Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 70 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Historiku i studimeve gjeologjike (i detajuar) (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=153)
-- 3.III. Kėrkimet dhe Punimet Gjeologjike tė kryera nga shteti Shqiptar (1945-2000) (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=752)


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:05:

3.III. Kėrkimet dhe Punimet Gjeologjike tė kryera nga shteti Shqiptar (1945-2000)

Kjo periudhė karakterizohet nga kryerja e kėrkimeve dhe punimeve gjeologjike nė mėnyrė tė planifikuar dhe tė investuara plotėsisht nga Buxheti i Shtetit shqiptar, si dhe tė drejtuara nga institucionet pėrkatese tė tij.

1. Veprimtaritė dhe kėrkimet e bėra nė vitet 1945-1952


• Nė janar tė vitit 1945 Qeveria Shqiptare shpalli vendimin mbi konfiskimin e pasurive tė luajtshme e tė paluajtshme tė shoqėrive tė huaja italiane siē ishte ajo e naftės AGIP, ato tė mineraleve tė ngurta Feralba, AMMI, AcaJ etj, me kėto veprime filloi shtetėzimi i industrisė sė naftės dhe asaj minerale, me tė gjithė repartet ndihmėse. Pas kėsaj u shtuan detyrat e vėnies nė shfrytėzim tė puseve tė naftės nė Kuēovė e Patos, tė centralit elektrik tė bazės mekanike, ndritjes sė distilerisė pėr pėrpunimin e naftės etj, vėnia nė punė e minierave tė qymyrit Kėrrabė, Priskė e Mborje – Drenovė, tė bakrit nė Rubik e Derven, tė kromit Memlisht, Kukės mė pas dhe nė Bulqizė.
Nė kėtė kohė nė Shqipėri ishin vetėm dy gjeologė: gjeologu shqiptar S. Klosi dhe gjeologu Shqiptar S. Zuberi.
S. Klosi gjatė vitit 1945 ka punuar nė Drejtorinė e Minierave nė Ministrinė e Ekonomisė, kurse nė vitet 1946-1947 ka punuar kryeinxhinier nė minierėn dhe uzinen e shkrirjes sė bakrit Rubik. Nė mars 1947 ėshtė arrestuar bashkė me intelektualė tė tjerė, tė quajtur grupi i deputetėve, kurse nė nėntor 1947 ėshtė dėnuar me vdekje dhe ėshtė varur nė Rubik.
Ndėrsa S. Zuber ka vazhduar tė punonte nė naftė nė Kuēovė, ai ka paraqitur mendime edhe pėr minierėn e bitumit Selenicė dhe nė tėrėsi pėr mineralet, tė cilat i ka pasqyruar nė: “Pamje e pėrgjithshme e perspektivave minerale tė Shqipėrisė” – 1946; “Rezultatet kryesore te studimeve gjeologjike-minerare nė zonėn e Selenicės”- 1946; dhe “Aperēu general de travaux concernant les études et la service geologique executes depuis la liberation de Kuēovė le 17.X.1944” Tiranė – Kuēovė, mars – april 1947. nė vitin 1947 S. Zuber ėshtė arrestuar dhe po kėtė vit ka vdekur nė burg.
• Nė shkurt 1947 u krijuan Shoqėria Shqiptaro-Jugosllave e Nafės dhe shoqeria Minerale Shqiptaro-Jugosllave, tė dyja me qėndėr nė Tiranė.
Nė kuadrin e kėtyre dy shoqėtive gjatė viteve 1947-1948 si specialistė kanė punuar B.J. Ēernomoski pėr shoqėrinė e naftės dhe ka shkrojtur “Relacion mbi probleme tė industrisė sė naftės nė Shqipėri” 1947. ndėrsa V. Simiē dhe L. Tkaēik kanė punuar pėr shoqėrinė minerale i pari ka bėrė njė paraqitje tė pasurive minerale tė Shqipėrisė “Kratkij Obzor mineralnih bogatstva Albanii” 1948; kurse i dyti ka pėrgatitur “Studim mbi minierėn e Rubikut”1947; “Perspektiva e industrisė minerale” 1948, dhe “Relacion mbi punimet e shoqėrisė minerale shqiptaro – jugosllave pėr vitin 1948”.
Me prishjen e marrėdhėnieve ndėrshtetėrore midis Shqipėrisė e Jugosllavisėnė gjysmėn e dytė tė vitit 1948, kėto dy shoqėri u likujduan.
• Nė vitin 1947 i ftuar nga Qeveria Shqiptare, ka ardhur nė Shqipėri gjeologu sovjetik E.A.Stankeev, i cili ka punuar nga shtatori 1947 deri nė fund tė vitit 1949 pranė Ministrisė sė Industrisė me cilėsinė e kėshilltarit pėr gjeologjinė e minierave tė kromit dhe tė bakrit, por qė nė fakt ėshtė marrė edhe me gjeologjinė e mineraleve tė tjerė. Ai duke u mbėshtetur nė materialet dhe nė hart at gjeologjike tė F. Nopcsa, E. Nowack, S. Zuber, tė gjeologėve italianė dhe tė vrojtimeve personale ka bėrė studimin mbi gjeologjinė dhe mineralet e dobishme tė Shqipėrisė, ndėrtoi hartėn gjeologjike tė Shqipėrisė dhe hartėn e mineraleve tė dobishme tė Shqipėrisė tė dyja nė shkallėn 1:200 000 nė dorėshkrim dhe shkroi monografinė “Geologia i poleznie iskopaemie Narodnoj Respubliki Albanii” Moskva 1950. Kurse para kėsaj monografie ai ka shkruajtur relacionet “Geologia i poleznie iskopaemie Albanii” 1948, “Karakteristikat kryesore tė ndėrtimit tektonik tė R. P. tė Shqipėrisė” Tiranė 1948, “Shėnime mbi gjendjen e punimeve gjeologjike nė Shqipėri, si dhe disa mendime pėr ujin nė qytetin e Tiranės” 1948.
• Nė vitin 1947 i ftuar nga Qeveria Shqiptare, ka ardhur nė Shqipėri gjeologu sovjetik E.A.Stankeev, i cili ka punuar nga shtatori 1947 deri nė fund tė vitit 1949 pranė Ministrisė sė Industrisė me cilėsinė e kėshilltarit pėr gjeologjinė e minierave tė kromit dhe tė bakrit, por qė nė fakt ėshtė marrė edhe me gjeologjinė e mineraleve tė tjerė. Ai duke u mbėshtetur nė materialet dhe nė hartat gjeologjike tė F. Nopcsa, E. Nowack, S. Zuber, tė gjeologėve italianė dhe tė vrojtimeve personale, ka bėrė studimin mbi gjeologjinė dhe mineralet e dobishme tė Shqipėrisė, ndėrtoi hartėn gjeologjike tė Shqipėrisė dhe hartėn e mineraleve tė dobishme tė Shqipėrisė tė dyja nė shkallėn 1:200 000 nė dorėshkrim dhe shkroi monografinė “Geologia i poleznie iskopaemie Narodnoj Respubliki Albanii” Moskva 1950. Kurse para kėsaj monografie ai ka shkruajtur relacionet “Geologia i poleznie iskopaemie Albanii” 1948, “Karakteristikat kryesore tė ndėrtimit tektonik tė R.P. tė Shqipėrisė” Tiranė 1948, “Shėnime mbi gjendjen e punimeve gjeologjike nė Shqipėri, si dhe disa mendime pėr ujin nė qytetin e Tiranės” 1948.
• Qeveria Shqiptare, duke vlerėsuar rėndėsinė qė kishte industria e naftės nė zhvillimin e ekonomisė, nė vitin 1949, mori vendimin pėr ngritjen e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Kombinatit tė naftės me qendėr nė Kuēovė, qė merrej me gjithė veprimtarinė e industrisė sė naftės.
• Meqėnėse nė kėtė kohė nė Shqipėri mungonin specialistėt e lartė nė fushat e gjeologjisė, Qeveria Shqiptare gjatė viteve 1946 – 1947 dėrgoi jasht shtetit, nė Rusi, Poloni e Bullgari, mė vonė edhe nė shtete tė tjera, studentė pėr tu pėrgatitur nė specialitetet e gjeologjisė, naftės, minierave etj. Ndėrsa pėr pėrgatitjen e teknikėve tė mesėm, nė vitin 1947 pranė Politeknikumit tė Tiranės u hap dega minerare, nga ku nė vitin 1951 doli kontigjenti i parė teknik i gjeologėve, tė cilėt tė gjithe u dėrguan pėr tė punuar nė naftė. Gjithashtu nė vitin 1950 nė Kuēovė u hap shkolla e mesme teknike – Teknikumi i Naftės, me specialistėt gjeologji, shpim, prodhim e pėrpunim nafte.
• Nė kėto vite I. Ndoja, kur ishte mėsues nė Gjimnazin e Shkodrės dhe nga viti 1949 nė Politeknikumin e Tiranės, ka bėrė disa vrojtime gjeologjike pėr bakėr, hekur dhe magnezite, qė i ka pėrshkruar nė: “Raport mbi vizitėn minerare Rubik-Derven-Fand” 1948 dhe nė artikujt “Shėnime mbi gjeologjinė e krahinės Pishkash – Skroskė – Luginė e Bushtricės” Bul.Shk.Nat.Nr.2 1949 dhe “Afioramenti i magneziteve nė Bulshar” Bul. Shk. Nat. Nr. 4; 1949 (artikulli i fundit ėshtė shkruar nga R. Zajmi). Mė pas kur ka punuar nė Muzeun e Shkencave Natyrore S. Ndoja i ka zgjeruar vrojtimet gjeologjike edhe pėr minerale tė tjera pėr disa minerale, rezultatet e tė cilave i ka paraqitur nė relacione dhe nė artikuj tė ndryshėm si nė “Vėshtrim gjeologjik mbi rajonin e Lures” 1951, “Punime revizionimi e kerkimi ne shistet bituminoze te Fteres” 1951, “Relacion i shkurtėr mbi squfurin e Kėrēishtit (Maqellarė Peshkopi)” 1951, “Kaolini i Domnit” Bul. Shk. Nat. Nr. 1, 1951, “Shėnime mbi magnezitet e Ostrenthit – Gramsh” 1952, “Vėrejtje paraprake mbi disa shėmbinj erutiv tė Shqipėrisė” Bul. Shk. Nat. Nr. 1, 1952, “Kromitet e Shqipėrisė” 1952, “Vėrejtje gjeologjike mbi kaolinėn e Lėvrushkut” Bul. Shk. Nat. Nr. 3, 1953 dhe bashkė me Sh. Pinari “Mineralet e hekurit tė Bitinckė-Bilisht (shėnime gjeologjike) 1952.
Ndėrsa inxhinierėt e minierave punimete tyre i kanė pėrshkruar: Dh. Pano “Raport mbi vizitėn e bėrė nė minierėn e Qaf Prushit dhe Kukėsit”1945. A. Xega “Studim mbi kromitet shqiptare” 1947; dhe “Relacion mbi vendburimin Rubik e Dėrven” 1949 dhe “Relacion mbi piritet e minierės 1 Maji Rubik sė bashku me njė prerje tė minierės ku jepen punimet deri nė vitin 1949 dhe punimet qė do tė kryhen nė vitin 1950 e mė pas; P. Qafoku “Relacion mbi punimet nė minierėn e serės Selenicė” 1949.
• Nga mesi i viti 1950, me ardhjen e ekspeditave gjeoogjike sovjetike, nė Ministrinė e Industrisė u ngrit dega gjeologjike me kryetar Sotir Gramatiku (me arsim tė mesėm), qė merrej me pagesast e personelit shqiptar qė punonin me ekspeditat sovjetikedhe me problemet trajtimit e strehimit tė specialistėve sovjetikė).
• Me rimėkėmbjen e vėnien nė punė tė vendburimeve tė naftės Kuēovė e Patos, tė minierave: tė bitumit Selenicė, tė qymyreve Kėrrabė, Priskė, Mborje – Drenovė, Memaliaj; tė kromit Bulqizė e Memlisht, tė bakrit Rubik, zgjerimini dhe rritjen e prodhimit nė to dhe fillimin e kėrkimeve gjeologjike, nė vitin 1951 u krijua Ministria e Minierave dhe ministėr u emėrua Zenel Hamiti (1951), mė pas Shefqet Peēi (1952-54). Nė vitin 1954 Ministria e Minierave u bashkua me Ministrinė e Inustrisė dhe Ministrinė e Ndėrtimit.
Nė vitin 1952, si organ i Ministrisė sė Minierave filloi tė dalė revista “MINIERA”, dhe pas vitit 1954 ajo u zėvendėsua me revistėn “TEKNIKA”.
• Gjatė vitit 1952 dhe nė fillim tė vitit 1953 u kthyen nga ish Bashkimi Sovjetik, ku kishin shkuar pėr studime nė fushat e gjeologjisė, specialistėt e parė shqiptarė; Zihni Sinoimeri, Ziver Meko, Teki Biēoku, Hasan Topēiu, Fetah Prrenjasi, Xhafer Lesha, tė cilėt nė verėn e vitit 1950, kur ende ishin studentė, erdhėn e punuan 4 - 5 muaj bashkė me ekspeditat e para sovjetike. Gjithashtu u kthyen nga Polonia Eshref Pumo e Luan Peza dhe nga Bullgaria Servet Pasho e Shaban Pinari. Nė gjashtėmujorin e dytė 1953 u kthyen edhe Skėnder Dede dhe Zija Ēeliku.
Kėta nė fillim u caktuan pėr tė punuar nė institucione dhe ekspedita tė ndryshme, kėshtu Z. Sinoimeri dhe E. Pumo nė degėn gjeologjike nė Ministrinė e Minierave, S. Pasho nė Kombinatin e Naftės nė Kuēovė, Sh. Pinari nė Muzeun e Shkencave Natyrore nė Tiranė, L. Peza nė Minierėn e bitumit Selenicė, Z. Meko nė Ndėrmarrjen e Naftės Patos, T. Biēoku nė ekspeditėn sizmometrike nė Fier, H. Topēiu nė ekspeditėn elektrometrike ne Vlore, F. Prenjasi nė ekspeditėn gjeologjike tė bitumit Selenicė, Xh. Lesha nė Drejtorinė e minierave nė Ministri, S. Dede nė vendburimin e bakrit Derven, dhe Z. Ēeliku nė ekspeditėn gjeologjike tė qymyrit nė Ibė.
Disa nga rezultatet e para tė punimeve tė tyre ata i kanė pėrshkruar nė artikuj, relacione dhe projekte tė ndryshėm, kėshtu Z. Sinoimeri nė artikullin “Fazat e studimeve gjeologjike dhe kategorizimi i rezervave” Miniera Nr. 2, 1952; E. Pumo nė artikullin “Qymyret” Miniera Nr. 5, 1953; S. Pasho nė artikullin “Origjina e vendburimeve tė naftės” Miniera Nr. 6, 1952, dhe nė “Relacion mbi puset e kėrkimit tė naftės si dhe puset e konturimit tė vendburimeve Q. Stalin e Patos pėr vitin 1953” Q. Stalin 1952, “Mbi vendosjen e shpimeve tė kėrkimit dhe konturimit nė vendburimin e naftės Q. Stalin pėr vitet 1953 dhe 1954” Q. Stalin 1953. L. Peza “Planimetri te zonave Kumė Resulaj K. 60, K. 30, K.45, K. 86, K. 90, K. 107 tė kantierit Selenicė” 1953 dhe bashkė me I. Ndojaj “Raport mbi kontrollin e shenjave minerale nė rrethin e Burrelit, (pirite ne fshatin Kurbnesh) dhe qymyr” 1954. Z. Meko “Relacion mbi vendburimin e naftės Patos, pėr projektimin e puseve tė shfrytėzimit dhe konturimit tė vendburimit pėr vitet 1953 – 1954” Patos 1953. T. Biēoku “Projekt i punimeve sizmometrike nė zonėn Frakull dhe Patosi Verior” Fier 1953. H. Topēiu “Projekt i punimeve elektrometrike” Vlorė 1953. F. Prenjasi “Projekt i ekspedites gjeologjike tė Selenicės mbi kėrkimin paraprak tė zonave bituminoze Murriz-Resulaj pėr vitin 1953” Selenicė 1953. Xh. Lesha “Informacion mbi realizimin e planit tė masave pėr zhvillimin e kėrkimeve gjeologjike nė minierėn e Rubikut” 1953.
• Pėr tė plotėsuar sa mė shpejt nevojat qė kishte vendi pėr inxhinierė gjeologė, mė 1 nėntor 1952 nė Institutin e Lartė Politeknik Tiranė, u hap ddega e gjeologjisė, me programe mėsimore 5 vjeēare pėr pėrgatijen e inxhinierėve gjeologė. Kryetar i degės gjeologjike dhe pedagogu i parė u emėrua Eshtref Pumo (dhjetor 1952 – qershor 1957). Qė me hapjen e degės rajonale ka punuar pėr 5 vjet edhe pedagogu rus Prof. Dr. A. B. Skropishev.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:06:

2. Ardhja e ekspeditės sovjetike e tė shteve tė tjerė

Nė fillim tė muajit mars 1950 njė delegacion i Ministrisė sė Industrisė sė Shqipėrisė, i kryesuar nga zv. ministri Xhafer Spahiu, shkoi nė Moskė (BRSS) dhe zhvilloi bisedime nė Ministrinė e Gjeologjisė, nė Ministrinė e Industrisė sė Naftės, dhe nė Ministrinė e Industrisė Metalurgjike tė BRSS, pėr dėrgimin nė Shqipėri tė ekspeditave gjeologjike sovjetike pėr kėrkimin dhe vlersimin e gjendjes sė mineraleve tė ndryshėm si tė naftės, bitumit, bakrit, kromit, hekur – nikelit etj.
Si rezultat i kėtyre bisedimeve u nėnshkruan tri marrėveshje mė datė 4 mars 1950 midis Ministrisė sė Industrisė sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Gjeologjisė tė B.S., mė datė 8 mars 1950 midis Ministrisė sė Industrisė sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Industrisė sė Naftės tė B.S., dhe mė datė 10 mars 1950 midis Ministrisė sė Industrisė sė Shqipėrisė dhe Ministrisė e Industrisė Metalurgjike tė B.S.
Nė zbatim tė kėtyre marrėveshjeve nė muajin qershor 1950 erdhėn nė Shqipėri: Ekspedita gjeologjike e Naftės me kryetar Z. A. Mishunina, nė pėrbėrje tė sė cilės ishin 5 ekipe gjeologjike: ai i studimeve regjionale, ai kantieral, ai i kėrkimit me itinerare, ekipi i gravimetrisė dhe ekipi i elektrometrisė; nė vitin 1952 kėto u zgjeruan me ekipe tė tjerė si tė rilevimeve gjeologjike, tė sizmometrisė, tė gjeokimisė dhe tė kėrkimit tė bitumit.
Ekspedita gjeologjike koplekse e Ministrisė sė Gjeologjisė tė B.S. me kryetar G. N. Fokin nė pėrbėrje tė sė cilės nė fillim punonin 5 ekipe gjeologjike: 2 ekipe pėr kėrkimin e vlersimin e vendburimeve tė qymyrit, 2 ekipe pėr rilevimet gjeologjike nė rajonet bakėrmbajtės dhe njė ekip pėr kėrkimin e vendburimeve dhe shfaqjeve minerale tė bakrit, hekur – nikelit etj; mė pas kėto u zgjeuan me ekipe pėr kėrkimin edhe tė mineraleve tė tjera.
Ekspedita gjeologjike Nr. 150 e Ministrisė sė Metalurgjisė tė B.S. me kryetar M.J. Malcev erdhi pak mė vonė, dhe nė muajin shtator 1950 filloi punimet e kėrkim – zbulimit pėr krom nė Bulqizė. Nė vitin 1952 ajo e zgjeroi veprimtarinė edhe pėr kėrkim – zbulimin e bakrit nė Rubik dhe Derven. Pas largimit tė M.J. Malcev nė vitin 1952 kryetar ekspedite ka qenė K. Sevastianov.
Siē u pėrmend njė ekip gjeologjik i ekspeditės sė naftės u mor me studime kantierale me qellim rekomandimin e zbulimit te metejshem dhe llogaritjen e rezervave te naftes ne vendburimet ekzistuese Patos e Kuēove dhe te bitumit Selenice, te cilat u kryen nga P.I.Millaushkin dhe qe i ka pėrshkruan nė raportin “Neftepromisllovie plloshēadi Kuēovo i Patos i asfaltovoe mestorozhdenia Selenica” Leningrad 1951; ekipi tjetėr bėri kėrkime me itinerary gjeologjik nė shkallen 1:100 000 pėr studimin e stratigrafisė tė depozitimeve terciere tė Ultesirės Pranadriatike dhe gjetjen e strukturave tė favorshme pėr vendosjen e rilevimeve gjeologjike e tė shpimeve strukturore, tė kryer nga A.G. Manuilenko dhe F.I. Romanov dhe qė i kanė paraqitur nė “Marshrutnie geologiceskie isledovanija v severnoj i juzhnoj ēasti Priadriatiēeskoj vpadini Narodnoj Respubliki Albanii” Leningrad 1951; studimet tematike pėr grumbullimin e pėrgjithėsimin e tė dhėnave mbi ndėrtimin gjeologjik dhe naftėmbajtjen e rajoneve tė Ultesirės Pranadriatike, pėr tė sqaruar pėrspektivėn dhe radhėn e kėrkim-zbulimit, u kryen nga vete Z.A. Mishunina dhe E.N. Ivanova. Kėto punime u shoqėruan me studimet gravimetrike tė drejtuara nga L.A. Jurkova, e cila rezultatet i ka paraqitur ne raportin “Otēet o rezultatah rabot gravimetriēeskoj parti 3/60 na teritori N.R.Albanii v. 1950-1951 gg" Moskva 1952; dhe ato elektrometrike te drejtuara nga I.A.Baranov te pershkruar ne raportet “Predvaritelnih otēet o gravimetriēeskih i elektrorazvedoēnih rabota na teritori NR Albani za 1950 g” Moskva 1950, (ky raport eshte shkruar bashke me L.A.Jurkova); “Otēet o rabote elektrorazvedoēnoj partii 30/50 na teritori N.R.Albanii v g. 1950-1951” Moskva 1951; “Otēet o rabote elektrometriēeskoj partii 11/52 na teritori NR Albanii v 1952 g" Moskva 1953.
Ne vitet 1951-1952 ne vendburimet e naftes Kuēove e Patos kane punuar per zbulimin e metejshem dhe perpunimin e ketyre vendburimeve gjeologet sovjetik A.G. Burdzhanadze dhe A.G. Llalliev. I pari rezultatet i ka paraqitur nė studimet “Obshie itogi izuēenosti neftjanih resursov Albanskoj NR i pllan geollogo-poiskovih i isledovatelskih rabot na neft v. 1952 god” 1951, dhe nė “Kratkij obzor geologiceskih rezultatov po razvedki i razrabotki neftjanih mestorozhdeni Albanii za 1951 god i zadaēi 1952 goda i posledujushēih godov” 1952. Kurse A.G. Llalliev dhe tekniku shqiptar A. Papa kanė pėrpiluar “Hartėn strukturale tė vendburimit tė naftės Patos” 1952. A. Papa ka shkrojtur edhe artikullin “Mbi kategorizimin e puseve tė thellė pėr kėrkimet e naftės” Miniera Nr. 1 1953.
Nė vitet 1952-1954 ekspedita e naftės vazhdoi studimet tematiko regjionale pėr sqarimin nė tėrėsi tė ndėrtimit gjeologjik dhe perspektivėn naftėmbajtėse tė Shqipėrisė. Kėto studime u shoqėruan me rilevime gjeologjike nė shkallėt 1:50 000, 1:25 000 dhe 1:10 000 qė janė bėrė nė Ardenicė, Roskovec e Frakull-Krapės nga S.L.Bizova, rezultatet e tė cilave i ka pėrshkruar nė “Geologiēeskoe stroenie strukturi Ardenica i uēastka Roskovec, v svjazi s neftenosnostju etogo rajona” Leningrad 1953; “Geologiēeskoe stroenie uēastka Frakull i Kraps v svjazi s neftenosnostju etogo rajona” Leningrad 1954. Nė Lushnjė-Karabunare e Murriz-Pekisht rilevimi gjeologjik 1:50000 ėshtė kryer nga E.A. Shantar, i cili i ka paraqitur nė “Geologiēeskoe stroenie Karbunara –Lushenskoj strukturi i Murriz-Pekishtinskoj pollosi v svjazi s neftenosnostju etogo rajona” Leningrad 1953. Kurse nė vitin 1954 S.V. Egupov nė monoklinalin e Murriz-Pekishtit ka bėrė rilevimin gjeologjik nė shkallėn 1:10000, duke e pasqyruar nė “Geologiēeskoe stroenic i perspektivi neftenosnosti Murrizi-Pekishtinskoj monoklinali” Leningrad 1955. Nė rajonet e vendburimeve Kuēovė e Patos rilevimet gjeologjik nė shkallėn 1:25000 u janė bėrė nga V.N.Vinjukov, i cili i pėrshkroi nė raportet gjeologjik “Geologiēesko stroenie i neftenosnostju rajona mestorozhdenija g. Stalin v NR Albanii” Leningrad 1955; “Geologiceskoe stroenie i neftenosnostju rajona mestorozhdenija Patos v NR Albanii” Leningrad 1955. Nė vitin 1954 MN Rozanov dhe S.S.Drozdov nė rajonin Marrak-Llixha Elbasan kane bere rilevimin gjeologjik ne shkallen 1:25000 dhe i kanė paraqitur nė “Geologiceskoe stroenie i neftegazonosnost uēastkov Marrakut i Llixha-Elbasan” Leningrad 1956. Ekipi gjeologjik i pėrbėrė nga M.P.Lisenkov, M.N.Koēetov dhe A.I.Kamishnikova u mor me zbulimin e pėrpunimin e vendburimeve tė naftės Kuēovė e Patos dhe llogaritjen e rezervave tė naftes tė kėtyre vendburimeve; rezultatet i kanė paraqitur nė “Podsēet zapasov nefti, projekti dorazvedki i dorazrabotki mestorozhdenii Patos i Stalina NR Albanii” Leningrad 1956, dhe M. Koēetov nė “Geollogiceskoe obosnovanie k zallozhenije gllubokoi poiskovoj skvaxhin nr. 601 na neftjanoj mestroroxhdenii Stalin” 1956.
Pėr herė tė parė nė vitin 1952 filloi pėrdorimi i studimeve sizmike nė Ultesirėn Pranadriatike, pėr studimin nė thellėsi tė ndėrtimit gjeologjik tė strukturave dhe rajoneve perspektiv per kerkimin e naftes; deri ne fund te vitit 1954 ato jane kryer nga G.P.Barishnikov dhe T.Biēoku; rezultatet e studimeve jane paraqitur nė “Otēet o rabote sejsmorazvedoēnoe partii N.10/52 na teritori NR Albanii” Moskva 1953; “Otēet o rabotah sejsmorazvedoēnoj partii N. 27/53 na teritorii NR Albanii v 1953 g” Moskva 1954; “Otēet o rabotah seismorazvedoēnoj partii N 27 na teritori NR Albanii v 1952-1954 gg” Tirane-Leningrad 1954.
Ne vitin 1953 studimet elektrometrike vazhduan ne Ultesiren Pranadriatike pėr studimin e strukturave tė ndryshme dhe ne rajonin e Selenicės pėr kėrkimin e trupave bituminoze qė janė kryer nga L.I.Margeviē dhe H.Topēiu dhe i kanė pasqyruar nė “Otēet o rezultatah rabot elektrorazvedoēnoj parti N. 28/53 na teritori NR Albanii” Vlorė 1954. Nė vitin 1954 ato janė kryer nga G.A. Karcev dhe H.Topēiu dhe janė paraqitur nė “Otēet o rezultatah rabot elektrorazvedoēnoj partii N.28/54 na teritori Narodnoj Respubliki Albanii v 1954 g” Leningrad 1955. Ndėrsa gjatė vitit 1955 janė bėnė nga K.D.Mitrofanov dhe H.Topēiu nė rrethin e Vlorės dhe rezultatet e tyre i kanė pėrshkruar nė “Otēet o rezultatah rabot elektrorazvedoēnoj partii na teritori Vlorskoj obllasti v 1955 g” Vlorė 1956.
Gjatė viteve 1952 dhe 1953 nė Ultėsirėn Pranadriatike u pėrdorėn studimet gjeokimike (rilevimi gazor), tė cilat janė bėrė pėrkatėsisht nga J.N.Egorov qė i ka pasqyruar nė “Otēet o rabote gazosemeēnoj parti Nr. 55/52 na teritori NR Albanii v 1952 g” Moskva 1953; dhe nga N.S. Ratushnjak “Otēet o rabote gazosemeēnoj parti na teritori NR Albanii v 1953 g” Moskva 1954.
Krahas punimeve tė tjera, pėr studimin e ndėrtimit gjeologjik tė strukturave tė veēanta dhe pėrgatitjen e tyre pėr shpim kėrkime tė thella, filloi pėrdorimi i shpimeve strukturor me thellėsi deri 650 m. Gjatė viteve 1954-1955 kėto janė bėrė nė Kuēovė-Pekisht e Frakull nėn drejtimin e O.N.Kutuzov, rezultatet e tė cilave i ka pėrshkruar nė “Geologiēeski otēet parti strukturnogo burenia na Kuēovė-Pekisht i Frakull” Vlorė 1956.
Pėr vendburimin e bitumit Selenicė V.V. Haritonenko disa rezultate i ka paraqitur nė artikullin “Mbi metodikėn e kėrkimit tė shtresave tė asfaltit tė Selenicės” Miniera Nr. 3, Tiranė 1952; ndėrsa nė vitin 1952, punimet nė minier; siē ėshtė pėrmendur i ka vazhduar L. Peza. J.V.Jakushkin dhe F. Prenjasi gjatė viteve 1953-1955 pėrveē kėrkim zbulimit kanė bėrė edhe zbulimin e detajuar me anė tė shpimeve tė cekėt, duke llogaritur edhe rezervat e bitumit. Rezultatet e punimeve janė paraqitur nė disa raporte dhe relacione si nė “Poiskovo razvedoēnie raboti na mestorozhdenie Seleniz” Leningrad 1953, “Predvaritelnij otēet za 1953 g” Selenice 1953, “Objasnitelnaja zapiska po podsēetu zapasov naturalnogo bituma na uēastke Kume – Murriz Selenice“, “Rekomendacii po prohodke razvedoēnik gornih virabotok na rudnika Selenica”, “Predvaritelnij otēet bitumnoj parti za 1954-1955” Selenice 1955, “Otēet po razvedke mestorozhdenia bitumov Selenica v NR. Albanii” Leningrad 1957. F. Prenjasi i ka pasqyruar edhe nė artikullin “Disa karakteristika gjeologo – litologjike nė vendburimin e bitumit tė Selenicės” Teknika Nr. 2 1957.
Ndėrsa me studimin e karakteristikave tė bitumit natyral janė marrė T.N. Meleanskaja dhe V.A. Uspenskij, tė cilėt i kanė pėrshkruar nė “Karakteristiki estestvenih bitumno projavlenij svjazanih s tretiēnim i mesozoiskimi otllozhenijami Albanii” Leningrad 1955.
Z.A. Mishunina nė pėrfundim tė studimeve disa vjeēare tė bėra nė Shqipėri, duke pėrdorur edhe rezultatet e rilevimeve gjeologjik tė bėra gjatė viteve 1950-1956, tė studimeve gjeofizike dhe tė punimeve tė tjera, si dhe materialeve tė E.Nowack e S.Zuber, pėrgatiti monografinė madhore mbi ndėrtimin gjeologjik dhe naftėmbajtjen e Shqiperisė qė shoqėrohet me njė numėr hartash, skemash dhe prerjesh gjeologjike, si dhe pėrpiloi hartėn gjeologjike tė Shqipėrisė nė shkallėn 1:200 000, pėr pėrdorim tė brendshėm nė industrinė e naftės, e cila u botua nė Leningrad mė 1957 me tirazh tė kufizuar (vetėm 50 kopje) bashkė me shėnimet sqaruese. Studimet e saja Z.A.Mishunina i ka pėrshkruar nė disa vepra “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Priadriatiēeskoj zoni i smezhnih rajonov NR Albanii” Leningrad 1951; “Geologiceskoe stroenie i neftenosnost NRA” Leningrad 1952; “Informacion i shkurtėr mbi kryerjen e punimeve tė ekspeditės gjeologjike tė naftės gjatė periudhės fushore tė vitit 1952” Tiranė 1952; “Nekotori bituminoznie porodi Albanii i soderzhanie v nih vanadija” Leningrad 1952; “Rekomendacii po bureniju gllubokih razvedoēnih na neft skvazhin” 1953 “Mesozoiskie otlozhenija Albanii v svjazi s voprosami neftenosnosti” Leningrad 1954; “Perspektivat e naftėmbajtjes industriale tė R P tė Shqipėrisė” Tiranė 1954; dhe nė monografinė voluminoze “Geologiēeskoe stroenie i neftenosnosti NR Albanii” Leningrad 1955-1956; “Geologiceskaja karta NR Albanii v mashtaba 1:200 000. Objasnitelnaja zapiska” Leningrad 1957; “Nekotori tipi gravitacionih deformacij v terigenom flish” Geologiceskij sbornik Nr.5, trudi VNIGRI, vip.163, Leningrad 1960, etj.
Doktore e Shkencave Z.A.Mishunina ka qenė gjeologe me bagazh teorik dhe pėrvojėtė madhe nė kėrkimet pėr naftė e gas; duke punuar nė Shqipėri, ndėr tė tjera ajo ka saktėsuar bazėn stratigrafike ekzistuese, ka bėrė interpretime tė teknikės regjionale duke ndėrtuar edhe hartėn regjionale tė Shqipėrisė nė shkallėn 1: ............... (1955), nė tė cilėn ka veēuar 5 zona tektonike: tė Korabit, tė Alpeve Shqiptare, tė Mirditės, tė Tomorrit dhe Ultėsirės Pranėadriatike, ka parashtrruar hipotezėn e naftės dytėsore nė depozitimet neogjenike, si dhe moshėn jurasike tė ofioliteve tė Shqipėrisė.
Ndėrsa E.N. Ivanova ka studiuar stratigrafinė e depozitimeve neogjenike dhe nė veēanti ato flishore tė zonės sė Tomorrit, si dhe ka bėrė hartografimin gjeologjik skematik nė shkallėn 1:50000 tė rajonit nė lindje tė Kuēovės, tė cilėt i ka paraqitur nė raportet “Stratigrafia neogenovih i verhnemellovih otllozhenij zoni Tomora v svjazi s neftenosnostju etoj obllasti” Leningrad 1953 dhe “Stratigrafija paleogenovih i verhnemellovih otllozhenij zoni Tomora (NR Albanii) v svjazi s neftenosnostju etoj obllasti” Leningrad 1955.
Me studimin e lidhjeve tė vanadiumit dhe nikelit me komponentėt e naftės nė depozitimet terciare tė Shqipėrisė ėshtė marrė P.I. Demenkova, rezultatet e tė cilave i ka paraqitur nė artikullin “Svjaz vandia i nikelja s komponentami neftej iz tretiēnih otllozhenija Albania” Geologiceskij sbornik N 2, Moskva 1956.
 Ekipet gjeologjike pėr kėrkimin e qymyreve tė drejtuar nga V.I.Baēalldin janė marrė me vlerėsimin, kėrkim-revizionimin, zbulimin e vendburimeve dhe shfaqjeve tė ndryshme tė qymyrit dhe kėrkim-zbulimin e vendburimit tė Priskės, rezultatet e tė cilave i ka pėrshkruar nė “Ugolnie mestorozhdenie Albanii. Dani po rezultatam geologo-revizionova obsledovanie i geologo-razvedoēnih rabota 1950-1951” Tirane 1951, “Bureugolnoj mestorozhdenia Priska v NR Albanie” Tirane 1953. Ekipi qė drejtohej nga A. N. Niēugovski gjate vitit 1950 ka bėrė kėrkim zbulimin e vendburimit tė qymyrit Memaliaj, dhe gjatė vitit 1951 tė vendburimit Kėrrabė, ku kanė punuar edhe A. T. Niēugovskaja dhe hidrogjeologu E. M. Bellih rezultatet e tyre i ka paraqitur nė “Burougolnie mestorozhdenia Memaliaj v NR Albanii” Tiranė 1951; dhe “Burougolnoe mestorozhdenia Krraba v NR Albanii” Tirane 1952. Me kėrkim zbulimin e vendburimit te qymyrit Galush ėshtė marrė A.P.Sollomon, i cili ka pasqyruar nė “Burougolnoe mestorozhdenie Galush” Tiranė 1954. Kurse A. N. Pupishev ka bėrė kėrkim rilevimin nė shkallėn 1:50000 nė pjesėn juglindore tė sinklinalit tė Tiranės, qė i pėrshkruan nė “Geologiceskoe stroenie i uglenosnost jugo-vostoēnoj ēasti Tiranskoj sinklinali” Tirane 1954. Gjatė viteve 1953-1955 Z. Ēeliku ka bėrė kėrkime pėr qymyr nė rajonin Ibė-Mushqeta-Pėllumbas.
Duke filluar nga fundi i vitit 1952 dhe deri me 1956 me zbulimin e vendburimit tė qymyrit Memaliaj ėshtė marrė ekspedita gjeologjike polake. Nė fillim kanė punuar gjeologėt K.Bolechowskiy, M.Panusja, dhe K.Sunderea, tė cilėt mė vonė u zėvendėsuan nga A.Rozkowski, R.Marek, T.Galkiewicz dhe Kostantinowicz. Rezultatet e punimeve i kanė paraqitur nė tre raporte gjeologjike tė shkruar nga M.Rogoz e A.Rozkowski “Predvaritelnij podēet geologiceskih zapasov mestorozhdenija burougolja bassejnov Memaliaj v NR Albanii”, Tiranė 1954; K. Bolechowskiy e A.Rozkowski “Geologiēeskaja dokumentacia IV – go shahtnogo polja mestorozhdenija burougolja Memaliaj” Katoėice 1957; dhe A. Rozkovski e T. Galkiewicz “Zbor wegle burnatnego Memaliaj v Albanskej R.L.” Katowice 30.4.1957.
 Ekspedita gjeologjike pėr kėrkim-zbulimin e mineralit tė kromit, e cila drejtohej nga M.J.Malcev gjatė viteve 1950-1952 ka bėrė vlerėsimin dhe kėrkimin e kromit nė vendburimin e Bulqizės; disa nga rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese Malcev i ka paraqitur nė “Kratkaja objasnitelnaja zapiska o geologorazvedoēnih rabotah za pervoj pollugodie 1951 goda po mestorozhdenia Bulēiza (Albania)” 1951; ndėrsa gjatė viteve 1952-1954 revizionimin e vendburimeve tė kromit dhe kėrkim zbulimin e vendburimit tė Bulqizės i kanė vazhduar Ju.G.Pollurenko dhe E.E. Pljusevishij dhe rezultatet i kanė paraqitur nė “Informacion i shkurtėr mbi revizionimin paraprak tė vendburimeve tė kromit nė R.P. tė Shqipėrisė” 1953, “Geologiēeskij otēet s podsēetom zapasov hromitovih rud po mestorozhdenia Bulēiza v NR Albanii za 1950-1953” Tirane 1954; dhe nė “Operativnij podsēet zapasov hromitovij po mestorozhdenia Bulēiza v NR Albanii” Tiranė 1955.
 Ekipet gjeologjike sovjetike pėr kėrkimin e mineralit tė bakrit nė fillim u morėn me kėrkim-rilevimin gjeologjik nė shkallėn 1:50000 tė rajonit Rubik-Derven-Velė pėr bakėr tė kryer nė vitin 1950 nga A.N.Neelov dhe tė paraqitur nė “Geologiēeskoe stroenie zapadnoj ēasti bassena reka Fandi v Narodnoj Respublike Albanii” Tiranė 1951; me kėrkim revizionimin e vendburimeve dhe shfaqjeve minerale tė bakrit nė rajonet Pukė, Rubik, Korēė, tė hekur-nikelit nė rajonet Librazhd-Pogradec dhe tė boksideve tė kryer gjatė viteve 1950-1951 nga P.M.Hromih dhe tė pėrshkruar nė “Mednorudnie mestorozhdenija rajona Puka, Rubik i Korēa” Tiranė 1951; “Zhelezorudnie i zhelezonikelja mestorozhdenie rajona Elbasan, Librazhd-Pogradec v NR Albania” Tiranė 1952; “Boksidovie mestorozhdenie v NR Albania” Tiranė 1952; tė kėrkim-rilevimit gjeologjik nė shkallėn 1:50000 nė rajonin e Rehovės (Korēė) tė bėrė gjatė viteve 1951-1953 nga E.A. Soboljev dhe V.F.Bul dhe tė pasqyruar nė “Geologiēeskoe stroenie rajona mestorozhdenia mjedi Rehova v okruge Korēa” Tiranė 1954. Gjate viteve 1952-1954 me zbulimin e detajuar tė vendburimit Rubik dhe tė kėrkim-revizionimit nė pjesėn perėndimore tė lumit Fand janė marrė K.N. Sevastianov, M.N. Eremina dhe B.Ja.Mamot, me zbulimin e vendburimit Derven E.N.Ēernovoj dhe V.N.Mezhonin, rezultatet e kėtyre punimeve janė paraqitur nė “Rezultati detalnoj razvedke mestorozhdenia medi Rubik i Derven i poiskovi-revizioni rabot zapadnoj ēast reki Fand v NR Albanii” Tiranė 1954, tė shkrojtur nga M.N.Eremina dhe K.N. Sevastianov.
Nė vitin 1953 Z.P. Makaroēkina ka bėrė punime elektrometrike eksperimentale nė vendburimin e Dervenit, tė cilat i ka pėrshkruar nė “Rezultati opitnih elektrorazvedoēnih rabot na mestorozhdenia Derven v NR Albanii” Tiranė 1953. Ndėrsa studimin e pasurimit tė xeherorėve tė hekurit e ka bėrė N.P.Titkov qė i ka pėrshkruar nė “Otēet isledovaniju obogatimost dvuh prob zheleznoj rude N.R. Albanii” Leningrad 1955.
 B.D. Babiēev gjatė vitit 1953 ka bėrė kėrkim vlerėsimin e shfaqjeve minerale tė hekur-manganit dhe tė polimetaleve, duke i pasqyruar nė “Rudoprojavlenia zhelezo-marganca i polimetalov v NR Albanii” Tirane 1954; kurse A.S. Pospellova ka bėrė kėrkime gjeologjike pėr argjila zjarrduruese dhe magnezite dhe i ka paraqitur nė “Geologo-poiskovie rabota na ogneupornie glini i magneziti v NR Albanii” Tiranė 1954.
Kėto ekspedita nė vitet e para vareshin nga Institucionet pėrkatese sovjetike, dhe disa prej tyre pėrpunimin e materialeve, shkrimin dhe mbrojtjen e raporteve gjeologjike i bėnin nė Moskė ose Leningrad. Nė kėtė kohė volumi fizik i punimeve minerare dhe i shpimeve ka qėnė i kufizuar dhe ėshtė punuar nė mėnyrė sezonale. Pėrveē gjeologėve nė ekspeditat qė merreshin me zbulimin, kanė punuar edhe specialiste shpimi .


