Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Kinematografia > Cili eshte filmi i fundit qe keni pare dhe cfare pershtypjesh ju ka lene
Gjithsej 97 faqe: « E parė ... « 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5475

kam shiku mbrem nej film me jennifer kengtaren qe sme vjen ne tru mbiemri zot i mall

titulli dicka pergatitje martese wedding day dicka kshu

sorry po gjithe gjysme i shof kshu si kam te qarte dhe pse ket film e kam shiku disa her

e pershtypje asgje mu be qefi qe perfundoi sic duhej

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2012 04:54
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10694

Shutter Island (2010)

Film i Martin Scorsese me L. Di Caprio. Realizim goxha i mire dhe i plote ne taknika, fotografi, montazh, akterim. Pra te fut krejt brenda.

Flet mbi nje polic amerikan qe shkon ne nje ishull ku mbahen te semuret psiqike per te hetuar arratisjen e njerit prej tyre.

Ky film ka dale te njejtin vit me Inception (prape me Di Caprio-n) dhe ka shume ngjashmeri. Luhet goxha me aspektet psikologjike dhe me labirintet e mendjes. Per mendimin tim Shutter Island eshte me i mire se Inception, me i kollajte per tu kuptuar dhe me linear per tu ndjekur. Ndersa Inception (regjia Christopher Nolan) eshte teper i komplikuar dhe surreal.

Kuriozitetet nga Shutter Island e bejne akoma me terheqes. Ne film luhet me anagrama ku emrat e personazheve riformohen me te njejtat germa. Vete titulli Shutter Island eshte anagram i "Truths and Lies" dhe "Truths / Denials". Te dyja shkojne perfekt me argumentin e filmit...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2012 05:18
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petter
kazmolog

Regjistruar: 20/07/2009
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 2049

Red tails... Not bad.. Funny... But way to much negros

__________________
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2012 16:49
Petter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petter Shto Petter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1676

Crazy,stupid love

para nja 2 ditesh e pashe,as s`mbaj mend cfare pashe,kot fare...

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2012 21:54
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10694

The mexican (2001)

Film qe fatmiresisht me kishte shpetuar pa pare. Me Brad Pitt dhe Julia Roberts. Realizim pothuajse pa asnje difekt, aspak i merzitshem, shume dinamik dhe i kompletuar.

Regjizori na qenka ai qe ka bere gjithe serite e Piratet e Karaibeve, nje prej te cileve ka thyer rekordin e gjithe koherave per fitimet brenda nje fundjave ne kinema. Eshte po ai regjizor qe ka bere filmin me zhapikun Rango. Gjithsej ka bere nja 10 filma, te gjithe me fame boterore. Emri i tij eshte Gore Verbisnki.


__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2012 05:39
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

The woman pash dje mbrema. Ende s'jam qetesuar. Jua rekomandoj por jo ta shikoni vete.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2012 13:51
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10694

A prophet (2009)Film francez qe tregon sesi nje djalosh hyn ne burg dhe meson truqet e mafias se Korsikes. Ai eshte injorant, nuk di as te lexoje, jeta e ka keqtrajtuar, por burgu e meson te pershtatet me sistemin e korrupsionit dhe bizneseve te medha.

Praktikisht gjithe filmi eshte ne burg. Akterimi eshte i mire, por regjizori ka vendosur qe filmi te jete... 2 ore e 35 minuta. Filmi behet i merzitshem, pas 1 ore s'ka ndodhur akoma asgje, ka skena meditimi qe te merzisin dhe mezi pret te mbarojne. Praktikisht regjizori ka arritur dicka me aktoret, ka sajuar nje histori te pelqyeshme, por eshte tipiku i idiotit europjan. Me cfare kurajo mund te behet nje film i tille 150 minuta? I duket vetja James Cameron ketij qe po ben Avatarin a Titanikun? Filmi s'ka detaje per montazh, s'ka dinamike te qarte, nuk ka as color correction, ngjan si i xhiruar me kamera dore te burgu lagjes. Si mund te lejoje nje producent te beje regjizori cfare te doje dhe mos kuptoje nevojat e publikut. Kush eshte ai qe shkon ne kinema ose para TV dhe rri 2 ore e gjysem per nje film te ketij niveli. Eshte vite drite larg Avatarit, ku kalon koha pa e kuptuar. Te peshon aq sa mezi pret te mbaroje.

Edhe ky pra eshte nga ata filma qe tregojne se ne kohe krize kinematografia eshte bernut, perderisa lejon fantazite e nje regjizori te shprehen pa limit dhe pa kontakt me publikun.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2012 03:46
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10694

Kam pare shume filma kohet e fundit, por keto te dy poshte dalin mbi te tjeret.

The hunting party (2007) me Richard Gere.
Ky tregon historine e nje gazetari qe dergohet ne zona luftrash. Por eksperienca ne luftrat e ballkanit e ndryshon pergjithmone dhe ai nuk behet me vetem gazetar.
Eshte film spektakolar i realizuar bukur ne cdo detaj. Eshte nga filmat e pakte qe arrijne te tregojne ballkanin sic eshte dhe te mbajne nje histori terheqese per publikun. Dalin sheshit dhe pazaret qe bejne shtetet perendimore me kasapet e ballkanit, nderkohe qe ironizohet fakti qe amerikanet nuk po kapin dot Bin Ladenin njesoj sic nuk kapen kriminelet e ballkanit. Shkurt, film per tu pare.Die Welle (2008) - The Wave
Film gjerman qe tregon eksperimentin e nje mesuesi per ti spjeguar nxenesve diktaturat dhe autokracine. Praktikisht mesuesi ve klasen ne nje regjim te padiskutueshem dhe studentet avash avash kthehen ne ushtare te bindur te grupit "Vala" (Die Welle). Eksperimenti del jashte klases dhe influencon jeten private te secilit. Nderkohe "Vala" merr formen e nje levizje studentore te dhunshme.

