Forumi Horizont Gjithsej 39 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 »
Trego 39 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shoqėria civile, institucionet dhe zgjedhjet (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=196)
-- Analfabetizmi ne shqiperi e te drejtat e femijeve…….. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5205)


Postuar nga azurro datė 28 Qershor 2004 - 20:51:

Puna e te miturve nje njolle e zeze per shoqerine tone

Puna e te miturve ne Shqiperi mbas vitit 1990 ka marre permasa katastrofike dhe te pa para per vendin tone qe e radhitin ne vend te dyte ne Evrop pas Portugalise dhe e ndjekur nga fqinja jone Italia
Zakonishte shfrytezimi i punes te te miturve ndodh ne ato shtete ne zhvillim e siper ku legjislacioni per te luftuar kete plage shoqerore o nuk ekziston fare o ekziston dhe nuk zbatohet.
Po c`far e shtyne shoqerine tone qe te shfrytezoje punen e te miturve?
Ne radhe te pare eshte gjendja tej e renduar ekonomike qe ka kapur vendin tone dhe qe detyron shume familje qe ti heqin femijet nga shkolla dhe ti detyrojne te punojne ne punet e perditshme ne blektori ose agrikolture.
Ne radhe te dyte eshte mungesa e theksuar e kultures qe ben qe femijet ti ti largojne nga shkolla pa mbaruar as klasen e peste dhe pastaj ky kontigjent shfrytezohet nga krimi i organizuar qe i shfritezon ne prostitucion,per te lypur,ne veprime kriminale sic jane droga dhe vjedhja.
Ne radhe te trete eshte ne praktikat kulturore dhe tradicjonale qe ben pjes ne kulturen e popullit Rom.
Ne radhe te katert eshte braktisja nga ana e familjes te shume femijve qe perfundojne ne mes te kater rrugeve
Po ku punojne keta femije?
Sektori me i madh eshte blektoria dhe buqesia i ndjekur nga ajo e shitsave ambulant,ndertimi,trasporti(si fatorino),peshkimi etj.
Cfar duhet bere qe te luftohet ky fenomen ?
Per te luftuar ne menyre sa me te mire punen e te miturve qeveria duhet te marri ne te njejten kohe disa inicjativa.
1--Te beje nje lufte te madhe kunder varferise ne keto familje deri sa keto te mos kene nevoj qe te detyrojne femijte e tyre te punojne por te vazhdojne shkollen deri ne mbarimin e arsimit te detyrushem.
2--Te denoje ne menyre te rrepte te gjitha ato subjekte dhe individe qe kapen duke shfrytezuar punen e te miturve.
3--Te ndihmohen ata femije qe punojne per te rikuperuar te drejtat etyre.
Po sa eshte numri i puntoreve te mitur ne Shqiperi?
Deri tani nuk ka ndonje studim te mirfillte si nga qeveria ashtu edhe nga organizatat jo qeverritare.Por mendohet qe kjo shifer te kaloje numrin 300.000 mije te grupmoshes nga 8 vjec deri ne 16 vjec.


  Gjithsej 39 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 »
Trego 39 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.