.


Postuar nga Poisedon datė 16 Korrik 2004 - 11:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha sabina
L'assommoir ( nje liber i shkruajtur ne vitet 1877),

nga nje shkrimtare shume i njohur francez EMILE ZOLA.Sabina moj zemer eshte shkrimtar dhe jo shkrimtare Emili I Zolajve.


Postuar nga Poisedon datė 16 Korrik 2004 - 11:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha dena
Tre librat e fundit qe kam lexuar kohet e fundit jane: "Preja e nje martese te lodhur" e Xhunges, i cili mu duk interesant, "Hasta la Vista" e P.markos dhe 2 vellimet e "Te mjeret"e Hygoit, jam duke kerkuar vellimin e trete te cilin se kam...........


---------------------------
Dija eshte mjet dhe jo qellim, mund te dish shume dhe jo ate qe duhet ditur
(Tosltoi)Te lutem vetem librin e R.Xhunges mos e krahaso ne nivelin e dy te tjereve ,pasi me eshte dukur si nje histori e kujtedo aspak terheqese. Sot mjafton te jesh ne nje media te fuqishme dhe per promovimin e nje libri te lehte del e behesh nje betseller-e mire.


Postuar nga agata datė 16 Korrik 2004 - 11:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha Poisedon


Sabina moj zemer eshte shkrimtar dhe jo shkrimtare Emili I Zolajve.Ke shume te drejte Poisedon, me fal por e kam shkruajtur gabimisht, as vete se di se si...
ai ka lindur ne Paris ne 1840.


Postuar nga BluE_icE datė 20 Korrik 2004 - 07:47:

The universe next door(worldview catalog)---James W.Sire
perfshin te gjitha "pamjet" mbi boten : teizmi ,deizmi,naturalizmi,nihilizmi, ekzistencializmi,monizmin lindor, the new consciousness etj.


Postuar nga aDeLaJdA datė 21 Korrik 2004 - 15:56:

po pati dhe njerez te tjere une gati jam per te diskutuar edhe per nja nje gjysem ore per ke te teme. libri imi i preferuar eshte "tonio kregeri" perte vetmen arsye se meeshte dukur sikur ta kem shkruar une


Postuar nga BluE_icE datė 19 Gusht 2004 - 16:26:

Portret ne sepje

Isabel Allende


Postuar nga Klodel datė 20 Gusht 2004 - 18:03:

tre shoket- remark


Postuar nga margarita datė 20 Gusht 2004 - 20:50:

Miti i sizifit-Kamy


Postuar nga jimmy84 datė 05 Shtator 2004 - 18:41:

Tani se fundi kam patur neper duar dy libra." Apologjia e vertete e Sokratit" dhe "Ditari i Penelopes" nga Kosta Varnali. Cuditerisht megjithese eshte grek ka bere libra te bukur dhe pa ato "megli-idete".


Postuar nga volter datė 05 Shtator 2004 - 22:51:

Thumbs down

(Libri me hene)...Poezi--- "Vdekja me deshi me pak se ti" ---K. Celiku, dhe "Poezi"----D. Agolli


Postuar nga Klodel datė 06 Shtator 2004 - 12:49:

lysien leven -stendal
analize madheshtore e karaktereve njerezore, por per fat te keq i lene pergjysem


Postuar nga Klodel datė 12 Shtator 2004 - 15:01:

shpirtin nuk e shes- dhimiter xhuvani

sh trondites per ate qe di cfare eshte jeta e refugjatit


Postuar nga volter datė 14 Shtator 2004 - 00:06:

Dialog mes Miakavelit dhe Monteskies ne sketerre nga Maurice


Postuar nga Subaqueo datė 15 Shtator 2004 - 21:48:

Smile

Po rilexoj MALEDETTI DA DIO autor Sven Hassel


Postuar nga volter datė 20 Shtator 2004 - 00:21:

Rilexim "Procesi" Franc Kafka, "Metamorfoza" etj etj


Postuar nga zemera datė 22 Shtator 2004 - 16:52:

Thumbs up

Libri qe kam tani ne dore eshte "Te jetosh,te dashurosh ,te kuptosh."te shkrimtarit Leo Buscaglia.


Postuar nga volter datė 04 Tetor 2004 - 01:02:

Shtepia e bukurosheve te fjetura--------Jasunari Kavabata


Postuar nga volter datė 08 Tetor 2004 - 18:06:

Leon Tolstoi-----sonata e krojcerit


Postuar nga volter datė 10 Tetor 2004 - 23:56:

Francesko Petrarka "Libri i kengeve"

laura


Postuar nga Klodel datė 17 Tetor 2004 - 13:56:

portreti prej sepjeje- isabel allende


Postuar nga sarandaebukur datė 17 Tetor 2004 - 22:57:

Nje nate ne Lisbone--Erih Maria Remark.
Romani "Nje nate ne Lisbone", i cili qysh nga botimi i tij i pare ne vitin 1963, eshte perkthyer ne shume gjuhe dhe ka qene vazhdimisht nje bestseler, te rremben qe nga faqja e pare e gjer tek e fundit me pershkrimin teper prekes.


