Forumi Horizont
Trego 30 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Njerėzimi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=267)
-- Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=9502)


Postuar nga mc-rage datė 21 Shtator 2005 - 00:39:

Angry Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin!

O njerez,une jam vene ne dijeni qe njeriu ka shume ngjashmeri nga ana gjenetike me derrin!Per me teper kam marre vesh qe Midolin e shtylles kurrizore te Derrit e perdorin edhe ne disa raste Transplantesh Midoli te shtylla kurrizore e njeriut.
Kjo me ben te mendoj qe nga kjo kafshe mund te percaktohet edhe prejadhja jone!
Edhe pse ndihem shume i ofenduar nga kjo hipoteze,mua nuk me bie morali.Te pakten shpresoj qe te kemi evoluar nga Derri i Eger:

Pa shaka;nqs ndonje nga ju eshte vene ne dijeni te po se njejtes gje,le ta vazhdoje kete nen-forum me te rejat e tij!

Me nder dhe respekt per ata qe e lexuan kete mesazh deri ne fund!


Postuar nga Sykaltra_Shqiptare datė 21 Shtator 2005 - 04:12:

Question

E cuditshme vertet kjo qe keni hipotizuar juve!
Deri neser do dale ndonje person tjeter te thote qe :"Njeriu ka prejardhjen prej domates!:p"

Shkrim te kendeshem dhe shpikje te miratuara ju uroj!


Postuar nga wydra datė 21 Shtator 2005 - 09:22:

ajo qe di une, eshte qe nqs te japin nje cope mish derri dhe nje cope mish njeriu, nuk e dallon dot diferencen, jane shume te ngjashem... Flas nga paraqitja, pasi nuk kam diskutuar me ata qe e kane shijuar :p


Postuar nga jimmy84 datė 21 Shtator 2005 - 09:33:

Tani po t`i futemi ADN-se eshte normale qe do kete ngjashmeri jo me derrin po edhe me cakallin apo me miun. Perderisa kane mish kafshet, dhe ne kemi mish. Gjithashtu derri apo pula kane te njejtat organe si edhe ne (ne pergjithesi), zemra, mushkeria, zorret, etj megjithse kane shume ndryshime por kane edhe shume te perbashketa. Kjo dmth qe ADN-ja jone ka ndryshime por ka edhe ngjashmeri me ADN-ne e derrit apo te miut. Kjo nuk do te thote qe njeriu ka ardhur nga pula, miu apo derri. Njeriu ka ardhur nga majmuni. Shikoni nje gorrille, shikoni edhe ndonje tip nga ata leshatoret dhe duhet ca kohe qe ta dallosh kush eshte gorrilla dhe kush eshte njeriu.


Postuar nga mc-rage datė 21 Shtator 2005 - 13:07:

Post Insistoj ne ate qe kam thene me lart!

Citim:
Po citoj ato qė tha Sykaltra_Shqiptare
E cuditshme vertet kjo qe keni hipotizuar juve!
Deri neser do dale ndonje person tjeter te thote qe :"Njeriu ka prejardhjen prej domates!:p"

Shkrim te kendeshem dhe shpikje te miratuara ju uroj!E dashur Sykaltra_Shqiptare;Une shpikjet nuk i bej vete,sepse nuk kam kohe qe te humb me ate pune...por per nje gje jam shume i sigurte:
Derri mund te supozohet si nje nga pareardhesit tane nga ana gjenetike ashtu si majmuni (nga pamja e jashtme),delfini (nga inteligjenca) etj!
Une shpresoj qe te mos jete derri,te pakten per te miren e njerezimit.
Prandaj per kete,kerkoj te di edhe disa nga opinionet tuaja persa i perkasit kesaj hipoteze (jo e shpikur nga une)...nqs ndonje nga anetaret e tjere mund te me perkrahe!
Megjithate shpresoj qe ju ta kuptoni personalisht jo nga une,por nga ndonje person tjeter.


Postuar nga mc-rage datė 21 Shtator 2005 - 13:15:

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato qė tha wydra
ajo qe di une, eshte qe nqs te japin nje cope mish derri dhe nje cope mish njeriu, nuk e dallon dot diferencen, jane shume te ngjashem... Flas nga paraqitja, pasi nuk kam diskutuar me ata qe e kane shijuar :p

wydra,une me kete idene tende jam 100% dakord;Fakti qe ne njerezit e shijojme shume mishin e derrit mund te jete edhe sepse kemi mish te ngjashem!Pastaj (disa gjera qe nuk i shkruajta ne temen e hapjes);Ne vendet Arabe nuk e hane mishin e derrit per dy motive;Ai qe njohim ne eshte seerri eshte kafshe shume pak higjenike!Tjetra qe kam degjuar une me vone eshte se:E mendojne Derrin si paraardhes te njeriut.
Megjithate kjo ngelet vetem hipoteze!


