Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 147 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- Inteligjenca si mendoni a trashegohet..? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6213)


Postuar nga agata datė 04 Tetor 2004 - 19:57:

Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Ne ditet e sotme, ka femije te zgjuar, qe ne moshe shume te voget,
por disa femije te tjere, jane pak si te vonuar...

Neper shkolla dhe ne universitete, dikush meson shume shpejte, dikush per te njejten gje, i duhet shume me tepet kohe...

Ne jeten e perditshme, disa njerez integrohen shpejte e disa te tjere kane veshtiresi...

Nga kjo me beri te me lindi nje pyetje ...

Mendoni ju qe inteligjenca trashegohet nga prindrit...? dhe eshte gjenetike..?
Apo eshte menura, se si ne e stervisim trurin, qe ne moshen me te vogel, per te arritur suksese ne shkolle ne jeten profesiaonale e ate intelektuale..?


pershendetje.


Postuar nga BluE_icE datė 04 Tetor 2004 - 20:16:

eshte nje pyejte qe psikologet me te medhenj nuk i kane dhene pergjigje akoma sepse akoma po behet debati se cili faktor eshte me i rendesishem :
trashegimia apo kushtet e rritjes se nje individi.(the environment)
Vetem ne nje gje jane dakort:te dyja ndikoje dhe kane rendesi ne inteligjence.


Postuar nga Klajdi03 datė 08 Tetor 2004 - 17:55:

Ketu po postaj nje artikull qe e kam lexuar kohe me pare ne nje reviste shkencore..

Some scientists, including Plomin, believe that genetics and the environment, overall, contribute about 50-50 to a person's intellect. But this contribution seems to change over time, with the home environment having a greater influence when the child is younger. Later, nonhome influences and genetics take over in terms of the person's intelligence in adulthood.
--- Louys

"But there is an upper limit to what genetics can teach us. The environment -- how people raise their children -- will continue to be important."

psychologist and researcher at Yale University. "IQ measures just two kinds of abilities ... memory and analytical skills," he tells WebMD IQ tests don't measure other kinds of skills that are important in the real world, like creative and practical skills. These skills are really important for success on the job but are not measured on any test. And that's a problem

"It's all about money [for the program developers] and nothing else. There's no evidence to support any of that stuff. Even the person who discovered the Mozart effect has disowned it."
"People have always wanted their children to be as bright as they can possibly be -- or brighter. But there has not been any hard data to support the fact that listening to Mozart while the baby is in utero will make a difference in intelligence. We know more about what does make a negative difference in utero -- smoking, drinking, exposure to toxic substances."

Sternberg offers a real-life example: Just because your doctor was good at passing tests and made good grades in medical school, he or she may not be a great doctor, he says.
"If you're looking for a doctor, you want somebody with practical skills who can give you a frank indication of what's going on without getting you all upset and without lying either. Bedside manner is very important. Just because they have a top medical degree doesn't mean that they're going to be successful in dealing with patients. Also, you want someone who is creative ... someone who can generate a solution that wasn't in the text."

"The kind of intelligence that leads to success in school is also related to success in the working world," lead researcher Nathan R. Kuncel, PhD, a psychology professor at the University of Illinois at Urbana-Champaign, tells WebMD. All sorts of personal characteristics emerge from such tests: creativity, ability to perform complex tasks, and career potential, he explains.
People who do well in school tend to be more focused, more conscientious," Kuncel tells WebMD. "Success in school reflects an ability to learn complex processes. It involves acquiring job-specific knowledge."

Indeed, clever people exist outside of academia -- their success fueled by forces not measured on standardized tests. For them, the secrets to success lie in their savvy, people skills, and other personal qualities.


Postuar nga agata datė 08 Tetor 2004 - 18:16:

Klajdi03 faleminderit per artikullin tend, por te lutem, nese ke mundesi heret e tjera, mundohu ti sjellesh shqip, sepse un nuk flas mire anglisht...
dhe kuptohen se dhe as nuk e kuptoj mire...e mendoj se ka edhe te tjeter si un..

pershendetje nga sabina..


Postuar nga dodgy datė 08 Tetor 2004 - 21:00:

Hi
Flasim per nje person normal. Mendoj se inteligjenca fitohet ne shumicen e rasteve.besoj se ka te bej ose rol kryesor luan rrethi i njerezve qe te rrethojn duke filluar krysisht nga familja dhe shoqeria dhe rol te rendesishem luan vendi ku jeton.per shembull nqs dy vellezer jetojn mbas martese njeri ne fshat dhe tjetri ne qytet do te shikosh qe femijet nga i njeri gjak jan ndryshe,ne pergjithesi ato qe banojn ne qytet jan me inteligjent ,pra sigurisht mendoj se rol te rendesishem loz vendi ku rritesh,nuk e di se cfar jeter!


Postuar nga Auberoni datė 12 Tetor 2004 - 20:55:

Trashegohet Intelligenca emocionale, e cila i paraprine, nxit apo ngadalson zhvillimin mental tek femijet, hence disa nga femijet jane me te zgjuar e disa me pak.


Postuar nga volter datė 16 Tetor 2004 - 23:38:

Intelegjenca po zhvillohet edhe duke bere stervitje me trurin tone, po dhe mundet te trashegohet...


Postuar nga hirushja datė 19 Tetor 2004 - 21:27:

Nuk mendoj se Inteligjenca trashegohet ajo mesohet me kalimin e kohes.

Nese do e krahasoja inteligjencen me dy rrenje lulesh qe jane ven ne dy ambjente te ndryshme per ty rritur, do te kete nje ndryshim te madh ne rritjen e tyre. Ndryshimi i ketyre luleve varet vetem tek kualiteti i dheut. Njera ka mjaft ushqyes dheu qe te rritet normalisht ndersa tjetra rritet ngadale (dheu i dobet).
Keshtu jane edhe femijet te sapolindur. Inteligjenca nuk gjended tek nje bebe. Cdo femije lind i paditur, inteligjenca mesohet me kalimin e kohes. E gjithe kjo varet vetem nga ambjenti qe e rethon ate. Nese femija rritet reth nje ambjenti qe inteligjenca e tyre po vihet ne aktivizim atehere, kjo tregon qe inteligjenca e femijes eshte shume me e madhe se sa nje femije qe rritet ne nje ambjent ku inteligjenca luan nje rol shume te vogel ne jeten e tyre.


Postuar nga amor alucius datė 19 Tetor 2004 - 21:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha hirushja
Nuk mendoj se Inteligjenca trashegohet ajo mesohet me kalimin e kohes.