Ky film vlen sa dy libra psikologjie te vene bashke. Ka nje skenar te thjeshte dhe spektakolar qe tregon gjithe hapat e kthimit te nje grupi njerezish ne ushtare te bindur te nje ideologjie. Keto spjegohen thjesht me shembujt e jetes se perditshme, pakenaqesite e njerezve nga qeverite aktuale, inflacioni, padrejtesite qe shikojne, etj, te cilat cojne ne kerkimin e formave diktatoriale dhe liderit absolut. Vetem se... ky nuk eshte vetem film, nuk eshte thjesht skenar. Ky eshte nje eksperiment qe nje mesues historie ka bere vertet ne California ne 1967 per t'i spjeguar nxenesve si ka mundesi qe gjermanet i bindeshin liderit nazist. Jo vetem qe ai arriti te kthente klasen ne nje levizje studentore, por edhe rezultatet e nxenesve te tij u rriten ndjeshem ne cdo fushe. Kjo thjesht sepse ata nxenes besonin diku. Mesuesi quhej Ron James dhe sot eshte bere i famshem. Mbi eksperimentin e tij eshte shkruar nje novele. Filmi "Die Welle" bazohet ne ate novele. Akoma me interesant eshte fakti qe filmi eshte gjerman dhe bashkekohor. Pra gjithcka ndodh ne ditet e sotme ne nje universitet gjerman.

Ky film permbledh ate qe shume autore jane munduar te spjegojne ne libra, perfshire filozofen njujorkeze Hannah Arendt. Pra eshte nje eksperience jete qe duhet pare, sepse e mira dhe e keqja nuk mund te ndahen plotesisht, prandaj njeriu nuk mund te beje zgjedhje absolutisht negative ose absolutisht pozitive. Duhet patur parasysh vetem se sensi i apartenences (si thuhet shqip) eshte goxha i forte dhe mund te beje qofte mire (kohezion social), qofte keq (nacionalizem ekstrem).

Ketu traileri i filmit:


Ndersa ketu historia e vertete e eksperimentit e treguar nga profesori i historise:

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Maj 2012 06:25
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10694

3 filma

Malena (2000)
Ky film i merr te gjitha piket. Nuk ka difekte, montazh shume i mire dhe histori enderr qe duket sikur do e gjesh vertet. Giuseppe Tornatore i ka dhene kinemase italiane me kete film prestigjin qe i mungon here te tjera. Monica Bellucci, qe normalisht se duroj dot si aktore, ketu del shume mire dhe nuk duket fallco asnje moment.
Filmi tregon historine e nje gruaje te pashme ne nje qyteze te Sicilise ne vitet 30-40. Gjithe historia shikohet me syte e nje djali adoleshent. Nepermjet tij preken gjithe sferat e emocioneve, nga pulsionet seksuale tek dhimbshuria dhe dashuria per gruan qe ka fatin e keq te jetoje ne nje shoqeri thashethemesh.

Boris, il film (2011)
Ky film ka lindur nga seriali Boris, i cili u transmetua nga Sky ca vjet me pare. Eshte film qe mezi kalon klasen. Ka nje filozofi te kendshme, por eshte vecse zgjatje e telefilmit te meparshem me pak me shume investim dhe histori te menduar. Sidoqofte, filmi kap bukur situaten e kinematografise italiane teksa tregon sesi nje film qe duhet te xhirohej mbi korrupsionin perfundon te jete nje cinepanettone (film gallate me pordha dhe cica).

Balkan Bazar (2010)
Ky eshte film shqiptar i Edmond Budines. Tregon historine e nje gruaje franceze qe shkon ne Shqiperi me te bijen per te gjetur eshtrat e te atit. Mirepo dy femrat zbulojne nje skandal qe perfshin nje prift ortodoks qe shet eshtrat e shqiptareve si ushtare greke. Filmi e thote troc qe bazohet ne histori te vertete, prandaj natyrisht sjell ne mend skandalin e fshatit Boboshtice, ku u zhvarrosen shqiptaret qe ti jepeshin grekut si ushtare te rene ne luften II.
Edmond Budina ka bere nje fare skenari dhe nje fare filmi, ndoshta pak me mire se Lettere al Vento, por maksimumi duket si film i viteve '50 ne Itali apo France. Mungojne skena dhe kende xhirimi, filmi do behej me i bukur sikur skenat te pasuroheshin me kende xhirimi. Nja dy here mendova me vete "ta zeme se skena eshte veshtire te perseritet, cfare i kushtonte te vinte nje kamera tjeter mbrapa asaj ktheses dhe te fuste shikuesin ne skene". Sidoqofte, eshte nga filmat e pakte qe behen nga dhe per Shqiperine. Le ta quajme mire dhe kaq.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2012 05:33
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3133

The dark night rises (Batman) --- me pelqeu me shume se i parafundit. Ishte me pak filozofik se i parafundit por ishte me suspensful. Batman kishte me shume histori kete here, me shume zhvillim karakteri.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Gusht 2012 03:52
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 97 faqe: « E parė ... « 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Kinematografia > Cili eshte filmi i fundit qe keni pare dhe cfare pershtypjesh ju ka lene

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.