Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ateizmi Dhe Kritika E Tij
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Ateist....pyet ne lidhje me Zotin(besimtaret )

Duke qendruar ne dhomen time,po degjoja pak muzike dhe çuditerisht me lindi nje dyshim.
Doja te dija prej jush qe besoni ne Zot,pergjigjen e nje pytjeje qe me dalldis koken prej vitesh....

Perse kur i behet riferim Zotit mendohet ai si dikush qe i perket seksit mashkull....thjeshte sepse edhe eshte gjini e tille,apo ndoshta ka nje arsye me te forte mbas kesaj???

Keni menduar ndonjehere vertet qe Zoti mund te jete edhe gjinia femerore??


Perse nese Zoti eshte i pavdekshem, la dy testamente???

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Modifikuar nga déją-vu datė 07/02/2004 ora 01:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2004 23:35
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Ne kohen qe u perhap "idhulli" i zoterave shoqeria dominohej nga meshkujt,femra shihej si e pavlere dhe natyrisht si rrjedhoje e kesaje ishin ato maskiliste te semure ne koke qe vendosen gjinine e nje "krijese te mbi natyreshme"
Nuk munde te imagjinohej qe zoti munde te ishte femer!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2004 12:11
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
u.s.a600
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/10/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 164

insomnia

Zoti u tha ca dijetareve qe ne Betlehem do lind nje djale qe do quhet Jezus Krisht dhe ai eshte shpetimtari i kesaj bote.
Vete Jezu Krishti thote qe kush beson ne mua beson ne ate qe me ka derguar, dhe kush me ka pare mua ka pare Atin.Une dhe Ati jemi nje, etj etj,.Me nje fjale te gjitha keto tregojne qe ske pse mendon fare qe Zoti eshte gjini femerore.ok.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2004 12:35
u.s.a600 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė u.s.a600 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me u.s.a600 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: u.s.a600 Shto u.s.a600 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto u.s.a600 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

Post

1) Zoti ne fakt flet ne gjinin mashkullore jo sepse ka membrana mashkulli sepse Ai eshte Fryme dhe nuk ka asnje membrane por dha shembullin sepse Ai krijoi burrin ne fillim ndersa gruan e krijoi si shoqe e jetes se njeriut ose me mire per ta kompletuar(pajisur) njeriu. kjo nuk ndodh se Perendia eshte kundra gjinis femerore biles Ai e krijoi femren dhe ashtu siç e quajti delikate

Citim:
"Ju burra, gjithashtu, jetoni me gratë tuaja me urtësi, duke e çmuar gruan si një enë më delikate.."


2) Zoti ne radhe te pare i quan testamentet marrveshje ose beslidhe dhe jo thjesht testament per akt vdekje. ashtu siç quhet testamet i vjeter mund ta quajme dhe beslidhje te vjeter(qe lidhi bese me ne para se te vinte Jezusi). dhe testamenti i ri eshte beslidhja e re qe beri duke na lidhur nepermjet Jezus Krishtit. Mund ti quajme edhe testamente pa problem sepse vdekja e Jezusit na solli marreveshjen me Perendine(lidhjen me Perendine) por ne te njejten kohe dhe ne morrem dhe trashegimine (Gjoni 3:16)
Citim:
"Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin(Jezusi vdiq qe te na linte nje testament), që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme."


keto jane arsyet. Tani pyetja ime per ty qe e quan veten ateist, per çfare je ateist?

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2004 01:06
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
selma
Anetar i ri

Regjistruar: 18/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 7

u.s.a600 ju thoni se Zoti eshte mashkull gje qe per mua nuk eshte aspak e drejte.dhe qe jezusi ka thene se nese me keni pare mua keni pare Zotin.jezusi ka pas qene thjesht nje profet i cili permbushi misionin e vet ashtu si te gjithe profetet e tjere perpara tij dhe jo nje bir i Perendise.beni mire te mos thoni fjale te cilat vete jezusi nuk i ka thene.se si eshte ZOTI kete e di me se miri vet AI.nuk na ka ngel ne ne dore me paragjykuar pasi nje gje te tille me sa di une nuk e kane dit as profetet.tung

__________________
deshmoj se nuk ka ZOT tjeter pervec ALLAHUT dhe se MUHAMEDI eshte rob dhe i derguar i TIJ.AMIN

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 13:34
selma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė selma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me selma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: selma Shto selma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto selma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
friend
Anetar i ri

Regjistruar: 23/10/2004
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 12

pergjigje

zoti ne fillim sipas shembellimit te tij krijoj mashkullin dhe femra nuk ekzistonte.me pas per shkak se te gjitha qeniet e tjera zoti ju beri shoqe pra femer atehere edhe njeriut i krijoj gruan dhe nga brinja e tij.prandaj thote zoti gruaja le babane e nenen e martohet me burrin.ne fillim nuk ka patur femer.

