Forumi Horizont
Trego 26 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- psikologjia ne shqiperi (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5119)


Postuar nga anjeza datė 13 Maj 2004 - 11:14:

Post psikologjia ne shqiperi

ne c'stad te zhvillimit eshte shkenca e psikologjise ne shqiperi?


Postuar nga rrushi datė 14 Maj 2004 - 21:14:

Une kam mbaruar per psikologji ne shqiperi dhe pastaj erdha ne amerike per te mare masterin. Kam 3 vjet qe nuk kam shkuar po mbaj lidhje me shoqet e fakultetit. Mund te them me siguri qe ne shqiperi nuk ka fare shkence psikologjie pamvaresisht se ne kemi nje dege psikologjie dhe tani kane hapur edhe nje program pasuniversitar. Problemi me i madh eshte mungesa e botmive ne shqip, ne na eshte dashur te studjojme shumicen e lendeve ne anglisht. Une nuk njoh ndonje psikolog qe praktikon profesionin e vet, shumica e profesoreve ose studenteve te diplomuar nga psikologjia punojne ne projekte qe kane me shume profilin e punes sociale. Ndoshta tani ka ndryshuar gjendja, edhe une do doja te dija me shume. Me sa me kane thene per programin pasuniversitar eshte mese komik aq me teper kur nuk ka asnje mundesi per te praktikuar ato qe meson. I vetmi program qe mbaj mend (pervec spitait psiqiatrik) ishte i sponsorizuar nga WHO dhe ishte fare i ri kur ika une. Para 3 vjetesh une punova per nje projekt per studimin e praktikave te rritjes se femijeve nga 0-6 vjec qe kishte shume te meta por te pakten nxori ca rezultate. Ka edhe studime te tjera qe behen, per dhunen ne familje sidomos se shumica e fondeve (cuditerisht!!!) shkojne ne organizata grash.


Postuar nga Fajtori datė 15 Maj 2004 - 22:08:

Nese me lejohet te dal pak fare nga tema. Rrushi ca do besh kur ta mbarosh? Do kthehesh?


Postuar nga Aljohin datė 17 Maj 2004 - 13:28:

Rrushi mos bjer ne gracke.... mos u kthe. Fajtoro jo per gjo.....po pytje eshte kjo?


Postuar nga Aljohin datė 17 Maj 2004 - 13:31:

Me falni qe po dal perseri nga tema por Fajtori filloi. Rrushi te kam derguar nje mesazh prajvet....nuk e di a ke marre?


Postuar nga ENISS datė 18 Maj 2004 - 18:38:

Psikologjia qe studiohet ne Shqiperi eshte shume e pergjithshme. Ka shume lende te shkencave sociale dhe profesionale, por gjithesesi mbeten te nje niveli te pergjithshem. Teksti mesimor jane kryesisht libra per nje shoqeri te hapur qe gjenden ne librarite tona, librat e pare te perkthyer ne shqip dhe disa te pergatitur ne vitet e fundit nga pedagoget tane. Leksione te lendeve te caktuara jepen me shkrim e ndersa literatura plotesuese edhe individuale eshte e tera ne anglisht me te cilen ti mund te merresh per temat qe diskutohen ne seminare, per detyrat e caktuara te kursit gjate vitit dhe sipas ambicieve te tua per dije profesionale.
Behet edhe praktike ne institucione ku aplikohet psikologjia por edhe kjo jo e mjaftueshme per arsyen se ketu ne nuk kemi institucione te mirefillta ku te marresh eksperiencen e psikologeve te suksesshem ne ofrimin e sherbimeve. Praktika konsiston me teper ne njohjen e pergjithshme te institucioneve dhe se ku mund te aplikohet psikologjia si profesion.
Ajo qe mbetet per te bere, sipas nje niveli te caktuar profesional qe perfitohet nga keto studime te kryera ne Fak. e Shkencave Sociale ne Tirane, eshte domosdoshmerisht nje specializim i metejshem dhe profilizim i psikologjise. Vete nga natyra e ketij profesioni, dhe aplikimi i tij tek njerezit dhe bota e tyre, e kerkon domosdoshmerisht nje profilizim te thelluar. Sigurisht edhe ne saje te profilit qe kerkon ti japesh profesionit tend ne te ardhmen. Pasi jane marre vetem bazat e pergjithshme te psikologjise.

Duke cituar rrushin: shumica e profesoreve dhe studenteve te diplomuar tek psikologjia punojne ne projekte qe kane me shume profilin e punes sociale -
do te shtoja se shkenca e psikologjise eshte shume e gjere dhe nuk mund te thuash se nuk po e shtrojne profesionin e tyre. Psikologjia nuk mund te presupozohet vetem ajo klinike apo me keshillimin sikurse jane mesuar te gjithe te perfytyrojne psikologun.
Puna e psikologut mund te jete me individin, grupin, komunitetin... deri nje pjestar te komisioneve dhe grupeve te punes nder profesioniste te tjere te shkencave sociale, juristeve, mjekeve, mesuesve...
Nisur nga kjo me siper, une di per shume pedagoge, studente qe kane mbaruar psikologjine ne Shqiperi qe tashme jane angazhuar ne vende pune ne fushen e sherbimeve sociale, ne administrate, ne shkolla, ne shoqata te ndryshme jo qeveritare, ne institucione shteterore, ne institute studimesh, etj...

Ajo cka nevojitet me rastin e shoqerise sone, institucionet tona publike dhe qeverine shqiptare eshte nje perpjekje me e madhe per te hartuar strategji, dhe politika ku psikologu te kete nje rol me te rendesishem dhe me te vleresuar ne punen per zhvillimin e shume fushave nisur edhe nga problemet e shumta sociale. Dhe hapesirat jane te shumta, por nisur nga kjo qe thash me siper dhe ajo qe nevojitet per te aplikuar psikologjine, eshte nje pune e cila i takon pikerisht profesionisteve te rinj te psikologjise per te punuar per ti bere vendin prfoesionit te tyre perkrah profesioneve te tjera duke treguar domosdoshmerine e tij ne tryeza te rrubmullakta e diskutime me perfaqesues te qeverise... dhe hapat e para kane filluar, edhe pse nuk ka shume vite zhvillimi, fale merites se profesoreve dhe studenteve te brezave te pare qe kane kryer specializime te metejshme, kane sjelle eksperiencat te vendeve te tjera duke e pershtatur me realitetin shqiptar e qe aktualisht punojne me donacione te Organizatave Nderkombetare duke eksperimentuar me projekte te ndryshme per ti treguar edhe qeveritareve e politikaneve domosdoshmerine e ketyre profesionisteve dhe sherbimet e studimet qe ofrohen prej tyre, qe ne te ardhmen te jene kopetence e qeverise sone, institucioneve qeveritare per tu siguruar terren per nga burimet financiare dhe njerezore. (nje shembull eshte psikologu ne gjimnaze, psikologu ne qendrat studentore ku jetojne studentet, qe fare mire mund te ishte kopetence e Ministrise se Arsimit. Psikologu ne qendrat spitalore, martenitet, etj...qe mund te jete kopetence e Ministrise se Shendetesise. Psikologu ne sistemet e korrektimit, burgje, prokurori, gjykata, etj... mund te ishte kopetence e Ministrise se Drejtesise, etj).
Ketu cdo vit ndryshon, fale njerezve qe e kane me pasion e qe e kane kuptuar drejt rolin e psikologut e ku mund t'ia bejne vendin vetes ne pershtatje me shoqerine shqiptare. (disa studente te brezave te pare hapen nje shoqate te profesionisteve te psikologjise se aplikuar)
Sigurisht qe skemi si te jemi shume te kenaqur, se eshte vetem fillimi, dhe mbetet perhere shume per te bere...


Postuar nga Ana3 datė 21 Maj 2004 - 18:34:

pershendetje te gjitheve,

edhe une studioj per psikologji ne itali. jam ne vit te trete e besoj se se shpejti do me vij momenti te kthehem ne Shqiperi.
nje gje qe me shqeteson shume: fakti i te ardhmes profesionale dmth a kerkohet konkretisht psikologu, dmth a ka vende pune?
apo duhet me i bere vend vetes?
jam sh dakort se si psikolog mund te punohet ne sh ekipe por konkretisht a ndodhin ne shqiperi?
po psikoterapista ka nqs po, te ciles rryme jane?
pastaj Eniss do te doja pak te ballafaqoja programet, dmth mund te me thuash ne vija te trasha se cfare studioni.

faleminderit

p.s:mu be sh qejfi qe edhe ju beni praktike sepse per mendimin eshte sh e rendesishme e eshte nje moment per te "vjedhur" profesionit nga te te "pjekurit"


Postuar nga anjeza datė 25 Maj 2004 - 10:28:

Exclamation

Ana3 jam anjeza edhe une studente psicologjie,viti i pare.praktikisht e hapa kete teme sepse edhe une mendoj qe ne nje te ardhme e jthehem ne vendin tim per te ushtruar profesionin.kam zgjedhur profilin psik.klinike.mendoj se do t'ia dal mbane pavarsisht se ky profesion eshte ne periudhe tranzicioni tek ne....


Postuar nga Ana3 datė 25 Maj 2004 - 11:55:

ciao Anjeza,
une jam ne degen e psikologjise per zhvillim e edukim (nje dege e re me veshtiresite e veta ne fushen profesionale)
e marr me mend se ne itali jemi sh studenta per dege te ndryshme shoqerore e shpresoj qe shumica te kthehemi e te punojme per te miren e vendin tone (duket fjali sh banale ndoshta, por une e besoj kete gje )
nje gje e mire per ne ktej nga ana tjeter e Adriatikut do te ishte nje informim i mire mbi ato cka ndodhin ne Shqiperi e kontakte me koleget tane


Postuar nga Fajtori datė 27 Maj 2004 - 00:58:

Mendoj se eshte shume e nevojshme nje nderlidhje mes psikologesh ne menyre qe kjo shkence te ngrihet me kembe nga zero. Ne fakt nuk besoj eshte ne tranzicion ne Shqiperi, ajo thjesht eshte e posalindur. Varet nga shtytja qe i jepet si komunitet psikologesh qe te vije ne nivelet perendimore. Kur them nderlidhje nenkuptoj shkembime materialesh, idesh dhe njohurish. Ne nje stad me te avancuar do ishte ideale qe te shqyrotheshin raste klinike te kaluara neper duar ne Shqiperi, diagnoza dhe ndoshta trajtimi i tyre. Vetem keshtu mund te mesohet nga njeri tjetri e te behet nje rryme serioze.


Postuar nga anjeza datė 27 Maj 2004 - 08:46:

Post

ciao ana3!une studioj per "tecniche psicologiche su interventi per l'eta adulta"ose me shqip psik.klinike.me pelqeu edhe ai mesazhi fajtorit,sepse vertet zhvillimi i kesaj shkence ne shqiperi ka shume nevoje per ndihmen tone.une kam besim qe me ide paksa me pozitive mbi vendin tone ne brezi i diplomuar jashte do t'ia dalim mbane te ngreme ne piedestal figuren e psikologut shqiptar.
une personalisht jam e mendimit qe zanatin ta ushtroj ne atdhe sepse mentalitetin shqiptar askush se njeh me mire se ne....pastaj dheu i huaj mbetet gjithnje i huaj.....


