Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 111 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- kanceri dhe tumori (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6472)


Postuar nga deniboy datė 30 Tetor 2004 - 15:51:

Question kanceri dhe tumori

pershendetje te gjitheve
do te doja te dija gjithcka rreth kancerit dhe tumorit.
1.shkaqet nga se formohet etj. etj
ju lutem mu pergjigjni se e kam shume frike


Postuar nga NS-6 datė 16 Janar 2005 - 22:58:

ca frike mor deniboy:ne nje liber qe kam lexuar thonte:e vetmja menyre per te mos u semure nga kanceri eshte te mos kesh lindur!!!te tremb kjo ide?
nejse ti doje te dije gjera rreth kancerit?te shoh nese do jem ne gjendje te shuaj kureshtjen tende.
qe ta dish si perkufizim kanceri eshte semundje gjenetike.kjo mund te jete gjeja me e rendesishme qe mund te jete gjetur per kancerin pastaj te tjerat kane qene thjesht rrjedhim i kesaj gjetjeje.

tek kanceri gjeja qe vihet me re eshte fakti qe kemi nje ndarje te pakontrolluar te qelizave si pasoje e ndryshimeve te mekanizmave qe e bllokojne kete gje.keshtu qe shihet nje ndarje e pakontrolluar qe ne pak kohe con ne nje mbledhje te qelizave qe formojne pikerisht kancerin....


Postuar nga NS-6 datė 16 Janar 2005 - 23:18:

kanceri si ide

Cod. C17012005

ke frike nga kanceri?nenje liber qe kam lexuar thonte qe e vetmja menyre per te mos u semurun nga kanceri eshte te mos kesh lindur prandaj nuk e kuptoj friken tende per sa i perket ketyre gjerave!!!
nejse ti doje te dije disa gjera rreth kancerit dhe do te mundohem te them aq sa di.

e para gje qe duhet te kesh parasysh dhe qe ndoshta eshte gjetja me e rendesishme per sa i perket kancerit eshte qe kanceri eshte nje semundje gjenetike.te gjitha gjerat e tjera jane pasoje e kesaj gjetjeje.ne nje fare menyre ndodh qe qeliza fillon te ndahet ne menyre te pakontrolluar dhe kjo gje con ne nje grumbullim qelizash qe formojne pikerisht kancerin.ndoshta kanceri tek njerezit sjell shume frike por per sa i perket shkencetareve u ben shume pershtupje sepse i ka ndihmuar te gjejne shume gjera te reja rreth asaj strukture qe bota ka 200 vjet qe po e studjon:QELIZA.

ashtu si ne cdo semundje shkaku kerkohet ne origjine.ne ndihme te kesaj teme do te hap edhe nje teme tjeter qe do ta quaj gjenetike dhe qe do te plotesoje shume gjera te tjera qe kane lidhje jo vetem me kancerin po edhe me sumndje te tjera.


Postuar nga NS-6 datė 17 Janar 2005 - 13:24:

shpresoj qe kete rradhe te postohen keto gjerat qe po them se nuk po arrij dot ti postoj.
deniboy per sa i perket kancerit,mund te te them si gje te pare qe eshte nje semundje gjenetike qe vjen si pasoje e prishjeve te mekanizmave te ndarjes qe ka qeliza.thene kjo te gjitha te tjerat jane pasoje e kesaj gjetjeje.tani per tani po shkruaj vetem kaq me shpresen qe do te postohet kjo gje.


Postuar nga NS-6 datė 18 Janar 2005 - 12:43:

kanceret beninj dhe ato malinj

Cod. A18012005

o.k me ne fund qenka zgjidhur ai problem qe kisha.
kanceret ne pergjithsi ndahen ne 2 grupe qe i quajne beninj dhe malinj.emertimi i tyre varet nga karakteristikat e kancerit:
kanceret beninj dhe malinj dallohon ne mes tyre prej
-shkalles se diferencimit te qelizave qe e perbejne
-shpejtesia e rritjes se kancerit
-aftesia qe te jape metastaze(metastaza si koncept eshte aftesia qe ka kanceri qe te le vendin e tij fillestar dhe me ane te gjakut ose linfes te vendoset ne nje vend tjeter qe mund te jete ose afer ose larg vendndodhjes origjinale.

e qe ti kapim keto pika nje e nga nje:
pika e pare eshte shkalla e diferencimit te qelizave:normalisht nje kancer diagnostikohet me ane te biopsise pasi qe disa karakteristika te ndryshme ose analiza te ndryshme japin nje dyshim ne ate drejtim.qelizat kancerogjene mund te prodhojne edhe sunstanca te ndryshme qe normalisht ne gjak nuk jane ose jane ne nje perqendrim shume te ulet dhe nje rritje e saj con ne nje dyshim per kancer.e qe po thoja ne biopsi mund te shofim me ndihmen e nje microskopi qelizat e indit te marre dhe shpeshhere mund te dallojme qeliza qe jane ne ndarje e siper ose qe kane forme te crregullt.sic thashe kanceri eshte nje proces ku ndarja e qelizave ka dale jashte kontrolli dhe qelizat ndahen sa me shpejt qe munden....po e le me kaq iher


Postuar nga NS-6 datė 19 Janar 2005 - 09:20:

grada e diferencimit te qelizave ne kanceret

Cod. B19012005

Ne pergjithsi numri i ketyre qelizave qe ndahen ne rastet e kancereve beninj(te mire te themi) eshte me i ulet dhe numri i qelizave te diferencuara qe e perbejne kancerin jane me te medha.Ne nje fare menyre qelizat e kancerit beninj si nga ana strukturore edhe nga ana funksionale jane pak a shume si qelizat normale te trupit. Ky ne fakt eshte nje nga veshtiresite qe duhet te kapercehen ne rastet kur kerkohet nje diagnostikim kanceri sepse muud edhe te coje ne gabime. Ne raste te tilla ne pergjithsi si tipar ndares merret menyra se si jane vendosur qelizat ne indin qe analizojne. Ne qelizat kancerogjene malinje nuk kemi nje grade shume te madhe diferencimi. Ne pergjithsi ketu shihen qeliza ne cdo stad te mitozes prandaj mund te themi qe qelizat e nje kanceri malinj nuk jane te diferencuara te gjitha dhe paraqesin nje variabilitet te madh si nga ana strukturore edhe nga ana funksionale.
Pak a shume kjo eshte per sa i perket dallimit te dy llojeve te kancereve nga ana e diferencimit te qelizave.

Kam harruar te shtoj qe nje ndryshim tjeter ndermjet 2 llojeve te kancerit eshte edhe forma e jashtme qe ne shume raste bie ne sy. Me ka rene rasti te shoh figura qe paraqesin adenoma(kancer beninj)dhe karcinoma(kancer malinj)(keto jane emrat e pergjithshem sepse ka dhe shume nenemertime) dhe zakonisht dallohen edhe nga forma megjithse biopsia e jep gjithone pergjigjen me te sakte.

Per sa i perket menyres se rritjes...


Postuar nga NS-6 datė 23 Janar 2005 - 13:08:

rritja e kancereve

Cod. B23012005

per sa i perket rritjes se kancereve mund te them se si rregull i pergjithshem eshte qe nje kancer beninj rritet me ngadale se nje kancer malinj megjithse kjo nuk eshte per tu konsideruar si definitive per faktin se ka kancere qe megjithse jane beninj rreten me shpejt.nga ana perberese e kancerit rritja e tij varet nga struktura e vet:kanceri ne pergjithsi esshte i perbere nga parenkima dhe nga stroma.parenkima eshte e perbere nga qeliza qe nuk ndahen me kurse stroma eshte pjesa e qelizave qe ndahen dhe qe jane pergjegjese per rritjen ne dimensione te kancerit,prandaj sa me e madhe stroma aq me e madhe rritja.ketu ka rendesi edhe grada e modifikimit te qelizave qe futen ne mitze sic do te permend me vone.informacione te tjera do ti them me vone per sa i perket faktoreve qe limitojne rritjen e qelizave kancerogjene sepse nese e marrim nga ana logjike kemi qe cdo qelize e stromes ndahet dhe rritja e kancerit behet ne menyre eksponenciale.kjo con ne mendimin qe me rreth 20 ndarje arrihen dimensione ekstreme por kjo gje normalisht nuk ndodh per shume arsye qe varen si nga trupi edhe nga vete kanceri si perberje dhe si zone ku ka filluar.thashe qe kanceri mund te dallohej ne pergjithsi edhe nga forma e tij...(dua thjesh te kujtoj qe keto informacione jane thjesht per qellime informative dhe nuk jam pergjegjes per pasojat qe mund te kete tek njerezit.pse kjo gje?sepse fjala kancer sjell tek njeriu nje gjendje te keqe emocionale dhe per faktin se kam qene prezent tek nje person ne prag te vdekjes ne spital dhe kishte kancer dhe ju siguroj qe nuk eshte gje e kendshme sidomos ne ate gjendje qe kishte mberritur...prandaj sa me shume di per nje gje aq vesves behesh)


Postuar nga NS-6 datė 26 Janar 2005 - 21:42:

forma dhe metastaza e kancerit

Cod. B26012005

per sa i perket dallimit te kancerit nga ana e formes mund te them qe eshte nje forme mjaft e lehte per tu vezhguar.zakonisht nje adenome ka nje forme qe paraqet nje kapsule dhe i gjithe kanceri paraqitet brenda kesaj forme ose me mire te themi brenda kesaj kapsule dhe nuk del jashte saj.ndersa ne rastet e nje karcinome zakonisht kjo kapsule nuk eshte e kufizuar ne nje menyre te qarte sic eshte tek adenoma dhe paraqitet shume e deformuar dhe ne disa raste eshte edhe e care per faktin se kanceri vete e ka si karakteristike rritjen e shpejte dhe kapsula nuk eshte me ne gjendje ta mbaje brenda.kjo karakteristike eshte mjaft e rendesishme per faktin se perben nje faktor shqetesues per faktin se mund te jete nje forme kanceri qe mund te ket paraqitur metastaze.metastaza ka kuptimin qe kanceri emigron nga zona e origjines drejt nje vendi tjeter ku edhe vendoset.por qe ta beje kete duhet te paraqese shume molekula gjate rruges se saj qe do ta bejne te mundur lenien e zones se origjines,migrimit dhe ne fund vendosjes ne zonen e re.kjo gje jo gjithmone eshte e mundur per faktin se trupi vete mundohet ta kufizoje kete aftesi te karcinomes qe te shperndahet.por ne pergjithsi duhet te kemi parasysh faktin qe kur eshte karcinome ka mundesi te shperndahet dhe te jape metastaze.dhenia e metastazes mund te themi qe eshte nje shenje mjaft e keqe dhe e shkurton shume jeten e pacientit ose me mire te themi sjell nje gjendje qe edhe sikur te zhdukej do te leje gjithmone pasoje tek pacienti.arritur ne kete pike vetem kemioterapia ose nje terapi me hormone eshte ne gjendje te jape nje fije shprese.si vepron kemioterapia(cilet karakteristika te kancerit shfrytezon)dhe pasojat qe mund te kete do ti permend me vone...per sa i perket menyres se si gjehet metastaza...


