Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 85 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=124)
-- Cila ėshtė filozofia e jetės tuaj apo filozofi juaj i preferuar? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4712)


Postuar nga jimmy84 datė 05 Prill 2004 - 03:05:

Cila ėshtė filozofia e jetės tuaj apo filozofi juaj i preferuar?

Filozofia e jetes tuaj....?
Filozofi juaj i preferuar....?
Thenie qe ju kane bere pershtypje....?


Postuar nga jimmy84 datė 05 Prill 2004 - 03:30:

Le tė jem unė dėshmori i parė i kesaj teme

Filozofėt qė me pėlqejnė mė shumė:Seneka,Sokrati.
Mė tėrheq edhe Niēe.Ndėr thėniet qė mė pėlqejnė mė shumė:

Zoti vdiq. Niēe

Sa mė shumė i njoh njerėzit,aq mė shumė i dua kafshėt. M.Tuein

Njeri mos i beso sentencės"Njih vetveten".Sapo t`a njohėsh do marrėsh arratinė. M.Tuein

Mendimi ėshtė semundje e pashėrueshme dhe mė e keqja. E.M.Remarque

Llogjka e grave ėshtė si dyll.Ato i japin asaj(llogjikes) cfarė forme te duan. E.M.Remarque

Keshilla me e mire per te rinjte e sotem:Bej ate qe te pelqen me shume te besh dhe pastaj gjej nje njeri qe te te paguaje per kete. O.Uajld

Njeriu pa dashurinė ėshtė si njė kufomė e ardhur me leje.


Postuar nga jimmy84 datė 11 Prill 2004 - 00:36:

Nje thenie e pavdekshme nga i Madhi KONFOCI:

Afroju atij qė e di qė di
Mesoje atė (person) qė e di qė nuk di
Zgjoje atė qė nuk e di qė di
Larg atij qė nuk e di qė nuk di

Ne ditet e sotme mund te ēahet vetem ne 2 menyra:
Te jesh gjeni dhe te ēash perpara si predhe topi,keshtu qe te gjithe do t`a kene nevojen ose nepermjet intrigave dhe prapaskenave.
Honore de Balzak

Xhelozia eshte kulmi i egoizmit sepse nuk do qe te preket diēka qe nuk eshte e jotja
H.de Balzak

Xhelozia fillon qe me ajrin me te cilin mbush gjoksin ai/ajo qe dashuron.
E.M.REMARK

Eshte keq te mos dish po eshte edhe me keq te mos duash te dish.

Pak vlejne syte kur mendja eshte e verber.


Postuar nga darke datė 02 Maj 2004 - 19:24:

Following a philosophy is impossible. I don’t think someone can pursue a philosophy, not even the one who created it. Philosophies try to explain our existence, and life is so complicated. Each philosopher has tried to break the anterior rules and precepts, one by one… but how not to change our way to think if we change every moment. We are not the same like yesterday and we won’t be the same like tomorrow; also our circunstances are changing every moment, why we would have to keep a thought? You are born under a way to think, maybe you discover one day that that world is a lie, but you are living in the same circunstances that those people, you learn some costumes and ways to think; if you decide to break with everything you become an insane person, and if you accept those rules you also become an insane person ---> Conclusion: world is full of crazy people. Don’t believe any philosophy because it was made by insane people.

(even though Nieztsche me pelqen shume but I believe God exists)


Postuar nga Aljohin datė 05 Maj 2004 - 16:52:

First you are child.....then you are cammel....then you are a lion.....and then a child another time.................................( Bull Shit )


Postuar nga darke datė 05 Maj 2004 - 20:45:

Talking

Citim:
Po citoj ato qė tha Aljohin
First you are child.....then you are cammel....then you are a lion.....and then a child another time.................................( Bull Shit )


yeah! all bull shits and shit! World is full of shitttttttttttttttttttttttttttttttttttttt!!! that's why the best thing is CACATIO MATTUTINA


Postuar nga deshira datė 06 Maj 2004 - 16:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha Aljohin
First you are child.....then you are cammel....then you are a lion.....and then a child another time.................................( Bull Shit )


as Aljohin decided to go all english i thought i'd reply the same, you never know he might not be able to understand albanian. just one simple question... do you even know what you are talking about? you talk about camels (there's only one m in camel) lions and god knows what else and let me tell you that's the worst way to get to a human. humans are a different species so they have different approaches and lifestyles... the analogy really does not standin this case.