Postuar nga Ana3 datė 27 Maj 2004 - 14:08:

Smile

pershendetje!

me behet sh qejfi qe kjo teme po ndiqet nga te tjeret....
por une jam shume kurioze te dije konkretisht e me ne detaje se cfare ndodh ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti Shkenca Njerezore Dega Psikologji.

nuk e di a ka te drejte Fajtori kur thote qe si dege eshte e sapolindur, sepse me sa mbaj mend une po behet pothuajse 10-vjet qe ekziston mgjth fakti qe profesorat nuk jane te diplomuar pikerisht ne kete dege (por ne dege te tjera ndoshta te peraferta) ndikon sh e shton veshtiresite.

Une fatkeqesisht kthehem ne Shqiperi vetem ne periudhen e pushimeve e mendoj se ne gusht nuk arrij te gjej ndonje profesor te gatshem per te me treguar pak mbi psikologjine ne Shqiperi...
ndaj shpresoj qe ne kete bashkebisedim te marr disa info te dobishme .Gjithashtu jam e gatshme te ofroj info mbi psikologjine ne itali...si fakti qe fakulteti me i mire eshte ai i Padova-s.


Postuar nga Fajtori datė 28 Maj 2004 - 12:43:

Sa di une:

Ne Shqiperi psikologjia mendohet si shkence llafollogjike qe me shume merret me njohjen e botes se fshehte te njeriut. Nuk studjohen shume bazat biologjike dhe deget qe rrjedhin nga ajo, psh Neuropsikologji, Psikofiziologji etj. Horizonti i te qenit psikolog ndalon tek diskutimet ndonjehere shoqerore dhe sidoqofte sociale.

10 vjet ne shkence jane si dita e pare e lindjes. Anjeza thote se zhvillimi i saj ka nevoje per ndihmen tone. Une do lija menjane modestine duke thene se zhvillimi i psikologjise mund te behet VETEM nga ne. Prandaj hodha idene e ndarjes se informacioneve sa me pare, sepse te them te drejten me shume mund te vlejne keto diskutime mes gati-psikologesh ketu ne forum sesa leksione psikologjie nga profesore te pashkolle shqiptare. Ketu arrijme tek risursat humane qe ai fakultet ka ne Shqiperi. Imagjinoni ku jemi si vend nefushen ekonomike dhe kete projektojeni te dhjetefishuar ne psikologji (kur nuk ecen ekonomia qe kane te gjithe interes si mund te eci nje shkence pa interes direkt per popullsine). Profesoret qe kam rastisur te degjoj nuk kane as reflektimin dhe introspeksionin tek vetja. Sidoqofte ka dhe profesore te tjere qe mund te ngrene pak nivelin.

Ajo qe ben pershtypje eshte se:
Nderkohe qe neper bote psikologjia ka filluar nje faze bashkepunimi me mjekesine duke dhene fryte serioze (ka paciente me epilepsi qe sherohen thjesht me terapi te tipit psikologjik) ne Shqiperi ky bashkepunim nuk ekziston. Natyrisht qe ne nje vend ku paragjykimi mbi jevgjit, maloket dhe lalucet eshte ne rend te dites, nuk mund te tejkalohet paragjykimi i mjekeve per psikologet si studjoze te nje shkence inferiore. Kjo natyrisht ushqehet dhe nga stili social i perballimit te problemeve te psikologeve.

Fjala "terapi" qe une po perdor ne kete mesazh ben te mendosh se thjesht fliten hallet dhe problemet me pacientin. Ky eshte dhe koncepti qe kane njerezit per terapine e psikologut. Ata qe studjojne jashte e dine mire se kjo nuk ekziston dhe terapite mund te lokalizohen kudo ne continuum mendje-trup. Madje mund te jene dhe terapi mikse, psicoterapi tradizionale e shoqeruar me ilace.

Ky eshte vizioni im per ate qe ekziston ne Shqiperi. Bazohet tek ato qe njoh une dhe besoj se 70% te kesaj fushe ne Shqiperi e njoh. Menyrat si mund te dilet jane shume, ndoshta nuk eshte koha ti diskutojme. Psikologjia mund mos te jape mundesi kushedi cfare per pune ne Shqiperi, por kjo nuk ndalon zhvilluesit e atij fakulteti te forcojne shkencat mjekesore dhe matematike duke bashkepunuar me profesore te mjekesise dhe matematikes. Do ishte nje fillim i mire te dilnin psikologe me horizont te gjere qe perfshin njeriun dhe nuk e ndan si qemoti ne mendje dhe trup pa lidhje.
Me shkruani nqs gaboj gjekundi ju lutem.


Postuar nga SUNBELOVED datė 29 Maj 2004 - 00:02:

Anjeza!

Kam pershtypjen se problemi nuk eshte vetem krijimi i nje brezi te shendoshe profesionalisht psikologesh, por me i thelle sesa kaq, cka dua te permend bej fjale per ate mendesi tipike shqiptare (per te ardhur keq) qe problemet qe kane nuk i diskutojne me nje te panjohur, qofte ky edhe nje person i specializuar per kete pune.