Postuar nga NS-6 datė 26 Janar 2005 - 21:53:

foto 1:adenome ne melci

Cod. C26012005

do doja tu paraqisja 3 figura ku 2 jane raste adenomash nje ne melci tjetra ne tiroide kurse figura e trete eshte nje metastaze e nje kanceri ne melci.do ta shpjegoj faktin pse melcia dhe mushkerite jane zonat me te goditura nga metastaza.edhe dicka gjerat qe thashe per formen dhe metastazen jane ato me te pergjithshmet por nuk mund te mohoj faktin qe nuk ka edhe perjashtime te ketyre "rregullave".shihni figurat e meposhtme...(kanceri ne kete rast eshte ne te djathten tuaj ai "topi".kjo pamje eshte pamje nga poshte e melcise ku mund te dalloni vendin ku rri temthi ajo me ngjyre jeshile gati, dhe shihni edhe shume gropa qe jane formuar nga kontaktet me stomakun me zorre me shpnetken...


Postuar nga NS-6 datė 26 Janar 2005 - 21:55:

foto 2:adenome ne tiroide

Cod. D26012005

foto e dyte eshte tiroidja(si mundem te shtoj me shume se nje figure di ndokush?)


Postuar nga NS-6 datė 26 Janar 2005 - 21:57:

foto 3:metastaze ne melci

Cod. E26012005

dhe kjo...


Postuar nga NS-6 datė 02 Shkurt 2005 - 09:14:

rruget e shperndarjes se qelizave kancerogjene (1)

Cod. A02022005

ne pergjithsi metastaza perdor sistemet e ndryshme te trasportit te trupit sic jane qarkullimi i gjakut dhe ai i linfes.ne qarkullimin e gjakut mund te derdhen me miliona qeliza kanceroze por vetem nje pjese e vogel e tyre arrijne ne destinacion(qe nuk eshte i percaktuar) kurse pjesa tjeter mbetet rruges per arsye ose se kapen nga sistemi imunitar ose se nuk paraqesin ne siperfaqen e membranes se tyre molekulat e duhura per te qarkulluar.nje pjese e mire e qelizave shpetojne ne saje te trombociteve(qeliza gjaku qe sherbejne per te bere mpiksjen e gjakur ne raste hemoragjish)sepse bejne qe trombocitet te bashkohen dhe duke u ngjitur pas tyre i shpetojne sistemit imunitar.ne fakt ky nuk eshte i vetmi rast qe trombotitet mund ti vijne ne ndihme ketyre qelizave.trombocitet i ndihmojne edhe ne rastet kur formohen enet e gjakut ne kancer qe do te sherbejne ne rritjen e kancerit(proces i quajtur anxhoxhenesi...shpresoj te jete ky termi ne shqip) si dhe jane te afta te shtojne numrin e ndarjeve te qelizave kanceroze.ne nje artikull qe kam lexuar tani shpejt eshte vene re nje ulje e kancerit ne rastet kur ka trombocitopeni(term qe nenkupton nje ulje te numrit te trombociteve ne gjak.ne raste te tjera mund te kemi neutropeni,linofpeni etj)por kjo gje nuk i ka cuar shkencetaret te mendojne ne nje ilac qe mund te mbaje kete gjendje per shkak te rolit qe kane trombocitet ne mpiksjen e gjakut....


Postuar nga Klodel datė 03 Shkurt 2005 - 17:19:

faleminderit per keto materiale

do doja te dija dicka me shume rreth leucemise akute menyrave te shfaqjes, cfare e shkakton dhe nese mundet te parandalohet kjo semundje

me respekt


Postuar nga NS-6 datė 03 Shkurt 2005 - 17:57:

leucemite

Cod. A03022005

leucemite ne pergjithsi jane semundje klonale(dmth qe te gjitha qelizat qe formohen nga qeliza e pare e cila ka pasur nje problem jane te prishura dhe percojne kete problem)dhe nga emri vete jane semundje te qelizave te bardha te gjakut.ne pergjithsi ndahen ne 2 lloje dhe keto dy lloje ne shume nenlloje.ndarja ne nenlloje varet nga stadi i qelizave qe e perbejne dmth nga faza qe ato jane ne mitoze.
leucemia vjen si problem i qelizave ne palcen e kockes ku normalisht gjenden edhe qelizat burimore qe here pas here zevendesojne qelizat e gjakut.
per sa i perket ndarjeve qe thashe jane 2 tipesh:leucemia akute dhe ejo kronike.ku dallohen keto te dyja:ne rastin e nje leucemie akute kemi pak a shume nje numer qelizash qe jane te diferencuara dmth qe mund te kryejne nje funksion megjithse jane te pakta.dmth qe shkalla e diferencimit te qelizave eshte me e madhe se sa ajo e leucemise kronike ku qelizat e diferencuara jane shume me te pakta.
normalisht diagnoza behet me biopsi ose mund te mendohet duke para analizat e gjakut qe do te nxjerrin nje numer te vogel qelizash neutrofilike ose granulocite varet nga tipi i qelizes qe ka pesuar demin.ndersa shkalla e leucemise varet edhe nje here sic e thashe nga stadi i mitozes qe gjenden qelizat ne palcen kurrizore.
shkaktare te kesaj mund te jene shume:duke filluar nga substanca te ndryshme kancerogjene,rrezet,mutacione te ndryshme qe mund te jene ne palce megjithse jane te pakta rastet e tilla.nuk kam dijeni nese nje infeksion viral mund te shkaktoje nje gjendje te tille.
per sa i perket problemeve qe mund te japin thjesht mund te mendojme funksionet qe kane qelizat e bardhe ne trupin e njeriut si psh neutrofilet qe jane nder te parat qeliza qe gjendjen tek e enjtura(infiammazione ne italisht) dhe qe kane nje funksion te neutralizojne shaktarin e asaj gjendjeje,etj.
si terapi ajo qe di per momentin normalisht eshte nje trapiant palce duke e zevendesuar me nje tjeter qe eshte kompatibel me ate qe e merr.
shpresoj se te kam qene ne ndihme me keto qe te thashe megjithse ka edhe shume informacione te tjera por qe nuk me vijne neper mend per momentin ose i kam harruar ose nuk i kam mesuar akoma.
cilido qe ka per te kritikuar ose per te shtuar bujrum...nese do kem informacione te tjera do te ti them....


Postuar nga Klodel datė 03 Shkurt 2005 - 18:07:

doja te dija per shfaqjet e jashtme te leucemise akute, qe do te te shtynin te beje analizat e gjakut.

lidhur me terapine e di dhe une per transplantimin e palces se kurrizit por nuk di qe kjo te zbatohet ne rastin e leucemise akute. pasi kjo e fundit nuk ka asnjelloj sherimi


Postuar nga NS-6 datė 03 Shkurt 2005 - 19:19:

shenjat e leucemise

Cod. B03022005

e para iher do doja te korregjoja dicka per ate qe kam shkruajtur me siper:ne rastin kur kemi leucemi akute numri i qelizave qe diferencohen eshte i paket ndersa ne ate kronike ka qeliza qe diferencohem me shume.dmth e kunderta e asaj qe thashe.

per faktin qe leucemia akute nuk ka asnje lloj sherimi nuk e dija.
per sa i perket shfaqjeve te jashtme qe mund te te cojne ne berjen e analizave te gjakut nuk jane shume specifike me sa di une por se duke qene se nuk kemi qeliza te bardha funksionale atehere do te kemi probleme edhe me infeksionet me te thjeshta qe normalisht do te bllokoheshin nga sistemi imunitar.vetem se ne kete rast do te kemi nje shkallezim te semundjes.keto gjera zakonisht e cojne personin tek mjeku dhe kur nje person shkon tek mjeku analiza e pare qe nuk mungon eshte analiza e gjakut.per me teper nese personi shtrohet kur futet ne spital egziston nje profil hyrjeje e analizave qe perfshin rreth 20 parametra.nder keto eshte edhe hemokromo dhe formula leukocitare(qe tregon perqindjen e qelizave te bardha te gjakut)atehere do te dallohet shpjejt nje numer ndryshe nga normalja qe do te kerkoje analiza me te teperta....derisa te gjehet shkaku ku ne rastin qe po flasim do te jete leucemi.
pervec kesaj mund te kete edhe shenja te tjera por me saktesi nuk mund te them gje per momentin...


Postuar nga NS-6 datė 08 Shkurt 2005 - 10:44:

klasifikimi i leucemive akute

Cod. A08022005

atehere ketu eshte per te gjithe nje pergjithsim i leucemive akute.materiali eshte i perkthyer nga libri "semeiotica medica"(fradą).me falni per ndonje gabim ne terminologji...
leucemite akute jane neoplazi(kancere) qe e kane origjinen nga qelizat burimore emopoietike(ato qe do te japin qeliza te gjakut).ne baze te shkalles se diferencimit ndahen ne:
-leucemi akute linfoide(LAL)(qe perfshijne linjen e qelizave te linfociteve B dhe T.
-leucemite akute mieloide(LAM)(per qelizat e tjera te gjakut,neutrofilet,granulocitet,trombocitet)
-leucemite akute te perziera.(LA)
keto forma te ndryshme kane manifestime klinike te ndryshme(simptoma te ndryshme)

LAL ka nje kuader simptomash te gjere:dispne(veshtiresi ne frymemarrje,si te thuash thjeshte ke uri per ajer), asteni(gjendje lodhjeje te pergjithshme te trupit qe mund te keqesohet me punen),zbehje,lodhje e shpejte(edhe me punet me te thjeshta),djersitje,manifestime hemoragjish kutane(te lekures)nga format me te lehta ne ato me te renda,ethe rezistente kunder antibiotikeve,anoreksi dhe humbje te peshes.jane prezente edhe simptoma te infiltrimit te qelizave leucemike ne organe te ndryshme ose aparate te ndryshme(bashke me ato qe thame me siper si psh:linfoadenomegali(zmadhim i nyjeve linfatike),epatosplenomegali(zmadhim te melcise dhe shpretkes),paralize njeanesore ose dyanesore e nervave encefalik(sidomos i nervir VII(facial)por edhe i III(oculomotor),te VI(troklear)dhe IV(abducent).keto 3 te fundit kane lidhje me levizjen e syrit))dhimbje te kockave, te shperndara ose te lokalizuara menifestime kutane te perbera nga nyje ngjyre e kuqe vjollce.

ne formulimin e diagnozes luajne rol te rendesishem,hematokromi me analizen e gjakut periferik si dhe agoaspirato i palces(futje e nje agoje dhe marrje e materialit te palces per biopsi)

LAM ka disa lloj formash qe ndahen ne baze te shkalles se diferencimit te qelizave.nga ana klinike LAM karakterizohet nga astenia,zbehje,dobesim,ethe qe shoqerojne manifestime septike te lokalizuara(sepsi do te thote nje infeksion bakterik qe shperndahet neper trup)hemoragji mukoze dhe kutane shpesh e lehte(nga trombocitopeni(ulje e numrit te trombociteve).mund te kete edhe manifestime infiltrimi te organeve nga qelizat leucemike por keto jane me frekuente ne fazat e avancuara.te rradha jane lokalizimet ne kocka.diagnoza mund te konfirmohet nga hemokromo dhe materiali palcor qe mund te merret.

LA te perziera jane quajtur keshtu sepse ne analizen citologjike jane prezente ne te njejten kohe ne popullaten e qelizave leucemike elemente me karaktere mieloid dhe linfoid.

per terapine analistja ka plotesisht te drejte: per momentin eshte e pasherueshme ose me mire te themi qe nga pacientet qe i nenshtrohen kemioterapise vetem 25 % kane nje jetegjatesi deri ne 5 vjet...