Nese do e krahasoja inteligjencen me dy rrenje lulesh qe jane ven ne dy ambjente te ndryshme per ty rritur, do te kete nje ndryshim te madh ne rritjen e tyre. Ndryshimi i ketyre luleve varet vetem tek kualiteti i dheut. Njera ka mjaft ushqyes dheu qe te rritet normalisht ndersa tjetra rritet ngadale (dheu i dobet).
Keshtu jane edhe femijet te sapolindur. Inteligjenca nuk gjended tek nje bebe. Cdo femije lind i paditur, inteligjenca mesohet me kalimin e kohes. E gjithe kjo varet vetem nga ambjenti qe e rethon ate. Nese femija rritet reth nje ambjenti qe inteligjenca e tyre po vihet ne aktivizim atehere, kjo tregon qe inteligjenca e femijes eshte shume me e madhe se sa nje femije qe rritet ne nje ambjent ku inteligjenca luan nje rol shume te vogel ne jeten e tyre.Deshe te thuash "inteligjencen" apo "dijen"??? Nese do mbahej ne kembe versioni yt kendeja do ju duhej disave "te nderronin dheun" per ca kohe.
Dhe nje mendim me teper i thelluar nga ai qe eshte gjetur neper internet ne postimin e mesiperm per te mbeshtetur cike me shume teorine "time".
ne nje moment ti thua:

"Nese femija rritet reth nje ambjenti qe inteligjenca e tyre po vihet ne aktivizim atehere, kjo tregon qe inteligjenca e femijes eshte shume me e madhe se sa nje femije qe rritet ne nje ambjent ku inteligjenca luan nje rol shume te vogel ne jeten e tyre."

Mendo,nje femije rritet ne nje ambient "inteligjent" ngaqe prinderit ja kane krijuar me IQ-ne e tyre ndaj... prinder me IQ te larte=>ambient inteligjent...

Si i behet per binjaket njevezore qe jane ndare qe ne lindje dhe jane rritur ne ambiente ekstremisht te ndryshem dhe kane te njejten IQ?Ca ka te beje "dheu"??


Postuar nga SUNBELOVED datė 19 Tetor 2004 - 21:58:

Cka ka ketu per te qeshur. Normale qe inteligjenca edhe zhvillohet Hirushe. Ka te beje ushqimi, proteinat me te cilat ushqehet truri sidomos gjate femijerise, ushtrimet e ndryshme qe behen sidomos ne edukimin para elementar ( kopesht ).


Postuar nga amor alucius datė 19 Tetor 2004 - 22:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha SUNBELOVED
Cka ka ketu per te qeshur. Normale qe inteligjenca edhe zhvillohet Hirushe. Ka te beje ushqimi, proteinat me te cilat ushqehet truri sidomos gjate femijerise, ushtrimet e ndryshme qe behen sidomos ne edukimin para elementar ( kopesht ).

Aha dmth ne nje jetimore ku gjinden foshnje afersisht te nje moshe,ushqehen me te njejtin ushqim,flene ne te njejtin ambient dhe rriten aty etj paskan te njejten IQ??
Ehe,interesante,vazhdo i cike se eshte interesante ajo qe po thoje...

P.S Kur te kem me teper kohe do postoj ca gjera ne lidhje me termat qe u perdoren mesiper


Postuar nga agata datė 20 Tetor 2004 - 06:32:

jam shume dakort me mesazhin e BluE_icE.

Iteligjenca, nuk ka dyshim qe trashegohet, por edhe mund te kutivohen..varet nga aktivietet e shumta qe e perbejne jeten e nje femije.
Te e gjithe e dime, qe ne veme ne perdorim, vetem nje pjese te vogel te trurit. Por sa me shume neurona te vihen ne kontakte me njera tjetren, nga aktivitet e ndryshme, aq me i madh eshte dhe aktiviteti i trurit.
megjithate akoma nuk dihet se kush nga keto luan role me te madh ne inteligjencen tone...

pershendetje


Postuar nga lea-sandra datė 20 Tetor 2004 - 10:08:

Wink rreth A.I

Inteligjenca ka sigurisht nje prejardhjen gjenetike,baza ngelet ne gene, por nese nuk njihet e nuk punohet per ta zhvilluar ate, ēdo gje humbet.
Ai njeri qe e ka nje prirje ne nje fushe te caktuar, duhet te punoj per ta pervetsuar.Nese Moxartin nuk do ta kishte shtytur e nxitur i ati per te luajtur piano qe femi e ne menyre te pandale, nuk do ishte zbuluar vetveten si gjeni.
"pune pune nate e dite qe te shohim pakez drite! " Naimi yne.

por edhe pa tatent te lindur, puna s'vlen gje.


Postuar nga Auberoni datė 21 Tetor 2004 - 17:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha SUNBELOVED
Cka ka ketu per te qeshur. Normale qe inteligjenca edhe zhvillohet Hirushe. Ka te beje ushqimi, proteinat me te cilat ushqehet truri sidomos gjate femijerise, ushtrimet e ndryshme qe behen sidomos ne edukimin para elementar ( kopesht ).Nuk mund te thuash se intelegjenca zhvillohet. Pervec nese mendon ne ate qe ndodhe pas pervojes. Inteligjenca sprovohet para pervojes, pra, reagimi i nje subjekti te caktuar ne rrethana dhe dukuri te reja, te panjohura per subjektin. Zakonisht, pas pervojes, te gjithe jemi Intelegjent per pervojat e ardhshme te natyres se njejte. Por, kjo quhet dije e jo inteligjence, sepse heren e pare kemi deshtuar.

Me me rendesi eshte inteligjenca emocionale, bazat e se ciles trashegohen dhe kultivohen ne femijeri. Pra, kur te perballesh me pervoja te reja, intelegjenca emocionale percakton kufijte e inteligjences, ajo e ben njeriu qe te mos nxitoj, qe te mos frigohet, qe te mendoj ne menyre racionale, qe te dalloj nijansat relevante etj etj.


Postuar nga amor alucius datė 21 Tetor 2004 - 20:14:

Mesiper fola per binjaket njevezore,gje qe nuk e zgjerova shume nga mungesa e kohes.Bouchard eshte nje proff.ne USA(Minnesota).Ne vitet 80 po ky proff. Ju beri testin e IQ-se disa bebave,binjake njevezore.Prinderit e tyre ishin cifte te ndara dhe si pasoje keto femije jane rritur ne ambiente shume te ndryshme.Ky proff. Ra ne perfundimin qe dhe mbas shume vitesh te njejtit femije(tashme te rritur)vazhdonin te tregonin te njejtat vlera IQ-je.