Postuar nga Ana3 datė 29 Maj 2004 - 07:53:

pershendetje,

jam dakort me faktin qe shqiptaret nuk e kane te lehte te flasin per problemet e tyre me nje te panjohur, por nuk duhet as barazuar psikologun vetem me nje profesionist te cilit i tregohen problemet personale( kjo pjese i takon ne pergjithesi psikoterapistit).
psikologu punon per krah shume profesionistave te tjere si p sh mjek, psikiater, mesues, edukator, etj.
pyetja ime mbetet : si eshte gjendja konkrete ne vendin tone? ku punojne psikologet, a ka psikoterapista?
shpresoj te marr ndonje pergjigje


Postuar nga ENISS datė 10 Qershor 2004 - 20:05:

Per ana3:
Eshte shume e thjeshte te informohesh per Departamentin e Psikologjise ne Fakultetin e Shkencave Sociale ne Universitetin e Tiranes. Boll te kerkosh ne internet dhe mund te njihesh fare kollaj me hollesi se cben ky Fakultet ne teresi dhe Departamenti i Psikologjise ne vecanti, programi arsimor, pedagoget dhe kualifikimet e tyre, projektet, bashkepunetoret, klinikat e para dhe qendrat studimore ne fakultet dhe tere punen e deritanishme.

http://pages.albaniaonline.net/ut/ects/ShSociale.pdf

Cituar nga ana3:
p.s:mu be sh qejfi qe edhe ju beni praktike sepse per mendimin eshte sh e rendesishme e eshte nje moment per te "vjedhur" profesionit nga te te "pjekurit".

Nuk e di se cbeni ju ne 'etike profesioni' aty, por mesa di une ky profesion nuk te le shume hapesira per te vjedhur, sidomos ne praktiken qe mund te behet ne klinika. Mendon se mund te vjedhesh duke asistuar ne nje rast keshillimi? apo se kishe ketu?

Per te tjeret:
Nuk e di se si mund tju duket me ecurine, heret a vone po zhvillohet psikologjia ne Shqiperi... por une kam pershtypjen se ekziston nje nenvleftesim apo nje gjykim i gabuar ne lidhje me zhvillimin e psikologjise ne Shqiperi, e sidomos kur behet fjale per Studimet ne Universitetin tone nga ju aty qe studjoni ne universitetet e huaja. Duhen marre parasysh shume faktore sidomos kur flisni me lart per bashkepunimin me profesioniste te profesioneve te tjera, me mjeke, etj... Shpesh me duket sikur jeni shume larg realitetit shqiptar dhe ai eshte shume kompleks qe do te thote se duhen marre ne konsiderate shume faktore. Ne rastin e diskutimit tone, mbase kontakti juaj me Shqiperine eshte shume i zbehte, se do mund te kuptonit qe shume profesione e profesioniste jane ne veshtiresi ne periudhen aktuale dhe ne tere keto vite te kalauara per tju pershtatur tregut te punes, profesionit te tyre per zhvillim ne nivelet bashkekohore, per te funksionuar ne nje sistem te atille si ne perendim. Puna ne grup, ekip i perbere nga profesioniste te shumte per nje qellim te perbashket pune, eshte nje metode pune relativisht e re per Shqiperine (varion nga specifika dhe profesioni). Praktika edhe teorika mbetet per tu diskutuar. Sistemi arsimor shqiptar ne teresi anon me shume nga teorika sesa praktika, dhe ben qe profesionistet e ndryshem ketu te zhvillohen ne punen e tyre individuale me shume sesa ne ate ''ne grup'', ndryshe nga sistemet arsimore te vendeve te tjera qe anojne me shume nga praktika. Pra puna ne grup eshte relativisht e re si metode pune sidomos ne institucionet shteterore. Eshte pikerisht nje menyre pune e Organizatave Jo qeveritare, e atyre nderkombetare dhe bashkepunetoreve te huaj gjate tere ketyre viteve ne Isntitucione te ndryshme shteterore dhe joshteterore ne Shqiperi, ajo qe beri te aplikohet nje menyre dhe organizim i tille pune ku te punohet ne ekip (deri dje nuk njiheshin shume funksione te punes ne ekip, psh koordinatori, etj)
Bashkepunimi i psikologeve me profesionste te tjere, ka te beje me vizionin e drejtuesve dhe hartuesve te politikave te cilet ndodh qe te mos e vleresojne apo konsiderojne psikologun si te domosdoshem per nga roli per arritjen e nje qellimi pune apo te suksesit, sja njohin shume rolin dhe cilat jane hapesirat e perfshirjes se tij.
Tjeter gje... te gjitha profesionet nuk jane ne nivele te kenaqshme, boll te shikosh rrezultatet e arritura ne shume fusha, ne shume institucione e administrata. Nje artikull ne nje gazete te perditshme ne nje nga keto dite, shkruante se rrezultatet e uleta te arritura ne administrata nuk kane te bejne thjeshte me korrupsionin, abuzimet, dhe seriozitetin ne pune, por edhe me nivelin e kualifikimit te punonjesve (ku futet arsimimi), struktura (organigrama) e duhur per mbarevajtjen dhe organizimin e nje pune ne grup per te patur efektivitet, pasi ende behet pune individuale. Si mund te themi qe psikologu te bashkepunoje me profesionistet e tjere kur organizimi i punes nuk perfshin reforma te tilla.