to stick to the theme: i'd say that my favourite philosopher is myself, simply because i believe that people love knowledge and i have much more knwledge of myself than anyone or anything else. everyone is a philosophe, some just do it for a living and happened to bring the world to where it is now.

one of my favourite phrases is: la vie est noire, la mort est rouge
in english: life is black, death is red

i think bugs bunny was the best invention since electricity and goddamn it he's a cartoon


Postuar nga darke datė 06 Maj 2004 - 23:21:

deshira

Citim:
Po citoj ato qė tha deshira


as Aljohin decided to go all english i thought i'd reply the same, you never know he might not be able to understand albanian. just one simple question... do you even know what you are talking about? you talk about camels (there's only one m in camel) lions and god knows what else and let me tell you that's the worst way to get to a human. humans are a different species so they have different approaches and lifestyles... the analogy really does not standin this case.However, i think that Aljohin said a big true.

PS: thank you deshira for your writing in English, although better for you to write in Albanian in this forum otherwise the Olimpus' Godes will fall over you ... i think Aljohin wrote in English just for me to understand. He knows i am fond of Nietzsche


Postuar nga Aljohin datė 07 Maj 2004 - 08:40:

yeah darke . But you didn't answer to the next question of deshira ( the question is about to come ) " Who the hell is this Nietzche? "


Postuar nga Klodel datė 07 Maj 2004 - 14:45:

filozofia e jetes sime qe nga 26 qershori i vitit 2002 eshte te jetoj cdo dite sikur te ishte e fundit, sikur e nesermja te mos vinte


Postuar nga jimmy84 datė 10 Maj 2004 - 11:21:

Darke,even "to have no philosophy" is a kind of philosophy.But i think the same.You can`t follow one philosophy but you can say who are your favourite philosophers.
Now talking about the world>The World was like a garden of Heaven.It was just perfect and every thing went right.But this Wonderful Garden became suddenly a place of shit.IN two words:The Man came........


Postuar nga deshira datė 12 Maj 2004 - 16:08:

Aljohin me vjen keq qe shumica e popullsise boterore, dhe me sa duket edhe ju, keni nje problem me paragjykimet e tepruara dhe me sarkazmen e tepruar. une shkorva ne anglisht per faktin e thjeshte se ju shkruat ne anglisht dhe nps ju do ta kishit kuptuar mesazhin tim drejte, ajo ishte thjeshte nje menure per t'ju kritikuar. une nuk e kuptoj perse njerezit duhet te flasin anglisht ne nje sit shqipetar. s'ju duket e bukur shqipja. dhe pastaj kjo nuk ka as edhe nje lidhje me nietzchen i cili duket qe nga emri qe s'ishte anglez.
gjithashtu me vjen keq te te them qe e kishit gabim, une e di shume mire se kush ishte nietxche, ose nice sic e themi ne shqip, dhe besoj se kam njohuri me sasi te konsiderueshme mbi filozofine e perendimit, jo vetem nga interesi i pergjithshem por gjithashtu sepse eshte nje lende te cilen po e studioj. me vjen keq te ve ne dukje se i padituri dhe paragjykuesi ne kete rast dolet ju, dhe jo une.te tere mesojme nga gabimet apo jo?


Postuar nga deshira datė 12 Maj 2004 - 16:15:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha jimmy84
[B]Le tė jem unė dėshmori i parė i kesaj teme

Filozofėt qė me pėlqejnė mė shumė:Seneka,Sokrati.
Mė tėrheq edhe Niēe.Ndėr thėniet qė mė pėlqejnė mė shumė:

Zoti vdiq. Niēe

jimmy84, nqs ju e besoni thenien: zoti vdiq, ju detyrimisht duhet te keni nje perkufizim dhe nje filozofi mbi rolin dhe ekzistencen e zotit ne univers. do te isha kurioze te dija mendimin tuaj sepse, ta lini thjeshte e thenien zoti vdiq duket si nje teme qe fillohet nga nje teori e cila ka nevoje per prova, dhe keto prova ju nuk i keni dhene. une nuk po kerkoj "Historia e filozofise perondimore" te Bertrend Russell por thjeshte teorite tuaja filozofike mbi kete teme.