Nje universitet « vella » me unin ku studioj une beri ne bashkepunim me kete te fundit nje kerkim ne lidhje me kete teme: gjate 4 viteve u ndjeken e analizuan afersisht 700 individe duke ja filluar nga te rinj e duke mbaruar ke te vjeterit ne familje qe kishin minimalisht nje pale binjake.Speciale ne kete kerkim ishte fakti qe u perfshine dhe vellezerit e motrat te ketyre binjakeve.Dhe ekto ndajne aferisht ½ te geneve.Dhe kushtet ne te cilat e rriten keto ishin te njejta ;kane qene ne te njejten miter(natyrisht) dhe vinin nga e njejta familje.
Te gjithe ektyre individeve ju be testi i IQ-se.Me duhet te them me keqardhje qe rezultatet ke meshkujt ishin ne pergjithesi me te larta.Por ama me e rendesishmja(te pakten per mua)eshte qe sipas ketij kerkimi doli qe 80% deri ne 90 % e kesaj inteligjence eshte e trashigueshme.Diferenca ne inteligjence tek keto individ ishte rrjedhoja e nje diference ne gene dhe shume pak nga faktoret rrethues.
Poashtu,rezultatet ne kete kerkim spjegojne me mire perfundimet statistikore ne lidhje me IQ-ne sesa spjegimet e “faktoreve rrethues”(nese mund ti quaj keshtu).

Si intermexo ketu :p

Dy faktore mjaft te rendesishem ne percaktimin e IQ-se eshte dhe koha e regimit dhe vemendja.Poashtu sipas perfundimeve te ketij kerkimi doli qe dhe ekto per nje perqindje mjaft te konsiderueshme ishin te trashigueshem !!

-poashtu u bene kerkime ne lidhje me relacionin e madhesise se kafkes dhe inteligjences:
u analizua volumi i brein me anen e e skanerit MRI,dhe poashtu sipas kesaj analize doli qe nje brein me i madh eshte rezultat gjenetik.(volumi i materies gri dhe blu eshte afersisht 90% i varur nga trashigimia) J


Postuar nga ENISS datė 21 Tetor 2004 - 20:37:

Mesazhin e amor nuk e fshiva une, edhe pse po behesha gati per ta fshire, pasi shoh qe e paskam ende si mundesi.
Por po prononcohem per mesazhin e hirushes, edhe them se duhet te qendroj edhe ca, pasi eshte nje mesazh qe perēon shume si per ate kujt i drejtohet edhe per kedo qe i bie per mbare te shpalose rreshta pa kurrfare kujdesi dhe edukate ne keto kanale virtuale te cfaredo lloj organizimi, forme e permase.
Vertet qe keto ndodhi me raste te tregojne pse shume ceshtje nuk arrijne te funksionojne edhe ne jeten reale ne mardheniet me te thjeshta brenda shoqerise shqiptare dhe ne elemente te vecante te saj kudo qe ata jane shperndare...


Postuar nga Auberoni datė 21 Tetor 2004 - 20:39:

Smile

Amore, nje pytje!

Nese thua qe intelegjenca trashegohet (edhe pse kete e mbeshtet vetem me nje test te bere nga Proffa Bouchard ne vitet e 80-ta, 24 vjet me heret); pse atehere femijet e 90% te njerzve te cilet kane pasur IQ te larte nuk e kane trasheguar kete?

Njeriu me intelegjence goxha te larte konsiderohet Ajnstajni, mirpo, his brain wasn't that big!!!Pastaj djali i Ajnstanit ka perfunduar skicofren.

Statistikat qe permende; ato asnjehere nuk perkojne me realitetin ne terren. Zakonisht, si thuhet per statistika, nese me njeren kembe je ne pllake +100 C dhe me tjetren ne 0 grade Celzius; statistikat thojne se je ne temperature mesatare 50-she.


Postuar nga amor alucius datė 21 Tetor 2004 - 21:11:

Natyrisht,i mirepritur!

Citim:
Po citoj ato qė tha Auberoni
Amore, nje pytje!

Nese thua qe intelegjenca trashegohet (edhe pse kete e mbeshtet vetem me nje test te bere nga Proffa Bouchard ne vitet e 80-ta, 24 vjet me heret); pse atehere femijet e 90% te njerzve te cilet kane pasur IQ te larte nuk e kane trasheguar kete?


Ku je bazuar per tu shprehur keshtu?Me sill prova.Pastaj varet sesa/cilat gene trashigon nga mama-ja,babai,nuk je me peshore ketu!!
Une do te pergjigjem me nje shembull te thjeshte dhe pastaj ą toi te nxjerresh konkluzionet,mos ngaterro kuptimin e inteligjences(=totaliteti i kapaciteteve te nje individi per te vepruar me nje qellim,me nje forme te menduari racionale dhe qe reagon ne menyre efektive ne ambientin rrethues)dhe stimujt e forcuara ne shkolla.

P.SH.
Ne dime shume mire qe ka akoma tribu qe jetojne ne kushte primitive,kjo do thote qe s'kane asgje ne koke ngaqe nuk ju eshte stimuluar ne shkolla?Dhe si pasoje ti mund ti quash budallenj e qe inteligjenca ne keto grupe nuk egsiston?

Ti the dicka ne lidhje me bazimin ne nje kerkim: je absolutisht gabim,ketu te mos harrojme Kohnstamm,Nyborg...Poashtu dhe suksesin ne Amerike dhe Spanje te matjes te IQ_se te femijeve te palindur.Tani,ti si mund te me spjegosh influencen e ambientit me IQ-ne tek kalamajte e palindur?

Rezultatet e kerkimit mesiper pranohen ne 80-90% dhe jo totally

Citim:
Po citoj ato qė tha Auberoni
Njeriu me intelegjence goxha te larte konsiderohet Ajnstajni, mirpo, his brain wasn't that big!!!Pastaj djali i Ajnstanit ka perfunduar skicofren.

Ti ngaterron termat ketu,dmth te ashtuquajturit"te diturit idiote",kjo do thote qe jane njerez qe jane teper mire ne nje fushe dhe ne fusha te tjera jane fare.(IQ-ja e disa prej ketyre arrin ne 70,nderkohe qe normalja eshte 90-100).
Tani ti i dashur mik po ve ne dyshim inteligjencen e Einstein nderkohe qe ai ishte ekstremisht inteligjent.Kishte dhe depresione;dhe IQ-ja e tije ishte aq e larte sa nuk ishte e shendeteshme per te.
Natyrisht mund te kete qene dhe nje "i ditur idiot"qe ka qene mire ne shkencat egzakte dhe pastaj fushat e tjera(irracionale,ajo psiqike) ju nenshtruan kesaj dominance but...who can say it?!