Se dyti: Shoqeria shqiptare eshte nje rast unikal per nga terreni qe mund ti sigurohet psikologut te ushtroj profesionin e tij. Problemet e shoqerise shqiptare, fenomenet ketu, problemet social-psikologjike, ekonomike, kulturore, etj jane te nje lloji te vecante per vete jeten shoqerore dhe sistemet qe kane jetuar dhe jetojne individet.
Ndaj edhe psikologjia ketu mund te zhvillohet me specifiken e vete duke ju pershtatur shoqerise sone, stadit te zhvillimit. Lereni menjane idealizimin, teoriken (bashkepunim me mjeket per terapi, ilace, etj etj). Shoqeria jone kerkon nje pune voluminoze, propaganduese, sensibilizuese, politikash social-psikologjike per zbutjen e fenomeneve tona ne mase te gjere. Apo bashkepunimi me mjeket ne spitale dhe klinikat psikologjike me punen me individe te vecante? (Puna me individin kerkon vec te tjerash te merret ne konsiderate kultura dhe mentaliteti. Psikologu ketu perceptohet si nje doktorr per te semuret mendore). Ka shume pengesa e probleme qe duhet te merren ne konsiderate. Ketu kerkohen studime te mirefillta mbi fenomenet ne Shqiperi te vecanta per nga lloji i vet.

Persa i perket vendeve te punes ku jane duke punuar psikologet, nuk do te doja te flisja perciptas thjeshte me njohurite qe mund te kem une. Eshte nje botim i Soros, ku ne nje Projekt per '' Zhvillimin e Karrieres'' i titulluar 'Udhezimi i profesioneve', eshte bere nje studim mbi profesionet ne Shqiperi dhe tregun e punes. Do ti hedh nje sy edhe do te prononcohem perseri se ku jane punesuar psikologet e pare sipas studimit te tyre te mirefillte.

c ya


Postuar nga Fajtori datė 11 Qershor 2004 - 03:50:

Nje sqarim.

Me pare kam hedhur idene e bashkepunimit me shkenca te tjera. Me kete nuk doja te thoja bashkepunim fizik (i cili prape se prape do ishte pozitiv), por mbi daljen e psikologut nga korniza profesionale e shkencave sociale llafollogjike, ku e ka futur shoqeria shqiptare. Diagnozat si: tension i larte, agorafobi, apo Alzheimer jane akoma te lidhura ngushte me neurologet e psikiatrit te cilet i trajtojne ne menyre barbare ose nuk i diagnostikojne dot fare. Meqe ra fjala, rreth 40-50 % e pleqve ne moshen 90 vjec vuajne nga Alzheimeri sipas epidemiologjise boterore, nderkohe qe ne Shqiperi po na vdesin gjysherit nga kjo semundje dhe e vetmja gje qe thone doktoret eshte "Pleqeria!". Deri me sot nuk kam degjuar qofte dhe nje rast te vetem ne Shqiperi te kete patur Alzheimer sipas doktorit, nderkohe qe nje psikolog ka mundesite ta diagnostikoje i pari kete semundje. Por psikologu mendohet si qetesues i halleve...

Se dyti. nje shkence nuk mund te rritet artificialisht nese popullata nuk ka nevoje. Prandaj eshte e kote te tentohet ngritja e psikologjise ne Shqiperi nese nuk krijohen terapi dhe diagnoza EFICENTE mbi semundjet e ndryshme. Gjithashtu ka shume pune per te bere me hartimin e testeve dhe pyetesoreve. Mos harrojme qe kthesat me madheshtore ne psikologji jane bere kur ka patur nje nevoje konkrete (Alfred Binet qe hartoi testin e pare te inteligjences kur ja karkoni ministria arsimit; apo Sigmund Freud qe preku me dore dhe zgjidhi ne menyren e tij semundjet e borgjezise se atehershme).

Se treti, baskepunimi mes profesionistesh ne fusha te ndryshme nuk eshte e nevojshme ne nivelin normal mjekesor qe duhet psikologjia. Mjeket mund te bashkepunojne me psikologet vetem ne nivel kerkimor shkencor. Pastaj te them te drejten nuk me duket e sakte pershkrimi i stilit tone te punes si individualiste, perkundrazi, vendet perendimore kane stil pune gjithmone me individualist ndersa vendet e lindjes kane patur stil me kooperativ. Keshtu qe nuk imagjinoj dot te jete ky problemi yne. Megjithate me mire se une mund ta dine ata qe jetojne atje...

Pershendetje.


Postuar nga Fajtori datė 11 Qershor 2004 - 04:30:

Me falni, nje precizim i fundit.

Eshte mendim i pergjithshem i profesoreve ne shume vende te botes, qe studentet e psikologjise i futen kesaj dege jo me mendimin per te sheruar te tjeret, por per te zgjidhur problemet e veta ne rradhe te pare. Nuk duhet nenvleftesuar dhe marre negativisht ky afermacion pasi eshte me se shumti realiteti. Prandaj studenti i psikologjise eshte i predispozuar te fokusohet shpesh ne teori abstrakte dhe te nenvleftesoje shkencat ekzakte. Nese fakulteti nuk jep nje shtytje te mire qe studenti te fokusohet dhe ne shkencat ekzakte atehere dalin psikologe qe injorojne aspektin fizik te njeriut, po aq sa injorojne mjeket aspektin psiklologjik.


Postuar nga agata datė 11 Qershor 2004 - 16:57:

pershendetje te gjitheve
Ne ralle te pare doja thjeshte t'ju falenderoja per hapjen e kesaj teme, qe me duket shume interesante, e shume e domosdoshme per propaganden e kesaj shkence.

