Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Antikiteti > GJUHA E PERENDIVE
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Thumbs up

GJUHA E PERENDIVE

Keto dite po lexoj nje liber shume interesant. GJUHA E PERENDIVE nga ARISTIDH KOLA. Autori eshte arvanitas (arberesh i Greqise.) Eshte nder te paret i cili hedh hipoteza te forta per vjetersine e gjuhes shqipe e cila shkon shume me teper ne lashtesi se sa e mendonin shume studiues. Sipas ketij studiuesi gjuha ilire eshte vazhdim i drejtperdrejte i gjuhes pellazgjike kurse greqishtja nje dege "deviante" e kesaj gjuhe. Pra edhe veprat e lashta Homerike i perkasin pelllazgeve dhe jo grekeve,. Si rrjedhim ato jane me shume shqiptare sesa greke. Ai gjithashtu hedh poshte hipotezen qe pellazget ishin fis i ardhur nga India. Perkundrazi, ai thote qe fise pellazge kane vajtur nga Europa ne Indi, ne gadishullin Iberik etj dhe me pas jane kthyer perseri. (Per kete fakt autori i krahason pellazget me lejleket sepse u pelqenin shume udhetimet por gjithmone ktheheshin ne vendlindjen e tyre).

Me pas do sjell edhe materiale te tjera nga ky liber, sepse ka fakte te per interesante dhe u jep pergjigje shume pikepyetjeve rreth origjines dhe lashtesise te shqiptareve dhe te gjuhes dhe kultures pellazge.

P.S Nje liber tjeter teper interesant eshte edhe ARVANITASIT DHE PREJARDHJA E GREKEVE nga i njejti autor. Edhe ne kete liber autori jep prova per lashtesine e kultures dhe gjuhes pellazge dhe si rrjedhim edhe te asaj shqiptare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Qershor 2004 14:48
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Po.....

Kam lexuar edhe une per shkrimet e Aristidh Koles,por fatkeqesisht nuk me ka ra ne dore asnje liber i tij.

__________________
GJERGJ FISHTA-HOMERI SHQIPTAR!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Qershor 2004 23:27
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Re: GJUHA E PERENDIVE

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Keto dite po lexoj nje liber shume interesant. GJUHA E PERENDIVE nga ARISTIDH KOLA. Autori eshte arvanitas (arberesh i Greqise.) Eshte nder te paret i cili hedh hipoteza te forta per vjetersine e gjuhes shqipe e cila shkon shume me teper ne lashtesi se sa e mendonin shume studiues. Sipas ketij studiuesi gjuha ilire eshte vazhdim i drejtperdrejte i gjuhes pellazgjike kurse greqishtja nje dege "deviante" e kesaj gjuhe. Pra edhe veprat e lashta Homerike i perkasin pelllazgeve dhe jo grekeve,. Si rrjedhim ato jane me shume shqiptare sesa greke. Ai gjithashtu hedh poshte hipotezen qe pellazget ishin fis i ardhur nga India. Perkundrazi, ai thote qe fise pellazge kane vajtur nga Europa ne Indi, ne gadishullin Iberik etj dhe me pas jane kthyer perseri. (Per kete fakt autori i krahason pellazget me lejleket sepse u pelqenin shume udhetimet por gjithmone ktheheshin ne vendlindjen e tyre).

Me pas do sjell edhe materiale te tjera nga ky liber, sepse ka fakte te per interesante dhe u jep pergjigje shume pikepyetjeve rreth origjines dhe lashtesise te shqiptareve dhe te gjuhes dhe kultures pellazge.

P.S Nje liber tjeter teper interesant eshte edhe ARVANITASIT DHE PREJARDHJA E GREKEVE nga i njejti autor. Edhe ne kete liber autori jep prova per lashtesine e kultures dhe gjuhes pellazge dhe si rrjedhim edhe te asaj shqiptare.



Aristidh Kola me librat e tij hedh drite mbi shume gjera.Ka rendesi te madhe per ne se na kujton se cilet jemi dhe na shtyn te vazhdojme ne rrugen e tij.Fatkeqesisht nuk kishe fantazine e duhur per te bere krahasime etimollogjike dhe fjalet qe ka analizuar ne nje pjese te tyre nuk jane apak bindese.