Besoj qe e di qe ne trurin e Einstein mbas vdekjes ju gjend nje sasi me e madhe se ajo ne rastet normale te qelizave glia.Qelizat glia kane funksion"ngjites" dhe s'kane te bejne gje me te menduarin dhe perdoren per ushqimin e qelizave te trurit.Por ama doli qe kishte dhe te tjere me te njejten sasi dhe qe s'ishin poaq inteligjente se ky kshu qe doli nje flop.
Dhe dicka,mos harro qe hebrenjte kane vlerat e IQ-ve me te larta.

Iq-ja e Einstein ishte 160+ sa per info!

Citim:
Po citoj ato qė tha Auberoni
Statistikat qe permende; ato asnjehere nuk perkojne me realitetin ne terren. Zakonisht, si thuhet per statistika, nese me njeren kembe je ne pllake +100 C dhe me tjetren ne 0 grade Celzius; statistikat thojne se je ne temperature mesatare 50-she.

Me fal por s'arrij te ndjek kete llogjikim pasi statistikat shpesh te japin nje mesatare dhe ne te shumten e rasteve jane te bazuara ne principe kazualiteti Ne shkencat egzakte qe te perdoresh dicka si te dhene relevante nuk te duhet temperatura ne njeren kembe vec,ose ne tjetren por mesatarja e disa mijera kembeve.

P.S. "Amor"te lutem! Flm


Postuar nga BluE_icE datė 22 Tetor 2004 - 01:23:

sqarim me i gjate

Jane dy faktore kryesore per ndikimin e inteligjences: genet(trashegimia) dhe ambjenti.E perseris ,NUK ESHTE GJETUR AKOMA PREJ STUDIMEVE QE ESHTE BERE SE CILI FAKTOR NDIKON ME SHUME .te dy luajne rolet e tyre.
Faktori i trashegimise u testua nga psikologu (midis te tjeresh ) Robert C. Tryon ne universitetin e Kalifornias,Berkely me shume se 50 vite me pare.
Ai perzgjodhi dy grupe minjsh 1) te zgjuarit i la te shumoheshin vec 2) ata me pak te zgjuar vec.
PAs disa gjeneratash u vu re qe minjte me te zgjuar benin me pak gabime ne gjetjen e daljes se labirintit (maze) sesa ata te zgjuarit . Sesi u transmetua kjo aftesi eshte e veshtire te shpjegohet ;ndoshta minjte me te zgjuar trasheguan shikim me te mire, madhesi me te madhe te trurit , reflexe me te shpejta etj.
Akoma me shume statistikat (sic e ka thene dhe amori )tregojne qe dy binjake te rritur ne ambjente te ndryshme kane IQ te ngjashme. Ata te rritur ne nje ambjent kane IQ 80-90 % ,ata te rritur ne vende te ndrsyhme kane IQ 70-80%.
Por per disa arsye keto statistika nuk jane prove finale sepse te gjesh dy binjake te rritur ne ambjente te ndryshme eshte e veshtire dhe si rrjedhoje jo shume raste te tille jane studiuar. Edhe pse binjaket rriten ne ambjente te ndryshme ,ata jetojne 9 muaj shume kritike brenda se njejtit njeri duke patur keshtu per 9 muaj te njetin ambjent qe mund te ndikoje per IQ te njeta.
Por eshte nje tjeter evidence ne lidhje me genet. Femijet e adoptuar kane IQ me te ngjashme me ate te nenes se tyre origjinale sesa me nenen qe e kane rritur.
Faktori i dyte :ambjenti eshte i rendesishem qe para lindjes se femijes. Nje numer studimesh tregon se nutrimi para lindjes ka efekt mbi IQ.
Ne nje studim nje pjese e grave shtatzane qe nuk kishin kushte te mira ekonomike linden femije me IQ te ulet sesa ato qe nuk kishin probleme te atilla. Kerkime ne Great Britain (Benton & Roberts ,1988) ne Kaliforni( Peritz, Amos, Eysenck 1991) kane vertetuar qe perdorimi i vitaminave ka ndikuar ne rritjen e IQ.
Psikologu H.M .Skeels gjeti evidenca ne vitin 1930 per ndryshimet e IQs tek femijet. Stimulimi i ambjentit dhe njerezve ka te beje shume me inteligjencen e femijes.Ne disa femije jetime Skeels vuri re qe liheshin pas dore nga te rriturit. Ata nuk kishin kohe te luanin ,te merreshin, te flisnin me ta, tu lexonin hitorira .Si pasoje keta femije u cilesuan me nje inteligjence poshte normales. Skeels u interesua per ceshtjen e dy vajzave qe pas 18 muajsh ne jetimore u cuan ne nje intitucion per njerezit me severe retardation. IQ -ja e tyre ishte e nivelit te severe retardation por kur anetaret e atij institucioni i qenruan prane pas nje viti IQ e tyre ishte ngritur ne nivelin standart,normal. Skeel e perseriti eksperimentin duke marre 13 femije "te ngadalte" (slow) as housguests ne adult wards .Brenda 18 muajsh IQ e ketyre femijeve kishte shkuar nga 64 ne 92. IQ e tyre u rrit sepse ata kishin dike te lexonte me ta ,te fliste ,te luante tu zhvillonte te menduarit dhe te folurit. Ne po te njejten peruidhe ata femije qe ishin ne jetimore me IQ 86 -u keqesuan me IQ me te ulet se 65.
30 vjet me vone Skeels gjeti qe 13 femijet ishin self-supportive ,te punesuar nga kamarjere ne real -estate agents. Ndersa grupi tjeter i femijeve me IQ te ulet gjysma ishin te papunesuar, 4 akoma ne institucion, dhe gjithe ata qe kishin pune ishin kryesisht lavapjates.
Nje studim i bere ne France nga Capron hde Duyme jep me shume evidence per efektin qe ka ambjenti mbi inteligjence. Femijet e lindur ne high socioeconomic status(SES) u adoptuan nga familje te rangut te ulet.Dhe femijet me low socioeconomic status ,u adoptuan nga familjet me SES te larte.Rezultati ishte i qarte ,femijet e rritur ne ambjete me te mira kishin IQ me te larte.
Nuk ka nje vije te qarte se cili faktor ndikon me shume .

dhe nqs nxirrini fakte qe mbrojne njeren apo tjetren teze kjo nuk eshte gje tjeter vecse ai fenomeni ne psikologji qe quhet confiramtion bias--- eshte tendenca te shikosh dhe tu vesh rendesi atyre evidencave qe suportojne besimin tend dhe te mos perfillesh ato qe jane kundra besimit tend.
hajde tung


Postuar nga Auberoni datė 22 Tetor 2004 - 08:46:

Nese te drejtohem; atehere me duhet te te them Amore; keshtu e ka gjuha Shqipe.