Postuar nga durrsake_topolake datė 08 Shkurt 2005 - 11:57:

Linfoma non Hodgkin

Cod. B08022005

- Il linfoma non Hodgkin eshte nje tumor malinj i sisitemit linfatik

- eksistojne dy forma kryesore te linfomes

- mosha, seksi (m/f) si edhe nje ulje e mbrotjes se sistemit imunitar influencojne ne rrezikun e zhvillimit te linfoma non Hodgkin.

- sinjale te semundjes jane: temperature, djersitje, debulese, humbje peshe.

- diagnoza formulohet ne baze te analizave qe lejojne studimin e strukuturave te brendshme te organizmit dhe sistemit imunitar, analizat e gjakut.

- disa faktore inlfuencojne mbi zgjedhjen e trajtimit si dhe te *prognosis.Il linfoma non Hodgkin eshte nje tumor malinj i sistemit linfatik

Sistemi linafitik eshte nje element i sitemit imunitar te organizmit dhe perbehet nga:
- linfa, nje likuid(e lengshme) pa ngjyre, qe permban rruazat e bardha te quajtura linficit (te quajtur dhe ndryshe rruaza te bardha) qe jane qeliza ematike qe luftojne infeksionet ;

- venat linfatike porsi venat e gjakut degezohen ne te gjtha pjeset e organizmit;


- linfonodi, struktura te vogla te sisitemit linfatik, ne forme fasuleje, jane prezent ne te gjthe trupin tone, qe prodhojne dhe ruajne qelizat qe luftojne infeksionet.keto stuktura linfonodali jane te lokalizuara gjate rrjetes se venave linfatike ( sqetull, ne qafe, *pelvi e *addome(pjesa e barkut??) sdi ti perkthej)

- milca , eshte nje organ qe gjendet ne pjesen e siperme(majtas) te pjeses se barkut (addome), qe prodhon linfocitet dhe eliminon qelizat e vjetra *ematike;

- *timo, eshte nje organ qe gjendet mbrapa *sterno, ku rriten dhe shumefishohen linfocitet ;

- *tonsille( bajamet i kam pas thene une ) , jane 2 organe te vogla qe gjenden te gryket qe prodhojne linfocitet ;

- * midollo osseo, materiali qe gjendet brenda kockave. Il midollo osseo prodhon rruazat e bardha e rruazat e kuqe edhe piastrinat.

Duke qene materiali linfatik prezent ne shume pjese te organizmit, linfoma non Hodgkin mund te shfaqet kudo, ne te gjtha organet duke perfshire edhe trurin dhe melcine.
Mund te manifstohet si te moshat e medha dhe te femijet.

*me falni, por sja aq e pergatitur ne ketu fushe, persa i perket perkthimit dhe terminologjise jo shume ekzakte, keshtu qe nese shihni ndonje gabim thuajeni qe ta korrigjoj.


Postuar nga NS-6 datė 09 Shkurt 2005 - 10:01:

hallall durrsake.perkthimi eshte fantastik. nese me lejon disa fjale qe ti them:
prognosi:vazhdimi ne kohe i semundjes dmth si do te jete vazhdimi i semundjes ne te ardhmen.
milza:eshte ajo qe quhet shpretke ne gjuhe popullore
midollo osseo eshte palca
pelvi eshte ajo qe i thona legeni
timo eshte nje gjenderr qe gjendet mbi zemer megjithse ne pergjithsi tkurret gjate rritjes se njeriut
sterno eshte derrasa e kraharorit,pika ku fiksohen kockat qe formojne kafazin e kraharorit nga ana e perparme.

me kujtohen ca fjale popullore:
esofagu:rryli i fytit
stomaku: plonci(me e thene plenci se si me duket) etj

faleminderit shume per materialin dhe shpresoj do te shkruash prape.te pakten keshtu nuk jam vetem une q shkruaj por gjithkush qe di dicka ose gje dicka dhe do ta shtoje ne teme.

do te rikthehesha me disa fjale te tjera metastazes...


Postuar nga durrsake_topolake datė 10 Shkurt 2005 - 15:31:

flm ty NS-6 per perkthimin

shpresoj qe te shkruash perseri te kjo teme
ciao


Postuar nga NS-6 datė 12 Shkurt 2005 - 23:11:

metastaza (2)

Cod. A13022005

pra qelizat kancerogjene duhet te shprehin te gjithe molekulat e nevojshme per me mundur te vendosen ne nje vend te ri ku te japin kancer si metastaze.qelizat per te migruar sic u permend dhe nga durrsakja perdorin ne pergjithsi 2 lloj rrugesh per tu cvendosur:gjakun dhe sistemin linfatik.ne sistemin linfatik mund edhe te japin kancere ne pikat e linfonodeve qe do te kishte pasoja shkaterruese per trupin e njeriut sepse do te hiqte mbrojtjen e pare qe behet nga trupi kunder agjenteve qe shkaktojne semundje me prejardhje nga jashte.
per sa i perket gjakut perserisa perdorin sistemin e madh dhe te vogel mundesia me e madhe ku mund te vendosen eshte ne mushkeri dhe ne melci perderisa gjaku ne vena kalon melcine perpara se te mberrije ne zemer dhe ato qe mberrijne ne zemer shkojne ne mushkeri per tu rioksigjenuar.ne keto levizje qelizat kancerogjene ngecin neper keto organe dhe shkaktojne nje perhapje te kancerit.pasojat jane te mendueshme kur mendojme se melcia eshte organi kryesor per detoksifikimin e helmeve te ndryshem,per formimin e faktoreve te mpiksjes se gjakut,per depozitim te sheqernave per formim substancash qe sherbejne per trasportin e kolesterolit etj.ne mushkeri po varet ne cilen zone jane vendosur qelizat sepse ka zona ku shkembimi i gjakut eshte me i madh dhe zona ku eshte me i vogel.sidoqe te jete fakti qe eshte metastaze ul shume mundesine e mbijeteses se pacientit.
si per te treguar nje pjese te injorances time i bej pyetjen vetes dhe juve:
mir fola dhe degjuat per metastazen por nese kemi nje kancer perpara si mund ta dallojme dhe te themi qe kjo eshte kanceri origjinal ose eshte metastaze e nje kanceri tjeter?
pergjigjen e plote nuk mund tua jap sepse nuk e di(normalisht qe do te pyes per pergjigjen se kjo pyetje me erdhi ne keto momente dhe mbeta si guhak si i thone nga anet e mija)mund te them qe perderisa qelizat e reja mundohen te kapen ku munden do te kemi nje shperndarje disomogjene(jo te njellojte)nese eshte metastaze kurse ne rastin e kancerit origjinal perderisa problemi eshte ne nje numer te caktuar qelizash qe jane te formuar ne stromen e kancerit do te jene me te mbledhura.po ashtu ne duket se ka te beje dicka edhe me dendesine e eneve te gjakut brenda kancerit origjinal dhe ai metastaze qe i dallon njeri nga tjetri...por se mbaj mend mire kete gje...per te tjerat nese di ndokush ndonje gje me teper ta thote ,nese jo kur te pyes do ju pergjigjem dhe ua siguroj se do ta bej sepse eshte nje pyetje qe ka rendeis fondamentale....

me kaq mbaroj "hyrjen" per sa i perket kancereve,klasifikimit dhe dallimeve ndermjet tyre.
tani pse quhet nje semundje gjenetike?


Postuar nga NS-6 datė 22 Shkurt 2005 - 11:00:

disa terma qe mund te ngaterrohen ATROFIA dhe HIPERTROFIA

Cod. A22022005

do doja te shtoja nje pjesez pergjigje per sa i perket asaj pyetjeje qe lashe pa iu pergjigjur me siper te cilen ma tha nje shok i imi dhe qe ka baza shkencore:mund te dallohet nje metastaze edhe duke bere nje analize citologjike dmth duke analizuar qelizat qe e perbejne kancerin.nese marr nje shembull:nje kancer ta zeme se vjen nga prostata dhe vendoset ne kocke duke analizuar qelizat mund te gjejme ato karakteristika qe nuk i kane normalisht qelizat e kockes.
(pergjigja nuk eshte akoma e plote)

ateher e lashe tek shpjegimi i arsyes pse kanceri eshte nje semundje gjenetike.perpara se te kaloj ketu dua te shpjegoj nja 2,3 terma qe mund te ngaterrohen por qe besoj do ti hasni edhe kur te lexoni shkrime te ndryshme shkencore:

HIPERTROFI:quhet situata kur kemi nje rritje te dimensioneve te qelizes pa shtim ne numer,e theksoj nuk ka shtim ne numer.rasti me i mire eshte ai i hipertrofise se muskujve kur behet palester.ne kete rast shtohen dimensionet e fibrave te muskujve por nuk kemi nje shtim ne numer.shtimi i dimensioneve behet nga sinjale te ndryshme te ardhura nga hormone qe cojne ne nje shtim te perdorimit te ADN dhe rezultati eeshte nje shtim i prodhimit te proteinave te ndryshme strukturore qelizore.

ATROFI:qehut situata e kundert kur kemi nje zvogelim te dimensioneve te qelizave.shkaqe per kete mund te jene qe nga nje nderprerje e inervimit nga nerva te ndryshem e deri te nje nderprerje e hormoneve ose stimujve qe duhen per nje mbijetese te qelizes.apoptoza ose sic mund te quhet ndryshe vdekje e programuar con ne nje atrofi te qelizes...
me duhet ta nderpres mesazhin per mungese te faktorit kohe


Postuar nga NS-6 datė 04 Mars 2005 - 23:17:

disa terma qe mund te ngaterrohen(2)

Cod. B05032005

nese me lejohet te jap disa shembuj te tjere per sa i perket hipertrofise dhe atrofise do te permendja nja 2:
per hipertrofine od te doja te permendja faktin qe kur ka nje tension te larte ne gjak zemra duhet te punoje me shume per te mundur kete presion dhe te shperndaje gjakun neper trup dhe per kete duhet te shtoje fuqine tkurrese te veten dhe e ben duke bere nje hipertrofi te qelizave te veta.por...nese kjo gje qendron per nje kohe te gjate ndodhin probleme ku nje nder to eshte edhe infarkti(infarkt si term do te thote vdekje e qelizave te nje zone prandaj mos mendoni se kemi vetem infarkt kardiak por ka edhe infarkt polmonar ose hepatik...shpresoj se eshte termi i duhur ky i fundit ne shqip).pra, jo gjithmone kemi nje hipertrofi fiziologjike te mire por ka raste qe con ne probleme dhe shembulli qe perdora me siper eshte edhe nje nder frikat qe duhet te kete nje person me presion te larte gjaku(me detajisht do ta shpjegoj ne nje teme tjeter kete gje se ketu nuk me duket vendi)

per sa i perket atrofise mund te permend faktin qe astronautet ne hapesire pesojne nje shkaterrim te muskujve si pasoje e mungeses se stimujve ose te atyre qe mund te quhen pika referimi.duke qene se pesha nuk ka me rendesi ne hapesire muskujt fillojne te prishen.afersisht te njejtin pasoje kane edhe qelizat e trurit qe ne disa rase sjellin pasoja te renda.ne fakt nje nder problemet qe po hasin shkencetaret qe mendojne ne udhetime nderplanetare ne te ardhme eshte edhe kjo.

(keto informacione shtese i solla thjeshte per te hequr kureshtjen e ndokujt dhe ndoshta mund te duken pak si larg temes se kancerit.nese ju duke te panevojshme me falni)

kalojme ne 2 terma te tjera qe do ti hasni:nekroze dhe apoptoze...


