Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »
Trego 111 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- kanceri dhe tumori (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6472)


Postuar nga NS-6 datė 16 Janar 2006 - 00:51:

ta them te drejten kete gje nuk e di!kjo temperature per cilet kancere vlen?


Postuar nga myzeqari datė 27 Janar 2006 - 20:19:

Femrat me te prekura nga kanceri !

Cod. B27012006

Autori i Lajmit: Blerina Kaca


Parandalimi i sėmundjeve kanceroze, mund
tė bėhet vetėm me anė tė vizitave tė pėrvitshme nga ana e tė gjithė njerėzve. Kjo ėshtė thirrja qė mjekėt e Onkologjikut u bėjnė tė gjithė personave, e nė mėnyrė tė veēantė, femrave. Shifrat zyrtare tė tė prekurve nga sėmundja e kancerit, si dhe vdekjet janė shumė tė larta. Madje mendohet qė nė vendin tonė kjo shifėr do tė rritet edhe mė shumė nėse vetė njerėzit nuk tregojnė kujdes pėr shėndetin e tyre. Duke u nisur nga ky fakt, mjekėt onkologė kėrkojnė qė tė kryhen ēdo vit analiza, vizita dhe konsulta me ta. Madje ata shprehen se duhet tė jetė vetė shteti, ai qė duhet tė nxisė politika tė tilla shėndetėsore, sidomos mė kėtė moment kur vihet re njė indiferencė e madhe pėrsa i pėrket kujdesit vetiak. Mė tė riskuar pėrsa i pėrket sėmundjeve kanceroze janė femrat. Pasi edhe shfaqja e kancerit ndodh nė njė moshė mė re se tek meshkujt dhe, se llojet e kancerave qė i konosen grave janė mė tė shumtė. Por nė kėtė listė kanceri i mitrės dhe ai i gjirit janė mė tė pėrhapurit, dhe mė tė rrezikshėm. Sipas onkologėve, tė gjitha femrat pavarėsisht moshės qė kanė duhet tė kryejnė njė herė nė vit “pap-testin”. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė kapur nė kohė kancerin e mitrės, pėr ta kuruar atė si dhe pėr tė parandaluar rrezikun pėr jetėn. Po ashtu mjaft i pėrhapur nė vendin tonė ėshtė edhe kanceri i gjirit, pėr kapjen nė kohė tė sė cilit, duhet tė kryhen sėrish analiza. Kurse pėrsa i pėrket meshkujve, nė vendin tonė mė i pėrhapur ėshtė kanceri nė fyt, nė mushkėri si dhe nė kokė. Aktualisht nė vendin tonė, Ministria e Shėndetėsisė po merret me kompletimin e plotė tė spitalit Onkologjik. Nė tė cilin nuk do tė ketė mė vetėm njė aparat rrezesh, por edhe aparatura tė tjera teknologjike tė fjalės sė fundit. Me anėn e sė cilave do tė bėhet e mundur kapja e rasteve me kancer qė nė fillimet e sėmundjes. Pacientėt e Onkologjikut janė transferuar nė Sanatorium qė prej njė viti e gjysėm, por pėr kryerjen e rrezeve ata kthehen ēdo ditė nė Qendrėn Spitalore “Nėnė Tereza”.

Mare nga Ballkan.com


Postuar nga NS-6 datė 08 Shkurt 2006 - 10:41:

efektet mase et kancereve (2)

Cod. C08022006

ne pergjithsi disfagjia vlen me shume per materialet e ngurta dhe nuk paraqet probleme per lengjet megjithse kjo gje shfaqet ne fazat me te avancuara duke qene se disfagjia tek kanceret ka nje shpejtesi ne zhvillim...

per sa i perket kancereve te stomakut varet nga pozicioni si dhe nga aftesia qe ka per te prodhuar substancat.pozioni eshte i rendesishem sepse nje mase e madhe e pozicioniar ne afersi te hyrjes se ezofagut ne stomak ose ne zonen ne fillim te 12gishtorit do jape bllokim te atyre pozicioneve duke shfaqur edhe sinptomat e veta secila...ndersa per sa i perket materialeve qe prodhojne,nje adenome qe prodhon gastrine psh eshte shume e demshme sepse en kete menyre stimulon qelizat parietale(qelizat oksintike nese nuk gabohem) qe te prodhone HCl me shumice.

nje kancer i pankreasit qe arrin dimensione te medha (sidomos ai i kokes se pankreasit)mund te shkaktoje nje simptome te madhe epr faktin sepse bllokon daljen e enzimave ne 12gishtor si dhe materialin qe vjen nga temthi...te dy keto jane ne gjendje et japin nje dhimbje te madhe si dhe nje simptome si psh nje zverdhje te lekures si pasoje e rritjes se bilirubines qe normalisht duhet te derdhej me ane te sekrecionit te temthit ne zorre,etj...

jane pastaj kanceret e veshkes se nxjerrin jasht perdorimi et gjithe veshken.
me pak fjale,efektet qe mund te kete masa e kancerit,jane et shumte dhe shkojne qe nga aftesia me e madhe epr te prodhuar substanca e deri tek efektet ne ambientin qe e rrethon...besoj se me aq sa dhashe jane te qarta...nese kam bere gabime,ose dikush do te shtoje,eshte i lutur ta beje!

per sa i perket nje tjeter koncepti qe futet ne kancerogjeneze qe eshte i rendesishem eshte apoptoza...me ate rast do permend edhe angjogjenezen...vazhdon...


Postuar nga ~Enigme~ datė 10 Shkurt 2006 - 18:24:

Klikoni ketu te besoni se numri i vdekjeve te shkaktuara nga kanceri po ulet!

http://www.cnn.com/2006/HEALTH/cond...s.ap/index.html


Postuar nga NS-6 datė 10 Shkurt 2006 - 22:38:

hmmm...interesante!ne fakt ky shkrim merr shifrat ne pergjithsi sepse nese i merr tek e tek del qe disa kancere jane ne rritje si psh ai i zones se fundit te ezofagut,ndersa ka te tjere qe jane ne ulje...si rezultate jane shpresdhenese sepse tregon qe po arrihet dija e duhur rreth menyres se si punojne dhe se si mund te munden kanceret...dhe ka edhe shume te tjera qe duhet te vijne akoma...kudo neper bote jane duke u kryer eksperimente dhe teknologji te reja ne tentativat per te mundur kanceret...


Postuar nga NS-6 datė 13 Mars 2006 - 22:46:

kerkimi i nje definicioni te ri per formimin e kancerit

Cod. B13032006

sot per sot mund te themi qe kanceri eshte nje semundje me origjine gjenetike.ky definicion ka mundesi qe te ndryshoje ne te ardhmen e afert ku do te jete "kanceri eshte nje semundje qe vjen si pasoje e ndryshimeve te mekanizmave epigjenetik mbi qelizat staminale te indeve te ndryshem"

kur themi per mekanizma epigjenetik i referohemi molekulave te ndyrshem qe ndodhen ne siperfaqe te ADN sic ishin metilet ose substanca te ndryshme te tjera (per me detaje shihni tek tema e gjenetikes,ne postimet qe flasin per strukturen e ADN).deri tani dihej qe kanceret formoheshin per arsyen se qeliza e rritur peson mutacione por tani eshte kuptuar qe problemi qendron qe tek qelizat staminale.kete e vertetojne edhe eksperimente te ndryshme te bere me minj.

po ta marrim me me detaj mund te themi qe definicioni i ri nuk eshte qe hedh poshte ate te vjetrin dhe se mutacionet vazhdojne te jene akoma nje pike baze ne gjenezen e kancereve.


Postuar nga naimi datė 14 Mars 2006 - 18:35:

NS-6

tung perse Mjeket pytjen e pare pysin ne familje por thon se nuk eshte patjeter mendoje se me kuptoni pasi qe shkruajme ne profesionin e juaj mirulezovshmi Ns-6.


Postuar nga NS-6 datė 14 Mars 2006 - 21:17:

analizat mbi prinderit per nje trashegimi kanceri

Cod. B14032006

hmmm...nuk osh qe te kuptova mire por po mundohem ti jap nje forme pyetjes tende:ti thua pse pyesin per familjen kur mbledhin informacione rreth semundjes?

sepse ka shume semundje qe paraqesin trashegimi dhe nese nje prind e ka pase ate atehere shifet edhe mundesia qe ta kete edhe ai ate semundje...rast qe mund te te them eshte diabeti psh qe nese i ke prinderit te dy me diabet ka nje mundesi rreth 80% qe edhe ai te behet...ose kancere psh sic eshte veshka policistike psh qe nese e ke ne familje nje person qe ka vdekur nga ajo ka nje mundesi qe ta kete edhe trasheguesi...ose rast tjeter eshte karcinoma midolare e tiroides psh eshte nje forme familiare dhe per diagnoze behet edhe analiza gjenetike e prinderve per te pare nese eshte ajo forme apo eshte forme sporadike...per secilen terapija ndryshon...etj etj

shpresoj te jete kjo ajo qe kerkove ne pyetje...nese jo me thuaj edhe njehere ne menyre me te qarte se cfare doje te thoje...vetem te lutem me shenja pikesimi!


Postuar nga naimi datė 14 Mars 2006 - 21:35:

NQ-6

haa ase tatari nuk me kishe kuptuare me mire pa mare parasyshe flm per mundine edhe dhene e qmojne punen e juaje vertet nuk i dalloni njerzit pa mare parasyshe si mendojne edhe njeher flm tung .