Ti tenton qe ta ndash intelegjences si nje pjese e caktuar te trurit, si nje teresi kufijte e se ciles varen nga saisa\cilesia e trasheguar nga prinderit. Sepse nese percjellet tek brezat e ri, intelegjenca duhet te kete forme, madhesi, pozite te caktuar.


Postuar nga obsession datė 23 Tetor 2004 - 18:11:

une mendoj se zgjuarsia eshte e lindur. sa trashegon femija nga genet e prinderve, kjo varet nga menyra e ndarjes se kromozomeve.

sa i perket inteligjences, varet cfare kuptojme me kete term. zgjuarsia eshte e lindur nuk zhvillohet. o je ose nuk je i/e zgjuar nga natyra. intelekti i njeriut zhvillohet nga ambjenti ku rritet, ku jeton etj etj.

nese flasim per periudhen qe eshte femija ne barkun e nenes kam degjuar se nese i flitet bebeve qe kur jane ne bark nese u shpjegohen gjerat, kjo ndikon ne zhvillimin mendor te tyre. kane shume te bejne kushtet e shtatzanise dhe me cfare merret nena ne kete periudhe. por personalisht mendoj qe zgjuarsine pas lindjes nuk mund t'a influencosh ne ndonje menyre.


Postuar nga hirushja datė 25 Tetor 2004 - 00:47:

John B. Watson, 1924 publikoj nje shpreheje:

“ Give me a dozen healthy infants and my own specific world to bring them up in and I’ll guarantee to take any one at random and train him to become any type of specialist I might select - doctor, lawyer, artist, merchant, chef and yes, even beggar and thief, regardless of his talents, penchants, tendencies, vacations and race of his ancestors.”


Duke mbeshtetur idene time qe kisha postuar me perpara. thote qe te sapo lindurit jane te njejte kur lindin... e di qe ka dy lloj inteligjencash, ate qe e kane gjenetikisht edhe ate qe e marin nga natyra.. por nga shume studimet qe kam ber jam e bindur qe inteligjencen me te mire e marin nga jeta.

Inteligjenca ndryshon edhe midis binjakeve qe jane ne te njejten shtepi, mund te kete ndryshime si rrjedhoj e trajtimit individual.. femijet zgjedhin vendin e tyre me te pershtatshem gjithashtu ato jane ne gjendje te ndryshojne vendet qe nuk u pelqejne shume ne menyre qe te perfitojne sa me shume.

inteligjenca konsiderohet me mire si nje koleksion sjelljesh:

1. te mesosh nje baze te madhe informacionesh.

2. ti aplikosh ato qe meson ne situata te reja.

3. te mendosh te arsyetosh per nje plan sa me origjinal.

Nese postimi im i meparshem nuk bazohej ne ate menyre qe une kisha menduar. Nuk eshte se keto informacione i kam mare ne internet por e kam shume te veshtire ti perkthej studimet e mia ne gjuhen shqipe... edhe keto pak fjale i kisha shkruar ne anglisht dhe me ndihmen e nje shokut tim e perktheva ne shqip.


Postuar nga amor alucius datė 25 Tetor 2004 - 16:36:

Subjekti ketu,psikologji humane,eshte sjellja e individit !!!Sipas behaviorism koshienca as perkufizohet si koncept dhe as qe perdoret POR qe besimi ne koshience gjen rrenjet ne antikitet dhe supersticion e magji.Masa me e madhe e njerezve-vazhdon kjo rryme-nuk kane bere shume progrese nga gjendja e eger.

Ne fakt ,pyetja qe nje behaviorist i ben vetes eshte:
Pse nuk bejme fushen e vertete te psikologjise sipas asaj qe observojme?Te limitohemi VETEM tek gjerat qe observohen,dhe te formulojne ligje vetem ne baze te ketyre.Tani,cfare mund te observojme?Sjellje(behavior)-ate cfare thote dhe ben organizmi.

Behavioristi nuk eshte thjeshte i interesuar vetem ne rolin e observuesit-spektatorit,por ka deshire te kontrolloje reaksionet humane dhe te MANIPULOJE fenomene te tjera natyrore.Sipas tyre,eshte detyra e nje behavioristi te parashikoje dhe te kontrolloje aktivitetet humane.


NDERKOHE PSIKOLOGJIA MODERNE i hedh totalisht poshte keto gjera,eshte dicka absurde pasi gjithe ne e dime shume mire qe jemi KOSHIENTE dhe kemi MENDIME.


Postuar nga Charlie datė 25 Tetor 2004 - 18:54:

mesazh per amor licious

amor licious me vjen keq te te them por me ato qe lexova nga ty u zhgenjeva jashte mase.. kisha mendime me te larta per ty.. gjithsesi.. doja te thoja qe inteligjenca edhe dija shkojne dore per dore.. disa veta nuk jane te zgjuar ne shkolle.. por jane inteligjente edhe kane dije ne jeten praktike.. IQ qe flet ti eshte nje test qe mbetet ne leter edhe nuk te zgjedh shume pune.. gjithsesi.. me ato qe the : na e ule shume IQ e tere grupit qe po diskutojme ktu...
se dyti.. binjaket qe po flisje me perpara.. s'di cte them..me mire.. s'di nga tja nis.. shpresoj qe te kesh vete ndonje dite binjake edhe tja u masesh IQ edhe te shofesh ndonje ndryshim..
kam shume per te thene per kete teme por me acarohen nervat kur nuk respektohen mendimet e njeri tjetrin.. por perkundrazi vetem mundohen te hedhin poshte cdo person tjeter..
hirushja nga ana tjeter me pelqeu menyra se si arsyetoj... shpresoj te lexoj ndonje koment interesant nga forumistat e flakte.. pacim


Postuar nga Charlie datė 25 Tetor 2004 - 19:05:

ti e shikon.. qe tani po ben gafe te madhe ne menyren se si arsyeton.. i vlerson njerezit nga mosha edhe nga arritet e tyr ene shkolle.. por mos harro se ke gjini qe jane 10 vjec.. edhe jane 1000 here me te zgjuar se une edhe se ty bashke.. per kete me vjen keq amor licious qe inteligjencen edhe diturine e njerezve e vlersoke me cfare arritje shkollore paskan


Postuar nga hirushja datė 25 Tetor 2004 - 23:25:

Cupke e dashur..skam nder mend te merem dhe te ju pergjigjem pyetjeve te tua. Jemi te lire te bejm cfare te duam. Une po mbeshtetem tek vet fakti qe intelligjenca mesohet me ane te natyres. Saper eksperimentet qe ti me kerkon mua, do i sjell atehere kur te me doj qejfi mua. Nje far eksperimenti qe ti me permend mua (me mijn) do te thoja qe ti nuk mund ta krahasosh intelligjencen e njeriut me nje te miut. Eksperimentet qe psikollogjistet bejn neper kafshe jane shume kritike dhe ne disa raste ato nuk bazohen ne jeten reale po mund te thone qe, ky eksperiment eshte perdor tek kafshet dhe kishte nje efekt te jashtezakonshem por lind pyetja.. Po sikur ky eksperiment te shkaktoj ndonje semundje tek njeriu??