Postuar nga NS-6 datė 12 Mars 2005 - 11:40:

disa terma qe mund te ngaterrohen(3)

Cod. A12032005

si nekroza edhe apoptoza jane 2 terma qe tregojne vdekje qelizore por ndryshojne njera nga tjetra per sa i perket mekanizmave qe cojne qelizen ne vdekje.
ne rastin e nekrozes qeliza vdes "nga halli" dmth eshte nje shkak i jashtem qe e con qelizen ne vdekje dhe kjo gje mund te jete nje mungese oksigjeni si ne rastet e iskemise(term qe tregon mungese oksigjeni)cerebrale ose kardiake ose ne rastet kur qeliza prishet nga nje presion i jashtem ose ne rastet kur ka nje mungese te lendes se pare si psh glukoza etj...

ne rastin e apoptozes eshte qeliza vete qe vetvritet.rastet me te mira jane ato kur ne fazen e embrionit eshte nje proces apoptoze qe con ne ndarjen e gishtave te duarve dhe te kembeve.ose rast tjeter eshte ai i sistemit imunitar:kur qelizat e sistemit imunitar gjate procesit te rritjestregojne nje agresivitet kundrejt qelizave te trupit(antigjeneve(struktura te shprehura ne siperfaqen e qelizave) te themi me sakte)atehere u jepet nje sinjal qe i con drejt vdekjes.nje anomali e kesaj con ne semundje si lupus,skleroza multiple,diabet etj.

nuk kam dhene detaje te imta per sa i perket mekanizmave por ne rast se doni mund te them disa gjera me shume...ose ose mund ti rikap si argumente kur te tregoj se si mbrohet trupi nga kanceret...thjesht me thoni dhe mund te pergatis dicka me teper.zgjdhni e merrni...

edhe 3 terma te fundit dhe mbarojme per sa i perket termave qe mund te ngaterrohen:hiperplazia,aplazia dhe metaplazia.
(termat qe po shpjegoj me siper ne rradhe te pare do ti hasni ne kete teme keshtu qe nuk eshte se po i shpjegoj kot)


Postuar nga NS-6 datė 17 Mars 2005 - 10:10:

disa terma qe mund te ngaterrohen: HIPERPLAZIA dhe APLAZIA

Cod. B17032005

per sa i perket hiperplazise eshte nje term qe nenkupton nje shtim ne numer te qelizave,dhe sic e shihni ndryshon nga ipertrofia qe ishte shtim i dimensioneve.shembujt me te mire te kesaj jane kanceret por mund te permend edhe 2 shembuj te tjere sic eshterasti i rigjenerimit te melcise ne rast te heqjes se nje pjese te saj.nese nuk gabohem deri ne 70% e melcise qe hiqet mund te kompensohet nga nje iperplazi e qelizave qe mbeten.po ashtu mund te them qe ne perfundim te ciklit mestrual kemi nje iperplazi qe qelizave te endometrit(shtresa me e brenshme e uterusit)qe e pergatisin uterusin per nje cikel te ri.

per sa i perket aplazise eshte rasti kur kemi mungese te ndarjeve te qelizave qe mund te vije edhe si pasoje e mungeses se qelizave qe mund te ndahen.zakonisht raste te tilla mundohen te kompensohen nga nje ipertrofi e qelizave te mbesin:nuk me kujtohet mire dhe shpresoj qe dikush te me ndihmoje por me duket se eshte nje semundje e palces qe con ne zevendesimin e qelizave qe jane prekursore(format fillestare te qelizave qe dote formohen me vone)te qelizave te gjakut me qeliza dhjamore.nese dikush e di me mire ta plotesoje.

per sa i perket metaplazise eshte term qe perdoret kur nje lloj epiteli nderrohet me nje lloj tjeter.shembulli me i mire qe kam lexuar tani shpejt ishte ne rastin e kthimit te ushqimit ngastomaku drejt gojes(rigurgito gastro esofageo eshte termi ne italisht)i cili mund te coje ne nje nderrim te lekures qe vesh pjesen e brendshme te ezofagut nga pavimentoz ne cilindrik(te me falni per mungesen e terminologjise ne shqip)

pak a shume keto jane termat dhe mund te kete edhe te tjere qe nese me dalin perpara do ti shpjegoj.

qe te kalojme tek pjesa gjenetike e kancereve...besoj te gjithe keni degjuar per mitozen dhe se si ndodh ajo.me poshte po i bej nje pershkrim dhe do mundohem te fus edhe disa detaje te tjera rreth saj...

(ne rast komentesh ose gabimesh korregjoni!!!)


Postuar nga NS-6 datė 25 Mars 2005 - 16:09:

ndarja qelizore si koncept

Cod. A25032005

mitoza eshte nje proces qe con ne ndarjen e qelizes nga nje qelize "prinder" ne 2 qeliza bija.eshte ky proces pergjegjes per ndarjen e zigotes dhe ne rritjen e numrit te qelizave ne trup.per te qene me i sakte mitoza eshte nje faze e ndarjes se qelizes sepse normalisht egzistojne edhe ato qe quhen faza pergatitore.normalisht nje faze ndarjeje e qelizes zgjat 24 ore tek gjitaret dhe mitoza ze vetem 1 ore te gjithe ketij procesi.gjith pjesa tjeter merret me pergatitjen e qelizes per kete ndarje qe jane rritja ne dimensione,dyfishimi i organeleve si dhe i materialit gjenetik etj.
23 oret e tjera jane te quajtura me nje term tjeter qe eshte "interfaza"ose sic mund ta themi me thjesht "faze pergatitore".
interfaza eshte e perbere nga disa nenfaza qe jane G0,G1,S,G2.G0 eshte ne fakt nje moment qe ndjek nje ndarje te meparme te qelizes ose eshte nje gjendje qe mund te qendrojne qelizat prekursore,psh ne rastin e qelizave te gjakut ne palcen kurrizore etj.
G1 eshte momenti qe qeliza fillon te zmadhohet ne dimensione dhe fillojne edhe ndryshimet ne berthamen e qelizes ku kryesisht ndryshimet i perkasin kromatines qe pergatit ADN per dyfishimin e saj.po ashtu ne kete faze kemi edhe dyfishim te organeleve.
S eshte faza e sintetizimit dhe kryesisht e dyfishimit te ADN qe do te beje te mundur percimin e tipareve ne menyre te sakte nga nena tek bijat gje qe eshte themelore per qelizen vete.
G2 eshte nje faze e fundit e perkohshme e cila i sherben qelizes si "check up" perpara s eti futet mitozes.

me pak fjale keto jane cfare ndodhin ne fazat e ndryshme te ndarjes qelizore por kjo mund te themi qe eshte nje si tip hyrjeje sepse na parashtrohen disa pyetje:
-si behet kalimi nga faza ne faze?
-kur e kupton qeliza qe eshte momenti per te kaluar ne fazen tjeter?
-ku e kupton qeliza qe duhet te ndahet?
-si mbahet rregullsia ne dyfishimin e ADN?

keto pyetje na cojne pak a shume edhe ne kerkimin e mekanizmave qe normalisht kontrollojne ndarjen,prej anomalive te te cileve ,qeliza kthehet ne nje qelize kanceroze....


Postuar nga NS-6 datė 02 Prill 2005 - 22:57:

membrana qelizore (1)

Cod. B03042005

nese dua te shpjegoj se cilet jane mekanizmat qe cojne ne kancer me duhet te shpjeoj edhe disa gjera ne lidhje me strukturen e membranes qelizore dhe te mekanizmave qe cojne mesazhet nga membrana ne berthame...

qeliza normalisht ndahet nga ambienti qe e rrethon me ane te nje membrane qe eshte e perbere nga nje shtrese dyshe lipidore.nese shohim me kujdes strukturen e saj si dhe menyren si jane vendosur lipidet ne te do te verejme nje perputhje te karakteristikave te perberesve te membranes si dhe te perberesve te ambientit:ne membrane kokat e lipideve jane idrofile dmth te ngarkuara me ngarkesa dhe nuk jane neutrale kurse bishti i tyre jane idrofobe dmth jane neutrale dhe nuk mund te bashkeveprojne me ujin.struktura e membranes eshte e atille qe kenaq te dyja anet e lipideve:kokat idrofile jane te drejtuara nga ambienti i jashtem si dhe nga citoplazma(lengu i brendshem qelizor) dhe jane ne gjendje te veprojne me lengjet qe bien ne kontakt kurse bishtat idrofobe jane te futur ne brendesi te dy shtresave keshtu qe nuk veprojne me ujin ose me lengjet qe normalisht do te conin ne nje destabilizim te membranes nese do te vinin ne kontakt me njeri thjetrin.eksperimente te ndryshme kane vertetuar qe kjo eshte e vetmja forme e qendrueshme.

por...membrana nuk eshte e formuar komplet vetem nga lipidet.ne te jane futur edhe struktura te tjera sic jane proteinat qene dis raste i kapercejne komplet kete dyshtrese dhe rifuten ne brendesi.rast qe mund te permend jane ato qe quhen receptoret G qe e kalojne 7 here dyshtresat duke formuar nje kanal qe sherben per funksionet me te rendesishme te qelizes per sa i perket kontakteve me boten e jashtme.proteinat pra formojne ato qe quajme receptore por edhe ato qe quhen kanale ose pompa ionike.kanalet dhe pompat jonike kane si funskion te mbajne nje perqendrim te sakte te ioneve ne te dy anet e membranes sepse nje anomali ne perqendrim do te conte ne pasoja katastrofike per qelizen duke cuar edhe ne vdekjen e saj nese nuk rregullohet ky perqendrim.duhet te kujtoj edhe faktin qe ndryshime te perqendrimeve te ioneve con dhe ne levizje te masave te ujit qe mund te cojne ne plasje te qelizes si pasoje e rritjes se perqendrimit te tij ne kete brendesi.jonet jane te rendesishem edhe per funksione te tjera ne brendesi te qelizes qe do ti permend me vone....(do mundohem te gjej ndonje figure qe te shpjegoje me mire gjerat qe po them)vazhdon


Postuar nga NS-6 datė 04 Prill 2005 - 15:56:

figure e fosfolipideve

Cod. A04042005

atehere ketu keni nje figure te strktures se fosfolipideve qe formojne membranen:quhen te tille per faktin se karboni i trete i bazes se fosfolipidit qe eshte gliceroli ka nje grup fosfat ne fillim dhe pastaj lidhet pjesa tjeter...kjo strukture ka nje ane hidrofobe ose jopolare(bishti)dhe nje ane hidrofile ose polare(pjesa e kokes qe tregohet si rreth)...thjesht te kemi parasysh kaq per momentin


Postuar nga NS-6 datė 04 Prill 2005 - 16:03:

foto e proteinave te membranes

Cod. B04042005

dhe kjo ketu eshte struktura e membranes me gjithe proteinat qe kalojne neper te...pak keq por fotot e tjera nuk mi merrte sepse kane peshe me te madhe se 100 kb .shpresoj se kjo e jep idene qe dua te shpreh...
(a di ndonje nese ka ndonje menyre qe te futur dy foto bashke ne te njejtin postim?)


Postuar nga Indrit datė 06 Prill 2005 - 09:46:

Peshendetje!

Hej se nuk pate shume kohe ti lexoj te gjitha materialet desha te bej nje pyetje:

A ka mundesi qe te sherohet tumori?
Nese po ne cilat faza, apo me mire cfare lloj tumori eshte i sherueshem?

Ju lutem me shkruani!
Mund edhe te jete shkruar diku por sikur nuk ma zune syte.
Flm.