Postuar nga NS-6 datė 20 Mars 2006 - 22:53:

angjogjeneza (pjesa 1)

Cod. A20032006

tek libri i farmakologjise (rang-dale) jepte kohet e dyfishimit te numrit te qelizave te disa kancereve ku nder te tjera permendete 2 kancere sic ishte linfoma e burkit-it qe e kishte 24 ore kohen e dyfishimit,si dhe kanceri i gjirit qe e kishte 3 muaj kohen e dyfishimit te qelizave....po ashtu thonte edhe qe u duhen afersiht 30 dyfishime te tilla per te mberritur nje mase rreth 2 cm qe ka afersisht 10^9 qeliza(nese do loznim me numra po ju them edhe kete kuriozitet tjeter...ilacet kemioterapike vrasin rreth 99.9% te qelizave kancerogjene....megjithse ky numer duket shume i madh,ne nje kancer me 10^11 qeliza mbeten akoma edhe 10^7 qeliza pa shkaterruar)....me 10 dyfishime me teper arrin 10^12 qeliza qe do te thote nje mase rreth 20 cm qe normalisht i ka dhene shenjat e veta...por kjo gje eshte thjesht hipoteze nese "gjerat" shkojne te gjitha voj (per letraret "vaj" ).kjo gje nuk ndodh sepse sic mund ta mendojme edhe vete sa me shume rritet masa e kancerit aq me teper ushqim duhet dhe se nese ky ushqim nuk mberrin ne kohe atehere qelizat e kancerit vdesin....po ashtu duhet te kemi parasysh qe jo te gjitha qelizat ndahen...pra jane nje sere faktoresh qe nuk e bejne te lehte kete zmadhim eksponencial...thame qe nje nder tentativat qe ben kanceri qe tu beje balle ketyre kerkesave te medha eshte edhe angjogjeneze ose sic mund ta themi ndryshe "formim i eneve te reja ta gjakut".ky proces ne pergjithsi zhvillohet me ndihmen e substancave te ndryshme sic jane faktoret e rritjes qe prodhohen nga kanceri vete.po ashtu jane disa lloj enzimash shkaterruese qe shkaterrojne ambientin ne mneyre qe te depertojne enet e reja te gjakut.duhet te themi edhe qe sa me shume eshte i zhvilluar ky proces aqe me teper eshte malinj kanceri si dhe mundesia qe te jape metastaze...kjo karakteristike perdoret edhe ne analizat a ndryshme qe behen per te gjetur kanceret si psh ajo e ekografise (qe mund ti shtohet kolor dopleri qe ben te mundur qe te shihet dendesia a eneve te gjakut) ose edhe nje angjografi bazuar ne principin qe duke qene se kanceri eshte i hiperenezuar (a thuhet kshu apo jo ...doja te thoja nje numer i madhe enesh te gjakut se nuk po ja gjej dot termin tamam) atehere do perfundoje nje sasi me e madhe kontrasti te angjografise neper te dhe nje radiografi mund ta tregoje direkt...te njejtin princip perdor edhe tomografia e kompjuterizuar ku nje mungese e kontrastit (kontrasti eshte ajo ngjyra qe perdoret qe te rrise kontrastin ndermjet 2 pikave ne hapesire,pak a shume ky eshte definicioni)do te thote qe nuk a depertim te tij ne kancer dhe se nuk ka ene gjaku te teperta ne brendesi dhe kjo do te thote edhe nje malinjitet me te ulet...nuk di tu them nese ky rregull vlen per te gjithe kanceret...vazhdon


Postuar nga NS-6 datė 31 Mars 2006 - 22:18:

angjogjeneza (pjesa 2)

Cod. E01042006

pra ishin qelizat tumorale vete ato qe prodhonin edhe faktoret qe do cojne ne formimin e eneve te reja te gjakut...por me sa duket keto qeliza prodhojne ehe faktore qe jane kundra formimit te ketyre eneve te gjakut dhe me pak fjale formimi i atyre eneve vjen si pasoje e nje disekuilibri ndermjet faktoreve pro dhe kundra angjogjenezes...disa onkogjene vete me sa duket jane qenkan qe bllokokan angjogjenezen por duke qene se ne qelizat kancerogjene ky onkogjen peson mutacione atehere ndodh qe faktoret qe mbante nen bllokim fillojne te prodhohen nga qeliza (si psh trombospondina-1) dhe kjo con procesin ne drejtim te pro angjogjenezes...
duke pasur parasysh gjithe keto gjera atehere mund te provohet qe te bllokohet ky formim enesh gjaku qe do te thote mungese ushqimesh per kancerin si dhe mungese metastaze duke qene se per te dhene metastaze qelizat e kancerit duhet te kalojne ne gjak.
sot ekziston ne fakt nje ilac qe ben pikerisht kete pune dhe quhet Avastin dhe qe u fut ne qarkullim rreth nje vit me pare per terapine e kancerit te zorres se trashe.ky ne fakt eshte i vetmi ilac qe ka sjelle permiresime ne mbijetese ne 3 kanceret me te zakonshem qe jane ai i gjoksit,ai i zorres se trashe dhe ai i mushkerise me qeliza jo te vogla.
sipas nje publikimi ne internet i dates 28 mars 2006 dilte qe 9 paciente ne 10 nuk e dinin fare qe kishte filluar kjo ere e re ne terapite kunder kancereve dhe qe quhej terapi anti-angjogjenetike dhe se me shume kjo gje varej nga vendi ku jetonin dhe nga programet e informimit te personave rreth te rejave te fundit ne fushen e terapive anti-kancerogjene.

per onkogjenezen une kaq kisha per momentin...


Postuar nga Iyua datė 31 Mars 2006 - 22:33:

Ah ti more NS-6 sa material qe ke sjelle ketu su lodhe se su lodhe
Po e lexoja shume interesante


Postuar nga NS-6 datė 31 Mars 2006 - 22:50:

shpresoj vetem qe te jene te dobishme per ndokend (keshtu justifikohet i gjithe mundi qe bej)...ky eshte edhe qellimi i kesaj zone te forumit


Postuar nga ~Enigme~ datė 05 Prill 2006 - 15:02:

nje sinjal nga qelizat N

Cod. C05042006

Shkencetaret e klinikes Mayo kane identifikuar dhe karakterizuar nje sinjal te rendesishem te sistemit imune te ndimoje per te shkateruar tumorin. Kur ky sinjal eshte prodhuar brenda qelizave te quajtura NK (natural killer) materiale jane leshuar ne trup qe nxisin vdekjne e qelizave ne qelizat e kancerit. tani qe ky sinjal eshte gjetur, strategji te reja mund te zbulohen per te ritur mundesine e sistetmin imunitik te vrase qelizat e tumorit ne pacientet me kancer.

E mare nga revista Nature Immunology


Postuar nga naimi datė 06 Prill 2006 - 15:11:

kanceri

Tscherobyl-Katastrofe

20 vite te fundit jan zbuluar mbi 200 lloje shtofe te reja kancere
Radioaktive nga Tschernobyl ne Evrope kan arritur ne 30.Prill 1986 kater dite me vone nga Exposioni Me ane te reve .

vetem deshta te shtoje se sa shume kancere te reja ka sote .


Postuar nga NS-6 datė 20 Prill 2006 - 23:06:

terapi kunder kancerit dhe perspektivat

Cod. A21042006

ketu keni nje shkrim qe kam gjetur kohet e fundit per nje terapi te mundshme per kanceret:
nje kerkim i ri vuri ne dukje aftesite qe kane kaperonet ne stabilizimin e qelizave kancerogjene si dhe u hodh ideja qe te arrihet ne formimin e nje proteine qe te arrije te bllokoje kete strukture.kaperoninat kane aftesine te ndihmojne ne perthyerjet qe duhet te marrim proteinat ne hapesiren 3D qe te arrijne et funksionojne ne menyre te sakte.eshte pare qe ajo me e rendesishmja eshte nje heat shock protein e quajtur HSP90 e cila stabilizon shume proteina ne qelizat kancerogjene.nese arrihet te ndalet kjo proteine atehere do te arrihet te te formohet ai instabiliteti ne qelizat kancerogjene kshu qe keto te shkaterrohen edhe me shpejt nga terapite e ndryshme.por kjo nuk eshte e vetmja gje.eshte pare edhe qe nese shtohet perqendrimi i disa HSP mund te arrihet i njejti rezultat.artivizimi i HSP duket qe ka efekt edhe ne mbi semundjet kardiovaskolare dhe neurodegjenative qe normalisht mund te kuptohet pse-ja: tek alzheimeri dhe parkinsoni shkaku kryesor eshte nje rritje e perqednrimit te proteinave qe jane perthyer ne nje menyre te gabuar nga kaperonet.ndoshta ky aktivizim i HSP mund coje ne nje miresi ne keto semundje.


Postuar nga naimi datė 21 Prill 2006 - 16:14:

kanceri

Cod. B21042006

Vaksina kunder kancerit qervikal
provat ne te gjithe boten e nje vaksine kunder kancerit qervikal, ne qafen e mitres ,tregojne se vaksina eshte 100 per qind efikase ne parandalimin e fazave paraprake te semundjes -qe shkakton vdekjen e nje qerek milioni grash ne te gjithe boten cdo vit.

Prodhuesit e vaksines,Sanofi
Pasteur and Merck.thone se medikamenti ,Gardasil,mund te ofrohet vitin e ardhshem.

Kompania rivale .Glaxo.po zhvillon nderkohe vaksinen e saj ndaj kancerit qervikal,Cervarix.
Gardasil nxit sistemin imunitar te trupit te sulmoje virusin njerzore papilloma qe shkakton shumicen e kancereve cervikale.

tani eshte gjetur se ky kancer shkaktohet nga nje agjent infektues ,ne ket rast nje virus qe nje grua mund ta marre nga bashkeshorti apo partneri.
virusi eshte shume i zakonshem,dhe shume njerez e bartin ate pa zhvilluar kancerin,por kur grate e marrin ne kete forme kanceri virusi eshte gati gjithnje i pranishem. shkencetaret kan punuar per nje vaksine kunder virusit,duke argumentuar se nese e parandalojne infeksionin ata ne pergjithesi mund te parandalojne semundjen.


Postuar nga naimi datė 25 Prill 2006 - 10:48:

foto metastaze

Cod. C25042006

kanceri eshte nje tumore (Malignom).


qelizat normale primar tomor

eshte spjegim i gjate .


Postuar nga naimi datė 25 Prill 2006 - 22:23:

kanceri

Me falni per foto


Postuar nga Klodel datė 04 Maj 2006 - 17:18:

Dua te di per neoplazmen. Si lind, kurohet? Cfare pasojash mund te kete.


Postuar nga NS-6 datė 04 Maj 2006 - 21:41:

neoplazmat

Cod. B04052006

analiste,me fjalen neoplazm nenkuptohen serish kanceret dhe nuk eshte qe eshte nje numer i vogel nen kete emer.dmth qe kur thua neoplazm nuk eshte se nenkuptojme nje kancer te vecante por ka nje grup shume te madh.jane shume kancere dhe nder to jane edhe kanceret qe jane te formuar tek femijet e vegjel.po ashtu edhe kanceret e qelizave te trurit futen nen kete definicion.gati gati cdo organ ka neoplazmat e veta.thjesht per te dhene idene se sa kancere jane po te jap nje link:

http://www.mic.ki.se/Diseases/C04.html

gjithsesi me sa pashe,shume prej tyre formohen ne menyren se si i kam shpjeguar me siper ndersa per sa i perket detajeve te meteperta do mundohem ti kap nje e nga nje pasi qe te kem permendur te gjitha konceptet baze qe duhet te dihen rreth kancereve ne pergjithsi!(kohet e fundit nuk kam shkruajtur shume ne kete teme,duke u harruar ne tema te tjera).
pasi te shofesh sitin besoj se do me japesh te drejte qe kam dhene nje pergjigje kaq te shkurter per pyetjen tende...nese jo,atehere do mundohem te gjej nje pergjgje tjeter...ndoshta disi me te detajuar...si dhe me kalimin e kohes sepse nuk eshte qe jane gjera qe thuhen direkt,sepse ne disa raste nevojiten edhe kerkime me te detajuara per te dhene pergjigje ne nje postim!