Postuar nga jimmy84 datė 12 Maj 2004 - 17:40:

Deshira

Eshte thjesht qe nje shprehje qe me pelqen.Ajo u shkrua ne nje kohe kur njerezit ishin pothuajse te tere ateiste dhe vete autori ishte ateist.Prandaj nqs njerezit nuk do e besonin Zotin atehere per ata ai do ishte njesoj sikur te kishte vdekur.Pastaj une nuk thashe qe i besoj por qe me pelqen si thenie.Nuk marr persiper vertetimin e kesaj thenie se eshte nje ceshtje qe ka 100 vjet e behen polemika per kete.Dhe kam pershtypjen se ne filozofi gjerat nuk jane te prera me thike dhe aq me teper te jene te gjitha te sakta.
Pershendetje.


Postuar nga deshira datė 12 Maj 2004 - 19:42:

nqs kjo thenie ju pelqen duhet te kete nje arsye, ju thjeshte dhate disa faket te cilat nuk tregojne asgje mbi arsyet tuaja per pelqimin e kesaj teme.eshte e pamundur per dike te pelqeje dicka pa arsye, sepse mundesija e pelqimit nuk do te egzistonte nqs arsyeja nuk do te ishte si per fillim. filozofia nuk eshte e prere me thike, kjo eshte e vertete, por ka disa gjera mbi te cilat vendimet duhen prere me thik se perndryshe dy argumenta koherente qe duken te verteta kundershtjojne njeri-tjetrin, dhe ne raste te tilla njeri duhet te jete gabim, ose te dy. ju per momentin muk keni dhene asnje argument dhe une nuk e kuptoj pse e futet ne teme punen e "te prerit me thinke" te filozofise. nqs nuk deshironi te pergjigjeni ju mund thjeshte te ma thoni, une nuk kerkova nje histori 100 vjecare thjeshte idete tuaja, qofte edhe per bisede. me vjen keq nqs jemi keqekuptuar.


Postuar nga jimmy84 datė 12 Maj 2004 - 20:29:

Deshira

Nuk te kam keqkuptuar aspak.Une e sqarova pse me pelqen.Sepse per nje njeri qe nuk beson ne Zot eshte njesoj sikur Zoti te kete vdekur per ate person.Ky eshte mendimi imi te pakten.Edhe tek "Keshtu foli Zarathustra" ai kete do te thote:Qe Zotin e vrane njerezit duke mos e besuar me.(te pakten keshtu e kam kuptuar une).Dhe sic thashe nuk marr persiper te vertetoj kete thenie apo ndonje tjeter sepse duhet jo nje nate dimri po tre dimra bashke .Fakti qe une e mendoj keshtu nuk do te thote aspak qe une nuk e kam gabim.Thjesht eshte mendimi im.

P.S O Deshira mua te pakten mund te me flasesh edhe ne njejes.Une nje cope student jam.Nuk jam akoma deputet.


Postuar nga deshira datė 13 Maj 2004 - 13:15:

nqs deshiron te te drejtohem ne kete menyre per mua nuk ben ndryshim. une thjeshte nuk i drejtohem nje njeriu ne njejes pa ma kerkuar ai/ajo vete nqs nuk i njoh. meqe ma kerkoVE po ta plotesoj deshiren, dhe pastaj nuk ka te bej me faktin qe je student, une jam studente gjithashtu


Postuar nga Aljohin datė 17 Maj 2004 - 14:02:

Deshira! I have no doubt that you know Nietzche, but I have doubts in what you know about Nietzche
Sinqerisht ( duke buzeqeshur ) nuk e kuptoj pse e kape me mua per shkrimin ne anglisht. Kur parafolesja ime shkruajti nje paragraf ( te krahasueshme me ato te librit "Lumi i vdekur" ) ne anglisht kurse une per 2 rreshta qe shkruajta bera nje nga 7 mekatet biblike ( apo te 7? ).
Tani ne se ti do ta kapesh me mua thuaje troc "du sherr" dhe kapemi no problem. Vetem thashe mos njfeshim gje personalisht ( megjithese dyshoj qe njihem me ndonje te 87 ) meqe e kape keshtu drejt per se drejti ne stadiumin Qemal Stafa.......

See you later, aligator.


Postuar nga Aljohin datė 18 Maj 2004 - 15:16:

Eh keshtu i shijon me shume kafja gocave te sotme Po une doja t'ia beja surprize more prishesh surprizash. E ftova per sherr dhe pastaj do ta ftoja per kafe......varja do jete per ndonje here tjeter......