Postuar nga NS-6 datė 06 Prill 2005 - 10:42:

pronjoza e nje kanceri

Cod. C06042005

per sherimin e tumoreve mund te them keto gjera:
e para varet nga lloji i tumorit si dhe zona qe ai ka zene.tumoret malinj kane nje mundesi me te vogel per tu sheruar megjithse varet sa i pergjigjet kemioterapise ose terapise me hormone qe jane zakonisht 2 drejtimet kryesore qe japin si terapi.po ashtu zona ku ndodhet kanceri ka rendesi.e them kete per faktin se nje kancer i cili ka zene nje zone ku kalojne ene gjaku si dhe ene linfatike,nese eshte malinj mund te japi shume shpejt metastaze dhe nese gjendet metastaze mundesia per nje sherim ulet fare per mos te thene shkon 0...
zakonisht kanceret e qelizave te gjakut jane shume te veshtire per tu sheruar dhe rastin "me te mire" e pe per leucemine akute.ne raste te tilla terapia vetem synon te te shtoje ndonje dite...
kanceret beninj zakonisht hiqen ne menyre kirurgjikale dhe ne nje numer shume te madh rastesh kjo eshte sheruese sepse sic thashe ne pjesen e struktures se kancereve beninjet jane te formuar nga nje cipe ose membrane dhe rrijne brenda asaj keshtu qe nuk lejon te kete nje perfshirje te zones perreth...
tjeter qe e permenda eshte faza kur diagnostikohet kanceri...ne shumicen e rasteve jane nuk japin simptoma pervecse disa shenja qe mund te neglizhohen nga mjeku por kur shfaqen plotesisht...behet me te vertete shkaterrues...
ndoshta gjenetika ne te ardhmen mund te beje diferencen ne semundjet e kancerit por per momentin terapia gjenike eshte ne faze eksperimentale akoma dhe mund te themi se kjo mund te drejtohet me shume drejt atyre kancereve qe tregojne nje prioritet te godasin trashegimtare te personave qe vuajne nga kancere(dmth ne kanceret qe jane si te trasheguar)por prape nuk i dihet se cmund te ndodhe pasi te gjehen te gjithe gjenet qe perbejne gjenomen tone si dhe te kuptohen me mire mekanizmat e kancereve....
pak a shume keto me vijne ne mendje per momentin por nese lexon teme ndoshta do te gjesh edhe me shume...
shpresoj te kem dhene nje pergjigje kenaqese.komentet dhe koregjimet kush ka ti thoje me poshte....


Postuar nga Indrit datė 07 Prill 2005 - 09:31:

NS-6

Fillmisht te pershendes dhe te falenderosh edhe per pergjigjgien
Pa pretenduar se i kuptova te tera po te them se me fute pak ne teme,dhe nuk eshte faji yt nese une smarr vesh nga mjekesia
Do mundohem te te shkruaj dicka ne privat.
Me respekt.


Postuar nga NS-6 datė 09 Prill 2005 - 22:24:

membrana qelizore (2)

Cod. A09042005

sika problem indrit...shpresoj vetem qe informacionet qe shkruaj ketu te te jene ndihmuese ne rast se do te doje te dije ndonje gje rreth kancereve...per te tjerat nuk ka problem...

me siper po flisja disa gjera rreth membranave...po vazhdoj edhe me disa informacione te tjera ne menyre te pergjithsuar:

normalisht kanalet ionike nuk kane nevoje per energji per te ushtruar funksionet e tyre.dmth qe keto perdorin ate qe quhet gradient i perqendrimit qe mund ta shpjegoj me lehtesi:nese kemi nje tub ne forme U dhe ne njeren ane kemi nje sasi uji qe eshte ndritur ne nje lartesi A dhe ne anen tjeter nje sasi qe eshte ndritur ne nje lartesi B ku A>Bdhe ne mes te tubit kemi nje barriere dhe e hapim kete barriere atehere do te kemi nje levizje te ujit ne drejtim te B derisa te kemi nje ekuiliber ne lartesi ne te dy anet.edhe ketu eshte i njejti princip:nese jashte ka me shume jone se brenda atehere nese qeliza e lejon do te kete nje levizje nga jashte per brenda sepse kjo eshte e favorshme edhe nga ana energjitike.pompat kane nevoje ne per energji spese veprojne kunder nje gradienti peerqendrimi pra jane te pa favorizuar nga ana energjitike.
me e bukura vjen ketu qe egzistojne 2 lloj pompash:jane ato qe energjine e vet e marrin nga shkaterrimi i substancave si ATP qe leshojne energji(ky quhet trasport aktiv I) si dhe ato qe e marrin energjine e nevojshme duke trasportuar ne te njejten kohe nje substance sipas nje gradienti perqendrimi te favorshem(trasport aktiv II).

rasti me i mire per te permendur eshte ai qe ndodh me jonet K dhe Na qe here pas here shkembehen njeri me tjetrin duke qene se Na kemi me shume jashte se brenda kurse K kemi me shume brenda se jashte.ketu nje pompe Na-K perdor ATP dhe shkemben 3 jone Na qe i nxjerr jashte me dy jone K qe i fut brenda(ATP sherben sepse eshte mekanizem kunder gradinetit te perqendrimit).
Na qe del tani sherben si nje burim energjie per te futur brenda molekula glukoze qe normalisht nuk futet brenda ne menyre te thjeshte pa u perdor nje burim energjie.

folem per kanalet dhe pompat te themi edhe per receptoret:ne siperfaqe te qelizave jane shume proteina qe funksionojne si receptore qe kapin sinjale te ndryshme te derguara nga qeliza te tjera dhe qe jane ne gjendje te cojne ne nje modifikim te qelizes vete:hormonet lidhen tek receptoret,ilacet lidhen tek receptoret,viruset lidhen tek receptoret,sinjale nga qelizat afer lidhen tek receptoret...pra nje receptor sherben si pike lidhje nga ku pastaj do te fillojne nje seri modifikimesh qe do te perfundojne me nje rritje te shprehimitetit te gjeneve ne brendesi te berthames.por per te mberritur deri tek berthama eshte shume larg.cfare ndodh dhe cfare rendesie ka kjo me kanceret?

egzistojne disa struktura te tjera ne citoplazmen qelizore qe sherbejne per te cuar informacionet nga membrana deri ne berthame....


Postuar nga NS-6 datė 20 Prill 2005 - 23:39:

percimi i nje sinjali brenda qelizes

Cod. B21042005

ne pergjithsi mesazhet qe vijne nga jashte qelizes shkojne dhe lidhen ne receptoret qe ndodhen ne siperfaqe te qelizes dhe keto pesojne nje modifikim ne strukture qe influencon edhe strukturen e saj te brendshme.nje ndryshim i struktures se brendshme te receptorit con ne aktivizimin e nje sere reaksionesh zinxhir qe cojne ne formimin e atyre qe quhen "lajmetaret e dyte" dhe qe jane ne me te shumten e rasteve cAMP(adenozin monofosfat ciklik) ose DAG(diacilgliceroli) dhe inoksitol trifosfati.ndersa ne disa raste te tjera lajmetari i dyte eshte kalciumi vete sidomos ne rastet qe qeliza shkon drejt apoptozes(rritja e perqendrimit te kalciumit con ne aktivizimin e nje klase enzimash qe quhen kaspaze).lajmetaret e pare jane vete molekulat qe lidhen tek receptoret jashte qelizes qe mund te jene hormone ose substanca te prodhuara nga qelizat e gjakut sic jane interleukinat ose citokinat etj(nje informacion ekstra qe kur ma kane pyetur kam mbetur si guhak:ku dallohet nje interleukine nga nje hormon se fundja fundit te dyja veprojne tek qelizat:keto ndryshojne per sa i perket rrezes se veprimit,dmth nje interleukine prodhohet nga qelizat afer dhe vepron po aty kurse nje hormon mund te prodhohet ne tru dhe te veproje tek organet gjenitale psh,dmth larg vendit te prodhimit)....ne disa raste te vecanta kemi qe qelizat nuk rrijne te lidhura ne siperfaqe te qelizas por edhe trasportohen ne citoplazme ku veprojne.kete lloj veprimi kane hormonet e tiroides qe futen ne citoplazem dhe me duket se pastaj shkojne edhe ne berthame ku lidhen ne ADN megjithse kete duhet me e verifikuar....duhet te kemi parasysh se cdo shkalle aktivizimi behet thjesht me levizje te grupeve fosfat....

pak a shume keto jane me fjale te medha menyra se si percohet nje informacion nga membrana ne berthame ose ne strukturat e ndryshme ne brendesi te qelizes...

konkluzionet qe mund te nxjerrim nga kjo sekence ngjarjesh:
1.nese do te kishim nje prodhim te tepert te lajmetareve te pare qe do te lidhen me shpesh ne receptoret e qelizes do te kemi nje stimul te vazhdueshem per qelizen dhe nese ky stimul con ne ndarje atehere do te conte ne nje ndarje me te tepert se normalja.
2.nese gjeni qe kodifikon per receptorin ka nje mutacion qe con ne formimin e nje proteine qe i perket formes se aktivizuar te receptorit atehere do te kemi nje aktivizim te vazhduar te reaksioneve qe ndodhin si pasoje e modifikimit te receptorit qe mund te cojne ne ndarjen e vazhdueshme te qelizave.
3.nese njeri nga perberesit e rruges qe con ne formimin e lajmetareve te dyte peson nje mutacion(mutacionin do ta pesoje gjeni se mos ngaterroheni nga menyra si jam shprehur)sic eshte rasti i proteines Ras ndodh qe qeliza te kete stimul te vazhdueshem per ndarje...


Postuar nga Shtojzovalle datė 04 Maj 2005 - 17:43:

ideologjia e shtepive farmaceutike

Cod. A04052005

sikur industria e farmacise te punonte contra komercit ne favor te shpetimit dhe luftes kunder kancerit me siguri se shume njerez do jetonin ende...dhe kanceri do ishte nje fenomen i parrezikshem...
Problemi eshte i thjesht: Ekzistojne mekanizma teknin te cilet me intervenimin e tyre mund te aktivizojne antitrupat kunder kancerit, kjo ndodhe ne nje menyre shume te thjeshte, duke nderruar polet e ketyre qelizave, psh kanceri ka polin pozitiv, antitrupi poashtu pozitiv, ndaj nga kjo rezulton qe antitrupat te jene indiferent apo inaktiv kunder qelizave kancerogjene...pra, nese antritrupave iu nderrohet poli nga pozitivi ne negativ, athere keto jane ne gjendje t“i "gelltitin" qelizat kancerogjene.

Por kjo metode shume e thjesht nuk i sjell llogari industrise se farmacise, duke vene ne dije se nje Chemoterapi e vetme kushton diku 800 Euro, ndersa pacientit i duhen shume shume te tilla, krejt ketu qendron logjika, me mire nje terapi e rendomte dhe me permasa fatale psikofizike se sa nje sherim permes intervenimit hypertermik...