Postuar nga NS-6 datė 15 Maj 2006 - 00:34:

metastaza...suksesi i nje qelize kancerogjene dhe mekanizmat

Cod. B15052006

ndoshta po i kthehem serish kesaj pjese por eshet nje gje qe ka shume rendesi per sa i perket jetes se nje kanceri.te kemi parasysh edhe nje here qe kjo veti vlen vetem per kanceret malinj...nje kancer beninj nuk jep metastaze...kjo si pasoje e qelizave qe e perbejne si dhe karakteristikave si kapsula,enet e gjakut qe e perbejne etj...metastaza kryhet me ane te kalimit te qelizave ne qarkullimin e gjakut ose ne sistemin linfatik...keto jane 2 metodat baze per te levizur nga pika e origjines...ka kancere qe preferojne njeren forme kurse ka te tjere qe preferojne tjetren (normalisht qe varet nga sa eshte i zhvilluar i njejti sistem dhe sa tjetri)...psh kanceri i gjirit ka si pike te pare metastaze nje linfonod ne afersi te sqetulles...kjo gje eshte e rendesishme per diagnostiken qe mund ta dalloje mire fare duke perdorur material radioaktiv (metoda e shintigrafise) etj...

duhet me pase parasysh qe cdo kalim i qelizave te kancerit nevojit shume faktore te ndryshem qe qeliza kancerogjene duhet ti kete perndryshe mbetet rruges dhe vdes...kjo eshte arsyeja se pse disa kancere kane aftesi me te madhe metastatizimi dhe disa me pak...varet nga numri i qelizave qe arrijne ne destinacion dhe nga strukturat qe shprehin ne siperfaqen e tyre...dhe te gjitha keto do formohen nga aktivizimi i gjeneve te qelizes...psh kalimi i pare qe nevojitet eshte futja ne qarkullimin e gjakut ose te linfes dhe per te arrit kete qeliza duhet te hape rrugen mes qelizave te tjera...eshte pare qe qelizat kancerogjene nuk kane shume kaderina(kryesisht formen E) ne siperfaqen e tyre.kaderinat jane proteina qe sherbejne per te mbajtur qelizat te bashkuara njera me tjetren dhe mungesa e tyre i shperndan...po ashtu eshte pare qe qelizat kancerogjene mund te prodhojne enzima shkaterruese qe te shkaterrojne skeletin qe mban qelizat lidh me njeri tjetrin sic eshte kolagjeni etj...pra jane nje sere fazat qe duhet te jene te koordinuara nga qeliza kancerogjene ne menyre qe kjo te kaloje ne qarkullimin e gjakut ose linfatik...ne gjak pastaj qelizat kancerogjene lidhen njeri me tjetrin ose perdorin vete gjakun si pike lidhjeje per transportim...megjithse pika ku keto qeliza mund te perfundojne nuk dihet gjithmone me saktesi,eshte pare nje preference kundrejt pikave te caktuara ne trup...psh kanceri i prostates me shume jep metastaze ne kocke,ose kanceri bronkial qe jep me shume metastaze ne tru etj...arsyet qe mund te cojne ne keto zona ne menyre preferenciale mund te jete relativisht te thjeshta per tu kuptuar: nese qeliza duhet te dale nga qarkullimi i gjakut ose i linfes do ta beje duke lidhur prap struktura mbi siperfaqen e endotelit(shtresa me e brendshme) te eneve te gjakut,keshtu qe mund te mendojme qe ne ato vende endoteli paraqet ato struktura te nevojshme per ate forme te kancerit per tu lidh

ne librin e patologjise se robbins-it sillen edhe mundesi te tjera si psh prodhimi i substancave te ndryshme nga indet e ndryshme qe mund te terheqin qelizat kancerogjene ose qe mund te kete zona ku qelizat kancerogjene nuk mund te rriten si pasoje e prodhimit te enzimave te ndryshme shkaterruese qe mund te prodhoje zona...etj etj

gjithsesi ajo qe mund te themi me siguri eshte qe ato qe dihen per metastazen jane akoma shume te cekta dhe se duhet shume kerkime perpara se sa te kuptohet tamam se si funksionon si mekanizem...gjithsesi,duhet te kemi parasysh edhe qe gjetjet e bera rreth saj jane te 10-15 viteve te fundit dhe kane ardhur si pasoje e rritjes se informacioneve mbi qelizat e tjera si dhe kuptimit te gjenomes dhe mekanizmave te funksionimit te qelizes...e ardhmja ka akoma shume per te treguar

arritem deri ketu...mekanizmat pak a shume mbaruan se permenduri...kalojme ne diagnostiken dhe klasifikimin.kapim klasifikimin ne fillim...ai qe quhet sistemi TNM kryesisht...


Postuar nga NS-6 datė 13 Qershor 2006 - 00:34:

sistemi TNM (1)

Cod. A13062006

pyetja e rradhes qe lind eshte si klasifikohet kanceri:
per kanceret ka 2 lloj klasifikimesh qe quhen grading dhe staging:
grading ishte klasifikim ne baze te shkalles se diferencimit te qelizave (shihni faqen e pare nese nuk gabohem per konceptin e diferencimit...gjithsesi do ta permend serish) ndersa staging tregon perhapjen e kancerit ne raport me ambientin qe e rrethon.duhet te kemi parasysh qe kemi staging vetem per kanceret malinj.ketu me kuptoni kur them qe kemi staging vetem per ato malinj sepse kanceret beninj kane vetem parametrin T sepse nuk dalin jasht kapsulet se tyre.me pak fjale une kete gje po e marr sikur kemi vetem nje forme per ato kancere(ndoshta dikush mund ta konsideroje si gabim qe them qe vetem kanceret malinj kane staging.e them per arsyen qe permenda ketu me siper).
ka disa lloj versionesh ne fakt qe ndryshojne sipas kancereve (me pike,me grupime shenjash etj)por ai me i perhapur nder kancere eshte sistemi TNM (tumor-node-metastasis).ky sistemi tregon me goxha saktesi shkallen e perhapjes se kancerit fillestar dhe klasifikimi sipas ketij sistemi eshte ne gjendje te ndryshoje terapine e nje kanceri...psh nese nje kancer klasifikohet me shkallen M qe do te thote metastaze ne distance nga pika origjinale e kancerit,ne pergjithsi terapija heq mundesine e nje nderhyrje kirurgjikale,sepse ne kete rast do te bente me shume deme se sa mire,dhe kalohet ne terapine me rreze (radioterapi) ose ilace (kemioterapi).
sistemi TNM nga fjalet vete eshte i perbere nga 3 parametra:


Postuar nga NS-6 datė 04 Korrik 2006 - 00:01:

sistemi TNM (2)

Cod. A04072006

me pak fjale ajo qe dua te them eshte qe jo gjithmone arrihet te kapet nje kancer ne fazen T ose diagnoza ne ate faze mund te jete e pamundur sepse personi mund te kete qene asintomatik (nuk ka treguar shenja)...ka shume raste ne fakt qe nje kancer gjehet ne nje faze qe nuk mund te behet me gje,sepse nuk ka treguar me para shenja...nje shembull psh eshte kanceri i kokes se pankreasit qe ne shume raste diagnostikohet ne nje faze qe nderhyrja kirurgjikale konsiderohet si e pamundur...per me teper,mund ta demtoje edhe me shume pacientin.
zakonisht klasifikimi behet ne baze te biopsise por jo gjithmone kjo gje ishte e mundur sepse ka raste qe biopsia mund te paraqese nje situate te ndermjetshme...mos te harrojme edhe qe pervec qe biopsia na jep idene se nga e ka prejardhjen kanceri (kjo ne fazen e metastazes dmth,qelizat qe merren na tregojne se nga kane ardhe) por nuk duhet te harrojme edhe qe na tregojne per grading,dmth se sa eshte shkalla e ndryshimeve qelizore qe kane qelizat kancerogjene...kjo eshte e rendesishme sepse ka forma te kancereve qe paraqesin karakteristika te ndryshme dhe kjo gje eshte ne gjendje qe te modifikoje edhe menyren se si do sillet mjeku kundrejt atij kanceri...psh ne mushkeri kemi kancer te bronkeve me qeliza te vogla dhe me qeliza jo te vogla (kjo ka pastaj nenndarje te tjera)...ajo me qeliza te vogla pash eshte shume me e eger dhe jep metastaze me shpejt.
por biopsia nuk eshte e vetmja qe mund te ndihmoje ne klasifikimin...te marrim rastin qe biopsia(ose edhe nje ekografi,ose radiografi etj) ka bere diagnoze te nje kanceri por qe nuk arrijme te kuptojme se sa eshte shtrire,nese ka dhene metastaze apo jo.per rastet te tilla futen ne perdorim teknika me te avancuara si psh CT (computerised tomography),rezonance magnetike berthamore (RMN) ose PET (positron emitting tomography) ose sipas rezultateve te fundit edhe nje kombinim i tyre arrijne te gjejne me shume saktesi zgjerimin e kancerit dhe te japin nje ide edhe me te qarte te situates...per momentin besoj se per TMN keto gjera mjaftojne...me vone do mundohem ti shtoj kur te permend metodat se si diagnostikohet nje kancer ne menyre me te detajuar ose edhe kur te permend kanceret  e ndryshme...
 
me keto qe kam shkrujt ketu pak a shume i kam dhene fund pjeses se si formohen kanceret dhe karakteristikat e tyre...kalojme tek diagnozat e tyre...cfare shenjash japin ne pergjithsi,si vjen dyshimi,cfare analizash kryhen per ti gjetur,dhe serish staging dhe grading bazuar ne keto analiza!
 
p.s: kini parasysh nje gje: kanceret e gjakut jane malinj dhe nuk kane nevoje per staging.mund te konsiderohet kjo gje si perjashtim i rregulles se sistemit TNM.


Postuar nga NS-6 datė 04 Nëntor 2006 - 00:23:

mikroARN: sfida e re!

Cod. A04112006

hmmm...kisha bere mend qe te shpjegoja ndonje gje rreth analizave qe perdoren ne pergjithsi si dhe per shenjat qe japin kanceret por shoh qe ka akoma gjera per te thene per sa i perket menyres se si formohen ato...jo per gjo por mjeksia ecen dhe ato qe them sot mund te mos jene me te verteta neser...
me ra ne dore nje lajm i botuar te revista "PNAS" (Proceedings of the National Academy of Sciences) qe tregonte per nje gjetje te re rreth shkaqeve te formimit te kancereve. koncepti i pare qe kam permend ne kete teme ka qene qe kanceri eshte nje semundje gjenetike...mbi kete koncept ndertohet e gjithe onkologjia...dhe te gjitha kerkimet qe kryhen,behen mbi ADN dhe modifikimet qe ajo peson gjate proceseve te saj...

sipas artikullit thuhej qe ekzistojne disa struktura te quajtura micro ARN qe jane te gjatesise rreth 19-22 baza dhe qe nuk kodifikojne per ndonje proteine...kerkimet e fundit kane treguar qe keto mikro ARN kane nje rol te rendesishem ne formimin e kancereve...
menyra se si veprojne eshte shume elegante...kane aftesine qe te lidhen me mARN (ARN lajmetar) dhe te bllokojne perkthimin e saj ne proteine.pra jane nje lloj kontrolluesi i shprehjes gjenike.keto mikroARN formohen vete nga prerjet qe enzimat e ndryshme i bejne ARN-ve te gjatesive me te gjata.sapo jane te lire keto mikro ARN kerkojne mARN qe do lidhin...kur i gjejne tentojne te lidhen me to...nese ka nje komplementaritet te pjesshem,rezultati eshte nje bllokim i procesit te perkthimit...nese ka nje komplementaritet te plote atehere shkaktojne shkaterrimin e mARN.shenjestrat e tyre?jane te dy klasat qe ruajne ndarjen qelizore...onkogjenet dhe onkosopresoret...por si mund te nderhyjne ne formimin e kancereve?ka 2 menyra:
1.nese kemi nje humbje te ketyre mikroARN-ve atehere aktivizohen gjene qe normalisht do kishte qene mire te kishin qene te fikur (funksion qe e bente mikroARN-ja)
2.eshte edhe mundesia qe te bllokohen gjene qe normalisht jane mbrojtes kunder kancereve,dhe ne kete menyre hapet nje rruge per zhvillimin e kancereve!

e gjithe historia filloi gjate kerkimeve qe po behej me nje kancer te qelizave te bardha,leucemia linfatike kronike ku po kerkoheshin gjene bllokues te kancerit ne kromozomin 13.ajo qe u pa ishte dicka tjeter: ne kete kromozom,si pasoje e perzierjeve gjenike tipike te kesaj leucemie,humbeshin 2 mikroARN,mikroARN 15&16. ne mbi 68% te rasteve te leucemise keto 2 cope humbeshin ose nuk prodhoheshin ne sasine e duhur...te dy mikroARN kishin te njejten prejardhje...kur keto zhdukeshin gjeni qe duhet te bllokohej ishte i lire te zhvillonte kancerin...

eksperimentet mbi minjte treguan edhe qe nese shtohej perqendrimi i mikroARN 155,shfaqeshin linfoma agresive qe konfirmojne faktin qe mikroARN marrin pjese ne kancerogjeneze.

kerkime me te gjera treguan qe keto probleme jane edhe ne kancere te tjera si prostate,zorre e trashe,stomak,pankreas etj...prandaj po kerkohen tani te behen harta te detajuara per keto mikroARN ne menyre qe ne nje te ardhme te mund te perdoren per te prodhuar ilace qe te mund te godasin ne keto pika...gjithsesi sfida e re sapo eshte hapur dhe duhet akoma shume kohe qe te arrihen rezultatet...por hapi i pare eshte kryer edhe ne kete drejtim...
pak a shume ky ishte pergjithsimi i atij artikulli..ca i komplikuar por nuk dija si ta thoja me te thjeshte...

atehere vazhdojme me ndonje gje tjeter..ca te me vi per mbare tani


Postuar nga NS-6 datė 09 Dhjetor 2006 - 22:26:

nje veshtrim siperfaqesor te ecurive te 20 viteve te fundit

Cod. A09122006

ta them te drejten mund te flisja edhe per gjera te tjera si psh per sa i perket shkaktareve te ndryshem te kancereve si psh duhani ose infeksionet,rrezatimet etj por per momentin po them dicka si hyrje per sa i perket analizave pa kaluar shume ne detaje,gje qe do ta bej me vone:
nese do te kishim nje pacient me kancer rreth 20 vjet me para,do te kuptohej shume shpejt qe ai person nese ka nje kancer malinj,ti rrojne kalamojt se vete nuk ka shume shprese kurse sot mund te themi qe kjo gje nuk ndodh dhe aq shpesh...nuk ndodh per shume arsye prej te cilave mund te permend disa:
1.screening: me fjalen "screening" nenkuptojme analizat qe behen per te diagnostikuar nje kancer ne nje faze kur ai eshte akoma "inicial" dhe nuk ka akoma nje shperndarje te madhe ne linfonodet dhe organet perreth...gjithsesi,kjo gje nuk mund te thuhet shume shpesh per faktin se ka akoma kancere qe nuk e tregojne veten fare derisa arrijne nje faze te avancuar dhe nje shenje e vetme ne ato momente mund te jete treguese e nje pike rritjeje e kancerit ku terapite nuk jane me ne gjendje te bejne asgje pervecse "ta shtyjme sa ta shtyjme"...raste te tilla paraqesin kancere te mushkerise,ose ato te kokes se pankreasit,ka raste edhe disa lloj leucemish qe kane nje rritje shume te shpejte,etj
2.dija rreth kancerogjenezes dhe kancereve ne pergjithsi: dihet fare mire qe keto vitet e fundit kane shenuar nje boom te avancimeve per sa i perket mjeksise,mekanizmave te semundjeve,terapive te tyre etj gje qe kane cuar edhe ne nje rritje te jetgjatesise se personave pas nje kurimi nga kanceret.
3.terapite: nje pike tjeter qe ka ecur jane terapite e ndryshme te kancereve te cilet kane cuar ne nje ulje te kancereve kur flasim per parandalim (rasti i fundit qe ai i ilacit kunder papilomavirusit per sa i perket kancerit te cervices) por edhe per sa i perket kemioterapikeve (ku mund te permend Glivec kunder leucemise mieloide kronike te prodhuar ne vitin 2001 si dhe te nje versioni te dyte te ketij ilaci qe doli per ate 5% te pacienteve qe nuk i pergjigjej terapise me Glivec.megjithse nuk jam i mirinformuar per sa i perket clinical trials te bera per kete ilac,por shume shpejt do tu sjell lajme sepse New England Journal of Medicine me duket se e ka trajtuar kete tematike ne numrin e saj te fundit) si dhe ilace te tjera qe presin lejen per tu hedhur ne shitje...nje gje qe me beri pershtypje por qe eshte e vertete deri e fund eshte fakti qe sot per sot,psh tek kanceret e gjakut eshte me e lehte te kurohet nje kancer malinj agresiv se sa nje kancer qe nuk paraqet nje agresivitet...do thoni ju pse?beh,sepse kemioterapija godet qelizat qe ndahen (edhe kjo pike kerkon nje grup postimesh te detajuara qe do jepen tek tema e gjenetikes dhe tek tema e ilaceve) dhe keto kancere (si psh linfoma e Burkitt-it) kane nje pergjigje mjaft te mire kundrejt kesaj terapije...
4.ide inovative ne fushen e onkologjise: ide te tjera qe jane hedhur dhe qe po dalin pak e nga pak ne drite si psh tentativat qe po behen me nanorobotet (nje gje shume e perfolur kjo) ku mendohet qe duke nderthurur gjenetike,biologji,farmakologji dhe bioteknologji te arrihet te formohen nanorobota qe te njohin sekuenca te ndryshme ADN-je ose struktura te ndryshme ne siperfaqen e qelizave kancerogjene dhe te shkarkojne tek to ilacet e ndryshme ose edhe te shperthejne qelizen...pra tentativa e nje terapie precize qe do te ruaj pacientin nga efektet kolaterale qe paraqet nje kemioterapi ose nje radioterapi.

etj etj...

sic shihni gjithcka ne keto 20 vite te fundit...dhe mos harroni qe kerkimet ne mjeksi shkojne ne menyre eksponenciale dhe tani qe edhe bazat e patogjenezes se kancereve eshte hedhur (kujtoni qe jane semundje gjenetike) dhe sekuencimi i gjenomes se njeriut ka mbaruar,kerkimet do behen edhe me te lehta...por per nje gje te jeni te sigurte...CDO SEMUNDJE E KA NJE KURE...eshte thjesht ceshtje kohe qe te gjehet...

vazhdojme...:p


Postuar nga prrenjsaku datė 19 Dhjetor 2006 - 23:49:

klodel

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel
doja te dija per shfaqjet e jashtme te leucemise akute, qe do te te shtynin te beje analizat e gjakut.

lidhur me terapine e di dhe une per transplantimin e palces se kurrizit por nuk di qe kjo te zbatohet ne rastin e leucemise akute. pasi kjo e fundit nuk ka asnjelloj sherimi :(


===============================
Po thua qe leucemia akute s'ka asnje lloj sherimi
ku bazohesh per kete, pasi kam degjuar se dhe me leucemine akute njerezit jane sheruar ose mbijetuar me mire,ne Amerike dhe Kanada po bejne mrekullira,mjafton te futesh ne kete website,www.leukemia.com ti besosh vete :)
keto historira


Postuar nga Pashai_1987 datė 21 Dhjetor 2006 - 21:32:

ka dikush qe mund te pergjigjet

mirmbrema
nuk e di nese ju ketu jeni doktorra apo thjesht te apasionuar pas mjeksis por kisha nje pyuetje:
pasi kam ber disa rezonanca magnetike nuk e di si quhen ne shqip/anglish por esht nje lloj scaneri modern ne tru ,ne foto kan gjtur disa(shum) njolla te bardha dhe nuk mund te shpjegojn dot neurologet nga vijen dhimbja ime e kokes
tani ato me kerkojn te bej nje"ponksion lamber" esht nje lloj gjilpere ne shtyllen kurrizore per te hequr lengun qe ndodhe aty dhe te bejn analizat e ketij lengu ose te me bejn nje gilper ne kok dhe te heqin nga lengu qe rrethon trurin por kete un nuk kam per ta pranuar kurr!!
tani mund te me thoni ju a eshte e rreziksheme kjo "poncion lomber" dhe a ka pasoja sepse te gjith mjeket ketu ne Belgjik me thon "oh ska asnj gje esht shum e leht dhe nuk ka asnje pasoj por duhet te rrish shtri 10 or pas asaj gjilperes"
un kam sh frik dhe nuk dua ta bej kete gjiilper
flm


Postuar nga Fajtori datė 22 Dhjetor 2006 - 09:59:

Cod. D22122006

Nuk jam doktor, por mund te spjegoj si behet gjilpera ne kurriz. Ata duan te marrin pak leng cerebral, i cili qarkullon ne disa dhomeza brenda trurit dhe jashte tij. Ky leng rrethon gjithashtu komplet trurin dhe shtyllen kurrizore. Gjilpera behet ne kurriz sepse ka nje pjese bosh te shtylles kurrizore pa palce, ku kalojne vetem nervat. Kjo eshte pjesa lombare. Sigurisht qe nuk eshte e kollajte, sepse gjilpera kalon mes vertebrave dhe hzn ne shtylle kurrizore, megjithate une do te keshilloja te ndiqje ate qe thone doktoret se nuk duan te keqen tende.