Postuar nga Eri-Boy datė 25 Tetor 2004 - 23:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha Charlie
ti e shikon.. qe tani po ben gafe te madhe ne menyren se si arsyeton.. i vlerson njerezit nga mosha edhe nga arritet e tyr ene shkolle.. por mos harro se ke gjini qe jane 10 vjec.. edhe jane 1000 here me te zgjuar se une edhe se ty bashke.. per kete me vjen keq amor licious qe inteligjencen edhe diturine e njerezve e vlersoke me cfare arritje shkollore paskan

Dituria dhe inteligjenca nuk jane e njejta gje por jane te lidhura ngushte !
Dituria eshte sasia e informacioneve qe merr njeriu nga shkollimi apo mesimi dhe inteligjenca eshte aftesia e perpunimit te ketyre informacioneve dhe venjes ne jete per interesat tuaja ..e thene shqip , perdor inteligjencen duke perdorur diturine (njohurine)!
Tashi meqe dituria vjen nga shkolla ( pasi skam degjuar ndonjehere qe ka ndonje njeri te ditur qe eshte i pashkolle ) dhe inteligjenca vjen nga dituria , atehere sipas nje ekuacioni te thjesht matematikor, del qe edhe inteligjenca vjen , zhvillohet dhe stimulohet nga shkolla !
Njerezit mund te lindin me aftesi apo talent te vecante ne fusha te ndryshme por nese nuk eshte shkolla qe ti zhvilloje keto aftesi , atehere i bie qe keto njerez ta shfaqin inteligjencen e tyre ne mbledhjen per zgjedhjen e kryeplakut te fshatit ( ose krytetarit te lagjes )


Postuar nga Charlie datė 26 Tetor 2004 - 01:10:

eri -boy... e para e punes te gjithe ne bejmce cfare kemi ne mundesi per te siguruar nje te ardhme sa me te mire per veten.. disa zgjedhin shkollen disa zgjedhin punen.. aftesite e cdo personi varen ngasa jane te zote qe te perfitojne ne maksimun nga ato qe i jepen edhe si ti shfrytezojne ato per te benefitin e vetes.. une njof shume veta qe jane pa shkolle edhe jane miliardere.. pronare te ndryshem qe s'kane piken e intelektit te nje personi qe mund te kete shkuar ne shkolle.. por qe eshte ne gjendje ti bej ligjin pasi ka parane edhe ka ne dore investimet.. bota eshte nje vend i eger per ato qe kane kohe te mendojne shume.. gjithsesi do doja qe per te gjithe juve qe mendoni qe shkolla eshte i vetmi mjet inteligjence te flinsim prape pas nja 8 vjetesh.. ku i dihet ndoshta do tju ofroj nje vend pune..


Postuar nga Eri-Boy datė 26 Tetor 2004 - 01:53:

Para kane edhe kriminelat , kontrabandistat , bossat e droges , pimpat e prostitutave...para ka edhe dikush qe ja la babai apo gjyshi trashegimi apo i fitoi me llotari..etj etj por kjo nuk e ben domosdoshmerisht inteligjent apo te ditur kete njeri !
Eshte fare e thjesht mik ! Shkolla te jep dituri dhe te zhvillon inteligjencen ! Ky eshte fakt ! Gjithcka qe sheh rreth e rrotull eshte e zhvilluar nga shkenca e cila nuk vjen nga mos-shkollimi por nga njerez me dije dhe inteligjence te theksuar te cilat i kane marre ne shkolle ( nuk i kane enderruar , ashtu sic po ben zotrote)! E shoh qe paske qef te justifikosh pozicionin tend dhe ste ve faj por ja qe nga kendveshtrimi im un qesh me perkufizimin tend diletant ndaj inteligjences !
Un te sjell fakte deri neser qe njerezit me inteligjente qe njihen , jane njerez highly educated neper shkollat me me ze te botes !
Ti me sjell nji shembull qe nje njeri i pashkolle njihet si shume inteligjent !
Gjithe te mirat!


Postuar nga Charlie datė 26 Tetor 2004 - 03:13:

ore ti e kufizon fjalen inteligjence me shkollen.. inteligjenca mik i dashur nuk ofrohet vetem nga shkolla.. Pronari i Green Park Homes- Pronari I Constrada , Marco Muzzi personi i 4-ert me i pasur ne toronto, jane disa nga shembujt qe po te ofroj qe inteligjenca nuk eshte arritur me shkolle.. e di si ka ardhur Pronari i Green Park Homes ne kanada? me nje lopate ne dore.. Marco Muzzi ka ardhur si emigrant.. edhe me ane te ndertimive eshte pronar i gjysmes se torontos plus edhe disa gradacela ne New York City, kam me shembuj te tjere.. mos kujto se kto i kam idhuj ose ndonje gje e tille.. kta jane thjesht persona qe jam ne kontakt gati te perditshem.. ( s'ka rendesi se si) edhe kto qe po te them i di nga vete ata..
mund te bjeri edhe daci ne kos qe te fitosh llotarine edhe te kesh pasuri.. mund te besh pasuri duke shitur kokaine ose duke nxjerre femra ne prostitucion, por mos me thuaj qe inteligjenca qe merr me libra deri ne moshen 35 vjec e siper do te siguroj nje te ardhme te tille qe sigurosh femijet e tu edhe me pas.. probabiliteti eshte shume i vogel.. edhe aty kthehesh ti person qe shanset per te qene i pari jane te njejtat me ate qe fitojne llotarine..
U tregove shume i sigurte qe s'paska njeri qe te kete nje dituri pa pasur nje arsim te larte,
ne kete bote mund te mos kesh edukaten e duhur, mund te mos kesh njohurine shkollore te duhur por po pate parate atehere je ne gjendje te arrish me larte se te tjeret.. shembull shume i thjeshte: pronari i Green Park Homes eshte tip fshatari po ta krahasosh me dike qe ka mbaruar universitet.. do thuash ti si mund te bej bizness ai person me avokate , arkitekte, edhe kryetarin e bashkise? shume thjesht.. kryetari i bashkise nuk i thote dot ati cfare te bej.. ai i thote kryetarit cfare duhet bere.. nqs ai kerkon nje truall ( qe e zoteron shteti) per te ngritur shpi.. kryetari i bashkise nuk i thote dot jo.. pse? sepse kur vjen puna per zgjedhjet qe behen.. ai ka goje te dali para popullit edhe tu thote cfare te mirash ka bere.. mos kujto se eshte si ne shqiperi ku gjerat behen shk e shko.. cdo gje behet komfort ligjit edhe rregullave.. por ne fund qe te dy palet dalin te fituar..
ja pra mik i dashur si mundet qe nje person pa ate lloj shkollimi qe merr ti eshte aq inteligjent qe te zmadhoj fitimet e veta....
sa per mua.. mos u merzit se une endrrat e mia i kthej gjithmone ne realitet