Lena


Postuar nga NS-6 datė 04 Maj 2005 - 17:51:

onkogjenet dhe onkosopresoret

Cod. B04052005

qe ta marrim pak me para ne qelize jane nja 2 grupe gjenesh qe marrin pjese ne zanafillen e kancerit kur keto pesojne crregullsi ne funksionet e tyre dhe keto jane onkogjenet dhe onkosopresore...nuk me kujtohet e ka ndonje gjen qe nuk perfshihet nen keto 2 ndarje por me duket se jane por per momentin nuk jam i sigurte...
onkogjenet ne formen e tyre normale i emertojne si proto-onkogjene si per te treguar qe nese filan gjen peson nje mutacion ose ndryshim funksioni do te formoje nje kancer ose do te coje ne nje gjendje kanceroze.proto-onkogjenet kane role shume te rendesishem ne qelize...vete gjeni ras eshte nje protoonkogjen(e ka marre emrin nga Rat Sarcoma....me emrin sarkoma emertohen ne pergjithsi kanceret e muskujve)po ashtu gjeni Rb(retinoblastoma)eshte protoonkogjen...etj.
per onkosopresoret normalisht keto kane funksionin te bllokojne trasformimin e nje qelize ne kancerogjene si psh ne rastet kur ADN peson mutacione onkosopresoret bllokojne ciklin e ndarjes dhe bejne te mundur pergjigjen qe te rregullohet ky gabim(pra pak a shume merren me problemet e ndarjes se qelizes)...
edhe dicka per sa i perket metastazave:e vetmja menyre per te thene qe eshte metastaze ehte me ane te biopsise megjithse metodat si radiografia ose tomografia assiale(TC)qe perdoren per te treguar kanceret mund te tregojne shenja por nuk jane definitive pa biopsine...thjesht te shtyejne drejt asaj analize...


Postuar nga NS-6 datė 04 Maj 2005 - 22:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha Le te jem une e para
sikur industria e farmacise te punonte contra komercit ne favor te shpetimit dhe luftes kunder kancerit me siguri se shume njerez do jetonin ende...dhe kanceri do ishte nje fenomen i parrezikshem...
Problemi eshte i thjesht: Ekzistojne mekanizma teknin te cilet me intervenimin e tyre mund te aktivizojne antitrupat kunder kancerit, kjo ndodhe ne nje menyre shume te thjeshte, duke nderruar polet e ketyre qelizave, psh kanceri ka polin pozitiv, antitrupi poashtu pozitiv, ndaj nga kjo rezulton qe antitrupat te jene indiferent apo inaktiv kunder qelizave kancerogjene...pra, nese antritrupave iu nderrohet poli nga pozitivi ne negativ, athere keto jane ne gjendje t“i "gelltitin" qelizat kancerogjene.

Por kjo metode shume e thjesht nuk i sjell llogari industrise se farmacise, duke vene ne dije se nje Chemoterapi e vetme kushton diku 800 Euro, ndersa pacientit i duhen shume shume te tilla, krejt ketu qendron logjika, me mire nje terapi e rendomte dhe me permasa fatale psikofizike se sa nje sherim permes intervenimit hypertermik...


LenaCod. C04052005

lena ideja jote mund te them qe perputhet si koncept sepse ne te vertete nuk mund te jene gjerat kaq te lehta...mos te harrojme se ajo qe dime per kanceret deri me sot eshte nje grup informacionesh qe te themi jane arritur te mblidhen qe nga viti 53 kur u zbulua ADN dhe qe atehere u munduan qe te gjehen mekanizmat qe jane ne baze te funksioneve dhe pastaj te shihen se si keto nuk punojne ne rastet e kancereve.thjesht per te dhene nje ide,ne nje kancer jane rreth 100 ose me shume gjene qe funksionojne ne te njejten kohe.ne po ti marrim vec e vec dhe jane shume...pa llogarite njehere se mund te jene kur njeri varet nga tjetri ose kur njeri shprehet tjetri nuk shprehet,ku nese ti bllokon njerin tek qelizat normale ka pasoja kolaterale,sepse fundja fundit kemioterapia ka edhe efektet kolaterale sic jane renia e flokeve,ose mbetja steril etj...per nje kure te plote keto efekte nuk duhet te jene!!!
mund te te them edhe qe nje sere markers tumoral jane zbuluar fale deshifrimit te gjenomes se njeriut(deshifrim me kuptimin e mesimit te sekuences sepse normalisht akoma nuk dine ta lexojne.sic eshte rasti i PSA(prostate specific antigen)per kancerin e prostates,ose analiza per gjetjen e gjeneve BRCA1 dhe 2(do ti permend me vone keto) si dhe te gjetjes se mbetjeve te gjeneve kancerogjene ne gjak etj por duhet te kemi ne mend qe imunohistokimia nuk ka shume kohe qe eshte shpikur...dhe nje tjeter gje: procedura per te formuar nje ilac(qe do te perdoret normalisht tek kemioterapia)kerkon te pakten 15 vjet derisa te futet ne qarkullim dhe kjo jo se mund te behet me shpejt por duhet te sigurohesh mire qe ilaci te mos kete deme te mevonshme si dhe shume e shume detaje te tjera qe e ngadalsojne shume kete procedure...
e theksoj edhe nje here qe avancimi i gjenetikes si dhe i shkencave si nanoteknologjia do te bejne te mundur qe kanceret te jene sa me shpejt te diagnostikuar por duhet te kemi parasysh qe jo gjithcka mund te arrihet shpejt...imagjino si mund te jene ndier prinderit e tu kur nuk ka pasur akoma ilace ose metoda per te kuruar kancerin...
ne te ardhmen do te dalin metoda qe ishalah do te jene shume me kuruese se keto te tashmes por kjo i mbetet te ardhmes...


Postuar nga NS-6 datė 07 Maj 2005 - 11:23:

analiza per gjetjen e kancerit

Cod. A07052005

dhe sikur doja te argumentoja ate qe po thoja me siper..te nesermen e dites qe shkruajta mesazhin e mesiperm doli qe eshte zbuluar nje vaksine ne gjendje te bllokoje formimin e kancerit te cervices(cervical cancer i thone ne anglisht)nje lloj kanceri qe trasmetohet ne menyre seksuale dhe ne 80% te rasteve eshte i shkaktuar nga papilomavirus.eksperimentet e bera kane rezultuar mjaft pozitive dhe per pune 2 vjetesh mendohet qe kjo vaksine do te hidhet ne treg...imunizimi ii femrave do te behet qe ne moshe te re perpara se ato te fillojne jeten seksuale...pra lene sic e sheh e djeshmja ka ditur dic me pak se e sotmja...

edhe dicka tjeter...me siper permenda biopsine si te vetmen menyre qe mund te gjehet metastaza...duhet te kemi parasysh qe ne disa raste ndoshta mund te mos jape rezultat,jo per faktin qe nuk eshte efektive per te gjetur metastazen por sepse biopsia nuk eshte e kryer mire...mund te kete raste qe kur kryhet biopsia te mos merret cope nga zona qe eshte kanceri sic ndodh ne raste te kancereve ne mushkeri,ose ne prostate.ne fakt per kete arsye merren 2 ose 3 kampione(ne rastin e biopsise se prostates merren deri ne 6 kampione indesh)ne menyre per te shmangur ato qe mund te jene pozitiv te rreme...

edhe nje te fundit...me siper permenda TC..TC eshte nje lloj analize qe ne ditet e sotme ka nje rol shume te rendesishem sidomos per te treguar se ne c'faze eshte kanceri(do ta shpjegoj me vone me detajisht).jo vetem kaq por eshte ne gjendje te tregoje edhe zona te modifikuara nga semundjet sidomos ne melci ose mushkeri...kohet e fundit jane futur ne qarkullim edhe nje model i ri i TC qe quhet TC spirale qe eshte ne gjendje me ane te algoritmave kompjuterike te perpunoje informacionet e marra nga TC normale dhe te nxjerre nje imazh 3D te zones si dhe te beje nje udhetim imagjinar ne brendesi te zones duke treguar pikat ku semundja ka goditur...kjo gje ka gjetur nje perdorim te gjere sidomos ne analizat e zemres ne rastet e infarkteve ose ne gjetjen e proceseve te aterosklerozes ne enet koronare(per informacion me te gjere rreth aterosklerozes shihne ne nje nga 2 temat ne krye te indexit te temave...eshte nje shkrim i detajuar i shkruajtur nga sabina nese nuk gabohem).kohet e fundit po merr hov edhe rezonanca magnetike qe ne disa vende ka zevendesuar edhe TC per sa i perket detajeve.
ndersa akoma e panjohur per arsye kostoje dhe veshtiresie perdorimi eshte PET(postron emitting tomography)por shpresohet ne te ardhen te futet edhe kjo ne arsenalin e paisjeve qe do tu vijne ne ndihme mjekeve...


Postuar nga NS-6 datė 31 Maj 2005 - 00:29:

gjeni dhe proteina Ras

Cod. C31052005

ne brendesi te qelizes ne mekanizmat e lajmetareve te dyte egziston nje molekule qe eshte quajtur Ras qe luan nje rol mjaft te rendesishem ne percimin e zinxhirit te reaksioneve qe zhvillohen qe si perfundim kane aktivizimin e disa faktoreve te traskriptimit(proces qe con ne formimin e ARN lajmetar(messenger RNA) qe pastaj do te perdoren si baze per tu formuar proteinat) qe jane ne gjendje te futen ne berthame dhe te vene ne perdorim ADN per te dhene nje pergjigje te caktuar.nese marrim numra del qe gati 20% e kancereve jane te shkaktuar nga nje parregullsi ne funksionin e kesaj molekule.si shkak vjen e dyta pas crregullsive te proteines p53(do te flas me vone per kete) qe eshte molekula me e cuditshme dhe me e rendesishmja ne qelize.drejt saj jane kthyer syte e shume shkencetareve qe po mundohen ta kuptojne sa me mire funksionimin e saj si dhe menyren se si te ndalojne crregullsite.kjo molekule eshte edhe baze ne idene e radioterapise tek kanceret.

por si funksionon proteina Ras?
me siper shpjegova me fjale te thjeshta menyren se si fillon nje zinxhir reaksionesh qe aktivizoheshin nga lidhja e nje proteine ne nje receptor ne membranen e qelizes.lidhja e saj conte ne fosforilimin e disa faktoreve qe jane ne gjendje pastaj te aktivizojne proteinen ras(fosforilim eshte nje proces ku shtohet nje grup fosfat ne nje skaj te proteines.nese marrim me mend qe ne nje proteine mjafton ndryshimi i nje hidrogjeni qe te shkaktoje ndryshime te medha ne te,atehere mund ta mendojme me mire se c'eshte ne gjendje te beje fasfati)proteina Ras mund te jete ne 2 forma:
e paaktivizuar=kur eshte i lidhur me nje grup GDP(guanozin difosfat)
aktivizur=kur eshte i lidhur me nje grup GTP.(per kuptimin me te mire te GTP dhe ATP shih gjenetiken)
normalisht ne mungese te nje stimuli te jashtem ras rri ne gjendje te inaktivizuar.sapo nje stimul lidhet ne receptoret qelizor dhe fillon zinxhiri i reaksioneve aktivizohet nje enzime qe eshte ne gjendje te heqe grupin GDP nga Ras dhe ky mbetet i palidhur.me pas nje enzime tjeter shton nje GTP dhe kemi Ras-GTP.ne kete menyre Ras-i eshte ne gjendje te vazhdoje rrjedhen e reaksioneve te njepasnjeshem(ketu duhet te kemi parasysh qe zgjedhja e rruges qe do te marre qeliza eshte ne varesi te stimulit.ka raste qe mund te aktivizohet nje rruge tjeter dhe te coje ne formimin e lajmetareve si DAG(diacilgliceroli) dhe IP3(inoksitol trifosfati)).Ras aktivizim nje rruge qe quhet rruga e MAP kinazeve qe aktivizojne traskriptimin e ADN)

eshte gjetur qe proteina Ras kur ndalon stimuli i jashtem kthehet ne nje gjendje te inaktivizuar fale edhe veprimit te nje faktori pershpejtues qe con ne trasformimin e shpejte te GTP ne GDP.

por....kur gjeni Ras eshte i demtuar nga mutacione ai nuk pergjigjet me ketij inaktivizimi dhe mbetet ne formen e aktivizuar.pra faktori pershpejtues megjithse lidhet me proteinen nuk eshte ne gjendje te c'aktivizone ate.ne kete menyre,duke qene se Ras eshte i perfshire ne kontrollin e ndarjes qelizore, qelizes i duket sikur ka nje stimul te vazhdueshem per tu ndare dhe ndahet ne menyre te pakontrolluar...

pra si konkluzion:ne rast te nje mutacioni qe con ne ndryshimin e gjenit Ras dhe ne formimin e nje proteine te prishur,kjo qelize mbetet e aktivizuar dhe qeliza ndahet ne menyre te vazhdueshme...