Per me shume te gjeta keto linke:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lumbar_puncture


Postuar nga Pashai_1987 datė 22 Dhjetor 2006 - 13:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nuk jam doktor, por mund te spjegoj si behet gjilpera ne kurriz. Ata duan te marrin pak leng cerebral, i cili qarkullon ne disa dhomeza brenda trurit dhe jashte tij. Ky leng rrethon gjithashtu komplet trurin dhe shtyllen kurrizore. Gjilpera behet ne kurriz sepse ka nje pjese bosh te shtylles kurrizore pa palce, ku kalojne vetem nervat. Kjo eshte pjesa lombare. Sigurisht qe nuk eshte e kollajte, sepse gjilpera kalon mes vertebrave dhe hzn ne shtylle kurrizore, megjithate une do te keshilloja te ndiqje ate qe thone doktoret se nuk duan te keqen tende.

Per me shume te gjeta keto linke:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lumbar_puncture


faleminderit shum
por un thjesht nuk kam besim tek doctoret edhe pse ato me thon qe esht shum e leht ne u kemi ber femijve shum te vegjl gjilpera te tilla ec ect por un thjesh kam frik so mos bejn ndonje gabim ne pun e siper dhe po me len me pasoja me mbrapa
flm


Postuar nga Pashai_1987 datė 22 Dhjetor 2006 - 13:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nuk jam doktor, por mund te spjegoj si behet gjilpera ne kurriz. Ata duan te marrin pak leng cerebral, i cili qarkullon ne disa dhomeza brenda trurit dhe jashte tij. Ky leng rrethon gjithashtu komplet trurin dhe shtyllen kurrizore. Gjilpera behet ne kurriz sepse ka nje pjese bosh te shtylles kurrizore pa palce, ku kalojne vetem nervat. Kjo eshte pjesa lombare. Sigurisht qe nuk eshte e kollajte, sepse gjilpera kalon mes vertebrave dhe hzn ne shtylle kurrizore, megjithate une do te keshilloja te ndiqje ate qe thone doktoret se nuk duan te keqen tende.

Per me shume te gjeta keto linke:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lumbar_puncture


thank you for the lik im tryine to read a little but even online-info i trust nobody
thanks Fajtori


Postuar nga Pashai_1987 datė 22 Dhjetor 2006 - 13:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nuk jam doktor, por mund te spjegoj si behet gjilpera ne kurriz. Ata duan te marrin pak leng cerebral, i cili qarkullon ne disa dhomeza brenda trurit dhe jashte tij. Ky leng rrethon gjithashtu komplet trurin dhe shtyllen kurrizore. Gjilpera behet ne kurriz sepse ka nje pjese bosh te shtylles kurrizore pa palce, ku kalojne vetem nervat. Kjo eshte pjesa lombare. Sigurisht qe nuk eshte e kollajte, sepse gjilpera kalon mes vertebrave dhe hzn ne shtylle kurrizore, megjithate une do te keshilloja te ndiqje ate qe thone doktoret se nuk duan te keqen tende.

Per me shume te gjeta keto linke:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lumbar_punctureah se harrove un kur consultova doktorim tim personal(e kam prej 6 vjetesh) me tha qe esht shum e leht dhe mos ki frik por un kembgula te me tregonte pasojat sekondare dhe me tha qe dikur kishin ber(jo dokt im por kirrget-neurolog) nje gjilpr te till tek nje vajz nja 25 vjeēe dhe kishin harruar te mbyllnin plagen dhe pas disa vitesh nga qe kjo paciente ankohej per dhimbje koke dokt kishin mundur te konstatonin qe kjo paciente humbiste(rridhte)leng cerebral !!!!!!!!!
athre ec e ki besim po te duash ti
flm


Postuar nga Fajtori datė 22 Dhjetor 2006 - 14:20:

Duhet te kesh te qarte qe mjekesia nuk eshte as magji dhe as kompjuter. Fakti qe behen gabime nuk tregon se duhet te ruhesh. Ne fund te fundit doktoret nuk kane interes te besh ti analiza, je ti qe e ke interesin, pasi duhet te gjesh cfare ke qe te dhemb koka. Nese nuk je i bindur mos shko, por ki parasysh qe shume gjera mund te rregullohen po u kapen ne kohe. Edhe nje infeksion i thjeshte mund te kurohet, por behet fatal po u la pa diagnostikuar.

Keshtu qe bjeri prapa. Doktoret nuk jane kasape dhe kane nje komision etik. Kur kerkojne analiya te veshtira kjo eshte sepse dyshojne ne dicka te rrezikshme, jo thjesht per kuriozitetin e vet.

P.s. Lexo me shume ne internet, por mos i hyr shume thelle mjekesise se duket sikur do te hapin ne dysh. Ne fund te fundit e pe dhe vete tek ajo fotografia qe analiza behet zgjuar dhe personi shkon ne shtepi shume shpejt.


Postuar nga agata datė 22 Dhjetor 2006 - 21:32:

Pershendetje Pashai_1987

Cod. C22122006

La ponction lombaire, ngjan me periduralin.
Nuk e di ne ke degjuar ndonjehere te flitet per periduralin. Periduralja eshte nje lloj anestezije lokale ose loko-regionale qe praktikohet tek femrat gjate lindjen per te lehtesuar dhimbjet e kontaksioneve te uterusit, (me qarte dhimbjet e lindjes.) Anestezija administrohet pikerisht ndermjet nje gjelpere midis vertebrave 3; 4 ose 4 e 5 lombaire, ashtu sikurse behet edhe ponctioni lombaire..
Ne vendet europjane, po thuaj te gjitha femrat shtazane e praktikojne.

E bera kete krahasim per te thene qe mjeket dhe anestezistet nuk e fusin kete tip analize tek analizat e veshtira, Ne vendet si Belgjika kjo realizohet me nje thjeshtesi te madhe dhe pa asnje lloj pasoje..


Postuar nga Pashai_1987 datė 23 Dhjetor 2006 - 18:08:

Re: Pershendetje Pashai_1987

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
La ponction lombaire, ngjan me periduralin.
Nuk e di ne ke degjuar ndonjehere te flitet per periduralin. Periduralja eshte nje lloj anestezije lokale ose loko-regionale qe praktikohet tek femrat gjate lindjen per te lehtesuar dhimbjet e kontaksioneve te uterusit, (me qarte dhimbjet e lindjes.) Anestezija administrohet pikerisht ndermjet nje gjelpere midis vertebrave 3; 4 ose 4 e 5 lombaire, ashtu sikurse behet edhe ponctioni lombaire..
Ne vendet europjane, po thuaj te gjitha femrat shtazane e praktikojne.

E bera kete krahasim per te thene qe mjeket dhe anestezistet nuk e fusin kete tip analize tek analizat e veshtira, Ne vendet si Belgjika kjo realizohet me nje thjeshtesi te madhe dhe pa asnje lloj pasoje..


Salut Agata
flm per keshillen tuaj por nu kam shkruajtur me lart qe plaga e 1 pacientje nuk u mbyll siē duhej dhe ajo kishte rrjedhje te lengut cerebral ,dhe kjo ka ndodhur po ketu ne Bruxelles!!!!!!
nejse un nuk e kuptoj krahasimin & lidhjen qe ju thoni midis "la ponction lambaire" dhe "periduralin."
ps. je connais tres mal la medicine en general


Postuar nga buka-mamace datė 04 Shkurt 2007 - 11:51:

Falenderoj NS-6 ne trajtimin shkencore se si zhvillohen kanceret dhe tumoret tek njerzit. Mendoje se eshte me e rendesishme te trajtohet tema se; si te paradalohen semundjet sepse eshte me e lehte ta parandalosh sesa ta sheroshe semundjen. Edhe mjekimi eshte nje tjeter torture dhe semundja nuk mund te largohet perfundimisht prej trupit.
Njerzit duhet te dine me shume se si te mbrohen nga prekja e semundjeve si te fitojne rezistence aq me teper ne kete kohe kur prodhohen breza analfabete qe nuk din te shkruajn e te lexojne e jo me te kuptojne se cfare eshte qeliza ne pergjithesi.
Si te mbrohemi prej kancerve dhe tumoret? Kjo eshte shume me e rendesishme sot.