---------------------------------
shko, nxiti yjet e mendimit
drejt qellimeve te tyre te vetetimta
mbjellsi i madh i shperndau farat e tij,
kokrrat e grurit qe ti mbledh qofshin shpirtra.


Postuar nga wydra datė 29 Tetor 2004 - 14:17:

Narrenturm - A. Sapkowski


Postuar nga obsession datė 10 Nëntor 2004 - 14:32:

permbledhje me tregime nga mopasani.


Postuar nga ADELAIDA datė 10 Nëntor 2004 - 20:32:

``Portret ne sepje`` Isabel Allende

Teper interesant .Nje vajze e re qe perpiqet te zgjidhi nyjet e te kaluares se saj ,duke kerkuar kujtimet e humbura ne rrjeten e harreses .


Postuar nga jimmy84 datė 12 Nëntor 2004 - 10:04:

Libri qe kam mbauar : Obelisku i Zi.

Qe po lexoj : Vrasjet ne rrugen Morg tnga E.A. Poe (pa pershire nje tufe librash financiare qe do ju dhimbte koka vetem nga titujt )

Poe eshte goxha lart kurse per Obeliskun komentet dihen.


Postuar nga Bledumi datė 14 Nëntor 2004 - 22:03:

"Preja e nje martese te lodhur" --- Rudina Xhunga

Shume terheqes (te ben mos ta lesh as 1 sek),dhe goxha bashkohore.


Postuar nga wydra datė 14 Nëntor 2004 - 22:17:

po qe per libra qe s'i leshon dot nje sek nga dora, ne vere kam lexuar 3 vellimet e serise "A song of Ice and Fire" te George R.R. Martin, bashke 2100 faqe per 2 jave... :O S'i flisja njeriu me goje, vecse lexoja pa pushim Tmerresisht terheqes, i shkruar me shume mjeshteri, ska "uje" fare. Ja rekomandoj fansave te literatures fantasy.


Postuar nga rrushi datė 15 Nëntor 2004 - 01:47:

A Home at the end of the world
nga Michael Cunningham

Nje udhetim shume emocional ne jetet e familjeve te vecanta dhe karaktereve te paharrueshem...
magnificent...life changing...


Postuar nga Army_Girl datė 15 Nëntor 2004 - 01:54:

Libri i fundit qe kam lexuar:

Mos dashuro kurre nje te huaj.


Postuar nga oliinter datė 15 Nëntor 2004 - 09:27:

Se mbaj mend

Nuk mbahet mend sa kohe kam pa lexuar nje liber!
Keshtu edhe nuk e mbaj mend librin e fundit qe kam lexuar!


Postuar nga ADELAIDA datė 16 Nëntor 2004 - 22:19:

Sapo mbarova ``Lamtumire Zhanete`` ........ Harold Robbins

Jeta e 3 grave qe ngatrrohen shpesh midis realitetit ,endrres,deshires per pushtet ,etjes per fame dhe thjeshtesise . Eshte shume interesante menyra e ndertimit te personazheve dhe venia e tyre perballe deshirave te ndryshme ,te cilat kerkojne qe te ate realitet aq te eger te mos mbeten vetem deshira . Liber teper interesant ,do jua keshilloja te gjitheve


Postuar nga hirushja datė 17 Nëntor 2004 - 23:52:

How I live Now nga Meg Rosoff

Liber shume i bukur, ku fillimi i ketij i libri shkruhet dhe jepen mendimet tamam si nje vajze adoloshente qe eshe ne te 15-tat. Qe ne fillim te faqes se pare e kuptova qe libri do me mbante me shpresa deri se ta vija ne fund te saj.


Postuar nga volter datė 24 Nëntor 2004 - 17:07:

Thumbs down

Profeti Kahlil Gibran


Postuar nga Skarlet datė 05 Dhjetor 2004 - 11:23:

Plloshtani pershendetje, edhe une e kam lexuar kte liber, c'mendim ke ne lidhje me profecite e tij? U be kohe e gjate qe e kam mbyllur dhe eshte diku ne raftet e librave, megjithate nje nga theniet e tij me eshte fiksuar ne memorje,
<Femijet tuaj s'jane femijet tuaj. Ata jane bijte dhe bijat e jetes te djegur per vetveten. Ata vijne prej jush por jo nga ju.Dhe megjithse jane me ju ata nuk ju perkasin ju>.


me respekt
Skarlet


  Gjithsej 21 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.