Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Martesa, si na “transformon”
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Me mire , ose me sakt, ne orare te caktuara. ( per muziken flas)

Sa per anketat, un disa i besoj, disa jo, varet si m'bi mire mu..zakonisht nck

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2011 15:55
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Thumbs up

Re: Martesa, si na “transformon”

Citim:
Po citoj ato që tha lule
Gjendja civile është e lidhur ngushtë me formën tonë fizike. Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike,...

Të divorcuarit dhe beqarët kanë formë më të mirë fizike
Lidhjet shpirtërore janë të lidhura ngushtë me formën fizike.

Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike, ndërsa të qenët vetëm apo i divorcuar ndikon për të pasur një formë më të mirë trupore. Ky është përfundimi i dalë nga “Karolinska Institute” në Suedi i drejtuar nga doktor

Francisco Ortega dhe i publikuar në "American Journal of Epidemiology". Studiuesit kanë monitoruar 9000 vullnetarë të rritur, 6900 meshkuj dhe 1971 femra. Subjekte të tilla u kontrolluan për tre vjet: gjendja e tyre psikofizike u vlerësua përmes testeve dhe intervistave mbi stilin e jetesës.

Përfundimi?
Martesa mund të përkeqësojë gjendjen fizike të të dy sekseve. Për sa u përket grave, ato që ishin beqare ishin shumë herë më në formë të mirë se koleget e martuara, madje edhe gjatë periudhës së vëzhgimit arritën të përmirësonin paraqitjen fizike.
Edhe për sa u përket meshkujve, situata nuk është shumë ndryshe. Këtu beqarët dhe të divorcuarit kishin trup më të mirë se ata të martuarit, edhe pse luftonin shumë.
Pra, rezultatet tregojnë qartë se ndryshimet e mëdha në jetën e një personi (si martesa apo divorci), kanë një impakt të dukshëm mbi aspektin fizik dhe gjendjen shëndetësore.



__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2012 18:18
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Re: Re: Martesa, si na “transformon”

Citim:
Po citoj ato që tha Vizioner






varet nga personi mi vizio sbesoj s eka te bej martes ane dicka po po kam shiku s ate duash femra sidomos pas nej femije si japin em rendsi vetes po behen si balena deti han si kafshe pa ndalim se u duket se kan ba nje femij e skan e detyrimisht prishet forma e trupit rrin me at preteks ne trunin e tyre dhe pse ne te vertet do benin cmos te dnryshonin ama gojen e kan cik veshtir ta ndalojn

gjitahshtu dhe per burrat njejt kjan burra qe i japin vetes rendesi se len veten te marrin pesh te tepert ka nga ana qe sjan ne gjendje ti vejn vetes nje regjim kshu varet ke nejriu sdo thot dicka martuar apo pa

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2012 00:24
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Varet nga martesa lol. Ka te martuar qe shperfytyrohen kur martohen, ka dhe nga ata qe i bie nje nur i papare.
Ashtu sic ka dhe beqare qe ngelen beqare nga e keqja, apo beqare se ashtu i pelqen.
Sinqerisht tani. Nuk shtyhet jeta vetem. Behet shume monotone. Do njeriu te kete nje person afer jo vetem kur eshte me ore te mira, por dhe per tu shfryre ne cdo ore te dites e te nates.. Ndryshe do fillosh flasesh me veten, qenin, macen.
Martesa apo bashkejetesa eshte nje e keqe e domosdoshme per qenien njerezore, e vecanerisht per mashkullin, edhe pse ata qahen me shume.

Nuk e di pse gjithmone mesuesit beqar/-e kane qene gjithmone me te egrit, dhe ata qe ngelnin me shume. Martesa te zbut, te ben qengj.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2012 00:51
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Vizio te kam thene, martohu te gjesh karar

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2012 00:53
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74 ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

Re: Martesa, si na “transformon”

Citim:
Po citoj ato që tha lule
Gjendja civile është e lidhur ngushtë me formën tonë fizike. Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike, ndërsa të qenët vetëm apo i divorcuar na ndihmon të kemi një trup të shkëlqyer
Të divorcuarit dhe beqarët kanë formë më të mirë fizike
Lidhjet shpirtërore janë të lidhura ngushtë me formën fizike. Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike, ndërsa të qenët vetëm apo i divorcuar ndikon për të pasur një formë më të mirë trupore. Ky është përfundimi i dalë nga “Karolinska Institute” në Suedi i drejtuar nga doktor

Francisco Ortega dhe i publikuar në "American Journal of Epidemiology". Studiuesit kanë monitoruar 9000 vullnetarë të rritur, 6900 meshkuj dhe 1971 femra. Subjekte të tilla u kontrolluan për tre vjet: gjendja e tyre psikofizike u vlerësua përmes testeve dhe intervistave mbi stilin e jetesës. Përfundimi? Martesa mund të përkeqësojë gjendjen fizike të të dy sekseve. Për sa u përket grave, ato që ishin beqare ishin shumë herë më në formë të mirë se koleget e martuara, madje edhe gjatë periudhës së vëzhgimit arritën të përmirësonin paraqitjen fizike. Edhe për sa u përket meshkujve, situata nuk është shumë ndryshe. Këtu beqarët dhe të divorcuarit kishin trup më të mirë se ata të martuarit, edhe pse luftonin shumë. Pra, rezultatet tregojnë qartë se ndryshimet e mëdha në jetën e një personi (si martesa apo divorci), kanë një impakt të dukshëm mbi aspektin fizik dhe gjendjen shëndetësore.