Postuar nga NS-6 datė 04 Shkurt 2007 - 16:09:

Smile

ke plotesisht te drejte
shtjellimi i mesiperm qe kam bere vjen si pasoje e pyetjes qe eshte bere ne fillim te temes ku personi kerkonte te dinte gjithcka rreth kancereve...gje qe eshte e pamundur por qe mund te thuhet dicka deri ne nje fare pike...ashtu sic the edhe ti eshte me e lehte te parandalosh se sa te kurosh nje kancer...
tek kjo teme kisha ca kohe qe nuk kisha shkruajtur por qe nuk eshte qe e kam harruar...ne fakt kisha ne mendje te shtjelloja dicka rreth atyre qe perbejne faktore rreziku per zhvillimin e kancereve si dhe analizat qe behen per screening te kancereve...kujtoj ketu mamografite ose pap-testin qe jane analiza qe jane praktike fare dhe qe mund te cojne ne nje diagnoze te hershme por qe shume nuk i japin rendesine e duhur...po ashtu nje analize e thjeshte gjaku mund te coje nje gjetjen e nje kanceri te gjakut ne nje faze qe akoma nuk paraqitet terminale dhe mbijetesa mund te shkoje edhe ne me teper se 10 vjet nese kurohet ne ate faze...etj etj...keto gjera do ti shtjelloj me kalimin e kohes buka-mamace...por sic mund ta keshe pare,une hidhem sa ne nje teme ne tjetren dhe ka raste i harroj...(sic kam harruar nje teme qe ka pase te bej me semundjet e aparatit gjenital ku kam kohe qe mendoj te shkruaj dicka rreth nje markatori tumoral dhe nuk po me bohet per mbare :p)
gjithsesi,te falenderoj per komentin!shpresoj qe persona te tjere te bashkohen ne kete teme dhe te mundohen qe ta plotesojne sa me mire kerkesen tende,sepse, me duhet ta pranoj qe vetem nuk do jem kurre ne gjendje te te jap nje pergjigje te plote


Postuar nga NS-6 datė 06 Shkurt 2007 - 23:12:

3 shkallet e parandalimit

Cod. C07022007

ok,po i bej nje hyrje tematikes se faktoreve te rrezikut.qe te kuptojme me mire se cfare jemi duke thene me duhet te fus ne loje nje koncept qe pak a shume e permendi edhe buka-mamace: parandalimi!

kur flasim per parandalim duhet te kemi parasysh 3 shkalle te tij: kemi parandalim primar,dytesor dhe terciar.
ne parandalimin primar kemi si objektiv gjetjen e faktoreve te rrezikut,karakterizimin e tyre (shkalla e rrezikut te tyre,dozat qe mund te jene te rrezikshme,etj) dhe tentativat qe duhen bere per ti modifikuar me aq sa kemi mundesi.me pak fjale ne kete pike nuk kemi te semure,ne mundohemi qe personi qe eshte i shendetshem te qendroje i tille,duke krijuar nje ambient sa me te shendetshem rretj tij...kuptohet qe kjo gje arrihet deri ne nje fare pike dhe jo gjithmone eshte e mundur qe te behet parandalimi ne kete pike!

ne parandalimin dytesor kemi si objektiv gjetjen e semundjes ne nje moment qe ajo nuk ka arritur nje grade te avancuar dhe ne kete menyre te ndryshojme rrjedhjen e semundjes (aty ku eshte e mundur).pra ne kete pike,personi ne fjale ka takuar semundjen por nuk ka shfaqur akoma fazen simptomatike.dhe ne me ane te screening-ut,qe perfshin te gjitha analizat qe ne bejme per te arritur ne nje diagnoze sa me te hershme qe mund te ndryshoje te gjithe rrjedhojen e semundjes...ketu futen ato analiza qe permenda si mamografia,pap-testi,dozimi i PSA (prostate specific antigen) per kancerin e prostates ose edhe e atyre personave qe,pasi dime qe kane nje rrezik te madh per te zhvilluar nje semundje,duhet te ndiqen me analiza te vazhdueshme ne kohe,pa shfaqur akoma semundje...psh,fakti qe nje prind ka pasur nje kancer (tipi i kancerit te stomakut) eshte nje faktor rreziku edhe per pasardhesit dhe ne nje fare moshe edhe personi ne fjale duhet te kontrollohet me gastroskopi qe te shmange nje gje te tille. ose ose kur dihet qe personi ne fjale ka polipe ne zorren e trashe,atehere duhet te kontrollohet ne vazhdueshmeri,ne kohe te caktuar qe kjo gje te mos eci perpara dhe te behet kancer (perfshi ketu edhe mundesine e nje terapie te ndryshme si pshe ajo kirurgjikale),etj etj...por kjo gje nuk eshte qe ndalet vetem per kanceret por edhe per shume situata te tjera!

ne parandalimin terciar objektivi eshte kurimi i pacientit dhe rintegrimi i tij ne jeten shoqerore.me pak fjale ketu kurojme pacientin dhe tentojme ta riintegrojme ne shoqerine qe kishte por gjithmone duke mos harruar qe personi ne fjale ka pasur nje semundje...pra i behet edhe ajo qe quhet follow-up...nje ndjekje ne kohe qe te kotrollohet qe personi te mos rishfaqe nje rishfaqje (recidive) te semundjes...tek kjo futen teste te ajo e kalcitonines psh pas nje kurimi te nje karcinome midolare te tiroides,qe nese rritet dmth qe kemi nje rishfaqje te semundjes dhe duhen marre masa te tjera etj etj...

pra sic shihet gjerat shkojne shume me gjere se sa vetem gjetja e faktoreve te rrezikut...gjithsesi,mund te provojme ti japim nje shpjegim shume me te gjere 3 pikave qe shpjeguam me siper...marrim piken e pare dhe tentojme te zgjerojme termin e parandalimit primar...tani dalim tek faktoret e rrezikut dhe mundesia e modifikimit te tyre...gje qe do conte ne nje modifikim edhe te rrezikshmerise se shfaqjes se nje kanceri te mundshem ne organe te caktuara...


Postuar nga NS-6 datė 20 Mars 2007 - 23:55:

parandalimi primar dhe faktoret e rrezikut

Cod. A20032007

atehere i kapim nje e nga nje ato pika qe permendem me siper dhe fillimisht te shohim ate qe quhej parandalim primar.
parandalimi primar kishte per qellim te gjente ato qe ishin faktore te rrezikut,prezenca e te cileve shton probabilitetin e shkaktimit te kancerit,dhe te mundohet me sa te jete e mundur ti largoje nga individi qe ne kete faze nuk eshte akoma i semure.
qe ne fillim duhet te themi qe kjo faze eshte nje faze qe luan rolin me te rendesishem por qe anashkalohet shume shpejt.pra,masat qe merren per parandalimin e atyre faktoreve jane disi te ulta per arsye te ndryshme qofshin keto individuale apo interesi.

faktoret e rrezikut duhet ti klasifikojme per lehtesi kuptimi ne faktore rreziku qe mund te modifikohen dhe faktore rreziku qe nuk modifikohen.ky klasifikim i thjeshte ka nje rendesi praktike per faktin se dallon ato per te cilat mund te kryhet dicka per ti parandaluar nga ato qe nuk mund te besh dot gje.
ne grupin e faktoreve te rrezikut qe nuk mund te modifikohen mund te permendim disa si:
-seksi.te qenurit mashkull ose femer,rrit perqindjen e nje kanceri te caktuar.disa kancere jane me te perhapur tek meshkujt dhe disa me shume tek femrat dhe keto vijne si pasoje e gjinise.
-mosha.ka kancere qe paraqiten me teper ne moshen e femijerise,ka te tjere qe godasin moshat e mesme,dhe ka disa qe probabiliteti qe te jene,shtohet me kalimin e moshes.
-predispozita gjenetike. te pasurit e nje gjenotipi te caktuar ose e mutacioni te caktuar shton probabilitetin e te pasurit nje kancer qe ka lidhje me ate mutacion.
me pak fjale keto qe permenda me siper,nuk mund te modifikohen.ok,nese mendoni per ato qe nderrojne gjini,lodhen kot se illoj i kane punet

nga ana tjeter kemi faktoret qe mund te modifikohen ku doja te permendja 2 ne vecanti,perpara se te permend ndonje tjeter.
-duhani.eshte nje nder faktoret e rrezikut per te cilin ka baza te forta shkencore qe tregojne qe rrit probabilitetin e nje kanceri,ku i pari qe mund te permendet eshte ai i mushkerive,por edhe te tjere si ate te stomakut,te veshkes,te veshikes etj...
-mbipesha.kur them mbipeshe i referohem peshave te tipit BMI>30.pervec rreziqeve per semundje kardiovaskulare,diabetit etj,keto individe paraqesin nje rritje te probabilitetit te kancereve te ezofagut,te gjirit,pankreasit,veshkes etj...

keto 2 qe permenda me siper jane ato qe mund te gjehen me shume nder faktoret e rrezikut te kancereve te ndryshem.dhe jane faktore rreziku qe mund te modifikohen.duhani duke e lene,dhe mbipesha duke kontrolluar me mire dieten qe bejne.

pervec ketyre te mesiperme kemi edhe te tjere si alkoli (shkaktomi i cirrozes qe me kalimin e kohes mund te trasformohet ne hepatokarcinome),materiale te ndryshme qe mund te perdoren ne pune si psh bojrat e ndryshme,pluhurat (si ato qe thithin punetore qe merren me perpunimin e drurit ose mermerit,ose si materiale si amianti),gazrat qe ndodhen ne hapesire si pasoje e shkarkimeve te makinave etj etj etj

po ashtu mund te kemi edhe faktore te tjere rreziku sic jane infeksionet.mund te permend rastet e hepatitit B dhe C qe ne fazat e avancuara mund te shkaktojne cirroze dhe kjo te kthehet ne hepatokarcinome,ose rastin e virusit te Ebshtein-Barrit qe eshte shkaktar i nje forme te linfomes se Burkitt,versioni afrikan.ose rasti i papillomaviruseve qe shkaktojne kancerin e qafes se uterusit tek femra (per kete behet edhe PAP testi) etj etj.

pastaj kemi rrezatimet e ndryshme,ose materiale te ndryshme kimike qe perdoren ne vazhdimesi.

ne konkluzion,mund te themi qe ekzistojne nje sasi jashtzakonisht e madhe faktoresh rreziku qe mund te ndihmojne ne rritjen e mundesise se shkaktimit te kancereve.per nje pjese te tyre mund te behet ndonje gje per ti shmangur,per nje pjese tjeter tentativat jane me te pakta.
prandaj ne pergjithi kjo grade te parandalimit kerkon akoma shume pune per ta perforcuar...

shenim (21/03/2007) : shkrimi u modifikua per nje koncept te gabuar (ne vend te kolangjokarcinomes duhet te ishte hepatokarcinome,,qe esht kanceri qe mund te formohet si pasoje e nje cirroze.kolangjokarcinoma eshte kancer i rrugeve biliare dhe ndryshon per nga shkataret)


Postuar nga Laura3 datė 07 Prill 2007 - 00:41:

Smile viruset si shkaktare te kancereve

Cod. D07042007

Kohet e fundit eshte raportuar se disa forma kanceresh shkaktohen dhe nga viruse: Si? E thjeshte:

Nje nga menyrat:
Disa viruse permbajne "oncogenes" (gene qe "turn on" proliferimin e qelizave) Oncogenes integrohen ne "host DNA" dhe shprehin produktin, dmth proteinen.
Antigjenet e virusit shumohen me qelizat....perjetesisht

Resultati:
Qelizat e transformuara jane ose "malignant" (cancer) ose "benign"

Disa shembuj virusesh te tille:

-Papova viruses
-Polyoma virus
-SV40 (Simian virus 40)
-Adenoviruses
-Herpes viruses
-Epstein Barr Virus (EBV)
-Human Papilloma Virus
•Shkakton "Cervical cancer"
-Chronic Hepatitis B and C
•Shkakton "Hepatocellular carcinoma"

RNA – retroviruses
-Rous Sarcoma Virus (RSV)
-Human Immunodeficiency virus (HIV) Surprize?
•AIDS
-Human T cell Leukemia Virus (HTLV-1)
•Adult T cell lymphoma

E shikoni sa shume ka?