Postuar nga Charlie datė 30 Tetor 2004 - 04:58:

me sa shof nuk paska me mendje njeri te pergjigjet ose debatoje.. shpresoj qe ato shembuj tju keni ndihmuar sa do pak te kuptoni ate cka doja te thoja qe ka inteligjence/dituri/shkathtesi edhe jashte librave shkollore..


Postuar nga agata datė 09 Dhjetor 2004 - 19:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha Charlie
me sa shof nuk paska me mendje njeri te pergjigjet ose debatoje.. shpresoj qe ato shembuj tju keni ndihmuar sa do pak te kuptoni ate cka doja te thoja qe ka inteligjence/dituri/shkathtesi edhe jashte librave shkollore..


Kete gje, as njeri nuk e ven ne dyshim Charlie, prandaj edhe teme qe kam hapur eshte a trashigohet inteligjenca.. ? e shume kane thene qe po.
atehere ...
diturite e fituara nga librat ose shkolla, thjesht ta zhvillojne me teper..


Postuar nga Sykaltra datė 10 Dhjetor 2004 - 02:22:

SIGURISHT,QE TRASHEGOHET INTELIGJENCA!

Pershendetje!

po e nis me nje thenie te KAFKES:"Po ta marim njeriun si nje godine
10(DHJETE)kateshe,
6(gjashte)katet e para te tij formohen qe nga 0(muaj)deri ne 10 vjec!
4(KATER )katet e tjera formohen me kalimin e viteve!
Inteligjenca lind bashke me njeriun,
sepse nuk fitohet!
Trashegohet,transformohet,por jo se fitohet!
Jo cdo tru njerezor ka aftesi te riprodhoje!

ju perqafon_Sykaltra.


Postuar nga Auberoni datė 22 Mars 2005 - 20:18:

Sy-Kaltroshe....

Po nderlidhem pak me Kafken para se te shtoj dicka ne lidhje me temen. Mos i merr si ligje fjalet e tije. Ai, Kafka, ka artikuluar me nje elokuence unike problemet, kritikat, paknaqsite dhe vizionin e tije. Por, kjo nuk e ben specialist te Anatomiste apo Antropologjise. Kafka nuk eshte ne kete rast i kualifikuar te beje nje perkufizim te tille.

Asnjeri nga forumistet deri me tash nuk e ka identifikuar apo definuar inteligjences, por, nuk rreshtin se dheni perfundime.

Me nje fjalor laik, intelligjenca eshte reagimi ne nje situate te panjohur. Se si subjekti do te reagoj, varet nga dija, vemendja, gjendja emocionale, rrezikshmeria, motivimi e shume faktore tjere. Keta faktor te permendur qe ndikojne ne lartesine e IQ kultivohen. Truri eshte organ ku te gjitha mbahen. Dija behet gje fizike, organike sepse eshte ne tru. Vemendja eshte aftesia e subjektit te perqendroje kete organ ne nje drejtim te caktuar\kerkuar ne rrethana te dhena perderisa gjendja emocionale, poashtu varet nga pervoja. Intelligjenca asesi nuk trashegohet, pasi qe substanca perberse e saj kultivohet.

Femra me IQ me te larte ne bote, kam lexuar te kete thene se e ka ushtruar nivelin e inteligjences se saj.


Postuar nga naimi datė 28 Gusht 2005 - 23:16:

inteligjenca

mendoni njeher mir qdo dit qdo jave te kaluara muaje te kaluara po edhe vite keni mara informacione fantastike
inteligjenca ne edim se Anjstajni ka qen nxense i dobet ne shkoll
po nga i erdhi ajo inteligjence ati a e trashogonte apo e mesonte ne shkoll
shum pytje e veshtir
inteligjenca fitohet vetem kur ti perdorim te anet te trurit me nje kohe kalon kufirin ,


Postuar nga Cindi datė 14 Tetor 2005 - 21:23:

Post Re: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Citim:
Po citoj ato qė tha sabina
Ne ditet e sotme, ka femije te zgjuar, qe ne moshe shume te voget,
por disa femije te tjere, jane pak si te vonuar...

Neper shkolla dhe ne universitete, dikush meson shume shpejte, dikush per te njejten gje, i duhet shume me tepet kohe...

Ne jeten e perditshme, disa njerez integrohen shpejte e disa te tjere kane veshtiresi...

Nga kjo me beri te me lindi nje pyetje ...

Mendoni ju qe inteligjenca trashegohet nga prindrit...? dhe eshte gjenetike..?
Apo eshte menura, se si ne e stervisim trurin, qe ne moshen me te vogel, per te arritur suksese ne shkolle ne jeten profesiaonale e ate intelektuale..?


pershendetje.
Edhe po edhe jo. Mund te trashegohet jo menjehere ne brezin e pare, por ne te dytin, tretin e me pas. Keshtu shpjegohen shume here talentet dhe fenomenet qe dalin nga prinder jo shume intelekte, si Bethoven e plot te tjere. Ambjenti eshte vetem si ai mesuesi qe kujdeset per talentin dhe intelektin e nje personi ne moshe te vogel, por asnjehere nuk mund te ktheje nje njeri jo intelekt ne intelekt.
Dicka tjeter jane intuita, instiktet dhe menyra praktike e te menduarit. Keto hyjne ne ato qe ne i quajme aftesi (skills), te cilat ose jane te lindura ose formohen ne rrethana te caktuara te jetes ne varesi te kushteve dhe rrethanave ne te cilen rritet i mituri ose e mitura. Eshte si puna e atij qe nget makinen, ka te tjera instikte, ne krahasim me ate qe nget bicikleten.


Postuar nga naimi datė 14 Tetor 2005 - 22:28:

ok

pra si thuani ju eshte njesoje keshtu pra Une qe zgjohem ne mengjez me veshtersi nga gjumi ekam te shkruar ne gene .