Postuar nga amoxil datė 21 Shtator 2005 - 13:43:

Re: Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin!

Citim:
Po citoj ato qė tha mc-rage
O njerez,une jam vene ne dijeni qe njeriu ka shume ngjashmeri nga ana gjenetike me derrin!Per me teper kam marre vesh qe Midolin e shtylles kurrizore te Derrit e perdorin edhe ne disa raste Transplantesh Midoli te shtylla kurrizore e njeriut.
Kjo me ben te mendoj qe nga kjo kafshe mund te percaktohet edhe prejadhja jone!
Edhe pse ndihem shume i ofenduar nga kjo hipoteze,mua nuk me bie morali.Te pakten shpresoj qe te kemi evoluar nga Derri i Eger:

Pa shaka;nqs ndonje nga ju eshte vene ne dijeni te po se njejtes gje,le ta vazhdoje kete nen-forum me te rejat e tij!

Me nder dhe respekt per ata qe e lexuan kete mesazh deri ne fund!

loooooooooooooooooooooooool


Na ke futur tani te studiojme pak librin kuriozitete!


Postuar nga mc-rage datė 21 Shtator 2005 - 13:45:

Talking

Citim:
Po citoj ato qė tha jimmy84
Tani po t`i futemi ADN-se eshte normale qe do kete ngjashmeri jo me derrin po edhe me cakallin apo me miun. Perderisa kane mish kafshet, dhe ne kemi mish. Gjithashtu derri apo pula kane te njejtat organe si edhe ne (ne pergjithesi), zemra, mushkeria, zorret, etj megjithse kane shume ndryshime por kane edhe shume te perbashketa. Kjo dmth qe ADN-ja jone ka ndryshime por ka edhe ngjashmeri me ADN-ne e derrit apo te miut. Kjo nuk do te thote qe njeriu ka ardhur nga pula, miu apo derri. Njeriu ka ardhur nga majmuni. Shikoni nje gorrille, shikoni edhe ndonje tip nga ata leshatoret dhe duhet ca kohe qe ta dallosh kush eshte gorrilla dhe kush eshte njeriu.

jimmy84:Une me sa po kuptoj,ty te pelqen shkenca!Jam dokord qe njeriu ngjan nga ana gjenetike me shume kafshe te tjera,por sipas meje une te kritkoj ne mendimin tend te verber qe Njeriu e ka prejardhjen nga Majmuni!
Pamja e jashtme per mua nuk ka te beje aspak me percaktimin e prejardhjes tone.Nje rast me i mundshem sipas meje eshte qe:
Njeriu te kete evoluar gjete miliona shekujsh nga nje kafshe qe nuk e njohim me disa fasa te ngjashme...Nga kafshe e panjohur (per shkak te ndryshimeve klimatike etj) ne Derr (mud ta dish qe Derri ekziston si kafshe prej shume kohesh,ndoshta ne trajta te tjera Fizike) Nga "Derri i Meparshem" ne Delfin dhe nga Delfini ne Kafshen e fundit qe njohim ne si paraardhes Majmun!
Megjthate dua te citoj disa nga njohurite qe kam,per te hedhur poshte mendimin tend!
Sipas meje Derri dhe Delfini jane te vetmet mundesi:
DERRI
1- Derri ka nje pjese te Midolit te njejte me Ne,kurse Majmuni JO.
2- Derri ka Kocken e Hundes (Nocken) si Ne,kurse Majmuni nuk ka kocke ne Hunde (ngjan me shume me zezaket,se ata nuk e kane)
DELFINI
1- Delfini eshte vertetuar qe e ka Trurin 99% te ngjashem me Ne,kurse majmuni JO.
2- Delfini eshte Gjitar,ka konstrukt skeletor dhe merr fryme me ane te Mushkrive si Ne,kurse Majmuni i ka,por nuk ngjan aspak me Delfinin!
Shpresoj qe te kem arritur te te bind sadopak
Per mua prejardhja jone ka per te mbetur gjithmone Mister.
Urime te gjitheve per Origjinen


Postuar nga diabolic datė 02 Janar 2006 - 23:47:

Cfar koicidence , une jam i shenjes se derrit ne horoskop. Cfar do te thote kjo ? Hem...


Postuar nga Endri datė 23 Tetor 2006 - 23:10:

Une kujtova se ADN-eja tregonte se njeriu eshte i ngjanshem gjenetikisht me shume me Chimpazen...