Un nuk jam studente per psikologjie, e nuk kam asnje eksperjence ne kete fushe.
Por ne shoqerine tone, probleme te reja po lindin e do te lindin tek individet, e psikologjia (si shkence) nuk eshte e zhvilluar t'ju pergjigjet keture problemeve...

me vjen keq kur degjoj shqetesimet e shume studenteve per psikologji, qe me te drejte nuk din se ku jan te punesuar psikologet ne shqiperi...
ne vendet perendimore kjo shkence ka po thuaj 120vjet, (ne mos gabohem) qe po zhvillohet, e psikologet jan te punesuar kudo, neper shkolla neper universite, ne qendra socjale, ne cdo spital qe ka servise onkologjie ose hematologjie, duke mos permendur ketu klinikat psikoterapike e spitalet psikiatrike...

Me kujtohen ne kete moment nje emision i top-show ku fliste per gjendjen e spitali psikiatrik te tiranes, si diagnostikoheshin e si trajtoheshin te semuret ne kete spital. Shume prej tyre ishin te diagnostikuar si skizofren, shpesh ishin te izoluar dhe nuk kishte asgje ndjekje psikoterapike...
dhe po ne kete emisjon ishin e ftuar nje familje qe kishte humbur djalin e tyre, i cili ishte vetvrare...

Nuk e di gjendjen e terapise medikamentese ne shqiperi, por ato, qe un di eshte, se ne france, cdo i semure qe trajtohet me ilacet antidepresife, neuroleptik, antiksiolitik ose psykostimulont, jan te ndjekur serjozisht nga psikologe, te pakten ne hapat e para te trajtimit...

ju uroj juve studenteve te psikologjise te ndani informacioni qe keni e te zhvilloni kete shkence shoqerore...(sigurisht pa ndihmen e shtetit nuk behet asgje, por le te shpresojme), qe ne ardhmen shoqeria jone ti bej me mire balle depsresionit, kesaj semundjeje te vertet...

me shum respekt sabina.


Postuar nga rrushi datė 16 Qershor 2004 - 03:05:

Per te tu pergjigjur ty Aljohin, mesazhin privat nuk e kam marre, s'e di pse. Mu desh ca kohe qe te pergjigjesha ketu ne forum, me flani per vonesen. Per te tu pergjigjur ty Fajtor, une kam nje vit qe kam mbaruar masterin ketu dhe punoj ne profesionin tim, ne dy pune bile dhe tani per tani nuk kam ndermend te kthehem. Diten punoj ne nje klinike qe trajton persona me probleme me drogat ndersa pasdite punoj ne nje qender rehabilitimi per persona me HIV dhe substance abuse. Profilimi im ishte keshillim per shendet mendor, what they call LMHC kur merr licencen.

Basically une bej po aq keshillim sa edhe hardcore terapi cognitive behavirale, varet nga clienti. Me ca te tjere puna ime konsiston ne thjesht case management- ate pune qe do e bente nje punonjes social. Ketu tendenca eshte te perputhet sherbimi qe ofron me nevojat qe ka klienti. Megjithate, per here te pare ketu me eshte dhene mundesia te aplikoj cfare kam mesuar ne shkolle, perfishire 4 vjet ne shqiperi. Pjese e programit ne shqiperi ishte praktikumi po ashtu i thencin se asgje s'benim. Une nuk kam shkuar ne shqiperi qe kur erdha ketu, 3 vjet me pare, po mbahem ne kontakt me shoqet qe kam aty dhe fakti eshte qe po te kthehesha nuk do kisha mundesi te beja kete pune qe bej ketu dhe ky eshte fakt, i hidhur por fakt. Dhe psikologu ketu eshte tamam ashtu sic e perfyftyrojme ne, ose te pakten ashtu sic e perfytyroja une para se te vija.

Une jam shume e sigurte qe pa punen e perbashket te studentave si puna jone shkenca e psikologjise ne shqiperi nuk do mund te zhvillohej plotesisht por what it comes down to is politikat dhe funding. Ketu ne US sistemi eshte i ngritur already, eshte biznes sepse ka kompani sigurimesh shendetsore private ose shteterore (ne ca shtete si Massachusetts ku jam une) qe paguajne per seancat dhe qe ngrejne standartet per kualifikimin e psikologeve dhe kerkesat per licensim dhe si pasoje ngrene konkurencen. Kultura ketu pergjithesisht e mirepret terapine dhe keshillimin por 90% e klientave me te cilet punoj une jane te mandatuar nga gjykatat ose te detyruar te vijne per trajtim te shtrenguar nga papunesia, homelessness ose probleme shendetsore. Aty te ne kush do paguaj per trajtimin e personave me probleme mendore? Donatoret kane tendencen te fokusohen ne probleme ne dukje me te rendesishme (qe ngandonjehere jane me te vertete me te rendesishme).

Nuk po them qe ne shqiperi psikologet nuk po bejne pune, sigurisht qe po bejne dhe nje pune te admirueshme given the circumstances. Kur une kam klienta qe kane nevoje per shtepi, per te marre ndihme nga shteti se nuk kane asnje lloj te ardhure, ose ushqim apo veshje falas nga organizata bamirese, sigurisht une vihem ne pune qe ti ndihmoj ata te plotesojne nevojat baze dhe s'mund te filloj te analizoj asgje tjeter me ta derisa te arrihet nje fare stabilizimi. Me klienta qe kane nevoja te tjera une bej psikoterapi ne kuptimin e vertete te fjales gje qe do me mungonte ne shqiperi. Te jem fare e siqerte une nuk jam gati te sakrifikoj qe te investoj ne shqiperi per te zhvilluar sistemin e sherbimeve psikologjike, te pakten not yet, por nuk e eliminoj si mundesi ne nje te ardhme.