(informacionet e bazuara ne librat: principet e biologjise molekulare (wolf) dhe anatomia patologjike vellimi I (robbins))


Postuar nga NS-6 datė 22 Qershor 2005 - 00:40:

ruajtesit e portave:ciklinat dhe CDK

Cod. A22062005

gjate ndarjes qeliza here pas here duhet te marre informacione te ndrsyhme per sa i perket ecurise se interfazes dhe te rreguloje kalimet ne fazat e ndryshme sepse sic e dime do me mjaftonte nje problem ne keto kalime per te bere qe qeliza te kaloje ne kancerogjene.pikat me shume te kontrollueshme jane ato te kalomeve nga G1 ne S dhe G2 ne mitoze.
sic thame ekzistojne nje grup molekulash qe quhen ciklina qe kane nje rol te rendesishem ne ndarjen qelizore.keto jane rreth 6 tipe tek shumqelizoret dhe i kane emertuar me shkronjat A,B,C,D,E dhe F.ciklinat kane aftesine me u lidh me kinazet qe varen nga ciklinat(cyclin dependent kinase,CDK)qe jane emertuar me numrat nga 1-5.cdo kompleks ndermjet CDK dhe ciklinave i perket nje grupi proteinash qe kinazet u shtojne fosfate dhe ne kete menyre ndryshojne strukturen e tyre dhe kontrollojne kalimet nga njera faze ne tjetren te mitozes.me sa eshte pare nga eksperimente te ndryshme gjate fundit te fazes se G1 jane aktive disa lloj kinazesh si dhe ciklinash ndersa kalimi nga G1 ne S eshte i kontrolluar nga kompleksi CDK2-ciclina E.gjate fazes S eshte kompleksi CDK2-ciklina A qe kontrollon fazen ndersa kalimi nga G2 ne mitoze kontrollohet nga kompleksi CDK2-ciklina B.sapo qeliza futet ne fazen G2 fillon te formohet ciklina B qe do te lidhet me CDK2.CDK egzistojne ne 2 forma: ne ate aktive dhe ne ate inaktive.eshte inaktive sepse eshte e fosforiluar por pak para se qeliza te futet ne mitoze hiqet fosforilimi nga nje proteine dhe kompleksi aktivizohet duke e kaluar qelizen ne fazen tjeter.kompleksi eshte mjaft i rendesishem per faktin se mendohet qe kryen shume veprime qe mund te ndihmojne nisjen e mitozes si psh kondensimi i kromatines qe mendohet se mund te behet me ane te fosforilimit te nje nga histoneve(H1)i cili eshte histoni qe mban nukleozomin te mbyllur(per informacione te meteperta shihni tek tema e gjenetikes,pjesa per strukturen e nukleozomeve).keto per sa i perket faktoreve qe ndikojne ne ecjen perpara por duhet te kemi parasysh qe mund te kete edhe struktura qe jane ne gjendje te bllokojne ndarjen si psh bashkimi i disa lloje proteinash me komplekset e mesiperm duke i kthyer ne gjendje inaktive...vazhdon...


Postuar nga NS-6 datė 29 Qershor 2005 - 23:57:

gjeni RB

Cod. A30062005

duhet te kemi parasysh edhe faktin qe vete formimi i CDK dhe ciklinave varet nga gjene te tjere sic jane disa gjene si p17,p21 etj qe bejne te mundur nje shkalle edhe me te larte rregulli dhe kontrolli ne keto pika.i gjithe ky shpjegim per keto pika kontrolli eshte per te treguar ose me mire per tu vendosur te mendini se cfare mund te ndodhe nese keto pika kontrolli prishen.mund te arrihet deri ne piken qe nje qelize te ndahet ne menyre te pakontrolluar si dhe te ndodhe edhe mbledhja e mutacioneve te ndryshme(sic do te tregoj me vone rastin e gjenit p53 qe normalisht eshte ne gjendje te ndale te gjithe ciklin qelizor kur e sheh se ne dyfishimin e ADN kane ndodhur probleme)
doja te dilja edhe tek nje proteine qe eshte ne gjendje te kryej disa funksione paresore ne ndarjen qelizore dhe qe efektet e nje mosfunksionimi mire te kesaj proteine jane pare ne nje kancer qe quhet retinoblastoma(nje kancer i syrit qe eshte me i perhapur ne moshen e vogel.duhet te them qe kjo semundje eshte mjaft e rralle por kjo nuk do te thote qe nuk ndodh.jane pikerisht keto semundje te rralla qe kane cuar ne gjetjen e atyre proteinave qe kontrollojne ciklin qelizor dhe qe thame se quheshin onkogjene.kjo proteine quhet RB(nga emri i semundjes nga ku u gjet.)proteina rb prodhohet duke u nisur nga gjeni rb .ne formen e saj normale proteina rb eshte ne gjendje te ndale ndarjen qelizore duke u lidhur ne shume faktore qe normalisht nderhyjne ne ndarjen e qelizes dhe duke i inaktivizuar ato...njeri faktor qe eshte mjaft i rendesishem ketu eshte pikerisht faktori E2F qe shkakton aktivizimin e shume gjeneve qe bejne te mundur ndarjen e qelizes.normalisht rb e mban kete faktor ne nje gjendje te tille qe ky nuk mund te kryej funksionin e vet,pra ne nje gjendje inaktive.nese ky faktor do te aktivizohej qeliza do te shkonte drejt fazes S sepse do te aktivizoheshin faktore qe bejne te mundur dyfishimin e ADN.komplekset cikline-CDK jane ne gjendje te ndryshojne formen e rb duke i shtuar nje grup fosfat proteines rb dhe keshtu kjo ndahet nga faktoret e traskriptimit dhe vazhdon ndarja normale e qelizes...por nese gjeni rb peson mutacione ose ose peson nje zhdukje nga kromozomet(deletion)atehere mund te themi qe mungon nje pike kontrolli mjaft e rendesishme dhe ky problem eshte pare ne kancere te prostates,te kockave si dhe ne retinoblastome tek femijet...por gjeja me e cuditshme dhe qe te ben te pyesesh eshte pse nuk ndodh kjo gje ne te gjitha qelizat?vetem ne disa qeliza te caktuara ka te tilla mutacione...


Postuar nga NS-6 datė 04 Tetor 2005 - 00:14:

gjeni p53

Cod. A04102005

mund te them qe eshte nje nga gjenet me te cuditshem qe jane ne qelizen e njeriut dhe kete e them per shkak te funksioneve te tij.ashtu sic eshte ne gjendje te beje nje qelize qe te vazhdoje te jetoje (ne rastet kur ADN-ja qelizore ka pesuar demtime, ky gjen e bllokon ciklin e ndarjes derisa te rregullohen keto gabime)ashtu edhe e nis drejt varrezave(nese nuk rregullohet aDN-ja eshte vete p53 qe e fillon serine e reaksioneve qe e cojne ne vetvrasjen e programuar te qelizes).pra sic shieht luan nje rol qendror ne parandalimin e kancereve dhe nese shofim,shume kancere mbijne nga nje mutacion qe ka pesuar ky gjen qe e ka cuar ne mosfunksionimin e tij.per me teper qe ky gjen ne disa raste terapie me rreze(radioterapi) ose me ilace(kemioterapi)eshte si tip shenjestre dhe shfrytezohet pikerisht funksioni i tij: nese qeliza eshte qelize normale e ka gjenin p53 normal ndersa nese eshte kancerogjene e ka te prishur.atehere mjafton te drejtosh rrezet ose ilacet ne ate zone dhe te shkaktosh demtime ne ADN e qelizes.normalisht qe qeliza me formen normale te gjenit ka aftesi me te medha qe te rregulloje ADN e demtuar kurse ajo e prishura kancerogjene vetem se i shton edhe me shume derisa nderhyn me funksione te tjera te qelizes sic eshte rregullimi i perqendrimit te joneve te kalciumit brenda qelizes(qe jane nje nder shkaqet qe niset apoptoza)dhe qeliza shkaterrohet.nuk them qe metoda eshte funksionuese ne 100% por ka sjelle rezultate.
ne kete menyre megjithse qeliza mund te kete mutacione ose demtime ne ADN nuk ndalet dhe i pson keto mutacione dhe keshtu mblidhen te tjera ne cdo ndarje derisa formohet kanceri.kam lexuar qe rreth 50% e kancereve te njeeriu shkaktohen nga nje mosfunksionim i ketij gjeni(60% e rasteve te kancereve ne mushkeri vijne si pasoje e ketij gjeni).pra sic shihet nga perqindja e formimit te kancereve roli qe ka ky gjen eshte i pazevendesueshem.dhe per kete gje qe sot per sot jane duke u bere shume kerkime per menyren se si lidhet ne ADN proteina e ketij gjeni si dhe detaje ne funksionimin e tij ne menyre qe ne nje te ardhme te mund te gjehen terapi qe te drejtohen ne ato pika ku pesohen deme.keto kerkime do te shtojne edhe me shume aftesine me godit sa me paster dhe vetem qelizat qe jane te demtuara...me duket se me ka mbet edhe nje gjen tjeter per te tregu ketu (ka edhe te tjere por jane me pak te degjuar)dhe do kaloj pastaj ne nje pjese tjeter te kancereve...rritja e kancereve dhe shkaqet e limiteve te tyre ne peshe...


