Forumi Horizont Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 »
Trego 11 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Andon Zako Cajupi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=66)
-- Andon Zako Cajupi (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=88)


Postuar nga shelgu datė 27 Nëntor 2007 - 14:52:

Shkrimtari Andon Zako Ēajupi, mė 1887 erdhi nė Zvicėr, pikėrisht nė Gjenevė, ku studioi Drejtėsinė. Pėrfundoi nė Gjenevė studimet, mė 24 tetor 1892 dhe mbeti aty edhe mė vonė, ku edhe ishte martuar me vajzėn e quajtur Evgjenia, me tė cilėn pati njė djalė, Stefanin. Evgjenia vdiq aty nga viti 1892.

KENGA E KANDARIT


Grua po prishet kandari
S'eshte me ai i pari
Qe qendronte dite e nate
Gati si barut i thate
Qe punonte dimer e vere
Pa u lodhur asnjehere
Qe ishte i lehte si flete
Qe mbante kryet perpjete
Qe turrej si trim ne balle
Qe kapte zocken te gjalle
Qe rropatej neper shpella
Ku ishin me te thella
Tani s'e di se cka pesuar
Here here rri menduar
Kur ben ftohte e acar shume
Struket e bie ne gjume
Ndonese eshte i permalluar
Gjuetine e ka rralluar
Kerkon belushka te ngrohta
Shijon shalushka te plota
Dhe me to sa guduliset
Fillon celet kapardiset
Buckoset e i qesh nuri
Edhe merr pamje prej burri
Pastaj fillon nga zanati
Si e ka bere dhe i jati
Dhe rreshqet vrull si ngjale
Drejte vendlindjes nga ka dale


  Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 »
Trego 11 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.