Postuar nga Aljohin datė 24 Maj 2004 - 15:20:

Pa problem.........s'kishte per te ardhur per kafe gjithesesi.....


Postuar nga ishpifuri datė 28 Korrik 2004 - 15:17:

Exclamation

Citim:
Po citoj ato qė tha deshira


jimmy84, nqs ju e besoni thenien: zoti vdiq, ju detyrimisht duhet te keni nje perkufizim dhe nje filozofi mbi rolin dhe ekzistencen e zotit ne univers. do te isha kurioze te dija mendimin tuaj sepse, ta lini thjeshte e thenien zoti vdiq duket si nje teme qe fillohet nga nje teori e cila ka nevoje per prova, dhe keto prova ju nuk i keni dhene. une nuk po kerkoj "Historia e filozofise perondimore" te Bertrend Russell por thjeshte teorite tuaja filozofike mbi kete teme. [/B]
Kjo puna e zotit vlen pak per tu deshiruar ti pse perpiqesh ti kapesh gjerat me nje pse! Po te vazhdoje ta kerkoje nje te tille do te deshperoheshe nga njohja!! Me thjesht Kjo pune e zotit eshte ne nje fare menyre njesoj sikur hun ne nje dyqan dhe ne nje dore ke nje 100 lekshe dhe ne tjetren e supozon te kesh nje te tille. Ti kerkon te blesh nje asortiment qe kushton aq sa vlera qe ti ke. Tani ti duhet ti thuash shiteses me falni me pelqen ai asortimenti dhe i ofron 100 qe ti e supozon ta kesh (por qe ne te vertet nuk eshte) ateher me pak fjale si do te jet pergjigjia e shiteses?!! E kunderta kur ti ofron dicka konkrete.


Postuar nga I_don,t_wana_know datė 14 Shtator 2004 - 11:30:

ciao

filozofia e jetes time eshte qe me do lloje menyre te arrije ate qe dua dhe te mbaje ate qe kam .......filozofi i preferuar eshte machiavelli dhe tochwill jnae dy filozofet qe sot bota moderen sillet ne kodifikacioni dhe tedrejtat?


Postuar nga Klajdi03 datė 08 Tetor 2004 - 17:17:

Filozofia ime: Jetoj ashtu si me pelqen. Dhe jo me recetat e te tjereve.


Postuar nga lea-sandra datė 20 Tetor 2004 - 10:16:

deviza ima

filozofi i preferuar: ka plot.
Po them Sartre per thenien " l'enfer c'est les autres." - " ferri , jane te tjeret"
Niēe " zoti ka vdekur"
paulo coelho " jetoe jeten sikur do te vdesesh neser."


Postuar nga ENISS datė 01 Dhjetor 2004 - 18:39:

[Ajo qe i ben njerezit te shoqerueshem eshte paaftesia e tyre per te perballuar vetmine dhe vetveten... Te gjithe leckamanet jane te shoqerueshem sa te ngjallin meshire]

Arthur Shopenhauer


Postuar nga Skarlet datė 02 Dhjetor 2004 - 10:44:

Wealth is of course unlikely ever to make anyone miserable. But if we have money without friends, freedom and an analysed life, we will never be truly happy. And if we have them, but are missing the fortune, we will never be unhappy. - Epicurus.

When measured by the natural purpose of life, poverty is great wealth; limitless wealth, great poverty. - Epicurus.


Postuar nga Skarlet datė 08 Dhjetor 2004 - 11:58:

Nje burre eshte aq vjec sa ndihet, nje grua eshte aq vjec sa duket.

Zoti na kuron por doktori na mer leket.-Ben Franklin

Shiko me mendje dhe degjo me zemrer.-proverb afrikane.

Kisha eshte afer por rruga eshte e ngrire, taverna eshte larg po do eci me kujdes.-proverb ukraineze.

Asnjehere mos i beso fitores se mengjesit dhe buzeqeshjeve te vjerres.-proverb hungareze

Kobra te kafshon si ta quash Kober si ta quash Zonja Kober.-proverb indiane.

Midis te thenes dhe te beres shume pale kepuce jane renuar.-proverb italiane.


Postuar nga ENISS datė 14 Dhjetor 2004 - 14:50:

Talking

"Gjeja qe me bezdis ne kete bote eshte qe budallenjte jane te sigurte ne
vetvete, ndersa inteligjentet jane plot me dyshime."

Bertrand Russell


Postuar nga Isra datė 15 Dhjetor 2004 - 10:48:

Wink

Citim:
Po citoj ato qė tha ENISS
"Gjeja qe me bezdis ne kete bote eshte qe budallenjte jane te sigurte ne
vetvete, ndersa inteligjentet jane plot me dyshime."

Bertrand Russellmos u cudit Eniss, ka edhe mė....psh:qe dyshimi eshte clodhje e intelektit, a e dije?


Postuar nga dieFaustNeu datė 15 Dhjetor 2004 - 11:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha ENISS
"Gjeja qe me bezdis ne kete bote eshte qe budallenjte jane te sigurte ne
vetvete, ndersa inteligjentet jane plot me dyshime."

Bertrand Russelle thua kete me bindje te plote mr Russell??

si thua ti :ENISS


Postuar nga ENISS datė 15 Dhjetor 2004 - 15:29:

Une jam dakord me Russell. Jo me kot e kam cituar edhe ketu thenien e tij, por sepse me duket domethenese.

Sa per emrin qe me ke shkruar, nuk besoj se e ke shkruar gabimisht. Por nese te ka vajtur mendja... c'na intereson ne kjo? S'te mbarojme dot pune

bye


Postuar nga dieFaustNeu datė 16 Dhjetor 2004 - 11:01:

skam nevoj te mbaroj pune ketu me ty gjithesesi :o

megjithate nqs je dakort edhe ti me russel atehere nuk ka nevoj per komente.... eshte gjithcka e qarte :o


Postuar nga dieFaustNeu datė 16 Dhjetor 2004 - 18:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha ENISS

Sa per emrin qe me ke shkruar, nuk besoj se e ke shkruar gabimisht. Por nese te ka vajtur mendja... c'na intereson ne kjo? S'te mbarojme dot pune

byenje cik si pa lidhje kjo qe the ti se nuk po te kerkoja ndonje gje gjithesesi po thjesht po te dergoja nje mesazh te fort e te qarte ae ai Mr Russell eshte nje debil e asgje tjeter se nuk arrin dot te percaktosh sipas bindjeve te njerezve inteligjencen e tyre......

ciao


Postuar nga ~Enigme~ datė 14 Prill 2006 - 12:50:

Jeto sikur do vdesesh sot dhe meso sikur do jetosh gjithmone kjo eshte filozofia e jetes time dhe nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.


Postuar nga Eyesight datė 20 Prill 2006 - 08:26:

Te gjithe biem nje here ne jete. E rendesishme eshte sa shpejt ngrihemi.


Postuar nga ingmetalboy datė 30 Prill 2006 - 09:34:

Te gjithe bihem ne krevat dhe pastaj vjen nje ore dhe per nje arsye apo per tjetren cohemi nga krevati.

"Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten." Maslow me duket.


Postuar nga lorie datė 01 Maj 2006 - 05:43:

Filozofi im i preferuar

eshte Jezu Krishti.

Filozofia ime e preferuar eshte nje liber i tere me titullin Bibel.


Postuar nga Cindi datė 01 Maj 2006 - 14:11:

TE DUASH, DO TE THOTE TE BESH NJE JETE TE BUKUR.
TE BESH NJE JETE TE BUKUR, DO TE THOTE TE PUNOSH.
JETA ESHTE E SHKURTER.

kjo eshte filozofia ime


Postuar nga Imortale Jecur datė 06 Maj 2006 - 18:53:

nje nder filozofite e mia eshte Do ut des (jap qe te japesh)
dhe nje nder filozofet qe me pelqen me teper eshte Sokrati


Postuar nga Eyesight datė 10 Maj 2006 - 08:59:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha ingmetalboy
[B]Te gjithe bihem ne krevat dhe pastaj vjen nje ore dhe per nje arsye apo per tjetren cohemi nga krevati.

Nuk e kisha per krevatin djale (edhe pse duhet ta pranoj se i shkoka shprehjes sime ).
Njeriu "rrezohet" ne jete, e rendesishme eshte sa shpejt e merr veten.


Postuar nga Mreti datė 11 Maj 2006 - 23:56:

Filozofi im i preferuar eshte Niccolo Machiavelli !

Nje nder theniet e tij me te mira per mua eshte : Para se gjithash, armatosu !