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:07:

3. Krijimi i Shėrbimit Gjeologjik Shqiptar

Duke marrė parasysh rėndėsinė e madhe qė kishin kėrkimet gjeologjike per zhvillimin e zgjerimin e industrise sė naftės, asaj minerale dhe te material ndertimit, si dhe pergatitjen e disa specialisteve shqiptare ne lemin e gjeologjise, Keshilli i Ministrave me date 31 gusht 1952 mori vendimin per krijimin e Sherbimit Gjeologjik te Shqiperise- Drejtoria e Pergjithshme e Gjeologjise me cikel te plote dhe me strukturat perkatese jashte Ministrise se Minierave, por ne vartesi te saj. Para shėrbimit gjeologjik u shtruan detyrat e ngutshme zbulimi dhe zgjerimi i rezervave nė vendburimet dhe minierat qė ishin nė shfrytėzim dhe rreth tyre pėr sigurimin e prodhimit dhe rritjen e tij: tė naftės, bitumit, qymyrit, kromit, bakrit; kėrkimin dhe gjetjen e objekteve tė tjerė, tė lėndėve tė para, tė material ndėrtimit etj; si dhe kryerjen e kėrkimeve hidrogjeologjike pėr sigurimin me ujė tė pijshėm tė qyteteve e qendrave tė banuara. Drejtoria e Pergjithshme gjeologjike u organizua dhe filloi veprimtarine e saj te plote mė 1 nėntor 1952, Drejtor i Pergjithshem u emerua Zihni Sinoimeri, kryegjeolog Eshref Pumo i cili 18 dhjetor 1952 kakoi nė Institutin e Lartė Politeknik pedagog dhe Kryetar i Degės sė Gjeologjisė, nendrejtor per anen ekonomiko-administrative Mimi Zhapa dhe kryetar i Deges Gjeologjike Luan Peza. Ne janar 1955 kryetar i Deges Gjeologjike u emerua Teki Biēoku, kurse Luan Peza kaloi pedagog ne Degėn e Gjeologjise te Institutit te Larte Politeknik. Ne maj 1955 Drejtor i Pergjithshem i Gjeologjise u emerua Zenel Hamiti, ndersa Zihni Sinoimeri u be kryegjeolog i Drejtorise se Pergjithshme. Nė kėtė kohė nė degėn gjeologjike kanė punuar teknikėt Dhimitėr Karanxha, Petro Kati, Asti Papa dhe Vangjush Temo, tre tė parėt nė vitin 1955-1956 u larguan pėr tė vazhduar studimet e larta.
Me kompletimin dhe forcimin e Sherbimit Gjeologjik te Shqiperise, sipas nje letre konfidenciale tė kėmbyer midis dy Qeverive, asaj Sovjektike dhe Shqiptare, duke filluar nga 1 korriku 1954 te gjitha ekspeditat gjeologjike, kaluan plotesisht nen drejtimin tekniko-administrativ te Drejtorise se Pergjithshme tė Gjeologjisė, ndėrsa specialistet e huaj punuan per te dhene ndihme teknike ekspeditave dhe ekipeve gjeologjike shqiptare. Nė vitet e para shumica e ekspeditave janė marrė me zbulimin dhe zgjerimin e minierave dhe vendburimeve, ku vazhdonte nxjerrja e mineraleve dhe me pak me kerkimin dhe hapjen e perspektives, nė disa raste ato janė marrė edhe me detyrat e sherbimit gjeologo-markshederik te minierave.
 Ne dhjetor te vitit 1954 prane Drejtorise se Pergjithshme te Gjeologjise u ngrit laboratori kimik, qe bente analizat e kromit e te bakrit, me nje grup te vogel kimistesh me pergjegjes Piro Totozani. Ne fillim te vitit 1955, me ndihmen edhe te specialisteve sovjetike, filloi zgjerimi i laboratorit jo vetem me shtimin e numrit te kimisteve dhe te paisjeve e aparaturave, per te bere analizat kimike te gjithe elementeve te domosdoshem per kerkimet gjeologjike, por u ngriten edhe sektore te tjere, siē ishte ai i analizave spektrale. Ne kete kohe punonin si kimiste Manushaqe Qadhimi, Dhimiter Pinguli, Bediha Jegeni, Sahibe Mandro, Eleni Katundi dhe me analizat spektrale Llazar Pasko. Ne prill te 1955 u ngrit sektori i paleontologjise me Shaban Pinarin, dhe ai i petrografise me Injac Ndoja, bashke me muzeun gjeologjik, qe deri ne kete kohe kishin qene ne Muzeun e Shkencave tė Natyrės; gjithashtu u ngriten grupi i perpunimit te provave, i pergatitjes se shlifeve dhe anshlifeve etj. Keshtu u krijua Laboratori Qendror i Gjeologjise me drejtor Feti Sazani. Ne laborator gjate viteve 1955-1961 ne kohe te ndryshme kane punuar edhe specialiste sovjetike per analizat kimike e spektrale, per percaktimet faunistike (E.N.Mjatluk, E.A. Sudakova dhe E.A.Hramaja); per petrografine (V.Kirkinskaja, A.Veliēka, V.Batalin, B.Kriatov, Kollbanceva, V.A.Baboshin); per mineralogji, (O.V.Kruze, E.Ivanovna); per mineragrafi (E.Vaganova) etj.
Disa nga rezultatet e percaktimeve E.N.Mjatluk i ka pėrgjithėsuar dhe pershkruar ne punimet “Mikrofauna tretiēnih otllozhenji neftenosnoj plloshadi Albani” Leningrad 1955 dhe “Foraminiferi miocenovi otllozhenij NR Albanii” Tirane 1960, ndersa A. Sudakova nė “Rezultati robot laboratori mikrofauni za period s dekabrja 1955 i po julie 956” Tirane 1956. Kurse V.A Baboshin disa nga rezultatet i ka pershkruar ne artikujt “Materiale mbi petrografine e shkembinjve ultrabazike te Shqiperise Verilindore” (shkruar bashke me I.Ndojaj) Bul.USHT. seria e Shk.Nat. Nr.2, Tirane 1957, ne “Dajkajt e granitit ne Korab” (shkruar bashke me A.S Belajev) Bul. USHT. ser.Shk.Nat.Nr.2, Tirane 1958 dhe ne “Zhedriti dhe spiroliti minerale interesante nga Kami” Bul.USHT.ser.Shk.Nat. Nr.1 Tirane 1962. E. Vaganova ne “Mineralogiceskij sostav rud mestorozhdenia Kurbnesh” Tirane 1960 (shkruar bashke me A. Ēina).
 Ne tetor 1955 Keshilli i Ministrave shqyrtoi propozimin e paraqitur nga Drejtoria e Pergjithshme e Gjeologjise, dhe mori vendimin per zgjerimin e kerkimeve gjeologjike dhe forcimin e Sherbimit Gjeologjik. Nder te tjera u vendos qe Drejtoria e Pergjithshme e Gjeologjise te shkeputej nga Ministria dhe te kalonte ne vartesi te drejtperdrejte te Keshillit te Ministrave dhe te merrej me kerkimet e studimet gjeologjike perspektive, te cilat do te zgjeroheshin dhe fuqizoheshin. Ndersa me minierat dhe vendburimet qe ishin ne shfrytezim do te merrej sherbimi gjeologo-markshederik i Drejtorise se Minierave ne Ministri, me kryegjeolog Xhafer Lesha, si dhe sherbimi gjeologjik kantieral ne Kombinatin e Naftes ne Kuēove me kryegjeolog Servet Pasho. Megjithe kete zbulimin gjeologjik per shtimin e rezervave minerale ne disa vendburime te rendesishme si ne Bulqize, Kurbnesh e Derven, Memaliaj e Mborje Drenove e vazhduan ekspeditat gjeologjike.
 Ne janar te vitit 1956, u mbajt konferenca e pare gjeologjike e Shqiperise, ne te cilen u diskutuan rezultatet e kerkimeve gjeologjike te arritura gjate viteve 1954-1955 dhe rritjen e efektivitetit te kerkimeve gjeologjike per vitin 1956 dhe per te ardhmen. Ne konference referuan duke paraqitur rezultatet e arritura te gjitha ekspeditat dhe ekipet gjeologjike, dhe ne te moren pjese te gjithe gjeologet qe punonin ne Shqiperi mbi 50 veta, shqiptare, sovjetike dhe polake; shumicen e pjesemarresve e perbenin gjeologet ruse. Nga gjeologet shqiptare moren pjesė T. Biēoku, E. Pumo, L. Peza, Z. Meko, H. Topēiu, S. Pasho, Xh. Lesha, I. Ndojaj, Sh. Pinari, F. Prenjasi, S. Dede, Z. Ēeliku. Konferenca u drejtua nga T. Biēoku i cili mbajti dhe referatin “Mbi rezultatet e kėrkimeve gjeologjike gjatė viteve 1954 – 1955 dhe detyrat pėr tė ardhmen”. Z. Sinoimeri ndodhej me sherbim jashte shtetit.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:08:

4. Fuqizimi i Gjeologjisė dhe krijimi i ndėrmarrjeve Gjeologjike

Duke parė zhvillimin e madh qė kishin marrė dhe po merrnin kėrkimet gjeologjike dhe me qėllim qė tė forcohej dhe pėrsosej me tej Shėrbimi Gjeologjik, nė nėntor 1956 me propozim te Drejtorise se Pergjithshme te Gjeologjise, Keshilli i Ministrave vendosi riorganizimin e Sherbimit Gjeologjik dhe krijimin e Komitetit Shteteror te Gjeologjise duke filluar nga 1 janari 1957, krijimin e disa ndermarrjeve gjeologjike, permiresimin e trajtimit ekonomik te punonjesve te gjeologjise, ku perveē rritjes se pagave u vendos edhe shperblimi per vjetersi dhe veshtiresi ne pune, dhenia falas e veshmbathjes etj. Gjithashtu u vendos qe t’i kerkohej Qeverise Sovjetike qe te jepte nje ndihme me te madhe me specialiste gjeologe, si dhe Qeverive te shteteve te ish Demokracive Popullore, qe edhe ato te ndihmonin me specialiste gjeologe ne kerkimin e disa mineraleve konkrete (Polonise per qymyre, Gjermanise per fosforite, Ēekosllovakise per hekur-nikel, Hungarise per bokside, Rumanise per kripera dhe Bullgarise per lendet e para per industrine e qelqit e qeramikes).
 Detyrat e vėna para Komitetit Shtetėror tė Gjeologjisė ishin tė shumta: Tė zgjeroheshin kėrkim rilevimet nė shkallėn 1: 25 000 nė rajonet perspektivė pėr kėrkimin e naftės e gazit dhe 1: 50 000 nė rajonet pėr kėrkimin e mineraleve tė ngurtė, dhe nė rajonet malore ato 1: 100 000 pėr tė mbuluar Brenda 4-5 vjeteve pothuaj tėrė territorrin e vendit; pėr studimin e fushave minerare u lejua tė pėrdoreshin mė gjerėsisht kėrkim rilevimet 1: 10 000, tė fuqizoheshin kėrkim rilevimet pėr naftė e gaz, bitum, qymyr, krom, bakėr, tė fillonin gjerėsisht kėrkimet pėr hekur-nikel, mineralet e rallė e tė ēmuueshėm, fosforite, bokside, minerale industrial, lėndė tė para pėr ēimento, qelq-qeramikė, materiale ndėrtimi etj; pėrdorimi i metodave komplekse gjeologo-gjeofizike e gjeokimike tė shoqėruara me analiza tė plota kimike, e studime petrografike-mineralogjike, paleontologjike etj; zgjerimi I studimeve hidrogjeologjike etj.
Kryetari i Komitetit Shteteror te Gjeologjise u emerua Panajot Plaku, zv/kryetar i pare Zenel Hamiti, kryegjeolog Zihni Sinoimeri dhe kryeinxhinier Ligor Gurra, kryetar i Deges Gjeologjike te Komitetit ishte Teki Biēoku. Ne maj te vitit 1957 me arratisjen e Panajot Plakut ne Jugosllavi, ne udheheqjen e Komitetit u bene disa ndryshime. Kryetar i Komitetit Shteteror te Gjeologjise dhe Minister Shteti u emerua Xhaferr Spahiu, zv/kryetar i Komitetit dhe kryegjeolog u emerua Teki Biēoku, kurse Zihni Sinoimeri kaloi ne Universitetin Shteteror te Tiranes, Kryetar i Degės Gjeologjike nė Fakultetin e Inxhinierisė, ndersa Eshref Pumo u emerua kryetar i Deges Gjeologjike ne Komitetin Shteteror te Gjeologjise.
 Gjate muajve mars-maj 1957, grupe specialistesh te Komitetit Shteteror te Gjeologjise, te Ministrise se Industrise e Minierave dhe te Kombinatit te Naftes te ndihmuar dhe nga specialiste ruse qe kishin ardhur posaēerisht, u moren me perpilimin e projekt planit perspektiv 1957-1975 per zhvillimet e gjeologjise, te naftes, te minierave, te industrise kimike, te metalurgjise etj.
 Ne vitin 1957, prane Komitetit Shteteror te Gjeologjise u ngrit Fondi Qendror i Gjeologjise (Arkivi) dhe pergjegjese u caktua Veronika Meko. Ne te filloi grumbullimi, sistemimi, regjistrimi dhe skedimi i te gjithe materialeve dhe dokumentimeve gjeologjike qe gjendeshin, si ato te paraēlirimit qe ishin kryer nga gjeologe apo shoqeri te huaja, ashtu edhe ato pas vitit 1950 te bera nga ekspeditat dhe ekipet e ndryshme gjeologjike. Qe ne kete kohe u vendos norme e detyrueshme, qe ēdo projekt, raport apo relacion i ēfaredo studimi, kerkimi apo zbulimi gjeologjik nga kushdo qe te behej te depozitohej ne 1-2 kopje ne Arkivin Qendror te Gjeologjise. Po ne vitin 1957 u ngrit edhe biblioteka shkencore e gjeologjise.
 Ne maj te vitit 1957 perfunduan Degėn e Gjeologjise ne Institutin e larte Politeknik ne Tirane 14 gjeologet shqiptare te pergatitur ne vend: Feti Arkaxhiu, Refik Bulaj, Petro Ēili, Xhelil Karkanaqe, Vangjel Liko, Vangjel Llazo, Petro Meksi, Protoko Murataj, Hazbi Shehu, Rexhep Shehu, Niko Shkodrani, Ismail Turku, Luan Vinjau, Makbul Ylli; ndersa Mark Boriēi u diplomua inxhinier miniere i cili mbaroi me korrespodencė..
Eshte per te vene ne dukje se Sherbimi Gjeologjik i Shqiperise qe nga krijimi dhe deri ne fund te vitit 1965, ka qene unik per kerkimin e te gjithe mineraleve, ai bente edhe kerkimet gjeologjike per nafte e gaz, perfshire edhe dhenien e puseve te shpim kerkimeve te thella per nafte e gaz, dhe ndjekjen e rezultateve te tyre.
 Me vendim te Keshillit te Ministrave te dates 9 Dhjetor 1957, disa nga ekspeditat gjeologjike u organizuan ne Ndermarrje. Keshtu me 1 Janar 1958 u krijuan 6 Ndermarrjet e para gjeologjike.
 Ndermarrja gjeologjike e kerkimeve per nafte, gaz dhe bitum, me qender ne Vlore, e cila do tė merrej me kryerjen e rilevimeve gjeologjike ne shkallet 1:25 000, 1:50 000 dhe 1:100 000 ne rajonet jug-perendimore, perspektive per kerkimin e naftes, gazit, punimet gjeofizike, shpimet strukturore, studimet stratigrafike dhe tematike pergjithesuese pėr studimin e ndėrtimit gjeologjik dhe perspektivės naftėgazmbajtėse tė rajoneve tė ndryshėm, gjetjen dhe pėrgatitjen e strtukturave tė reja pėr shpim kėrkime dhe caktimin e puseve tė thellė tė kėrkimit. Drejtor ka qene Nesti Qafėzezi (Janar 1958 –Dhjetor 1961) dhe kryegjeolog Protoko Murataj (1958-1961). Ne Janar 1962 kjo ndermarrje u shkri dhe aktiviteti i saj gjeologjik u perfshi ne Drejtorine e pergjitheshme te kerkimeve te naftes me qender ne Kucove.
 Ndermarrja gjeologjike komplekse, me qender ne Tirane, qe do tė merrej me kryerjen e rilevimeve gjeologjike ne shkallet 1:50000- 1: 100000 pėr mineralet e ngurtė, pėr studimin e ndėrtimit gjeologjik dhe perspekivėn mineralmbajtėse tė rajoneve tė ndryshėm, gjetjen e objektivave pėr kėrkim vlerėsimin e tyre, kerkimin e fosforiteve, asbestit, mineraleve tė ēmumueshėm tė rallė, mineraleve industriale etj, kryerjen e punimeve gjeofizike pėr kėrkimin e mineraleve tė ngurtė dhe punimet topogjeofizike pėr zbulimin e vendburimeve, llogaritjen e rezervave dhe dorėzimin e tyre pėr shfrytėzim minierave. Drejtorė kanė qene Skender Xhuglini (Janar 1958- Shkurt 1966), Selo Reso Shkurt 1966- Korrik 1976), Avni Mece (Tetor 1976-Tetor 1977), Esat Daja (Nentor 1977-Nentor 1981), Vangjel Liko (Nentor 1981- Prill1990), Bashkim Lleshi (Prill 1990-Janar 1992), Enver Fezolli (Shkurt 1992-Janar 1998), Polikron Vaso (Janar 1998-vazhdim). Krygjeolog kane qene Niko Shkodrani (Mars 1958-Prill 1961), Virgjil Buda (Prill 1961Tetor 1964), Niko Shkodrani (Nentor 1964- Nentor 1971), Ni***or Alikaj (Janar 1972- Korrik 1975), Fredi Konomi (nentor 1975- Qershor 1985), Pellumb Kokona (Qershor 1985- Korrik 1992), Mentor Lamaj (Korrik 1992-Prill 1993), Polikron Vaso (Maj 1993- Janar 1998).
 Ndermarrja gjeologjike e kerkimeve per krom me qender ne Bulqize, e cila do tė merrej me kėrkim zbulimin e vendburimit tė kromit Bulqizė e zgjerimin e tij nė tė katėr drejtimet, dhe ---------- tė vendburimit tė kromit Thekėn, Krastė, Selisht, Manazdre etj, kryerjen e kėrkim – rilevimeve nw shkallėn 1: 10 000, pėr gjetjen e objekteve dhe vendburimeve tė rinj, kėrkimin e mineraleve tė ndryshme nė rrethet e Dibrės e Matit. Zbulimin e vendburimeve, llogaritjen e rezervave dhe dorėzimine tyre pėr shfrytėzim. Drejtorė kanė qene Ferit Alla (Janar 1958- Shtator 1960), Tosun Spahiu (Tetor 1960- Gusht 1966), Mexhit Shehu (Shtator 1966-Prill 1967), Ferit Alla (Maj 1967- Prill 1972), Ismail Losha (Maj 1972- Gusht 1977), Hasan Hajdari (Shtator 1977- Tetor 1980), Isuf Latifi (Nentor 1980- Tetor 1983), Halil Hallaci (Nentor 1983- Mars 1987), Bajram Puca (Prill 1987- Shkurt 1989), Sefedin Shabani (Shkurt 1989- Prill 1992), Jashar Gjoka (Maj 1992- Gusht 1996), Vesel Hoxha (Gusht 1996 – Tetor 1996), Bujar Toci (Tetor 1996- Shtator 1997), Sulejman Alija (Shtator 1997- vazhdim). Kryegjeolog kane qene Virgjil Buda (Dhjetor 1958- Maj 1960), Xhelil Karkanaqe (Qershor 1960- Janar 1961), Sefedin Qorlaze (Shkurt 1961- Korrik 1971), Bashkim Lleshi (Gusht 1971- Mars 1973), Irakli Premti (prill 1973- Maj 1976), Sali Bushi (Maj 1976- Maj 1979), Koco Gushi (Qershor 1979- Korrik 1979), Besnik Balla (Korrik 1979 - 1981), Sefedin Qorkaze (Tetor 1981- Prill 1984), Sefedin Shabani (Prill 1984- Shkurt 1989),Sulejman Alija (Shkurt 1989-Qershor 1992), Adil Alku (Qershor 1992- Maj 1996), Hasan Hajdari Maj 1996- Prill 1998).
 Ndermarrja gjeologjike e kerkimeve per baker me qender ne Rubik, e cila do tė merrej me kėrkim – zbulimin e vendburimeve tė bakrit Rubik, Derven, Kurbnesh, Spaē, llogaritjen e rezervave dhe dorėzimin pėr shfrytėzim minierave. Kryerjen e kėrkim rilevimeve gjeologjike 1: 10 000 pėr gjetjen e objekteve dhe vendburimeve tė rinj. Kryerjen e kėrkimeve pėr bakėr e minerale tė tjerė nė rrethet Mirditė e Pukė. Drejtorė kanė qene: Bajram Cuku (Janar 1958- Dhjetor 1963), Preng Pepa (janar 1964- Shtator 1968), Vasfi Duka (Tetor 1968- Korrik1970), Pal Mehilli (Gusht 1970-Korrik 1973), Ramazan Vladi (Korrik 1973- Korrik 1975), Gjin Shurdhi (Gusht 1975- Maj 1978), Ded Kolndreu (Maj 1978- Shtator 1984), Viktor Doda (Tetor 1984- Qershor 1987), Xhevair Meta (Qershor 1987-Shtator 1989), Dode Shtjefanaku (Tetor 1989- Korrik 1992), Mehmet Spaho (Gusht 1992- Dhjetor 1994), Martin Legisi (Janar 1995-Shtator 1996), Nikoll Ndreca (Tetor 1996- Janar 1999), Dode Shtjefanaku (Shkurt 1999- vazhdim). Krygjeolog kane qene Refik Bulaj (Janar 1958- Gusht 1965), Vasfi Duka (Gusht 1965- Shtator 1968), Vasil Grillo ( Tetor 1968- Korrik 1972), Haxhi Pulaj (Korrik 1972- Dhjetor 1976), Lirim Hoxha (Janar 1977- Qershor 1987), Dode Shtjefanaku ( Korrik 1987- Dhjetor 1989), Martin Legisi (Janar 1990- Qershor 1995).
 Ndermarrja gjeololgjike e kerkimeve per hekur –nikel me qender ne Pogradec, e cila do tė merrej me kėrkim – zbulimin e vendburimeve tė hekur-nikelit Pishkash e objektet pėrreth, Pėrrenjas, Bushtricė, Xhumagė e Liqeni i Kuq, Ēervenakė e Guri Kuq; tė kėrkimit tė kromit Memlisht, Katjel, nė objekte e Shebenikut; tė qymyrit Alarup, Verēun etj; tė kėrmit tė mineraleve nė rrethet Pogradec, Librazhd etj, zbulimine vendburimeve, llogaritjen e rezervave dhe dorėzimin pėr shfrytėzim. Drejtore kane qene: Sotir Jorgji (Janar 1958- Dhjetor 1958), Pandi Thomaj (Janar 1959- Dhjetor 1968), Asqeri Xhixho (Janar 1969- Dhjetor 1970), Pandi Thomaj (Janar 1971-Dhjetor 1978), Robert Stoja (Janar 1979- Mars1988), Kristaq Dhima (Prill 1988- Tetror 1992), Sotiraq Plaku (Nentor 1992- Dhjetor 1997), Zyko Zeqollari (Janar 1998-vazhdim).
Krygjeolog kane qene: Vangjel Llazo (Janar 1958- Shtator 1959), Feti Arkaxhiu (Shtator 1959- Dhjetor 1962), Perikli Jani (Janar 1963- Qershor 1968), Sherif Bega (Korrik 1968- Mars 1978), Isuf Kelo (Prill 1978- Dhjetor 1978), Kristaq Dhima (Janar 1979- Mars 1988), Avni Hamzallari (Prill 1991- Prill 1998).
 Ndermarrja gjeologjike per kerkimin e kromit ne Kam Tropoje u krijua ne Janar 1958, por ne Janar 1960 u transferua me qender ne Kukes, eshte marre me kerkimin e kromit, nė vendburimin Kam e objektet nė afėrsi, Vlahėn Kalimosh etj, bakrit nė vendburimin Gjegjan e objektet e tjerė, tė hekur – nikelit nė rrethin e Kukėsit, tė boksideve nė rajonin e Valbonės, tė kėrkim rilevimit nė shkallėn 1: 10 000 pėr gjetjen e objekteve e vendburimeve tė rinj, tė kėrkimit tė mineraleve nė Kukės e Tropojė, zbulimin e vendburimeve, llogaritjen e rezervave dhe dorėzimin pėr shfrytėzim. Drejtore kane qene: Rustem Bajrami (Janar 1958- Dhjetor 1959), Adem Doci (janar 1960- Dhjetor 1960), Shani Manga (Janar 1961- Gusht 1962), Rustem Bajrami (Shtator 1962- Nentor 1975), Bajram Hajdari (Nentor 1975- Korrik 1976), Vangjel Liko (Gusht 1976- Tetor 1981),Ilir Molla (Nentor 1981- Mars1985), Faik Kerpaci (Mars 1985- Janar 1990), Shefki Cena (Janar 1990-Korrik 1994), Faslli Tota (Gusht 1994- Janar1998),Zaim Karanxha (Janar 1998- vazhdim). Kryegjeolog kane qene :Qazim Caku (Janar 1959- Shkurt 1961), Haki Caslli (Mars 1961- Korrik 1963), Hamit Noka (Korrik 1963- Nentor 1970), Bilbil Shehu (Nentor 1970- Janar 1974), Riza Selimi (Shkurt 1974- Dhjetor 1979), Hamit Noka (Dhjetor 1979- Gusht 1982), Bilbil Shehu (Shtator 1982- Mars 1987), Bislim Boshnjaku (Prill 1987-Dhjetor 1992), Riza Selimi (Janar 1993- Mars 1996), Muhamet Elezi (Prill 1996- Shkurt 1998).
Pervec gjashtė ndermarrjeve te para gjeologjike me vendim te qeverise te dates 22 Dhjetor 1958, ne Janar 1959 u krijuan Ndermarrje hidrogjeologjike me qender ne Tirane, e cila do tė merrej me kerkimet hidrogjeologjike per sigurimin me uje te pijshem te qyteteve, qendrave te banuara, fshatrave, sigurimin me uje te industrise, rilevimet hidrogjeologjike si dhe studimin e konditave hidrogjeogjike te minierave dhe vendburimeve te mineraleve te dobishme, kryerjen e shpim kėrlimeve dhe shpim shfrytėzimeve pėr uje, llogaritjen e rezervave tė ujit, dhėnien pėr shfrytėzim tė objekteve, studimin dhe vrojtimin e pellgjeve ujėmbajtėse. Drejtore kane qene: Eqrem Micolli (Janar 1959- Qershor 1971), Xhavit Sheganaku (Shtator 1971- Maj 1983), Ibrahim Tafili Maj 1983- Janar 1991), , Guxim Bisha (shkurt 1991- Qershor 1994),Nazmi Rudi (Shtator 1994- Janar 1998), Gogo Gjivogli (Prill 1998- Nentor 1998). Kryehidrogjeolog kane qene:Alaudin Gjata (Janar 1959- Qershor 1963), Spiro Mitro (Korrik 1963- Qershor 1966), Xhavid Sheganaku (Korrik 1966- Prill 1971), Ibrahim Tafili (Prill 1971- Qershor 1973), Arqile Lako (Korrik 1973- Qershor 1975), Ibrahim Tafili (Korrik 1975- Maj 1983),Romeo Eftimi(Qershor 1983-Shtator 1994), Franko Sara (Shtator 1994- Dhjetor 1994), Fatmir Kalaja (Shkurt 1996- Prill 1998). Ndersa nga viti 1981 kryinxhinier ka qene Jorgji Vevecka.
Ne vitet e para ndermarrjet gjeologjike jane marre me kerkimin dhe zbulimin e disa mineraleve kryesore per ata kohe, me kalimin e viteve ato u moren me kerkimin dhe vleresimin ne kompleks te mineraleve qe permbante teritori ku ato kryenin veprimtarine.
Eshte per te theksuar se drejtoret e ndermarrjeve ne vitet e para nuk kane qene specialist, ata ishin per drejtimin ekonomiko-administrative; kurse drejtimin gjeologo- teknik e benin kryegjeologet, tė cilėt deri ne fund te vitit 1960 jane ndihmuar nga specialistet sovjetik, qė ishin ne ndermarrje me cilesine e udheheqesit teknik per grupin e specialisteve sovjetik.
Duke filluar nga viti 1956 deri ne vitin 1960 kerkim-rilevimet ne shkalle te ndryshme 1:10000, 1:25000, 1:50000 dhe 1:100000 si dhe punimet e tjera moren zgjerim, si ne rajonet perspektive pėr kerkimin e naftes e gazit, ashtu edhe ne rajonet perspektive per kerkimin e mineraleve tė ngurtė.
Nė rajonet perspektive per kerkimin e naftes, per studimin e ndertimin gjeologjik dhe te perspektives naftembajtese u kryen rilevime gjeologjike ne shkalle 1:25000, keshtu gjate vitit 1955 A. I. Nikolenko ka bere kerkim rilevim gjeologjik ne rajonin Vlore – Penkove- Selenice qe e ka paraqitur ne “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftegazonosnosti i bitumonosti ploshēad Vlora-Penkova-Selenica”, kurse N.M. Rozanov ka bėrė rilevimin gjeologjik ne rajonin midis lumit Shushice dhe gjirit te Nartes dhe i ka pershkruar nė “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftegazonosnosti vodorazdela mezhdu rekoj Shushici i zolivom Nartes” Tirane 1956.Gjat viteve 1955-1956 L. A. Kuznjecov, E.A.Sokollova kanė kryer kerkim–rilevime gjeologjike ne rajonin e Kryevidhit, Divjakes, si dhe ne rajonin e Lushnjes, ne kete te fundit E.A. Sokollova u zevendesua nga T.A. Virdina; rezultatet e punimeve i kanė pershkruar “Otēet o rezultatah geologiceskoj semke na plloshcadjah Kryevidh i Guri i Gamares (Divjak)” Vlore 1957; dhe “Otcet o rezultatah geologiēeskoe rabota na rajona g. Lushnja i v ego blizhashēih okrestnostjah” Vlore 1957.Ndersa B.I.Danillov dhe L.Aanillova, kjo e fundit ne vitin e dyte u zevendesua nga V.S:Soboljev, kanė bėrė kerkim rilevim gjeologjike ne rajonet Cakran –Fratar-Aranitas dhe Kruje, rezultatet e te cilave i kanė paraqitur ne “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti provaberezhia r Vjosa na ucastka Cakran-Fratar-Aranitas” Vlore 1956, “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Krujskogo rajona”Vlore 1957 dhe “Geologiēeskoe obosnovania razvedocnoje burenia na neft ucasta Cakran” Vlore 1957. Gjatė viteve 1956-58 L.A.Kozllov dhe L.P.Kozollova kane bere kerkim rilevim gjeologjik ne rajonet Kremenare, Rrogozhine dhe Preze; rezultatet i kane pershkruar ne “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Kremenarskoe plloshcadi” Vlore 1957: “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Rrogozhinskoj plloshēadi” Vlore 1959; “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti plloshēadi Preza” Vlorė 1959; ndersa V.I.Korneev dhe E.A.Korneeva kane punuar ne rajonet Roskovec, Elbasan dhe Dukat, ne rajonin e Dukatit ne vend te E.A.Korneeva, punuan G.I.Shushkov dhe J.P.Tkacev, rezultatet e rilevimeve jane pasqyruar ne “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftegaznosnosti plloshcadi Roskovec”Vlore 1957; “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftegaznosnosti Elbasanskoj Plloshcadi” Vlore 1958; “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftegaznosnosti Dukat plloshcadi” Vlore 1959.G.N.Karceva dhe P.I.Motovillov gjate viteve 1956-1957 kane bere kerkim rilevim gjeologjik ne rajonin e Dumrese, ndersa ne vitin 1958 G.N.Karceva bashke me C.V.Llazarjev dhe V. A. Llobaēov, kerkim rilevimet gjeologjike i kanė kryer ne rajonin e Petreles, rezultatet e punimeve i kanė paraqitur perkatesisht ne “Otēet o rezultata geologiceskoe semki v rajone Dumrei” Vlore 1957-1958 dhe ne “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti rajona Petrela” Vlore 1959.V.S.Sobolev dhe V.I. Gorjaēev gjate vitit 1957 bene kerkim rilevim gjeologjik ne rajonin e Beratit dhe rezultate i kanė paraqitur ne “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Beratskoj plloshcadi” 1958. Po ne vitin 1957 Protoko Murati dhe Koco Plaku kanė bere rilevime gjeologjike ne rajonin e Kavajes qė e kanė pasqyruar “Ndertimi gjeologjik dhe perspektivat e naftes dhe gazit ne rajonin e Kavajes” Vlore 1958. Gjate viteve 1957-1958 N.I.Koshelev dhe L.A.Kosholeva kryen rilevim gjeologjik ne rajonin Peqin-Peze, rezultatet i kanė paraqitur ne “Otēet o rezultatah geologiceskoj semki mashtaba 1:25000 provedennoj v 1957-1958g.g v rajone Peqin –Peza” Vlore 1959.
Kerkim rilevimet ne shkalle 1:25000 vazhduan me te njejtin intesitet edhe gjate viti 1958 nga V.L.Nikitorova dhe A.M. Burago ne rajonin e Shijakut duke i pershkruar ne “Geologocskoe stroenie i perspektivi neftenosti Shijaskoj plloshcadi” Vlore 1959. Nga Koco Plaku dhe Piro Bibaja gjate viteve 1958-1959 ėshtė rilevuar rajoni i Tiranes, qė e kanė paraqitur ne “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva nafgazmbajtese e rajonit te Tiranes” Q.Stalin 1961. Nga M.N.Pankina dhe V.V.Gribkov ne vitin 1958 ėshtė rilevuar rajoni i Molishtit; ndersa gjate vitit 1959, M.N.Pankina dhe Viron Papingji kanė rilevuar rajonin e Fratarit dhe rezultatet i kanė paraqitur perkatesisht ne “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnoti Molishtskoj plloshēadi” Vlore1960 dhe “Geologicskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Fratarskoj plloshēadi” Vlore1960. G.I. Shushkov dhe I.P.Tkaēev ne vitin 1959 kanė rilevuar ne rajonin e Himares dhe kanė pėrshkruar nė “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftegaznosnosti Himarskoj plloshēadi” Vlore 1960. Nė vitin 1960 nė rajonin e Gramshit ka bėrė rilevimin gjeologjik A.M.Burago, e cila u largua pėr arsye shėndetėsore para kohe dhe rezultatet i pasqyroi K. Plaku nė “Relacion mbi ndėrimin gjeologjik dhe perspektivėn naftėgazmbajtėse tė rajonit tė Gramshit” Vlorė 1961; ndėrsa Th. Nasto, V. Papingji, punuan nė rajonet Kote-Plloēė qė i kanė paraqitur nė “Raport mbi ndėrtimin gjeologjik dhe perspektivėn naftėgazmbajtjes tė rajonit Kote-Plloēė nė shkallėn 1: 25 000” Vlorė 1961.
Deri ne fund te vitit 1958 ne kerkimet e naftes zakonisht si rilevime gjeologjike aplikuese janė perdorur ato ne shkalle 1:25000; kurse duke filluar nga viti 1959, kur kerkimet u shtrine ne rajonet, ku strukturat kane permasa te medha, janė perdorur edhe rilevimet gjeologjik ne shkalle 1: 50000 dhe 1:100000.
Keshtu rilevimet gjeologjike ne shkalle 1:50000 janė bere nga V.D.Nikiforodova dhe A.M.Burago ne rajonin e Lezhes dhe rezultatet i kanė paraqitur ne “Rezultati geologiceskoj semki mashtaba 1:50000 Lezhskoj plloshcadi po rabotam 1959 g” Vlore 1960. V.S.Llazarev dhe A.V. Llobacev kanė rilevuar rajonin Berat-Gramsh dhe i paraqiten ne “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti mezhdu recja Devoll i Osum” Vlore 1960; V.V. Gribkov, P:K.Konovallov dhe F.N: Borjeko kanė bere rilevim gjeologjik ne Zhabokike qe e kanė pasqyruar ne “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti mezhdu recja Osumi i Luftinjes” Vlore 1960.
Ne shkallen 1:100000, rilevimi gjeologjik i rajonit Tepelene-Brataj ėshtė bėrė nga V.A.Proshin dhe J.F.Kleinosov gjate viteve 1958-1959 dhe rezultatet i kanė paraqitur ne “Geologiēeskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Tepeleno-Brataskoj plloshēadi” Vlore 1961. Ndersa gjate vitit 1960 ne shkallen 1:100000 janė rilevuar kater rajone te ndryshme: ne rajonin e Permetit kanė punuar V.S. Llazarev dhe A.V. Llobacev dhe i kanė pershkruar ne “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Permetskoj plloshēadi” Vlore 1961; G.J.Shushkov dhe Dhimiter Gjenerali kanė rilevuar rajonin Libohov-Konispol dhe i kanė pėrshkruar nė “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Libohovo-Konispolskoj plloshēadi” Vlore 1961; V. M. Tatarcenko dhe L. J. Zhitnev rilevuan rajonin e Sarandes dhe e kanė pasqyruar nė “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti Saranda plloshēadi” Vlore 1961 dhe J. P. Tkacev e Piro Bibaja rilevuan rajonin e Kėlcyrės dhe i kanė paraqitur nė “Geologiceskoe stroenie i perspektivi neftenosnosti rajona Kelcyra plloshēadi” Vlore 1961.
Nga rilevimet gjeologjike te kryera ėshtė studiuar ndertimi gjeologjik ne thellesi e siperfaqesor ne rajone te ndryshme dhe janė evidentuar dhjetra struktura, per te cilat u rekomandua kompleksi i punimeve te metejshme gjeologo-gjeofizike qe duhej bere. Shkalla 1:25000 e kerkim- rilevimeve gjeologjike eshte treguar me efektivja per gjetjen dhe pergatitjen e strukturave per punimet e metejshme. Ne rastet kur nje pjese e rajoneve te rilevuar ka qene e mbuluar me depozitimet e kuaternarit, rilevimet kane qene te shoqeruara edhe me punimet e shpimit me thellesi deri ne 100m per te zbuluar kuaternarin. Ne pergjithesi rilevimet gjeologjike i jane pergjigjur kondicioneve te shkalles ne te cilen jane bere, por ne to jane verejtur edhe te meta, si per shembull kur suitave te ndryshme nuk u eshte caktuar mosha e vertetė dhe si pasoje ne hartat e rajoneve fqinje nuk perputhen suitat qe ne fakt jane te se njejtes moshe, ne disa raste ndarja ne kate dhe nenkate nuk eshte bere sipas kondicioneve te shkalles perkatese, por jane dhene p.sh. miocen i poshtem, i mesem, i siperm. Ne keto te meta ka ndikuar mungesa e studimeve stratigrafike dhe sidomos atyre biostratigrafike ne kohen qe jane bere keto rilevime.
Per here te pare filluan studimet tematike te stratigrafise te miocenit te mesem, qe janė kryer gjate viteve 1959-1960, nen drejtimin e K. I. Adrianova me pjesmarrjen e E. V. Mjatluk, V. S. Safonova, Asti Papa dhe Pandeli Pashko. Ky ishte i pari studim stratigrafik i plote i miocenit te mesem per vendin tone, i studjuar ne kompleks nga ana litologjike, petrografike dhe faunistike, qe u pershkrua ne”Stratigrafia srednovo miocena NR Albani” Vlore 1961. P.Pashko ka paraqitur nje studim te vecante te faunes “Pelicipodi srednego micenia Albani"1961; kurse A.Papa dhe P. Pashko e kane paraqitur edhe ne studimin gjeolgjik vell. I 1962 “Mioceni i mesem ne Shqiperi”.
 Krahas kerkim rilevimeve gjeologjike, zgjerim moren edhe studimet sizmometrike, qe kryheshin ne disa ekipe, per pregatijen e strukturave per shpim-kerkime te thella per nafte dhe gaz. Gjatė viteve 1955-1957, J. G. Fedotov, L. Ja. Ugolev dhe Hasan Topēiu, studimet sizmometrike i kanė kryer ne Ultesiren Pranadriatike, si dhe ne rajonet Fier –Lushnje, Berat; rezultatet i kanė paraqitur ne “Otēet o seizmorazvedocnih rabotah v 1955g na teritori NR Albani” Vlore 1957; “Otēet o rezultatah seizmorazvedoēnih rabot provedenih v 1956g na teritori NR Albani v juzhnoj casti Priadriaticeskoj nizmenosti” Vlore 1957; “Otēet o rezultatah seizmorazvedoēnih rabot provedenih v 1957 g vo Fieskom, Lushenskom, i Beratskom rajonov” Vlore 1958. Po gjate viteve 1957-1958 studimet sizmometrike janė bere edhe nga I. B. Kuzner ne pjesen e poshteme te lugines se Erzenit dhe ne depresionin Tirane-Ishem qe i kanė pasqyruar ne “Otēet o rezultatah seizmorazvedoēnih rabot provedenih v 1957-1958 gg na plloshcadi nizhnie Erzenskoj vpadini i Tirano-Ishmijskoj depressi” Vlore 1960.
Ne vitin 1958 V. K. Manastirev, H. Topciu dhe A I. Koblenc punimet sizmometrike i kryen ne ultesiren Pranadriatike dhe rezultatet i kanė pershkruar ne “Otēet o rezultatah seizmorazvedoēnih rabot provedenih v 1958 Fierskoj seizmiceskoj partiej”Vlore 1959. Gjatė vitit 1959 punimet sizmometrike u kryen nga V. I. Skibekski dhe E. K. Tokmulina ne rajonet e Kryevidhit e Seman dhe i kanė paraqitur ne “Otēet o rezultatah seizmorazvedoēnih rabot provedenih v 1959 na plloshēad Kryevidh i Seman” Vlore 1960; ndersa A.L. Kunarev, E.V. Kokorin dhe A.I. Koblem kanė bene punime metodiko-eksperimentale ne rajonet Dumre- Kucove-Berat dhe i kanė pasqyruar ne “Otēet o rabota opitno-metodiēeskoj parti na plloshēadi Dumrej-Kucove-Berat” Vlore 1960. R. A. Babivski, I. M. Makeev dhe E. Saliu nė vitin 1960 punimet sizmike i kanė bere ne rajonin e Vlores dhe i kanė pershkruar ne “Otēet seizmiēeskoj parti 1/ 60 Vlorskom rajone1960 g” Vlore 1961; kurse N.Kodheli, N.Leka, E.Veizi i kanė kryer ne depresionin e Myzeqese dhe ne antiklinalin e Ardenices, dhe rezultatet i kanė paraqitur ne “Relacion mbi rezultatet kryesore te punimeve sizmike te kryera ne vitin 1960 ne depresionin e Myzeqese dhe ne stukturen antiklinale te Ardenices” Fier 1961.
Pas nje nderprerje disa vjeēare ne vitin 1960 H.Topciu filloi studimet gravimetrike ne rajonin e Dumrese rezultatet e tė cilave i ka pėrshkruar “Raport mbi punimet gravometrike nė rajonin e Dumresė gjatė vitit 1960” Vlorė 1961.
Ne vitet 50 ne puset e kerkimit te naftes filluan te perdoren gjithe kompleksi i metodave te gjeofizikes kantierale, ne vitet 1951-1953 keto punime u janė detajuar nga D.A.Bronshtejn, ne vitet 1954-1956 nga V. M. Pigrov dhe me pas nga J. L. Afanasjevic; qe nga viti 1956 nė to kane punuar specialiste shqiptar A. Luari, I. Haxhiu dhe K. Zalla.
Per studimin e ndertimin gjeologjik te strukturave te ndryshme dhe pergatitjen e tyre per shpim-kerkime te thella, perveē studimeve gjeofizike qe u permenden, janė kryer shpime strukturore deri ne thellesine 600m. Gjat vitit 1956-1957 keto shpime u bene nga S. D. Lozovoj ne rajonin e Cakranit dhe te ures se Kuēit, te cilat i ka pershkruar ne “Otēet partii strukturnogo burenia o rezultatah provedennih rabot na ucastka Cakran v 1956-1957 gg” Vlore 1957; “Geologiceskoje stroenie Varrezatskoj plloshcadi po materjalam strukturnogo burenia”Vlore 1958. Ndersa ne vitin 1958 janė kryer nga T.A.Vidrina ne jug te rajonit Karbunare-Lushnje dhe rezultatet i ka paraqitur ne “Geologiēeskoje stroenie juzhnoj casti Karbunaro-Lushinskoj plloshēadi po materjalam strukturnogo burenia” Vlore 1958; si dhe nga T. N. Kolesnikni ne rajonin e Beratit dhe te Kullesit, qe i ka pershkruar ne “Objasnitjelnaja zapiska v postanovka srednie gllubokoj strukturnogo burenia na plloshcadi Berat” Vlore1959; “Geologiēeskoje stroenie i perspektivi severnoj cast Kullskoj antiklinali po materiallam strukturnogo burenia” Vlore 1959. Gjate viteve 1959-1961 shpimet strukturale u bene nga S. Hoxha ne rajonin e Elbasanit dhe te Dumrese dhe i ka paraqitur ne “Raport mbi rezultatet e shpimeve strukturale te shpuar ne rajonin e Dumrese ne vitet 1959-1960” Vlorė 1961; “Raport mbi rezultatet e shpimeve ne zonen e Elbasanit ne vitet 1959-60” Vlorė 1961.
 Me pergjithesimin e materialeve gjeologo-gjeofizike te rajoneve te ndryshme te Ultesires Pranadriatike dhe te zones Jonike jane marre specialiste te ndryshem rus edhe shqiptar.
Keshtu S. P. Kosorotov ka analizuar dhe pergjithesuar materialin gjeologjik te rajonit te Pekishtit dhe ka rekomanduar kryerjen e shpim kerkimeve, te cilat i ka paraqitur ne “Mbi vendosjen e shpimeve strukturalo-kerkuese ne zonen e Pekishtit” 1955. S.Pasho duke analizuar te dhenat gjeologjike per vendburime te Kuēovės dhe te Patosit, i ka pershkruar ne artikullin “Ndertimi gjeologjik i vendburimeve te naftes ne Qytetin Stalin dhe Patos” Bul.U.Sh.T. ser. Sh.Nat.,Nr5, 1956.L.O. Gerdxelov ka pergjithesuar materjalet gjeologjik te rajonit Lushnje –Ura e Kuēit per vendosjen e shpim-kerkmeve te thelle dhe i ka pasqyruar ne “Objasnitelnaja zapiska k postanovke gllubokogo razvedocnogo burenia na struktura Lushnja i Varrezat” Vlore 1959; ndersa bashke me L. Ja. Ugolev kane pergjithesuar materjalin per rajonin e Penkoves dhe i kane paraqitur ne”O napravlenii dalneshih geologo- poiskovih rabot v rajone Penkovo”Vlore 1958. M.N. Baranov etj, kane bere pergjithesimin e te dhenave gjeologo-gjeofizike te rajoneve Frakull e Ardenice dhe i kanė parashtruar ne “Otēet o rezultatah obobshenija geologo-gefiziceskih dannih i o dalnejshem napravlenij razvedki na plloshēadi Frakull” Vlore 1958; “Otēet o rezultatah obobshenija geologo-gefiziceskih dannih vi tom cisle razvedocnogo burenia i o dalnejshem napravlenij rabot na plloshēadi Ardenica” Vlore 1958.
T.Bicoku duke qene ne drejtim e sherbimit gjeologjik dhe njekohesisht perfaqesues i perhershem i Shqiperise ne Komisionin e Gjeologjise te Keshillit te Ndihmes Ekonomike Reciproke, ka bere studime e pergjithesime gjeologjike ne teresi apo per fusha te caktuara, si per naften ashtu edhe per xehroret, qe i ka paraqitur ne studimin “Mbi gjendjen, perspektiven dhe rruget e rritjes se efektivitetit te punimeve gjeologo-kerkuese dhe te zbulimit per nafte dhe gaz ne Republiken Popullore te Shqiperise” te cilin e ka referuar ne mbledhjen e perbashket te Komisionit te Gjeologjise dhe te Komisionit te Naftes, te mbledhur ne Tirane ne muajin Maj 1958, ka paraqitur gjendjen e studimeve gjeofizike “Sostojanie geofiziceskih metodov primeniaemih v N.R.Albani”Tirane 1959, referuar ne Komisionin e Gjeologjise, ndersa bashke me S. Pashko perpiluan raportin permbledhes per vleresimin e rezervave prognoze te naftes dhe te gazit te teritorit te Shqiperise dhe ne baze te ketij vleresimi perpunuam drejtimet me racionale te punimeve gjeologjike te kerkimit dhe te zbulimit per periudhen 1960-1980, qe e paraqiten dhe referuan ne mbledhjen e perbashket te Komisionit te Gjeologjise dhe Komisionit te Naftes te mbledhur ne Moske nė mars 1961.
N.P.Kuznecova gjate viteve 1959-1960 ka bėrė pergjithesimin e te dhenave gjeologo-gjeofizike per rajonet Fushe Kruje, Arapaj dhe Bubullime dhe i ka paraqitur ne “Obosnovanie zalozhenia poiskovo razvedocnih skvazhin severo- vostoēnee naselonogo puntka Fushe –Kruja” Vlore 1960; “Obosnavanie zalozhnia poiskovo- razvedocnih skavazhin na plloshēadi raspolozhenii jugo-vostoncnie naselenia punkta Bubullima” Vlore 1960; ndersa N.P.Kuznecova bashke me J.A.Shipkov dhe B.Alia kanė bere pergjithesimin e materjaleve per rajonin Arapaj, Bubullim e Roskovec dhe i kanė pasqyruar ne “Objasnitelnaja zapiska k voprosu zalozhenia stukturno poiskovih i razvedoēnih skvazhin ucastka Arapaj” Vlore 1960 dhe “Obosnovanie zalozhenia strukturnih skvazhin v juzhnoj ēasti depresii Myzeqe na ucastkah Arapaj-Bubullima-Roskoveckoj vpadin” Vlore 1960. K.K. Makarov ka pergjithesuar materjalet e rajonit te Durresit qė i ka pasqyruar nė “Objasnitjelnaja zapiska po voprosu o postanovke razvedcnogo burenia na Durrskoj plloshēadi”Vlore 1960.
Prof. Dr. B.F.Djakov (zv. Drejtor i Insitutit VNIGRI) dhe A.V. Fomin gjate qendrimit ne Shqiperi per konsultime kanė shfaqur mendimet e tyre per problemet e kerkimit dhe te zbulimit te naftes ne “Geologiceskaja zapiska po nekotorim voprosam poiskov i razvedki nefti v N.R.Albani”1960
• Ne veren e vitit 1960 erdhen ne Shqiperi nje grup shkenctaresh rus te kryesuar nga Akademik M F Mircink, nga Ju N Godin, S N Simakov, A.N. Mustafinov, P I. Lenicki, F F Dunaev, qe qendruan ne Shqiperi me teper se nje muaj, te cilet bashke me specialiste shqiptare,pasi u njohen me gjendjen, analizuan te dhenat dhe rezultatet e studimeve gjeologo-gjeofizike dhe te shpim kerkimeve te thella, duke shikuar bashkerisht ne terren te gjitha rajonet e strukturat qe paraqisnin interes per kerkimin e naftes dhe perpiluan harten tektoniko-strukturore ne shkallen 1: 200000 te pjeses jug-perendimore te Shqiperise, si dhe u kembyen mendime per studimin qe do te pergatitej me vone pas kthimit te tyre ne Moske, por qe nuk ju paraqit pales shqiptare per shkak tė prishjeve te mardhenjeve ndershtetrore. Mendimet paraprake ata i kane paraqitur ne “Dokllad grupi sovjetokih specialistov o sostojanii i napravlnih geologorazvjedocnih rabot na neft i gaz, razrabotke i eksplotacii neftjanih mestorozhdenije v N R Albani” Tirane 1960.
• Si rezultat i kryerjes se punimeve gjologjike, i studimeve gjeofizike, vecanerisht i atyre sizmike, te shpimeve strukturore me thellesi deri 600m dhe punimeve te tjera, u pergatiten dhe iu nenshtruan shpim-kerkimeve te thella per nafte e gaz disa struktura.
Ne te njejten kohe zgjerim dhe rritje pesuan shpim- kerkimet e thella .Pervec Kucoves dhe Patosit, ku ato kryheshin me pare, filluan te behen edhe ne disa struktura te tjera te Ultesires Pranadriatike si ne Ardenice e Frakull, Pekisht, Penkove, Panaja, Cakran, Kryevidh ,Golem, Seman etj. dhe ne menyre te vecante ne Marinez, Bubullime etj. Volumi i ketyre shpimeve nga 15000 ml. ne vitin 1954 arrit ne 70000ml ne vitin 1960.
Ne ndermarrjet e shpimit dhe te nxjerrjes se naftes kane punuar si krygjeolog Ziver Meko, Beqir Alija, Sabaudin Starova, Myftar Sinemati, Niko Xheka etj .
Interpretimi i te dhenave te grumbulluara nga shpim kerkimet dhe drejtimi i metejshem i tyre behej bashkerisht me gjeologet e Kombinatit te Naftes dhe te ish Komitetit Shtetror te Gjeologjise (Drejtorise se Pergjitheshme te Gjeologjise), perfundimet dhe rekomandimet perkatese shqyrtoheshin dhe miratoheshin ne keshillin teknio- shkencor te Komitetit Shtetror te Gjeologjise. (Drejtorise se Pergjitheshme te Gjeologjise).
Perveē zgjerimit te vendburimeve te naftes tashme te njohur Kuēove dhe Patos, ne Maj te vitit 1957 u zbulua vendburimi i ri i naftes Marinez, i cili beri nje kthese te rendesishme ne rritjen e prodhimit te naftes, ndersa ne vitin 1958 u zbulua vendburimi i gazit Frakull.
Ne studimin e ndertimit gjeologjik te zonave te jashtme te Shqiperise dhe vleresimin e perspektivave naftgazmbajtese te tyre, nje kontribut te rendesishem kane dhene gjeologet sovjetik (Ruse) qe kane punuar gjate viteve 1950-1960 ne rajonet te ndryshme te Shqiperise, sidomos duhet thekesuar kontributi i madh i Z.A. Mishunines, si dhe i S.P. Kosorotov, L.O.
Gerdzellov dhe S. Kozirev, te cilet ne periudha te ndryshme kane drejtuar grupet e specialisteve sovjetike qe kane punuar ne kerkimet e naftes.
Krahas specialisteve sovjetike, ne studimin dhe drejtimin e kerkimeve gjeologo-gjeofizike dhe te shpim kerkimeve te thella per nafte dhe gaz per ate kohe dhe me vone, rol te madh kane luajtur specialistet shqiptar Teki Biēoku, Servet Pasho, Ziver Meko, Hasan Topēiu, Beqir Alija, Koēo Plaku, Protoko Murataj,Hilmi Halimi, Milto Gjikopulli, Peraq Xhaēka, etj, qe kane marre pjese aktive e te vazhdueshme ne gjithe veprimtarine e kerkimeve gjeologjike pėr naftė e gaz, ne vendosjen e puseve te shpim kerkimeve te thella, ne ndjekjen e analizimin e rezultateve dhe drejtimin e metejshem te tyre.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:10:

*
* *

• Ne rajonet perspektive per kerkimin e mineraleve tė ngurtė zakonisht jane perdorur kerkim-rilevimet gjeologjike ne shkalle 1:50000, per studimin e ndertimin gjeologjik dhe te mineralmbajtjes. Keshtu ne vitin 1955 ne pjesen jugore te Mirdites L.I Kisilev ka bėrė kerkim rilevimin gjeologjik dhe rezultatet i ka pershkruar ne "Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie juzhnoj casti Mirditi” Tirane 1955. Po ne vitin 1955 E. Pumo dhe L. Peza kanė bėrė kerkim-rilevim gjeologjik ne shkallen 1;50000 ne sinklinalin e Mokres dhe i kanė paraqitur E. Pumo nė “Raport i rezultateve te kerkimeve gjeologjike paraprake per qymyr brun ne rajonin e Mokres-zona B” Tirane1956, dhe L Peza “Punime gjeologjike te kryera ne zonen jugore te Mokres zona A” Tirane 1956, si dhe nė artikullin e perbashket “Disa njohuri mbi ndertimin gjeologjik te struktures sinklinale te Mokres” Bul. USHT. ser. Shk Nat. Nr. 1, 1958. E. Pumo ka bėrė vrojtime gjeologjike edhe nė rajonin e Rragamit (Shkodėr), qė i ka pėrshkruar nė artikullin "Disa vėrejtje paraprake mbi ndėrtimin gjeologjik tė Rragamit Shkodėr" Bul.Shk. Nat. Nr.1, 1956. Ne vitin 1956 S. Dede bashke me studentet e degės sė Gjeologjise te Insitutit Politeknik (R. Shehu, Xh. Karkanaqe P. Cili, V. Buda dhe Q.Caku) kanė bėrė kerkim rilevim gjeologjik tė pjesės qendrore dhe jugore tė masivit ultrabazik tė Bulqizės, ndėrsa gjatė vitit 1957 ka bėrė disa plotėsime dhe korrigjime dhe rezultatet i ka pėrshkruar nė “Ndėrtimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme tė pjesės qendrore dhe jugore tė masivit ultrabazik tė Bulqizės” Tiranė 1957, dhe ne disertacionin “Geologiēeskoe stroenie Bulēiskogo massiva ultraosnovnih porod i zakonomernosti rasprostranenie hromitovih mestrozhdenie (Albania)” Moskva 1960; ndersa disa perfundime i ka paraqitur edhe nė artikullin “Mbi problemin e duniteve dhe lidhja e tyre gjenetike me vendburimet e kromit” Bul:USHT ser: Shk. Nat. Nr.1 1961
T. Biēoku, ka bėrė njė paraqitje tė mineraleve tė Shqipėrisė nė artikullin “Pasuritė minerale tė vendit tonė” Rr. Partisė, Nr.8, 1956, si dhe ka analizuar studiueshmėrinė e territorit tė Shqipėrisė nė “Dokllad o sostojanii izuēenosti territori Narodnoj Respubliki Albanii i predlozhenija ob usileniju geologo- semoēnih rabot” Tirane 1957; si dhe metodat e llogaritjes se rezervave te mineraleve te dobishme ne “Informacijah o sushēestrujushcih klasifikacijah sposobah i formah uceta zaposov poleznih iskopaemih” Tirane 1957, te dy materialet e fundit jane paraqitur dhe referuar ne Komisionin e Gjeologjise, tė mbledhur nė Moskė.
N.A. Berkalev gjate viteve 1956-1957 ka bėrė rilevim gjeologjik ne masivin ultrabazike te Lures qė i ka paraqitur ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie rajona Lurskogo ultraosnovnogo masiva po materjaliam geologiēeskoj semki 1956-1957 gg” Tirane 1958. Gjate viteve 1956-1958 E.S. Zhadan ka bėrė rilevim gjeologjik te pjeses qendrore te rajonit te Mirdites, rezultatet i pershkroi ne raportin “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie rajona Mirditi 1956-1958 gg” Tirane 1958.
G.S Bezcastnov dhe R.V. Kollbancev gjate viteve 1957-1958 kane bėrė rilevim gjeologjik ne rajonin e Pukes si dhe 1:10 000 te rajonit te Tuēit qė i kanė pasqyruar “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie Pukskogo rajona” Tirane 1959 dhe “Kratkaja pojasnitelnaja zapiska k skematiceskoj (polevoj) geologiceskoj karte m-ba 1: 10000 medsoderzhashēevo kolcedanogo mestorozhdenia Miqesia” Tirane 1958. Ndersa ne rajonin e Shkodres kerkim rilevimin gjeologjik ka bėrė G.S. Bestcastnov dhe Y. Leka qė i kane pasqyruar ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie Shkoderskogo rajona”Tirane 1960. M.V. Bunin dhe V.A. Artamonov kane bere rilevimin gjeologjik te pjeses veriore te rajonit te Peshkopise dhe rezultatet i kane paraqitur ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie severnoj Peshkopiskogo rajona” Tirane 1959.
H.H. Urmanov dhe E.E. Rozhko kane bere rilevim gjeologjik te rajonit Kam-Tropoje qė e kanė paraqitur nė “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie Kam-Tropoikogo rajona, v predellah basejnov rek Bityci i Krumes” Tirane 1959. L.M. Kollmak dhe M.M. Kollmak kane bere rilevimin gjeologjik te rajonit te Kukesit dhe kerkim rilevimin gjeologjik ne shkallen 1: 10 000 te pjeses qendrore-perendimore te masivit ultrabazik te Kukesit dhe rezultatet i kane paraqitur ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie Kukskogo rajona” Tirane 1959, dhe ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie centralnoj i zapadnoj ēast Kukskogo massiva ultraosno vnih porod” Tirane-Kukes 1960; L.M. Kollmak dhe nė artikullin “Veēoritė e formacioneve tė sserisė gabro-plagjiogranite tė rajonit tė Kukėsit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat., Nr.4, 1961.
Gjate viteve 1957-1959 gjeologu polak A Kotas ka bere punime gjeologo-kerkuese per qymyr ne shkallen 1: 50 000 ne rajonin Korēe-Bilisht, si dhe ne shkallen 1: 10 000 te rajoneve Zvezde, Bilisht e Mborje Drenove-Boboshtice dhe i ka pasqyruar ne “Ndertimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme te rajonit Korēe-Bilisht” dhe “Ndertimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme te rajonit Zvezde- Golloborde” Korce 1960. Ndersa V. Liko ne vitet 1958-1959 ka bere rilevim gjeologjik ne shkallen 1:50 000 te rajonit te maleve te Skenderbeut dhe e pershkroi ne “Ndertimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme te rajonit te Maleve te Skenderbeut dhe te periferise se tij” Tirane 1960, dhe nė artikullin “Tektonika dhe karakteristikat e zhvillimit tė rajonit tė Malit me Gropa” Bul. USHT, ser. Shk. Nat., Nr.3, 1961.
N.P. Lebedev dhe E.E. Rozhko gjate vitit 1959 kanė kryer rilevimin gjeolgjik te rajonit Tropoje-Iballe-Dardhe dhe rezultatet i kanė paraqitur nė “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie rajona Tropoja-Iballa-Dardhe” Tirane 1960. F.P. Turcinski ka bėrė kėrkim rilevimin gjeologjik ne masivin ultrabazik te Shebenikut dhe ne shkallėn 1:10 000 ne rajonet Katjel dhe Bushtrice dhe i ka pershkruar ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie rajona Shebenikskovo giperbazitovogo massiva” Tirana 1960 dhe ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie rudnih polej Katjel i Bushtrica v centralnoj casti Shebenikskovo giperbazitovogo massiva” Tirane 1961. Ndersa R.V. Kolbancev, I. Ndoja dhe E.E. Rozhko kane bere studimin petrografik te shkembinjeve ultrabazike qe i kanė pershkruar ne artikullin “Lidhjet reciproke te serpentines te shkembinjtė ultrabazikė tė Shqipėrisė sė veriut” Bul. USHT, ser. Shk. Nat., Nr.2, 1961, dhe Dh.Kote, E.E.Rozhko nw artikullin “Mbi hipotezwn e re tw formimit dhe tw konsolidimit tw masivwve hiperbazikw” Bul. USHT, ser. Shk. Nat., Nr.3, 1961.
Ne rajonet veriore dhe pjeserisht jug-lindore te Shqiperise janė kryer rilevimet gjeologjike ne shkallen 1:100 000. Keshtu V.V. Zhdanov dhe P. Ēili ne vitin 1959 kanė rilevuar ultrabaziket e Shqiperise Juglindore dhe rezultatet i kanė paraqitur nė “Giperbaziti jugo-vostocnoj Albanii” Tirane 1959; V.V. Zhdanov ka bėrė gjithashtu edhe kerkim-rilevime ne shkallen 1:10000 ne rajonet Leskovik, Vrepck dhe Shtylle qė i ka pėrshkruar ne “Dopollnenie k otēetu giperbaziti jugo-vostocnoj Albanii” Tirane 1960, ndėrsa tė dhėna pėr petrologjinė e shkėmbinjve ultrabazikė, ai i ka pėrshkruar nė artikullin “Mbi petrologjinė e ultrabazikėve” Bul. USHT, ser. Shk. Nat., Nr.3, 1960; dhe bashkė me P.Ēili “Dunitet metasomatike tė masivit tė Vallamarės” Bul. USHT, ser. Shk. Nat., Nr.3, 1961.
Gjate viteve 1959-1960 G.L. Dobrecor Ju P. Ershkov, A.V. Artamonov dhe V. F. Vasilenko kane bere rilevime gjeologjik ne shkallen 1:100000 te Alpeve Veriore Shqiptare dhe te Cukalit dhe i kane paraqitur ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie Severo Albanskih Alp i Cukali” Tirane 1961. M.I. Gorin dhe O.A. Pjankov ne vitin 1960 rilevuan pjesen jugore te rajonit te Peshkopise dhe e pershkruan ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie juzhnost casti Peshkopijdkogo rajona” Tirane 1961. P.N. Lebedev dhe A.V. Veliēko rilevuan pjesen jug-lindore te rrethit te Kukėsit qė i kanė paraqitur nė “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie juzhnoj i vostoēnoj ēasti Kukeskogo okruga” Tirane 1961. Ndersa F.S. Kockih dhe V.A. Zavadskij kanė rilevuar rajonin Ersekė-Leskovik dhe rezultatet i kanė paraqitur ne “Geologiceskoje stroenie i poleznie iskopaemie rajona Ersek-Leskovik” Tirane 1961.
• Deri ne fund te vitit 1960 mbi 90 % e teritorit te Shqiperise ishte mbuluar me rilevime gjeologjike te shkalleve te ndryshme, keshtu ne shkallen 1:25000 ishte rilevuar nje siperfaqe prej 5200 km2, ne shkallen 1:50000 rreth 9700km2 dhe ne shkallen 1:100000 rreth 11600 km2.
Duke u nisur nga kjo shkalle studiushmerie u organizua grupi i pergjithesimit te rilevimeve gjeologjike i drejtuar nga I.I. Bellostocki dhe i pėrbėrė nga Kuvazin, R.V. Kollbancev, B. Kriatov, ku bente pjese edhe A. Xhomo, grupi do te merrej me pergjithesimin E rilevimeve dhe pregatitjen e hartes gjeologjike te Shqiperise ne shkallen 1:200 000, por qe ne Maj 1961 u shperbe per arsye te largimit te specialisteve sovjetik nga Shqiperia. I.I.Bellotski disa mendime per tektoniken e Shqiperise i ka shprehur ne dy artikuj: “Mbi manifestimet e tektonikes gravitative ne Shqiperi” Bul.USHT, ser. Shk. Nat. Nr 4,1960; dhe ne “O tektoniceskih pokrovah i gravitacionih struktura zapadnoj ēast icentralnih Dinarid” Bul. MOIP otd geol tom. XXXVIII Moskva 1963.
• Per studimin e rajoneve rreth vendburimeve apo te fushave mineralmbajtese jane perdorur kerkim-rilevimet gjeologjike ne shkalle 1:10000. Perveē atyre te permendur, gjatė viteve 1958-1960, per kerkimin e xehroreve te kromit N.A.Baranov, N.P.Devjatillov dhe O.N. Makeev kanė bere kerkim rilevimin gjeolgjik ne pjesen qendrore dhe jugore te masivit ultrabazik te Bulqizes dhe rezultate i kanė paraqitur ne “Raport i punimeve te rilevim kerkimit ne shkalle 1:10 000 ne pjesen qendrore dhe jugore te masivit ultrabazik te Bulqizes” Bulqize 1961. Ky raport u perkthye ne shqip dhe u sistemua nga R. Sulejmani, meqense specialistet rus u larguan nga Shqiperia para kohe, me prishjen e mardhenjeve shtetrore. Ndersa S.A. Zvezdov gjate vitit 1959 ka bėrė kerkim-rilevim ne rajonet rreth vendburimit te kromit Instituti Politeknik (Shkalle) dhe i ka pasqyruar ne “Geologiceskij otēet o poiskovo-semeēnih rabotah mashtaba 1:10000 v severo- zapadnoj ēasti Bulēiskogo ultraosnovnoogo massiva provedennih v 1959 g” Bulqize 1960. Kurse K.G. Vovk ka bėrė kėrkim rilevimin gjeologjik te rajoneve Pac-Kam-Qaf e Prushit qe perfshihen ne masivin ultrabazik te Tropojes.
Per kerkimin e xehroreve te bakrit gjologet rus A.A. Zveruga dhe S.P. Kompanec gjate vitit 1955 kanė bėrė rilevime gjeologjike ne ne rrethinat e vendburimit te Kurbneshit, te cilen e kane perfshire ne raportin e zbulimit. Kurse V.S. Mallahov gjate viteve 1957-1959 beri kerkim rilevim gjeologjik ne rajonet e perrenjeve Zalli i Dedes dhe Zalli i Ndreut, ne jug, jugperendim dhe perendim te vendburimit te Kurbneshit dhe i ka paraqitur ne “Geologiēeskoe stroenie i poleznie iskopaemie basena verhovie rek Zalli Dedaj i Zalli Ndrej, juzhne, jugozapadne izapadne mestorozhdenia Kurbnesh” Rubik 1960. V.V.Sagllo dhe R.M. Tonojan gjate viteve 1959-1960 kanė bėrė kerkim-rilevimin gjeologjik te lugines se lumit Fan dhe i kanė pėrshkruar nė “Geologiceskoe stroenie i poleznie iskopamie basjena z Fandi” Rubik 1961. N.F. Shēedrin gjate vitit 1960 ka bėrė rilevimin gjeologjik ne rajonin e Lamskonit dhe i ka pasqyruar ne “Geologiēeskoe stroenie i poleznie iskopamie rajona mestorazhdenia Lamskon” Rubik 1960. A.V. Semenov dhe Sh. Hoxha gjate viteve 1960-1961 kanė bėrė kėrkim-rilevimin gjeologjik ne rajonin e Bulsharit qė i kanė paraqitur ne “Ndertimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme te rajonit Bulshar” Rubik 1962.
Ne rajonet perspektive per kerkimin e hekur-nikelit gjeologet ēekosllovake: J. Kovaēik gjate viteve 1956-1958 ka bėrė kerkim-rilevimin gjeologjik ne shkallen 1:10 000 te rajoneve ne perendim te liqenit te Ohrit qė i ka paraqitur ne “Geologiēeskaja karta 1:10 000 na zapad ot Ohridskovo ozera v Albanii” Prage 1958.Ndersa J. Gashparik dhe K. Vacilka gjate viteve 1959-1960 kanė bėrė kerkim-rilevim te rajoneve Xhumage –Bushtrice, por qė nuk arriten ti perfundojne meqe u larguan para kohe.
• Nė verėn e vitit 1959 Komiteti Shteteror i Gjeologjisė nė shumicėn e rretheve tė vendit organizoi fushatėn gjeologjike nė tė cilėn morrėn pjesė shumė nxėnės shkollash, fshatarė e punonjės tė tjerė, tė colėt paraqitėn qindra njoftime tė shoqėruar me monstra mineralesh e shkėmbinjsh. Nga verifikimi i njoftimeve u bėnė tė njohur shfaqje tė reja mineralesh tė dobishėm, qė u kthyen edhe nė objekte kėrkimi.
• Krahas kerkim-rilevime gjeologjike, per kerkimin e xehroreve jane perdorur edhe studimet gjeofizike; keshtu gjate vitit 1957 gjeofiziku gjerman N. Fisher ka bėrė kerkime per krom me metoden magnetometrike ne rajonin e Kamit dhe i ka paraqitur ne “Zakjluēitelnih otēet po razvedke hromitov v severnoj Albania” Tirane 1957. Ndersa gjeofiziku ēekosllovak S. Lisonjen ka bėrė kerkime magnetometrike eksperimentale nė vendburimet e hekur-nikelit tė rajonit Librazhd – Pogradec qė i ka pėrshkruar nė “Relacion mbi kryerjen e punimeve eksperimentale magnetometrike ne vendburimet xehrore te hekur-nikelit ne Shqiperi” Tirane 1957.
Ne kerkimin e xeheroereve te kromit dhe te bakrit kane punuar gjeofizike rus, J. Mihajllovski gjate viteve 1958-1959 pėr kėrkimin e kromit ka perdorur studimet gravimetrike me karakter eksperimentalo prodhues ne rajone te ndryshme qė i ka paraqitur ne “Otēet ob opitno-proizvodstvenih gravimetriceskih isledovanijah na hromiti v 1958-1959g” Tirane 1960; kurse S.A. Pogrebinski ka bėrė studime elektrometrike per kerkimin e xehroreve te kromit, bakrit dhe hekur-nikelit ne rajone te ndryshme te Mirdites, Kukėsit, Pogradecit dhe nė vendburimet e bakrit Gjegjan, Lamskon e Perlat; dhe ka pasqyruar ne “Otēet ob elekrorazvedoēnih rabota v rajone Mirdita, Kukes, i Pogradec vipollnenih v 1958-1959 g” Tirane 1961 dhe ne “Otēet ob elektrorazvedoēnih rabota na mestorozhdenia mednirud v Dzhedzhan, Lamskon i Perlat v 1960 g” Tirane 1961. V.A.Baranev gjate vitit 1960 ka bėrė punime magnetometrike per kėrkimin e bakrit ne rajonin e Mirdites, tė cilat i ka pasqyruar ne “Otēet o rabota Mirditskoj magnimetriceskoj parti za 1960 g” Tirane 1961. Nė vitin 1959 filloi tė pėrdorej gjerėsisht gjeofizika kantierale nė zbulimin e vendburimeve tė qymyreve, si dhe nė vendburimete bakrit e hekur-nikelit; kėto punime gjatė viteve 1959-1960 janė kryer nga M.N. Tokmulin.
Per kerkim e mineraleve radioaktive ekipi i drejtuar nga K.D. Briancev gjate viteve 1959-1960 ka bėrė studime radiometrike neper rajone te ndyshme qė i ka paraqitur ne “Otēet radiometriēeskoj parti po rabota 1959-1960” Tirane 1961.
• Perveē kerkimeve gjeologjike te shkalleve te ndryshme mjaft gjeolog kane punuarper kerkim -zbulimi dhe zbulimin e detajuar te mineraleve te ndryshme.
• Keshtu gjate vitit 1955 A. Koēmariov ka bėrė kėrkime pėr bitum dhe zhavor bituminoz nė vendburimin e Selenicės qė i ka pasqyruar ne “Predvaritelnij otēet ob isledovanijah prirodnih bitumov i zhavora bituminoza mestorozhdenija Selenica N.R. Albanii” Tirane 1956-. Nė vitin 1956 njė kompleks gjeologo-gjeofizik i drejtuar nga G.L. Berson dhe H. Topēiu ka bėrė punime kėrkim-zbulimi pėr bitum, me anė tė rilevimit gjeologjik, studimeve elektrometrike dhe shpimeve tė cekėta, nė pjesėn jugore tė minierės sė Selenicės deri nė Treblovė dhe rezultatet i kanė pėrshkruar nė “Bituminoznoj parti o rezultatah rabot za Ploshēad Treblova provedennih v 1956 g.” Vlorė 1957. Mė pas kėrkimet gjeologjike pėr bitum nė shkallėn 1: 10 000 kanė bėrė Ju I. Vetrov dhe V. A. Zavadski nė rajonin e Romės-Rosulaj-Kocul dhe i kanė paraqitur nė “Otēet bitumnoj partii o gelogo-poiskovih rabota masshtaba 1: 10 000 provedennih na uēastka Romzi-Resuli-Koculi” Vlorė 1960.
Me vone me zbulimin e bitumit te Selenices eshte marre gjeologu shqiptar R.Myftari , i cili bashke me F.Prenjasi kanė llogaritur rezervat dhe i kanė paraqitur ne “Raport mbi zbulimin gjeologik dhe llogaritjen e rezervave te zones I-re te vendburimit te bitumit Selenice (vitet 1951-1961)”, 1961.
• G.P Sanxhak gjtė viteve 1955-1956 ka bėrė zbulimin nė minierėn e qymyrgurit Mborje-Drenovė dhe rezultatet i ka paraqitur nė “Otēet o razvedke ugolnogo mestorozhdenia Mborje-Drenova” Tiranė 1957. P.Ēervinski, S.Guxha disa tė dhėna gjeologjike per minieren e Krrabes i kane paraqitur nė artikullin “Ndėrtimi gjeologjik i vendburimit tė Krrabes” Bul. USHT, Ser.Shk.Nat.N.4, Tirane 1957. Me studimin e qymyreve ėshtė marrė gjatė viteve 1958-1959 edhe A. Llosev, i cili i ka paraqitur nė “Zapiska o dalnejshėm izuēenii ugolnih mestorozhdenii NR Albanii” Moskė 1959.
Punimet gjeologjike pėr zbulimin e vendburimit tė qymyrit Alarup janė bėrė nga gjeologėt polake, nė vitin 1956 nga P. Shafshinski, nė vitin 1957 nga H. Nidzhelski, dhe nė vitin 1958 zbulimi i detajuar dhe llogaritja e rezervave janė kryer nga F. Arkaxhiu dhe A. Kotas, tė cilėt kanė bėrė dhe rilevimin gjeologjik nė shkallėn 1:50 000 tė rajonit qė i kanė pėrshkruar nė “Raport mbi punimet e zbulimit tė detajuar tė vendburimit tė qymyrit brun Alarup” Pogradec 1959.
Kurse punimet e kėrkim-revizionimit pėr qymyr nė Tiranė u bėnė nga N:K:Shēerbakov, ndėrsa kėrkim-zbulimin e vendburimit tė Mėzezit e ka vazhduar M.Ylli. L. Peza kėrkimet gjeologjike tė bėra nė sinklinalin e Tiranės i ka pėrshkruar nė artikullin “Disa vrojtime gjeologjike dhe perspektivat qymyrmbajtėse nė krahun perėndimor tė sinklinalit tė Tiranės” Bul. USHT, ser Shk. Nat.N.3, 1959.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:10:

• Pėr kėrkimin dhe zbulimin e mineralit tė kromit nė vendburimet e njohura apo shfaqjet e reja minerale kanė punuar disa specialistė sovjetikė dhe shqiptarė. A.K. Sermerun dhe P.N. Tavollzhenskaj gjate viteve 1956-1957 kane bere punime gjeologo-zbuluese ne vendburimin e kromit Kam (Tropoje) dhe i kane pasqyruar ne “Otēet o rezultatah geslogo-razvedoēnih rabota provedenih na hromitovom mestorozhdenii Kam 1956” 1957, dhe “Geologiēeskij otēet s podsēetom zapaskov hromitovih rud mestorozhdeniju Kam” 1958. Ndersa me vone zbulimin gjate viteve 1958-1959 e vazhdoi I.A. Zelencov i cili i ka paraqitur ne “Objasnitjelnaja zapiska k podsēetu zapasov hromitovi rud mestorozhdeni Kam” Tirane 1960. P.P. Sudarev gjate viteve 1957-1959 ka bėrė punime kerkim-zbulimi ne shfaqjet minerale te kromit ne afersi te Kamit, si ne Lajthize e Zogaj qė i ka pėrshkruar ne “Geologiēeskij otēet o rezultatah rabot na mestorozhdenii Lajthiza za 1957-1958” Tirane 1959, dhe “Kratkaja objasnitjelnaja zapiska k podsēetu zapasov hromitovi rud Zogaj po sostojaniju na 1959” Tirane 1960. Punimet gjeologjike te zbulimi per krom ne rajonin e Kalimashit gjate viteve 1958-1960 i ka drejtuar V.Olejnikov, qė i ka paraqitur ne “Objasnitjelnaja zapiska k podsēetu zapasov hromitovi rud mestorozhdeni Kalimash-1 po sostojaniju razvedoēnosti za 1960” Tirane 1960. Nė kerkim-zbulimin e mineralit te kromit kane punuar gjeologėt shqiptarė, H. Caslli per vleresimin e shfaqjeve te mineralizuara Plan Dege, qe i ka pershkruar ne “Relacion per punimet e revizionimit ne shfaqjet e mineralizuara Plan dhe Dege” 1960. H. Maliqi ka punuar per zbulimin e vendburimit te kromit Kam, qė i ka paraqitur ne “Raport shtojce mbi rezultatet e punimeve gjeologjike te zhvilluara ne vendburimin e Kamit gjate periudhes janar 1960-shtator 1961” Kukes 1962.
Me zbulimin e vendburimit tė Bulqizės gjate viteve 1954-1955 ėshtė marrė N.P.Kobolin, K.J. Mojseenko, S.P.Kosulina, tė cilėt i kanė paraqitur nė “Geologiēeskij otēet s podsēetom zapasov hromitovih rud mestorozhdenija Bulēiza v NR Albannii za 1954-1955” Tiranė 1956; ndėrsa gjatė viteve 1956-1959 me zbulimin e mėtejshėm tė Bulqizes dhe tė shfaqjeve tė tjera minerale perreth i ka vazhduar L.V.Kollotillov, N.L.Golubkov, V.M. Semashko tė cilėt i kanė paraqitur nė “Geologiēeskij otēet o rezultatah geologo-razvedoēnih rabota na centralnoj grupe hromitovih mestorozhdenij Bulēiskogo ultraosnovnogo massiva v 1956-1957 g” Tiranė 1958. Nga viti 1958 bashkė me L.V. Kollotillov kanė punuar V. Buda e M. Zhupa, (ky i fundit nga miniera) rezultatet i kanė pasqyruar nė “Geologiēeskij otēet s podsēetom zapasov hromitovih rud mestorozhdenia Bulēiza po sostojaniu na 01.01.1960” Tiranė 1961. Me kėrkimin zbulimin e kromit nė Almarinė gjatė vitit 1956 ėshtė marrė V.V. Fedenko, qė i ka paraqitur nė “Kratkij geologiēeskij otēet s podsēetom zapasov hromitovih rud Almarinskoj mestorozhdenia” Tiranė 1957.
Nė vitin 1957 R. Shehu ka bėrė kėrkime pėr krom nė rajonin e Martaneshit, ndėrsa mė 1958 bashkė me A.N.Zagorkin dhe V.M.Zaruba kanė vazhduar punimet e kėrkim-zbulimit nė Thekėn e Lugu i Gjatė, qė i kanė paraqitur ne “Informacionij geologiēeskij otēet o rabota pronedenik v 1958 Martaneshskoj geologorazvedocnoj ekspedici na mestorazhdenijah Thekna i Lugu i Gjatė” 1959. Mė vonė punimet i vazhduan V. M. Zaruba e Xh. Karkanaqe qė i kanė paraqitur nė “Geologiēeskij otēet o geologo razvedoēnih rabota provedenih v 1957-1960 na mestorozhdenia Thekna s podsēetom zapasov po sostojanii na 01.01.1961” Bulēiza 1961, dhe “Geologiēeskij otēet o geologo razvedoēnih rabota provedenih v 1958-1960 g. na mestorozhdeni Lugu i Gjate i revizioni rabotah na mestorozhdeni Zalli Limones” 1960 (raporti i fundit ėshtė shkruar nga V.M.Zaruba). Gjatė viteve 1957-1958 B.A. Telegin dhe N.A. Zubrickaja kanė bėrė punime kėrkim zbulimi pėr krom nė Selishtė, Manazdre dhe Instituti Politeknik (Shkalle), qė i kanė paraqitur nė “Informacionij otēet o rabotah provedenih v 1957 g. na mestorozhdenij Politehniēeskij Institut” Tirane 1958, dhe “Geologiēeskij otēet o poiskovo-razvedoēnih rabota provedenih no mestorezhdenija hromitov Bulēiskogo ultrasnovnogo massiva” Tirane 1959. Ndersa gjatė viteve 1959-1960 punimet e kerkim zbulimit ne Institutin Politeknik i drejtoi S.F. Ēerepnev, i cili i ka paraqitur ne “Otēet o rezultatah poiskovo-razvedoēnih rabota na hromitovom mestorozhdenii Politehniēeski Institut” Tirane 1961.
Gjate viteve 1957-1958 J.F. Kisilov ka bere punime kerkim zbulimi per krom ne rajonin e Memlishtit, i cili i ka paraqitur ne “Otēet o poiskovo- razvedoēnih rabota provedenih v rajone hromitovo mestorezhdenija Memlishta v 1957-1958 g.g” Tirane 1959. V.M. Sllautin punime kerkim zbulimi ka bėrė ne rajonin Pishkash-Bushtrice dhe i ka pėrshkruar ne “Otēet o poiskovo-razvedoēnih rabotah vipollnenih Pishkashskoj hromitovoj partiej v 1957-1959” 1961.Ndersa E.I.Maljutin gjate viteve 1958-1959 ka bere punime kerkim-revizionimi ne pjesen veriore te masivit ultrabazik te Shebenikut, rezultatet qė i ka paraqitur ne “Geologiceskij otēet o poiskovo-razvedoēnih rabot na hromiti v severnoj ēasti Shebenikskogo ultrasnovnogo massiva v 1958-1959” Tirane 1960. Disa mendime pėr kromitet e masivit tė Shebenikut Andrea Xega i ka shfaqur nė “Relacion mbi kromitet e malit tė Shebenikut” 1957. P.Ēili zbulimin e vendburimit Katjel, Sheshbush, i ka paraqitur ne “Raport mbi punimet gjeologo-zbuluese dhe kerkuese ne vendburimin kromifer Katiel, Sheshbushi” 1960 dhe ne artikullin “Vrojtime mbi strukturat primare te rrjedhjes dhe xeherorizimin kromifier lidhur me to ne masivin ultrabazik te Librazhd-Pogradecit” Bul. USHT. Ser.shk.Nat,nr. , Tirane 1960.
Deri ne fund te viti 1960, perveē zbulimit e zgjerimit te minieres se Bulqizes, u zbuluan dhe vendburimet e kromit Theken, Insituti Politeknik (Shkalle), Kam, Kalimash.
• Per kerkimin e zbulimin e mineralit te bakrit kane punuar gjeologe sovjetike dhe shqiptare. Keshtu gjate viteve 1954-1955 A.A.Zvernuga dhe S.P. Kompaniec kane bere ne fillim punime rikonjicioni ne Mirdite dhe pastaj punime per zbulimin e vendburimit te bakrit Kurbnesh, qė i kane pershkruar ne “Polevoj otēet o rekognoscirovoēnih rabota v Mirdite” Tirane 1954, dhe ne “Otēet o geologo – razvedoēnih rabota na mednorudnom mestorozhdenii Kurbnesh v Mirdite za 1954-1955 g” Tirane 1956. Ndersa studimin e perberjes lendore tė xeherorėve sulfide te vendburimit te Kurbneshit e ka bere L.P. Viljumova, e cila i ka paraqitur ne “Rezultati izuēenia veshēestnogo sostavo 25 obrazcov sulfidnih rud mestorozhdenia Kurbnesh, Albanii”. Ne vitet 1956-1957 zbulimin ne Kurbnesh e kanė vazhduar F.A. Ivanov, O.N. Potemkin, dhe A. Vranaj, te cilet i kanė paraqitur ne “Otēet o geologo – razvedoēnih rabotah na mednorudnomu mestorozhdeniju Kurbnesh v Mirdite za 1956-1957 g” Tirane 1958, kurse gjate viteve1957-1960 per zbulimin e Kurbneshit kane punuar I.V. Bellostocki dhe O.N. Potemkin, qė i kanė pasqyruar ne “Podsēet zapasov mednorudnogo mestorozhdenia Kurbnesh” Tirane 1961.
Gjate viteve 1956-1957 A.P.Beljajev ka bere punime kerkim-revizionimi pėr bakėr te cilat i ka pėrshkruar ne “Otēet o poiskovo-revizionih rabot provedennih v 1956 g”Tirane 1957 dhe “Otēet o poiskovo-revizionih rabot provedennih za I pollugodia 1957 ”Tirane 1957. Gjate viteve 1956-1958 M.S. Kenzin dhe M.F. Mollodenkov kane bere punime gjeologo-zbuluese per baker ne rajonin e Lamskonit (Spaēit), ne te cilin ka punuar edhe gjeologu shquar R. Bulaj qė i kanė paraqitur ne “Otēet po geologo-razvjedoēnim rabotam, provedenimi na mestorozhdeniju Lamskon (Spaē) v. 1956-1958g,g” Tirane1959; ndersa gjate viteve 1959-1960 punimet i ka vazhduar N.F. Shēedrin, i cili i ka pasqyruar ne “Geologoēeskoe stroenie i poleznie iskopamie rajona mestorozhdenia Lamskon” Rubik 1961.
Ne vitin 1957 T. Biēoku mendimet mbi gjendjen e bazes minerale te bakrit ne Shqiperi dhe masat per zgjerimin e metejshem i ka pershkruar ne “Sostojania mednorudnoj sirevoj bazi v N.R. Albanii i osnovnie meroprijatija po ee dalnjeshemu rasshireniju” Tirane 1957, ndersa ne vitin 1958 ka analizuar gjendjen dhe mundesite e perdorimit te resurseve minerale ne tėrėsi te Shqiperise, te cilat i ka pasqyruar ne “Analiz sostojania i vazmozhnosti polzovania sirevih resursov po strane Narodnoj Respubliki Albani” Tirane 1958; te dy keto materjale jane paraqitur dhe referuar ne Komisionin e Gjeologjise nė Moskė.
V.A.Perknava ne vitet 1957-1959 ka bere punime kerkim-zbulimi per baker ne rajonin e Tuēit dhe Qafe-Barit qė i ka pershkruar ne “Kratkij geologiēeskij otēet po mestorozhdenia Qaf-barit za 1957-1958” Tirane 1959 dhe “Rezultati poiskovo razvedoenih rabot na mestorozhdenia Qafbarit (1957-1959)” Rubik 1960. Pas vitit 1958 punimet gjeologo-zbuluese ne Tuē i ka vazhduar V. Heba P.Z. Vasilenko gjate viteve 1957-1959 ka bere kerkime ne rajonin Reja i cili i ka pershkruar ne “O poiskovo razvedoēnih rabotah partii Reja” Rubik 1958; dhe ne “Otēet o poiskovo razvedoēnih rabotah partii Reja za 1957-1959” Rubik 1959.
B. Shastin dhe R. Bulaj duke u marre me drejtimin e punimeve te ndermarrjes gjeologjike tė Rubikut, mendimet per drejtimin e kerkimeve per baker i kane pasqyruar nė “Mbi drejtimin e mėtejshėm te punimeve te kėrkim-zbulimit per baker ne pjesen veriore te R.P.Shqiperise” Tirane 1959. A.J.Maēallov gjate viteve 1958-1959 ka bere kerkime per baker ne rajonin Rubik-Vela Erez qė i ka paraqitur ne “Rezultati poiskovih rabot na med v rajone mestorozhdenia Rubik na uēastkah Vela-Erez i shpijat e vjetra” Rubik 1960. V.V. Jaēevillo ne vitin 1959 ne rajonin e Rubikut beri rilevim metallometrik qė i ka paraqitur ne “Otēet Rubikskoj parti po metallometriēeskoj semke mashtaba 1:10 000 provedenoj v rajone mestorozhdenia Rubik v 1958” Rubik 1959. Kurse A.E. Shaballovski gjate viteve 1959-1960 ka bėrė punime kerkim-zbulimi rreth vendburimit te Rubikut, te cilat i ka pasqyruar ne “Otēet o rabota poiskovo- razvedoēnoj parti v 1959-1960 za mestorozhdenija Rubik” Rubik 1961.
Ne vitin 1957 L.P. Konov ka bėrė punime kerkim-vleresimi per baker ne rajonet veri-perendimore te Mirdites dhe i ka pasqyruar ne shenimet sqaruese “Objasnitjelnaja zapiska proizvoditjelnnomij zadaniju geologo-revizionih rabot po rajone, severo-zapadnoj ēast Mirditat” 1957. Kurse E.M. Kovalevpunimet e kėrkim rilevimit gjatė vitit 1958 i ka bėrė nė pjesen veriore te lugines se lumit Fani i Vogel dhe i ka paraqitur ne “Otēet o revizionih rabotah na med-provedenih severnoj ēasti dolini r. Fandi i Vogel v 1958 g” Tirane 1959. E.A. Moseeva dhe L. I. Sosno gjate viteve 1957-1958 punimet e kerkim-vleresimit per baker i kanė kryer rreth fshatit Shmyje dhe Bicaj ne rrethin e Pukes qė i kanė paraqitur ne “Otēet o poiskovih i revizionih rabotah v okrestnostjah selenij Shmija i Bicaj Pukskogo rajona NR Albanii za 1957-1958 gg” Rubik 1959. V.I. Prozorov ka bere kerkime ne shfaqjen e mineralizuar te Qaf Sulit dhe i ka pershkruar nė “Dopollnitelnij otēet o mednih projavlenij Qaf Sulit” Tirane 1960. V.M. Sllautin gjate viteve 1959-1960 ka bere punime kerkimi per baker e minerale te tjera ne Kabash, Gomsiqe, si dhe ka kontrolluar njoftimet e kerkuesve popullore, te cilat i ka pasqyruar ne “Otēet o poiskovo-razvedoēnih rabotah provedenih na Gomsiēeskom, Pukskom I Kabashskom masiva ultraosnovnih parodi i rezultatah proverki narodnih zajavok” Tirane 1961.
Gjate kesaj kohe ėshtė bėrė zgjerimi i minieres se bakrit Rubik, u zbuluan vendburimet e bakrit Kurbnesh, Spaē eTuē.
• N.K.Shēerbakov gjate viteve 1958-1960 ka bere punime kekrim zbulim per nikel silikat ne rajonin Trull-Surroj (Kukes), per baker ne rajonin e Burrelit dhe minerale tė tjerė, te cilet i kanė pershkruar ne “Otēet o rabota poiskovo-razvedoēnogo otrjada N.1, za 1958" Tirana 1959 dhe "Otēet o poiskovo-razvedoēnih rabot Trull-Surrojskoj na silikatnih nikel za 1958-1960" Tirane 1961.
A.B. Skropishev disa mendime i ka shfaqur nė artikullin “Mbi proceset metasomatik tė formimit tė mineraleve” Bul. Shk.Nat. Nr.4, 1956.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:11:

• Per kerkimin e metaleve te ēmueshem-arit, platinit e grupit te tij, kane punuar gjeologe ruse e shqiptare; keshtu gjate viteve 1955-1956 Z.Sinoimeri dhe O.D.Melnikov kane bere kerkime me shliho ne rajonet Gziqe e Shkopet. Ndersa gjate viteve 1957-1958 kerkimet i vazhduan V.I. Petishkin dhe F. Prrenjasi ne lumenjte Mat, Devoll e Vjose, duke i pershkruar nė “Otēet po poiskam rabota mestorozhdenija zollota i platina v 1957” Tirane 1958, dhe “Otēet po poiskam osipnih mestorozhdenie v basejne verhnego teēenija r.Devoll” Tirane 1959. E.S. Anciferov gjate viteve 1958-1960 ka bere kerkime per ar ne shtratet e lumenjve, per mineralet e rende ne shkriferimet bregdetare, te cilet i ka paraqitur ne “Otēet po poiskom i oprobovanija primorskoj parti za 1958 g” Tirane 1959, “Otēet o rezultatah shlihovogo oprobovania reēnih otllozheni severnih i centralnih castej Albania” Tiranė 1959, dhe “Otēet o rezultatah poiskovih rabota na polimetalla shlihovaj parti za 1960 g” Tiranė 1960.
• Z. Sinoimeri dhe J. Ndojaj kane bere punime rikonjucioni per kerkimin e fosforiteve ne rajone te ndryshme te vendit dhe rezultatet i kane paraqitur ne “Raport mundesia e zbulimit te fosforiteve ne Shqiperi” Tiranė 1956; dhe nė artikullin “Kėrkimet e fosforiteve nė Shqipėri” Bul. Shk. Nat. Nr. 4, 1956. Z. Sinoimeri ka studiuar edhe trepelet e Muzines qe i ka pasqyruar ne artikullin “Mbi nje vendburim te ri te trepeleve ne Muzine” Bul.USHT.ser.Shk. Nat. Nr.3, 1960. Kerkime per fosforite kane bere edhe teknik gjeologet shqiptare Dh. Karanxha qe i ka pershkuar ne “Raport mbi kerkimin me anen e itinerareve te vendburimeve te fosforitit” Tirane 1956; dhe F. Cano, P. Lulo qe i kane paraqitur ne “Raport mbi kerkimet gjeologjike per fosforite ne rajonin Tepelene-Progonat” Tirane 1957. Kurse gjate viteve 1958-1959 ne pjesen veriore te Shqiperise, kerkimet per fosforite i vazhduan gjeloget rus V.D. Dzhenev dhe K.F. Trudneva, te cilet i kane pasqyruar ne “Otēet po rabotami severnoj fosforitovoj parti za 1958-1959 g”. Tirane 1960.
Ne pjesen jugore te Shqiperise punimet gjeologo kerkuese e zbuluese per fosforite i kane bere gjeologet gjermane, per te cilet flitet me poshte.
I Ndojaj me kalimin ne Laboratorin Qendror te gjeologjise eshte marre me percaktimet petrografike per nevojat e ekspeditave gjeologjike, por njekohesisht ai ka bere edhe studime ne kete drejtim, qe i ka pershkruar ne disa artikuj si “Harta petrografike provizore e masivit te Devollit” Bul.Shk.Nat. Nr.2, 1955. “Tekstura nodulare te mineraleve kromifere te Shqiperise” Bul. Shk. Nat. Nr. 3, 1955; “Squfuri i Kerēishtit” Bul. Shk. Nat. Nr. 3, 1958. Per squfurin e Kerēishtit I. Ndoja ka shkruar edhe disertacionin; bashke me V.A. Baboshiu “Materiale mbi petrografine e shkembinjve ultrabazike te Shqiperise Verilindore” Bul.USHT.ser.Shk.Nat. Nr.2, 1957; dhe I. Ndojaj, Dh. Kote “Mbi nje gabro brezore te amfibolizuar” Bul.USHT. ser. Shk.Nat. Nr.4, 1960.
Z. Hamiti ka bere kerkime per bokside ne rajonin e Pogradecit, te cilet i ka pershkruar ne “Studimi i trupave te boksideve ne zonen e Pogradecit dhe kerkim zbulimi i daljeve te boksidit” Tirane 1960; mė vonė ai ka shkruar edhe broshurėn “Boksidet”
• Per zbulimin e lendeve te para per industrine e ēimentos dhe pjeserisht dhe te qelqit kane punuar gjeologe rus, A. Judina, dhe J.S. Mikosha, te cilet gjate viteve 1959-1960 kane bere zbulimin e gelqeroreve, argjilave e gjipsit ne rajonin e Vlores dhe i kanė pershkruar ne “Otēet o geologo-razvedoēnih rabota na cementnoe sirja dlja Vlorskogo cementnogo zavoda (1959-1960g)” Tirane 1960. Kurse K.Sh. Fatkulin dhe S.V. Perfelev gjate te njejtes kohe kane punuar per zbulimin e gelqeroreve ne rajonin e Tiranės dhe Elbasanit qė i kanė paraqitur ne “Otēet o predvaritelnoj razvedke izvestnjakov dlja novogo cementnogo zavoda v Tiranskom, Elbasanskom rajonah Narodnoj Respubliki Albanii” 1960 dhe “Otēet rezultata geologo-razvedoēnih rabot na cementnoe sirja dlja novogo zavoda provedenih v NR Albanii v 1959-1961” Tirane 1961; ndersa V.V.Revin ne vitin 1960 punoi per zbulimin e argjilave te Fush Krujes dhe i ka pasqyruar ne “Otēet o provedeni geologo-razvedoēnih rabot na uēastka glin Lluza v Krujskom okruge N.R. Albanii v 1960 g” Tirane 1960. V.V. Vinogradov ka bėrė kerkime per lendet karbonatike per industrine e qelqit, si dhe zbulimin e detajuar te vendburimit te dolomiteve dhe te gelqeroreve te Fush Krujes, qė i ka pershkruar ne “Otēet o poiskovih rabota na karbonatnoe sirja dlja stekolnoj promishlenosti i detalnoj razvedke Krujskogo mestorozhdenia dolomita i izvestnjaka” Tirane 1960. Kurse gjeologu shqiptar V. Noēka ka bėrė studimin e gėlqeroreve te Qafshtames qe i ka pershkruar ne “Relacion informativ mbi gelqeroret e mermerizuar te Qafshtames” Tirane 1960.
• Gjate viteve 1956-1960 gjeologet ēekosllovake janė marrė me kerkim-zbulimin e mineralit te hekur-nikelit ne rrethet Librazhd e Pogradec. V. Sombati ka bėrė zbulimin e vendburimit Pishkash dhe kerkimin e mineralit te hekur-nikelit ne shfaqjet perreth, ndersa Ferrodurja zbulimin e vendburimit Ēervenake, V.Sombati rezultatet i ka paraqitur ne “Zakluēitelnij dokllad o razvedke zhelezo-nikelevih v Albanii v 1956-1957 g.g” Tirane 1958. L. Ulehla gjate viteve 1956-1959 ka bėrė zbulimin e vendburimin tė hekur-nikelit Bushtrice, dhe e ka pasqyruar ne “Raport perfundimtar mbi zbulimin e kryer ne vitet 1956-1959 ne vendburimin e Fe-Ni Bushtrice” Tirane 1960. I. Papaushek gjate viteve 1957-1960 ėshtė marrė me zbulimin e vendburimit tė Prrenjasit dhe i ka paraqitur ne “Raport perfundimtar mbi punimet e zbulimit te kryera ne vitet 1957-1960 ne vendburimin e Fe-Ni Prrenjas” Tirane 1961. Krahas gjeologeve ēekosllovake, per zbulimin e Ēervenakes Perendimore ka punuar gjeologu shqiptar V. Llazo i cili i ka pasqyruar ne “Raport perfundimtar mbi zbulimin e kryer ne vitet 1957-1959 ne vendburimin e Fe-Ni ne Ēervenaken Perendimore” Memlisht 1961.
• Gjeologet bullgare jane marre me kerkimin e zbulimin e kaolinave, argjilave dhe rerave kuarcore, si lende e pare per industrine e qelq qeramikes. Keshtu G. Ēeshtjev gjate viteve 1958-1959 ka bere punime kerkim-zbulimi per kaolina ne objektet Korthpule, Kalivaē, Kashnjet, Domen dhe Reē dhe i ka pershkruar ne “Raport paraprak mbi punimet per studime gjeologjike te kryera gjate vitit 1958 ne vendburimin e kaolinave Korthpule” Tirane 1959 dhe “Doklad za rezultatite ot geolozhkite prouēvenija na kaolinovite u zapadnata ēast ot sev.Albania objekt Korthpula, Kalivaē, Kashnjet, Domeni i Reēi izvesheni ēerez 1958-1959 g” Tirane 1960. V.M. Manollov gjate vitit 1958 ka bere zbulimin e rerave kuarcore ne vendburimin Hoēisht dhe i ka pasqyruar nė “Raport mbi rezultatet e punimeve te kryera per studimet gjeologjike te rerave kuarcore ne vendburimin Hoēisht rrethi i Korēes gjate v.1958” Tirane 1959. Kurse S. Trashilev ka bėrė zbulimin e rerave kuarcore ne vendburimin e Golemit, qe i ka paraqitur ne “Raport mbi rezultatet e studimeve te kryera per rera qelqi ne vendburimin e Golemit rrethi i Durresit, 1958” Tirane 1959. Hr.Hrishcev bashke me gjeologun shqiptar V.Noēka gjate vitit 1960 kanė bėrė kerkime gjeologjike ne rajone te ndryshme per rera kuarcore, kaolina, argjila dhe gur veshes dhe i kanė pėrshkruar “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-kerkuese per rera kuarcore, kaolina, argjila dhe gur veshes te kryer gjate vitit 1960 ne territorin e R.P.te Shqiperise” Tirane 1961.
• Me kerkimin e boksideve jane marre gjeologet hungareze; keshtu G.Karoly gjate vitit 1958 beri kerkime ne disa rajone dhe i ka pershkruar ne “Raport mbi punimet e boksidit te kryer gjate vitit 1958” Tirane 1959. Kurse G.Horiszt beri kerkime per bokside ne vargmalet e Krujes dhe Lezhe-Kakariqit, per rajonin e fundit ka bere edhe hartografimin gjeologjik ne shkallen 1:50 000, qė i ka paraqitur ne “Jelentes az 1958 erben az Alban nepkaz tarsasagban vegzett 1:50 000. Mesetarangu bouxitfoldtani terkepezesrol” Tirane 1959. I. Vizy dhe J. Toth kanė bėrė kerkime per bokside gjate vitit 1959 dhe i kanė pasqyruar ne “Jelentes az erben az Alban. Nepkoz tarsasagban vegzett felderite jellegu bouxitkutati” Tirane 1960. Edhe E. Szabo rezultatet e kerkimeve per bokside te bera ne vitet 1958-1959 i ka paraqitur ne “Raport mbi punimet e kryera ne lidhje me kerkimin e boksideve gjate viteve 1958-1959 ne teritorin e R.P.te Shqiperise” Tirane 1960.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:11:

• Gjate viteve 1956-1960 gjeologet gjermane kane bere kerkime dhe zbulime per mineralin e fosforitit ne Shqiperi, si dhe per talk, manjezite, azbeste e sfufur. Ne vitin 1956 kerkimet paten karakter rikonjicioni e vleresimi dhe u shtrine ne veri e ne jug te Shqiperise dhe rezultatet i ka paraqitur R. Jubelt ne “Ergebisse der geologischen vorerkundung auf phosphat lagerstatten in Nord-und Sudalbanien. Arbettsbericht der deutschen geologen gruppe von August bes Dezembre 1956” Berlin 1956; dhe “Kerkimi i fosforiteve ne Shqiperine e Jugut ne vitin 1957” Tirane 1957, dhe nga K.Shmid “Njoftime mbi punimet speciale te fosfatit ne Shqiperine Jugore” Tirane 1957. Gjate vitit 1957 G. Patzelt, G. Primke dhe K. Shmid kanė bėrė kerkime per fosforite ne Shqiperine e Jugut si dhe hartografimin gjeologjik 1:50 000 te Kurveleshit qė i kanė pershkruar ne “Bericht uber den stand der geologischen untersuchungen auf phosphatkalke in der Volkrepublik Albanien, 1957” Berlin 1958. G. Patzelt perveē kerkimit te fosforiteve ka berė studime edhe per stratigrafine, tektonikėn e paleogjeografine, te cilat i ka pershkruar me vone ne disa artikuj si “Beitrage zur stratigraphie sudwestalbaniens, en nachweis Ammoniten funrender unterkrede in Ionischen Faziesgebiet” Praktika tis Akademies Athen. Vol.39, Athens 1964; “Paleographische und geotektonische problem des Priadriatichen gebiets” Geol.Jahrg.19, heft 9, Berlin 1970; “Beitrage zur geologie des SĖ-Teiles der Volksrepublik Albanien”Geol.Jahrg.20, buch.69, Berlin 1971. Per kerkimet u bera gjate viteve 1956-1958 per fosforite J. Loffler dhe K. Shmid i kane paraqitur nė “Zwischenbericht uber die Ergebusse der geologischen erkundungsarbeiten auf phosphatkalk lagerstatten in der Volksrepublik Albanien von 1956-1958” Berlin 1959. Ndersa ne vitin 1959 J. Loffler dhe S. Otto kane bere zbulimin ne vendburimin e fosforiteve Bularat, te cilet kanė bėrė edhe hartografimin gjeologjik ne shkallen 1:50 000 te Malit te Gjere, qė i kanė pershkruar ne “Ergebnisbericht uber die geologischen erkundungsarbeiten des jahres 1959 auf phosphatkalken in der Volksrepublik Albanien objekt Bularat” Berlin 1960. Me kerkim-zbulimin e fosforiteve gjate vitit 1959 ne Vernik e Tatzat ėshtė marrė F. Brossman, i cili ka bere edhe hartografimin gjeologjik 1:50000, dhe i ka paraqitur ne “Mbi punimet e kerkim-zbulimit te fosforiteve ne rajonin e Vernikut e Tatzatit gjate vitit 1959” Berlin 1960.
R.Werner ne vitin 1958 ka bere kerkime per talk, azbest dhe magnezite dhe i ka pershkruar ne “Mbi punimet per kerkimin e talkut, azbestit dhe magnezitit” Tirane 1959. Kerkime per keto minerale kane bere gjate viteve 1958-1959 edhe G. Dernfeld dhe V. Reichenbah dhe i kane paraqitur ne “Ergebnischencht uber die geologischen sucharbeiten nach talk-azbest und magnesit 1958-1959 Albanischen peridotite ebiten” Tirane 1960. Edhe G. Mandel ka bere kerkime per talk si dhe hartografimin gjeologjik ne shkallen 1:25000 te rajonit German rrethi i Matit dhe i ka pasqyruar ne “Abschlubleoucht uber die geologischen erkundungsarbeiten auf talstein bein derf German in Mittelalbanien” Berlin 1960. B. Polozki ka bere punime kerkim zbulimi per squfur ne Kercisht, te cilat i ka pershkruar ne “Mbi punimet gjeologjike te kryera gjate vitit 1958 ne vendburimin e squfurit Kercisht” Tirane 1959. K. Bauman ka bere studimin e disa mineraleve dhe shkembinjve te Shqiperise te cilet i ka pershkruar ne “Zakljuēitelnij otēet ob issledovanii albanskih fosforitonosnih melovih izvestnjakov” Drezden 1958; “Otēet ob issledovanii tri obrazcov albanskih peskov” Drezden 1958; “Otcet po issledovaniam produktov razlozhenija albanskogo gabro” Drezden 1958; “Raport mbi studimin e kaolinave te Domit Korthpules” Tirane 1960. Kurse M. Manfred ka bere studimin e hekur-nikelit te Bitinckes dhe i ka paraqitur ne artikullin “Der geologische ban und die erztypen der Fe-Ni lagestatte Bitincke (Albanien)” Zeitsch anger.ged.heft.4. Halle (Saale), 1963.
• Dy gjeologe rumune C. Boldur dhe A. Zberea gjate viteve 1959-1960 kane bere kerkime per kripera ne Dumre, Delvine-Dhrovjan, Kardhiq-Zhulat dhe ne Peshkopi, qe i kane shoqeruar dhe me hartat ose skemat gjeologjike. Per rajonin e Dumrese, duke shfrytezuar te dhenat e shpimeve te bere nga gjeologjia dhe ato te kerkimit per nafte, ata kane bere edhe llogaritjen e rezervave te kripes te kategorive industriale dhe gjeologjike. Rezultatet e kerkimeve i kanė pėrshkruar ne “Raport geologie asupra lucrarilon de recunoastere revizuire, al echipei de prospectiumi pentru sare gema si saruri delicvescente (Regiunea Dumrei, reg.Gjirokastra si reg. Peshkopia) 1960” Tirane 1960.
V.V.Sharanova eshte marre me studimin e depozitimeve te kuaternarit, te cilat i pershkruan ne artikullin “Osnovnie tipi ēetvertiēnih otlozhenih nizmenoj ēasti Albanii i ih inzhenerno-geologiceskoe harakteristika” Vesnik Moskov.Univ.ser.geol.N.1, Moska 1958. Ndersa F. Llazar ka bere studime te gjeologjise inxhinierike ne rajonin e Malit me Gropa, qė i ka paraqitur ne “Inxhenerno geologiēeskoe isledovanija rajona Mali me Gropa” Tirane 1958


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:11:

• Kerkimet hidrogjeologjike jane bere nga specialiste shqiptare dhe rus dhe vetem ne ndonje rast te veēante edhe nga hungareze. Ne fillim ato jane bere nga gjeologe. Keshtu E.A. Stankeev mendimet per furnizimin me uje te qytetit te Tiranes i ka paraqitur ne “Shenime mbi disa mendime per ujin ne qytetin e Tiranes” 1948. Ēehovskij ka studiuar mundesine e furnizimit me uje te fabrikes se sheqerit ne Korēe dhe i ka pasqyruar ne “Perfundime mbi furnizimin me uje te fabrikes se sheqerit Korēe” 1950. Ne vitin 1953 Xh. Lesha dhe S. Pasho kane bere studimin e burimeve te ujit dhe konditat hidrogjeologjike te rajonit te Fierit dhe i kane pershkruar ne “Relacion mbi kerkimet hidrogjeologjike ne lidhje me ujin e pijshem ne rajonin e Fierit” 1953. Ndersa L. Peza ka studiuar burimet e ujit te Kolesjanit ne Bicaj dhe i ka pasqyruar ne “Njoftim mbi burimet e ujit te pishem ne fshatin Kolesjan” 1955.
Ne vitin 1956 u ngrit ekspedita hidrogjeologjike ku qe ne fillimet e saj me kerkimet e ujit te pijshem ėshtė marrė hidrogjeologu shqiptar A. Gjata. Gjendjen e studiushmerise hidrogjeologjike te Shqiperise dhe masat per permiresimin e ketyre punimeve, T. Biēoku i ka pasqyruar ne referatin “Sostojanie gidrogeologiceskih izuēenosti territori Albaniia takzhe predlozhenia po uluēsheniju gidrogeologiēeskih rabot” 1957 te paraqitur ne Komisionin e Gjeologjise tė mbledhur nė Budapest.
Dy specialiste hungareze kane studiuar mundesine e furnizimit me uje te Tiranes dhe rezultatet i kane paraqitur: Fodor Peter “Furnizimi me uje i Tiranes” Budapest 1958, dhe Kesler Hubert “Raport mbi mundesine e sigurimit te ujit ne lidhje me rritjen e kapacitetit te ujesjellesit te Tiranes” Budapest 1958.
Shumica e studimeve hidrogjeologjike janė bėrė nga hidrogjeologė rus. E.D. Silaev ka bere studimin per burimet ujore e minerale te Shqiperise qe i ka pershkruar ne artikullin “Burimet ujore e minerale te R. P. te Shqiperise dhe shfrytezimi i tyre” Bul.USHT.ser.Shk.Nat. Nr. 4, Tirane 1958. Gjate viteve 1958-1960 N. J. Rusajev ka bere kerkime hidrogjeologjike per sigurimin me uje te pijshem dhe industrial per qytetin e Fierit dhe industrine, si dhe per uje te pijshem dhe per vaditje per Korēen; rezultatet i ka pershkruar ne “Otēet o gidrogeologiēeskih isledovanijah provedenih v 1958 i 1959 g dlja vodosnabzhenija g Fieri” Tirane 1960; “Otēet o gidrogeologiēeskih isledovanijah provedenih v 1959-1960 g dlja vodosnabzhenia g Korēa” Tirane 1960; “Otēet o gidrogeologiēeskih isledovanijah provedenih v 1960 godu dlja celej oroshenija selskohozjastvenih masivov rajona gorod Korēa” Tirane 1961. Ndersa B. J. Fomin ka bere kerkime hidrogjeologjike per sigurimin me uje per qytetin e Tiranes, te Shkodres, si dhe uje per vaditje per Dropullin, Gjirokastren dhe Puken, rezultatet i ka paraqitur ne “Predvaritelnoe zakljuēenija po rezultatah isledovanija Tiranskoj gidrogeologiēeskoj parti provedenih v 1958-1959 g” Tirane 1959; “Otēet o gidorgeologiēeskih isledovanijah v rajone g Tirana” Tiranė 1959; “Otēet o gidrogeologiēeskih isledovanijah po iziskaniju istoēnikov vodosnabzhenija g. Shkoder” Tirane 1960; “Otēet o rezultatah gidrogeologiēeskih isledovanija po iziskaniju podzemnih vod dlja oroshenija polej Dropull, Gjirokaster i Puka” Tirane 1961. S.S. Lejasnikova ka bere kerkime hidrogjeologjike per uje te pijshem ne qytetin e Kavajes dhe i ka pasqyruar ne “Otēet o gidrogeologiēeskih isledovanijah po iziskaniju istoēnikov vodosnabzhenija g. Kavaja” Tirane 1960. G.N. Asovskij dhe Xh. Sheganaku kane bere kerkime hidrogjeologjike nė Bishtin e Palles, ku mendohej se ne fund te detit dilnin burime ujore, por qe ne te vertete ishin dalje gazi, perfundimet e vrojtimeve ata i kane pershkruar ne “Geologo-gidrogeologiēeskoe zakljuēenie o rezultatah obsledovanija vihoda gaza so dna morja v bliz poluostrova Bishti i Palles” Tirane 1959. Studimin e burimeve te ujrave minerale e termale te Shqiperise e kane bere V.L. Avgustinski, A.A. Astashkina dhe L.J. Shukeviē qe i kane paraqitur ne “Mineralnie istoēniki i kurativnie mestnasti N.R. Albanii” Pjatigorsk 1957 – Me studimin e konditave hidrogjeologjike te vendburimeve dhe te minierave te vendit tonė eshte marre J. Tafili, te cilat i ka pershkruar ne raportet gjeologjike te zbulimit te vendburimeve.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:12:

x


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:12:

• Ne datat 23-24 prill 1958 u mblodh ne Tirane Konferenca e 2-te tekniko-shkencore e gjeologjise e Shqiperise e organizuar nga Komiteti Shteteror i Gjeologjise. Ne konference moren pjese te gjithe gjeologet shqiptare, disa teknike gjeologe, drejtues e punonjes te ndermarrjeve gjeologjike, si dhe te gjithe gjeologet sovjetike qe punonin ne Shqiperi, perfaqesues te Qeverise e te dikastereve, si dhe delegacioni i Ministrise se Gjeologjise e te Ruajtjes se Nentokes te BRSS i kryesuar nga zv. Ministri G.G. Sollopov.
Konferenca degjoi fjalen e hapjes te Xh. Spahiu (kryetar i Komiteti Shteteror te Gjeologjise), referatin “Raport mbi kerkimet gjeologjike te zhvilluara ne R.P.Sh. deri ne vitin 1958 dhe rezultatet e tyre kryesore” te mbajtur nga T. Biēoku (zv. Kryetar e kryegjeolog i Komitetit Shteteror te Gjeologjise); nenreferatet: “Rezultatet kryesore te punimeve gjeologjike te kerkim-zbulimit per nafte-gaz-bitum ne Republiken Popullore te Shqiperise gjate viteve te fundit dhe detyrat per te ardhmen” nga L.O. Gerdzelov (drejtues teknik i specialisteve sovjetike per kerkimin e naftes), “Studiueshmeria gjeologjike ne Republiken Popullore te Shqiperise dhe perspektivat e metejshme ne drejtimin e punimeve gjeologjike” nga H.H. Urmanov (gjeolog rilevues), “Lenda e pare kromifere ne Shqiperi dhe perspektivat e zgjerimit te saj” nga A.K. Semerun (gjeolog ne kerkim zbulimin e kromit), “Lenda e pare e bakrit ne Republiken Popullore te Shqiperise dhe gjendja e punimeve gjeologjike” nga B.Z. Shastin (drejtues teknik i specialisteve sovjetike te bakrit), “Mbi gjendjen dhe perspektivat e kerkimeve gjeologjike per hekur-nikel, boksite dhe qymyre” nga E. Pumo (kryetar i deges gjeologjike ne Komitetin Shteteror te Gjeologjise), “Disa tipare te zhvillimit gjeologjik te zones strukturale-faciale Mirdita” nga A. Zhadan (gjeolog rilevues), “Mbi gjendjen e zbulimeve gjeologjike per nafte ne kantieret ekzistues” nga S. Pasho (kryegjeolog ne Kombinatin e Naftes Kuēove), “Mbi disa probleme te sherbimit gjeologo-markshejderik ne ndermarrjet minerare” nga Xh. Lesha (kryegjeolog ne Drejtorine e Minierave ne Ministrine e Industrise e Minierave), “Mbi gjendjen e deges gjeologjike te Fakultetit te Inxhinierise te Universitetit Shteteror te Tiranes” nga Z. Sinoimeri (kryetar i deges gjeologjike ne Fakultetin e Inxhinierise).
Gjithashtu diskutuan: P. Murataj, R. Shehu, H. Gonxhja, Xh. Sheganaku, F. Sazani, N.K. Shēerbakov, H. Topēiu, F. Prenjasi, V.N. Kirkinskaja, I. Ndojaj, D.N. Mirajevskaje, V. Popllo, N.P. Devjatillov, L. Gurra dhe B.I. Petishkin. Konferencen e pershendeten: ne emer te Qeverise se RPSH Spiro Koleka (zv. Kryetar i pare i Keshillit te Ministrave), dhe ne emer te Ministrise se Gjeologjise dhe Ruajtjes se Nentokes te BRSS G.G. Sollopov (zv. Minister). Ne fund u lexua dhe u miratua rezolucioni i Konferences.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:14:

• Konferenca e 3-te tekniko-shkencore e Gjeologjise, e organizuar nga Komiteti Shteteror i Gjeologjise i zhvilloi punimet e saj ne Tirane gjate kater diteve ne datat 10-13 prill 1959. Ne konference moren pjese te gjithe gjeologet shqiptare, teknike gjeologe, drejtues e punonjes te ndermarrjeve gjeologjike, si edhe gjeologet sovjetike, bullgare, hungareze, ēekosllovake, polake, gjermanė qe punonin ne Shqiperi, perfaqesues te Qeverise dhe te dikastereve, delegacioni i Ministrise se Gjeologjise dhe Ruajtjes se Nentokes te BRSS i perbere nga zv. Ministri G:G. Sollopov, nga drejtori i Institutit te Kerkimeve Gjeologjike Moske Prof. Dr. A.A. Jagzhin, dhe nga zv. Drejtori i Institutit VNIGRI Leningrad Prof. Dr. B.F. Djakov, gjithashtu morri pjese Akademiku bullgar Strashimir Dimitrov.
Punimet diten e pare u bene ne séance plenare, ndersa ne ditet e tjera ne dy seksione: ne ate te naftes, gazit e bitumit dhe ne ate te mineraleve te ngurtė. Konferenca ne seancen plenare degjoi: fjalen e hapjes te kryetarit te Komitetit Shteteror te Gjeologjise Xh. Spahiu, referatin “Rezultatet e punimeve gjeologjike te vitit 1958 dhe detyrat kryesore per vitet 1959-1960” te mbajtur nga T. Biēoku (zv. Kryetar e kryegjeolog i Komitetit); si dhe nen referatet: ”Rruget e mundshme te formimit te shtresnajave te naftes e gazit ne teritorin e R.P. te Shqipersie” nga L.O. Grdzelov (drejtues teknik i specialisteve sovjetike per kerkimin e naftes), “Rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese te kryera nga sherbimi gjeologo-markshejderik ne minierat e vendit tone” nga Xh. Lesha (kryegjeolog ne Drejtorine e Minierave), “Te dhena te reja per gjeologjine e Mirdites” nga I.I. Bellostocki, R.V. Kollbancev, L.M. Kollmak (gjeologe, i pari pergjithesues, te tjeret rilevues), “Mbi punimet e shpim kerkimit te naftes te kryera gjate vitit 1958” nga S. Pasho (kryegjeolog ne Kombinatin e Naftes Kuēove), “Ujerat nentokesore te Shqiperise dhe problemet e perdorimit te tyre” nga Xh. Sheganaku, A.J. Pehovski (hidrogjeologe ne Komitetin Shteteror te Gjeologjise), “Mbi rritjen e cilesise se punimeve topogjeodezike dhe disa probleme te rilevimit topografik te teritorit te RPSH” nga H. Gonxhja (kryetar i ekspedites topogjeodezike ne ndermarrjen gjeologjike komplekse Tirane), “Laboratori Qendror i Gjeologjise ne ndihme te kerkimeve gjeologjike” nga F. Sazani (drejtor i laboratorit qendror te gjeologjise), “Mbi disa te meta te sherbimit gjeologjik dhe te ndermarrjeve minerare te Shqiperise” nga F. Prenjasi (kryetar i deges se ruajtjes se nentokes ne Komitetin Shteteror te Gjeologjise).
Ne seksionin e naftes u degjuan nenreferatet: “Ndertimi gjeologjik dhe perspektivat naftembajtese te vendburimit te ri Marinez” nga B. Alia (gjeolog ne vendburimin e naftes Marinez), “Llojet e punimeve gjeologo-kerkuese per nafte e gaz ne RPSH dhe efektiviteti i tyre” nga P. Murataj (kryegjeolog i ndermarrjes gjeologjike te kerkimeve per nafte gaz e bitum Vlore), “Ndertimi gjeologjik dhe perspektivat nafte-mbajtese te depresionit Tirane-Ishem dhe rajonev e fqinje” nga K. Plaku (gjeolog rilevues), “Depozitimet e paleogjenit ne Republiken Popullore te Shqiperise” nga G.N. Karēeva (gjeologe rilevuese), si dhe diskutimet e H. Topēiu, J.B. Kirzner, Sh. Pinari, Xh. Konēi, V.M. Manastirjev, L.A. Kozllov, K.I. Adrianova, K. Pepo, A.A. Kolesnikova, B. Sinoimeri, M. Sinomati, V.M. Rjabov, etj.
Ne seksionin e mineraleve te ngurtė degjuan nenreferatet “Studiueshmeria gjeologjike e rajonit Elbasan-Pogradec” nga E. Pumo (kryetar i deges gjeologjike ne Komitetin Shteteror te Gjeologjise), “Te dhena te reja mbi strukturen e vendburimeve te kromiteve Bulqize dhe disa ēeshtje te gjenezes se tij” nga L.I. Kollotillov, N.L. Gollubcov, V. Buda, Z. Ēeliku (gjeologe nė zbulimin e vendburimit Bulqize), “Mbi drejtimin e metejshem te punimeve te kerkim-zbulimit per baker ne pjesen veriore te RP te Shqiperise” nga R. Bulaj, B. Shastin (i pari kryegjeolog, i dyti drejtues teknik ne ndermarrjen gjeologjike Rubik), “Gjendja e lendes se pare te kromiteve te ndermarrjes gjeologjike Kam-Tropoje dhe perspektiva e saj” nga Q. Ēaku, D. Ishēenko (i pari kryegjeolog, i dyti drejtues teknik ne ndermarrjen gjeologjike Kam-Tropoje), “Gjendja e sotme e kerkimeve te boksideve te Shqiperise dhe perspektivat e metejshme” nga Horist Gyorg, Karoly Gyula (gjeologe hungareze ne ndermarrjen gjeologjike komplekse Tirane), “Metodat gjeofizike qe rekomandohen te perdoren ne kerkimin e vendburimeve xeherore ne RPSH” nga S. A. Pogrebinski (gjeofizik sovjetik ne ndermarrjen gjeologjike komplekse Tirane), “Mbi vendburimet e kaolinave, argjilave dhe rerave ne Shqiperi” nga N. Manollov (gjeolog bullgar ne ndermarrjen gjeologjike komplekse Tirane), “Ndertimi gjeologjik i vendburimit te qymyrit brun Alarup” nga F. Arkaxhiu (gjeolog ne ndermarrjen gjeologjike Pogradec), si dhe diskutimet e A.S. Llaxnikov, R. Shehu, N.K. Sherbakov, E. Leka, V.I.Bellostocki, M.V. Bunin, Y. Leka, L.Peza, V.Liko, G.S. Bezsēastnov, L.M. Kollmak, N. Shkodrani, F. Mullaj, R.V. Kollbancev, N.F. Mollodenkov, V.Llazo, E.S.Anciferov, E.M.konolev, S.F.Usenko etj.
Ne seancen plenare te mbylljes te dates 13 Prill 1959 pas informimit mbi perfundimet e punimeve te seksioneve, folen Prof.Dr. A.A. Jagzhin mbi punimet e kerkim-zbulimit ne xeheroret dhe perspektivat qe ka Shqiperia; Prof.Dr. B.F. Djakov mbi ndertimin gjeologjik, stilin tektonik dhe perspektivat naftembajtese te Shqiperise, gjithashtu pershendeti konferencen Akademiku S. Dimitrov, zv.ministri G.G. Sollopov, dhe zv.kryetari i pare i Keshillit Ministrave S. Koleka. Ne fund u lexua dhe u miratua rezolucioni i konferences.
Pas Konferences, Keshillit te Ministrave ju paraqit nje relacion mbi rezultatet e punimeve te konferences gjeologjike si dhe projektvendimi per realizimin e disa detyrave, nder te tjera edhe per fillimin e disa puseve te shpim kerkimit te thelle per nafte ne shkembinjte gelqerore. Ne muajin maj 1959 Keshilli i Ministrave shqyrtoi rezultatet e konferences gjeologjike dhe mori vendimin perkates, perfshire edhe shpimin e puseve te kerkimit per nafte ne gelqerore.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:14:

• Siē u permend edhe me lart, gjate viteve 1956-1960, punimet gjeologjike per kerkimin dhe zbulimin e mineraleve te dobishme, moren zgjerim te madh. Per te krijuar nje ide me te plote mjafton te permendim disa tregues te volumeve fizike: shpimet gjeologjike nga disa mijra metralinear (ml) ne vit te kryer deri me 1955, ne vitin 1956 u bene 38 500 ml, ndersa me 1960 u realizuan rreth 90 000 ml, galeri nga 2 600 ml te hapura me 1956, ne vitin 1960 u realizuan 14 000 ml, puse nga disa qindra ml, me 1960 u realizuan mbi 2 600 ml, kanale nga 9 000m3 nė 80 000m3. Kryerja e ketyre volumeve beri qe jo vetem te siguroheshin rezervat e nevojshme ne vendburimet ne shfrytezim, por u zbuluan vendburime te rinj dhe rezervat u tejkaluan ne nje mase te konsiderueshme. Ne keto rezultate ndikoi edhe fuqizimi i bazes materialo-teknike te gjeologjise gjate viteve 1958-1960, qe u be e mundur me kredine qe u nenshkrua me 22 nentor 1957 ne Moske midis dy qeverive asaj Sovjetike e Shqiptare. Nga kjo kredi per sektorin e gjeologjise u dhane 10 milion rubla, me ane te cilave u siguruan makineri, paisje e materialet e nevojshme.
Ne orientimin dhe kryerjen e punimeve gjeologo zbuluese per minerale te dobishme te ngurte, dhe te studimeve tematiko pergjithesuese, kontribut te veēante kane dhene gjeologet shqiptare Z. Sinoimeri, T. Biēoku, E. Pumo, Xh. Lesha, L. Peza, S. Dede, F. Prenjasi, R. Shehu, F. Arkaxhiu, Xh. Karkanaqe, R. Bulaj, A. Spiro, H. Caslli, N. Shkodrani, M. Shallo, I. Turku, V. Buda, Q. Caku, etj. dhe ne kerkimet hidrogjeologjike Xh. Sheganaku, A. Gjata, I. Tafilaj. Sidomos pas largimit te specialisteve te huaj, keto i dhane nje ndihme e mbeshtetje gjeologeve te rinj ne orientimin e punimeve, ne perpilimin e projekteve e raporteve gjeologjike dhe ne llogaritjen e rezervave.
* *
*
Me 1 janar 1960 Komiteti Shteteror i Gjeologjise u bashkua me Drejtorine e Minierave dhe sektore te tjere, qe deri ne ate kohe kishin bere pjese ne Ministrine e Industrise e Minierave, dhe u krijua Ministria e Minierave dhe Gjeologjise, minister u emerua Adil Ēarēani, kurse Xhaferr Spahiu u emerua minister i Industrise. Ish Komiteti Shteteror i Gjeologjise u riorganizua ne Drejtorine e Pergjithshme te Gjeologjise, duke ruajtur strukturen organizativo teknike si dhe detyrat qe kishte pasur, ndersa struktura administrative u be nje unike per te gjithe Ministrine. Zenel Hamiti u emerua zev.minister i pare dhe njekohesisht Drejtor i Pergjithshem i Gjeologjise, kryegjeolog i Drejtorise se Pergjithshme ishte Teki Biēoku, kryetar i Deges Gjeologjike Eshref Pumo, ne 1 nentor te vitit 1962 me emerimin e Eshref Pumos drejtor te Institutit, kryetar dege emerohet Rexhep Shehu, kryetar i Deges se Ruajtjes se Nentokes ishte Fetah Prrenjasi dhe kryetar i Deges Teknike ishte Elmaz Leka, Ligor Gurra kaloi kryeinxhinier ne Drejtorine e Minierave.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:15:

5. Kryerja e kerkimeve gjeologjike plotesisht nga specialistet shqiptare.

Me acarimin e marredhenieve gjate vitit 1960 midis Qeverise Sovjetike e asaj Shqiptare, Qeveria Sovjetike me 13 shkurt 1961, tėrhoqi specialistėt qė punonin nė industrinė e naftės, ndėrsa nga 8 prilli deri nė 15 maj 1961, terhoqi edhe te gjithe specialistet (rreth 150 vete) qe punonin ne gjeologji, si ne kerkimet e naftes ashtu dhe ne kerkimet e mineraleve tė ngurtė. Ne te njejten kohe terhoqen specialistet qe punonin ne gjeologji edhe shtetet e tjera te ish Demokracive Popullore.
Me largimin e nje numri kaq te madh gjeologesh jo vetem qe mbeten pa u perfunduar dhe mbrojtur raportet gjeologjike te shume punimeve, qe me vone u sistemuan dhe u depozituan ne Arkivin Qendror te Gjeologjise nga specialistet shqiptare, por nga ana tjeter ne gjeologji u krijua nje situate e rende, pasi numri i gjeologeve shqiptare ishte i vogel ne krahasim me detyrat e medha qe ishin caktuar ne planin pesevjeēar 1961-1965. Per kete qellim u bene ndryshime ne kryerjen e punimeve dhe u moren disa masa per te kapercyer veshtiresite e krijuara. Ne radhe te pare vemendja iu kushtua masave qe punimet e kerkimit dhe te zbulimit ne vendburimet dhe objektet e ndryshme te vazhdonin me te njejtin ritem, qe te mos pengohej zhvillimi i industrise se naftes, asaj minerale dhe te material ndertimit, nga ana tjeter u kufizuan ne minumum rilevimet gjeologjike ne shkallen 1:25 000 dhe 1: 50 000 objektet e rendesishem ku punonin gjeologe te rinj, u moren nen patronazh nga specialistet me te vjeter, dhe nga ata qe punonin ne Ministri. Gjithashtu iu propozua Qeverise, e cila mori vendimin perkates, qe studentet e vitit te fundit te gjeologjise, sapo te mbaronin provimet te dergoheshin te punonin ne ekspeditat gjeologjike, qe njekohesisht do t’i sherbente edhe si periudhe e praktikes se prodhimit dhe po ne ekspedita do te shkruanin edhe projekt diplomat, te cilat do t’i mbronin ne mbarim te vitit. Me ndryshimet qe u bene dhe masat qe u moren, u krijuan kushtet qe detyrat ne zbulimin e rezervave te mineraleve te dobishme te realizoheshin, gje qe forcoi besimin dhe rriti pergjegjesine e te gjithe gjeologeve ne realizimin e detyrave te ngarkuara. Pra qe nga viti 1961 te gjitha punimet gjeologjike filluan te kryhen plotesisht nga specialiste shqiptare.
• Gjate vitit 1961 u kthyen ne Shqiperi pa perfunduar studimet, te gjithe studentet shqiptare qe studionin ne ish Bashkimin Sovjetik dhe ne ish vendet e Demokracive Popullore. Per keta studente ne Fakultetin e Gjeologjise e te Minierave te Universitetit te Tiranes, u hapėn profile tė rinj dhe u organizuan mesimi i rregullt per pergatitjen e inxhiniereve gjeofizike, te inxhinierve hidrogjeologji dhe gjeologji nafte, pėr disa tė tjerė u bėnė programe individuale (gjeokimi, petrografi) meqenese se numri i tyre ishte i vogėl.
• Nė vitin shkollor 1961-1962 dega minerare nga Politeknikumi i Tiranės u transferua nė Prrenjas, ku u hap Teknikumi i Gjeologjisė e minierave, i cili do tė pėrgatitė teknikė gjeologė e teknikė minerarė.
• Ne dhjetor 1961 u thirr Konferenca e katert Kombetare e Gjeologjise ne te cilen moren pjese vetem specialiste shqiptare, drejtuesit e ndermarrjeve gjeologjike si dhe te ftuar nga dikasteret dhe institucionet e ndryshme te vendit. Konferenca degjoi raportin e mbajtur nga Ministri i Minierave dhe Gjeologjise Adil Ēarēani, nenreferatet “Bilanc i pasur ne kerkimin dhe zbulimin e mineraleve te dobishme” te mbajtur nga T. Biēoku (kryegjeolog i Drejtorise se Pergjithshme te Gjeologjise), “Mbi rezultatet e shpim kerkimeve te thella te naftes” mbajtur nga P. Bozdo Drejtor i Pergjithshem i Kerkimeve te Naftes ne Kuēove), “Mbi rezultatet e sherbimit gjeologo-markshederik ne miniera, mbajtur nga Xh. Lesha (kryegjeolog ne Drejtorine e Minierave), si dhe diskutimet e E. Pumo, S. Pasho, R. Shehu, H. Topēiu, P. Murataj, V. Buda, R. Bulaj, P. Xhaēka, H. Caslli, S. Qorlaze, F. Arkaxhiu, Q. Ēaku, H. Gonxhja, E. Leka, J. Kola, etj.
Si ne raport, ashtu dhe ne nenreferatet dhe diskutimet analizohej puna e bere dhe rezultatet e arritura qe nga konferenca e trete gjeologjike e mbajtur ne prill 1959, gjendja e krijuar me largimin e te gjithe specialisteve te huaj, masat e marra per te perballuar situaten, rezultatet pozitive qe ishin arritur gjate vitit 1961 ne zbulimin e mineralit te bakrit, kromit, hekur-nikelit, qymyrit etj., premisat e favorshme qe ishin krijuar per plotesimin e tejkalimin e detyrave ne zbulimin e rezervave te mineraleve te dobishme. Ne rezolucionin e miratuar nga Konferenca Kombetare e Gjeologjise, u caktuan objektivat qe detyrat e planit pesevjeēar (1961-1965) ne zbulimin e rezervave te mineraleve te dobishme te plotesoheshin ne 4 vjet; gje qe ne fakt u realizua dhe u tejkalua.
Ne te njejten kohe ne ndermarrjet gjeologjike te Rubikut, te Bulqizes dhe te Pogradecit gjate vitit 1961 u organizuan mbledhje me pjesemarrjen e specialisteve edhe te ndermarrjeve te tjera mbi rezultatet e kerkim-zbulimit dhe orientimi i metejshem i tyre.
Nga fundi i vitit 1961 Kombinati i Naftes ne Kuēove u shkri dhe u krijuan dy drejtori; Drejtoria e Pergjithshme e prodhimit te naftes dhe Drejtoria e Pergjithshme e kerkimeve te naftes, te dyja me qender ne Kuēove. Me krijimin e kesaj te fundit u shkri Ndermarrja gjeologjike e kerkimeve te nafte-gaz-bitumit me qendėr nė Vlorė, duke i kaluar detyrat e funksionet e saj Drejtorise se Pergjithshme te Kerkimeve te Naftes dhe byrose gjeologjike te ngritur prane saj. Keshtu u be perqendrimi i punimeve, qe nga kerkim-rilevimet gjeologjike dhe deri ne perfundimin e shpim kerkimeve te thella per nafte. Drejtor i Pergjithshem i kerkimeve te naftes u emerua Piro Bozdo dhe kryegjeolog Petraq Xhaēka. Megjithe ndryshimet qe u bene, kerkimet e naftes vareshin nga Drejtoria e Pergjithshme e Gjeologjise ne Ministri.
Perpunimi dhe pergjithesimi i materialeve gjeologo-gjeofizike dhe i shpim kerkimeve te thella, si dhe orientimi i metejshem e dhenia e pikave te shpim kerkimeve te thella per nafte e gaz, behej nga byroja gjeologjike prane Drejtorise se Pergjithshme te Kerkimeve te Naftes, me kryetar Protoko Muratin dhe me vone Milto Gjikopulin.
Shpim kerkimet e thella, si dhe ato strukturoro per nafte e gaz beheshin nga dy ndermarrjet e shpim kerkimit, njera me qender ne Kuēove (Q.Stalin) me drejtor Simon Stefani dhe kryegjeolog Myftar Sinemati dhe me vone Protoko Murati; dhe tjetra me qender ne Patos me drejtor Polikron Cane dhe kryegjeolog Sabaudin Starova dhe me vone Vlashi Janopulli.
Studimet gjeofizike pėr kėrkimet e naftės e gazit janė bėrė nga ekspedita gjeofizike, e cila nė janar 1961 u riorganizua nga Ndėrmarrja gjeofizike, nė fillim me qendėr nė Vlorė, nga viti 1962 me qendėr nė Patos e mė vonė nė Fier. Janė pėrdorur kryesisht metodat sizmike dhe gjeofizika kantierale (karotazhi i puseve), dhe mė pak gravimetria dhe elektrometria. Drejtora kanė qenė Thoma Bufi (janar 1961-dhjetor 1964), Hasan Topēiu (janar 1965-dhjetor 1970). (Nė janar 1971 deri nė mars 1974 ndėrmarrja gjeofizke u bashkua me Institutin e Naftės e Gazit, dhe nė 1 prill 1974 doli pėrsėri ndėrmarrja mė vehte). Nevruz Kodheli (prill 1974-korrik 1975), Niko Xheka (gusht 1975-1982), Filip Strakosha (1983-1985), Nopolon Mertiri (1986-1991), Nevruz Kodheli (janar 1992-1994), Vaskė Ndreci (1994-). Kryeinxhinier kanė qenė: Hasan Topēiu (janar 1961-dhjetor 1964), Nevruz Kodheli (janar 1965-dhjetor 1970), Drini Mezini (prill 1974-1976), Filip Strakosha (1976-1982), Spartak Vasto (1982-1991), Kastriot Bejtja (janar 1992-1994).
Pėrveē ndėrmarrjes gjeofizike Fier, nė Durrės u krijua ndėrmarrja gjeofizike pėr studimet nė det, e cila ka ekzistuar gjatė viteve 1982-1984. drejtor i saj ka qenė Salo Arapi dhe kryeinxhinier Petrit Sadushi.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:15:

• Per te ngritur ne nje nivel me te larte kerkimet dhe studimet gjeologjike, me propozim te Ministrise, Keshilli i Ministrave me date 14 maj 1962 vendosi ngritjen e Institutit te Studimeve e projektimeve te Gjeologjise e Minierave, mbi bazen e ish Laboratorit Qendror te Gjeologjise, duke i hequr ketij te fundit analizat e percaktimet e serise, dhe duke e zgjeruar veprimtarine me studime te tjera qe nuk ishte marre me pare. Instituti perbehej nga disa sektore dhe brenda sektoreve vepronin kabinetet si sektori kimik, sektori i gjeologjise, sektori tematik, sektori mineralogji-petrografisė, sektori i paleontologjise, sektori teknologjik dhe i pasurimit. Ne vitet e para, disa nga pergjegjesat e sektoreve, apo shefa kabineti u caktuan drejtuesit e Institutit dhe te Drejtorise se Pergjithshme Gjeologjike. Ne mars 1966 me bashkimin e Ministrise se Miniera e Gjeologjise, me ate te Industrise dhe Artizanatin, u bashkua edhe Instituti i Industrise me kete, dhe me ndarjen e Ministrive ne janar 1973 u ndane perseri Institutet. Drejtora te Institutit kane qene: Eshref Pumo (nentor 1962-gusht 1965), Teki Biēoku (shtator 1965-shkurt 1966), Hajredin Kumbaro (mars 1966-shkurt 1971), Sotir Dodona (mars 1971-dhjetor 1977), Bashkim Lleshi (janar 1878-nentor 1984), Aleksander Ēina (nentor 1984-shkurt 1992), Ilir Alliu (shkurt 1992-tetor 1992), Alaudin Kodra (tetor1992-nentor 1996), Adil Neziri (nentor 1996-janar 1998), Halil Hallaēi (shkurt 1998-vazhdim). zev. drejtora pėr gjeologjinė: Rexhep Shehu (mars 1967-dhjetor 1971), Xhelil Karkanaqe (janar 1971-1975), Feti Arkaxhiu (1979-1992), Agim Pirdeni (1992-dhjetor 1998). Ne janar 1999 u shkri vendi i zev. drejtorit, dhe u be riorganizimi ne departamente, dhe mė vonė nė seksione.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:15:

• Nė vitin 1962, mbi bazėn e Degės Gjeologjike tė Fakultetit tė Inxhinierisė, formohet Fakulteti i Gjeologjisė dhe Minierave me tre degė tė: Gjeologjisė, minierave e shpim-prodhimit.
Dekan tė Fakultetit kanė qenė: R. Reka (1962-1965), E. Pumo (1965-1983), N. Konomi (1983-1988), A. Grazhdani (1988-1992), M. Doracaj (1992-1996), F. Diamanti (1996-1997), Th. Korini (1997-1998), S. Theodhorjani (1998-1999), S. Meēo (2000-2003); zev. Dekan pėr anėn mėsimore kanė qenė: L. Peza (1962-1965), H. Shtino (1965-1985), B. Ēela (1985-1989), inspektor mėsimor J. Vllaho (1989-1992), P. Nishani (1992-1995), zev.dekan K. Rodi (1992-1995); zev.dekan pėr anėn shkencore kanė qenė Z. Meko (1963-1975), S. Pasho (1975-1984), N. Dafa (1984-1991), tė ngarkuar P. Hoxha (1992-1996), Ē. Durmishi (1997-1999); kancelar V. Xhima (1994-1997), M. Fociro (1997 e nė vazhdim), zev.dekan P. Nishani (2000 e nė vazhdim).
Nė vitin 1962 pranė fakultetiti krijohen 3 sektorė shkencor:
1. Sektori shkencor i mezozoit i drejtuar nga Z. Meko, qe vepronte pranė katedrės sė gjeologjisė sė naftės, nė tė cilin bėnin pjesė: T. Kristo, J. Kanani, Sh. Aliaj, M. Uēi, A. Nurja, E. Dodona, F. Diamanti, A. Turku; gjithashtu janė aktivizuar edhe pedagogėt S. Meēo e H. Dakoli. Sektori ėshtė marrė me studime komplekse pėr vlerėsimin e naftėgazmbajtjes tė shkėmbinjve karbonatikė tė shkėmbinjve tė mezozoit.
2. Sektori shkencor i elementėve tė rallė dhe tė ēmueshėm i drejtuar nga Z. Sinnoimeri, qė vepronte pranė katedrės sė vendburimeve tė mineraleve tė dobishme, nė tė cilin bėnin pjesė: B. Ostrosi, N. Ēili, Dh. Paparisto, V. Buda, A. Grazhdani, A. Tashko, V. Qirici, A. Kaltani, Y. Dhrami, A. Thanasi, G. Agalliu, K. Aleksi, B. Pallaveshi. Ky sektor ėshtė marrė me studimin e shkrifėrimeve bregdetare tė Adriatikut dhe vlerėsimin e tyre, studimin e shkrifėrimeve tė vjetra tė pellgut neogjenik tė Tiranės, vlerėsimin e shkrifėrimeve lumore armbajtėse nė pellgun e Matit e Fanit dhe vlerėsimi i vendburimeve rrėnjėsore nė zonėn Mirdita.
3. Sektori shkencor i magmatizmit i drejtuar nga I. Ndoja, qė vepronte pranė katedrės sė mineralogji-petrografisė, nė tė cilin bėnin pjesė: Dh. Kote, A. Vranaj, K. Gjata, K. Zeqo. Ky sektor ėshtė marrė me hartografimin e shkėmbinjve magmatikė nė masivet e Tropojės, Lurės, rajonin e Martaneshit dhe masivin e Shebenikut, ndėrtimin strukturor tė tyre dhe pozicionin qė zėnė mineralet e dobishme nė profilin magmatik.
Rezultatet e studimeve tė kryera janė pasqyruar nė raporte gjeologjike dhe nė artikuj shkencor qė pėrmenden nė rastet pėrkatėse.
Nė vitin 1967 kėta 3 sektorė shkencorė tė Fakultetit u mbyllen, veprimtaria e tyre dhe pjesa mė e madhe e punonjesve kaluan nė Institutin e Sudimeve dhe projektimeve tė Gjeologjisė e Minierave nė Tiranė dhe nė Ndėrmarrjet gjeologjike.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:16:

• Mė 18 maj 1965 u krijua Instituti Gjeologjik i Naftės e Gazit me qendėr nė Kuēovė dhe nga viti 1971 me qendėr nė Fier. Detyrat e Institutit ishin kryerja e kėrkim-rilevimeve gjeologjike nė shkallėt 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, e studimeve stratigrafike, biostratigrafike, paleontologjike, petrografike, mineralogjike, gjeokimike, pėrgjithėsimin e materialeve gjeologo-gjeofizike, caktimin e puseve tė shpim-kėrkimeve pėr naftė e gaz, ndjekjen e rezultateve tė tyre, llogaritjen e rezervave tė naftės e tė gazit dhe atyre prognozė, si dhe tė studimeve tematiko-pėrgjithėsuese dhe tė sintezės dhe tė rajoneve jug-perėndimorė tė vendit.
Drejtorė tė Institutit kanė qenė Rexhep Reka (shtator 1965-dhjetor 1970), Beqir Alia (janar 1971-mars 1975), Luēi Pleqi (1975-1979), Petraq Xhaēka (1979-1983), Drini Mezini (1983-1991), Hasan Bakia (1991-1992), Ilia Fili (1992-1995), Stefan Baltadori (1995), Luan Zajmi (1995-1997), Fatmir Fezga (1997-1998), Stavri Dhima (1998-1999), Shaqir Nazaj (2000-2002). Zev. drejrorė kanė qenė: Petraq Xhaēka (1965-1979), Nevruz Kodheli (1971-1974), Petrit Mahmutaj (1981-1984), Enriko Veizi (1982-1985), Mihal Gjoka (1985-1993), Fotaq Lula (1989-1992), Nuri Rakipi (1992-1994), Simon Ranxha (2000-vazhdim).


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:16:

• Nė mars 1966 nė Ministrinė e Industrsė e Minierave u krijua Drejtoria e Naftės, e cila kishte si detyra tė drejtonte tė gjithė veprimtarinė e naftės: kėrkimet pėr naftė e gaz (tė cilat deri nė kėtė kohė drejtoheshin nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Gjeologjisė), shpimet, prodhimin dhe pėrpunimin e naftės, uzinat mekanike tė naftės, transportin etj. Drejtor u emėrua Ramiz Xhabia, gjeologė kanė qenė Hilmi Halimi e Protoko Murataj. Nė vitin 1971 Drejtoria e naftės nė Ministri u likujdua dhe u Krijua nė Fier Drejtoria e Pėrgjithshme e Naftės.
Nė vitin 1975 nė Ministri krijohet pėrsėri Drejtoria e Naftės, e cila drejtonte gjithė veprimtarinė e industrisė tė naftės e tė gazit. Drejtorė kanė qenė: Perikli Prifti (1975-), Fatmir Shehu (), Hysen Canko (), Anesti Moēi (1992-1996), Kastriot Bejtja (1997-1999), Stavri Dhima (1999-vazhdim). Gjeologė kanė qenė Mynir Arapi (1975-1985), Luēi Pleqi (1980-1988).


