Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Historia e Shqipėrisė dhe Shqipėtrėve mbas luftės sė dytė botėrore > Kosova dhe Enveri
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

o panxhar, me fal o perendia.. po ca shiti enveri more?? kosova kish qe ne 13ten qe si njifej shqiperise... cfare shiti enveri??? po kosovaret u bene pjes e nazistve si ballistet ne shqiperi.. u ben pale me nazistet duke spiunuar e duke vrar e duke prer.. pjesen e popullit te ndershem qe luftonte per liri... ca shkruan doktrra nazistesh aty.

kur ishte enveri dhe rusia nuk beri dot gaxhi mixhi ne 60eten, e jo me feqinjet qe i dukeshin si miza... po greku do kish vdek per buk, nq se shqiperia me zemergjersine e saj nuk do kishte dhen grure.. po ne kohen e enverit nuk luante dot njeri me kufijt e shqiperise.. se kishe ushtar cdo 100 metra.. e te ngrinte pedistalin 1 meter nga kufiri.. pergjigjet e tjera qe jan shum pak, ti ka kthyer raimondi.

skeni fytyr ju kosovaret te flisni per enverin, ik ne youtube dhe degjoi fjalimet e tij per kosoven... po ju jeni popull qe sta dini e te punoni pas krave,.

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2007 07:35
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
The Bad Boy_1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 22/05/2007
Vendbanimi: Prizren
Mesazhe: 49

po sa bukur qe e the "kosovare qe sta dine, te vrasin pas shpine".
eshte kuota qe tregon cdogje per ty, nuk ka nevoje te komentohet fare.
Je i "madh" "shqiptar".

__________________
Kush e njeh vetvehten e njeh Zotin. (Muhammed a.s.)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2007 12:45
The Bad Boy_1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė The Bad Boy_1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me The Bad Boy_1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: The Bad Boy_1 Shto The Bad Boy_1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto The Bad Boy_1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha Vlonjati99Tave
o panxhar, me fal o perendia.. po ca shiti enveri more?? kosova kish qe ne 13ten qe si njifej shqiperise... cfare shiti enveri??? po kosovaret u bene pjes e nazistve si ballistet ne shqiperi.. u ben pale me nazistet duke spiunuar e duke vrar e duke prer.. pjesen e popullit te ndershem qe luftonte per liri... ca shkruan doktrra nazistesh aty.

kur ishte enveri dhe rusia nuk beri dot gaxhi mixhi ne 60eten, e jo me feqinjet qe i dukeshin si miza... po greku do kish vdek per buk, nq se shqiperia me zemergjersine e saj nuk do kishte dhen grure.. po ne kohen e enverit nuk luante dot njeri me kufijt e shqiperise.. se kishe ushtar cdo 100 metra.. e te ngrinte pedistalin 1 meter nga kufiri.. pergjigjet e tjera qe jan shum pak, ti ka kthyer raimondi.

skeni fytyr ju kosovaret te flisni per enverin, ik ne youtube dhe degjoi fjalimet e tij per kosoven... po ju jeni popull qe sta dini e te punoni pas krave,.

    O vlonjat  e ke gabim ashtu nuk flitet .Pese veta jane ata te cilet  thua ti. Kosovaret jane njerezit tane ,jane si ne ,dhe ne cdo komb ka te ligj ka dhe te mire ,s'flitet ashtu sic shan ti.Dhe sa per Enverin ne kosove e do gjithe populli,sic e duan edhe ne Shqiperi,mos degjo ti ndonje kosovar ketu ,ai nuk shpreh mendimin e gjith kosoves ,Biles ne kosovetani se fundii vune emrin e Enverit nje rruge,ne Peje.Ndaj mos u nxito ne konkluzione ,biles edhe drejtusit epolitikes se Kosoves asnjehere nuk jane shprehur kunder Enverit dhe shumica  ne biseda private te gjithe e mburrin ENVERIN,NATYRISHT NUK E MBURRIN PER KRIMET  ,POR PER VETITE E TJERA PATRIOTIKE SI DHE PER LUFTEN POLITIKE QE BENTE PRO KOSOVES .Ndaj mos e thuaj ate fjale dhe shume keq qe u shprehe ashtu,ata jane vellezerit tane,Sa per keta qe thone Kosoven e shiti Enveri mos ua ver veshin se keta jane injorante dhe nuk enjohin Historine fare,bejne propagande budallai,Enveri ne 1944 megjithese ishte ne pozicion shume te veshtire prap ne tratativat personale me Titon e kerkonte kosoven (  dhe studiuesit amerikane thone qe Enveri u tregua shume inteligjent  kunder titos e shfrytezoi ate ne arene nderkombetare per te miren eshqiperise si dhe i mori kredi falas per te ndryshuar gjendjen e mjeruar dhe skandaloze te vendit ne ato vite dramatike per Shqiperine dhe pastaj i vuri brylin,por ai s'mund ta kerkonte hapur pasi greket po kerkonon jugun e Shqiperise dhe kishin bere per vete Evropen dhe Ameriken  qe jugu i Shqiperise ti jepej Greqise,ndaj dhe Enveri nuk shprehej per kosoven hapur .Dhe nga presioni grek Shqiperia u pranua ne OKB me vonese ,sepse ata  me propagande ikishin mbushur mendjen botes se ne nuk kishim lufutuar kunder gjermaneve si dhe ne ato vite te veshtira Enveri perballoi edhe nje konflikt te armatosur ndaj greqise,biles pothuaj epushtoi Janinen por i terhoqi truptat etij vet sepse e dinte qe pas grekut gjendej Anglia dhe te tjere,por ama ja dha nje mesim te mire,.Me nje fjale ENVERI ne politike ishte i pakrahasushem dhe populli si ne KOSOVE EDHE NE SHQIPERI E KA DASHUR DHE E DO sic del nga sondazhet qe jane bere tani se fundi ne Shqiperi dhe Kosove,keta qe jane kundra jane shume pak dhe jane dhe qesharake nga menyra se si arsyetojne kunder tij.pa enjohur aspak gjendjen e politikes se jashtme te cilen duhejt te perballonte Shqiperia atehere.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2007 15:14
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