Studimi
Studiuesit kanë monitoruar me teste të ndryshme fizike dhe pyetësorë periodikë stilin e jetesës, shëndetin dhe formën fizike të personave për një periudhë kohore prej tre vjetësh, gjatë të cilës një pjesë e mirë e njerëzve ishin martuar, të tjerë ishin divorcuar dhe një pjesë kishin mbetur beqarë. U pa se gratë që kishin mbetur beqare gjatë gjithë periudhës së studimit kishin një formë fizike më të mirë në krahasim me shoqet e tyre të martuara, madje përgjatë këtyre viteve kishin përmirësuar formën e tyre fizike. Për meshkujt, rezultatet ishin më të këqija, të martuarit kishin humbur pothuajse të gjithë formën e tyre fizike, ndërsa beqarët pjesërisht kishin shpëtuar nga ky fat i hidhur. Për meshkujt, që gjatë studimit ishin përballur me një divorc, format fizike përkundrazi ishin përmirësuar. Me pak fjalë, nëse martesa është në prag, më mirë të regjistrohemi në palestër dhe jo vetëm për të na ndenjur bukur fustani që kemi zgjedhur për ditën e martesës, por edhe për të qenë në formë në vitet pasardhëse.

Studimet mbështetëse
Një tjetër studim i “Cornell University”, i publikuar në vitin 2004 në revistën “Social Science and Medicine”, e konfirmonte këtë tezë.

Sipas studimit, çiftet e sapomartuara janë të prirura të grumbullojnë më shumë kilogramë, ndërsa ata që divorcohen priren t’i humbin. Një tjetër studim i publikuar në “Obesity Research” jepte edhe shifra të sakta: kush martohet shton 2 ose 3 kilogramë në dy vitet pas martesës. Si ka mundësi që ndodh e gjithë kjo? Shpjegimi i parë është se secili prej dy të martuarve ka prirjen të ndikohet nga zakonet e këqija të të ushqyerit të partnerit. Me pak fjalë, më thuaj se si ha, të të them nëse do të martohem me ty. Sigurisht që nuk duhet të arrijmë deri në këtë ekstrem, por nuk duhet lënë pas dore nënvizimi i kërkimit që të ushqehesh njëlloj si personi që ke zgjedhur për të kaluar jetën.
Sipas David Katz të “Yale University School of Medicine”, rritja e përgjegjësisë, reduktimi i kohës së lirë për të praktikuar aktivitet fizik dhe stresi i shkaktuar nga administrimi i familjes, janë faktorë që nuk ndihmojnë ata që duan të jenë në formë. Jeta familjare dhe në çift lidhet me konsumin e vakteve të rregullta, më të plota dhe më të shëndetshme. Humbja e partnerit dhe divorci janë dy faktorë që të bëjnë të humbësh peshë, por nuk ka asnjë marrëveshje mes ekspertëve rreth motiveve që çojnë drejt dobësimit. Një shpjegim mund të jetë fakti se të ngrënit vetëm çon në reduktimin e racioneve dhe të shtyn të hash më pak. Po ashtu, një studim i “Duke University” ka treguar se ardhja e fëmijëve përkon me një rritje të peshës 7 për qind për gratë dhe 4 për qind për burrat. Net pa gjumë, ushqyerje jo e rregullt, tendenca për të ngrënë pjata të përgatitura shpejt, më pak kohë në dispozicion për të praktikuar aktivitete fizike janë faktorë të tjerë që me ardhjen në jetë të një fëmije u shtohen atyre se me martesën jemi të prirur të shtojmë në peshë. Pastaj nuk duhen harruar vështirësitë që jeta në çift të imponon, kur një prej dy partnerëve është në dietë. Po ashtu, për të mos u nënvlerësuar është edhe fakti se shumica e rasteve të qëndrimit në shtëpi të detyron të hash së bashku. Darka romantike, kinema dhe kokoshka, mbrëmjet apo aperitivët me miqtë janë të tjerë faktorë negativë. Atëherë si ta evitojmë të shtuarin në peshë gjatë martesës? Një ushqim i mirë i zgjedhur, pak ushtrime fizike dhe aspak stres. Ideale do të ishte të gatuanit dhe të bënit pazarin së bashku, duke u argëtuar dhe duke kërkuar të zgjedhësh ushqimet më të shëndetshme dhe më pak kalorike.

(Shqip)



te ishte be ky studim anej nga Afrika me siguri do merrte krejt ngjyra tjera . anej me vu 3-2 kile ma shume duhet te quhet mirqenie ma merr mendja.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2012 19:47
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Citim:
Po citoj ato që tha Deb*


Nuk e di pse gjithmone mesuesit beqar/-e kane qene gjithmone me te egrit, dhe ata qe ngelnin me shume. Martesa te zbut, te ben qengj.



haha kjo pergjigja eshte numer

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2013 03:50
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha lorie


haha kjo pergjigja eshte numer

Agreed. E fort!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2013 06:04
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Edhe ju e keni vene re?

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2013 14:51
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Po lereni veten pa seks ca muaj e do shikoni sa te bute jeni!

Lorie, e kam me keta te tjeret. Ti qengj je se te ka bere Zoti.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2013 16:59
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:58 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Martesa, si na “transformon”

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.