Postuar nga NS-6 datė 10 Nëntor 2005 - 00:12:

gjenet BRCA1 dhe BRCA2

Cod. A10112005

dy gjenet e fundit qe do doja te permendja ketu jane BRCA1 dhe BRCA2.ta them te drejten nuk me kujtohen sa si e kane emrin gjate por di qe jane gjene qe rregullojne ADN ne rast se kjo peson mutacione.eshte pare qe kryesisht nje mutacion i ketyre gjeneve con ne zhvillimin e kancereve te gjoksit tek femrat(gati ne 10% te kancereve te gjoksit kane si shkak mutacione te ketij gjeni) si dhe kancere te vezoreve...por duhet te shtoj edhe kete...prezenca e mutacioneve te ketij gjene thjesht shton mundesine e formimit te kancerit rreth 25 here me shume se sa ne personat normal .keto gjene ne formen e tyre normale lidhen me gjene te tjere dhe si rezultat fillojne mekanizmat qe cojne ne riparimin e ADN.ajo qe nuk kuptoj eshte se si eshte e mundur qe vetem ne keto dy lloj kanceresh jane pare mutacione te ketyre gjeneve?
gjetja si shkaktar te kanceerit te ketyre gjeneve ben te mundur qe ne teori te shpiken analiza per diagnostikimin sa me te shpejte te kancerit te gjoksit duke bere nje analize gjenetike...
pra me gjithe ato qe permenda me siper mund te themi si rezultat qe ekziston nje ekuiliber i jashtezakonshem ne kontrollin e gjeneve ne brendesi te qelizes dhe mjafton nje mutacion i nje gjeni per ta nxjerre jashte kontrolli te gjithe mekanizmat e ndarjes qelizore...pervec rasteve qe permenda ketu ka edhe shume gjene te tjere qe jane shkaktare te kancereve dhe qe ndoshta do ti permend me vone nderkohe qe i tregoj...me kujtohet psh nje rast i linfomes se burkit qe eshte nje forme e shkaktuar nga mutacioni i nje onkogjeni por aty kishte nje gje tjeter: segmenti i kromozomes qe permbante gjenin kishte kaluar ne afersi te nje zone qe prodhon imunoglobulina (qe jane ushtaret mbrojtes kunder infeksioneve dhe qe ndihmojne ne njohjen e shkaktareve) qe ishte ne nje kromozom tjeter dhe ne ate rast dilte qe gjeni prdorej me shume sec duhej duke shkaktuar edhe kancerin....

shume prej jush mund ta kene pyetur veten per nje gje tjeter:perderisa mitoza nuk ndalet dhe kemi nje rritje me dyfishim te numrit te qelizave mund te themi qe per nje kohe te shkurter kanceri duhet te mberrije masen e kilogrameve (jo se nuk i arrin,sic kam hasur disa raste ne literature te nje kanceri te gjendrrave mbiveshkore qe shkon ne peshe deri ne 1 kg)por nuk e mberrin.si eshte e mundur kjo gje...pse nuk arrin ate peshe?nese do tu binte te ndanit nje cope kanceri ne dysh ne shume raste do te shifni qe ne qender ka qeliza te vdekura si dhe hemoragji...


Postuar nga ~Enigme~ datė 10 Nëntor 2005 - 00:19:

Shume Interesante!!

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
dy gjenet e fundit qe do doja te permendja ketu jane BRCA1 dhe BRCA2.ta them te drejten nuk me kujtohen sa si e kane emrin gjate por...


Me lejo te shtoj kete NS-6

BRCA1 stands for breast cancer gene 1 and BRCA2 stands for breast cancer gene 2.


Postuar nga NS-6 datė 10 Nëntor 2005 - 11:00:

faleminderit shume per shtimin !gjithmone e mikpritur me nderhyrje ...


Postuar nga NS-6 datė 05 Dhjetor 2005 - 13:26:

limitet e rritjes se kancerit dhe koncepti i angjogjenezes

Cod. A05122005

normalisht nuk eshte i gjithe kanceri qe dyfishohet dhe kjo eshte arsyeja kryesore qe shpjegon pse nuk arrin dimensione "gjigandeske".si gjithmone qe te ndodhe nje ndarje duhet te jete e mundur qe qeliza qe duhet te ndahet te kete nje furnizim te mire me substance si dhe me oksigjen...me nje fjale te kete nje funrnizim te mire me gjak.ne nje kancer vetem rreth 10% e qelizave ndahen(eshte ajo pjese qe quhet stroma e kancerit nese nuk gabohem) kurse pjesa tjeter ose qendorjne ne heshtje ose vdesin dhe kjo shpjegon edhe pse ne qender gjen qeliza te vdekura...per faktin se ketyre qelizave duke qene se kanceri zmadhohet nuk i arrin me nje furnizim i mire gjaku dhe vdesin ose me ane te apoptozes ose me nekroze...kur vdesin me kete te dyten ndodh qe shkaterrohen edhe qeliza qe jane afer dhe nder to edhe qeliza qe bejne pjese ne kapilaret e gjakut dhe si pasoje mund te kete nje dalje te gjakut i cili ne kontakt me substanca te ndryshme mpikset duke formuar ato qe quhen trombe (ishallah osh illoj termi ne shqip )...nje nder tentativat e para qe ben kanceri qe te mbaje sa me shume qeliza te gjalla eshte te stimuloje angjogjenezen,pra formimin e kapilareve te gjakut dhe ne fakt kjo eshte nje nga principet ku bazohet angjografia kur behet kerkim i nje kanceri...dmth do gjehet nje zone ku ka shume kapilare dhe te cilet jane vendosur ne nje menyre te crregullt...jane bere shume tentativa duke u bazuar ne mendimin qe te bllokosh keto arterie a kapilare mund te arrish te ndalesh rritjen e kancerit por gjithmone kjo varet edhe nga zona ku formohet kanceri...
per angjogjenezen do te flas edhe me gjere sepse eshte nje faktor shume i rendesishem per zhvillimin e kancerit...tjeter gje qe duhet te permend eshte edhe fakti qe perderisa qelizat e kancerit ndahen ne menyre te shpejte dhe kjo ndarje kerkon shume substanca nutritive,ne fund od te kemi qe nje pjese e mire e ketyre substancave nuk harxhohet nga trupi por nga kanceri dhe kjo con ne ate humbje te peshes qe shume paciente tregojne gjate nje vizite mjeksore ose kur behet nje anamnese (mbledhje informacionesh nga familja,personi,simptomat...me pak fjale te gjitha ato gjera qe mund te te drejtojne drejt nje dyshimi qe pastasj do te vleresohet me analiza)...pacienti thote qe ka humbur 6-10 kile per 6 muaj...ne disa raste edhe me shume (gjithmone mos harroni se gjithcka varet nga tipi,madhesia e kancerit dhe nga shkalla e tij e zhvillimit,sepse nje kancer beninj nuk do te jape nje humbje kaq te madhe etj)...vazhdon

me pak fjale po ta vini re ketu po dalin pak a shume se cfare perfaqson secila simptome qe tregon nje person qe mund te kete nje kancer dhe se cfare kuptimi ka ajo nga ana fiziopatologjike...


Postuar nga naimi datė 02 Janar 2006 - 01:25:

NQ-6

po sikur te gjindet ilaqi Qdo te behet me njerzimin me kupton se ku dua te dale Dyshoje shkenca Interesi etj...


Postuar nga NS-6 datė 12 Janar 2006 - 22:40:

efektet e tentatives se kancerit per tu rritur

Cod. A12012006

ilaci do gjehet ishallah sepse per cdo semundje ka nje kure...pervec vdekjes...ti thua qe mund te mos e nxjerrin sepse do tu shkaktonte humbje firmave pastaj?nuk mendoj qe kjo eshte e vertete sepse edhe me shitjen e ilacit nxirren fitime me te medha.po ashtu duke gjetur ilacin e njeres hapen mundesi per te gjetur edhe epr te tjerat dhe keshtu do kete sa here dicka per te kerkuar....

po flisnim pak a shume se cfare mund te shkaktoje nje rritje ne mase e kancerit....pervec humbjes ne peshe nje nga frikat e tjera eshte fakti qe mund te nderhyje me funksionet normale te organizmit...psh ne disa semundjet kancerogjene te gjakut ka raste qe kur ne palce formohen shume qeliza,atehere kto nxirren ne menyre automatike ne qarkullim dhe kjo ben qe te vendosen ne qarkullim qeliza qe nuk mund ta kryejne funksionin normal qe kane dhe pervec qe gjaku behet me i trashe si pasoje e rritjes se numrit te qelizave,kemi edhe probleme te tjera si infeksione nga bakterie ose parazite etj duke qene se sistemi imunitar bie...tjeter efekt qe mund te kete rritja ne mase e kancerit ishte ajo qe thashe vdekja e qelizave ne qender ku nuk mberrin me gjak ne menyre te mjaftueshme...kjo gje ben qe te shkaterrohen membranat e qelizave dhe te derdhen te gjitha perberjet qe kane qene brenda...jane disa lloj substancash qe quhen citokina,ose disa te tjera qe quhen interleukina etj qe kane aftesi te therrasin qeliza te sistemit imunitar dhe shtimi i tyre dhe veprimi i tyre shkakton deme te medha ne tentativen qe bejne per te limituar zgjerimin e kancerit...dhe ne tentative e siper mund te japin edhe efekte kolaterale si formime te copave te mpiksura te gjakut qe quhen trombe dhe shkeputja e tyre nga vendi i origjines duke u bere ne kete menyre embol. (pra trombi eshte gjaku i mpiksur ne vendin e origjines ku ka ndodh mpiksja,ndersa emboli eshte copez qe shkeputet nga trombi dhe mund te perfundoje ne mushkeri ose ne nje zone tjeter)....pak a shume keto jane ato qe mund te ndodhin gjate tentatives qe ben kanceri per tu rritur!...


Postuar nga NS-6 datė 15 Janar 2006 - 23:58:

efektet mase te kancerit

Cod. A16012006

mire,ato qe thame jane efektet ne tentativen per tu rritur kanceri...po kur eshte rritut cfare efektesh jep masa a tij?po jap per disa kancere se cfare efektesh mund te kete masa e kancerit ne menyre te pergjithshme,pa u ndalur ne detaje te teperta...
te fillojme nga koka:
hipertension ne kafke (endokranik) si pasoje e shtypjes qe mund te pesojne ato hapesirat qe permbajne nje lloj lengu qe prodhohet nga njera pleksi koriode qe eshte njera faqe e ventrikulit te 4 (nese nuk gabohem,mund ta verifikoje kush para meje) dhe qe ka si funksion te mbaje nje presion normal ne brendesi te trurit...
probleme ne hipofize qe eshte gjendrra pilote e trupit qe ka aftesi te prodhoje hormone qe rregullojne gjendrrat e ndryshme ne trup si psh ate te tiroides dhe gjendrres mbiveshkore.nje zmadhim i nje pjese te hipofizes mund te shtype edhe pjesen tjeter dhe te shkaktoje ate qe quhet panipopituarizem ose nje ulje e pergjithshme e prodhimit te hormoneve te hipofizes...po ashtu ky zmadhim ka efekt mbi nervin optik duke qene se ku kalon ne afersi te gjendrres (ne ate qe quhet kiazma optike,pak a shume mbi zgavren ku ndodhet hipofiza).
ne qafe:nje zmadhim i tiroides mund te shtype trakene dhe te jape probleme ne frymemarrje.
gjoks:ne mushkeri nje kancer me mase mund te bllokoje nje bronk te tere dhe te jape atelektazi (zvogelim te nje pjese te tere te mushkerise)te zones qe ai bronk degezohej....efektet jane nje dispne(ajo qe quhet ndryshe edhe situate ku pacienti ka "uri per ajer") si dhe hipertension,si pasoje e daljes jasht perdorimi i zonen qe merrte oksigjen nga ai bronk...po ashtu efekte te tjera jane tentativat qe ben trupi duke kujtuar se eshte ulur hemoglobina dhe shton eritropoietinen qe stimulon prodhimin e rruazave te gjakut duke rritur keshtu trashesine e gjakut...etj etj
ne ezofag (ose sic eshte ne gjuhe popullore rryl i fytit )nje mase kancerogjene mund te zvogeloje dimensionet e kanalit dhe te shkaktoje edhe disfagji (paaftesi per te cuar poshte ne menyre normale ushqimin)dhe pacineti ne shume raste e vjell mrapsh ushqimin...kjo ndiqet nga nje renie ne peshe qe vjen jo nga arsyeja se kanceri eshte shume aktiv,por se pacienti nuk ha me...vazhdon...


Postuar nga naimi datė 16 Janar 2006 - 00:45:

NS-6

perse kanceri i perballon temperatures mbi 41c


  Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 111 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.