Postuar nga Laura3 datė 08 Prill 2007 - 02:40:

Re: ka dikush qe mund te pergjigjet

Citim:
Po citoj ato qė tha Pashai_1987
mirmbrema
nuk e di nese ju ketu jeni doktorra apo thjesht te apasionuar pas mjeksis por kisha nje pyuetje:
pasi kam ber disa rezonanca magnetike nuk e di si quhen ne shqip/anglish por esht nje lloj scaneri modern ne tru ,ne foto kan gjtur disa(shum) njolla te bardha dhe nuk mund te shpjegojn dot neurologet nga vijen dhimbja ime e kokes
tani ato me kerkojn te bej nje"ponksion lamber" esht nje lloj gjilpere ne shtyllen kurrizore per te hequr lengun qe ndodhe aty dhe te bejn analizat e ketij lengu ose te me bejn nje gilper ne kok dhe te heqin nga lengu qe rrethon trurin por kete un nuk kam per ta pranuar kurr!!
tani mund te me thoni ju a eshte e rreziksheme kjo "poncion lomber" dhe a ka pasoja sepse te gjith mjeket ketu ne Belgjik me thon "oh ska asnj gje esht shum e leht dhe nuk ka asnje pasoj por duhet te rrish shtri 10 or pas asaj gjilperes"
un kam sh frik dhe nuk dua ta bej kete gjiilper
flm

 

 
Pashai_1987: Nuk na the se si shkuan analizat e tua. Shpresoj te kene dale mire.


Postuar nga Laura3 datė 08 Prill 2007 - 03:19:

Wink Re: NS-6

Cod. A08042007

Citim:
Po citoj ato qė tha naimi
perse kanceri i perballon temperatures mbi 41c


Kjo pyetje ka shume kohe qe eshte postuar, nuk e di nese interesohet pergjigja.

Doja vetem te thoja qe temperatura e larte qe shoqerohet me kancerin, apo dhe me shumicen e infeksioneve eshte thjesht nje mekanizem i trupit tone per te luftuar agjentet e huaj ne trupin tone. Pra eshte dicka normale. Temperatura e larte madje eshte mire sepse tregon qe imuniteti jone po lufton infeksionin. Une gjithmone i them njerezeve qe kur kane temp. te larte ta lene pak, mos marrin direkt aspirine.

Mendoj se pergjigja per kancerin specifikisht qendron ne menyrat e ndyshme sesi kanceri arrin t'i shpetoje sistemit tone imunitar, qe moniton, kontrollon, dhe lufton agjentet e huaj.

Kanceri eshte shume inteligjent, sic e pershkruajne disa, dhe ne javet e ardhshme do te postoj menyrat qe kanceri ve ne sherbim per t'iu maskuar trupit. (Nqs NS-6 nuk i ka shkruajtur akoma


Postuar nga NS-6 datė 25 Prill 2007 - 00:50:

parandalimi dytesor

Cod. A25042007

je e mikpritur Laura me shkrimet e tua
nderkohe vazhdojme me shkallat e parandalimit.permendem shkallen e pare te parandalimit dhe faktoret e rrezikut,edhe pse disi ne menyre te percipte por me shpresen qe eshte bere i qarte ai qe eshte qellimi kryesor i ketij parandalimi dhe si ushtrohet. per te tjera rreth tij,do kete shkrime ne te ardhmen shpresoj.
nderkohe vazhdojme me ate qe eshte parandalimi dytesor:
parandalimi dytesor futet ne loje atehere kur parandalimi primar kalohet,gje kjo qe ndodh ne shumicen e rasteve sepse sic permendem parandalimi primar gjen pengesa te ndryshme ekonomike ose te teknologjise.
ne parandalimin dytesor kemi nje pacient qe ka nje semundje qe eshte akoma ne nje faze fillestare dhe gjetja e saj ne kete faze mund te ndryshoje te gjithe ecurine e semundjes.ky princip ne onkologji merr nje kuptim mjaft te gjere per faktin se sa me para te kapet nje kancer aq me te medha jane mundesite qe personi te sherohet ose te modifikoje ecurine e saj ne te ardhmen.keto do doja te permendja disa raste per te ilustruar me mire kete koncept dhe po marr rastin e 3 testeve qe behen per screening qe jane PAP-testi, mamografia dhe PSA (Prostate Specific Antigen).

1.PAP-testi eshte nje analize qe kryhet per te diagnostikuar nje kancer te qafes se uterusit dhe behet duke marre qeliza nga qafa e uterusit me ane te nje furce nese mund ta themi keshtu.ketyre qelizave u behet nje analize citologjike (mos e ngaterroni me analizen histologjike ku analiza behet mbi nje cope indi te marre nga biopsia) per te pare nese kemi displazi apo jo.me displazi nenkuptohet sa eshte e ngjashme nje qelize ose ind me ate normalin.pra kemi displazi e lehte,kur qelizat ose indi i ngjan shume atij normalit,ndersa displazi e rende kur nuk i ngjan fare qelizes normale ose indit dhe kemi nje rritje te pakontrolluar.
kjo analize sjell 5 grada te ketyre displazive duke filluar nga ato normalet e deri tek ato te displazive te shkalles me te madhe qe kerkojne analiza edhe te me te gjera per te inkuadruar mire situaten.eshte pare qe kjo gje eshte ne gjendje te diagnostikoje nje kancer te qafes se uterusit qe ne fazat e para dhe te modifikoje vdekshmerine nga ky kancer.

2. mamografia eshte nje tjeter test qe kryhet per te diagnostikuar kancerin e gjoksit.keshillohet te kryhet pas moshes 35 vjece duke qene se pas kesaj moshe jane pare qe kjo analize eshte me dobiprurese. nje analize e thjeshte qe mund te gjeje kancere ne nje faze fillestare dhe keshtu te mund te nderhyhet ne menyre me te shpejte.duke qene se kanceri i gjoksit ne fillim eshte i formes in situ dhe pastaj zgjerohet ne drejtim te linfonodeve,kuptohet mire se sa vlere ka ky test per screening.

3.PSA eshte nje tjeter test per screening per hipertrofine e prostates si dhe per kancerin e prostates. ta them te drejten per kete test ka akoma shume gjera te paqarta gjithsesi eshte nje test qe urologet e perdorin mjaft.

te tre keto teste perdoren per screening per te gjetur nje kancer ne nje faze fillestare.eshte pikerisht ky synimi i nje parandalimi sekondar...


Postuar nga kotka datė 22 Qershor 2007 - 19:10:

Kanceri ne sy

Mund te me jape ndonje te dhena ne lidhje me kancerin ne sy dhe nese ka shpetim apo jo nga kjo semundje.


Postuar nga NS-6 datė 06 Korrik 2007 - 00:36:

kotka,duhet te jesh disi me specifik sepse kur thua kancer ne sy ke futur brenda nje grup kanceresh qe kane te bejne me secilen strukture ne brendesi te syrit duke filluar qe nga qepallat,kanceret e qeseve te loteve,disa lloj melanomash,retinoblastomen , nje sere kanceresh beninj te tipit te angjomave etj etj... pjesa me e madhe e tyre konsiderohen te rralle gjithsesi


Postuar nga kotka datė 30 Korrik 2007 - 18:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
kotka,duhet te jesh disi me specifik sepse kur thua kancer ne sy ke futur brenda nje grup kanceresh qe kane te bejne me secilen strukture ne brendesi te syrit duke filluar qe nga qepallat,kanceret e qeseve te loteve,disa lloj melanomash,retinoblastomen , nje sere kanceresh beninj te tipit te angjomave etj etj... pjesa me e madhe e tyre konsiderohen te rralle gjithsesi


E kam fjalen per kancerin e qeseve te loteve dhe melanomat.

FLM NS_6


Postuar nga NS-6 datė 29 Shtator 2007 - 00:00:

kanceret e qeseve te loteve dhe melanomat e syrit

Cod. A29092007

per kancerin e qeseve te loteve di shume pak per faktin se ne librat qe kam lexuar nuk eshte qe trajtohet shume per arsye se cilesohet nje kancer i rralle dhe me shume mundesi nje shtjellim me te gjere behet ne librat qe perdoren per specializim ne okulistike. gjithsesi,mund te kete forma si beninje ashtu edhe malinje qe godasin rruget e loteve dhe qeset e loteve dhe karakterizohen nga nje mungese e qelizave infiamatore qe do te mund te benin te mendoje qe kemi te bejme me nje proces infiamator dhe jo nje kancer.

per sa i perket melanomave informacionet jane me te gjera,ku kemi melanoma te trupave ciliare (struktura qe ndodhen ndermjet koroides dhe irisit),te koroides (zona ku mbeshtetet retina dhe ku kalojne enet e gjakut ose sic mund ta degjosh ndryshe si uvea),te irisit (pjesa qe ka edhe ngjyren e syrit qe ne dallojme dhe qe ne mes ka pupillen e syrit). per melanomen e koroides kam permendur disa gjera ne temen e pyetje pergjigjeve (1). do te shtoja qe godet mosha mbi 50 vjec dhe se kanceri paraqitet me nje sasi enesh gjaku goxha te rendesishme (nese mendojme qe ndodhet ne zonen e koroides ku kalojne edhe enet e gjakut) dhe se ka aftesi te madhe per tu zgjeruar. zgjerimi sic e kam thene edhe me pare,mund te coje ne shkeputjen e retines nga vendi. fakti qe eshte nje kancer qe ka lidhje me enet e gjakut te ben te mendosh edhe qe e ka me te lehte te jape metastaze,gje qe mund te shfaqet ne fazat me te avancuara te semundjes...
nderkohe qe kjo eshte forma me e perhapur,2 format e tjera te melanomes,ajo ciliare dhe ajo e irisit,jane shume me te rralle por qe gjithsesi mund te japin shenja te rendesishme sepse e para mund te shkaktoje glaukome (duke bllokuar kembimin e lengut qe gjendet ne brendesi te syrit) kurse i dyti mund te ndikoje ne pozicionimin e kristalit te syrit (kujtoj qe tek trupat ciliare futet edhe muskuli ciliar qe eshte pergjegjes per terheqjen ose leshimin e kristalit qe ka si rezultat nje rritje ose ulje te aftesise se perthyerjes se drites nga ana e tij)....

ta them te drejten mund te kete edhe gjera te tjera rreth ketyre kancereve por qe per momentin nuk me vijne ne mendje,por qe shpresoj qe te tjeret do te mund ti plotesojne...nese jo,atehere do mundohem te gjej ndonje gje me shume per to!

(1)retinoblastoma dhe melanoma uveale (Cod. A 22072007)


Postuar nga NS-6 datė 13 Tetor 2007 - 23:44:

parandalimi tretesor dhe hyrja per markatoret tumoral

parandalimi tretesor i drejtohet personit qe ka shfaqur semundjen.me ane te parandalimit terciar ne mundohemi te ndalojme rishfaqjen e semundjes dhe mundohemi te riintegrojme personin ne shoqeri. me ate te tij mund te nderhyjme duke modifikuar zakonet e ndryshme te personit (psh te lere duhanin ose pijen etj) si dhe e ndjekim ne kohe qe te jemi ne gjendje te kapim ne kohe nje recidive (riperteritje) te semundjes. ne rastin e kancereve ajo behet me markatoret tumoral te cilet funksionin e tyre e kane pikerisht ne kete faze.me ane te tyre mund te dallohet nese kemi te bejme me nje recidive dhe fillohen menjehere procedurat per te kuptuar nese kjo gje eshte e vertete apo jo. pak a shume keto jane 3 shkallet e parandalimit dhe menyra e tyre e aplikimit. duke qene se permenda markatoret tumoral do doja te flisja dicka rreth tyre,aplikimet dhe limitet e tyre.ne pergjithsi fjala me te cilen emertohen, markatore,mund te coje ne nje keqkuptim dhe te mendohet qe ato perdoren per diagnozen e kancereve,por kjo gje nuk eshte e vertete...jane te rralle ato raste kur nje ngritje e nje markatori merret direkt si faktor diagnostikues (psh rasti i nje rritjeje te CEA (antigjeni karcinoembrionar) ne rast metastaze ne melci.nese ka metastaze ne melci ky markator eshte gjithmone i rritur).
gjithsesi,perpara se te shpjegoja karakteristikat dhe limitet e markatoreve tumoral do te me duhet te ndalem ne termat SPECIFICITET dhe SENSIBILITET. pse keto 2 terma kane rendesi jo vetem ne disiplinen e onkologjise por ne te gjitha disiplinat e mjeksise?cfare nenkuptojme me sensibilitet dhe specifitet te nje analize dhe cfare ndodh kur 2 parametra keto rriten ose ulen?
tani,ketu do te me duhet nje grafik qe ti perfshije keto 2 terma...do mundohem ta vizatoj nje qe ti shpjegoje ne menyre te thjeshte se cfare kuptimi kane keto 2 terma dhe do ta hedh ketu...
nese ndokush do,mund tia beje shpjegimin ketyre termave,eshte i lutur ta beje


Postuar nga NS-6 datė 10 Dhjetor 2007 - 23:42:

terminologjia e saktesise se nje testi (pjesa 1)

Cod. A11122007

atehere te mundohemi qe te kuptojme se per cfare vlejne keto 2 terma dhe rendesia e tyre ne diagnostiken e semundjeve.ndoshta do nevojitet te behet nje muhabet pak me i gjate per te shpjeguar kete gje :

konsideroni grafikun e mesiperm te paraqitur (duket icik lomsh po hajd mo ).marrim nje parameter dhe themi qe ne kushtet fiziologjike (zona a) ky parameter merr vlerat 0 <-> Z dhe shperndarja e vlerave do te ndjeke shperndarjen e gaussit. ne boshtin e y kemi numrin e individeve qe paraqesin ato vlera.
ne pjesen qendrore vihet re qe jane vlerat qe jane me te perhapura ne popullsi.
pastaj marrim vlerat ne te cilat ky parameter eshte anormal (zona b). dmth nese kemi vlerat qe perfshihen ne zonen b atehere kemi te bejme me vlera patologjike te atij parametri.
vlerat anormale qe mund te marre ky parameter jane X <->T.
deri ketu besoj se eshte qarte (merrni parasysh icik qe grafikun e kom bo me fotoshop kshu qe te dy harqet jane njelloj...punoj ne menyre primitive,e di ).
nese kemi vlerat nga 0 deri ne Z atehere themi qe ky parameter eshte normal, nese kemi nje vlere nga X deri ne T themi qe ky parameter eshte patologjik.
tani ndokush nga ju mund te thote qe kemi nje pjese ku keto 2 grafike priten dhe eshte nje zone vlerash ndermjet X dhe Z qe jane te dyshimte nese jane vlera normale apo jonormale. si duhet ti marrim keto vlera?
sa me shume i afrohemi vlerave patologjike aq me e holle behet limiti ndermjet vlerave normale dhe atyre patologjike dhe mund te kemi raste qe brenda vlerave normale te jene edhe vlerat patologjike dhe e anasjellta. keto gjera vleresohen sipas analizave te ndryshme dhe nuk po futemi iher ne ato gjona.
marrim piken Y si nje pike qe e konsiderojme si vlere limite. me pak fjale, nese vlerat jane me te vogla se vlera Y i konsiderojme vlera normale dhe nese jane me te medha i konsiderojme vlera anormale.
ketu fusim ne loje disa terma:
ne grafikun a do kemi :
NEGATIVE TE VERTETE : jane ato persona qe me te vertete te shendetshem.
POZITIVE JO TE VERTETE : jane ato persona qe jane mbi vleren Y por jane te shendetshem gjithsesi (por per shkak te limitit qe kemi vendos konsiderohen si anormale).
ne grafikun b do kemi :
POZITIVE TE VERTETE : jane ato persona qe jane me te vertete me vlerat anormale dhe jane pertej vleres Y dhe jane me te vertete te semure.
NEGATIVE JO TE VERTETE : jane ato persona qe gjenden para vleres Y por qe jane te semure (por qe nuk konsiderohen te tille per shkak te limitit qe kemi vendos)

nese marrim piken Y si 95% saktesi per grafikun a themi qe cdo 100 vete, 95 do jene tamam te shendetshem por kemi 5 persona qe i kemi konsideruar te semure edhe pse nuk jane!
nese marrim per grafikun b vleren Y si 92% saktesi atehere themi qe cdo 100 vete, 92 jane te diagnostikuar tamam si te semure por nuk kemi gjetur 8 vete qe jane te semure por i kemi konsideruar si te shendetshem!
rendesine e kesaj gjeje e verejme ne aplikimin klinik. ne rastin e pare po kurojme 5 persona qe nuk nevojitet te kurohen dhe kjo do te thote shpenzime per ta dhe per sistemin sanitar.
ne rastin e dyte na shpetojne 8 persona qe jane me te vertete te semure por po i kurojme dhe me shume mundesi me vone do vijne ne nje gjendje edhe me te rende dhe do nevojiten edhe me teper shpenzime per te mos thene qe mund te kete edhe rrezik jete (varet nga lloji i analizes) etj etj! po ashtu kane rendesi keto vlera per te konsideruar njerin te semure ose te shendetshem dhe kjo ka rendesi ne klinike por ecurine e semundjes.
normalisht qe gjeja me e mire do te ishte qe zone e pikprerjes te jete sa me e vogel keshtu qe te mos kete vlera qe mund te vene ne dyshim nese kemi nje vlere normale apo jo.
vini re edhe nje gje tjeter:
nese spostojme vleren e limitit Y drejt vleres M ne me te vertete ulim numrin e personave qe na shpetojme dhe qe kane semundjen (POZITIVE TE VERTETE)por ngrejme numrin e atyre qe nuk kane semundjen por i konsiderojme si te tille (POZITIVE JO TE VERTETE). pak a shume e njejta gje ndodh nese spostojme vleren limit drejt vleres N...ne kete menyre ulim numrin e atyre qe konsiderohen si POZITIVE JO TE VERTETE por rrisim numrin e atyre qe e kane semundjen por po i konsiderojme sikur nuk e kane (NEGATIVE JO TE VERTETE). besoj se me kuptoni cfare dua te them!

thene keto kalojme tek shpjegimi i SENSIBILITETIT dhe SPECIFICITETIT dhe tek disa terma te tjera qe kane lidhje me to (se mora vesh si u mbush kaq shpejt ky postim )...


Postuar nga Straniero datė 18 Dhjetor 2007 - 10:54:

Kanceri i vezoreve

Cod. C18122007

Kanceri i vezoreve
Kontrolle tė rregullta mjekėsore pėr kancer tė vezoreve


Disa studime kanė treguar se rreziku pėr kancer tek njė grua bie nė nivel normal pak vjetė pas trajtimit. Megjithatė, tė dhėnat e reja tregojnė se gratė e trajtuara pėr tumorė para kancerozė duhet tė kryejnė ēdo vit analiza dhe se kanceri i vezoreve ėshtė njė prej kancerėve mė tė kurueshėm.

Nė Shtetet e Bashkuara, mjekėt rekomandojnė qė gratė tė kontrollohen pėr kancer tė vezoreve njė herė nė 1 vit ose nė 2 vjet, duke filluar rreth moshės 18 vjeē.

Ekspertėt thonė se nėse njė grua 30 vjeēare, tė cilės analizat pėr kancer nė vezore i kanė dalė mirė tre herė radhazi, ajo mund nė kryejė kontrolle mė pak tė shpeshta, pėr shembull, 1 herė nė ēdo tre vjet.

Por rezultatet e njė studimi tė ri arrijnė nė pėrfundimin se gratė qė janė trajtuar pėr tumore para kancerozė duhet tė tregohen shumė tė kujdesėshme ndaj ēdo shenje tė kancerit nė vezore. Mjekėt nė Suedi analizuan rezultatet e 132 mijė grave tė trajtuara pėr tumore para kancerozė dhe vunė re se ato ishin 2 herė mė nė rrezik pėr t’u prekur nga kanceri i vezoreve dhe 7 herė mė nė rrezik pėr t’u prekur nga kanceri nė mitrės, edhe pas 25 vjetėsh nga koha e trajtimit tė kancerit parakancerozė.

Disa studime tė mėparėshme kishin treguar se rreziku pėr kancer tek njė grua bie nė nivel normal pak vjetė pas trajtimit. Megjithatė, kėto tė dhėna tė reja tregojnė se gratė e trajtuara pėr tumorė para kancerozė duhet tė kryejnė ēdo vit analiza pasi kanceri i vezoreve ėshtė njė prej kancereve mė tė kurueshme. Kur ky lloj kanceri diktohet nė faza tė herėshme, trajtimi i tij ėshtė i suksesshėm nė 90 pėrqind tė rasteve.


  Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »
Trego 111 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.