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 16:05
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
holger
Anetar i ri

Regjistruar: 17/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 3

i kam lexuar librat e Aristidh Kolës. pellazg=pjell e bardh (ky shpjegim gjehet vetem ne shqipen e vjeter e cila ruhet mire nga arjanitasit, shqiptaret e greqise se sotme)
tani kam filluar te lexoj Shqipëria dhe Shqiptarët nga Edwin Jacques. Ky te pa mend fare. do jua keshilloja edhe juve. e fillon qe nga periudha e antikitetit, qe nga epoka e gurit, dhe deri sa kam lexuar tani, autori tregon qe iliret kane qene para heleneve (mbeshtetur ne faktet arkeologjike tej.).
lexojeni!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 19:10
holger nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė holger Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me holger (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: holger Shto holger nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto holger nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Citim:
Po citoj ato që tha holger
i kam lexuar librat e Aristidh Kolës. pellazg=pjell e bardh (ky shpjegim gjehet vetem ne shqipen e vjeter e cila ruhet mire nga arjanitasit, shqiptaret e greqise se sotme)
tani kam filluar te lexoj Shqipëria dhe Shqiptarët nga Edwin Jacques. Ky te pa mend fare. do jua keshilloja edhe juve. e fillon qe nga periudha e antikitetit, qe nga epoka e gurit, dhe deri sa kam lexuar tani, autori tregon qe iliret kane qene para heleneve (mbeshtetur ne faktet arkeologjike tej.).
lexojeni!




Shpjegimi i emrit pellazg= pjell i bardhe nuk eshte i Aristidh Koles por eshte i Robet d,Angely dhe nuk ka fare lidhje me emrin pellazg.Edvin Jacques eshte nje liber shume i mire dhe trajton historine e shqiperise ashtu sic eshte ne te vertete.Mekat qe nuk e kane zgjedhur si text te librave shkollore per historine.Si duket qeveria jone i trembej ndonje fshese te mundeshme te Grekeve .

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2007 00:00
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

po të përkthejmë në shqipë Jakovo Thomopulon ..Demetrio Camarda..do lehtë kuptojmë se shqipja është gjuha e perëndive....mëma e gjuhve indoevropiane........ata që njohin greqishten edhe italishten i kanë mundesit ti lexojnë keta dy dijetare edhe të kuptojnë se çpo themë!.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2007 16:38
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

i nderuar Puntore do te lutesha :

te gjeje PY Ae 303 nga linear b edhe hidhe ketu qe ta lexoje per ndere te kesaj teme madheshtore.Mbishkrimi i perket llojit te shkrimit rrokor te linear b 1600-1200 p e s edhe ështe gjendur ne Pilon e Nestorit homerike....me vone po te ra ne dore mbishkrimi eteocretan  i Presos Krete hidhe edhe ate ..qe te shohim se cilen gjuhe fliste kreta nga 1600 p e s deri ne 200 p e s?

RROFTE KLLASA PUNTORE

RESPEKTE.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 20:11
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re untitled 2.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 33 herė.

ok kur te kem kohe patjeter.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 20:38
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

IJEREJA IKE QE  E U KE TOK E THON IJË

fjala e pare njihet edhe pranohet nga te gjithe si :"yjeria"gje qe vetem shqipja e shpjegon?ije reja=yje reja.po keshtu edhe ne formen ijeroja=yje roja.

dy "e" ne vazhdime = njera "i" alicia kober + mikael ventri

eke=ike

etonij= emer vendore=e thon yje

p=b

nje variantei rastesishem  me gjate do ishte:

pi-ro i-je-re-ja do-e-ra o-na-to e-ke ke-ke-mi-na ko-ro-ta-na pa-ro-da-mo to-so-de pe-mo

Pilo,yjereja Doera o nat ike ke kemi na kor than,bar dham t'sodh bima(grure)

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 21:08
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re untitled 1.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 29 herė.

.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 22:41
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Antikiteti > GJUHA E PERENDIVE

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.