__________________
liri do te thote te zgjedhesh prangat por ka nje rrugedalje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 20:57
friend nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė friend Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me friend (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: friend Shto friend nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto friend nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
selma
Anetar i ri

Regjistruar: 18/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 7

FRIEND,e lexova mesazhin tuaj dhe me thene te drejten nuk e kuptova mire.ju doni te thoni se ZOTI eshte mashkull???vertete ZOTI krijoi adamin(ademin)te parin dhe pastaj shoqen e tij,por kjo nuk do te thote aspak qe AI eshte mashkull.nqs per gjera te tjera mund te imagjinosh,per ZOTIN kurresesi nuk mund te behet nje gje e tille.flm dhe gjithe te mirat.

__________________
deshmoj se nuk ka ZOT tjeter pervec ALLAHUT dhe se MUHAMEDI eshte rob dhe i derguar i TIJ.AMIN

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2004 08:16
selma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė selma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me selma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: selma Shto selma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto selma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Pershendetje!

Fillimisht ju uroj gezuar Bajramin dhe me pas dua te them se Zoti nuk arihet te besohet apo gjukohet me imagjinata.
Ne nje varg kuranor thuhet:"Asgje nuk ka si ai Ai eshte Degjuesi Shikuesi..."
Pra megjithese permendet degjimi e shi8kimi por kjo nuk do te thote qe Zoti ka veshe ashtu sio edhe ne.
Degjimi me veshe apo shikimi me sy jane ligje qe domonojne per krijesat por ama krijuesi nuk ju neneshtrohet te njenjtave ligje.
Pra Zoti eshte nje degjon sheh nuk ka lindur ke , nuk eshte i lindur, eshte krijues por jo i krijuar, eshte i perjetshem dhe jo i p-erkohshem si ne....
Poashtu Zoti nuk ka gjini as femerore as mashkulore as femerore, nese ka njerez qe mendojne se Ai eshte mashkull gabojne pasi konceptojne duke perdorur imagjinate e cila nuk eshte aspak efikase ne perceptimin e qenies me te larte.
Po ashtu nuk eshte as femer.
Ne tekstet kuranore Kur referohet per Zotin duket sikur ti drejtohet vetem meshkujve psh kur thote: O ju besimtare, u ju njerez etj. por kjo sdo te thote qe ai ju drejtohet vetem meshkujve por eshte specifika e gjuhes arabe ne ate menyre ashtu sic eshte edhe metodika e ndertimit te gjuhes shqipe. Psh. kur deputeti vjen te kerkoje votat thote: Te nderuar zgjedhes... mos kjo duhet te kuptohet se ai i drejtohet vetem meshkujve?
jo aspak nuk i drejtohet atyre por eshte ndertimi i tille i gjuhes sone.
Kaq per sot shkurtimisht meqenese jam edhe i zene.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2004 08:31
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
selma
Anetar i ri

Regjistruar: 18/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 7

gezuar Fiter Bajramin Indriti2004 dhe gjithe muslimanet kudo ndodhen.Allahu na e pranofte agjerimin dhe na shperblefte per ate inshallah e na befte prej banoreve te xhenetit firdeus.e mbeshtes mendimin tuaj dhe jam shume e sigurte se nje mendje e shendoshe nuk e pranon kurre arsyetimin se Zoti eshte mashkull.inshallah na ben Allahu te hajrit dhe na i jep mundesine qe ta shohim Ate ne pamjen e tij origjinale pasi te jete bere gjykimi.lus Allahun,Zotin e gjithesise,1 dhe te pa shoq qe te na ruaj nga denimi i varrit dhe i zjarrit se me te vertete eshte i hidhur.amin.selam

__________________
deshmoj se nuk ka ZOT tjeter pervec ALLAHUT dhe se MUHAMEDI eshte rob dhe i derguar i TIJ.AMIN

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2004 08:45
selma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė selma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me selma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: selma Shto selma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto selma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Star
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: London
Mesazhe: 34

pssss

citim --------------------------------------------------------------------------------
"Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin(Jezusi vdiq qe te na linte nje testament), që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme." I_krishter me qe jezus qenka i biri zotit po gruja zotit kush eshte

__________________
kur te shikoj me sy me merr madhi per ty

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2004 01:52
Star nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Star Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Star (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Star Shto Star nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Star nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ateizmi Dhe Kritika E Tij

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.