Edhe nje gje tjeter, e di qe e zgjata, ne shqiperi mungon kordinimi midis profesioneve dhe team approach, ti s'mund te shikosh ne terapi nje klient qe ka nevoja imediate per psikofarmakoterapi nga psikiatri. Per te mos folur pastaj per ilacet qe do ishin shume te shtrenjta, plus ne jemi nja 20 vjet mbrapa te pakten ne ate fushe. E njejta gje mund te thuhet per sherbimet sociale, banimi, ndihme sociale, ndihme shendetsore, etj, etj.

P.S Me falni per perdorimin e anglishtes dhe gabimet e shkrimit qe besoj jane me bollek.....


Postuar nga rrushi datė 16 Qershor 2004 - 03:45:

Ah se harrova. Kush eshte pergjegjes ne shqiperi per te rregulluar praktikat e keshillimit dhe terapise? Ministrite nuk mund te rregullojne praktikat profesionale sepse do kishte konflikt interesash ku nuk po futem ketu. Ne US ka borde speciale qe rregullojne standartet etike dhe profesionale dhe sigurojne qe publiku nuk demtohet nga praktika jo profesionale. Ka edhe sanskione specifike per thyerjen e kodeve etike dhe profesionale deri tek heqja e licenses madje edhe ligje shume te forte dhe denim me burg ne ca raste. Kush I rregullon praktikat ne shqiperi? Kush e ruan publikun nga sharlatane qe mendojne se mund te keshillojne njerez? Une nuk them qe ne i dime te gjitha qe sa dalim nga bankat e shkolles, une jam ne hapat e para per vete. Po a supervizohen psikologet ne shqiperi dhe nese keshtu nga kush? Profesoret qe njoh une kane eksperience shume te limituar ne fushe (e shumta 6 muaj si pjese e studimit pasuniversitar). Nga ana tjeter, kush i supervizon supervizoret? ne akoma nuk kemi nje protokoll per supervizimin e praktikanteve ose keshilluesve dhe na duhet nje urgjent perpara se te fillojme te demtojme serizisht klientet tane. Shume pak veta jane te ndergjegjesuar ne demin qe ne si keshillues mund tu bejme klientave qe keshillojme. Ku i drejtojne psikologet e rinj problemet dhe konfliktet qe dalin per ta si pasoj e marredhenies terapeutike? Just smth to think about...


Postuar nga Fajtori datė 16 Qershor 2004 - 10:15:

Nje mendim mbi shqetesimin e rrushit ketu ne fund.

Nuk mund te mendohen analogjira lindje-perendim ne kete fushe. Pra eshte krejt jashte llogjike te kete borde apo organizma te nivelit amerikan ne Shqiperi. Kjo per dy aresye:

E para sepse organizma te atilla lindin ne vende shume te medha, ku ka nevoje per standarte dhe kontroll, pra per nje license psikologu, qe e jep shteti. Ne Shqiperi jemi gjithsej 3 milione vete nga te cilet 800 mije jane ne Tirane. Nuk eshte e mundur te kete nje gjykim objektiv sepse shumica e njerezve njihen ose kane miqesi qe influencojne gjykimin e bordeve. Kjo ndodh dhe ne gjykata qe jane baza e nje shteti, jo me neper borde qe duhet te "kontrollojne" shokun apo shokun e shokut.

E dyta. Neve nuk kemi ate nivel zhvillimi istitucional qe te krahasohemi me perendimin. Kjo do te thote se duhet te kalojme ne etapat qe perendimi i ka kaluar shume kohe me pare. Pra forma e kontrollit te psikologeve eshte nje feed-back i klienteles. Nje psikolog i keq do humbase kliente gjithmone e me shume, ndersa nje psikolog i mire do fitoje popullaritet. Pra kush eshte i zoti te zgjidhe pune do eci para, te tjeret do mbeten ne nivel mediokriteti. E kuptoj qe kjo nuk eshte menyra e duhur e aplikimit te nje shkence por eshte e vetmja llogjike kapitaliste qe mund te lejoje lindjen e kesaj shkence nga zero (zeroja e psikologjise eshte 100 vjet me pare jo 20 ).

Pershendetje.


Postuar nga Ana3 datė 16 Qershor 2004 - 10:28:

une i lex shpejt e shpejt bisedimet e do te shpreh mendimet kur te kem kohe te lire.
tani doja vetem te shtoja qe nuk jam dakort me terminologjine qe po perdorni dmth per mendimin tim ne nuk kemi te bejme me KLIENTE POR ME PACIENTE!
gjithe te mirat
ana


Postuar nga rrushi datė 23 Qershor 2004 - 03:21:

Fajtor, sipas teje nuk duhet te kemi institucione qe rregullojne praktikat private, bizneset? Dakort, shoqeria e sotme duket se rregullohet vete nga ligjet e konkurences po kjo nuk perjashton nevojen e institucioneve. Te te jap nje shembull. Ne vitet 50 dhe 60 ne US pati gjithmone e me shume raste te psikiatreve qe abuzonin me klientet e tyre. Kishte raste te marredhenieve sexuale madje, por edhe forma me te "buta" te thyerjes se etikes profesionale. Keto vajza ishin gje budallaqe? Jo, ishin njerez inteligjente si une dhe ti qe u ndodhen ne nje moment dobesie dhe psikologu perfitoi nga dobesia e tyre. Do thuash ti po vete zgjodhen ato te kishin marredhenie me psikologun. Dakort jam une po ty si profesionist ku te con mushka kur i thone!!! Keta psikologe nuk ishin te cmendur dhe as aq patologjike sa c'mund te mendosh. Edhe ata ishin njerez qe mund te kishin ndjenja te verteta me klientet e tyre. Fakti mbetet qe marredhenie te tilla, eshte provuar te kene nje efekt shume negativ te klienti, shume shpesh me afat te gjate. Ajo qe dua te them eshte qe psikologu ka me shume pushtet se ce mendojme ne normalisht thjesht nga fakti qe perceptohet si ekspert. Nuk jam dakort me ate qe thua se ne duhet te kalojme ne fazat qe kane kaluar vendet me te zhvilluara. Ne nje fare sensi po, por jo kur behet fjale per eksperienca te tilla negative prej te cilave ne mund te mesojme pa na u dashur ti kalojme vete, thjesht duke pare se cfare mund te ndodhe ne jemi nje hap perpara vetvetes, si te thuash.
Keta shembuj qe te dhashe jane ekstreme, demi te klienti mund te behet edhe nga gjera me te vogla dhe ne dukje me te "pafajshme" se kaq. Actually, shumica e gabimeve te tilla behen pa dashje. Psikologet qe po punojne neper shkolla nuk kane nje kod etik dhe profesional, sigurisht kane nje kod moral (ose te pakten shpresoj te kene!!!) por ai nuk mjafton.
Une mendoj qe psikologet qe keshillojne njerez duhet te pakten te kene nje supervizor. Arsyeja pse insistoj eshte edhe e lidhur me nje eksperience qe kam patur ne shqiperi me nje student psikologjie qe ne perpjekje per tu ndjere se po bente pune psikologu filloi te krijonte files per "klientat" e tij qe ishin fictional ose ne rastin me te keq shoqe e shoke te tij qe i qanin hallet ne kafe. Madje shkoi puna deri aty sa filloi ta fuste informacionin ne kompjutera qe ishin te hapur ndaj publikut.
Pastaj mendo kete, nese nje psikolog ne shqiperi really screws up cfare pasojash ka per te - asnje. Does that make you want to see one? Nese ti do ishe klienti ku e gjen sigurine se ato qe do thuash ne seance do te ngelen midis teje the terapisit? Sigurisht edhe po te ekzistonin borde siguri 100% nuk ka po te pakten ti mund te drejtohesh diku nese ndjen se te drejtat e tua jane shkelur. Ne keto kushte si mund te krijosh nje marredhenie besimi qe eshte thelbesore per cdo lloj terapie dhe kusht paraprak per cdo ndryshim?
Edhe nje gje tjeter kisha une. Fakti qe klienti nuk e pelqen terapistin ose madje edhe e urren ne ca raste, dhe e theskoj ne disa raste, jo gjithomone, nuk eshte gjithmone tregues i faktit qe terapisti nuk po ben nje pune te mire. Nuk e di nese e ke parasysh se cfare dua te them po une e shoh ne punen time cdo dite dhe ne ca raste nje menyre per te pare nese qe po bej nje pune te mire eshte tamam kur klienti ka ndjenja te forta negative ndaj meje...po e le me kaq se diskutimi ketu do behej terkuze po te vazhdoja.


Postuar nga Fajtori datė 23 Qershor 2004 - 11:33:

I kuptoj te gjitha ato qe thua, jane pjese e terapise normale, e kote ta perseris dheu ne.

Megjithate ajo qe doja te thoja eshte se te mendojme per istitucione rregullues ne Shqiperi eshte sikur ti veme emrin nje qyteti qe nuk ka filluar akoma te ndertohet. Edhe rasti i studentit qe solle mbetet akoma ne mediokritetin e deshires shkollore, jashte psikologjise se aplikuar. Pra ajo qe dua te them eshte:
Ne nuk kemi fare psikologji ne Shqiperi, si mund te permiresojme dicka qe nuk kemi? Nevojat per permiresim lindin dora dores duke pare cfare nuk shkon. Nderkohe qe ne SHBA ka patur raste abuzimi seksual ne Shqiperi mund te kete deficenca te ndonje lloji tjeter. Shkenca ecen krah per krah me nevojen e vendit dhe jo ne menyre abstrakte. Para se te mendojme per nje psikologji perfekte dhe profesionalitet restriktiv eshte mire te linde njehere psikologjia ne Shqiperi. Pastaj dora dores do zgjidhen problemet qe raporti mes popullit dhe shkences mund te permbaje.
Ky eshte pikeveshtrimi im te pakten.


Postuar nga capkenia durrsake datė 14 Qershor 2005 - 11:16:

jeni shumeeeeeeee te mire

pershendetje te gjitheve !
Jeni shume te mire te gjithe ,ju pergezoj per temen. Mua me intereson shume kjo teme se ne te ardhmen me pelqen te behem psikologe. Vetem se me ka hyr pak frika,se shume pak arrijne te me kuptojne . Madje dhe prinderit sarrijne ta kuptojne dhe aq shume ,por une e kam vendosur dhe pike . Me terheq shume si profesion.Po do me pelqente te me thonit ku mund te marr me shume informacion rreth saj. E di per cfare me vjen keq se ketu nuk konceptohet te kesh nje psikolog personal,jo per gje po te marrin edhe si te cmendur. Mua do te me pelqente qe te kisha nje psikolog po kush te kupton se. Jam shume dakort me ty rrushi se ketu sgjen pune lehte . Dhe e dini te bukuren gjoja na erdhi nje si psikolog te gjimnazi yne dhe e dini qe sishte psikologe po nje dreq zyshe historie ,shihni ca skandali. Megjithate shpresoj se do te ndryshoj dicka me kalimin e kohes. une kam deshire te vazhdoj studimet ketu edhe pse e kam shume me frike se se di sa do te realizoj qellimet e mia. spo zjatem me tej ,ju pershendes te gjitheve dhe me falni per ndonje gabim . pacim


 
Trego 26 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.