Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Arti Figurativ > Fotografi > Fotografit HDR
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BvizioN
Anetar i ri

Regjistruar: 12/07/2008
Vendbanimi: Mirdite, AL/Manchester, UK
Mesazhe: 9

Po, final Cut esht vetem per mac por premier eshte pak a shume i ngjashme me final cut dhe perdoret po ashtu per windows. Kur thashe "mjafton ti hedhesh nje sy" nuk e mora parasysh faktin qe mund ta kesh pare programin, dhe nenkuptova ti hedhesh nje sy per te vendosur ne eshte program i pershtatshem per kerkesat tuaja.

Sigurisht qe eshte program i veshtire dhe kerkon shume per tu mesuar. Une nuk studjoj ne kete fushe, thjeshte e kam hobby dhe shpenzoj nje kohe te konsiderueshme duke u marre me gjera te tilla. Mundohem te ndjek dhe praktikoj on line tutorials por nuk eshte metode efikase. Per te masterizuar kete program do studiohen gjerat radhazi nga 1,2,3.....e me radhe.

Filmat ne pergjithesi i bej vete. Domethene punoj vete me kamer, dhe pastaj ne editim. Mundohem qe ne filma te kem elemente Shqiptare. Filmat jane me teper te tipit etyde me te cilat njerr nje kuptim nga permbajtja e saj e shkurter. Projekti im eshte qe te bej sa me shume filmime gjate 3 javeve qe do kaloj ne Shqiperi, dhe pastaj ti seleksionoj dhe te formoj ate cfare do me linde ideja te formoj ne film.

Kam studiuar per regjisure ne Shqiperi vite me pare, por i kam nderprere studimet ne mes. Ketu ne UK mendoj te ndjek ndonje kurs apo kolegj, por jane teper te shtrenjta dhe une jam i zene me pune.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2008 16:33
BvizioN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BvizioN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BvizioN (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BvizioN Shto BvizioN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BvizioN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re hdr ime e pare_s.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 51 herė.

Ja dhe HDR ime e pare me nje Canon PowerShot S30 e marre me -2, 0, +2 Exposure, e perpunuar me Photomatix HDR v.3 dhe me nje tripod te vogel qe me vjen turp ta perdor ne ambjente te hapura se eshte me teper si loder.

Pamja eshte bere ne Varrin e Bomit, nga dritarja e shtepise se vjerrit tim.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Korrik 2008 09:41
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Ja dhe nje guide interesante KETU per te bere foto HDR

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Korrik 2008 09:44
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re n639859441_733875_5561.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 35 herė.

Ja dhe fotoja ime e dyte HDR. Ketu s'bien shume ne pah detajet por aparati ishte i lodhur, kishte bere disa qindra kilometra ate dite

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2008 13:50
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BvizioN
Anetar i ri

Regjistruar: 12/07/2008
Vendbanimi: Mirdite, AL/Manchester, UK
Mesazhe: 9

Perseri disa te bera veren e kaluar

Per kete vit, nje album te ri se shpejti...shume prej fotografive ne HDR





Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2008 17:20
BvizioN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BvizioN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BvizioN (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BvizioN Shto BvizioN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BvizioN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Lere se u bera pishman qe mora pjese ne teme me fotot e mia

Ti na i marrke ne kthese plako...

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2008 18:25
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BvizioN
Anetar i ri

Regjistruar: 12/07/2008
Vendbanimi: Mirdite, AL/Manchester, UK
Mesazhe: 9

Citim:
Po citoj ato që tha Lord_Of_The_Strings
Lere se u bera pishman qe mora pjese ne teme me fotot e mia

Ti na i marrke ne kthese plako...



Lol, pse....shume te mira i ke fotot. Pastaj ajo e Tiranes qe ke postuar ne fillim, me pelcen shume. Tek e fundja ne se kemi konkurs...thjeshte shkembejme njohuri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2008 18:40
BvizioN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BvizioN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BvizioN (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BvizioN Shto BvizioN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BvizioN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Vertete interesante!

Bardhok komplimente, pashe edhe portofolin e fotove te tua ne TrekEarth... impresionuese!

Tani do bej edhe une nje prove sapo te gjej pak kohe, nerva dhe deshire me aparatin tim modest! :p

ps: Lordi, keep it up!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2008 20:36
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Realisht foton e pare e kam bere me JPEG te marra me exposura te ndryshme ndersa te dyten e kam bere direkt me 1 RAW duke luajtur me driten, kontrastin etj. Kam dhe nja dy me ngjyra te bukura por jane private. Sidoqofte, rroli i kualitetit te aparatit duket dukshem.

Meqe ra fjala, ti perdor ndonje lente te stilit eagle eye vision apo ke ndonje filter per ti rrumbullakosur fotot?

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2008 21:42
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BvizioN
Anetar i ri

Regjistruar: 12/07/2008
Vendbanimi: Mirdite, AL/Manchester, UK
Mesazhe: 9

Ne fakt te gjitha fotot qe kam postuar jane pseudo HDR, sepse i kam punuar nga RAW. Nuk me ka dale shume kohe te sorollatem me trekembesh duke marre ekspozura te ndryshme...por do provoj kete radhe. Me kespozura te ndryshme ka me teper kualitet, me pak noise.

Une perdor Nikor fisheye 10.5mm. Ne fakt kete lente nuk eshte per ta perdorur shume dhe kudo dhe une mbase e kam tepruar ne koleksionin e fotove nga viti i kaluar. Por ne disa raste ka efekt te mire. Pres dy lente te tjera te me vine kete jave...kam dhe ca te tjera sa per te bere pune, por po behem addicted per te shtuar koleksionin...lol

Dhe perdor Nikon D80

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2008 21:55
BvizioN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BvizioN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BvizioN (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BvizioN Shto BvizioN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BvizioN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Arti Figurativ > Fotografi > Fotografit HDR

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.