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:16:

• Per mungese gjeologesh, gjate viteve 1961-1970, rilevimet gjeologjike 1:25 000-1:50 000 dhe 1:100 000 u kufizuan se tepermi. Keshtu per studimin e ndertimit gjeologjik dhe perspektivave naftegazmbajtese te rajoneve te ndryshme rilevimet gjeologjike ne shkallen 1:25 000 jane bere vetem nė tre rajone: ne vitin 1961 ne rajonin e Qesaratit nga Dh. Stefa e H. Dalipi, qė i kane pershkruar ne “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese e rajonit Qesarat” Q Stalin 1962; ne vitin 1966 ne rajonin Q. Stalin-Tunje nga L. Bandilli dhe Sh. Hoxha (Kuēi) “Ndertimi gjeologjik dhe naftembajtja e rajonit Q. Stalin-Tunje” Q. Stalin 1967. Ne vitin 1970 ne rajonin Bregaz-Osmanzeze nga K. Rama, T. Velaj dhe B. Mehmeti “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese te rajonit Bregaz-Osmanzeze” Fier 1971.
Rilevimet gjeologjike ne shkalle 1:50 000 jane kryer ne pese rajone: Ne vitin 1962 ne rajonin e Skraparit nga P. Bibaja e Xh. Shehu “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese te rajonit te Skraparit” Q. Stalin 1963; Grupi Nr.2 i Institutit te Naftes e Gazit ne vitin 1967 ka bere ne rajonin Tepelenė-Kalivaē “Ndertimi gjeologjik dhe mundesite naftegazbmajtese te rajonit Tepelene-Kalivaē” Q. Stalin 1967; ne vitin 1969 ne rajonin Postenan-Ēorovode nga Sh. Kuēi e F. Trendafili “Ndertimi gjeologjik dhe nafte mbajtja e rajonit Postenan-Ēorovode” Q. Stalin 1970; ndersa ne vitin 1970 ne rajonin e Skraparit jane bere nga N. Skrapari e V. Shyti “Ndertimi gjeologjik dhe naftegazmbajtja e rajonit te Skraparit” Fier 1971; kurse ne rajonin e Shupalit (Tirane) nga Dh. Gjenerali, M. Mata, B. Kokomani e F. Trendafili, “Raport mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektivat naftegazmbajtese te rajonit Shupal (Zall Dajt)” Fier 1971.
Rilevimet gjeologjike ne shkallen 1:100 000 jane bere vetem ne dy rajone: gjate vitit 1963 ne rajonin Tomorr-Ostrovice nga Th. Gjata e Xh. Shehu “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese te rajoneve Tomorr-Ostrovice” Q. Stalin 1964, kurse ne vitin 1969 ne gropen e Burrelit nga K. Plaku, F. Diamanti dhe N. Mertiraj “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva per naftegazmbajtje ne gropen e Burrelit” Q. Stalin 1970.
Gjate te njejtes periudhe me teper jane bere revizionim rilevimet gjeologjike ne shkallen 1:25000, sidomos ne disa rajone ku vite me pare kishin bere rilevime gjeologjike specialistet sovjetike. Gjate viteve 1961-1962 ne rajonet Gorisht-Cakran-Ballsh jane bere nga K. Plaku e Sh. Hoxha (Kuēi) “Ndertimi gjeologjik dhe perspektivat per nafte te rajonit Gorisht-Cakran-Ballsh” Q. Stalin 1962; ne vitin 1962 ne rajonin Vlore-Aliban-Selenice nga Th. Nasto e L. Bandilli, te cilet kane bere edhe lidhjen e pakove litologjike “Raport ndertimi gjeologjik dhe perspektiva e naftegazmbajtjes te rajonit ndermjet Vlore-Aliban-Selenice” Q. Stalin 1963; Dh. Gjenerali e Th. Gjata nė rajonin Patos-Osmanzeze, ndersa ne vitin 1963 Dh. Gjenerali e Sh. Hoxha rajoni Roskovec-Lushnje “Ndertimi gjeologjik i rajonit Patos-Osmanzeze” Q. Stalin 1963, dhe “Ndertimi gjeologjik dhe mundesite naftegazmbajtjese te rajonit Roskovec-Lushnje” Q. Stalin 1964. Pėr rajonin Osmannzezė K. Plaku ka shfaqur mendime nė artikullin “Mbi disa probleme tė ndėrtimit gjeologjik tė brezit flishor Osmanzezė Sqepur” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1967. Gjate vitit 1964 Dh. Gjenerali, L. Bandilli, Sh. Hoxha (Kuēi) e Xh. Shehu kane punuar ne rajonin Dumre-Letan, ndersa ne vitin 1965 Dh. Gjenerali, S. Starova e V. Bano ne rajonin Petrele dhe i kane pasqyruar perkatesisht ne “Ndertimi gjeologjik dhe mundesite naftegazmbajtese te rajonit Dumre-Letan” Q. Stalin 1964 dhe “Ndertimi gjeologjik dhe mundesite naftegazmbajtjese te rajonit Petrele” Q. Stalin 1966. Lidhur me rajonin e Dumresė kanė paraqitur mendimet e tyre nė artikuj tė ndryshėm K. Plaku “Mbi ndėrtimin e strukturės diapirike tė Dumresė” Bul. USHT, ser.Shk.Nat. Nr.2, 1966; M. Gjikopulli “Disa mendime mbi Dimrenė” Nafta dhe Gazi, Nr.1, 1968; Sh. Hoxha (Kuēi) “Rėndėsia teorike e Dumresė tė lidhet me vlerėn praktike tė saj” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1968; Dh. Gjenerali “Mbi ndėrtimin gjeologjik tė zonės sė Dumresė” Nafta dhe Gazi, Nr. 3, 1968; B. Canaj “Mbi mekanizmin e formimit dhe rrugėn hidrotermale tė shpjegimit tė Dumresė” Nafta dhe Gazi, Nr. 2, 1968. L. Bandilli dhe Sh. Hoxha (Kuēi) kane punuar ne rajonin Lushnje-Peqin-Cacabeze “Ndertimi gjeologjik i rajonit Lushnje, Peqin-Cacabeze mbas revizionimit te punimeve te rilevimit gjeologjik ne shkallen 1:25 000” Q. Stalin 1966. Ne vitin 1966 Xh. Shehu e B. Kokomani nė Llixha Elbasan “Ndertimi gjeologjik dhe mundesite naftegazmbajtese te rajonit Llixha Elbasan” Q. Stalin 1967. Grupi i rilevimit nr.1 (Sh. Kuēi, etj) ka punuar ne rajonin Ēorush-Zhabokike nė “Ndertimi gjeologjik dhe naftegazmbajtja e rajonit Ēorush-Zhabokike” Q. Stalin 1968. Kurse kabineti i pergjithesimit te Institutit te Naftes e Gazit ka punuar ne rajonin Dragot-Gllave-Sinje dhe ndjekjen e horizonteve litologjike “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva per naftegazmbajtjen e rajonit Dragot-Gllave-Sinje” Q. Stalin 1969.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:17:

• Nga rilevimet gjeologjike te kryera, u ndie mungesa e studimeve stratigrafike, keshtu qe ne vitet 60 keto u zgjeruan dhe u bene si ne shkalle te gjere ashtu dhe ne zona te caktuara, rezultatet e tė cilave do te ndihmonin per nje interpretim me te sakte te te dhenave gjeologjike. Gjate viteve 1961-1962 A. Papa dhe P. Pashko kane studiuar stratigrafine e depozitimeve te miocenit te poshtem, qe e kane pershkruar ne “Stratigrafia e miocenit te poshtem ne Shqiperi”. P. Pashko pwrcaktimet makrofaunistike i ka paraqitur ne studimin e veēante “Bivalet e miocenit te poshtem ne Shqiperi” 1962 si dhe ne artikullin “Studim i shkurter biostratigrafik i miocenit te poshtem ne Shqiperi ne baze te molusqeve” Bul. U.SH.T., ser. Shk. Nat., Nr.1, 1964. Disa nga rezultatet e studimit A. Papa e P. Pashko i kanw pasqyruar edhe nw artikujt “Depozitimet transgresive tw oligocenit dhe miocenit tw poshtwm nw pjeswn juglindore tw zonws sw Mirditws” Pwrmb. Stud. Nr. 2, 1965; dhe “Mioceni i poshtwm nw Shqipwri” Bul. USHT, ser. Shk.Nat, Nr. 4, 1966; kurse A. Papa nw “Mbi vwllimin dhe vendin stratigrafik tw katit akuitanian” Bul. USHT, ser.Shk.Nat, Nr.1, 1963; “Transgresioni i akuitanianit tw sipwrm nw faqen perwndimore tw luginws sw Drinmosit” Bul. USHT, ser. Shk.Nat, Nr. 4, 1969; dhe sw bashku me Th. Petro “Depozitime tw miocenit tw poshtwm nw Gropwn e Kolonjws” Bul. USHT, ser. Shk.Nat, Nr.3, 1970. studimin mikrofaunistik tw miocenit tw poshtwm e kanw bwrw A. Kondo, Sh. Erebara, kurse atw petrografik P. Theodhori. A. Kondo dhe Sh. Erebara (Garori) percaktimet e mikrofaunes i kane pershkruar ne “Foraminiferet e miocenit te poshtem ne Shqiperi” 1962; A. Kondo edhe ne artikujt “Biostratigrafia e depozitimeve te miocenit te poshtem ne Shqiperi ne baze te faunes se foraminifereve” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1964; “Disa nga foraminiferet planktonike me karakteristike te miocenit te poshtem ne Shqiperi” Permb. Stud. Nr.1, 1965; dhe “Kater forma te reja foraminiferesh” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1965. P. Theodhori rezultatet e studimeve petrografike i ka pasqyruar ne “Disa karakteristika litologo-petrografike te miocenit te poshtem ne Shqiperi” 1962, dhe ne artikullin “Disa karakteristika petrografike te depozitimeve te miocenit te poshtem te Shqiperise” Studime Gjeologjike vell. II, 1966. P. Pashko ne vitet e mevonshem ka bere studimin e stratigrafise se miocenit te siperm ne rajonin e Krujes dhe te Lushnjes qe i ka paraqitur perkatesisht ne “Relacion i shkurter mbi studimin e stratigrafise se miocenit te siperm ne rajonin e Krujes” dhe ne artikullin “Stratigrafia dhe mokrofauna e miocenit te siperm ne rajonin e Lushnjes” Permb. Stud. Nr.5, 1967; kurse bashke me Sh. Garori dhe A. Myftari kane studiuar stratigrafine e mesinianit qe e kanė pershkruar “Stratigrafia dhe faciet e mesinianit ne Shqiperi” 1968 dhe ne artikullin “Te dhena paraprake mbi stratigrafine dhe faciet e mesinianit ne zonen Jonike” Permb. Stud. Nr.2, 1969. Sh. Garori dhe P. Pashko kane studiuar stratigrafine e tortonianit dhe te mezinianit te zonave tektonike te jashtme qe e kane paraqitur ne raportin “Stratigrafia e tortonianit (pjeserisht) dhe e mesinianit ne zonat e jashtme”. P. Pashko disa tė dhėna stratigrafike i ka pėrshkruar edhe nė artikujt “Mbi transgresionin e helvecianit tė sipėrm nė Vaun e Dejės” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1965, “Mbi depozitimet neogjenike tė Gropės sė Burrelit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1967; “Suita argjilore e Mengajt” Permb. Stud. Nr.2(15), 1970; “Depozitimet miocenike tė ujrave tė ėmbla nė zonėn e Mirditės” Permb. Stud. Nr.3 (16), 1970; ndersa H. Dalipi, A. Kondo, I. Pejo, J. Ikonomi dhe B. Meēaj kane studiuar stratigrafine e mesozoit ne rajonet Jugore dhe Perendimore te Shqiperise qe i kanė pershkruar ne “Stratigrafia e mesozoit ne Shqiperine Jugore dhe Perendimore” Q. Stalin 1964. J. Konomi studimin petrologjik te triasit te siperm e ka pasqyruar ne relacion te veēante “Petrologjia e depozitimeve te triasit te siperm ne zonen Jonike” 1966. H. Dalipi, A. Kondo, I. Pejo kane studiuar depozitimet e mesozoit ne rajonin e Polikonje-Maja e Qorres, “Depozitimet e mesozoit ne rajonin e Polikonje-Maja e Qorres (pjesa veriperendimore e malit te Ēikes”) Q. Stalin 1966 dhe ne artikullin “Depozitimet e mesozoikut ne rajonin Polikonje-Maja e Qorres” Permb. Stud. Nr.5, 1967. A. Kondo, B. Meēaj, H. Dalipi, N. Hoxha kane studiuar stratigrafine e depozitimeve kufitare te trias-jures ne zonen Jonike, si dhe te depozitimeve kretake, qe i kane pasqyruar ne “Studimi i depozitimeve kufitare te trias-jures ne zonen Jonike te Shqiperise” Q. Stalin 1966, “Stratigrafia e depozitimeve te kretakut ne Albanide (kryesisht Albanidet e Jashtme)” Q. Stalin 1968, dhe ne artikullin “Horizonti i gelqeroreve fosfatike nje reper stratigrafik i rendesishem per kretakun e zones Jonike ne Shqiperi” Nafta dhe Gazi Nr.3, 1968. Kurse A. Kondo dhe B. Meēaj kane studiuar edhe kretakun e zones Mirdita “Kretaku i zones se Mirdites” Q. Stalin 1968, dhe ne artikullin “Kretaku i zones se Mirdites” Permb. Stud. Nr.13, 1969. Disa tė dhėna i kanė pasqyruar edhe nė artikujt H. Dalipi “Mbi moshėn e horizontit me rreshpe bituminoze nė antiklinalin e Fteres” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1965; H. Dalipi, A. Kondo, P. Xhaēka “Tė dhėna mbi paleogjeografinė e Shqipėrisė Jugore dhe Perėndimore nė periudhėn e kretakut” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1967; H. Dalipi, A. Kondo, B. Meēaj “Disa mendime mbi shkėmbinjtė karbonatikė copėzorė gjatė erės sė mesozoikut dhe fillimit tė paleogjenit nė zonėn Jonike” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1969; A. Kondo, I. Pejo “Titoniani i zonės Jonike nė Shqipėri” Permb. Stud. Nr.2, 1965; “Mbi stratigrafinė dhe faunėn e depozitimeve tė toarianit “ammonitico rosso nė Shqipėri” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1966; A. Kondo, “Paleoceni nė Shqipėrinė e Jugut” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1965; “Vėrejtje mbi kufirin ndėrmjet depozitimeve tė kretakut tė poshtėm dhe kretakut tė sipėrm nė Shqipėrinė Jugore” Permb. Stud. Nr.3, 1966; “Mikrofaciet dhe mikrofosilet mė karakteristike tė kretakut nė zonėn Jonike” Permb. Stud. Nr.9-10, 1968; “Disa mendime lidhur me pėrhapjen stratigrafike dhe gjeografike tė gjinisė Miogyppsina Sacco 1893 nė Shqipėri” Nafta dhe Gazi, Nr.1-2, 1969; “Zhvillimi paleogjeografike i zonės Jonike gjatė formimit tė stadit karbonatik” Nafta dhe Gazi, Nr.3, 1970; P. Xhaēka, H. Dalipi “Mendime mbi stratigrafinė dhe paleogjeografinė e depozitimeve tė triasikut tė sipėrm dhe jurasikut nė zonėn Jonike” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1966; Th. Gjata, V. Skela, L. Ylli, V. Kici kane studiuar stratigrafine e depozitimeve paleogjenike te Albanideve te Jashtme “Raport mbi studimin e stratigrafise se depozitimeve te paleogjenit ne Shqiperine Perendimore dhe Jugperendimore” Q. Stalin 1968, dhe ne artikujt “Perfundime te arritura nga punimet e grupit te stratigrafise se paleogjenit” Nafta dhe Gazi Nr.3, 1968; “Mbi mungeswn e paleocenit, ipresianit, pjeswrisht lutecianit dhe mbi ekzistencwn e eocenit tw sipwrm karbonatik nw zonwn e Krujws” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1968; dhe “Stratigrafia e depozitimeve te paleogjenit ne Shqiperine Perendimore dhe ne Shqiperine Jugperendimore (Albanidet e Jashtme)” Permb. Stud. Nr.2, 1972; kurse L. Ylli, Th. Gjata, V. Skela, V. Kiēi, E. Nika “Deshifrimi stratigrafik i depozitimeve terrigjene tė zonės sė Krujės” Nafta dhe Gazi, Nr.3, 1970.
N. Papa, L. Nurēe, H. Geraj, etj. kane studiuar stratigrafine e paleogjeografine e pliocenit ne Ultesiren Praneadriatike “Paleogjeografia, stratigrafia dhe gazmbajtja e depozitimeve pliocenike te Ultesires Pranadriatike” Fier 1970. Probleme tė stratigrafisė kanė trajtuar V. Dalipi, S. Prillo nė artikullin “Mbi kufirin helvecian-tortonian, nė zonėn Jonike nė Shqipėri dhe bmi praninė e tortonianit nė prerjen e Zvėrnecit” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1968; I. Mitrushi, M. Gjikopulli, A. Kondo “Tė dhėna tė reja mbi pozicionin stratigrafik tė gėlqerorėve tė Malit tė Breshkės nė Dumre” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1968.
Rezultatet e pėrcaktimeve paleontologjike dhe studimeve biostratigrafike janė paraqitur nga I. Pejo “Mbi gjetjen e belemniteve tė para nė depozitimet e mesozoit nė Shqipėri” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1963; dhe “Fauna e jurės sė sipėrme e zonės tektonike Mirdita” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1966. Nga P. Pashko “Gjinia Pecten nė miocenin shqiptar” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1963; “Studim i shkurtėr biostratigrafik i miocenit tė poshtėm nė Shqipėri nė bazė tė molusqeve” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1964; “Pektinidet e miocenit tė vendit tonė. Gjinitė amussium dhe variamussium” Permb. Stud. Nr.1, 1965; “Molusqet e suitės sė Burrelit” Permb. Stud. Nr.9-10, 1968; “Lloji politipik dhe pėrdorimi i tij nė paleontologji” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1970. Nga A. Papa, H. Dalipi, A. Kondo, S. Prillo “Gjinia orbulina nė miocenin e Shqipėrisė” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1967. Nga P. Sadushi “Gjinia alveolina d’Obigny 1926 nė malin e Dajtit” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1968. Nga P. Murataj, M. Gjikopulli “Mbi pėrfundimet e disa pėrcaktimeve palinologjike” Nafta dhe Gazi, Nr.1-2, 1969.
A.Xhomo, A. Kondo, A. Papa, I. Balluku, J. Kanani, N. Alikaj, V. Nasi kane studiuar pushimet stratigrafike ne prerjen karbonatike te zones Jonike lidhur me mineralmbajtjen, qe i kane paraqitur ne “Pushimet stratigrafike ne prerjet karbonatike te zones Jonike dhe mineralet e dobishme qe lidhen me to” Tirane 1968, dhe ne artikullin “Transgresioni i titonian-neokomianit ne zonen Jonike” Permb. Stud Nr.9-10, 1968.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:17:

• Studime per tektoniken e Shqiperise jugperendimore jane bere nga S. Pasho “Tektonika e Ultesires Pranadriatike” Bul. USHT, ser. Shken. Nat. Nr.1, 1964; nga Sh. Aliaj, A. Turku “Mbi disa dukuri tė rrėshqitjeve gravitative konsedimentative tė vrojtuara nė depozitimet karbonatike tė Shqipėrisė Jugperėndimore” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1965; nga A. Papa, T. Biēoku “Tektonika e zonave tė jashtme tė Shqipėrisė” referuar mė 1966 nė Sesionin Shkencor tė Institutit tė Naftės e Gazit Kuēovė; nga Sh. Aliaj “Mbi nje zone kalimtare midis zonave te jashtme Jonike-Adriatike dhe te Karaburunit” Bul. USHT, ser. Shken. Nat. Nr.3, 1966. Nga Z. Meko, Sh. Aliaj ne artikullin “Mbi nje njesi te re tektonike ne sektorin Vlore- Dhermi” Bul. USHT, ser. Shken. Nat. Nr.4, 1965. Nga H. Dalipi, A. Kondo, J. Ikonomi, I. Pejo ne “Zona tektonike e Sazanit” Permb. Stud. Nr.3, 1966. Nga A. Mezini “Mbi tiparet Mezini “Mbi tiparete rrudhosjes nw brezin e Kurveleshit” Nafta dhe Gazi, Nr.3, 1968. Nga A. Papa, A. Kondo “Verejtje mbi zonen e Sazanit dhe mbi kalimin e saj ne zonen Jonike” Bul. USHT, ser. Shkenc. Nat. Nr.2, 1968. Nga H. Shehu ne “Mbi ligjshmerine e prishjeve tektonike perreth Dumrese” Bul, USHT, ser. Shkenc. Nat. Nr.4, 1968; dhe “Mbi disa probleme tė mekanizmit tė formimit tė strukturės lidhur me zonėn tektonike Jonike” Nafta dhe Gazi, Nr.1, 1970; nga H. Shehu, Xh. Shehu “Mbi disa ndryshime lidhur me pėrfytyrimin e mėparshėm nė rajonin Valesh tė Elbasanit” Nafta dhe Gazi, Nr.4, 1970. nga Xh. Shehu nė “Nėn diapirin e Dumresė nuk duhet tė vazhdojnė strukturat e vargut tė Beratit” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1968. Nga L. Bandilli “Tė gjendet mė parė filli i strukturave tė vargut tė Beratit” Nafta dhe Gazi, Nr. 2, 1968; “Disa aspekte tė ndėrtimit strukturor tė luginės sė Drinosit” Nafta dhe Gazi, Nr.4, 1968; nga L. Bandilli, B. Meēaj D. Yzeiri, S. Prillo “Mendime paraprake mbi depozitimet e miocenit tė poshtėm si tregues pėr kėrkimin e strukturave” Nafta dhe Gazi, Nr.1, 1970; nga H. Dalipi “Mbi praninė e shkėputjeve tektonike tė para tė aptianit albanit nė antiklinalin e Ēikės” Permb. Stud. Nr.2(15), 1970; nga A. Kondo “Mbi qėnien e strukturave Jonike qysh nė jurasik tė hershėm dhe zhvillimi i tyre nėnujor” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1970; nga K. Plaku “Mbi prishjet dizjunktive nė miogjeosinklinalin shqiptar” Nafta dhe Gazi, Nr. 2, 1970; nga S. Starova, L. Spiro “Mbi ekzistencėn e krahut perėndimor tė njė strukture antiklinale nė Radhimė” Nafta dhe Gazi, Nr.1, 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:17:

• Studimet sizmometrike vazhduan te kryhen me te njejtet ritme, si me pare. Gjate viteve 1961-1964 N. Kodheli, N. Leka, E. Veizi kane punuar ne rajone te ndryshme si ne Milot-Lezhe-Zadrime, Kryevidh-Kavaje-Seman-Cakran, Korēe-Devoll dhe ne Divjake dhe i kane paraqitur ne “Raport mbi punimet e detajuara seismozbuluese te zhvilluara gjate vitit 1961 ne rajonet Milot- Lezhe- Zadrime” 1962; “Raport mbi rezultatet e punimeve seismozbuluese te zhvilluara gjate vitit 1962 ne rajonin Kryevidh- Kavaje- Seman dhe Cakran (ekipi seismik Nr.1/62)” Patos 1963; “Raport mbi punimet seismozbuluese te zhvilluara gjate vitit 1963 ne rajonin Korēe- Devoll (ekipi sizmik Nr.1/63)” Patos 1964; “Raport mbi rezultatet e punimeve sizmike te zhvilluara ne vitin 1964 ne rajonin e Divjakes nga ekipi sizmik Nr.1/64” Patos 1965. E. Saliu, S. Koēiaj gjate viteve 1961-1963 kane bere punime ne rajonet Lushnje-Divjake-Panaja, Roskovec-Dumre-Belsh dhe ne Tirane “Raport mbi punimet e detajuara sizmozbuluese ne rajonet e Lushnjes, Divjakes dhe Panajase te zhvilluara gjate vitit 1961” Patos 1962; “Raport mbi punimet sizmozbuluese te zhvilluara ne rajonet Roskovec-Dumre-Belsh dhe kater profile regjional nga ekipi sizmik Nr.2/62” Patos 1963; “Raport mbi punimet sizmozbuluese te zhvilluara ne rajonin e Tiranes nga ekipi sizmik Nr.2 viti 1963” Patos 1964. Interpretimin gjeologo-gjeofizik te profileve regjionale e ka bere V. Papingji, “Relacion mbi ndertimin gjeologo-gjeofizik te profileve regjionale R1, R2, R3, R4” Patos 1963. Duke u nisur nga fakti qe para studimeve gjeofizike, sidomos atyre sizmike, shtrohej detyra e studimit te ndertimit gjeologjik me ne thellesi, sidomos ndriēimi i katit te dyte strukturor, si dhe studimi i rajoneve me kondita sizmogjeologjike me te veshtira, gjate viteve 1963-1965 janė kryer ne shkalle me te gjere punimet eksperimentalo-metodike. Keshtu ne vitin 1963 N. Leka ka bere punime tė tilla nė rajonet Milot, Divjakė, ndėrsa mė 1964 bashke me P. Sadushi kane punuar ne Patos-Verbas dhe Ardenice, qė i kane paraqitur perkatesisht “Raport mbi punimet sizmozbuluese eksperimentalo-metodike te zhvilluara ne rajonet Milot-Divjake” Patos 1963, “Raport mbi punimet sizmozbuluese eksperimentalo-metodike te zhvilluara ne rajonet Patos- Verbas –Ardenice ne vitin 1964” Patos 1965. S. Koēiaj dhe M. Malaveci kane punuar ne rajonin Fush Kruje, Bishti Palles “Raport mbi punimet sizmozbuluese eksperimentalo-prodhuese te zhvilluara ne rajonin Fush Kruje dhe Bisht Pallė ne vitin 1964” Patos 1965. Ne vitin 1965 te tre ekipet sizmik, ai i drejtuar nga P. Sadushi ka punuar ne rajonin e Dumrese, ai i drejtuar nga A. Kokobobo ne rajonin e Fush Krujes, dhe ai i drejtuar nga E. Veizi ne rajonin e Kryevidhit, qė i kane paraqitur perkatesisht ne: “Raport mbi punimet sizmozbuluese eksperimentalo-metodike te zhvilluara ne vitin 1965 ne rajonin e Dumrese” Patos 1966, “Relacion mbi punimet sizmozbuluese eksperimentalo-prodhuese te zhvilluara ne vitin 1965 ne rajonin e Fush Krujes” Patos 1966, “Raport mbi punimet sizmozbuluese prodhuese ekperimentale te zhvilluara ne vitin 1965 ne rajonin e Kryevidhit” Patos 1966.
Ne vitin 1966 punimet sizmike jane kryer ne depresionin Tirane-Ishem prej grupit qe drejtohej nga M. Malaveci “Raport disa mendime lidhur me ndertimin gjeologo-tektonik te depresionit Tirane-Ishem” Patos 1967, si dhe ne rajonin e Ardenices, rezultatet i ka pershkruar kabineti i pergjithesimit te Institutit te Naftes ne “Relacion mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektivat e struktures se Ardenices ne baze te punimeve sizmozbuluese te zhvilluara gjate veres se vitit 1966 dhe pergjithesimit te materialeve gjeologo-gjeofizike ekzistuese” Patos 1967. Rezultatet e punimeve sizmike te kryera gjate vitit 1967, grupi tematik i ndermarrjes gjeofizike i ka pasqyruar ne “Veshtrim i shkurter mbi punimet sizmike dhe gravimetrike te kryera ne Republiken Popullore te Shqiperise gjate viteve 1950-1967 dhe perspektiva e zhvillimit te tyre ne te ardhmen” Fier 1969. Ne vitin 1968 punimet sizmike dhe ato gravimetrike jane kryer ne rajonin e Vurgut Delvine “Raport mbi rezultatet e punimeve sizmike dhe gravimetrike te zhvilluara gjate vitit 1968 ne rajonin e Vurgut Delvine” Fier 1969. Eshte per te theksuar qe ne vitet 1966-1968, sidomos ne nafte, u hoqen emrat e autoreve te studimeve apo te raporteve, dhe ne vend te tyre perdoreshin emertimet, ekipi, grupi apo kabineti; gje qe ēoi ne kufizimin e raporteve apo relacioneve te studimeve. Gjate viteve 1969-1970 punimet sizmike janė kryer ne rajonet Amonice-Kocul nga P. Nishani etj., dhe ne Dumre nga J. Lengu, T. Meēe, etj. “Raport mbi rezultatet e punimeve sizmozbuluese te kryera gjate viteve 1969-1970 dhe 1971 ne rajonin Amonice-Kocul” Fier 1972, dhe “Raport mbi punimet sizmozbuluese eksperimentale te zhvilluara ne rajonin e Dumrese gjate vitit 1970” Fier 1971.
Ne vitet 60 punimet gravimetrike jane perdorur gjeresisht ne rajonet ku beheshin kerkime per nafte e gaz, sidomos per studimin e ndertimit gjeologjik ne thellesi. Ne vitin 1961 H. Topēiu ka bere punime ne rajonin Vjose-Seman, kurse me 1962 bashke me M. Naqe kane punuar ne rajonet Selenice, Cakran, Roskovec, Korēe, si dhe kane bere matje ne 4 profile regjionale; H. Topēiu rezultatet i ka pershkruar ne “Raport mbi punimet gravimetrike ne rajonin Vjose-Seman gjate vitit 1961” Fier 1962 dhe “Raport mbi punimet gravimetrike ne rajonet Selenice, Cakran, Roskovec, Korēe dhe ne profilet R1, R2, R3, R4” Fier 1963. S. Arapi gjate vitit 1963 ka punuar ne rajonet Korēe, Paper dhe ne Kukes ka bere disa profile, “Raport mbi punimet gravimetrike te zhvilluara ne rajonin Korēe, Paper ne vitin 1963” Fier 1964, dhe “Relacion mbi profilet gravimetrik ne rajonet e Kukesit gjate vitit 1963” Fier 1963; kurse ne vitet e tjere bashke me Th. Pulija kane punuar ne rajone te ndryshem si ne Tirane-Milot, Dumre-Cerrik-Paper, Laē-Zadrime, Tirane-Petrele, Rove, Llixha-Elbasan, Roskovec-Memaliaj, Dukat, qė i kane pasqyruar ne “Raport mbi punimet gravimetrike te zhvilluara ne rajonin Tirane-Milot ne vitin 1964” Patos 1965, “Relacion per profilin gravimetrik LI ne rajonin e Librazhdit kryer ne vitin 1964” Patos 1965, “Raport mbi punimet gravimetrike tė zhvilluara nė rajonin Dumre-Cėrrik-Paper nė vitin 1965” Patos 1965; “Raport mbi punimet gravimetrike tė zhvilluara nė rajonet Laē-Zadrime dhe Tirane-Petrele ne vitin 1966” Patos 1967, “Raport mbi punimet gravimetrike te zhvilluara ne rajonin e Roves gjate vitit 1969” Fier 1970, “Raport mbi rezultatet e punimeve gravimetrike te zhvilluara ne rajonin e Llixhave te Elbasanit gjate vitit 1969” Fier 1971, “Raport mbi punimet gravimetrike te kryer ne rajonin Roskovec Memaliaj gjate vitit 1969” Fier 1972, “Raport mbi rezultatet e punimeve gravimetrike ne rajonin Dukat” Fier 1971.
Rezultatet e punimeve gravimetrike te kryer ne vitin 1967 ne rajonin Buzmadh-Cakran-Visoke, i ka paraqitur kabineti i pergjithesimit te Institutit te Naftes ne “Disa te dhena mbi ndertimin gjeologjik te rajonit Buzmadh-Cakran-Visoke ne baze te punimeve gravimetrike te vitit 1967 dhe materialeve te tjera gjeologjike”. Kurse punimet gravimetrike te kryer ne Drinos dhe ne Gramsh jane pa autore, por me emertimin ekipi i gravimetrise, dhe jane pershkruar ne “Raport mbi punimet gravimetrike te zhvilluara ne rajonin Drinos” Fier 1969, dhe “Raport mbi punimet gravimetrike te zhvilluara ne rajonin e Gramshit” Fier 1970. Ne vitin 1970 S. Arapi dhe P. Kita kane punuar ne rajonin e Shkodres “Raport mbi punimet gravimetrike te kryera ne rajonin e Shkodres gjate vitit 1970” Fier 1972; ndersa V. Dishnica me grupin e tij ka punuar ne rajonin e Vlores “Raport mbi punimet gravimetrike ne rajonin e Vlores viti 1970” Fier 1971. Pėr disa probleme tė aparaturave gjeofizike H. Topēiu i ka trajtuar nė artikullin “Aparate tė reja tė prodhuara nė ndėrmarrjen gjeofizike Patos” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1967, kurse K. Papa nė artikullin “Mbi rezultatet e para tė aparaturės sė karotazhit akustik tė amplitudės tip KAA-691” Nafta dhe Gazi, Nr.4, 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:18:

• Me analizimin e pergjithesimin e te dhenave te punimeve gjeologjike e gjeofizike te kryera per kerkimet e naftes e gazit, ne vitet 1961-1970 jane marre shume specialiste, disa kane bere pergjithesime per zona e rajone te gjere, sidomos per Ultesiren Pranadriatike, te tjere kane bere pergjithesime per struktura te caktuara, dhe me zbulimin e naftes ne Marinez, Bubullime dhe ne gelqeroret, mjaft prej tyre jane marre me ndjekjen e r ezultateve dhe rekomandimin e punimeve te metejshme.
Nder keta S. Pasho, duke punuar per disa vjet me radhe me drejtimin e sektorit te gjeologjise kantierale te Kombinatit te Naftes, eshte marre me pergjithesimin e te dhenave gjeologjike te Ultesires Pranadriatike si dhe te shpim kerkimeve te bera per nafte, rezultatet e te cilave i ka paraqitur ne disertacionin “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva e naftegazmbajtjes te Ultesires pranadriatike” Tirane 1962, si dhe ne artikujt “Historia e zhvillimit gjeologjik te Shqiperise Perendimore” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1962, “Mbi disa ligjshmeri te perhapjes se naftes e te gazit ne Shqiperi” Studime gjeologjike vell.II, 1966 si dhe ne broshuren Nafta dhe Gazi, Tirane 1966. Gjithashtu ka ndjekur rezultatet e shpim kerkimeve te kryera ne struktura e rajone te ndryshme, “Shpim kerkimet e kryera ne vargun e strukturave meridionale te Ultesires Pranadriatike”, dhe “Relacion mbi rezultatet gjeologjike te puseve te kerkimit 582, 598 ne rajonin Bubullime” 1962. Ai ka bere edhe pergjithesimin e rilevimeve e punimeve te tjera gjeologjike te kryer ne depresionin Tirane-Ishem, duke paraqitur edhe harten gjeologjike ne shkallen 1:50 000, “Ndertimi gjeologjik i depresionit Tirane-Ishem dhe punimet e metejshme te kerkimit te naftes” Tirane 1964.
T. Biēoku gjate disa vjeteve ka analizuar e pergjithesuar me veshtrim kritik te gjitha rilevimet gjeologjike, gjeokimike, studimet gjeofizike (gravimetrike, elektrometrike, sizmometrike), te shpimeve dhe punimeve te tjera gjeologjike, te kryera gjate viteve 1950-1962 e me pare ne Ultesiren Pranadriatike e me gjere, duke bere dhe interpretimet perkatese per ndertimin gjeologjik, stilin tektonik, vleresimin e naftegazmbajtjes ne shkalle krahinore dhe per ēdo strukture e rajon te veēante, te cilat i ka pershkruan ne disertacionin voluminoz “Analiza e pergjithesimi i rezultateve te punimeve sizmometrike ne Ultesiren Pranadriatike dhe zgjedhja e metodes sizmike me racionale per te” Tirane 1964.
Dh. Gjenerali ka bere pergjithesimin e materialeve gjeologjik me qellim vendosjen e shpimeve per kerkimin e naftes ne strukturen e Kremenares, te strukturave karbonatike te zones se Tomorrit (Jonike), dhe rajonit te Q. Stalin (Kuēove), “Relacion mbi mundesine e vendosjes se shpimeve strukturalo-kerkues ne strukturen e Kremenares” 1961, “Vleresimi paraprak i strukturave te ndertuara ne siperfaqe nga shkembinjte karbonatike te paleogjen-mesozoit ne zonen tektonike te Tomorrit dhe zgjedhja e strukturave te dores se pare per kryerjen e shpimeve kerkuese zbuluese” 1961, “Rezultatet e pergjithesimit te materialeve gjeologjike per depozitimet e paleogjen mesozoit ne rajonin Q. Stalin” 1962. P. Bibaja ka analizuar te dhenat gjeologo gjeofizike per rajonin e Durresit “Relacion mbi ndertimin gjeologjik te rajonit te Durresit lidhur me mundesine e vendosjes ne te te shpimit te thelle parametrik kerkimi” 1961, dhe “Relacion mbeshtetes per vendosjen e shpimit te thelle ne rajonin e Durresit” 1961; ndersa po ne vitin 1961 ai bashke me K. Shehu kane analizuar materialet gjeologjike te rajonit te Paprit dhe te Peqinit, “Relacion mbi mundesine e vendosjes se shpimeve te thella ne zonen e Paprit 1961, “Relacion mbi mundesine e vendosjes se shpimeve strukturale ne zonen e Peqinit” 1961.
M. Gjikopulli dhe S. Starova kane analizuar te dhenat e shpim kerkimeve ne vendburimin e Marinzes “Relacion mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektiva e naftegazmbajtjes te pjeses perendimore te Marinzes nen driten e rezultateve te marra nga puset 595, 527 dhe 606” 1961. M. Gjikopulli ka analizuar gjithashtu materialet gjeologjike te vendburimit te Patosit, dhe te rajonit te Pekishtit, te cilat i ka paraqitur ne “Relacion argumentonjes mbi vendosjen e nje pike shpimi per te zbuluar gelqeroret ne Patos” 1962, dhe “Relacion mbeshtetes mbi shpimin e pusit P-20 ne zonen e Pekishtit”. P. Murati ka analizuar materialet gjeologjike te rajonit te Murrizit, “Relacion mbeshtetes per shpimin e nje pusi struktural kerkues ne zonen e Murrizit” 1962. Per vazhdimin e zbulimit te naftes ne pjesen perendimore te vendburimit te Marines kane rekomanduar shpime edhe grupi i specialisteve te drejtuar nga Z. Hamiti, “Relacion mbeshtetes mbi vendosjen e shpimeve te thella ne pjesen perendimore te Marinzes” 1962. Z. Hamiti ka shkrojtur edhe “Historiku i vajgurit nė Shqipėri” Tiranė 1966. P. Xhaēka, P. Murataj kane ndjekur rezultatet e shpimeve ne vendburimin Marinez, si dhe kane analizuar te dhenat gjeologjike per rajonin Arapaj-Bubullime, “Relacion mbi pusin 595” 1961, “Relacion mbeshtetes per vendosjen e shpim-kerkimeve te thelle ne rajonin Arapaj-Bubullime” 1961. Ndersa P. Xhaēka dhe M. Gjikopulli kane pergjithesuar te dhenat gjeologjike per rajonin Patos-Marinez-Bubullimi, si dhe per rajonin Q. Stalin, “Raport pergjithesimi i materialeve te reja gjeologjike te kerkimit per rajonin Patos-Marinez-Bubullime” Q. Stalin 1963, “Relacion per vendosjen e shpimeve te thella ne strukturen e Q. Stalin” 1963. P. Xhaēka me nje grup specialistesh kanė punuar per llogaritjen e rezervave prognoze te naftes e gazit “Raport llogaritja e rezervave prognoze te naftes e gazit ne vendin tone ne baze te materialeve te mbledhura deri ne korrik 1964 (material faktik)” Q. Stalin 1964. Kurse vetem ai ka bere edhe studimet “Orientimi i kerkimeve te naftes e gazit ne teritorin e RPSH” 1963, “Perfundime gjeologjike te kerkimeve te naftes e gazit ne vitet 1966-1968 dhe mendimet per te ardhmen” 1969; “Mbi disa probleme te perpunimit te vendburimit te naftes se tipit te “mbyllur”” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1962; “Nafta e holle dhe detyrat tona” Nafta dhe Gazi, Nr.1, 1967; “Organizimi i planifikimit te rezervave te naftes dhe analiza e struktures optimale te tyre” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1968.
B. Alia, I. Dhimula, A. Dalipi kane ndjekur rezultatet e punimeve ne vendburimin e Marinzes si dhe kane bere llogaritjen e rezervave te naftes, “Llogaritja e rezervave te naftes ne zonen Zharez-Marinez suita Driza” 1963; kurse R. Sahatēiu dhe M. Arapi “Analiza e shfrytezimit te shtratimit te naftes M4” Q. Stalin 1966.
Kerkimi i naftes ne gelqerore ne rajonin Patos-Visoke, ne fillim eshte quajtur jugu i Patosit, kur eshte dhene pusi i pare 625 qe zbuloi naften industriale, pastaj disa gjeologe e kane emertuar periklinali jugor i struktures se varrosur Patos-Verbas, struktura hundore e Bregasit etj. dhe me pas u emertua vendburimi i Visokes, keshtu qe ne vitet 1962-1964 relacionet kane emra te ndryshem, por fjala eshte per kerkimin e zbulimin e naftes ne vendburimin e Visokes. Me pas me 1965 u zbulua vendburimi i Ballshit dhe ai i Gorishtit. K. Plaku ka analizuar te dhenat gjeologjike te marra nga puset e kerkimit ne vendburimet Patos-Marinez dhe “Relacion mbi mundesine e dhenies se pikave te thella te kerkimit ne afersi te vendburimeve Patos dhe Marinez” 1962. Gjithashtu ai eshte marre me analizen e materialeve gjeologjike dhe rezultateve te kerkimit te naftes ne gelqeroret e Visokes e te Ballshit “Relacion mbi vendosjen e shpimeve strukturale Ballsh 1, dhe Ballsh 2 ne sinklinalin e Ballshit” 1962, “Relacion mbi vendosjen e shpimeve ne Jug te pusit 625 dhe ne afersi te Ballshit. Ndertimi struktures hundore te Bregasit” 1963, “Relacion per vendosjen e puseve te tjere te thelle te kerkimit ne periklinalin jugor te antiklinalit te Verbasit” 1963, “Relacion mbi vazhdimin e per konturimin e shtratimeve te naftes te zbuluar ne periklinalin Jugor te struktures se Patos-Verbasit” 1964, “Relacion ndertimi gjeologjik dhe perspektive naftegazmbajtjese te brahiantiklinalit te Cakran e Buzmadhit” 1964. Ai ka bere edhe pergjithesimin e materialeve gjeologjike te rajonit Elbasan-Krrabe dhe te struktures se Roves, duke paraqitur edhe hartat gjeologjike perkatese, “Ndertimi gjeologjik i sektorit Elbasan-Krrabe dhe perspektivat per naftegazmbajtje; ndertimi gjeologjik i antiklinalit te Roves dhe perspektivat naftegazmbajtje” 1963. B. Kokomani ka bere pergjithesimin e materialeve gjeologjike te rajoneve Ura e Kuēit, Kremenar, Bistrovice, “Relacion mbi pergjithesimin e materialeve gjeologjike fushore, te shpimeve te thelle strukturale dhe te dhenave sizmike ne rajonin Ura e Kuēit dhe ne jug te tij” 1962, “Relacion rezultatet e shpimeve strukturale ne rajonin e Kremenares” 1962, “Relacion mbi dhenien e shpimeve strukturale ne rajonin e Bistrovices” 1962; ndersa bashke me K. Plaku “Relacion mbeshtetes mbi dhenien e pikave te thella per kerkimin e naftes ne depozitimet e paleogjenit ne rajonin e Pekishtit” 1962, “Relacion mbeshtetes per dhenien e nje pike te thelle ne strukturen e Bistrovices” 1964. B. Kokomani dhe K. Lino “Relacion mbi rezultatet e arritura dhe punimet e metejshme te kerkimit ne rajonin e Ballshit” 1965.
Me analizen e rezultateve te zbulimit te vendburimit te Visokes eshte marre edhe M. Gjikopulli, “Relacion argumentonjes mbi shpimin e puseve 660 e 661 ne sektorin Patos, Visoke” Q. Stalin 1965. S. Hoxha ka ndjekur kryerjen e shpimeve strukturore ne rajonin e Greshices, si dhe rezultatet e zbulimit te naftes ne Visoke, “Relacion mbi rezultatet gjeologjike te shpimeve struktural te shpuar ne zonen e Greshices” 1963, “Relacion mbi nevojen e projektimit te pusit 648 ne krahun lindor te periklinalit jugor te brahiantiklinalit te varrosur te Patos-Verbasit” Q. Stalin 1964, dhe bashke me M. Gjoka “Relacion mbi nevojen e shpimeve te tjere per kerkimin dhe konturimin e shtratimit te naftes ne periklinalin jugor te brahiantiklinalit te Patos-Verbasit” Q. Stalin 1964.
Me ndjekjen, analizimin e rezultateve te marra ne zbulimin e vendburimeve te naftes Visoke, Ballsh e Gorisht, jane marre disa gjeologe e grupe gjeologesh, te cilet i kane pershkruar ne relacione dhe raporte te ndryshme. Keshtu grupi i drejtuar nga S. Elbasani i ka paraqitur ne “Relacion mbi nevojen e projektimit te dy puseve per kontrollimin e naftembajtjes se gelqeroreve ne thellesi dhe ne shtrirjen veriore te shtratimit te ri te naftes se zbuluar ne periklinalin te brahiantiklinalit Patos-Verbasit” Q. Stalin 1964; B. Canaj, Dh. Billa “Relacion ndertimi gjeologjik i rajonit Kremenar-Hekal-Ballsh detyra e sqarimit te krahut perendimor dhe perspektivat e metejshme tė naftegazmbajtjes me ne jug ne gelqeroret” 1964; B. Canaj edhe “Disa njohuri gjeologjike pėr rajonin Kremenar-Verbas-Kolonjė dhe naftėgazmbajtjen e tij” Nafta dhe Gazi, Nr.1, 1967; H. Shehu “Relacion mbi projektimin e pusit 662 ne krahun lindor te struktures se varrosur brahiantiklinale Patos-Verbas” Q.Stalin 1965; grupi i drejtuar nga V. Janopulli “Relacion mbi projektimin e dy puseve te thelle kerkim-konturimi ne pjesen veriore te vendburimit te naftes se Visokes” 1965, “Relacion mbi rezultatet e fituara nga shpimi i puseve ne pjesen lindore dhe verilindore te vendburimit te Visokes dhe rekomandimet per vazhdimin e punimeve te kerkim konturimit” Patos 1965, “Raport sqarimi i ndertimit gjeologjik te rajonit Patos-Ballsh nen driten e rezultateve tė reja tė shpim kėrkimeve dhe llogaritja e rezervave te naftes dhe gazit neper te ēarat e gelqeroreve ne vendburimin e Visokes” Patos 1965; grupi i drejtuar nga A. Dalipi “Relacion mbi dhenien e pikave te shpimit ne vendburimin e Visokes dhe Gorishtit si dhe punimet e tjera ne keto vendburime” Q. Stalin 1966,”Relacion mbi dhenien e disa pikave per shpim-shfrytezim ne vendburimin Visoke"”Q. Stalin 1966; A. Dalipi, B. Canaj, K. Plaku “Relacion mbi nevojen e sqarimit te prishjes tektonike ne vendburimin Visoke” Q. Stalin 1966; H. Dalipi etj. “Relacion mbi nevojen e shpimit te pusit Ballsh 16” Q. Stalin 1966; V. Kokonozi “Relacion mbi dhenien e pikave te shpim-shfrytezimit ne vendburimin Visoke dhe Gorisht” Q. Stalin 1966; Dh. Stefa, P. Shimani “Relacion mbi dhenie pikash per shpim-shfrytezim ne zonen e Ballshit” 1967. Kabineti i projektimit te Institutit te naftes e Gazit ka bere llogaritjen e rezervave, “Raport mbi llogaritjen e rezervave te naftes ne vendburimin Visoke” 1967. Byroja Gjeologjike e Drejtorise se Kerkimeve te Naftes “Rezultatet e zbulim konturimit ne vendburimin Ballsh” 1968, “Relacion mbi nevojen e projektimit te disa punimeve te kerkimit ne zonen e Ballshit dhe Gorisht-Koculit” 1968; B. Murati, J. Zoga, B. Shehu “Pėrgjithėsimi i rezultateve gjeologjike tė nxjerra nga shpimi i puseve nė strukturėn naftėmbajtese G” Nafta dhe Gazi, Nr.1, 1968; K. Myftari, A. Mezini, etj. “Relacion mbi rezultatet e punimeve te zbulim-konturimit ne vendburimin e Ballshit” Fier 1970.
Th. Nasto, L. Bandilli kane bere pergjithesimin e materialeve gjeologo-gjeofizike te rajonit Frakull-Kryevidh, “Relacion mbi pergjithesimin e materialeve gjeologo-gjeofizike te rajonit Frakull-Kryevidh” Q.Stalin 1963; ndersa Th. Nasto e F. Kadilli kane pergjithesuar materialet gjeologjike te rajonit Lezhe-Shkoder, duke paraqitur edhe harten gjeologjike ne shkallen 1:50 000 te ndertuar ne baze te rilevimeve gjeologjike te mepareshme, “Raport mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese te rajonit Lezhe-Shkoder” Q. Stalin 1965. F. Kadili edhe nė artikullin “Disa tė dhėna mbi ndėrtimin gjeologjik dhe perspektivėn e rajonit Lezhė-Shkodėr” Nafta dhe Gazi, Nr.3, 1967. Gjithashtu grupi i drejtuar nga Th. Nasto ka bere pergjithesimin e materialeve gjeologo-gjeofizike te rajonit Berat-Q.Stalin-Marrak, “Relacion mbi pergjithesimin e materialeve gjeologo-gjeofizike te rajonit Berat-Q. Stalin-Marrak” 1964, “Shtojce e relacionit mbi pergjithesimin e materialit gjeologo-gjeofizik te rajonit Berat-Q. Stalin-Marrak ne lidhje me projektimin e puseve St-9, St-8” 1965, “Relacion mbeshtetes per pikat St-11 dhe St-12” 1965. Per rajonin e Q. Stalin kane pergjithesuar materiale edhe gjeologe te tjere duke i paraqitur ne relacione apo raporte te ndryshem: Xh. Shehu “Relacion mbi pergjithesimin e materialit gjeologo-gjeofizik te rajonit “Q. Stalin (material faktik)” 1965, dhe bashke me te tjere “Pergjithesimi i materialit gjeologo-gjeofizik te rajonit Q. Stalin” 1966. V. Laēka “Analize e shkurter gjeologo-kantierale e zones rreth pusit 601 dhe te zones se Lapardhase dhe projektimi i pikave te shpimit per vitin 1967 ne vendburimin e naftes Q. Stalin” 1967. Kabineti i pergjithesimit te Institutit te Naftes e Gazit “Interpretimi i materialeve gjeologo-gjeofizike te Q. Stalin” 1968, “Raport mbi punimet gravimetrike te kryer ne rajonin Berat-Q. Stalin dhe pergjithesimi i materialeve gjeologo-gjeofizike” 1968.
Grupi i rilevimit gjeologjik Nr.1 i Institutit te Naftes e Gazit ka analizuar materialet gjeologjike te rajonit te Nineshit “Mbi nevojen e projektimit te shpimeve per kontrollin e naftegazmbajtjes ne gelqeroret e struktures se Nineshit” 1968. Ndersa dega gjeologjike e Drejtorise se Kerkimeve te Naftes ka analizuar materialet gjeologjike te rajonit Rehove-Zhapokike-Velabisht, “Relacion mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektiven e afert per nafte ne rajonin Rehove-Zhapokike-Velabisht” 1968.
Kabineti i pergjithesimit te Institutit ka analizuar e pergjithesuar materialet e ndryshme duke bere dhe vleresimin e perspektives naftegazmbajtese te rajoneve Thumane-Lezhe, Palesh-Bishqem, Rogozhine-Kavaje, Hundkuq, Preze-Ishem-Kepi Rodonit, Belosove-Fert, Dragot-Gllave-Sinje, Kuē-Mesaplik-Vajze, Drinos, Prishte, “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva per nafte e gaz e rajonit Thumane Lezhe” Q. Stalin 1968, “Relacion mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektiva per naftegazmbajtje te rajonit Palesh-Bishqem” Q. Stalin 1968, “Relacion mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese te rajonit Rogozhine-Kavaje” 1968, “Relacion mbi pergjithesimin e te dhenave gjeologjike te rajonit Hundkuq (Drinos)” 1968, “Mendim mbi ndertimin gjeologjik dhe perspektiven naftegazmbajtese te zones Preze-Ishem-Kepi Rodonit” 1969, “Relacion ndertimi gjeologjik i Belesove-Fert” 1969, “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese te rajonit Dragot-Gllave-Sinje” 1969, “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese e rajonit Kuē-Mesaplik-Vajze” Q. Stalin tetor 1969, “Relacion mbi ndertimin gjeologjik te rajonit Drinos nen driten e rezultateve te punimeve gravimetrike te kryera ne vitin 1968” Fier 1970, “Relacion mbi ndertimin gjeologjik dhe mundesite naftegazmbajtese ne antiklinalin e Prishtes” Fier 1970. Ndersa ne rajonin e Vurgut kabineti ne bashkepunim me ndermarrjen e shpim kerkimit Nr.2, krahas rilevimit gjeologjik ne shkallen 1:50 000, kane bere edhe pergjithesimin e materialeve gjeologjike te meparshem “Ndertimi gjeologjik dhe perspektiva naftegazmbajtese te rajonit te Vurgut” Q. Stalin 1969.
H. Dalipi, K. Plaku dhe M. Sinomati kane bere pergjithesimin e materialeve gjeologjike te rajonit Levan Plak-Bistrovice-Sqepur, duke paraqitur edhe harten gjeologjike ne shkallen 1:25 000 te ndertuar mbi bazen e rilevimeve gjeologjike te bere nga autore te tjera vite me pare, “Ndertimi gjeologjik i brezit flishor Levan Plak-Bistrovice-Sqepur” qershor 1970. K. Rama, T. Velaj kane analizuar materialet e rajonit Osmanzeze “Relacion mbi nevojen e rifillimit te shpimeve ne antiklinalin Osmanzeze”. 1970. Kurse B. Murataj, E. Vezi kane analizuar rezultatet e dy shpimeve te kryer ne Seman dhe Ardenice, “Relacion mbi rezultatet e arritura ne puset Seman-3, Ardenice-6” Fier 1970.
Ne vitin 1961 P. Murataj, duke analizuar materialet gjeologo-gjeofizike te kryer gjate viteve 1955-1960 ne strukturen e Divjakes, rekomandonte te fillonin kerkimet per nafte e gaz me ane te shpimeve te thelle ne “Ndertimi gjeologjik i struktures se Gurit te Gomares dhe drejtimi i punimeve te metejshme” Vlore 1961. (Me pas struktura e Gurit te Gomares u emertua struktura e Divjakes). Pas shperthimit te fontanes ne vitin 1962 dhe zbulimit te gazit ne strukturen e Divjakes filluan te behen studime te posaēme si per vendburimin e Divjakes ashtu dhe per rajonet e tjera te Ultesires Pranadriatike qe kishin premisa per kerkimin e gazit. Keshtu Th. Nasto ka projektuar disa here shpime te thella per zbulimin e gazit qe i ka mbeshtetur ne “Relacion mbi vazhdimin e metejshem te punimeve te shpimit ne strukturen e Divjakes” Q. Stalin 1963, “Disa mendime mbi rezultatet e pusit D-7 dhe punimet e metejshme ne strukturen e Divjakes” Q. Stalin 1964, “Relacion mbi projektimin e puseve te kerkimit D-5, 6, 8 dhe shtimin e projekt thellesise te puseve D2 dhe D3” dhe bashke me F. Kadilli “Raport mbi llogaritjen e rezervave te gazit kondesat ne gjirin e Kallmit (Bubullime)” Q. Stalin 1964. Per zbulimin e gazit ne strukturen e Divjakes kane projektuar punime te metejshme M. Gjikopulli dhe F. Kadilli, “Mbi rezultatet e pusit D-6 dhe punimet e metejshme” Q. Stalin 1965, dhe “Projekt mbi zbulimin e struktures se Divjakes” Q. Stalin 1966. Gjithashtu edhe kabineti i pergjithesimit te Institutit te Naftes e Gazit ka bere studime e pergjithesime per zbulimin e gazit ne Divjake “Relacion mbi ndertimin gjeologjik te brahiantiklinalit te Divjakes dhe orientimi i punimeve te metejshme te zbulimit kondesat” 1967, “Relacion mbi rezultatet e arritura dhe punimet e metejshme ne strukturen e Divjakes” 1968; ndersa kabineti i projektimit ka llogaritur rezerva “Llogaritja e rezervave te gazit ne vendburimin e Divjakes” 1968.
Gjithashtu studime jane bere per kerkimin e gazit ne rajonin e Bisht Palles nga S. Hoxha “Relacion mbi rezultatet gjeologjike te pusit struktural Bisht Palla Nr.1 viti 1963” dhe per rajonin e Durresit nga grupi qe drejtonte Dh. Thanasi “Relacion mbi rezultatet e shpimeve te kryer ne zonen e Durresit gjate viteve 1963-1965 dhe rekomandimet per shpimin e pusit Durres-3” Patos 1965. Per keto rajone ka bere studime edhe kabineti i pergjithesimit te Institutit te Naftes e Gazit “Relacion mbi nevojen e shpimit ne ceksinen detare te rajonit te Durres-Bisht Palle per kontrollimin e gazmbajtjes se depozitimeve mesomiocenike” 1969, dhe “Mbi nevojen e shpimit te disa puseve te thelle e mesatare ne strukturen e Divjakes dhe te Durres-Bisht Pallė” 1970, ndersa bashke me kabinetin e projektimit “Relacion mbi nevojen e shpimit te nje pusi shfrytezim vleresimi dublor i D-34” 1970.
F. Kadilli me grupin qe drejtonte, ka bere pergjithesimin e materialeve te rajoneve perendimore te Ultesires Pranadriatike, “Raport mbi rezultatet e pergjithesimit te materialeve gjeologo-gjeofizike per strukturat perendimore te Ultesires Pranadriatike” 1965, kurse me vone F. Kadilli dhe G. Ēomo kane pergjithesuar materialet gjeologo-gjeofizike te Ultesires Pranadriatike “Mbi nevojen e shpimit te disa puseve te ceket kerkimi gazi ne Ultesiren Pranadriatike” 1970 dhe “Relacion mbi gjendjen dhe detyrat per te ardhmen per kerkimin e gazit ne Ultesiren Pranadriatike” 1970.
Probleme tė gjeologjisė sė naftės edhe specialistė tė tjerė, sidomos tė sektorit shkencor tė mesozoit tė Fakultetit tė Gjeologjisė e Minierave. Z. Meko, T. Kristo, F. Diamanti “Studimi i shkėmbinjve rezervuare karbonatike tė prerjes mesozoike tė zonės Jonike dhe nė disa artikuj Z. Meko, T. Kristo “Disa tė dhėna mbi litologjinė e shkėmbinjve karbonatikė tė triasikut tė sipėrm nė rajonin e Dukatit” Stud. Gjeol. Vėll.I, 1962; “Mbi domosdoshmėrinė e reduktimit tė vijės sė ekspozicioni” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1964; “Disa tė dhėna mbi studimin e vetive kolektorale tė shkėmbinjve karbonatikė tė triasikut tė sipėrm dhe jurasikut tė poshtėm nė rajonin Dukat –Tragjas” Stud. Gjeol. Vėll.II, 1966; bashkė me A. Nurja, M. Uēi “Mbi zhvillimin e makroēarshmėrisė nė depozitimet karbonatike tė mesozoikut-paleogjenit nė disa struktura nė Shqipėrinė Jugore” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1966. Z. Meko, F. Diamanti “Shpėrndarja e lėndės bituminozenė depozitimet e triasikut tė sipėrm nė rajonin e Dukatit dhe Delvinės” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1964; “Kimizmi dhe rėndėsia ekonomike e depozitimeve karbonatike tė strukturės Mali i Tragjasit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1967; “Elementet kimike nė depozitimet karbonatike tė strukturės Mali i Tragjasit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1968. Z. Meko “Klasifikimi i shtratimeve (grumbullimeve) tė naftės dhe gazit nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1970. Sh. Aliaj “Disa rezultate mbi makroēarshmėrinė e sektorit Dukat-Vuno” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1964. F. Diamanti “Rreshpet bituminoze tė strukturės sė Makareshit dhe veēoritė e lėndės sė tyre organike” Pėrmb.Stud. Nr.6, 1967; “Karakteristika oksido-reduktuese tė depozitimeve karbonatike tė strukturės Mali Tragjasit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1967. T. Kristo “Heterogjeniteti i ēarshmėrisė si njė nga faktorėt kryesorė tė kurtheve dinakė pėr naftėn nė shkėmbinjtė karbonatikė” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1968; “Mbi kurthet dinakė dhe kushtet e formimit tė tyre nė shkėmbinjtė karbonatikė” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1968; “Mbi kushtet e formimit tė shtratimeve dinake nė rezervuaret karbonatikė” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1968; “Ēarshmėria dhe ndikimi i saj nė shpėrndarjen dhe rjedhjen e lėngjeve nė rezervuarėt karbonatikė tė naftės” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1970. M. Doracaj, K. Papakostandini “Mbi dallimin e formacioneve naftėmbartėse nga ato bituminoze tė vendburimit Patos me metodėn luminishento-bituminologjike” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1968 dhe vetėm M. Doracaj “Pėrcaktimi i parametrave tė anizitropisė sė shkėmbinjve me ēarje nė kushte laboratorike” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1968.
K. Rama, M. Gjikopulli, P. Muhameti “Mbi karakterin e vijueshėm tė strukturave antiklinaledhe ato sinklianle nė territorin perspektiv pėr naftė e gaz” Nafta dhe Gazi, Nr.4, 1968; Sh. Kuēi “Mbi tė ashtuquajturin transgresion tė flishit tė eocenit tė sipėrm mbi kretakun e sipėrm nė strukturėn e Qeshibeshit” Nafta dhe Gazi, Nr.2, 1970; Dh. Gjenerali “Mbi mundėsinė e ekzistencės sė objekteve naftėgazmbajtėse nė horizontet e thella tė triasikut nė zonėn Jonike” Nafta dhe Gazi, Nr.3, 1970; K. Sinjari, Gj. Kojana “Mundėsia e pėrcaktimit tė vetive kolektorale tė kampioneve me ēarje” Nafta dhe Gazi, Nr.3, 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:18:

• Me kėrkim-zbulimin e bitumit janė marrė R. Myftari dhe L. Pleqi, rezultatet me rekomandimet pėrkatėse i kanė paraqitur nė “Relacion mbi vazhdimin e mėtejshėm tė punimeve gjeologo-zbuluese nė vendburimin e bitumit Selenicė” Q. Stalin 1964.
V. Nasi, Dh. Karanxha kanė bėrė kėrkime pėr vlerėsimin e shisteve dhe dolomiteve bituminoze vanadium mbajtės tė Fterės, tė cilat i kanė pėrshkruar nė “Raport mbi punimet e kėrkim-vlerėsimit tė shisteve dhe dolomiteve bituminozė vanadium mbajtės nė rajonin e Fterės (1964-1967)” Tiranė 1968.
* *
*
Ne rajonet perspektive per kerkimin e xeheroreve dhe mineraleve te tjere te ngurte kerkim-rilevimet gjeologjike ne shkallen 1:50 000 dhe 1:25 000, gjithashtu janė bere ne numer te kufizuar.
Per studimin e ndertimit gjeologjik dhe te mineralmbajtjes se rajoneve te ndryshme rilevimet gjeologjike ne shkallen 1:50 000 janė kryer ne vitin 1961 nga P. Ēili dhe Y. Leka ne rajonin e Shpatit “Ndertimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme te rajonit pjesa Veriore e vargmalit Shpat” Tirane 1962. E. Koshi ka bere kerkime me itinerar per bokside ne Alpet Shqiptare, ne Mal te Thate dhe ne Gramsh, “Raport mbi rezultatet e itinerareve te kerkimit per bokside te kryer ne zonat Alpet e Shqiperise se Veriut, Malit te Thate dhe Gramshit per vitin 1961-1962” Tirane 1962. Th. Petro gjate viteve 1964-1970 ka bere rilevime gjeologjike ne rajonet Pogradec-Lozhan, Lozhan-Vithkuq, Mali Thate-Prespa Madhe “Raport mbi rilevimin gjeologjik shkalla 1:50 000 te rajonit Pogradec-Lozhan”, Pogradec 1967; “Raport mbi ndertimin gjeologjik dhe mineralet e dobishme te rajonit Lezhan-Vithkuq” Korēė 1972’ “Raport mbi ndertimin gjeologjik dhe mineralet e dobishme te rajonit Mali i Thate-Prespa e Madhe” Korēe 1972. E Bushi e F. Arkaxhiu kane bere rilevim gjeologjik ne shkallen 1:50 000 dhe 1:10 000 dhe pergjithesimin e materialeve gjeologjike te rajoneve Bushtrice-Buzgar dhe Radokal-Katiel, “Studimi i perhapjes se xeheroreve Fe-Ni me permbajtje mbi 1% Ni dhe te xeheroreve te Ni-silikat ne zonen Bushtrice-Buzgar dhe Radokal-Katiel” 1970. Rilevime gjeologjike kanė bėrė pėr studimin e luginave tė lumit Drin pėr qėllime hidrotektonike nė rajoni e Peshkopisė V. Melo dhe gjatė rajonit /////////// Vaut tė Dejės Fierzė, Koman. V. Shehu.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:18:

• Gjithashtu kane bere kerkim-rilevime gjeologjike ne shkallen 1:25 000: Gjate viteve 1967-1968 F. Konomi nė rajonin Zhulat-Kalase, “Raport mbi ndertimin gjeologjik dhe fosfatmbajtjen e rajonit Zhulat _Kalasė” 1969, I. Bajo nė rajonin e Kardhiqit “Relacion gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė kėrkimeve tė mineraleve tė dobishme te kryer ne rajonin e Kardhiqit gjate vitit 1968” Gjirokastėr 1969. Nė vitet 1968-1969 V. Melo, I. Turku, K. Zeqo kanė bėrė rilevimin gjeologjik nė rajonin Vithkuq-Rehovė dhe e kanė pasqyruar nė “Raport mbi ndėrtimin gjeologjik tė serisė vullkanogjene-sedimentare bakėrmbajtese nė rajonin Vithkuq-Rehovė-Selenicė e Pishės” Tirane 1970; V. Melo, I. Turku, Dh. Kote edhe nė artikullin “Mbi moshėn jurasike tė poshteme e tė mesme tė serisė vullkanogjeno-sedimentare nė rajonin Vithkuq-Rehovė-Selenicė e Pishės (jugu i zonės tektonike tė Mirditės)” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1971. E. Bushi, L. Sinani ne rajonin Bushtricė-Berzezhtė dhe orjentimi i mėtejshėm i punimeve tė kėrkim-zbulimit” 1971.
Gjatė viteve 1964-1965 V.Liko ka bėrė rilevimin gjeologjik nė shkallėn 1:100 000 nė rajonet Mat-Elbasan” “Raport mbi ndertimin gjeologjik tė pjesės qendrore tė rajonit Mat-Elbasan” Tiranė 1966; dhe nė artikullin “Karakteristikat e tektonikės nė pjesėn qėndrore tė rajonit Mat-Elbasan” Pėrmb.Stud. Nr.3, 1966.
Pėr studimin e fushave xeherormbajtėse dhe rajoneve tė mineralizuara, kėrkim –rilevimet gjeologjike nė shkallėn 1:100 000, janė kryher me ritme tė kėnaqshme. Nė vitin 1961 I. Vinjau ka punuar nė rajonin qymyrmbajtės tė Debrovės “Raport rilevimi gjeologjik 1:10 000 i rajonit Debronė –viti 1961” Pogradec 1963.
Nė rajonet perspektiv pėr kėrkimin e kromit janė kryer nga B. Shehu nė rajonin Lugu i Zi “Raport ndėrtimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme tė rajonit Lugu i Zi” Kukes 1962. Nga A. Serjani, K.Gjata e H.Cane nė rajonin Rragam-Begaj-Mejdan qė i ka pasqyruar ne “Raport mbi ndėrtimin gjeologo-struktural dhe mineralet e dobishme tė zonės Rragam-Begaj-Mejdan” Kukės 1967; nga Dh.Ikonomi, R.Sulejmani nė rajonin Selishtė-Qafėdardhė “Raport gjeologjik i punimeve tė rilevim-kėrkimit nė shkallėn 1:10000 i zonės Selishtė-Qafėdardhė nė vitet 1963-1964” Bulqizė 1966.
Nė rajonet perspektivė pėr kėrkimin e xeherorėve sulfide kėrkim-rilevimet gjeologjike u bėnė nė disa rajone. Kėshtu Q. Ēaku e J. Vllaho rilevuan rajonin Gjegjan-Pobreg-Morinė qė i kanė pėrshkruar nė raportin e zbulimit. Nė vitin 1962 J. Vllaho dhe Sh. Bushati bėbė punime nė rajonet Vau Spasit dhe Shėnmėri dhe “Raport gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė kėrkim-rilevimeve nė shkallėn 1:10 000 pėr zonėn Vau Spasit dhe Shėnmėrisė” Kukės 1963; kurse mė pas J. Vllaho i ka kryer nė rajonet Surroj, Fan dhe Helshan, “Raport gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė kėrkim-rilevimit nė shkallėn 1:10 000 nė zonėn e Surroit viti 1963” Kukės 1964, “Raport gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė rilevim-kėrkimit nė shkallėn 1:10 000 pėr vitin 1964-1965 nė zonėn e Fanit” Kukės 1966; dhe nė “Raport ndėrtimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme tė zonės sė Helshanit” Kukės 1968. Disa pėrfundime tė rilevimit metalometrik J. Vllaho, E. Vllaho, E. Elezi i kane shtjelluar nė artikullin “Rezultatet e deritanishme tė rilevimeve metalometrike pėr kėrkimin e bakrit dhe zgjedhja e njė metodike tė pėrshtatshme pėr kushtet e rrethit tė Kukėsit” Permb. Stud. Nr.11, 1969.
Z. Toska ka bėrė kėrkim-rilevime gjeologjike nė rajonin Dedaj-Levrushk, ndėrsa bashkė me M. Moisiu nė rajonin e Roshit “Raport gjeologjik mbi punimet e rilevim-kėrkimit nė shkallėn 1:10 000 nė rajonin Dedaj Levrushk gjatė viteve 1963-1964” Pukė 1967, dhe “Raport mbi punimet e kėrkim rilevimit gjeologjik nė shkallėn 1:10 000 nė rajonin e Roshit gjatė vitit 1965” Pukė 1967; Sh. Bushati ka rilevuar rajonin Miliska Aprirė e Keqe-Poravė, “Raport i punimeve tė rilevimit gjeologjik nė shkallėn 1:10 000 nė rajonin Miliska-Apripė e Keqe-Poravė gjatė vitit 1964” Pukė 1967, si dhe nė artikullin “Tė dhėna mbi rilevimin metalometrik 1:10 000 nė rajonin Poravė dhe mundėsia e pėrdorimit tė tij si metodė bazė kėrkimi tė vendburimeve te bakrit” Permb. Stud. Nr.6, 1967; P. Kokona ka bėrė kėrkim-rilevimin gjeologjik tė rajonit Lumzi-Kalivar “Raport mbi rezultatet e rilevimit gjeologjik nė shkallėn 1:10 000 nė rajonin Lumzi-Kalivar” Pukė 1966.
A.Spiro, P.Belishova nė vitin 1961 kanė bėrė kėrkim rilevimin gjeologjik tė rajonit Shtrungaj-Gurthi i Spaēit, kurse mė 1962 A.Spiro i ka vazhduar edhe nė rajonin Tuē-Qafbari, “Ndėrtimi gjeologjik dhe miniralet e dobishme tė rajonit Shtrungaj-Gurthi Spaēit” Rubik 1961, dhe “Ndėrtimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme tė rajonit Tuē-Qafbari” Rubik 1962; ndėrsa V.Bezhani, P.Belishova po nė vitin 1962 kanė bėrė kėrkim rilevim nė rajonin Ulėz-Lurth “Ndėrtimi gjeologjik dhe miniralet e dobishme tė rajonit Ulėz Lurth” Rubik 1963; F Mustafaj ka punuar nė rajonet Qafkingjėl dhe Simon-Kalor “Ndėrtimi gjeologjik dhe miniralet e dobishme tė rajonit Qafkingjėl” Rubik 1967, dhe “Ndėrtimi gjeologjik dhe miniralet e dobishme tė rajonit Simon-Kalor (sipas punimeve tė kėrkim rilevimit nė shkallėn 1:10 000 tė kryera nė vitet 1967-1969)” Rubik 1971, kurse bashkė me H.Pulaj nė vitin 1970 kanė rilevuar rajonin Malaj-Perlat-Rrėnjollė, “Ndėrtimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme tė rajonit Malaj-Perlat-Rrėnjollė”.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:18:

• Studime stratigrafike janė bėrė nga specialistėt e Institutit tė Kėrkimeve Gjeologjike, dhe nga pedagog tė Fakultetit Gjeologji Miniera. L.Peza ka studiuar stratigrafinė e zonės Kruja qė i ka pėrshkruar nė disa artikuj “Mbi pėrcaktimin e moshės gjeologjike tė transgresionit miocenik nė fushėn e malit tė Dajtit” Bul.USHT, ser.Shk.Nat. Nr.2,1961, “Disa vrojtime lidhur me kufirin midis sistemeve tė kretakut dhe paleogjenit nė vargmalin e Krujės” Stud.Gjeol. vėll.I,1962 “Disa tė dhėna mbi ndėrtimin gjeologjik tė strukturės sė Makareshit” Pėrmb.Stud. Nr.5, 1967; “Disa tė dhėna tė reja mbi stratigrafinė e strukturės sė Tervollit (Gramssh)” Bul.USHT, ser.Shk.Nat. Nr.3, 1968, “ Mbi moshėn e dyshemesė sė boksideve nė strukturėn e Krujės “ Bul.USHT. ser. Shk.Nat. Nr.3, 1969; “Mendime pėrfundimtare mbi moshėn e tavanit tė boksideve tė prerjes normale tė Shkallės sė Vajės (Krujė)” Pėrmb. Stud. Nr.1(14), 1970; bashkė me A.Kondo “ Mbi vėrtetimin e pranisė sė katit mastriktian nė zonėn e Krujės “ Bul.USHT, ser.Shk.Nat., Nr.3,1966; dhe L.Peza, R.Ēaushi “Depozitimet kufitare tė kretak-paleogjenitnė krahun perendimor tė pėrmbysur tė strukturės sė Dajtit dhe rėndėsia e tyre” Stud.Gjeol. Vėll.II,1966. V. Melo, E. Dodona “Mbi praninė e serisė efuzivo-sedimentare tė jurasikut tė sipėrm dhe mbi shfaqjen e njė mospajtimi tė theksuar kėndor para oligoceniko-akuitanian nė rajonin Polenė-Voskopojė (Korēė)” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1965; “Mbi njė transgresion tė titonian-barriasianit nė zonėn Mirdita” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1967; V.Melo “Marrėdhėniet gjeologjike tė trashėsisė flishoidale numulitike dhe depozitimet rrethuese qė vendosen mbi tė nė rajonin e Korabit” Bul.USHT.ser.Shk.Nat. Nr.1, 1966; “Mbi praninė e silurian-devonianit nė zonėn e Korabit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1969, Nr.2, 1970. Dh. Kote, A. Vranaj “Trashėsia konglomeratike e Klenjė-Studen” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1965; Dh. Kote, K. Gjata “Disa tė dhėna mbi konglomeratet e Kumbullės (Lurė)” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.3, 1966. J. Kanani, Sh. Aliaj “Mbi gjeologjinė e ishullit tė Sazanit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.3, 1966. A. Papa “Disa vėrejtje mbi klasifikimin dhe terminologjinė stratigrafike” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1964; “Molasat eocenike tė zonave tė brendshme tė Shqipėrisė” Pėrmb.Stud. Nr.7, 1967; A. Papa, P. Pashko “Disa veēori tė ndėrtimit gjeologjik tė krahinės sė Voskopojės” Pėrmb.Stud. Nr.2, 1965; “Dukuri tė ridepozitimit tė molasave tė mėdha nė krahinėn e Voskopojės dhe rėndėsia e tyre praktike” Pėrmb.Stud. Nr.4, 1966; A. Papa, P. Ēili, M. Stefi “Tė dhėna paraprake mbi depozitimet transgresive tė rajonit Kogjinas-Novoselė” Pėrmb.Stud. Nr.4, 1966; A. Papa, B. Huqi, G. Shameti, P. Pashko “Tė dhėna tė reja mbi gjeologjinė e sinkllinalit tė Memaliajt” Pėrmb.Stud. Nr.1(14), 1970. A. Tėrshana, Sh. Garori “Mbi shtesėn argjiloro-ranoro tė kretakut tė sipėrm nė malet e Polisit dhe disa fauna Karakteristike tė saj” Pėrmb.Stud. Nr.2, 1965. P. Theodhori “Tė dhėna tė reja mbi kompleksin vullkanogjeno-sedimentar tė zonės Gurizi Shkodėr” Pėrmb.Stud. Nr.3, 1966. A. Xhomo “Tė dhėna mbi depozitimet mesozoike tė Spitenit dhe Lisnės” Pėrmb.Stud. Nr.3, 1966. L.H. Peza, A. Xhomo, P. Theodhori kanė studiuar stratigrafinė e deozitimeve mesozoike nė rajonin e Valbonės dhe kushtet e formimit tė boksideve “Stratigrafia e mesozoit dhe kushtet per formimin e boksideve “Stratigrafia e mesozoit dhe kushtet pėr formimin e boksideve nė luginėn e Valbonės”Tiranė 1968; dhe nė artikullin “Depozitimet triasike nė luginėn e Valbonės” Pėrmb.Stud. Nr.13, 1969. L.H. Peza, A. Xhomo, P. Theodhori “Disa facie pelagjike tė jurasikut dhe kretakut nė zonėn e Alpeve Shqiptare” Pėrmb.Stud. Nr.11, 1969; V. Shehu, A. Kondo, I. Pejo “Ndėrtimi gjeologjik i rajonit tė Lisnės” Pėrmb.Stud. Nr.4, 1966. A. Qirinxhi (Spiro) “Gjetja e gėlqerorėve liasikėnė trajtė fragmentesh tektonike nė rajonin e Rubikut (zona e Mirditės)” Pėrmb.Stud. Nr.13, 1969. Sh. Pinari, R. Garori kanė studiuar stratigrafinė e depozitimeve triasike nė zonėn e Korabit “Stratigrafia e depozitimeve triasike nė pjesėn perėndimore tė zonės sė Korabit nė 1970” Tiranė 1971


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:19:

• Pėrcaktimet paleontologjike pėrveē se janė pėrfshirė nė raportet gjeologjike, janė pasqyruar edhe nė disa artikuj. Sh. Pinari disa vjet me radhė ka studiuar faunėn pliocenike “Disa fosile tė vendit tonė” Stud. Gjeol. Vol.I, 1962; “Polimorfizmi i madh i gryphasvirleti (Desh in Lecointres) nė depozitimet pliocenike tė vendit tonė dhe rėndėsia stratigrafike e saj” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1963; “Njė kompleks i veēantė faune pliocenike nė rajonin e Durrėsit” Pėrmb.Stud. Nr.1, 1965; “Studim biostratigrafi i pliocenit nė zonėn e Koplikut Shkodėr” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.3, 1965; “Disa forma fosilesh nė vendin tonė” Stud. Gjeol. Vol.II, 1966. L.H. Peza “Disa gastropode tė barremianit tė sipėrm (facia urgoiane)” Pėrmb.Stud. Nr.4, 1966; “Disa pėrfaqėsuese tė gjinisė Plosioptygmatis base (gastropoda) nė zonėn tektonike tė Sazanit” Pėrmb.Stud. Nr.1 (14), 1970; K. Gjata, “Diskutim rreth analizės formacionale nė zonėn e Mirditės” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.3, 1969.
E. Dodona “Mbi gjetjen e gjinisė ‘Calpionella’ nė gėlqerorėte jurasikut tė sipėrm tė antiklinalit tė Malit tė Gjerė” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1964; “Organizmat ‘Incertaesedis’ nė Shqipėri dhe rėndėsia e tyre stratigrafike” Pėrmb.Stud. Nr.4, 1966; “Mikroorganizma karakteristike tė mesozoikut tė zonės Jonike dhe nė disa pika tė veēanta tė zonės ‘Mirdita’” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1967; S. Meēo “Mbi disa brahiopode tė jurasikut tė poshtėm nė prerjen e Vunoit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1965; Njė pėrfaqėsues i rendit Dialemataida gjetur nė depozitimet e kretakut tė sipėrm” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1965; “Mbi gjetjen e dy amoniteve nė rreshpet bituminoze nė strukturėn e Fterės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1965; “Studimi i faunės amonitikeme Aspidioceras acanthicum nė rajonin e Polenės (zona e Mirditės)” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1967; “Disa pėrfaqėsuese kryesore tė faunės amonitike tė triasikut tė mesėm nė Shqipėri” Pėrmb.Stud. Nr.8, 1968.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:19:

• Studime pėr tektonikėn e neotektonikėn janė bėrė nga V.Melo “Pasqyrimi i lėvizjes neotektonike nė ndėrtimin e tarracave tė Shkumbinit nė sektorin Elbasan-Peqin” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1961; “Disa tė dhėna mbi karakterin e kontaktit tektonik nė sektorin Strelcė-Shėnepremte” Stud. Gjeol. Vol.I, 1962; “Mbi tė ashtuquajturin paleozoik nė rajonin Korab-Maqellarė dhe mbi rajonizimin tektonik tė pellgut tė Drinit tė Zi” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1963; “Tarracat e vjetra tė larta aluvialo-proluviale tė Drinit tė Zi dhe historia e zhvillimit neotektonik tė tij” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1964; dhe nė relacionin “Mbi disa probleme tė stratigrafisė dhe tektonikės sė zonės sė Korabit” Tiranė 1967.
Studime pėr tektonikėn krahinore kanė bėrė T. Biēoku, A. Papa “Parime mbi tė cilat mund tė udhėhiqemi nė pėrpilimin e hartės tektonike”Tiranė 1964; A. Papa, T. Biēoku nė artikullin “Mendime mbi rajonizimin tektonik tė Shqipėrisė” Pėrmb.Stud. Nr.1, 1965. I. Ndojaj, A. Vranaj, Dh. Kote, K. Gjata, K. Zeqja “Marrėdhėniet e shkėmbinjve tė bashkėsisė ofiolitike me shkėmbinjtė gėlqerorė nė krahun lindor tė Lurės dhe Bulqizės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.3, 1964; I. Ndojaj “Disa mendime mbi lėvizjen gjatėsore nė Shqipėri” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1969. P. Ēili “Koha e formimit dhe vendi nė hapsirė i shkėmbinjve efuzivo-sedimentarė nė strukturėn e zonės sė Mirditės” Pėrmb.Stud. Nr.3, 1966. V. Shehu “Mbi tė ashtuquajturėn transversale (tėrthore) Shkodėr-Pejė dhe mbi trajtimin e disa problemeve tė gjeologjisė sė Shqipėrisė” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.3, 1967.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:19:

• Studimet gjeofizike (elektrometria, magnetomettria dhe gravimetria) janė pėrdorur pėr kėrkimin e xeherorėvė tė kromit, bakrit dhe mineraleve tė tjerė. A. Frashėri ka bėrė punime elektrometrike dhe magnetometrike nė rajonet e Pukės dhe tė Kukėsit, “Raport mbi rezultatet e punimeve elektrometrike dhe magnetometrike nė rajonet Pukė dhe Kukės gjatė vitit 1961” Tiranė 1962; ndėrsa vitin tjetėr bashkė me E. Daja kanė punuar nė rajonin e Kukėsit dhe tė Mirditės “Raport mbi punimet gjeofizike tė kryer nė vitin 1962 nė rajonin e Mirditės dhe Kukėsit. Punime elektrometrike, punime magnetometrike” Tiranė 1963, disa pėrfundime A. Frashėri i ka shtjelluar edhe nė artikullin “Analiza e proēeseve fiziko-kimike qė krijojnė fushėn elektrike natyrore nė rajonet e Mirditės dhe Kukėsit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1963. Nė tė njėjtėn kohė A. Frashėri metodat gjeofizike i ka pėrdorur pėr kėrkimin e shkrifėrimeve “Pėrdorimi i metodave gjeofizike pėr kėrkimin e shkrifėrimeve tė mineraleve tė rėndė e tė rrallė nė bregdetin e RP te Shqipėrisė nė vitet 1961-1962” dhe nė “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeofizike nė shkrifėrimet e rajonit Seman-Vjosė gjatė 1962” Tiranė 1963. L. Lubonja, A. Frashėri kanė eksperimentuar pėrdorimin e metodave elektrometrike dhe gravimetrike pėr kėrkimin e trupave kromifer, si dhe zondimet elektrike vertikale,“Raport mbi punimet tematiko-shkencore gjeofizike pėr kėrkimin e trupave tė kromit me metodėn e potencialeve tė polarizimit tė provokuar nė rajonin e Kukėsit gjatė vitit 1963” Tirane 1964; “Raport mbi rezultatet e punimeve tematike eksperimentale me metodėn e zondimeve elektrike vertikale nė basenin e lumit Mat, Fandi Madh dhe Fandi i Vogėl gjatė vitit 1963” Tiranė 1964, si dhe nė artikujt “Aplikimi i metodave tė reja gjeofizike pėr kėrkimin e trupave tė kromiteve nė pjesėn veriore tė Shqipėrisė” Stud.Gjeol. Vėll.III, 1966; L. Lubonja “Polarizimi i provokuar (PP) nė kromitet dhe shkėmbinjtė rrethues” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1967; A. Frashėri “Influenca e shpateve tė brigjeve tė lumit dhe e anizotropisė sė shtresės sė dytė nė rezultatin e sondimeve elektrike verikale” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1966; “Limitet teorike tė anomalive tė gravitetit dhe mundėsia e pėrdorimit tė gravimetrisė pėr kėrkimin e kromiteve nė masivin ultrabazik tė Tropojės” Pėrmb.Stud. Nr.8, 1968. Metodat gravimetrike e magnetometrike janė pėrdorur edhe pėr studime regjoniale nga L. Lubonja, A. Frashėri, A. Spiro “Pėrdorimi i gravimetrisė dhe magnetometrisė pėr studime regjionale nė vendin tonė” Pėrmb.Stud. Nr.7, 1967.
E. Daja, R. Avxhiu gjatė viteve 1963-1966 kanė bėrė punime elektrometrike nė rajonet e Kukėsit, Mirditės, Pukės, Korēės, Burrelit etj. “Raport mbi rezultatet e punimeve elektrometrike te kryera nė vitin 1963 nė rajonet e Kukėsit, Mirditės, Pukės dhe Korēės” Tiranė 1964; “Raport mbi rezultatet e punimeve elektrometrike te kryera nė vitin 1964 nė rajonet e Kukėsit, Mirditės dhe Pukės” Tiranė 1965; “Raport mbi rezultatet e punimeve elektrometrike tė kryera gjatė vitit 1965 nė rajonet e Kukėsit, Pukės dhe Burrelit” Tiranė 1966; “Raport mbi rezultatet e punimeve elektrometrike te kryera gjatė vitit 1966 nė rajonet e Mirditės dhe Kukėsit” Tiranė 1967; mė vonė pėrveē dy tė parėve nė punimet elektrometrike kanė marrė pjesė edhe R. Ballta, A. Vranaj, M. Malaveci “Raport mbi rezultatet e punimeve elektrometrike tė kryera gjatė vitit 1967 nė rajonet Berishė, Gjazuj, Kaēinar, Shmi dhe Surroj” Tiranė 1968; “Raport mbi rezultatet e punimeve elektrometrike te kryera gjatė vitit 1969 nė rajonet Trun, Gdheshtė, Pistė, Bulshar, Pėrroi i tjegullave, Kroi i Rudės, Rrėnjollė, Lak Roshi, Bicaj, Geraj, Rrėshen” Tiranė 1970. E. Daja nė vitin 1970 ka eksperimentuar modelimet elektrometrike “Relacion mbi modelimet elektrometrike tė rrymės sė vazhduar tė kryera gjatė vitit 1970” Titanė 1970.
R. Avxhiu, E. Daja, R. Ballta disa nga arritjet e elektrometrisė i kanė shtjelluar nė artikullin “Pėrdorimi i kompleksit tė metodave elektrometrike nė kėrkimin e vendburimeve me mineralizim sulfid tė bakrit” Pėrmb. Stud. Nr.8, 1968.
Ekipi i magnetometrisė punimet eksperimentale i ka pėrdorur si nė kėrkimin e azbestit ashtu dhe tė shkrifėrimeve te vjetra, “Raport mbi rezultatet e punimeve eksperimentale magnetometrike tė kryera gjatė vitit 1967 nė vendburimin e azbestit Pukė” Tiranė 1968, dhe “Raport mbi rezultatet e punimeve eksperimentale magnetometrike tė kryer nė vitin 1967 pėr kėrkimin e shkrifėrimeve tė vjetra nė zonėn Marikaj-Aliēaush (Vorė)” Tirane 1968. A. Frashėri, A. Vranaj, Y. Dhrami, Z. Rjepaj kanė pėrdorur mikrorilevimin magnitometrik nė ndihmė tė rilevimit gjeologjik, disa pėrfundime i kanė paraqitur nė artikullin “Rezultatet e eksperimentimeve tė para pėr studimin e mundėsisė sė pėrdorimit tė mikrorilevimit magnetik nė ndihmė tė rilevimit gjeologo-strukturor nė masivėt ultrabazikė” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1969. Z.Rjepaj, A.Vranaj etj. kanė punuar nė disa objekte me magnetometrinė “Raport mbi punimet magnetometrike tė kryera nė vitin 1970 nė rajonet Shkopet, Korthpulė, Bukmirė, Sauqet, Celeberzė” Tiranė 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:20:

• Metodat gjeokimike janė trajtuar nga I. Ndojaj, K. Gjata nė artikullin “Metodat gjeokimike dhe kristalogjeokimike nė pėrcaktimin e diferencimit tė magmės bazike” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1964, kurse pėrdorimi i tyre pėr kėrkimin e mineraleve ėshtė bėrė nga S. Canko nė zonėn e Gashit “Raport mbi punimet gjekomike nė rajonin Gash zona Mollaj dhe Ēerem gjatė vitit 1970” Tiranė 1971 dhe nga A. Zajmi nė rajonet Pistė–Gdheshtė dhe Qaf-Bari, “Raport i punimeve gjeokimike nė zonėn Pistė-Gdheshtė rajoni i Kuksit nė vitin 1970” Tiranė 1971, dhe “Raport i punimeve gjeokimike nė zonėn Qaf-Bari verior rajoni i Pukės pėr vitin 1970” Tiranė 1971. Kėrkimet radiometrike janė bėrė si pėr kėrkimin e mineraleve radioaktivė, ahtu edhe pėr minerale tė tjerė. Disa tė dhėna Ll. Langore i ka shtjelluar nė artikullin “Rezultatet e matjeve radiometrike nė puset e kėrkim-zbulimit tė qymyreve” Pėrmb.Stud. Nr.5, 1967.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:20:

• Me ngritjen e statcionit sizmologjik u bė i mundur vrojtimi, regjistrimi dhe interpretimi i tėrmeteve qė goditnin vendin tonė. Me studimin e tyre janė marrė L. Lubonja, E. Sulstarova, S. Koēia etj., L. Lubonja, E. Sulstarova “Disa mendime mbi sizmitetin e Shqipėrisė dhe thellėsia e vatrave tė disa tėrmeteve” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.3, 1964; T. Biēoku “Gjendja dhe mundėsitė e studimit tė sizmicitetit nė Shqipėri” referuar nė maj 1966 nė Shkup tė simpoziumit mbi sizmicitetin e Ballkanit organizuar nga UNESCO. S. Koēiaj “Mbi stacionin sizmologjik tė Tiranės” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1968, E. Sulstarova, S. Kēiaj nė “Disa tė dhėna makrosizmike mbi pasojat dhe natyrėn e goditjeve tė viti 1966 nė Shqiperinė Jugperėndimore” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1967, “Tėrmeti i 30 Nėntorit 1967 dhe brezi sizmogjen Vlorė –Dibėr” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.2, 1969 dhe E. Sulstarova “Njė vepėr e rėndėsishme pėr studime sizmologjike” Ndėrtuesi Nr.1, 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:20:

• Punimet pėr kėrkim-zbulimin e qymyrit nė sinklinalin e Tiranės janė kryer nė disa objekte dhe me kalimin e kohės ato morėn zgjerim e jasht tij. Siē ėshtė pėrmendur dhe mė lart, me zbulimin e vendburimit tė Mėzezit ėshtė marrė M. Ylli, i cili disa rezultate i ka paraqitur nė “Relacion mbi dhėnien e punimeve suplementare tė shpimeve pėr tė plotėsuar zbulimin e detajuar tė vendburimit tė qymyrit Mėzez” mė pas ai ėshtė ndihmuar edhe nga Dh. Bendo, duke i zgjeruar edhe mė tepėr punimet e zbulimit, dhe “Zbulimi i detajuar i vendburimit Yzberish Mėzez-Domė” Tiranė 1962. Ndėrsa E. Koshuta (Vllaho) ka bėrė punime kėrkim zbulimi nė rajonin e Babrusė dhe kėrkime nė atė tė Fush Krujės, “Relacion mbi punimet e kėrkim-zbulimit nė zonėn qymyrmbajtėse Babru dhe kėrkimi paraprak nė zonėn qymyrmbajtėse Fush Krujė” Tiranė 1963. K. Plaku, duke ndjekur shpimet strukturore qė bėheshin pėr kėrkimin e naftės, ka kombinuar kryerjen e tyre edhe me kėrkimin e shtresave tė qymyrit, “Relacion mbi rezultatet e puseve strukturale dhe pėr kėrkimin e qymyreve nė rajonin Thumanė-Milot gjatė viteve 1960-1963-1964”. V. Liko ka bėrė zbulimin e vendburimit tė Priskės, i cili rezultoi me pėrmbajtje galiumi, “Raport mbi zbulimin e vendburimit tė qymyreve me pėrmbajtje tė lartė galiumi Priskė-zona Shkozet” Tiranė 1964; mė pas punimet i ka vazhduar S. Guranjaku “Raport mbi zbulimin e vendburimit te galiumit tė pėrmbajtur nė formacionet qymyrore tė helvecianit tė sipėrm tė Priskės (zona Mollaj), sipas rezultateve tė punimeve tė viteve 1964-1966” Tiranė 1967. H. Uzuni, Th. Godello kanė bėrė kėrkime pėr qymyr nė pjesėn juglindore tė sinklinalit tė Tiranės, “Relacion mbi punimet e kėrkim revizionimit nė zonėn qymyrmbajtėse tė krahut juglindor tė sinklinalit tė Tiranės viti 1965” Tiranė 1966, kurse S. Guranjaku i ka pėrshkruar nė artikullin “Rezultatet e studimeve pėrgjithėsuese kėrkimore pėr qymyr tė kryer nė zonėn Kėrrabė-Erzen” Pėrmb.Stud. Nr.6, 1967. Dh. Bendo, H. Uzuni, etj. kanė vazhduar kėrkim-zbulimin nė rajonin Domė-Bėrxull “Raport mbi kėrkim zbulimin e qymyrit brun nė pellgun qymyror tė Tiranės, zona Domė-Bėrxull me gjėndje rezervash 5.6.1967” Tiranė 1968. Nė zbulimin e vendburimit tė Valiasit kanė marrė pjesė S. Guranjaku, Dh. Bendo, etj., “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė qymyrit brun tė Valiasit” Tiranė 1969. S. Guranjaku, H. Uzuni edhe nė artikullin “Kriteret e bashkėlidhjes sė shtresave tė qymyrit nė vendburimet e fushės sė Tiranės” Pėrmb.Stud. Nr.2(15), 1970. S. Guranjaku, H. Uzuni kanė bėrė punime zbulimi nė rajonin Kėrrabė-Mushqeta-Bėrzhitė, tė cilėt duke shfrytėzuar edhe punimet e mėparėshme i kanė pasqyruar nė “Raport i punimeve tė zbulimit tė vendburimit tė qymyrit Krabė-Mushqeta-Bėrzhitė (me rezultatet e punimeve tė viteve 1963-1964 dhe 1966-1969” Tiranė 1970, dhe nė “Shtojcė raporti i punimeve tė zbulimit tė vendburimit tė qymyrit Krabė-Mushqeta-Bėrzhitė me rezultatet e punimeve tė viteve 1963-1964, 1966-1969” Tiranė 1970. Pėr vendburimin e Kėrrabės N. Ēovani, S. Muēko, Ll. Langora disa tė dhėna i kanė pėrshkruar nė artikullin “Tektonika dhe qymyrmbajtja e zonėsverilindore tė vendburimit tė Kėrrabės” Pėrmb.Stud. Nr.7, 1967.
Punimet e kėrkim zbulimit nė Manzė tė rrethit tė Durrėsit i ka filluar Y. Leka, “Raport informativ mbi punimet e kėrkim zbulimit tė kryer nė vendburimin e qymyreve brun Manzė dhe llogaritja e rezervave me gjėndje 31.7.1965” 1966; ndėrsa zbulimin e detajuar e kanė vazhduar P. Bibaja, D. Shkupi, “Raport mbi punimet e zbulimit tė detajuar tė kryer nė vendburimin e qymyreve brun Manzė dhe llogaritja e rezervave gjendje 1.1.1967” Tiranė 1967. V. Heba ka bėrė kėrkim zbulimin nė Mamėl, qė “Relacion mbi punimet e kėrkim-zbulimit nė vendburimin e qymyreve Mamėl” Tiranė 1968.
P. Bibaja ka bėrė kėrkim-zbulimin e vendburimit Galush, “Raport mbi punimet e kėrkim-zbulimit me punime tė rėnda minerare me llogaritjen e rezervave me gjendje 1.3.1969 nė vendburimin e qymyrit brun Galush” Tiranė 1969. P. Bibaja, D. Shkupi vlerėsime pėr qymyrmbajtjen e ultėsirės Tiranė-Ishėm i kanė paraqitur nė artikullin “Mendime bmi qymyrmbajtjen e Ultėsirės nė veri tė lumit Shkumbin” Pėrmb.Stud. Nr.3(16), 1970. A. Nurja ka bėrė punime tė zbulimit tė detajuar nė Manzė-Gėrdec “Raport mbi punimet e zbulimit tė kryer nė vendburimin e qymyreve brun Manzė-Gėrdec (fusha minerare Gėrdec) dhe llogaritja e rezervave gjėndje 1.1.1970” Tiranė 1971 dhe bashkė me P. Bibaja “Shtojcė raporti i punimeve tė zbulimit tė detajuar tė kryer nė vendburimin e qymyreve brun Manzė me llogaritjen e rezervave me gjėndje 1.1.1970” Tiranė 1971.
Sh. Begaj ka bėrė punime gjeologo-zbuluese nė vendburimet e qymyreve Verēun dhe Pretush tė rrethit tė Pogradecit “Relacion gjeologjik mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese dhe llogaritjen e rezervave tė vendburimit tė qymyrgurit Verēun gjėndje 30.6.1967” Pogradec 1967, “Relacion mbi punimet e zbulimit nė vendburimin e qymyreve Pretush me llogaritjen e rezervave me gjėndje 1.8.1968” Pogradec 1968; kurse nė tėrėsi mendimet pėr rajonin Pogradec-Maliq-Lozhan i ka shfaqur nė artikullin “Tė dhėna bmi ndėrtimin gjeologjik dhe qymyrmbajtjen e rajonit Pogradec-Maliq-Lozhan” Pėrmb.Stud. Nr.8, 1968; mė pas punimet e zbulimit nė Pretush i ka vazhduar M. Xhangolli, i cili i ka pasqyruar nė “Raport mbi punimet e zbulimit dhe llogaritjen e rezervave me gjėndje 31.12.1970 tė vendburimit tė qymyrit brun Pretush” Pogradec 1971.
I. Vinjau ka bėrė punime kėrkim zbulimi nė rrethinat e minierės sė Mborje-Drenovės pėr zgjerimin dhe zbulimin e rezervave te reja , “Relacion mbi rezultatet e punimeve tė kryera nė fushėn e katėrt (Mborje – Ddrenovė) dhe llogaritjen e rezervave” Korēė 1968, “Raport i punimeve tė zbulimit me llogaritjen e rezervave pėr fushėn e tretė tė vendburimit qymyrit Mborje-Drenovė” Korēe 1969, “Raport shtojcė me llogaritjen e rezervave pėr pjesėn jugore (fusha a), dhe veriore fusha 2 tė fushės sė tretė vendburimi Mborje –Drenovės” Korēė 1970. Ndėrsa Xh. Lavdari ka bėrė punime zbulimi nė vendburimin e qymyreve Kuē tė rrethit tė Devollit “Raport pėrfundimtar mbi punimet gjeologo-zbuluese tė kryera nė vendburimin e qymyreve brun Kuē dhe llogaritjen e rezervave “ Korēė 1970.
Gjatė vitit 1969 Th.Petro, P.Jani, N.Premti krahas punimeve tė kėrkim-zbulimit tė vendburimit tė qymyrit Bezhan kanė bėrė edhe kėrkime gjeologjike nė shkallėn 1:25000 tė rajonit tė Kolonjės “Raport mbi punimet gjeologo zbuluese tė kryera nė vendburimin e qymyrit brun Bezhan gjatė vitit 1969 me llogaritjen e rezervave dhe perspektivėn e qymyrmbajtjes tė rajonit tė Kolonjės” Korēė 1970.
G.Shameti, A.Papa etj. pėr vlerėsimin e perspektivės qymyrmbajtėse tė rajonit Memaliaj dhe e kanė pėrshkruar nė “Tė dhėna tė reja mbi ndėrtimin gjeologjik dhe perspektivėn e qymyrmbajtjes sė sinklinalit tė Memaliajt” 1969. L.Vinjau dhe P.Qafoku kanė bėrė studimin e pasurimit tė qymyrit tė Memaliaj, “Studim teknologjik i pasurimit laboratorik e gjysėm industrial tė qymyrit Memaliaj shtresa 6 e 7” Tiranė 1965, “ Raport mbi studimin e pasurimit tė qymyrgurit Memaliaj” Tiranė 1965. Probleme metodike pėr qymyret janė trajtuar nga S. Guranjaku “Ēėshtje metodike nė kėrkimin dhe zbulimin e vendburimeve tė qymyreve” Pėrmb.Stud. Nr.3, 1966; dhe nga I. Meēule, R. Kuka “Gjetja e barazimeve dhe lidhja e pėrbėrėsve tė dobishėm nė njė shtesė qymyri nė njėrin nga vendburimet e qymyrit tė vendit tonė” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.2, 1967.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:21:

• Pėr mineralin e kromit gjatė viteve 1967-1970 gjeologė tė ndryshėm kanė bėrė punime kėrkim-zbulimi, zbulimi tė detajuar dhe studime tematike nė vendburime konkrete, apo nė masivėt ultrabazike. Kėshtu H. Maliqi ka bėrė punime zbulimi nė vendburimin e Vlahnės dhe tė Kepenekut “Raport gjeologjik mbi zbulimin e vendburimit tė Vlahnės” Kukės 1962, “Relacion mbi llogaritjen e rezervave tė trupave Nr.1 dhe 7 vendburimi Kepenek dhe trupit Nr.1 pika e mineralizuar Mjekėrbardhė”. S. Dede, M. Shallo kanė bėrė punime tematike nė masivin e Kukėsit “Raport paraprak mbi rezultatet e punimeve tematike nė masivin ultrabazik tė Kukėsit” Tiranė 1962. R. Sulejmani ka punuar pėr zbulimin e vendburimit Kalimash-1 “Raport gjeologjik pėr vendburimin Kalimash-1” Kukes 1962;mė pas punimet gjeologjike nė Kalimash-1, i ka vazhduar A. Serjani, “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologjike tė kryer nė vendburimin kromifer Kalimash-1 gjatė periudhės prill 1962-maj 1963” Kukės 1963, “Raport gjeologjik mbi llogaritjen e rezervave tė vendburimit Kalimash-1 me gjėndje 1.1.1966” Kukės 1966; ai gjithashtu ka bėrė kėrkime nė shfaqjen e mineralizuar tė Proi Runės, “Relacion mbi rezultatet e punimeve gjeologjike nė pikėn e mineralizuar Proi Runės” Kukės 1966. A. Serjani duke punuar nė masivin ultrabazik tė Tropojės dhe tė Kukėsit, disa mendime mbi trupat mineral kromifer tė tyre, mbi ndėrtimin e masivėve etj. i ka paraqitur edhe nė disa artikuj: “Ndryshueshmėria e trupave minerale kromiferė tė Kukėsit e Tropojės dhe zgjedhja e rrjetės pėr konturimin e rezervave industriale” Pėrmb. Stud. Nr.3, 1966, “Stratifikimi i masivit ultrabazik tė Kukėsit dhe perspektiva e tij pėr kromite tė pasura” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.4, 1967. “Pėrcaktimi i peshės vėllimore tė xeherorėve kromifer nė varėsi tė pėrmbjatjes sė Cr2O3 dhe tė shkallės sė serpentizimit” Pėrmb. Stud. Nr.5, 1967, dhe bashkė me M. Tophana “Marrėdhėniet bashkėlidhėse tė disa pėrbėrsave nė xeherorėt e kromit tė vendburimeve tė vendit tonė” Pėrmb. Stud. Nr.1, 1970; kurse Xh. Dyca ka bėrė punime kėrkim zbulimi nė vendburimin Kalimash-2 tė shoqėruar me rilevimin gjeologjik tė detajuar nė shkallėn 1:2 000, tė cilin e ka ndihmuar R. Shehu, rezultatet i kanė pasqyruar nė raportin e shkruar bashkėrisht “Raport mbi punimet e rilevimit 1:2 000 dhe tė kėrkim zbulimit tė vendburimit Kalimash-2” Kukės 1962. Studimin mineralogjik tė xeherorėve e kanė bėrė A. Ēina, A. Tėrshana “Pėrbėrja minerale ndėrtimi dhe morfogranulometria e xeherorėve tė kromit tė vendburimit Kalimash-2” Tiranė 1963. S. Bushi ka bėrė punime kėrkim zbulimi nė disa shfaqje minerale tė rajonit Surroj qė i ka pėrshkruar nė “Relacion gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė revizionim zbulimit tė kryer nė pikat e mineralizuara Kodėrluē, Leshnicė, Aralerė, Aratror tė zonės Surroj” Kukės 1965. I. Babarama ka bėrė punime kėrkim zbulimi nė disa shfaqje tė mineralizuara tė Helshanit, Vau spasit, etj., “Relacion gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė rilevimit dhe kėrkim zbulimit tė kryer nė pikėn e mineralizuar Helshan (Gzhimė)” Kukės 1966, “Relacion gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė kryera nė pikat e mineralizuara tė Camit, Petkaj, Vau spasit dhe Shpatit tė Sukės” Kukės 1967. L. Goci, S. Bushi kanė bėrė punime nė shfaqjen e mineralizuar Aratror “Relacion gjeologjik mbi rezultatet e punimeve tė revizionim zbulimit tė kryer nė shfaqjen e mineralizuar Aratrorit “ Kukės 1968. Punime gjeologo-zbuluese nė masivin e Tropojės dhe nė vendburimin e Rragamit ka bėrė edhe S. Bisha “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese (Tropojė)” 1967, “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese nė vendburimin e Rragamit” B. Curri 1970.
Punonjėsit e Institutit tė Kėrkimeve Gjeologjike S. Dede, H. Caslli, A. Dobi kanė bėrė punime tematike nė masivin ultrabazik tė Tropojės, “Raport mbi rezultatet e studimeve tematike nė masivin e shkėmbinjve ultrabazikė tė Kam-Tropojės” Tiranė 1966. A. Ēina, M. Mustafaj kanė bėrė studimet mineralogjike “Pėrbėrja kimike e kromshpinelideve tė disa vendburimeve dhe shfaqjeve tė mineralizuara tė masivit ultrabazik Kam-Tropojė” Pėrmb. Stud. Nr.4, 1966. H. Caslli disa mendime mbi ndėrtimin gjeologo-strukturor dhe pėrhapjen e mineralizimit i ka shtjelluar nė artikullin “Ndėrtimi gjeologo-strukturor i masivit tė shkėmbinjve ultrabazike tė Tropojės dhe pėrhapja e mineralizimit tė kromit” Pėrmb. Stud. Nr.7, 1967. Nė masivin ultrabazik tė Tropojės kanė bėrė studime edhe I. Ndoja, A. Vranaj, Dh. Kote, K. Gjata, “Ndėrtimi strukturor dhe marrėdhėniet gjenetike nė masivin e Kam-Tropojės” Tiranė 1967. Disa prej tyre, ndonjė problem e kanė trajtuar nė artikujt “Seria damarore nė masivin e Kam-Tropojės” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1965 shkruar nga I. Ndoja, A. Vranaj. K. Gjata dhe “Mbi kontaktin intruziv tė ultrabazikėve tė vendit tonė” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1966 shkruar nga I. Ndoja e K. Gjata. I. Ndoja etj., gjithashtu kanė studiuar problemet e ndryshme tė ultrabazikėve; pėr masivin e Gomsiqes “Proēeset e shndėrimit tė ultrabazikėve tė masivit tė Gomsiqe-Dushit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.1, 1961; kurse Dh. Kote, I. Ndoja “Gjeologjia e masivit ultrabazik tė Gomsiqe-Dushit dhe petrologjia e tij” Stud. Gjeol.Vol.I, 1962; ndėrsa I. Ndoja, T. Haxhiymeri, A. Pasholli kanė studiuar olivinitet “Olivinitet lėndė e parė refraktare” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.4, 1964; dhe vetėm I. Ndoja “Mbi problemin e duniteve dhe lidhja e tyre gjenetike me vendburimet e kromit” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.2, 1962; “Mbi disa probleme tė magmatizmit tė vendit tonė” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.2, 1963; “Bashkėsia ofiolitike nė krahinėn e Shkodrės” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.4, 1965; “Mbi disa ēėshtje lidhur me diferencimin magmatik tė masivit tė Korabit dhe strukturėn e tij” Stud. Gjeol.Vol.III, 1966. S. Burri, Dh. Kote “Varėsia e peshės specifike nga grada e serpentizimit nė shkėmbinjtė ultrabazikė” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.1, 1963; Dh. Kote “Mbi disa veēori tė pėrbėrjes petrografike tė masivit ultrabazik tė Korabit” Stud. Gjeol.Vol.III, 1966. A. Tėrshana, K. Zeqja “Mbi njė veēori petrografike tė shkėmbinjve ultrabazikė tė Shqipėrisė” Pėrmb. Stud. Nr.4, 1966. K. Zeqja “Disa vėrejtje mbi llojet ultrabazike kokrrizimeta nė masivin e Kaēinarit” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.4, 1967. A. Vranaj dhe K. Zeqja “Mbi pėrbėrjen kimike tė disa shfaqjeve kromitike nė masivėt e Tropojės dhe nė atė tė Martaneshit” Pėrmb. Stud. Nr.7, 1967. H. Caslli, A. Tėrshana, L. Goci, M. Mustafaj, A. Ēina kanė bėrė punime kėrkimore e pėrgjithėsuese pėr masivin ultrabazik tė Kukėsit, “Studimi dhe pėrgjithėsimi i materialeve ekzistuese, sqarimi i mėtejshėm i strukturės sė masivit ultrabazik tė Kukėsit lidhur me perspektivėn krombajtėse dhe orientimi i mėtejshėm i punimeve pėr xeherorėt e pasur tė kromit” Tiranė 1968; ndėrsa L. Goci, H. Caslli, A. Tėrshana edhe nė artikullin “Ndėrtimi gjeologjik i masivit tė shkėmbinjve ultrabazikė tė Kukėsit” Pėrmb. Stud. Nr.9-10, 1968. Disa tė dhėna mbi mineralogjinė dhe gjenezėn e xehrorėve A. Ēina i ka paraqitur “Tė dhėna mineralogjike mbi xehrorėt e masivit ultrabazik tė Kukėsit dhe mendime mbi gjenezėn e tyre” Permb. Stud. Nr.3, 1970. Edhe H. Nokadisa mendime i ka paraqitur nė “Impulse apo diferencime magmatike” Pėrmb. Stud. Nr.3, 1970.
M.Hido ka bėrė studime pėr pasurimin e kromiteve tė varfėr tė Kalimashit dhe tė Bulqizės,“Pasurimi i kromiteve tė vėndburimit Kalimash” Permb. Stud. Nr 1, 1965 dhe nė “Studim plotėsues pėr pasurimin e disa lloj kromitesh tė rajoneve tė Bulqizės e tė Kalimashit” Tiranė 1967.
S.Dede nė disa raste vetėm ka bėrė punime kėrkimore-tematike pėr vlerėsimin e krombajtjes tė masivėve ultrabazikė tė ndryshėm, duke i pėrshkruar nė raportet pėrkatės ose nė artikujt, si nė “Pėrhapja e shkėmbinjėve ultrabazik nė Shqipėri dhe lidhja gjenetike e mineralizimit me to” Permb. Stud. Nr.2, 1965, “Raport mbi studimet tematike tė kryera nė disa vėndburime e shfaqe tė mineralizuaratė kromiteve nė masivin ultrabazik tė Bulqizės” Tirane1966, “Mbi mėnyrėn magmatiko- metasomatike tė formimit tė duniteve, pirokseniteve e xehrorėvė tė kromit” Permb.Stud. Nr.6, 1967, “Mbi karakterin impulsiv tė intruzioneve tė magmės ultrabazike” Pėrmb. Stud. Nr.7, 1967; “Tė dhėna tė reja faktike pėr mėnyrėn magmatiko metasomatike tė formimit tė duniteve” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.1, 1968; “Mbi problemin e metallogjenisė sė shkėmbinjėve ultrabazik”Tiranė 1968, “Mbi ligjėsinė e pėrhapjes sė mineralizimeve kromifere nė shkėmbinjtė ultrabazik”Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr.2, 1969; “Mbi tw ashtuquajturin stratigrafim jo i zakonshwm i masivit ultrabazik tw Kukwsit” Bul.USHT.ser.Shk.Nat.Nr.3, 1970. Nė rastet e tjera i ka bėrė nė grup me gjeologė tė tjerė, kėshtu S.Dede, R.Shehu, M.Shallo, “Magmatizmi intruziv nė Shqipėri dhe lidhja e mineralizimit me tė “Permb. Stud. Nr.3, 1966, S.Dede, P.Ēili, R.Sulejmani, I. Zyka kanė bėrė gjate disa viteve punime tematike nė masivin e Bulqizės dhe “Mbi ndėrtimin gjeologo- struktural dhe ligjėsitė e pėrhapjes sė mineralizimit tė kromit nė masivin ultrabazik tė Bulqizės” Tiranė1968, “Studim ndėrtimi gjeologo-struktural i pjesės qėndrore tė masivit te Bulqizes dhe mundėsia e vazhdimit verior dhe e krahėve tė strukturės se fushes xeherore tė vendburimit tė kromit Bulqize”, Tirane 1969 (nė kėtė studim ka marre pjesė dhe Gj. Myrtezaj); “Raport i studimeve tematike pergjithėsuese mbi ndėrtimin struktural dhe sqarimin e prespektives sė krombajtjes nė masivin ultrabazik Bulqizė (1967-1970)” Tirane 1971.
Me zbulimin dhe studimin e dukurive tė ndryshme tė vendburimeve tė Bulqizės (qė pėrfaqėson njė vendburim unikal me pėrmasa botėrore), si dhe tė vendburimeve tė tjerė qė shtrihen nė masivin ultrabazik tė Bulqizės, janė marrė mjaft gjeologė tė ndėrmarjes gjeologjike, te minierės, tė Institutit dhe tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme Gjeologjike. Rezultatet e punimeve i kanė paraqitur nė raporte, relacione apo artikuj. Kėshtu S. Qorlaze, M. Spiru, K. Gusho, J. Kola, I. Zyka “Raport gjeologjik me llogaritje rezervash me gjendje 1,1,1964” Bulqize 1964. R. Shehu, Xh. Karkanaqe “Relacion mbi disa mendime dhe propozime pėr zonen Bulqize-Batėr-Lugu i Gjatė tė masivit ultrabazik te Bulqizės” Tiranė prill 1965, “Studim mbi mundėsinė e lidhjes sė vendburimit Bulqizė-Batėr”Tiranė 1965, Xh. Karkanaqe “Studim disa mendime dhe propozime pėr prespektiven e mėtejshme tė vendburimeve tė Theknės” Tiranė 1965. (Nė shtator 1965 nga ana e minieres qe ngritur problemi i mbylljes sė vendburimit tė Theknės, me preteksin se rezervat e mineralit tė kromit kishin mbaruar dhe nuk kishte ndonje prespektive. Kėrkimet me shpime tė filluara nė atė kohė zbuluan rezerva tė reja qė miniera vazhdoi te punojė dhe pėr 30-40 vjet tė tjera). Xh. Karkanaqe, S. Qorlaze “Mendime mbi pėrhapjen e mineralizimit te kromit ne lindje tė brezit qėndror tė masivit tė shkėmbinjve ultrabazikė te Bulqizės”. Pėrmb. Stud. Nr.9-10, 1968. Gj. Toto, R. Sulejmani, I. Zyka “Disa mendime mbi strukturėn e vendburimit te kromit Bulqizė”, Bulqizė 1965. dhe nė artikullin “Disa veēori tė marrėdhėnieve tė kromiteve me shkėmbinjtė anėsorė nė vendburimin e Bulqizės” Pėrmb. Stud. Nr.1(14), 1970. K. Gusho, Gj. Myrtezaj, N. Nano “Mbi kėrkimin e fushave tė reja tė mineralit tė kromit nė periferi tė vendburimit ekzistues tė Bulqizės” Bulqiza 1968, K. Gusho “Raport gjeologjik i llogaritjes sė rezervave 1.1.1968 nė vendburimin e Bulqizės” Bulqizė 1970. J. Kola, G. Toto “Shfaqjet e pėrkuljeve fleksurore ne vėndburimin e kromit Bulqizė” Bulqizė 1967J. Kola, T. Sema, Gj. Myrtezaj, K. Karabina “Problemi i rrallimit te rrjetės sė zbulimit me shpime nga sipėrfaqja dhe i pėrdorimit tė shpimeve nėntokėsore pėr kėrkim-zbulimin dhe pėr ngritjen nė kategori tė rezervave industriale nė vendburimin e kromit Bulqizė” Bulqizė 1967, J. Kola, G. Toto, N. Myrtezaj “Mbi shfaqjen e pėrkuljeve dhe rrudhosjeve nė vendburimin e kromit Bulqizė”. Permb. Stud. Nr.8, 1968. J. Kola “Varesia e peshes vellimore nga lloji i olivinės, nga shkalla e serpentinizimit dhe nga pėrbėrsit kimik tė dobishėm nė vendburimin e kromit Bulqize” Permb.stud.Nr.2, 1970, T.Sema, J. Kola “Perspektiva e vendburimit Almarinė nė bazė tė dhėnave tė punimeve minerale” Bulqizė 1967 H. Nika, J. Kola, T. Sema “Mbi disa veēori tė tektonikės shkėputese pas xeherore nė vendburimin e kromit Bulqizė” Bulqizė 1969.
Nė vendburimet Krastė Luguthellė punimet gjeologjike i ka vazhduar S. Canko, “Raport gjeologjik i punimeve gjeologo-zbuluese tė kryera gjatė viteve 1958-1962 nė vendburimet kromifer Krastė Luguthellė”1963. Mbi bazėn e ekipit Lugugjatė, nė vitin 1963 u krijua ekspedita gjeologjike e Batrės, nė tė cilėn nė fillim kanė punuar Sh. Stėrmasi mė vonė edhe gjeologė tė tjerė (S. Duni, V. Muka etj). Rezultatet e punimeve gjeologjike tė kėrkim zbulimit i ka pėrshkruar Sh. Stėrmasi nė “Raport i punimeve tė kryera nė vendburimin e Batres nė periudhėn 1964-1967” Burrel 1968.
Nė kėrkim zbulimin e vendburimit tė Batrės ėshtė edhe jeta e flijuar e 11 heronjve tė Batrės: Abdyl Verlaku, Skėnder Tomja, Dilaver Rubla, Nexhat Rubla, Emin Pershaku, Hysen Toska, Munir Nurēja, Shaban Hoxha, Myslym Mazari, Sabri Kadria dhe Nexhat Qoku, tė cilėt me 25 shkurt 1965 orteku i dėbores i pėrfshu nėn vete, dhjetė tė parėt kishin dalė pėr tė kėrkuar shokun e tyre Nexhat Qoku, qė njė ditė mė parė kishte humbur nė shpatin e Batrės.
I. Ndojaj, A. Vranaj, Dh. Kote, K. Gjata, K. Zeqja kane studiuar marrėdheniet e ofioliteve me shkėmbinjte gėlqerore nė krahun lindor tė masivėve ultrabazikė tė Lurės dhe Bulqizės “Marrėdhėniet e shkėmbinjve tė bashkėsisė ofiolitike me shkėmbinjtė gėlqerore nė krahun lindor tė Lurės dhe tė Bulqizės” Bul. UshT, Shk. Nat Nr.3, 1964, kurse Dh. Kote, K. Gjata, A. Vranaj kane bėrė studime edhe nė rajonin e Martaneshit, “Mbi marėdhėniet gjenetike dhe strukturore nė masivin e Martaneshit” Bul.UshT, ser Shk. Nat Nr.1, 1969. S. Duni, V. Muka disa nga rezultatet e kėrkimeve nė shfaqjen e mineralizuar te Fushkaltit i kanė paraqitur “Mendime mbi strukturėn dhe prespektivėn e pikės sė mineralizuar tė kromit Fushkalt” Pėrmb. Stud. Nr2, 1970.
S. Bushi ka bėrė punime kėrkim zbulimi nė vend burimin Instituti Politeknik (Shkallė) dhe Maja Kunores “Relacion gjeologjik per vendburimin e kromit Instituti Politeknik-Shkallė, Maja Kunorės”, Burrel 1970. Ndersa P. Papadhima ka punuar ne Manazdren “Relacionin gjeologjik i punimeve tė kryera nė vendburimin e Manazdrenit Lindor e Perėndimor “ Burrel 1970.
Nė masivin ultrabazik tė Lurės kane bėrė kėrkime A. Dobi, B. Lleshi “Ndėrtimi gjeologjik dhe krombajtja e pjesės qėndrore dhe veriore tė masivit ultrabazik tė Lurės” 1969; dhe “Tipet e shfaqjeje tė mineralizuara tė kromit dhe kushtet e vendosjes sė tyre nė pjesėt qėndrore e veriore tė masivit tė Lurės” Pėrmb.Stud. Nr.2,1971. P. Ēili disa mendime tė tij i ka paraqitur “Shkėmbinj ultrabazikė tė masivit tė Bukonikut” Stud.Gjeol. Vėll. III, 1966; dhe “Mbi rolin e metasomatozės nė formimin e disa duniteve e pėrqėndrimin e kromiteve nė disa masivė ultrabazikė tė Shqipėrisė” Pėrmb.Stud. Nr.6,1967. S. Dede ka bėrė kėrkime nė masivin ultrabazik tė Shebenikut “Mbi vlerėsimin e zonave tė mineralizuara dhe tė vendburimeve tė kromit nė masivin ultrabazik tė Shebenik-Pogradecit”1963.
Gjithashtu S. Dede, V. Popllo, I. Zyka, R. Sulejmani kanė bėrė punime kėrkimi e pėrgjithėsimi “Raport i studimeve kėrkimore-pėrgjithėsuese pėr masivin e shkėmbinjve ultrabazik tė Shebenik-Pogradecit dhe veēimi i shesheve perspektiv krombajtės” Tirane 1970; kurse V. Popllo ka bėrė punime kėrkim-zbulimi nė Memlisht “Mbi punimet dhe zbulimet me anė shpimesh nė shfaqjen kromifere Memlisht” Pogradec 1970. Pėr kėrkimin e kromiteve T. Biēoku, R. Shehu, Xh. Karkanoqe kanė bėrė studimin “Gjendja dhe perspektivat e kėrkimit dhe zbulimit tė mineralit tė kromit” qė e referuan nė sesionin shkencor pėr kromitet tė organizuar nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Gjeologjisė nė vitin 1968 nė Bajram Curri.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:21:

• Punime gjeologjike pėr kėrkimin dhe zbulimin e vendburimeve dhe shfaqjeve te mineralizuar tė sulfideve tė bakrit janė kryer nė rrethet Kukės, Tropojė, Pukė, Mirditė dhe Korēė.
Q.Ēaku, J.Vllaho gjatė viteve 1961-1962 kanė bėrė punime kėrkim-zbulimi nė vendburimin e bakrit Gjegjan dhe shfaqjeve pėrreth, ndėrsa I. Tafilaj ka studiuar kushtet hidrogjeologjike tė vendburimit dhe A.Ēina mineralogjine e tij, qė i kanė paraqitur”Raport paraprak gjeologjik me llogaritjen e rezervave mė 1.1.1962 pėr vendburimin e Gjegjanit” Kukės 1962. I.Babarama ka bėrė punime kėrkim-revizionimi nė objektin e Mirnit “Relacion mbi punimet e kerkim-revizionimit tė kryera nė vendburimin e Mirnit” Kukės 1967. Nė vitet 1966-1970 I.Bajo dhe N.Konomi kanė kryer punime kėrkim-zbulimi nė rajonin e Fanit, “Raport mbi punimet e kėrkim-zbulimit tė kryera nė vendburmin Thire dhe llogaritja e rezervave me gjendje 1.1.1967“ Kukės 1967; dhe “Raport i zbulimit gjeologjik tė vendburimit tė Thirės” Kukės 1970. V.Aleksi, N.Konomi, A.Ēina nė referatin “Karakteri i shpėrndarjes sė komponentėve tė dobishėm dhe morfologjia e trupave xeherorė nė vendburimet e bakrit tė zonės sė Fanit” Kukės 1968, dhe nė artikullin “Karakteristikat morfologjike dhe mineralogjike tė trupave xeherorė nė njė vendburim bakri tė zonės sė Fanit” Pėrmb.stud. Nr.12,1969. R.Ēaushi dhe J.Vllaho gjatė disa vjetėve kanė bėrė kėrkime pėr bakėr nė rajonin e Helshanit dhe tė Shėmėrisė dhe disa rezultate bashkė me A.Ēina, D.Gjokuta, Zh.Ēili i kanė shtjelluar nė artikullin “Ndėrtimi gjeologjik i zonės sė kontaktit ndėrmjet shkėmbinjve bazikė dhe ultrabazikė nė rajonin e Helshanit si dhe lidhja e mineralizimit sulfid tė bakrit me tė” Pėrmb. Stud. Nr.9-10,1968; kurse Dh. Kote, K. Gjata nė artikullin “Disa veēori tė kompleksit mesoacid-acid nė rajonin e Shėnmėrisė” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1968. Edhe M. Dhima disa rezultate tė punimeve tė kryera i ka paraqitur nė “Prishjet tektonike shkėputėse tė pasmineralizimit nė njė vendburim bakri tė krahut lindor tė suitės efuzivo-sedimentarė tė triasikut tė poshtėm e tė mesėm” Pėrmb. Stud. Nr.9 -10,1968. M.Shallo disa rezultate tė kėrkimeve tė bėra nė masivin e Kukėsit i ka pasqyruar “Mbi marrėdhėniet e kontaktit midis shkėmbinjve ultrabazikė tė masivit tė Kukėsit dhe formimeve efuzivo-sedimentare tė rajonit Surraj” Pėrmb.Stud. Nr.1,1965; dhe bashkė me P. Kati “Mauherit dhe kemerit-kaēubeit nga masivi ultrabazik i Kukėsit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1965;
A.Spiro (Qirinxhi) kanė bėrė studime nė rajone tė gjera pėr vlersimin e perspektivės pėr xeheror bakri “Vlesimi i perspektivės pėr xeherorė tė pasur bakri nė brezin e pėrhapjes sė formacionit vullkanogjeno-sedimentar Morinė-Selisht” Tiranė 1968; dhe “Raport mbi punimet kėrkimore, tematike, vlersimi i perspektivės sė xeherorėve tė pasur me sulfide bakri nė formacionin efuzino-sedimentar” Tiranė 1968, ndėrsa bashkė edhe me A.Ēina, Dh.Kote, N.Konomi, R.Ēaushi gjatė viteve 1968-1970 punimet kėrkimore tematike i kanė vazhduar nė masivin gabror tė Kaptenės duke paraqitur edhe hartat gjeologjike 1: 25000 pėr 6 sektorė (Krumė, Moēaj, Dugagjin, Lajthizė, M.Kuqe, Domgjon)dhe 1:10000 pėr 3 sektorė (Thirre, Shėmri – Pistė, Trun), rezultatet e tė cilave i kanė pėrshkruar nė “Vlersimi i perspektivės pėr xeheror kuarc - sulfidė nė masivin gabror tė Kaptenės” Tiranė 1970.
K. Gjata pėr disa vjet me rradhė ka bėrė kėrkime pėr bakėr e polimetale nė zonėn e Gashit, “Ndėrtimi gjeologjik dhe mineralet e dobishme tė pjesės veriore tė krahinės sė Gashit” B-Curri 1970.
Nė rajonin e Berishės gjatė viteve 1968 – 1970 ka bėrė punime kėrkim vlersimi pėr bakėr B.Kodra.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:21:

• Nė vitet 1962-1963 V. Heba ka bėrė kėrkime pėr bakėr nė rrethin e Pukės, sidomos nė rajonin Tuē-Qafbari “Relacion mbi punimet e kryera nga ekipi i revizionimit gjatė viteve 1962-1963” Pukė 1966; ndėrsa punimet e kėrkim-zbulimit nė vendburimin e Tuēit i ka kryer B.Gucia, “Raport paraprak mbi llogaritjen e rezervave tė vendburimit Tuē zona Nr.2 gjatė viteve 1959-1964” Pukė 1965; mė pas punimet e zbulimit i kanė vazhduar Dh. Mėhilli, D.Vaska, “Raport mbi rezultatet e kėrkim-zbulimit, zbulimit dhe llogaritjen e rezervave tė vendburimit Tuē (gjatė 1959-1970)” Pukė 1970. Rifillimi i punimeve tė kėrkim zbulimit nė vitin 1966 ne Qafbari u bė me inisiativėn e specialistėve tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Gjeologjisė, tė cilėt projektuan edhe shpimet e galeritė ; mė tej punimet i ka vazhduar P. Kokona “Raport mbi rezultatet e kėrkim-zbulimit tė vendburimit tė Qafbarit dhe tė zonave pėrreth tij” Pukė 1971. Ndėrsa nė Munellė kėrkimet i ka vazhduar D. Tafili.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:21:

• Me largimin e gjeologeve rus vendburimin e Spaēit e kishin nėnpatronazh R. Bulaj e Xh.Lesha, tė cilėt pėrgatitėn edhe raportin gjeologjik “Llogaritja e rezervave nė vendburimin e Spaēit mė 1.1.1962” Rubik 1962 ; mė tej punimet e zbulimit i ka drejtuar F. Bakalli, “Raport me llogaritje rezervash me gjendje 1.1.1966 tė vend burimit te bakrit tė Spaēit” Rubik 1966; dhe pas tij punimet i ka vazhduar G.Shima, “Raport gjeologjik i vendburimit Spaē” Rubik 1968, nė Spaē ka punuar edhe F. Mustafa. G.Shima ka bėrė kėrkime edhe nė Nershen, “Relacion i pikės sė mineralizuar Nershen” Rubik 1968. Pėr kėrkimin e bakrit nė Erz-Velaj ka punuar V. Duka, ndėrsa V. Bezhani nė Rubik dhe Lurth; disa mendime mbi mineralizimin e bakrit tė rajonit tė Rubik-Shėnmėri, V. Bezhani, V. Duka i kanė pershkruar nė “Tė dhėna mbi mineralizimin sulfid tė bakrit nė rajonin Rubik-Shėnmėri” Pėrmb. Stud. Nr.2 1965. B. Ostrosi, Z. Sinoimeri kanė studiuar list-venitizimin nė shfaqjen minerale tė Rejes “ Mbi list-venitizimin nė vendburimin e bakrit tė Rejės sė Velės” Stud. Gjeol. Vėll.III, 1966. A. Spiro rezultatet e punimeve tematike i ka paraqitur nė “Relacion mbi punimet tematike pėr bakėr nė rajonin Rubik-Qafkingjel” Tiranė 1966. L. Hoxha ka punuar nė zbulimin e vendburimit tė Dervenit qė i ka pasqyruar nė “Llogaritja e rezervave nė vendburimin Derven mė 01.07. 1964” Rubik 1965,mė pas zbulimin e Dervenit e ka drejtuar P. Lulo “Llogaritja e rezervave nė vendburimin Derven mė 01.01.1969” Rubik 1969; dhe “Raport i llogaritjes sė rezervave tė vendburimit tė Dervenit me gjendje 01.04.1971” Rubik 1971. V. Jarjani ka bėrė punime pėr vazhdimin e zbulimit tė vendburimmit tė Kurbneshit dhe mė pas pėr kėrkimin nė Perlat e rrethinat, “Raport mbi llogaritjen e rezervave tė vendburimit tė bakrit tė Kurbneshit me gjendje 01.01.1966” Rubik 1966, dhe nė “Mbi rezultatet e kryera nė rajonin e Perlatit e rreth tij nė vitet 1960-1962 dhe 1967-1969” Rubik 1969. Pas Dervenit, me fillimin e punimeve tė kėrkim zbulimit nė Kaēinar L.Hoxha u ngarkua me kryerjen e tyre, ku ka punuar dhe M. Zaēaj, pėrfundimet i ka paraqitur nė “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese pėr zbulimin e vendburimit tė Kaēinarit dhe llogaritja e rezervave” Rubik 1970; mė pas L.Hoxha e M.Zaēaj kanė bėrė punime tematike, “Rezultatet e punimeve tematike tė kryera nė rajonin e Kaēinarit” Rubik 1971. Kėrkime pėr bakėr nė rajonin Mbasdejė-Murrė ka bėrė V.Grillo, i cili disa nga rezultatet bashke me A. Qirinxhi, M. Shallo, i kanė pasqyruar nė “Tė dhėna tė reja mbi ndėrtimin gjeologjik tė rajonit Mbasdejė-Murrė” Permb. Stud. Nr.1 1970 M. Shallo, A. Qirinxhi, P. Luloj, P. Belishova nė masivin gabror tė Bulsharit kanė bėrė punime tematiko-pėrgjithsuese tė shoqėruar edhe me rilevimin gjeologjik me shkallė 1 : 10000, nė “Relacion mbi punimet tematiko-pėrgjithsuese pėr vlersimin e perspektivės pėr xeheror kuarc-sulfid nė masivin gabror tė Bulsharit” Tiranė 1971. Nė vendburimin Gurth Spaē punimet e kėrkim zbulimit i kanė bėrė B. Llubani, B. Kodra, “ Raport gjeologjik i vendburimit Gurth Spaē” Rubik 1971.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:22:

• Nė rrethin e Korēės punimet e kėrkim zbulimit pėr bakėr janė kryer nga K. Zeqo, P. Kalina nė vendburimin e Rehovės dhe nė shfaqjet minerale pėrreth, “Raport mbi punimet e zbulimit nė vendburimin e bakrit Rehovė me llogaritjen e rezervave me gjendje 01.01.1964” Pogrdec 1964, dhe “Raport mbi ndėrtimin gjeologjik dhe llogaritjen e rezervave pėr vendburimin e Rehovės” Korēė 1969 ; ndėrsa mė tej punimet i ka drejtuar P. Kalina, “Raport mbi ndėrtimin gjeologjik dhe llogaritjen e rezervave tė xeherorit tė bakrit tė vendburimeve Rehovė, Dushku i trashė me gjendje 1. 1. 1971” Korēė 1971.
R.Shehu, M. Shallo disa rezultate tė studimeve tė bėra pėr bakrin i kanė paraqitur nė “Ligjshmėria e pėrhapjes sė mineralizimit sulfid tė bakrit nė Shqipėri” Pėrmb. Stud. Nr. 2, 1965; R.Shehu i ka pasqyruar edhe nė broshurėn “Bakri” Tiranė 1965.
Gjatė disa vjetėve M.Shallo ka bėrė kėrkime dhe studime tematiko-pėrgjithsuese pėr mineralin e bakrit pėr rajone dhe zona tė ndryshme qė i ka paraqitur nė raporte, relacione dhe artikuj, si nė “Disa mendime mbi vendburimin bakėr kalēedon tė Rubikut dhe rajonin xeherormbajtės Rubik-Shėnmėri” Tiranė 1965, “Gjeologjia dhe mineralizimi sulfid i rajonit Qafbari-Munellė” Tiranė 1966, “Mbi mineralizimin sulfid dhe lidhjen e tij gjenetike me magmatizmin nė pjesėn veriore tė zonės sė Mirditės” Tiranė 1966, “Disa tė dhėna tė reja mbi magmatizmin masiv nė rajoonin e Munellės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1966; “Shkėmbinjtė ceolitikė ndėrmjet keratofireve kuarcore tė rajonit tė Munellės” Pėrmb.Stud. Nr.6,1967; “Vėshtrim i shkurtėr mbi magmatizmin dhe mineralizimin sulfid lidhur me tė nė pjesėn veriore tė zonės sė Mirditės” Pėrmb. Stud. Nr.5, 1967, “Mbi mundėsinė e rajonizimit metalogjenik pėr bakėr tė zonave tė brendshme tė Shqipėrisė” (referuar nė konsultėn e bakrit Pukė 1968). “Disa tė dhėna tė reja mbi magmatizimin efuziv tė rajonit tė Munellės” Bul. USHT, ser.Shk. Nat. Nr. 4, 1968, “Disa veēori tė ndėrtimit gjeologjik dhe tė mineralizimit sulfid tė rajonit tė Munellės » Pėrmb – Stud Nr. 12 1969, “Disa aspekte tė gjeologjisė dhe tė gjenezės sė vendburimeve kalēedone vullkanogjeno-sedimentare tė vendit tonė” Pėrmb. Stud. Nr. 2 (15), 1970; “Mbi problemin e magmatizmit acid nė Shqipėri” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1970; dhe bashkė me P. Kati “Ekoglite midis shkėmbinjve ultrabazikė tė Dervenit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1968.
T.Biēoku, F.Bakalli mendimet e tyre pėr kėrkimin e bakrit i kanė paraqitur nė referatin “Disa drejtime tė kėrkimit tė bakrit nė vendin tonė” 1968 mbajtur nė konsultėn pėr bakrin tė organizuar nė qytetin e Pukės nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Gjeologjisė me gjeologėt qė merreshin me kėrkimin e bakrit.
Studimet petrografike, mineralogjike dhe gjeokimike tė xeherorėve tė bakrit janė bėrė nga specialistėt e Institutit tė Kėrkimeve Gjeologjike. Kėshtu I.Turku analizat petrografike i ka pėrshkruar nė “Raport petrografik i vendburimit tė Kurbneshit” Tiranė 1961. Ai ka studiuar edhe paleovullkanizmin “Mbi paleovullkanizmin nė Shqipėri” Pėrmb.Stud. Nr.2,1965. A.Tėrshana nė “Karakteristika petrografike e shkėmbinjve tė vendburimit Gjegjan” Tiranė 1965, dhe “Karakteristika petrografike e shkėmbinjve tė vendburimit Rehovė” Tiranė 1965. P. Ēili, P. Kati nė artikullin “Pektoliti dhe tė dhėna tė tjera tė kontaktit tė ultrabazikėve dhe efuzivėve nė rajonin e Rubikut” Pėrmb.Stud. Nr.1,1965.
Zh. Kotmila, M.Tophana studimet gjeokimike i kanė paraqitur “Disa tė dhėna mbi sjelljen e nikelit dhe kobaltit nė vendburimin e bakrit Kurbnesh” Tiranė 1962
Ndėrsa P. Kati, Zh. Kotmila rezultatet e studimeve mineralogjike e gjeokimike i kanė pasqyruar nė “Disa tė dhėna mbi mineralogjinė dhe gjeokiminė e vendburimit tė bakrit Spaē” Tiranė 1964, “Tė dhėna mbi mineralogjinė dhe gjeokiminė e vendburimit Derven” Tiranė 1965; dhe “Tė dhėna mbi mineralizimin dhe gjeokiminė e vendburimeve piritoze tė Tuēit dhe Spaēit” Permb. Stud. Nr.2, 1965, dhe vetėm P. Kati “Disa tė dhėna mbi mineralogjinė e vendburimit tė Tuēit” Tiranė 1963, “Ceolitizmi i shkėmbinjve plagjiogranite nė rajonin e Tuēit” Pėrmb.Stud. Nr.1,1965; “Disa tė dhėna mbi mineralogjinė dhe gjeokiminė e shfaqjeve tė mineralizuar tė bakrit Munellė-Qafbari” Tiranė 1966, “Fluorit dhe barit nė zonėn e mineralizuar tė Qafbarit” Pėrmb. Stud. Nr.7, 1967; “Sfalerit nga zona e Munellės” Pėrmb.Stud. Nr.9-10,1968.
A.Ēina rezultatet e analizave mineralogjike e mineragrafike i ka pasqyruar “Mbi sjelljen e kobaltit nė xeherorėt e vendburimit tė Kurbneshit” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr. 2, 1962, “Mbi veēimet kolomorfe tė xeherorit piritoz nė pjesėn siperfaqsore tė vendburimit tė Dervenit” Bul.USHT, ser.Shk.Nat. Nr.3, 1963, “Disa tė dhėna mbi mineralogjinė dhe karakterin e xeherorit tė vendburimit tė bakrit Gjegjan” Tiranė 1968, “Mineralogjia e xeherorėve damarorė kuarc – sulfurė tė bakrit tė masivit gabror tė Kaptencės” Tiranė 1970. S. Deda “Mbi problemin e shkėmbinjve gabroide tė zonės sė Mirditės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1970. V. Shehu “Mbi gjenezėn e granofireve tė Fierzės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1970.
Studime metodike pėr marrjen e provave nė vendburimin e bakrit kanė bėrė H. Ēaslli, P. Bėrxhiku, R. Shehu, V. Aleksi “Raport paraprak mbi studimin e metodės sė marrjes sė provave nė vendburimin Thirrė” Tiranė 1970.
Z. Gera ka studiuar pasurimin e mineralit tė bakrit Spaē “Studim teknologjik i pasurimit laboratorik tė bakrit Spaē”
B. Mehmeti ka bėrė kėrkime pėr zink nė Malin me Gropa “Relacion mbi punimet e kryera nė Malin me Gropa pėr kėrkimin e shfaqjeve tė zinkut” Tiranė 1968.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:22:

• Kerkime pėr ar dhe minerale tė rėnda tė ralla nė shkrifėrimet deri nė fund tė vitit 1966 janė bėrė si nga ndermarrja gjeologjike e Tiranės, dhe nga sektori shkencor i Fakultetit Gjeologji Miniera. Duke filluar nga viti 1967 sektori shkencor i Fakultetit u shkri dhe disa nga specialistėt e tij, kaluan nė Institutin dhe ndėrmarrjen gjeologjike tė Tiranės. Kėrkimet qė ka bėrė sektori shkencor i Fakultetit drejtoheshin nga Z. Sinoimeri dhe kanė marrė pjesė A. Grazhdani, Dh. Paparisto, R. Kurupi, B. Ostrosi, A. Kaltani, K. Aleksi; kėta kanė bėrė kėrkime nė luginat e lumenjve Kėrnajė, Urak, Mat etj, si dhe nė shkrifėrimet bregdetare. Disa nga rezultatet e studimeve Z. Sinoimeri i ka paraqitur nė artikujt “Mbi pėrbėrjen e rėrave tė bregdetit tė Adriatikut” Stud. Gjeol. Vėll.I, 1962; “Mbi njė tip tė ri tė shkrifėrimeve nė bregdetin Adriatik” Stud. Gjeol. Vėll.III, 1966; ”Kushtet e formimit tė tipeve kryesorė tė shkrifėrimeve, perspektiva pėr vendin tonė” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr. 2, 1970; ndėrsa pėr leverdinė ekonomike tė shfrytėzimit tė shkrifėrimeve , ai bashkė me V. Mullaraj “Shkrifėrimet bregdetare dhe leverdia ekonomike e shfrytėzimit tė tyre” Ekonomia Popullore, Nr. 3, 1962; dhe nė studimin e pėrgatitur bashkė me specialistėt e tjerė “Kėrkimi i burimeve rrėnjėsore tė arit” 1967.
A. Grazhdani ka bėrė punime pėr kėrkimin e arit shtresor nė Gropėn e Burrelit dhe nė luginat e lumenjve Mat e Fand “Studim mbi shkrifėrimet e arit shtresor tė burimeve sekondare tė ultėsirės sė Burrelit” Tiranė 1966; “Studim mbi mundėsinė e formimit tė arit shtresor nga burimet mėmė primare nė pellgun Mat e Fand.” Tiranė 1967; “Shkrifėrimet e vjetra tė mineraleve tė rėnda nė rajonin e Tiranės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1968; dhe bashkė me P.Pauliqi “Disa shfaqje xeherore nė zonėn Pogradec (Progėr)” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1970. Kurse V. Buda ka bėrė studime mbi kėrkimin e burimeve mėmė primare tė arit “Ndėrtimi dhe karakteristikat gjeomorfologjike tė luginave tė rrjetit kryesor ujor tė pellgjeve tė lumenjve Mat e Fand” Tiranė 1967; dhe “Studim mbi burimet mėmė primare tė arit nė R.P.Sh” Tiranė 1967.
V. Qirici ka bėrė kėrkime pėr minerale tė rėnda nė shkrifėrimet e Semanit “Raport mbi studimin e shkrifėrimeve tė mineraleve tė rėnda tė vendburimit Seman” Tiranė 1963; ndėrsa mė vonė ka bėrė kėrkime pėr burimet sekondare tė arit “Studim mbi burimet mėmė sekondare tė arit nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė” Tiranė 1967.
Kėrkime pėr arin shtresor nė lumin e Kėrvajės, dhe atij notnjes nė lumin e Matit ka bėrė Dh. Paparisto, “Raport mbi rezultatet e studimeve tematike pėr arin shtresor nė lumin e Kėrvajės” Tiranė 1967, dhe “Studime paraprake mbi mundėsinė e shkrifėrimit tė arit notnjės nė pellgun e Matit” Tiranė 1967.
B. Ostrosi ka bėrė studime pėr shkrifėrimet bregdetare, tė cilat i ka paraqitur “Mbi kėrkimin e shkrifėrimeve bregdetare tė Adriatikut” Bul. USHT, ser. Shk. Nat. Nr. 4, 1968
Dh. Karanxha ka bėrė kėrkime pėr ar nė luginėn e lumit Devoll, ndėrsa pėr zirkon, rutill etj nė shkrifėrimet bregdetare dhe nė shkrifėrimet e vjetra qė i ka pėrshkruar “Raport mbi punimet e rilevimit gjeomorfologik dhe ato tė kėrkimit nė rajonin e taracave tė fushės sė Devollit” Tiranė 1963; “Disa tė dhena mbi zirkonin e shkrifėrimeve tona bregdetare” Stud. Gjeol. Vėll.III, 1966; “Mbi shkrifėrimet e vjetra zirkon-rutil-ilmenitmbartėse” Pėrmb. Stud. Nr.7, 1967; ndėrsa kėrkimet qė ka bėrė bashkė me B. Mehmeti “Raport mbi punimet pėr kėrkimin e shkrifėrimeve aluviale nė rrjedhjen e sipėrme tė lumit Devoll nė vitet 1963-1964-1965-1966” Tiranė 1968. Gjithashtu ata kanė bėrė punime kėrkim-zbulimi pėr ar nė pėrroin e Ēerravės; kurse Dh. Karanxha ka bėrė edhe studimin e ranorėve tė Shishtavecit.
R.Kurupi ka bėrė shfytėzimin eksperimental tė shtresave armbajtėse nė lumin e Kėrvajės dhe tė shkrifėrimeve nė pėrroin e Rushkullit “Shfytėzimi eksperimental i shtresave tė arit Kėrvajė” Tiranė 1967, dhe “Studim mbi mundėsinė e ripėrtėritjes sė shfrytezimit nė pėrroin e Rushkullit dhe karakterin e shpėrndarjes sė arit me ndihmėn e provave gjeologo-teknologjike” Tiranė 1967.
Rezultatet dhe studimet mineralogjike tė shkrifėrimeve janė paraqitur D. Gjokuta, P. Kati “Disa tė dhėna mbi granatet e shkrifėrimėve bregdetare tė zonės sė Rrushkullit” Pėrmb.Stud. Nr.3,1966. F. Mullaj “Disa njohuri mbi studimin pėrhapja e mineraleve tė rėnda nė shkrifėrimin e rrjetit ujor tė pellgut tė Vjosės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.3, 1962; “Mineralet e rėnda dhe shkrifėrimet e pellgut tė Drimit nė pjesėt jugore e lindore tė rajonit tė Kukėsit” Pėrmb.Stud. Nr.1,1965; “Mbi granatet e shkrifėrimeve lumore tė pellgut tė Devollit” Pėrmb.Stud. Nr.9-10,1968; “Mbi zirkonin e sedimenteve tė shkrifta lumore tė pellgut tė Devollit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1970 dhe “Mbi mineralet e rėnda nė sedimentet e aluvioneve tė ujore tė pellgut tė Drinit tė Zi (pjesa jugore e rajonit tė Peshkopisė)” Pėrmb.Stud. Nr.3(16),1970.
B. Mehmeti ka bėrė punime kėrkim-zbulimi nė lumenjt Vėrdovė e Rremenj “Raport mbi kėrkim-zbulimin e shkrifėrimeve aluviale tė arit nė lumenjt Vėrdonė e Rremenj gjatė viteve 1968-1970” Tiranė 1970. Kurse S. Canko ka punuar pėr zbuimin e vendburimit Ēaushli “Raport i punimeve gjeologo-zbuluese nė rajonin Korēė, vendburimi i shkrifėrimeve aluviale tė arit Ēaushli, gjatė viteve 1968 – 1969 me llogaritje rezervash me gjendje 1.1.1970” Tiranė 1971.
Punime kerkim zbulimi pėr zirkon, rutill, leukoksen etj nė shkriferimet e reja bregdetare dhe nė shkrifėrimet e vjetra janė bėrė gjerėsisht nga disa gjeologė K. Imami ka punuar pėr zbulimin e vendburimit Rushkull “Raport gjeologjik mbi punimet e kėrkim zbulimit tė kryera gjatė viteve 1962-963 dhe 1964 nė shkrifėrimet e vendburimit Rrushkull me llogaritjet e rezervave” Tiranė 1965. S. Canko ka bėrė punime kėrkim zbulimi nė shkrifėrimet e Semanit “Raport gjeologjik mbi punimet e kėrkim zbulimit kryer gjate vitit 1964 nė shkrifėrimet S1, S2 dhe D tė vendburimit Seman me llogaritjen e rezervave” Tiranė 1965. Ndėrsa K. Imami bashkė me S. Canko kanė vazhduar kėrkim – zbulimin e vendburimit Seman Pishe “Raport gjeologjik mbi punimet e kėrkim-zbulimit tė kryer mė 1965 nė shkrifėrimet e vendburimit Seman Pishe me llogaritjen rezervave gjendje 1.1.1966” Tiranė 1966. D Shkupi ka bėrė punime gjeologo-zbuluese nė zonėn Golem-Kavajė dhe Divjakė-Pishė “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese tė vendburimit tė shkriferimeve tė rutil cirkon, leukoksenit dhe mineraleve tė tjera tė dobishėm pėr zonėn Golem Kavajė me gjendje 1.1.1965” Tiranė 1965 dhe “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese tė vendburimit tė shkriferimeve tė rutil cirkon, leukoksenit dhe mineraleve tė tjera tė dobishėm pėr zonėn Divjakė-Pishė me gjendje 1.1.1966” Tiranė 1966. R. Cara, F. Mullaj kanė bėrė punime gjeologo-zbuluese nė rajonin Jub-Berlakė, Karavasta-Ndėrnenas, Vjosė dhe Mat-Fush Kuqe tė shoqėruar edhe me studimin mineralogjik, “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese tė rėrave tė pasur me rutil-zirkon leukoksen dhe minerale tė tjera pėr zonėn Jub-Berlakė (Durrės) me gjendje 1.1.1966” Tiranė 1966; “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese tė vendburimit tė shkrifėrimit tė rutil-zirkon leukoksen dhe minerale tė tjera pėr zonėn Karavasta-Ndėrnenas me gjendje 1.1.1967” Tiranė 1967; “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo- zbuluese tė vendburimit tė shkrifėrimit tė rutil-zirkon leukoksen dhe minerale tė tjera tė dobishėm pėr zonėn e Vjosės (Poro Dėllinje) me gjendje 1.1.1968” Tiranė 1968; “Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo-zbuluese tė vendburimeve bregdetare tė mineraleve tė rėndė pėr zonėn Mat-Fush Kuqe me gjendje 1.1.1969” Tiranė 1969.
N. Ēili, Y. Dhrami kanė bėrė pėrgjithesimin e kėrkimeve tė bėra nė shkrifėrimet e vjetra “Studim mbi shkrifėrimet e vjetra tė vendit tonė” Tiranė 1967. Kurse N. Ēili bashkė me gjeologun kinez Li Sun Sin nė rajonin Manez-Marikaj-Rumanat kanė bėrė kėrkime pėr shkriferime tė vjetra nė depozitimet e tortonianit “Raport mbi rrezultatet e punimeve tė shkrifėrimeve tė vjetra nė rajonin Manez – Marikaj – Rumanat gjatė vitit 1970” Tiranė 1970.
Studimin mineralogjik tė shkriferimeve e ka bėrė A. Ēina “Veēorite e ndėrtimit tė kokrizave tė mineraleve tė vendburimeve tė shkrifta tė bregdetit Adriatik” Tiranė 1967, dhe nė “Disa veēori tė ndėrtimit tė brendshėm dhe pėrbėrjes sė kokrrizave tė mineraleve metalor tė shkrifėrimeve tė bregdetit tonė” Pėrmb.Stud. Nr.5,1967.
Studimet pėr pasurimin e rerave bregdetare dhe shkrifėrimeve tė vjetra janė bėrė nga A. Kaltani, L. Vinjau, K. Aleksi “Studim mbi pasurimin laboratorik tė rėrave bregdetare” Tiranė 1966; “Raport mbi rezultatet e provave tė pasurimit tė rėrave bregdetare tė kryera nė impiantin eksperimental nė Durrės” Tiranė 1967; “Raport studimi teknologjik i pasurimit laboratorik tė ranorėve mineralmbajtes tė Shishtavecit” Tiranė 1968; “Raport mbi pasurimin e provės tė shkrifėrimeve tė vendburimit tė Ēeranės (shfrytezimi eksperimental)” Tiranė 1969; “Raport mbi pasurimin shkrifėrimeve tė vjetra tė vendburimit Marikaj” Tiranė 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:22:

• Pėr kėrkimin e zbulimin e mineralit tė hekur-nikelit janė kryer punime gjeologo zbuluese si dhe studime tematiko-pergjithesuese. V. Llazo ka drejtuar punimet e zbulimit ne vendburimin e hekur nikelit Gurikuq (Pogradec) “Raport paraprak mbi zbulimin e kryer ne vitet 1960 – 1961 dhe llogaritja e rezervave ne vendburimin Fe-Ni-Co Gurikuq” Memlisht 1962. Mė pas punimet e zbulimit i ka vazhduar V. Pine “Raport mbi punimet e zbulimit kryer ne vitet 1960 – 1965 ne vendburimin e hekur nikelit Gurikuq” Pogradec 1966.
E. Pumo gjate shume viteve ka bere studime tematiko – pergjithesuese pėr xeherorėt e hekurnikelit tė rretheve Librazhd – Pogradec – Korēė,tė cilat i ka pėrshkruar nė disertacionin “Ligjshmeria e pėrhapjes sė vendburimeve tė hekurnikelit nė Shqipėrinė Qėndrore – Lindore dhe drejtimi i metejshem i punimeve gjeologjike “Tiranė 1967; si dhe “Disa mendime mbi gjenezen e xeheroreve tė vendburimeve tė hekurnikelit tė Shqipėrisė Qėndrore – Lindore” Bul.USHT, ser.Shk.Nat. Nr.2, 1962, “Vendburimet e hekurit dhe nikelit qe lidhen me proceset e prishjes lateritike ne bote” Pėrmb. Stud. Nr.1, 1965, dhe bashke me F. Arkaxhiun “Zhvillimi paleogjeografik i produkteve te kores se vjeter ne rajonin Librazhd – Pogradec” Bul. USHT, ser.Shk.Nat.N.3, 1970.
F. Arkaxhiu krahas detyres se kryegjeologut te ndermarrjes gjeologjike te Pogradecit e me pas specialist per kerkim zbulimin e mineralit te hekur nikelit ne Drejtorine e Pergjithshme te Gjeologjise ka bere edhe studime pergjithesuese qe i ka paraqitur “Kushtet e formimit te vendburimeve te xeheroreve te hekur – nikelit te kores se prishjes te rajoneve Librazhd – Pogradec – Bilisht”1964, ne broshuren “Hekuri dhe xeheroret e tij” Tirane 1966, dhe nė artikujt “Kushtet e formimit te vendburimeve te xeheroreve te hekur – nikelit te kores se prishjes dhe perspektiva e zbulimit te tyre ne rajonet Librazhd – Pogradec e Bilisht” Pėrmb. Stud. Nr.3, 1966, dhe bashke me E. Bushi “Ndertimi gjeologjik, tektonika dhe perspektiva e perhapjes sė xeherorėve te hekur – nikelit nė zonėn Bushtrice – Pishkash” Pėrmb. Stud. Nr.6, 1967.
P. Jani ka bėrė punime gjeologo – zbuluese nė vendburimet e hekur – nikelit Xhumagė dhe Liqenikuq duke paraqitur edhe harten gjeologjike 1: 10000 tė rajonit, pas plotesimeve tė bėra prej tij rilevimeve gjeologjike te kryera nga specialistėt ēekosllovake por qė nuk i kishin pėrfunduar, “Raport pėrfundimtar mbi zbulimin e kryer nė vitet 1959 – 1963 dhe llogaritjen e rezervave ne vendburimin e Fe – Ni Xhumagė” Memlisht 1964,dhe “Raport pėrfundimtar mbi zbulimin e kryer nė vitet 1959 – 1963 dhe llogaritjen e rezervave ne vendburimin e Fe – Ni Liqenikuq ” Memlisht 1964.
Punimet gjeologo-zbuluese pėr hekur-nikel ne vendburimin e Debrovės i ka bėrė L.Vinjau, “Raport pėrfundimtar mbi zbulimin e kryer nė vitet 1961– 1963 me llogaritjen e rezervave ne vendburimin e Fe – Ni Debrovė” Pogradec 1970. I. Janku ka bėrė punime kėrkim – zbulimi nė disa objekte si nė Hudenisht, Radokal, Guri i Pėrgjegjur, Katiel e Gradishte, “Raport mbi punimet e zbulimit tė kryer gjate viteve 1956-1957 dhe 1961-1962 ne vendburimin e Fe-Ni Hudenisht” Memlisht 1963, “Raport pėrfundimtar mbi punimet e zbulimit tė kryer nė vitet 1960– 1962 ne vendburimin e Fe – Ni Radokal” Memlisht 1965, “Raport pėrfundimtar mbi zbulimin e kryer gjate viteve 1956 – 1963 e ne vendburimin e Fe – Ni Guri i Pėrgjegjur” Memlisht 1965, “Raport pėrfundimtar mbi punimet e zbulimit tė kryer nė vitet 1966 – 1969 ne vendburimin e Fe – Ni Katiel” Pogradec 1970, “Raport pėrfundimtar mbi punimet e zbulimit tė kryer nė vitet 1969 – 1970 ne vendburimin e Fe – Ni Gradisht” Pogradec 1972.
E. Bushi ka bėrė punime kėrkim – zbulimi nė rajonet Bushtrice – Berzeshte dhe Pėrrenjas, qė bashkė me F. Arkaxhiun i kanė paraqitur “Raport mbi punimet gjeologo – zbuluese tė kryer nė vendburimet e hekur – nikelit Bushtrice e sipėrme” Pogradec 1967 dhe “Tė dhėna mbi ndėrtimin gjeologo – strukturor tė zonės Pėrrenjas, Bushtrice e Berzeshte” Pėrmb. Stud. Nr.4, 1971; ndėrsa E. Bushi, L. Sinani “Raport paraprak mbi sqarimin e ndertimit gjeologo – struktural tė zonės Bushtrice – Berzeshte dhe orientimi i mėtejshėm i punimeve tė kėrkim – zbulimit” Pogradec 1970.
Punime kėrkim – zbulimi pėr hekur – nikel e nikel – silikat nė vendburimet Bitinckes e Kapshtice ka bėrė gjatė disa vjeteve B. Hyseni, “Raport mbi zbulimin e vendburimit tė Bitinckes”1966, dhe “Raport mbi punime gjeologjike tė kėrkim – zbulimit pėr hekur – nikel nė vendburimet Bitineke e Kapshtice ne viteve 1959 – 1964” Korēė 1972.
Disa punime pėr hekur-nikel dhe nikel-silikat nė rrethin e Kukesit ka bėrė H. Noka, “Premisat kryesore tė kėrkimit tė mineraleve tė nikelit silikat tė pasur nė rrethin e Kuksit” Pėrmb. Stud. Nr.8, 1968. Ndėrsa Dh. Kote, A. Vranaj “Mbi shkėmbinjtė silicorė hematitmbajtės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1965


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:23:

• Pėr kėrkim – zbulimin e fosforiteve janė bėrė punime gjeologo zbuluese nė disa objekte nė fillim nga gjeologet e ndėrmarrjes gjeologjike tė Tiranės. Kėshtu F. Konomi ka bėrė punime kėrkimi dhe zbulimi nė rajonet Dukaj, Nivicė, Vėrnik, Tatzat dhe Zhulat – Kalase, “Relacion mbi punimet e kryera gjate vitit1963 ne zonėn e vendburimit Dukaj – Tepelenė pėr sqarimin e gėlqeroreve fosfotikė” Tiranė 1964. “Relacion mbi punimet e kėrkim – revizionimit nė objektet e gelqerorėve fosfatikė tė Nivicės, Vėrnikut dhe Tatzatit gjate vitit 1964” Tiranė 1965. “Raport mbi punimet gjeologo zbuluese tė kryera nė vendburimin e gelqeroreve fosfatikė tė Nivicės (Tepelenė) gjate viteve 1965 – 1968“1970; “Raport mbi ndėrtimin gjeologjik dhe fosfatmbajtjen e rajonit Zhulat – Kalase” Gjirokaster 1969.
N. Alikaj ka bere punime zbulimi nė vendburimin e Bularatit dhe kėrkime nė rajonin e Kurveleshit “Raport mbi zbulimin e detajuar tė kryer nė vendburimin e gelqerorėve fosfatikė tė Bularatit me llogaritjen e rezervave gjate viteve 1962– 1967“ Tiranė 1967; “Relacion mbi rezultatet e marshruteve tė kryer nė vitin 1967 pėr kėrkim – revizionimin e fosforiteve nė zonėn e Kurveleshit” Tiranė 1967.
F. Diamanti probleme tė fosforiteve ka trajtuar nė artikullin “Mbi njė horizont fosfatik nė strukturėn e Kremenarės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1966.
Mė pas punimet nė rajonin e Kurveleshit i ka vazhduar N. Ceka “Relacion mbi punimet e revizionimit nė zonėn e Kurveleshit pėr vitin 1969“ Tiranė 1970;
V. Liko, K. Imami kanė bėrė zbulimin e detajuar tė vendburimit Fushebardhe “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė fosforitit Fushė bardhė me gjendje tė rezervave 31. XII. 1967” Tiranė 1968. V. Nasi, Sh. Cane, N. Koka kanė bėrė rivelim radiometrik dhe kėrkime nė vendburimin e fosforiteve Bogaz, “Relacion mbi punimet e rivelimit gamma dhe punimeve tė tjera kėrkimore tė kryera nė vendburimin e Bogazit (shtator 1967 – janar 1968)” Tiranė 1968.
Me krijimin e ndermarrjes gjeologjike tė Gjirokastrės punimet e kėrkim zbulimit pėr fosforite i kanė vazhduar nga gjeologėt e saj. J. Cako, M. Qilleri, kanė bėrė kėrkime nė Plloēė “Relacion mbi punimet e kryera nė vendburimin e fosforiteve Plloēė gjatė vitit 1968” Gjirokaster 1969; kurse R. Hysi ka bėrė punime gjeologjike nė vendburimin e Tatzatit “Relacion i shkurtėr mbi punimet e kryera nė vendburimin e fosforiteve Tatzat gjatė vitit 1968” Gjirokaster 1968. Th. Nika ka bėrė kėrkime pėr mineralet e dobishme si dhe pėr pushimet stratigrafike dhe lidhja e mineralizimit fosfatik me to “Relacion gjelogjik mbi rezultatet e punimeve tė kėrkimit tė mineraleve tė dobishme tė kryera gjatė vitit 1968” Gjirokaster 1969; “Relacion i punimeve tė kryera gjatė vitit 1969 mbi pushimet stratigrafike dhe lidhja e mineralizimit fosfatik me to” Gjirokaster 1970. I. Bajo karakteristikat e horizontit fosfatik i ka paraqitur “Karakteristikat litologo-fasiale tė horizontit fosfortik tė kretakut tė sipėrm nė vargun strukturor tė Kurveleshit” Pėrmb. Stud. Nr.1, 1971. J. Pano ka bėrė kėrkime pėr vlersimin e horizontit fosfatik nė vargmalet Borsh-Ftere “Relacion mbi punimet e kryera pėr vlersimin e horizontit fosfatik Cr2 nė vargmalet Borsh-Ftere pėr vitin 1969” Gjirokaster 1970. M. Gjonēaj, H. Ēumani nė rajonin Pėrmet-Kelcyrė kanė bėrė kėrkime pėr fosforitet e kretakut tė sipėrm, qymyre dhe pėr shkrifėrime “Relacion gjeologjik mbi studimet e kėrkimit nė zonėn Pėrmet-Kelcyrė pėr qymyret, fosforitet e Cr2 dhe vlerėsimi i shkrifėrimeve lumore nė zonėn e Kėlcyrės si dhe shkriferimeve tė vjetra nė strukturėn e Memaliajt” Gjirokaster 1970.
Punimet e kėrkim zbulimit per bokside janė bėrė nga E. Koshi nė rajonin e Skunjelit “Raport mbi punimet e kėrkim zbulimit tė boksideve tė kryera gjatė viteve 1960 – 1961 nė zonėn e vendburimeve tė boksideve tė malit tė Skunjellit” Tiranė 1961. Gjatė viteve 1964 – 1969 A. Duraj ka bėrė punime kėrkim – zbulimi per bokside nė rajonin e Tropojės, duke ndėrtuar edhe hartėn gjeologjike skematike nė shkallen 1:50000 “Tė dhėna paraprake mbi shfaqjen e boksideve nė rajonin qėndror tė Alpeve Shqiptare” Pėrmb. Stud. Nr.4, 1966; dhe nė raportin “Boksidet e Alpeve tė Shqipėrisė sė Veriut - rajoni Tropojė” B. Curri 1972. A. Duraj, T. Pano, V. Qendro “Pėrbėrja minerale e kimike dhe llojet e xeherorėve tė boksideve tė vendit tonė” Pėrmb. Stud. Nr.11, 1969. Ndersa studimin mineralogjik e ka bėrė M. Mustafaj “Studim mineralogjia e xeherorėve tė boksideve tė rajonit tė Valbones”Tiranė 1970. Z. Toska, Sh. Bushati “Horizonti i argjilave boksidbartėse jurasike nė pjesėn veriperėndimore tė Alpeve Shqiptare” Pėrmb. Stud. Nr.2(15), 1970.
Pėr zbulimin e mineralit te asbestit nė rajonin e Pukės kanė punuar K. Poga, I. Ndojaj “Raport mbi gjeologjinė dhe zbulimin paraprak tė vendburimit tė asbestit nė kodrat e Pukės” Tiranė 1967, dhe “Problemi i azbestit nė pėrgjithėsi nė vendin tonė” Pėrmb. Stud. Nr.12, 1969. Mė pas kanė vazhduar zbulimin N. Osmani, A. Dibra “Raport mbi llogaritjen e rezervave nė vendburimin e asbestit Pukė me gjendje 1. 1. 1967 deri mė 1. XII. 1967” Tiranė 1969, dhe nė artikullin “Mundėsia e pėrdorimit tė koeficientit tė xeherorizimit nė llogaritjen e rezervave tė vendburimeve tė azbestit me pėrqėndrime heterogjene tė mineralizimit” Pėrmb. Stud. Nr.3(16), 1970. Ndėrsa nė rajonin e Korthpulės punime zbulimi kanė bėrė V. Liko, H. Balla, K. Imami “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė asbestit Korthpulės me llogaritjen e rezervave me gjendje 31. XII. 1970” Tiranė 1971, “Shtojcė e llogaritjes sė pėrmbajtjes mesataree tė ponderuar tė azbestit sipas kategorive tė veēanta dhe rezervave tė raportit mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė azbestit Korthpulė me gjendje 31.12.1970”. Ndėrsa S. Dede pėr azbestin ka shkruar “Mbi mundėsinė e formimit tė azbestit pėr efekt tė veprimtarisė aktive tė magmės bazike mbi shkėmbinjtė ultrabazikė” Pėrmb. Stud. Nr.13, 1969; N. Shkodrani “Shfaqje tė azbestit nė masivin ultrabazik tė Krrabit (Pukė) Pėrmb. Stud. Nr.3, 1966. Q. Ēoku, P. Vaso “Azbesti” Teknika Nr.2, 1968.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:23:

• Kėrkime pėr magnezite nė rajonin Gomziqe - Dushk ka bėrė gjeologu kinez Ma Juan Tao “Rekomendacia po napravelniju dalneishih rabot v Dushskom rajone magnezitogo orudenenija” Tiranė 1963
I. Turku, A. Tėrshana kanė studiuar granitet e Levrushkut, duke bėrė edhe rilevimin gjeologjik nė shkallėn 1: 2000 “Raport granitet e Levrushkut, mbi rezultatet e rivelimit gjeologjik 1: 2000, nė zonėn e malit tė Levrushkut gjatė 1966 – 1967” Tiranė 1968, si dhe nė “Granitet e Levrushkut dhe vlera e tyre praktike” 1968. I. Turku, A. Tėrshana, Xh. Konēi, E. Koshi, M. Kuka, Y. Selenica: “Granitet e Levrushkut-lėndė e parė feldshpatike-kuarcore” Pėrmb. Stud. Nr.6, 1967. A. Tėrshana ka bėrė punime kėrkim-zbulimi pėr minerale bariti “Raport mbi punimet e kėrkim-zbulimit nė shfaqjet e mineralizuara te baritit nė malin e Levrushkut-Pukė gjatė viteve 1968-1969” Tiranė 1969, si dhe “Premisat e kerkimit tė baritit nė Shqipėri”(Referuar nė Institutin e Kėrkimeve Gjeologjike nė prill 1969, dhe “Mbi mineralizimin e baritit tė malit tė Levrushkut” Pėrmb. Stud. Nr.3, 1971.). Ndėrsa E. Koshi, M. Kuka kanė bėrė studimin pėr pasurimin e graniteve “Raport mbi studimin teknologjik tė pasurimit laboratorik tė graniteve tė Levrushkut” 1968. I. Turku, A. Tėrshana kanė studiuar abitofiret e xhamet vullkanike “Mbi kompleksin vullkanogjeno-sedimentar tė zonės Guri i Zi (Shkodėr)” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.2, 1964; “Albitofiret e Gurit tė Zi (Shkodėr)” Pėrmb. Stud. Nr.1, 1965; “Mbi vlerėn praktike tė qelqeve vullkanike mesataro-acid tė Mirditės” Pėrmb. Stud. Nr.5, 1967 (nė kėtė tė fundit ėshtė bashkėautor edhe H. Caslli), dhe autori I. Turku “Llavat jastekore tė Mirditės” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.4, 1965.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:23:

• A. Tėrshana ka bėrė punime kėrkim – zbulimi pėr xhama vullkanik “Xhamet vullkanik tė Lumbardhės”; “Raport mbi punimet gjeologjike tė kėrkim-zbulimit dhe vlersimit praktik” Tiranė 1970. “Relacion mbi punimet gjeologjike qė duhet tė kryhen nga ndėrmarrjet gjeologjike Pukė e Rubik pėr xhamat vullkanikė” Tiranė 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:24:

• Punime kėrkim – zbulimi pėr gjips nė rajonin e Kavajės ka bėrė S. Elhakim qė i ka paraqitur nė “Raport mbi rezultatet e punimeve tė zbulimit paraprak tė kryera nė vendburimin e gipseve Gipsar Mengaj, Kavajė gjatė viteve 1966 – 1967” Tiranė 1968. Kurse kabineti i pėrgjithėsimit tė Instutit tė Naftės ka bėrė pėrgjithėsimin e materialeve gjeologjike tė rajonit tė Dumresė pėrfshi edhe gjipset “Pėrgjithėsimi i materialeve gjeologo-gjeofizike tė rajonit Dumre nė kompleks me shfaqjet e gipseve nė pjesėn jugore tė rajonit” 1969.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:24:

• Pėr zbulimin e kriprave nė rajonin e Dumresė ka punuar Th. Nasto “Relacion mbi dhėnien e njė pusi nė jug tė Dumresė pėr studimin e Silvinės” Q. Stalin 1966. Ndėrsa I. Bajo, Ll. Korini kanė punuar pėr zbulimin e vendburimit Dhrovjan “Raport gjeologjik mbi llogaritjen e rezervave pėr punimet e zbulimit tė kryer nė vendburimin Dhrovjan gjatė periudhės 1. V. 1970 deri 20. 1. 1971” Gjirokaster 1971
Pėr zbulimin e gelqerorėve S. Ohri ka punuar nė objektet Zall (Fushė Krujė), Letan (Elbasan), Derēan, Biranje, Tarabosh, Shishtufinė, Bėrxellė, si dhe tė argjilave e ranorėve, qė i ka paraqitur nė “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė gėlqerorėve Zall, tė argjilave Zalldushk si lėndė e parė pėr prodhimin e ēimentos portland pėr fabrikėn e re Fush Krujė” Tiranė 1962; “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė gėlqerorėve Letan, dhe tė vendburimit tė argjilave Zamurraj si lėndė e parė pėr prodhimin e ēimentos portland nė Elbasan” Tiranė 1962; “Raport mbi zbulimin paraprak tė vendburimit tė ranorėve Metan” Tiranė 1963; “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė gėlqerorėve Derviēan, tė argjilave Halltepe si lėndė e parė pėr prodhimin e ēimentos portland” Tiranė 1966; “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė gėlqerorėve Biranje, tė argjilave Inonisht si lėndė e parė pėr prodhimin e ēimentos portland (1963-1964)” Tiranė 1966; “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė gėlqerorėve Tarabosh, tė argjilave Tarabosh si lėndė e parė pėr prodhimin e ēimentos portland pėr fabrikėn e ēimentos Shkodėr (1965-1966)” Tiranė 1967; “Raport i shkurtėr mbi punimet e kryera nė vendburimin e gėlqerorėve Shishtufinė, tė argjilave Paskuqan si lėndė e parė pėr prodhimin e ēimentos Tiranė” Tiranė 1967; “Relacion mbi punimet plotėsuese tė kryera nė vendburimin e gėlqerorėve Metaj gjatė vitit 1969 pėr shtimin e rezervave tė gėlqerorėve tė pėrshtatshėm pėr tu pėrdorur si flus nė metalurgjinė e zezė” Tiranė 1969; “Relacion mbi punimet gjeologjike tė etapės sė zbulimit paraprak tė kryer nė vendburimin Bėrxellė(Elbasan) gjatė vitit 1968” Tiranė 1970; F. Arkaxhiu, S. Ohri “Studime gjeologjike pėr sigurimin e lėndėve tė para pėr industrinė e material ndėrtimit” Pėrmb. Stud. Nr.13, 1969. S. Ohri gjithashtu ka punuar pėr zbulimin e dolomiteve nė Dukat tė Vlorės “Raport mbi punimet e zbulimit gjeologjik tė kryer nė vendburimin e dolomiteve Dukat gjatė vitit 1967” Tiranė 1969. me studimin e dolomiteve ėshtė marrė edhe F. Diamanti “Kimizmi, pėrhapja dhe rėndėsia ekonomike e dolomiteve nė strukturat e Shqipėrisė Jugore e Jugperėndimore” Pėrmb. Stud. Nr.4, 1966. V. Noēka ka bėrė punime pėr zbulimin e gelqerorėve nė Pobreg dhe Bicaj “Relacion mbi sigurimin e gėlqerorėve nė Pobreg dhe Bicaj pėr pėrdorimin e tyre si flus nė metalurgjinė e bakrit Kukės” Tiranė 1964; S. Guranjaku ka bėrė punime nė vendburimin e gėlqerorėve Fush Krujė, “Relacion gjeologjik mbi plotėsimin e detyrės sė shpimit nr. 5, tė kryer nė karrierrėn e gėlqerorėve tė fabrikės sė ēimentos Fushė Krujė” Tiranė 1970.
L. Hajnaj ka bėrė punime pėr zbulimin e mermerėve nė Muhur, e gurėve dekorativ Qafė Prisk, e gėlqerorėve brekēiozė nė Tepė – Shkodėr “Relacion mbi punimet e kryera me llogaritjen e rezervave nė vendburimin e mermerevė dolomitikė tė Muhurit” Tiranė 1967; “Relacion mbi punimet e zbulimit tė gurėve dekorativė Qafė Prisk” Tiranė 1968; “Relacion mbi punimet e kryera me llogaritjen e rezervave nė vendburimin e gėlqerorėve brekēiozė tė memerizuar Tepė – Shkodėr”Tiranė 1968; si dhe nė artikullin e shkruar bashkė me A. Dukaj “Gurėt dekorativė tė vendit tonė dhe perspektiva e kėrkim – zbulimit tė vendburimeve tė tyre” Pėrmb.Stud. Nr.9 – 10,1968; kurse bashkė me S. Elhakim kanė bėrė punime pėr zbulimin e gėlqerorėve nė Lis “Raport mbi punimet e zbulimit paraprak tė kryer nė vendburimin e gelqerorėve tė mermerizuar Lis – Burrel gjatė viteve 1967 – 1970” Tiranė 1970. K. Imami ka bėrė kėrkim zbulimin e gėlqerorėve tė memerizuar Kovashicė “Raport mbi punimet e zbulimit tė detajuar me llogaritjen e rezervave tė vendburimit tė gėlqerorėve tė memerizuar Kovashicė, gjendje 1. 1. 1969” Tiranė 1969.
Z. Sinoimeri, B. Ostrosi, S. Burri kanė studiuar travertinat nė rrethin e Korēės “Mbi disa lloj travertinash nė rrethin e Korēės” Bul. USHT, Ser.Shk.Nat.N.4, 1963.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:24:

• Punime pėr kėrkim – zbulimin e rėrave kuarcore nė rajonin e Mėzezit e Priskės dhe pėr kuarcite nė rajonin e Shishtavecit si dhe pėr kaolina dhe argjila ka bėrė V. Noēka qė i ka pasqyruar nė “Raport informativ mbi rezultatet e punimeve tė revizionim, kėrkim – zbulimit tė kuarceve, rėrave kuarcore, kaolinave dhe argjilave refraktare gjatė vitit 1961” Tiranė 1963; ”Raport mbi rezultatet e zbulimit tė detajuar tė rėrave kuarcore pėr qelq Mėzez”Tiranė 1962; “ Shtojcė raporti mbi rezultatet e zbulimit tė detajuar tė rėrave kuarcore pėr qelq Mėzez”Tiranė 1962; ”Raport mbi rezultatet e zbulimit tė detajuar tė rėrave kuarcore pėr tulla silikat tė vendburimit Mėzez”Tiranė 1962; “ Shtojcė raporti mbi rezultatet e zbulimit tė detajuar tė rėrave kuarcore pėr tulla silikat tė vendburimit Mėzez”; “Raport mbi zbulimin e vendburimit tė kuarciteve flus Kroi i Bardhė” Tiranė 1963; “Raport gjeologjik mbi kuarcet, e rajonit tė Shishtavecit, vendburimit Kodra e Noēit, vendburimi Guri Derdhur, vendburimit Kodra e Alis, vendburimit Kodra Zajės, sipas punimeve tė revizionim kėrkim – zbulimit tė kryer gjatė viteve 1963 – 1965 dhe 1967 nė kėtė rajon” Tiranė 1968; ”Raport mbi rezultatet e punimeve gjeologo – zbuluese pėr rėra kuarcore si lėndė e parė pėr forma tė derdhjes sė gizės nė vendbburimin e rėrave tė Priskės gjatė viti 1966” Tiranė 1968. Th. Godello ka bėrė punime gjeologjike pėr zbulimin e rėrave kuarcore nė Visokė “Raport mbi rezultatet e zbulimit tė detajuar tė rėrave kuarcore pėr tulla silikat tė vendburimit Visokė (Patos)” Tiranė 1962; kurse studimin e pasurimit tė tyre se ka bėrė E. Koshi “Raport mbi studimin e pasurimit tė rėrave kuarcore bituminoze tė Patosit”.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:24:

• Kėrkime pėr trepele kanė bėrė K. Poga, S. Pano, qė i kanė pasqyruar nė “Relacion mbi punimet e kėrkim – zbulimit tė trepeleve nė vendburimin e Muzinės” Tiranė 1966.
Punime gjeologjike pėr zbulimin e argjilave ka bėrė Th. Godello nė rajonin e Shkodrės dhe tė Vorės, “Raport mbi rezultatet e zbulimit tė detajuar tė vendburimit tė argjilave Bregu i Ranės-Shkodėr” Tiranė 1964 dhe “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė argjilave pėr tulla e tjegulla Marqinet (Vorė)” Tiranė 1965; N. Osmani ka punuar nė Polovine (Kuēovė) dhe Bradashesh (Elbasan) “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė argjilave pėr tulla e tjegulla Polovine (Kuēovė)” Tiranė 1965, dhe “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė argjilave pėr tulla e tjegulla Bradashesh (Elbasan) viti 1966” Tiranė 1966. H. Balla ka bėrė punime nė Shėnavlash e Currila “Raport mbi zbulimin e detajuar tė vendburimit tė argjilave pėr tulla e tjegulla Shėnavlash dhe nė vendburimin e argjilave pėr solucione shpimi Currila, nė rajonin e Durresit” Tiranė 1966. S. Canko, H. Balla nė Alarup “Raport mbi zbulimin e argjilave me zor tė shkrishme tė vendburimit Alarup gjatė viteve 1966 – 1967” Tiranė 1968. Me studimin e argjilave dhe tė mineralogjisė sė tyre ėshtė marrė S. Burri “Vetitė fiziko-mineralogjike tė disa argjilave tė vlefshme pėr prodhimin e keramzitit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1965; “Disa tė dhėna mbi pėrhapjen dhe pėrbėrjen minerale tė argjilave tė Shqipėrisė”Stud.Gjeol. Vėll.II, 1966; S. Burri, V. Qendro “Tė dhėna mbi mineralogjinė e argjilave tė Alarupit” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.1, 1966; S. Burri, Dh. Deēi “Tė dhėna mbi vlerėsimin e disa argjilave tė Shqipėrisė qė pėrdoren pėr Shpimin e puseve” Bul.USHT. ser.Shk.Nat. Nr.3, 1968. S. Burri “Pėrcaktimi i temperaturės sė gresifikimit tė argjilave me ana e pėrēueshmėrisė elektrike” Pėrmb. Stud. Nr.3, 1971.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:25:

• Kėrkimet hidrogjeologjike janė bėrė nė disa rajone tė vendit pėr sigurimin me ujė tė pijshėm tė qyteteve e qėndrave tė banuara, me ujė industrial tė uzinave e fabrikave, si dhe janė bėrė edhe rilevime hidrogjeologjike.
A Gjata ka bėrė punime kėrkimi dhe shfrytėzimi nė Kavajė, Laē, Fushėkuqe, Gore, si dhe rilevim hidrogjeologjik tė rajoneve Shkumbin-Berat dhe Tiranė-Koplik “Raport mbi punimet hidrogjologjike tė kryera gjatė viteve 1961-1962 dhe punimeve tė shfrytėzimit tė kryera gjatė 1963-1964 nė zonėn e qytetit tė Kavajės” Tiranė 1964. “Raport mbi konditat hidrogjeologjike tė rajonit tė Laēit si dhe rekomandime mbi mundėsinė e furnizimit me ujė tė uzinės sė prodhimit tė superfosfatit” Tiranė 1964; “Raport hidrogjeologjik tė pellgut artezian Fushėkuqe-Gore dhe prespektiva e madhe e tij” Tiranė 1968; “Raport i rilevimit hidrogjeologjik nė shkallėn 1: 50 000 pėr zonėn Shkumbin Berat” Tiranė 1969. Bashkė me A. Lako etj, kanė rilevuar rajonin Tiranė-Koplik “Raport mbi punimet e rilevimit hidrogjeologjik tė shkallės 1: 50 000 pėr rajonin Tiranė – Koplik” Tiranė 1965. S. Mitro ka bėrė punime hidrogjeologjike kėrkimi e shfrytėzimi nė rajonin e Elbasanit dhe kėrkimeve Pukė “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kryera nė zonėn e Elbasanit gjatė vitit 1961” Tiranė 1963; “Raport mbi punimet e kėrkim – shfrytėzimit tė kryera nė Krastė e Madhe Elbasan nė vitin 1963”Tiranė 1964; dhe “Raport i shkurtėr mbi punimet e kėrkimit tė kryera nė Pukė nė vitin 1963” Tiranė 1964. Ai gjithashtu ka studiuar edhe fushėn e Starovės “Relacion nė lidhje me pėrcaktimin e koeficientit tė filtrimit nė rėrat liqenore tė fushės sė Starovės” Tiranė 1964; mė pas punimet nė Pukė i ka vazhduar S. Bushi qė i ka pėrshkruar nė “Relacion teknik mbi mundėsinė e furnizimit me ujė tė qytetit Pukė”1965. I. Tafilaj ka bėrė kėrkime hidrogjeologjike nė Novoselė, Lushnjė, Vrinė dhe Kuēovė “Raport mbi punimet hidrogjeologjike nė rajonin Novoselė (Vlorė)” Tiranė 1963; “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė shfrytėzimit tė kryera nė rajonin Novoselė (Vlorė) gjatė vitit 1963” Tiranė 1964; “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kryera nė pellgun artezian tė Lushnjės pėr furnizimin e Lushnjės me ujė tė pijshėm e industrial” Tiranė 1965; “Relacion mbi konditat hidrogjeologjike tė rajonit tė Vrinės dhe mundėsia e sigurimit me ujė tė fshatrave Mursi, Xarė, Vrinė” Tiranė 1964; “Raport i shkurter hidrogjeologjik mbi furnizimin suplementar tė Q. Stalin me ujė tė pijshėm dhe industrial nga zona Poshnjė – Pashalli” Tiranė 1968. Ai gjithashtu ka studiuar konditat hidrogjeologjike tė minierės sė Mėzezit “Relacion mbi konditat hidrogjeologjike tė pusit tė minierės sė Mėzezit” Tiranė 1964. A. Lako ka bėrė punime hidrogjeologjike nė rajonin e Beratit, Dobraēit, Kamzės, Elbasanit dhe rilevim hidrogjeologjik nė rajonin Nartė Libofsh “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kryera nė periferi tė Beratit” Tirane 1962, “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė shfrytėzimit nė zonėn e Dobraēit (Shkodėr)” Tiranė 1963, “Relacion i shkurtėr mbi punimet hidrogjeologjike te kryera ne Kamėz” Tiranė 1965, “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kėrkimit nė zonėn Elbasan-Labinot fushe” Tiranė 1966, “Raport mbi punimet hidrogjeologjike ne shkallė 1:50000 nė zonėn perėndimore Nartė-Libofsh” Tiranė 1968, “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kėrkim-shfrytėzimit nė Vidhas Elbasan”Tiranė 1970.
Hidrogjeologu kinez Cin Kai Nun ka bėrė kėrkime hidrogjeologjike pėr gjetjen e burimeve tė ujit pėr furnizimin e qytetit tė Durrėsit, qė i ka pėrshkuar nė “Otēet o gidrogeologiēeskish isledovania po iziskania istoēnikov vedosnobzhenia goroda Durrės” Tiranė 1963.
Z. Keta, S. Mitro kanė bėrė kėrkime hidrogjeologjike nė rajonin Ferras-Ēerven-Novoselė pėr sigurimin me ujė tė pijshėm dhe industrial tė qytetit tė Fierit “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kryera nė pellgun subartezian tė lumit Vjosa nė rajonin Ferras-Ēerven-Novoselė” Tiranė 1964, mė pas Z. Keta ka vazhduar punimet ne rrethin e Durresit nė Pezė dhe nė Novoselė “Relacion i shkurtėr mbi punimet hidrogjeologjike tė kėrkim-shfrytėzimit nė rajonin Fllagė-Durrės” Tirane 1964, “Relacion mbi furnizimin me uje tė sektorit Shkallmuer –Shenavlash” Tirane 1965, “Relacion mbi rikonjicionin pėr furnizimin me ujė tė fshatit Pezė e Madhe”Tirane 1965, “Raport (plotėsues) mbi punimet hidrogjeologjike tė kėrkim-shfrytėzimit tė kryer nė rajonin e Novoselės (Vlorė)” Tirane 1965. F.Sara ka bere punime hidrogjeologjike nė Bulgarec “Raport mbi kėrkimet hidrogjeologjike nė zonėn e Bulgarecit (Korēė) gjate vitit 1962” Tiranė 1963. Punime hidrogjeologjike tė kėrkimit dhe tė shfrytėzimit nė rajonin e Fushė Krujes dhe nė Turanov-Korēė ka bėrė N. Tyli “Raport mbi kėrkimet hidrogjeologjike nė zonėn Fushe Krujė viti 1963” Tirane 1963,“Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė shfrytėzimit nė zonėn e Fushė Krujės”Tiranė 1964, “Raport mbi punimet e shfrytėzimit nė Turan- Korēe viti 1963-1964” Tiranė 1964. Xh.Shehanaku ka bėrė kėrkime hidrogjeologjike nė Ishullin e Sazanit “Relacion i shkurter mbi mundesinė e furnizimit me ujė tė Ishullit tė Sazanit” Tiranė 1965. P.Shtrepi ka studjuar rajonin e Konizbaltės “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kryera nė Konizbaltė-Berat” 1965, si dhe vrojtimet nė puset e naftės qė i ka pasqyruar nė artikujt “Mbi vrojtimet hidrogjeologjike nė puset e kėrkimit tė naftės dhe tė gazit” Teknika Nr.4, 1970; dhe “Disa mendime lidhur me studimet hidrogjeologjike, roli dhe rėndėsia e tyre nė kėrkimin e naftės e gazit”Nafta dhe Gazi, Nr.4, 1970.
A. Babameto ka bėrė rilevimin hidrogjeologjik tė rajonit Erzen-Shkumbin, qė e ka paraqitur ne “Raport rilevimi hidrogjeologjik per rajonin ndėrmjet lumenjve Erzen-Shkumbin shkalla 1:50000” Tiranė 1966. R. Eftimi ka bėrė punime hidrogjeologjike tė kėrkim –shfrytėzimit nė rajonin e Peqinit, rilevime hidrogjeologjike nė rajonin e Lushnjes, tė Vlorės-Sarandė-Tepelenė, si dhe studime tė fushės aluviale tė Matit dhe tė Ultesires Pranadriatike “Raport mbi punimet hidrogjeologjike tė kėrkim-shfrytėzimit nė rajonin e pėrroit Karinės pėr furnizimin me uje tė qytetit Peqin” Tirane 1966, “Raport mbi punimet e rilevimit hidrogjeologjik shkalla 1:50000 tė kryera nė zonėn e Lushnjes gjatė vitit 1965” Tiranė 1967; “Raport mbi punimet e itinerareve tė rilevimit hidrogjeologjik nė shkallė 1:50000 nė zonėn Vlorė-Himarė-Sarandė-Tepelenė” Tiranė 1969, si dhe nė artikujt “Veshtrim mbi hidrogjeologjinė e fushes aluviale tė lumit Mat” Pėrmbledhje studimesh Nr. 4, 1966; “Grupimi i vendburimeve tė ujėrave nėntokėsore tė Ultėsirės Pranadriatike dhe disa karakteristika tė tyre”. Pėrmb.Stud. Nr. 9-10, 1968; “Temperatura e ujėrave nėntokėsore tė burimeve natyrore” Pėrmb Stud. Nr. 12, 1969; Disa nga studimet e gjeologjisė inxhinierike janė pasqyruar nga V. Shehu, T. Rambi nė “Raport mbi gjeologjinė e Vaut tė Dejės” Tiranė 1966, A. Lubonja, A. Zeqo, V. Shehu etj “Raport mbi kushtet inxhiniero-gjeologjike tė hidrocentralit tė Vaut tė Dejės” Tiranė 1967; A. Zeqo, V. Shehu, “Veshtrim inxhiniero-gjeologjik mbi luginėn e lumit Drin” Pėrmb. Stud. Nr.11, 1969; dhe “Problemi i karstit nė nyjėn hidroenergjitike tė hidrocentralit tė Vaut tė Dejės” Pėrmb. Stud. Nr.2(15), 1970.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:25:

• Nje kontribut te rėndėsishėm nė plotėsimin e detyrave gjeologjike dhe zhvillimin e mėtejshėm tė tyre kanė dhėnė edhe grupet topografike tė organizuar qė nė vitin 1956 nė ekspeditė topografike prane ndėrmarjes gjeologjike tė Tiranės, dhe topografėt pranė ndėrmarjeve tė tjera gjeologjike. Gjithashtu punonjėsit e shpimit e tė galerive si dhe ato te laboratoreve kimike pranė ndėrmarjeve gjeologjike.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:25:

• Gjate viteve 1961-1965 niveli i vėllimit tė shpimeve nuk pati ndonjė rritje te madhe, nga 90000 ml ne 1960 arriti me 96700 ml nė vitin 1966, kjo pėr dy arsye: nga kufizimi i punimeve tė kėrkimit dhe nga mungesa e bazes materialo-teknike. Nė marreveshjen e nėnshkruar midis Qeverise shqiptare dhe asaj kineze nė 18 nentor 1968 nga kredia qė kjo e fundit dha pėr Shqipėrinė, sektorit tė gjeologjisė ju dha nje kredi prej 10 milion rublash, me tė cilėn u blenė makineri, paisje, aparatura e materiale. Me forcimin e bazes materialo-teknike u shtuan dhe volumet e punimeve, keshtu qė nė vitin 1970 u shpua rreth 18000 ml.


Postuar nga Fajtori datė 11 Prill 2003 - 04:25:

• Nė fillim tė vitit 1962 nga ana e Drejtorise sė Pėrgjithshme tė Gjeologjisė u vendos tė krijohej me specialiste shqiptarė grupi pėr pėrpilimin e hartės gjeologjike te Shqipėrisė nė shkallėn 1:200000. Meqenėse pedagoget e Fakultetit tė Gjeologjise e Minierave ishin te zėnė me dhenien e leksioneve dhe pėrgatitjen e teksteve mėsimore, nuk mund te angazhoheshin me punė nė ndėrtimin e hartės gjeologjike, atėhere grupi pėr pėrpilimin e hartės gjeologjike tė Shqipėrisė u ngrit me njė numėr tė kufizuar specialistėsh i pėrbėrė nga T. Biēoku, E. Pumo, A. Xhomo, A. Spiro (Qininxhi), A. Papa dhe P. Ēili, me pjesėmarjen e P. Pashko e S. Dede (dy tė fundit pėr ēėshtje tė caktuara). Grupi i hartės pėrveē pėrgjithėsimit tė rilevimeve gjeologjike, gjate kater viteve (1963-1966) ka bėrė nė fushė vrojtime, ka kryer itinerare gjeologjike, rilevime dhe punime tė redaktim-revizionimit, ėshtė marrė me pėrpilimin e hartės, pėrgatitjen pėr botim tė saj dhe shkrimin e tekstit shpjegues Gjeologjia e Shqiperisė.
Nė shkrimin e tekstit, pėr pjesė tė veēanta u aktivizuan edhe Ismail Turku (pėr metamorfizmin) e S. Basho (pėr pliocenin).
Harta Gjeologjike e Shqipėrisė 1:200000 si maket pėrfundoi nė nėntor 1964 dhe nė kėtė kohė rezultatet u paraqitėn nė Sesionin Shkencor tė Institutit tė Studimeve e Projektimeve tė Gjeologjisė e Minierave, ku T. Biēoku referoi “Mbi rezultatet e punimeve pėr pėrpilimin e hartės sė re gjeologjike tė Shqipėrisė”; P. Ēili “Depozitimet e paleozoit”, A. Spiro, A. Xhomo “Sistemi triasik nė Shqipėri”, A. Xhomo, P. Ēili “Stratigrafia e sistemeve jurasik dhe kretak ne Shqipėri”; A. Papa “Depozitimet paleogjenike nė hartėn e re gjeologjike tė Shqipėrisė”; A. Papa, P. Pashko, S. Pasho “Sistemi neogjenik ne Shqipėri”; S. Dede “Perhapja e shkėmbinjve ultrabazike nė Shqipėri dhe lidhja gjenetike e mineralizimit tė kromit” A. Papa, T. Biēoku “Skemė e re e zonave tektonike tė Shqipėrisė” dhe F. Geci “Mbi pėrgatitjen e bazes topografike pėr hartėn e re gjeologjike tė Shqipėrisė”.
Pas kėsaj gjatė vitit 1965 u bė paraqitja e diskutimi i hartės nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė kėrkimeve tė naftės nė Kuēovė, nė Fakultetin e Gjeologjisė e Minierave, si dhe nė ndermarjet gjeologjike tė vendit. Gjate vitit 1966 u bėnė korigjimet e plotesimet dhe u pergatit harta per botim. Ne vitin 1967 harta gjeologjike doli nga shtypi nė shqip dhe nė frengjisht. Shtypi u bė nė NISH Mjete Mesimore e Sportive “Hamid Shijaku” ne Tirane. Ajo u shoqerua me tekstet shpjegues perkates “Gjeologjia e Shqipėrisė” Tiranė 1970 dhe “La Gjeologia de l’Albania” Tiranė 1974.
Krahas hartes gjeologjike ėshtė punuar per pėrpilimin e hartės tektonike tė Shqipėrisė nė shkallėn 1:500000, pėr tė cilėn u aktivizuan T. Biēoku, A. Papa, A. Xhomo, P. Ēili, S. Dede, E. Pumo, A. Qirinxhi, M. Shallo. Harta doli nga shtypi mė 1969, dhe u botua nė NISH Mjete Mėsimore Sportive “Hamid Shijaku” Tirane.
Ndersa pėr ndėrtimin e hartės sė mineraleve tė dobishme tė Shqipėrisė nė shkallėn 1:200000 u angazhua njė kolektiv i gjerė prej 33 vetėsh: T. Biēoku, R. Shehu, P. Ēili, N. Alikaj, F. Arkaxhiu, F. Bakalli, E Bushi, H. Caslli, N. Ēili, G. Ēomo, S. Dede, R. Eftimi, S. Guranjaku, L. Hajnaj, Dh. Ikonomi, V. Meko, Z. Meko, P. Murataj, I. Ndoja, N. Osmani, B. Ostrosi, A. Papa, L.H. Peza, E. Pumo, A. Seriani, A. Qirinxhi, M. Shallo, N. Shkodrani, A. Tashko, A. Tėrshana, H. Uzuni, A. Xhomo. Harta u shoqėrua me “Regjistėr i vendburimeve dhe I shfaqeve te mineraleve tė dobishme tė Shqipėrisė” dhe doli nga shtypi mė 1971. Ajo gjithashtu u shtyp nė NISH Mjete Mėsimore Sportive “Hamid Shijaku” Tirane. Gjithashtu ishte pėrgatitur nė dorėshkrim edhe teksti shpiegues “Mineralet e dobishme te Shqipėrisė” (1974), por qė nuk u botua.


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 70 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.