raimond mbase jan vllezrut tuaj.. dmth te juve ne pergjithesi.. po te mite sjane... un ne sa kam hasur, sme ka dal ndonje kosovar i mire...

p.s gjyshi im ka luftuar me brigaden e V-ste.. dhe ka luftuar dhe ne jugosllavi... dhe e ka plagosur nje kosovar qe luftonte lrah nazistve.

shendet e te mira. historia eshte ajo qe ka hedhur keni, e jo ajo qe


p.s: perendia thot nuk jepen burimet se nga jan mare keto perralla me mbret. un jam nga familje deshmoresh.. si nga plaka dhe nga plaku.. nga plaku kam 9 deshmore te rente ne lufte, dhe nga plaka kam 3.. dhe ato qe ka shkruajtur keni.. shumicen mi ka then gjyshja.. po dhe te tjer te moshuar qe kan qen partizane( dmth nga fisi).

p.s dhe tjeter.. keta ja fusin kot... sepse ata qe luftuan luftuan per lirine e atdheut e jo per enver... gjyshin ne 55-sen e zhveshen nga detyra dhe e burgosen , vllait te gjyshit, i hoqen te drejten e shkolles, dhe i kthyen ne fshat. e shum e shum gjera te tjera qe kan ndodhur per shkak te atyre gjerave. po kjo nuk me le mua qe un te hedh poshte luften partizane per lirin e kombit. po kete edukate kane, e ate shkruajn.
un sjam komunist e skam pas ndonje nga familja komunist, por per cfare beri enveri, i beri dhe ishte vertet burr.


keta spo i japin drita popullit ne 2007ten, kurse ai beri elektrifikimin e gjith shqiperise, keta po e len popullin pa uje, ky ai the kenetat e mocalet u ktheu ne toka buke... e shum gjera e gjera te tjera.. .

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2007 17:19
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha Vlonjati99Tave
raimond mbase jan vllezrut tuaj.. dmth te juve ne pergjithesi.. po te mite sjane... un ne sa kam hasur, sme ka dal ndonje kosovar i mire...

p.s gjyshi im ka luftuar me brigaden e V-ste.. dhe ka luftuar dhe ne jugosllavi... dhe e ka plagosur nje kosovar qe luftonte lrah nazistve.

shendet e te mira. historia eshte ajo qe ka hedhur keni, e jo ajo qe


p.s: perendia thot nuk jepen burimet se nga jan mare keto perralla me mbret. un jam nga familje deshmoresh.. si nga plaka dhe nga plaku.. nga plaku kam 9 deshmore te rente ne lufte, dhe nga plaka kam 3.. dhe ato qe ka shkruajtur keni.. shumicen mi ka then gjyshja.. po dhe te tjer te moshuar qe kan qen partizane( dmth nga fisi).

p.s dhe tjeter.. keta ja fusin kot... sepse ata qe luftuan luftuan per lirine e atdheut e jo per enver... gjyshin ne 55-sen e zhveshen nga detyra dhe e burgosen , vllait te gjyshit, i hoqen te drejten e shkolles, dhe i kthyen ne fshat. e shum e shum gjera te tjera qe kan ndodhur per shkak te atyre gjerave. po kjo nuk me le mua qe un te hedh poshte luften partizane per lirin e kombit. po kete edukate kane, e ate shkruajn.
un sjam komunist e skam pas ndonje nga familja komunist, por per cfare beri enveri, i beri dhe ishte vertet burr.


