Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...? Vlerėsimi i Temės: 10 votes, 5.00 average.
Gjithsej 16 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme

30 Qershor 2017 ::: 21:43
Fajtori
Apo jo?


Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Postime: 10705
Status: Offline

Modifiko MesazhinKane nje skec nja dy humoriste italiane, ku spjegojne lezetshem interesin e mjekut :p.

https://youtu.be/-TqJQXalgVA?t=301

Modifikuar nga Fajtori datė 01/07/2017 ora 03:13

 

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Click Here to See the Profile for Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Shto Fajtori nė listėn e monitorimit
 
01 Korrik 2017 ::: 23:30
shelgu
-


Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Postime: 8928
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Kane nje skec nja dy humoriste italiane, ku spjegojne lezetshem interesin e mjekut :p.

https://youtu.be/-TqJQXalgVA?t=301


Eshte fare e vertete dhe shume e bukur, por si komedi.

ka edhe te tile si ne cdo fushe te jetes. Keto jane studjuar gjate qe ne kohen kur u studjuan sistemet mjeksore.
Nese nje sistem mjeksor, mbulimi shendetsor do te jete shteteror sic eshte pergjithesisht ne EU, shtetit i leverdis mjeksia parandaluese. ka shume menyra per ta bere kete eficiente dhe eshte arritur shume, ne disa vende.
Nese sistemi mjeksor eshte privat si ne USA, vertetesia e ketij skeci rritet shume.
Nuk besoj se ka nevoje per shpjegime.

Midis gjithe kesaj gjeje te komplikuar qe quhet mbulim shendetsor, ka edhe shume elemente nga me te cuditshmet.
Psh.
Nje indeks per te matur punen e kirurgut ne USA eshte sa paciente mbijetojne operacionin. Pra sa me shume paciente te mbijetojne aq me e larte eshte grada e mjekut. Por,
Rastet e renda mjeksore zakonisht kalojne ne duart e mjekeve me te afte, me sukses me te madh, me grada me te larta. Ketu fillon kontradikta, sepse sa me te renda jane rastet aq me i vogel eshte edhe suksesi i mjekut.

Dhe gjithmone, por gjithmone nuk duhet harruar qe mjeku eshte dicka me ndryshe nga mekaniku qe rregullon makinat.
Per fat te keq mediat perhere e harrojne kete element. Nuk kane faj sepse nuk jane mjeke ata qe ironizojne mjeket. Mjeksia eshte nje lloj shoqerie e mbyllur qe vetem mjeket e kuptojne, prandaj edhe eshte shprehja: "Fali o Zot se aq dine"

 
Click Here to See the Profile for shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Shto shelgu nė listėn e monitorimit
 
21 Korrik 2017 ::: 20:35
Fajtori
Apo jo?


Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Postime: 10705
Status: Offline

Modifiko MesazhinPer ate sistemin e EU ka nje film tjeter italian: Il medico della mutua, me Alberto Sordin.

 

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Click Here to See the Profile for Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Shto Fajtori nė listėn e monitorimit
 
Ora tani: 18:07 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]   Tema e Mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen