Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Perendise i duhej te vinte si njeri nese do te bente uren midis njeriut dhe Perendise
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Atehere Jezusi paska rene ne kontradikta me fjalet e veta, diku thote: O Zot me ndihmo, e diku thonka: Une jam Rruga.

Nuk po pyes per harte por per besim,. Thoshte Jezusi dikund, Une jam Zoti?

ciao

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 17:56
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
walker
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/11/2006
Vendbanimi: somewhere in jungle
Mesazhe: 122

Talking

Mos ka thene gje Krishti bre me adhuroni mua njesoj si Zotin.Po ka thene keshtu,ku ndodhet kjo ne Bibel?

__________________
Fjalet e shumta jane fukarallek

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 18:02
walker nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė walker Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me walker (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: walker Shto walker nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto walker nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

adhurimi

nuk mund te flasim si kristiane e te mendojme si muhamedane.
Jezusi ka thene:
Une jam rruga e vertete dhe jeta.
Kush me njeh mua ka njohur Atin
Nuk e di si kuptoni ju keto gjera por siç e kam shpjeguar dhe nje here varet nga menyra e gjykimit dhe Adhurimit

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 18:25
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

d.m.th. kontradikta (te qarta) ne vet fjalet e Jezusit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 18:47
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

andi

Jezusin e vrane edhe pse ai nuk deklaroi se ishte Zot, mendo te kishte deklaruar nje gje te tille 2000 vjet me pare.
degjo nje tjeter:
E pyeten? A je ti Mesia(Krishti)
Une jam....
E di ti se kush eshte Mesia?

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 19:04
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

Jezusi para Keshillit te Larte

UNGJILLI sipas Lukes22 .66-71.
E çuan Jezusin para Keshillit te Larte dhe i thane:
"Nese je ti Mesia,na thuaj"
Ai u pergjigj:
"Nese ju them s'do me besoni,nese ju pyes nuk me pergjigjeni, por pas sotit, Biri i njeriut do te rrije ne te djathten e Hyjit te gjithpushtetshem."
Atehere i thane te gjithe:
"Ti pra qenke Biri i Hyjit?!:"
Ai u pergjigj:
"JU THONI TE VERTETEN! UNE JAM"
Atehere ata thane:
"S'ka çna duhet deshmi tjeter? Ne vete e degjuam prej gojes se tij!"

kete e deshmojne edhe te tre Ungjijte e tjere
Mt26.59-66
Mk14.55-64
Gjn18.19-24

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 19:18
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Do te doja te shtoja edhe qe Ungjijte e krishtere nuk jane tekste shkencore, por tekste shpirterore, pra duhen lexuar njekohesisht me mendje e me zemer. Nje jo i krishtere qe kerkon kontrakdita, duke i lexuar Ungjijte si te ishin romane apo gazeta, sipas mendjes se tij mund ti gjeje ne fletet e Ungjijve, por cdo i krishtere qe kerkon paqe e besim do ta gjeje kete gje patjeter. pra varet se cfare kerkon, ate do gjesh

Pra Jezusi thote ne Ungjill edhe "Une e Ati jemi Nje" edhe "O Zot ne duart e tua vendos shpirtin tim" por keto dy fraza nuk perbejne absolutisht kontrakdite per ne sepse Jezusi kishte natyre hyjnore e njerezore, dhe natyra e tij njerezose del qarte kur ndihet dhe ai si ne i frikesuar, para nates se kryqezimit, apo kur provon dhumbjet gjate gjithe Kalvarit qe cdo njeri do i provonte ne ato rrethana. Jezusi nuk erdhi ne toke si Superman prej celiku qe nuk mund te shkaterrohet, erdhi si njeri, dhe focren e vet hyjnore nuk e perdori per te shpetuar veten e tij sepse keshtu ishte vullneti i Zotit, dhe Jezusi ne fakt shkon te kryqezohet me pranimin e tij.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 23:13
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Kush po na tregon per Mesihun.,

A ka mundesi dikush prej jush, qe jeni "dijetar", te na perktheni fjalet Mesih, e cila eshte ne gjuhen hebreje dhe arabe?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2007 22:12
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Mesia, Krishti..

Bibla thote se Krishti eshte Mesia dhe do  te thote i vajosuri i Perendise, dhe ekujvalenti i kesaj fjale ne Greqisht eshte Krishti.
Joh 4:25 Gruaja i tha: ``Unë e di se do të vijë Mesia, që e quajnë Krisht; kur të ketë ardhur, ai do të na kumtojë çdo gjë``.Joh 4:26 Jezusi i tha: ``Unë jam, ai që po të flet!``.Jo vetem Bibla por edhe Kur'ani thote se Krishti eshte Mesia.

Bariu.

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 10:00
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Re: adhurimi

Citim:
Po citoj ato që tha rumial
nuk mund te flasim si kristiane e te mendojme si muhamedane.
Jezusi ka thene:
Une jam rruga e vertete dhe jeta.
Kush me njeh mua ka njohur Atin
Nuk e di si kuptoni ju keto gjera por siç e kam shpjeguar dhe nje here varet nga menyra e gjykimit dhe Adhurimit



Po mire, rruga e vertete ishte Jezusi, eshte madje akoma, edhe jete eshte se vetem ato qe kuptojne kuptimin e gjithesise dhe te botes vertet rrojne.

Shume profeter jane shprehur ne kete menyre, na falni, shume njerez te tjere se krishtin harrova qe nuk e besoni si njeri.
Clidhje ka kjo me te qenurit Zoti, Zoti nuk eshte jete, Zoti eshte krijues i jetes,i te vertetes e i gjithckaje tjeter

Vertet qe kush njeh ate njeh Zotin, pasi qellimi i dergimit te tij ishte qe te shpjegonte Zotin dhe Zotin mund ta kuptojme vetem me vecorite e tija, te cilet i mbartin me se mire te derguarit, te zgjedhurit e tij. (dhe me nje sasi qe shkon drejt zeros ne raport me ate te Zotit)
Modelet, pra sic ishte Jezusi.

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 15:57
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:25 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Perendise i duhej te vinte si njeri nese do te bente uren midis njeriut dhe Perendise

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.