Postuar nga arsona datė 24 Tetor 2006 - 09:19:

Sipas jush ne ngjasojme me shume me shimpazen, hipotez kjo qe eshte hedhur posht ka kohe, por per ju qe e besoni akoma atere lind pyetja: po shimpazeja nga e ka prejardhjen? apo nga njeriu se ngjan me ne


Postuar nga NS-6 datė 28 Tetor 2006 - 11:43:

me shimpazene ngjashmerija e ADN-s shkon deri ne 96% sipas publikimeve te fundit te revistes "Nature"...gjithsesi ishte pare qe kishte shume ndryshime per sa i perket translokimeve,dublikimeve ose fshirjeve te sekuencave te tera te ADN qe gjithsesi e bejne shume te ndryshem nga njeriu...mos harroni qe vetem 2-5% e ADN se njeriut permban gjene kurse pjesa tjeter eshte ADN kontrolli per keto gjene...kshu qe te thuash 96% ngjashmeri ADN-je nuk do te thote qe ne e kemi prejardhjen nga majmuni!


Postuar nga bleta punetore datė 04 Shtator 2007 - 18:50:

Re: Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin!

Citim:
Po citoj ato qė tha mc-rage
O njerez,une jam vene ne dijeni qe njeriu ka shume ngjashmeri nga ana gjenetike me derrin!Per me teper kam marre vesh qe Midolin e shtylles kurrizore te Derrit e perdorin edhe ne disa raste Transplantesh Midoli te shtylla kurrizore e njeriut.
Kjo me ben te mendoj qe nga kjo kafshe mund te percaktohet edhe prejadhja jone!
Edhe pse ndihem shume i ofenduar nga kjo hipoteze,mua nuk me bie morali.Te pakten shpresoj qe te kemi evoluar nga Derri i Eger:

Pa shaka;nqs ndonje nga ju eshte vene ne dijeni te po se njejtes gje,le ta vazhdoje kete nen-forum me te rejat e tij!

Me nder dhe respekt per ata qe e lexuan kete mesazh deri ne fund!


kjo nuk me tingellon e re, biles edhe miq te mi per mjekesi me kane thene dicka te ngjashme, dhe nese nuk gaboj behej fjale per nje transplatim te melcise...
gjithesesi me kane thene qe te mos e merrja per ters nje gje te tille, se derri nuk eshte kafshe aq budallaqe... perkundrazi nga studimet e fundit renditet nga te parat per inteligjence.
duket ca e habitshme, por edhe une u habita ca kur e mora vesh.


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 04 Shtator 2007 - 19:27:

HANI DERRA.. PINI DERRA :p


Postuar nga aint datė 05 Shtator 2007 - 06:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
me shimpazene ngjashmerija e ADN-s shkon deri ne 96% sipas publikimeve te fundit te revistes "Nature"...gjithsesi ishte pare qe kishte shume ndryshime per sa i perket translokimeve,dublikimeve ose fshirjeve te sekuencave te tera te ADN qe gjithsesi e bejne shume te ndryshem nga njeriu...mos harroni qe vetem 2-5% e ADN se njeriut permban gjene kurse pjesa tjeter eshte ADN kontrolli per keto gjene...kshu qe te thuash 96% ngjashmeri ADN-je nuk do te thote qe ne e kemi prejardhjen nga majmuni!

Shikoje kete figure. Ti me mire se kushdo ne kete forum e di se cfare eshte por une dua t'ia them edhe nje here vetes dhe te tjereve.

Njeriu ka 23 pale kromozome, ndersa majmunet kane nga 24. Fitore e madhe ne dukje e "biologeve" te krijimit derisa u zbulua qe kromozomi nr 2 i njeriut eshte kromozom i formuar nga shkrija e dy kromozomeve. Shikoje tani krahasimin midis kromozomit te shkrire te njeriut dhe kromozomeve perkates tek majmunet.
Keto jane prova ns-6. Prova te nxjerra nga puna qindra vjecare e njerezve me te zote dhe te mencur te kesaj bote. Te kundershtosh ato mbi bazen e abragadabrave qe te thote nje liber apo dy qe vijne nga thellesite e injorances dhe supersticioneve njerezore, eshte t'i besh vetes nje padrejtesi shume te madhe.