Postuar nga freespirit datė 06 Korrik 2006 - 01:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha ENISS
[Ajo qe i ben njerezit te shoqerueshem eshte paaftesia e tyre per te perballuar vetmine dhe vetveten... Te gjithe leckamanet jane te shoqerueshem sa te ngjallin meshire]

Arthur Shopenhauer


Po dal pak nga tema po dua ti them Plloshtanit se duket sikur ne kete theneje Shopenhauer i referohet mbinjeriut.


Postuar nga freespirit datė 06 Korrik 2006 - 04:30:

Ta haje dreqi kam nje huq te keq asnjehere nuk memorizoj thenie megjithate filozofia ime eshte: Jeto momentin edhe kur eshte i keq sepse mund te jete akoma edhe me i keq, duai dhe vleresoi njerezit dhe kalo sa me shume kohe me ate qe te ben te ndihesh mire.
Me pelqen sokrati sepse eshte me i kuptueshem dhe filozofia e tij ka te bej direct me njerezit dhe me marredheniet e tyre.
pershendetje


Postuar nga Ari. datė 09 Dhjetor 2006 - 19:03:

to freespirit

kompl... kjo eshte eshte tema...filozofia e jates time eshte qe te gjitha gjerat .si puna etj ..ti marr pa ngutem dhe pa frikesuar..filozofi im eshte kanti por edhe locke..pershendetje freespirit


Postuar nga Ari. datė 09 Dhjetor 2006 - 19:05:

o freespirit.. sokrati nuk ka len asgje te shkruar


Postuar nga Niqua datė 09 Dhjetor 2006 - 20:26:

keep quiet and people will think you a philosopher.

unknown source


Postuar nga freespirit datė 11 Dhjetor 2006 - 23:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha ari77labi
o freespirit.. sokrati nuk ka len asgje te shkruar


Ari77 ke te drejte po ama eshte baza e filozofise sepse puna dhe mendimet e tij vertet s'jane te shkruara por kane ndikuar ne influencimin dhe krijimin e filozofeve te me vonshem si Aristoteli dhe Plato etj Une te them te drejten nuk jam ekperte ne kete fushe thjeshte ndoshta si shumica ketu me perqen filozofia dhe kam lezuar pak edhe nga Kanti dhe Locke. Me sa di idete e John Locke jane edhe baza ne formulimin e kushtetutes dhe qeverise amerikane po te dy me duket se kane kendveshtrime te ndryshme ne lidhje me qeverine me duket njeri eshte me liberal dhe tjetri me konsevator. Me pelqen Locke me shume te them te drejten. Sokrati me pelqen sepse ne ato qe ka thene ka thjeshtesi , ka nje lloj kuptimi te natyres humane qe jo te gjithe munden ta arrijne.
Me pelqen shume shprehja e tij dhe me ndihmon sa here qe te jem me e bute kur gjykoj te tjeret" Njerezit i bejne gjerat ( te keqiat) nga injoranca.
Me fjale te tjera s'fajson dot njeri pse ben ate qe ben ne fund te fundit cdonjeri ben aq sa di.
pershendetje


Dreqe mire je?
E di qe eshte e vertet ajo filozofia jote.


Postuar nga Niqua datė 12 Dhjetor 2006 - 04:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha freespirit
Dreqe mire je?
E di qe eshte e vertet ajo filozofia jote.
ku je moj se ke humb krejt....une mire kam qen, po ti mire a?
gezuar festat dhe per shume vite ti me gjith familje dhe te puth shume...


Postuar nga ~Enigme~ datė 12 Dhjetor 2006 - 16:31:

jo jo mire e ke ti ti ajror kurse ujin  

Filozofia ime eshte jeto sikur do vdesesh neser dhe meso sikur do jetosh gjithmone (dicka e tille )


Postuar nga Ari. datė 12 Dhjetor 2006 - 18:31:

to spirit

jo ,,nuk kam asgje kundrejt sokratit.. dhe ato qe thua ti..para ca ditesh bleva librin mbi jeten e ti... por nje veper tjeter qe eshte fondamentale per mua jane vellimet keshtu foli zarathustra...te niēes..kur lexoj ate eshte nje soj sikur pi hashash...por nese nje dite do te isha ne qeveri do te studioja locken dhe kantin.. dhe do te zgjidhja filozofin time nje te gershetuar...por kritika mbi gjykimin.. e kantit eshte nje nga veprat me mire qe ka pare njerzimi-ti ē fare me sugjeron te lexoj spirit ?pershendetje---=qielli im eshte gjithmon blu=


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 85 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.