Postuar nga naimi datė 14 Tetor 2005 - 22:36:

intelligjenca fitohet me ane te ideve te reja

problemi eshte zgjidhja e fantazive produkve ne nje mase te madhe

mendimet punet mi ber te dukshme ne leter


Postuar nga naimi datė 14 Tetor 2005 - 23:11:

football

njeriu meson ne jete vetem per ate qe ka stervitje po nese nuk mban stervitje ne loje per football amunde te dishe te luashe mir pra edhe aty ka mjeshtri qe ti trgon ndojkushe pra duhet me hargjuar shum kohe per te mesuar diqka keshtu kan hargjuar kohe edhe leonardo da vici. pra nuk jan te gjitha nga lindja por duke hargjuar kohe shume


Muzikantet e medhej apo Natyre talente apo pune shum e veshtire

LUDWIG VON BEETHOVEN
beethoven vjen 1770 jo si muziker ne ket bote amo ai e lindi muziken baba i vete nuk ishte muzikante dhe nuk e mesoje ,
ai kohen me te mire e kalonte me muzike mesonte tjera hymte .
ne Qytetin e beethoven jetonin shum muzikanta qe kendonin ne rruge dhe mbashin koncete natyrishte qe diten e diell ekalonte ne kishe duke kenduar Beethoven mesonte gjuhen e kengese si nena qe te meson gjuhen dhe ne klase shtengonte banken per ta mesuar prefekte amundemi ta emagjinojme qfare pune ka kryer Beethoven .

kjo ishte vetem nje tregimi i shkurte i nje fantazie te lire ne ajer te lire .


Postuar nga darma datė 17 Tetor 2005 - 02:29:

Sigurisht dhe trashegohet ......me mesim me vite mund te behesh i ditur por inteligjent lind...nuk mund te behesh....


Postuar nga katia datė 26 Nëntor 2005 - 22:27:

Problemi ne dhenie e nje pergjigje te sakte per kete teme qendron edhe ne ngaterrimin ose me mire impaktin qe kane shume idivide me teriminologjine. Shume fjale ose nocione duket sukur jane e njejta gje por ne fakt ne specifiken e tyre domethnese kane substancialisht dmth-je tjeter. Nes ne themi qe nje individ eshte shume i zgjuar kjo vale a mund te deshmoje se ai eshte edhe inteligjent?

Sot eshte bere rutine ne praktikat e vlersimeve psikologjike qe te operohet me vlersimin e te quajture inteligjenca multiple ose e shumfishte.
Psikologet e zhvillimit duke pershkruar nje nga etapat me te rendesishme te zhvillimit siceshte edhe femijeria e hershme deshmojne per pasjen te disa karakteristikave individuale qe duhet te kete dikush per te qene femije inteligjent...dri ne nje "gjeni te vogel"
Pra inteligjenca lid pjeserish dhe patjeter trashegohet ne baze te trashegimit tashme te provuar te kodit tone gjenetik. Pjesa tjeter eshte e mesuar dhe e fituar ne menyra nga me te larmishmet ne jete...


Postuar nga Ruby_DR datė 26 Nëntor 2005 - 23:38:

hahahahaha e fore kjo duket qe ben psikologe..... iben nje pytje dhe te jep tjeter pergjigje......

mendimi im...............
inteligjent lind nuk trashegohet si leket ose shpiat,tokat,etj.......


Postuar nga Sykaltra_Shqiptare datė 26 Nëntor 2005 - 23:54:

Ndersa une e kam inteligjencen te trasheguar nga Rraca ime!
Brez pas brezi!Kam marre me shume nga Babi im!
Besoj ne trashegimi!


Postuar nga naimi datė 26 Nëntor 2005 - 23:56:

haaaaa

njesoje si i fuqishem ? nuk ka vetem vetem ushtrime


Postuar nga Sykaltra_Shqiptare datė 27 Nëntor 2005 - 00:05:

Re: haaaaa

Citim:
Po citoj ato qė tha naimi
njesoje si i fuqishem ? nuk ka vetem vetem ushtrime


Naim ty te eshte bere mendja ushtrime!Nejse.
Edhe per fizikun e femijes ka te beje shume Trashegimia.
Mundesisht dhe per ngjyren e syve,formen e flokut,apo dhe ecjen!


Mire u lexofshim!


Postuar nga naimi datė 27 Nëntor 2005 - 00:06:

sykaltra

Citim:
Po citoj ato qė tha Sykaltra_Shqiptare
Ndersa une e kam inteligjencen te trasheguar nga Rraca ime!
Brez pas brezi!Kam marre me shume nga Babi im!
Besoj ne trashegimi!nje fjale popullore baba imir len femije te keqe? por kjo nuk ka te beje me ju .


Postuar nga Sykaltra_Shqiptare datė 27 Nëntor 2005 - 01:05:

Talking Re: sykaltra

Citim:
Po citoj ato qė tha naimi
nje fjale popullore baba imir len femije te keqe? por kjo nuk ka te beje me ju .

Vetem atehere kur nuk eshte Femija i Vertete i Babait, lind femija i keq Naim!
Ose ka pasur nje sterdaje apo nje stergjysh(s`ka rendesi nga cila ane
e prinderve), me ndonje te mete te tille!
Pra gjithnje shkojme tek Gjenetika Jetesore!

Mire u lexofshim!Gjithcka Trashegohet!


Postuar nga naimi datė 27 Nëntor 2005 - 01:13:

po po sykaltra e vizatuar

se trashigim ekan mu vizatuar haaa tung .


Postuar nga Sykaltra_Shqiptare datė 27 Nëntor 2005 - 01:21:

Smile Re: po po sykaltra e vizatuar

Citim:
Po citoj ato qė tha naimi
se trashigim ekan mu vizatuar haaa tung .

haahahahahahahahahahaha, ta leme me kaq me mire!
Nga cili prind apo paraardhes yti e trashegon kete te folur te prere o Naim??!!


Postuar nga erimire datė 03 Dhjetor 2005 - 23:51:

inteligjenca mendoj se eshte 80% e trasheguar dhe 20% e fituar.
kam patur rastin te njoh shpesh familje jo aq te pasura sa per ti dhene femijes mundesi te ndryshme ne jete e megjithate si ne shkole ashtu edhe ne jete kane shkelqyer e jane njohur si te zgjuar apo me sakte si "race e zgjuar'.
nderkohe qe me ka takuar te njoh edhe femije te adaptuar qe ne fazen e pare te femijerise se hershme te cilet jane rritur ne nje familje mjaft te ngritur e te zgjuar po qe ne te vertete ky femije edhe pse ka pasur kujdesin si cdo femije tjeter dhe mundesite me te medha perseri nuk ka paraqitur aq inteligjence.


  Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 147 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.