Postuar nga NS-6 datė 05 Shtator 2007 - 22:11:

shif se kromozomi filadelfia eshte nje kromozom qe perftohet nga bashkimi i 2 copa kromozomesh (kromozomit 9 dhe 22) tek njeriu po perfundimi eshte nje leucemi...ke degjuar per nje linfoma te burkit?edhe ai nga bashkimi i 2 kromozomeve shkaktohet(2 me 8 ose 8 me 14 ose 8 me 22)...edhe ai kancer jep...
kur flitet per kontroll ne gjenome flasim edhe per nukleotide teke,mutacionet e te cileve mund te japin demtime te renda...mund te jene nukleotide qe jane jetik per pozicionimin e enzimave ose te pozicionimit te grupeve te metileve etj etj...leje mo po te flasim per shkalla me te medha...
rezultati qe permenda me siper eshte arritur me analiza dhe vete shkencetaret e pranojne qe nese modifikohet gjenoma sa do pak,shkaktohen deme ne organizem...


Postuar nga aint datė 06 Shtator 2007 - 03:16:

Mire mor mire, por me duket mua qe ti po flet per difekte qe s'kane lidhje me proceset evolutive (se ketu me duket ishte muhabeti).
Evolucioni nuk ka funksionuar kurre ashtu. Ndryshimet ndodhin ngadale dhe akumulohen njeri mbi tjetrin (selektimi natyror) per te bere ndryshimet e medha.
Eshte e kuptueshme qe nqs ndonjerit i ngjiten apo ndahen kromozomet do te perfundoje me kancere apo semundje te tjera.
Gjenoma e pandryshueshme? Une kam degjuar nje statistike tjeter, qe mesatarisht cdo individi i ndodhin te pakten 4 mutacione.


Postuar nga NS-6 datė 06 Shtator 2007 - 11:59:

nese do kerkoje cilindo lloj definicioni te mutacioneve do te shifje qe ose jane mutacione qe nuk shkaktojne asnje lloj modifikimi ne nje gjen ose jane qe shkaktojne demtime dhe per kete gje te ftoj ta verifikosh (gje qe do ta bej edhe vete tek tema e gjenetikes ne zonen e mjeksise sepse do ta kap pas pak kohesh temen e mutacioneve). kur thua qe ndryshimet mblidhen pak e nga pak,gjithsesi duhet te pranosh qe keto modifikime ndodhin ne gjenome dhe pastaj do shfaqen tek gjenotipi i ardhshem.kur kemi nje tipar qe do shfaqet,ky do kaloje nepermjet fazash te ndermjetme qe do te thote qe deri kur te jete i plotesuar atehere nuk mund te paraqese nje avantazh per specien dhe keshtu qe mbi te seleksionimi natyror do veproje ne menyre negative duke e zhdukur. pra nese marrin rastin e nje syri qe fillon te dale tek nje specie qe nuk e ka,derisa ai sy te jete i kompletuar,nuk paraqet nje avantazh per specien dhe keshtu qe nuk mund te perzgjidhet ne menyre pozitive nga seleksionimi natyror. duke qene se kemi te bejme me nje proces qe ecen qorrazi sic pranohet evolucioni (dmth me mutacione te rastesishme) e para duhet te hiqet fjala rastesi tek shohim qe cdo specie eshte e kompletuar dhe do ishte me mire te thonim qe evolucioni nuk ecen qorrazi por paraqet nje proces teper te perpikte qe di ku te veproje.po ashtu sa me shume rritet ne kompleksitet nje specie aq me shume veshtiresohet nje mundesi me mutacione. nese evolucioni jepte aq shume avantazhe per pershtatjen e specieve pse duhet te zhvillonin qelizat e qenieve me komplekse mekanizma qe tentojne te ulin ne maksimum mutacionet?flas ketu psh per enzimat qe korregjojne gabimet ne ADN,ose onkogjenet etj etj...pra ceshtjet behen me teper komplekse.po ashtu nese majmuni ka bere ate kapercim tek njeriu,duhet te pranojme qe si tek mashkulli edhe tek femra paska ndodh i njejti mutacion qe permende?dime fare mire qe tek njeriu nje kromozom teper ose me pak jep probleme,keshtu qe eshte pyetje qe duhet te na beje te mendojme.

per punen e mutacioneve tek cdo individ...mutacione ka sepse behet fjale per variacion brenda species dhe nuk jane vetem 4 por shume me teper por nuk do te thote qe njeriu po kalon ne nje qenie tjeter edhe me te larte (duke paragonuar kalimin nga majmuni tek njeriu) por jane mutacione brenda species,gje qe eshte krejt normale. duhet mire qe ADN polimerazi ben mesatarisht 1 gabim cdo 100000 baza gjate procesit te ndarjes keshtu qe kjo gje nuk eshte e re. por polimerazet e bakterieve bejne shume me teper gabime,gje qe i ben te fitojne imunitet ndaj ilaceve (shto ketu edhe plazmidet dhe mekanizmat e ndryshem te tjere te bakterieve). kete imunitet nuk duhet ta shofesh si nje kapercim specieje por si nje mutacion brenda species,nje avantazh qe ben qe bakteri te mbijetoje.tani imagjino sa e ka kohen e ndarjes bakteri dhe sa raste duhet te shifnim nese kapercimi i species do te ishte i mundur dhe tani krahaso kete me jetgjatesine e nje majmuni,me sasine e pasardhesve qe jep gjate jetes,me mekanizmat qe ndalojne mutacionet etj etj...


Postuar nga ishpeshtimi datė 06 Shtator 2007 - 12:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
[kur thua qe ndryshimet mblidhen pak e nga pak,gjithsesi duhet te pranosh qe keto modifikime ndodhin ne gjenome dhe pastaj do shfaqen tek gjenotipi i ardhshem.kur kemi nje tipar qe do shfaqet,ky do kaloje nepermjet fazash te ndermjetme qe do te thote qe deri kur te jete i plotesuar atehere nuk mund te paraqese nje avantazh per specien dhe keshtu qe mbi te seleksionimi natyror do veproje ne menyre negative duke e zhdukur. pra nese marrin rastin e nje syri qe fillon te dale tek nje specie qe nuk e ka,derisa ai sy te jete i kompletuar,nuk paraqet nje avantazh per specien dhe keshtu qe nuk mund te perzgjidhet ne menyre pozitive nga seleksionimi natyror. duke qene se kemi te bejme me nje proces qe ecen qorrazi sic pranohet evolucioni (dmth me mutacione te rastesishme) e para duhet te hiqet fjala rastesi tek shohim qe cdo specie eshte e kompletuar dhe do ishte me mire te thonim qe evolucioni nuk ecen qorrazi por paraqet nje proces teper te perpikte qe di ku te veproje.po ashtu sa me shume rritet ne kompleksitet nje specie aq me shume veshtiresohet nje mundesi me mutacione. nese evolucioni jepte aq shume avantazhe per pershtatjen

[/B]


NS-6,
Dicka nuk shkon tek argumenti juaj ne lidhje me evolucionin.Evolucioni dhe seleksionimi natyral,ose ndodh si nje proces i rastesishem dhe i gjate ne kohe(pra le ta quajme banalisht-qorrazi)ose nuk ekziston.

Atehere duhet te rikthremi ne idene e nje arsyeje universale,qe ne baze te nje mekanizmi te rregulluar mire vepron mbi gjallesat.


Postuar nga NS-6 datė 06 Shtator 2007 - 12:28:

shpjegimin aty e mora per te shpjeguar efektin e tiparit sipas terminologjise se evolucionit sepse seleksionimi natyror paraqitet si mekanizem mjaft i rendesishem per evolucionin por qe nuk e mbeshtet evolucionin!


Postuar nga ishpeshtimi datė 06 Shtator 2007 - 13:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
shpjegimin aty e mora per te shpjeguar efektin e tiparit sipas terminologjise se evolucionit sepse seleksionimi natyror paraqitet si mekanizem mjaft i rendesishem per evolucionin por qe nuk e mbeshtet evolucionin!


Diēka nuk e kuptoj une,ose ti nuk e spjegon mire.

Seleksioni natyror nuk mbeshtet Evolucionin?!!!!!!


Postuar nga NS-6 datė 06 Shtator 2007 - 14:01:

sipas evolucionit nje specie perzgjidhet nga seleksionimi natyror ku me i forti mbijeton dhe me pas shfaqen tipare te reja.dmth qe termi "seleksionim natyror" e perdorin evolucionistet per te thene qe nje specie evoluon me kete mekanizem dhe si pasoje shfaqin tipare te reja! puna eshte qe kur tentojne te shpjegojme keto tipare se si shfaqen (qe thone se jane mutacionet e shumta qe pastaj shfaqin specie me tipare te reja) ngecin dhe shpjegimi i vetem qe japin evolucionistet eshte qe ajo gje ndodhi por nuk japin detaje!


Postuar nga ishpeshtimi datė 06 Shtator 2007 - 14:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
sipas evolucionit nje specie perzgjidhet nga seleksionimi natyror ku me i forti mbijeton dhe me pas shfaqen tipare te reja.dmth qe termi "seleksionim natyror" e perdorin evolucionistet per te thene qe nje specie evoluon me kete mekanizem dhe si pasoje shfaqin tipare te reja! puna eshte qe kur tentojne te shpjegojme keto tipare se si shfaqen (qe thone se jane mutacionet e shumta qe pastaj shfaqin specie me tipare te reja) ngecin dhe shpjegimi i vetem qe japin evolucionistet eshte qe ajo gje ndodhi por nuk japin detaje!


Nuk di, nese te eshte dhene rasti te lexosh "Origjinen e specieve" te Darvinit.
SELEKSIONIMI NATYROR NUK ESHTE THJESHT MBIJETESA E ME TE FORTIT!

Mosdhenia e shpjegimit te plote te krijimit te mutacioneve eshte normale.Mbase njerezimi nuk ka per ta arritur kurre ta zbuloje kete mister.

Problemi qe lind nga aferia e kodit gjenetik te Shimpazese,Derrit apo edhe te Mizes se bukes me Kodin tone gjenetik eshte parimore.

Rrjedhim ne prej tyre dhe si rrjedhoje e nje loje te rastesishme kombinacionesh,(ndihmuar nga kohezgjatja)apo jemi krijesa te nje Arsyeje Universale dhe te paimagjinueshme?


Postuar nga bleta punetore datė 06 Shtator 2007 - 14:42:

Nje pyetje nga salla!

Me leje?
Per popullin! Mund te na thoni me shkoqur: na gjan derri ne, apo jo? (se te themi i ngjajme derrit, me duket sikur e ulim ca si teper nocken! )


Postuar nga NS-6 datė 06 Shtator 2007 - 16:23:

aty dum me dal ene neve bleta

ishpetim,pyetje :
a ka ndonje prove qe seleksionimi natyral ka cuar ne evoluimin e nje specieje deri me sot? ose ose konkretisht si mund te veproje seleksionimi natyral ne favor te evolucionit? jo per gje,por me sa di une nuk ka dhe kjo ishte arsyeja pse neodarvinizmi drejtoi syte nga mekanizmi mutacioneve duke e lene menjane mekanizmin e seleksionimit natyral per me teper se 100 vjet...seleksionimi natyral ndodh brenda species por nuk eshte ne gjendje qe te sjelle nje tipar te ri dhe ta coje ne nje stad me te larte ate specie.ajo qe dua te them eshte qe nuk funsionon ashtu sic shpresonte darvini. do mundohem te argumentoj keto fjale qe permenda me fjale qe kane thene vete evolucioniste dhe shpresoj ta bej kete se shpejti!

per mutacionet sot per sot ka nje dije te mjaftueshme dhe mund te behej nje tentative per te dhene nje ide se si mund te funksionojne dhe jo thjesht duke e anashkaluar temen me "nje kohe te gjate" dhe "mbledhje te mutacioneve"...

bleta,per derrin kam degjuar qe na ngjan deri ne nje fare pike (gje qe e verteton edhe arsyeja e hapjes se kesaj teme ) dhe prandaj edhe po tentojne ceshtjet e trapianteve prej tij...por kur flasim per ngjashmeri,atehere pse te mos permendim edhe miun qe ndan 88% te gjenomes me ne dhe ku kryhen eksperimentet perpara se te fillojne eksperimentimet tek njeriu
qe ku dolem te aferm (icik long sterlongu po hajd mo ) ene me miun


Postuar nga kontinenti datė 06 Shtator 2007 - 16:26:

Nga ana fetare, dy jane krijesat me te mallkuara qe u shnderruan nga njeri ne derr dhe majmun.
Pra, nga ana fetare, majmuni ishte njeri i shnderruar ne ate pamje qe e shikojme ne sot, ose nje grup njerzish, nje popull krej i pa bindur ndaj Zotit dhe per kete arsye u mallkua ne kete menyre.
Po ashtu edhe derri. Keta njerez kur u mallkuan, (kur u shnderruan ne derra) i dallonin njerzit e tyre por nuk u flisnin dot mė, pervec se me hungerima. Kurse njerzit e tjere i shikonin, por si nje grup kafesh te cudtishme.
Te mos harrojme se tek Homeri, (Odisea) kemi magjistaren Ēirēe, e cila i shnderronte ne derra njerzit. A ka ndonje lidhje ketu?
Kjo do te thote se, si majmuni, si derri, nuk kane qene kafshe te vjetra ashtu si kafshet e tjera, por keto jane kafshe te mevonshme, te lindura prej mallkimit, me nje fjale jane grupe njerzish te mallkuar e te shnderruar.
Prek kesaj dalim ne perfundimin se; jo njeriu e ka prejardhjen nga majmuni, por majmuni e ka prejardhjen prej njeriut.


Postuar nga ishpeshtimi datė 06 Shtator 2007 - 16:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
aty dum me dal ene neve bleta

ishpetim,pyetje :
a ka ndonje prove qe seleksionimi natyral ka cuar ne evoluimin e nje specieje deri me sot? ose ose konkretisht si mund te veproje seleksionimi natyral ne favor te evolucionit? jo per gje,por me sa di une nuk ka dhe kjo ishte arsyeja pse neodarvinizmi drejtoi syte nga mekanizmi mutacioneve duke e lene menjane mekanizmin e seleksionimit natyral per me teper se 100 vjet...seleksionimi natyral ndodh brenda species por nuk eshte ne gjendje qe te sjelle nje tipar te ri dhe ta coje ne nje stad me te larte ate specie.ajo qe dua te them eshte qe nuk funsionon ashtu sic shpresonte darvini. do mundohem te argumentoj keto fjale qe permenda me fjale qe kane thene vete evolucioniste dhe shpresoj ta bej kete se shpejti!

per mutacionet sot per sot ka nje dije te mjaftueshme dhe mund te behej nje tentative per te dhene nje ide se si mund te funksionojne dhe jo thjesht duke e anashkaluar temen me "nje kohe te gjate" dhe "mbledhje te mutacioneve"...Une nuk ngul kembe tek dicka qe eshte teper misterioze per tu shpjeguar dhe ne te njejten kohe teper thelbesore per njeriun,si qenie qe arsyeton.

SELEKSIONIMI nga vete fjala nuk krijon dhe nuk shpie ne nje stad me te larte...Gjate luftes me mjedisin dhe me qeniet e tjera per te mbijetuar,krijesat perzgjidhen.Pjesa dermuese asgjesohen per te mos u shfaqur me,ose per tu rishfaqur ne nje periudhe tjeter gjeologjike dhe nje pjese e vogel vazhdon te riciklohet.
Deri ketu,Darvinistet nuk thone asgje me teper.Dhe nuk kane se c'te thone.

Se c'fare cilesi mbart ne vetevete Xhenoma,qe krijon nje pafundesi mutacionesh te cilat zhduken ose mbijetojne,eshte nje objekt i pafund studimi.

Por edhe koncepti i persosjes gjate Evolucionit(qe ti e ze shkarazi tek shembulli i syrit)nuk me duket i sakte.Gjate evolimit nuk ndodh domosdoshmerisht PERSOSJA.Bile shume here,gjerat e persosura zhduken me shpejt ne Luften per Mbijetese.

(Shembull per kete eshte Bleta Punetore....Po qe se do ishte e persosur,do ishte shkelmuar shume shpejt nga Forumi)


Postuar nga bleta punetore datė 06 Shtator 2007 - 16:45:

Talking

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6

bleta,per derrin kam degjuar qe na ngjan deri ne nje fare pike (gje qe e verteton edhe arsyeja e hapjes se kesaj teme ) dhe prandaj edhe po tentojne ceshtjet e trapianteve prej tij...por kur flasim per ngjashmeri,atehere pse te mos permendim edhe miun qe ndan 88% te gjenomes me ne dhe ku kryhen eksperimentet perpara se te fillojne eksperimentimet tek njeriu
qe ku dolem te aferm (icik long sterlongu po hajd mo ) ene me miun


jo more, edhe me mushkonjen doni te me beni kusherirke tashi!


Postuar nga aint datė 07 Shtator 2007 - 04:19:

po i pergjigjem vetem pikave qe kuptoj (kam vetem njohje te pergjithshme dhe jo specifike, keshtu qe pyetjeve me enzima e te tjera s'di t'i pergjigjem, por qe sigurisht kane nje pergjigje)

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
kur thua qe ndryshimet mblidhen pak e nga pak,gjithsesi duhet te pranosh qe keto modifikime ndodhin ne gjenome dhe pastaj do shfaqen tek gjenotipi i ardhshem.kur kemi nje tipar qe do shfaqet,ky do kaloje nepermjet fazash te ndermjetme qe do te thote qe deri kur te jete i plotesuar atehere nuk mund te paraqese nje avantazh per specien dhe keshtu qe mbi te seleksionimi natyror do veproje ne menyre negative duke e zhdukur. pra nese marrin rastin e nje syri qe fillon te dale tek nje specie qe nuk e ka,derisa ai sy te jete i kompletuar,nuk paraqet nje avantazh per specien dhe keshtu qe nuk mund te perzgjidhet ne menyre pozitive nga seleksionimi natyror


Teze e njohur nga kreacionistet. Quhet "irreducible complexity". Pretendimi qe fazat e ndermjetme nuk jane te vlefshme nuk eshte i vertete. Nuk mund t'i shohesh gjerat te shkeputura. Une e kuptoj, qe ne qofte se do te vendosesh nje specie me sy gjysem te zhvilluar ne xhungel (fjala vjen), ai do te zhduket, sepse do ta hane tigrat (per shembull). Por ajo qe ti presupozon eshte qe tigrat jane plotesisht te zhvilluar, prandaj nje gjysem syri eshte po aq i pavlefshem sa c'eshte mungesa e syrit. Por situata nuk eshte keshtu. E verteta eshte qe "fazat e ndermejtme" jane faza si cdo faze tjeter dhe cdo gjallese rreth e rrotull ka qene ne te njejten "faze te ndermjetme". Pra ne qofte se nje kafshe ka pasur vetem nje gjysem syri, po ashtu ka pasur edhe grabitqari i tij. Nuk shoh ndonje kontradikte.

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
per punen e mutacioneve tek cdo individ...mutacione ka sepse behet fjale per variacion brenda species dhe nuk jane vetem 4 por shume me teper por nuk do te thote qe njeriu po kalon ne nje qenie tjeter edhe me te larte (duke paragonuar kalimin nga majmuni tek njeriu) por jane mutacione brenda species,gje qe eshte krejt normale. duhet mire qe ADN polimerazi ben mesatarisht 1 gabim cdo 100000 baza gjate procesit te ndarjes keshtu qe kjo gje nuk eshte e re. por polimerazet e bakterieve bejne shume me teper gabime,gje qe i ben te fitojne imunitet ndaj ilaceve (shto ketu edhe plazmidet dhe mekanizmat e ndryshem te tjere te bakterieve). kete imunitet nuk duhet ta shofesh si nje kapercim specieje por si nje mutacion brenda species,nje avantazh qe ben qe bakteri te mbijetoje.tani imagjino sa e ka kohen e ndarjes bakteri dhe sa raste duhet te shifnim nese kapercimi i species do te ishte i mundur dhe tani krahaso kete me jetgjatesine e nje majmuni,me sasine e pasardhesve qe jep gjate jetes,me mekanizmat qe ndalojne mutacionet etj etj...


Teze e njohur edhe kjo. Kreacionistet pranojne mikroevolucionin (ndryshimet brenda species) por jo makroevolucionin (kalimi nga specia ne specie). E verteta eshte qe nuk ka ndarje. Mikro apo makro eshte e njejta gje, veprojne te njetat mekanizma. Quhet evolucion. Pse kreacionistet e pranonojne qe brenda species behen ndryshime, por cuditerisht vendosin nje mur midis specieve? Si e percaktojne ata nje specie? A eshte e njejta specie per shembull elefanti i azise me elefantin e afrikes apo jane te ndryshem??
Ja po e them une. Quaje si te duash. Evolucioni eshte gradual dhe i verber. Vjen nje moment ku ndryshimet midis dy popullatave jane aq sa ka me shume kuptim t'i quash specie te ndryshme.

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
sipas evolucionit nje specie perzgjidhet nga seleksionimi natyror ku me i forti mbijeton dhe me pas shfaqen tipare te reja


Kete e ke thene se prapthi. Ndodh e kunderta. Ne fillim ndodhin ndryshimet pastaj seleksionimi natyror. Ky eshte evolucioni. Brenda nje gjenerate apo 10 ndodh ajo qe quhet mikro evolucion (qe e pranojne te gjithe). E megjithate ne miliona e qindra miliona vjet ndodh ajo qe quhet makroevolucion. Vjen nje moment, qe nje popullate eshte aq e ndryshme nga nje popullate me prejardhje te njejte sa qe quhet specie tjeter.

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
a ka ndonje prove qe seleksionimi natyral ka cuar ne evoluimin e nje specieje deri me sot? ose ose konkretisht si mund te veproje seleksionimi natyral ne favor te evolucionit? jo per gje,por me sa di une nuk ka dhe kjo ishte arsyeja pse neodarvinizmi drejtoi syte nga mekanizmi mutacioneve duke e lene menjane mekanizmin e seleksionimit natyral per me teper se 100 vjet...


Prova direkte s'ka sepse duhet te jetonim nja 1 milion vjet. Njerezimi ka vetem disa qindra vjet qe jeton me arsye ne koke. Megjithate prova indirekte ka sa te duash perndryshe do te duhej te quanim te marre 90% e biologeve qe e pranojne evolucionin.

booo sa u zgjata.


Postuar nga sajmolabi datė 09 Shkurt 2008 - 18:53:

thjesht nje kombinim per te krijuar nje rrace te re,nga dikush ose dicka,...aty kane shtuar dhe inteligjencen.Eshte e vertete qe behen trasplante nga derri tek njeriu,prandaj myslimanet nuk e hane derrin,per ta quhet kanibalizem.Feja maskon dhe tregon shume gjera....duhet te mesojme si ti interpretojme ato...


 
Trego 30 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.