keta spo i japin drita popullit ne 2007ten, kurse ai beri elektrifikimin e gjith shqiperise, keta po e len popullin pa uje, ky ai the kenetat e mocalet u ktheu ne toka buke... e shum gjera e gjera te tjera.. .



degjo. ti nuk duhet te besh pergjithesime per nje popull te tere pse te kane rastisur ty te tille ,Pastaj nuk eshte dhe e moralshme te flitet keshtu dhe as njerezore , ata jane vellezerit tane do apo sdo ti ,edhe une me luften ei kam pas njerezit dhe meqe ti je nga vlora edhe une andej jam ,ne vlore thuhet se gjyshja ime ka ngritur vloren ne lufte ( dfe njihet emri i saj nga te gjithe se ka punuar ne pune me njerezit si drejtuse ne fillim pas clirimit)  por aspak nuk ishte kunder kosoves dhe popullit heroik  e  martir kosovar,ata jane gjaku jone  dhe njerezit tane dhe nuk ngaterrohet populli i tere me disa palaco ketu ne diaspore ,dhe sa per kuriozitet une nuk kam gjetur ndonje shqiptar shqiperie qe te jete njeri i mire ketu ne emigracion,por te gjithe pa perjashtim shume te ulet ,te ligj te felliqur ne cdo aspekt jo vetem qe nuk te ndihmojn por edhe te sabotojn,spiunojn e te tjera.Por pse gjithe populli shqiptar i tille eshte?Jo,keshtu edhe kosovaret,Sa per ato qe tha Keni,ato jane plotesisht te verteta por ato ama hapur i pranon vetem qeverisja dhe populli Kosoves se ne Shqiperi edhe ata qe jane te majte nuk ndihen te thone hapur qe ajo esht e verteta .Nejse ti ke mendimin tend per kosoven dhe une nuk marr mundimin te ta ndryshoj por meqe jemi te dy nga vlora do te thosha se populli i vlores eshte i gjithi (si te najte edhe te djathte ) me ndjenja VELLAZERORE PER POPULLIN EKOSOVES CKA E TREGOI EDHE NE 1999 kur gjith vlora u i mori ksosvaret ne shpite e tyre pa asnje dallim apo medyshje.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2007 19:06
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pali
mėsimdhėnės

Regjistruar: 26/02/2007
Vendbanimi: Zvicėr Vevey
Mesazhe: 47

Citim:
Po citoj ato që tha Perendia
Mua gjithnjë më është dukur sikur Dardania u shit nga pseudo-shqiptarët (PKSh [sllavët], me Enverin në krye), por kur pashë dokumentat u mbusha me shpërthim (në ato momente), dhe thjesht doja t'u përgjigjesha disa temave të hapura (në këtë forum) mbi çështjen e Kosovës (Dardanisë) dhe pseudo-atdhetarizmin e Enverit.

Një tjetër gjë që më ka bërë përshtypje është:

Pse Enveri dhe PKSh-ja lanë së përmenduri paraardhësit tanë (Leka i Madh, Pirro, etj...), kur që nga Skënderbeu, Ali Pasha, rilindasit, etj... deri tek shkollat fillore në kohën e Zogut, e quanin vehten pasardhës të këtyre heronjve të lashtësisë?

Dhe më duket që shiti jo vetëm Kosovën, por gjithë shqiptarët (kudo që ndodhen), që jetën e vet të fëlliqur ta jetonte si "perëndi".
Dhe pasojat (e asaj jete "hyjnore") i vuajmë gjithë shqiptarët (kush gomar, e kush kërbaç).


Më la përshtypje ky konstatimi juaj i cili më duket shumë mediokre dhe ku shihet vetëm mlefi që keni kundër atij regjimi. Nuk dua këtu që të them se kush e "shiti" Kosovën apo çështjen shqiptare në përgjithësi por dua të iu rikujtoj se Kosova dhe as shqipërija e as cilido vend tjetër shqiptar as nuk është shitur e as do të shitet po do të ngeli gjithëmonë shqiptar përderisa shquptarët të punojnë me vizione të qarta në egzistencën e tyre të tërsishme. Sa i përket asaj se sa ka qenë i dëmshëm sundimi komunist ajo mbetet për tu shqyrtuar. Në Kosovë pas luftës së katërdhjetë e pestës me ndihmën e aradhave partizane shqiptare kosovare u çarmatosën njësitë luftarake të cilat ishin kundër regjimit komunist jugosllav. Pra shkurt Fadil Hoxha me shokët e vet, pasi që " biseduan" me njësitë e Shaban Polluzhës me shokë u vendos që të dorëzohen armët dhe të pranojnë regjimin e ri komunist jugosllav.Pas kësaj pasojnë pabesitë e ushtrisë jugosllave ku kemi deportimin e mijëra shqiptarëve drejt Tivarit e më larg ku në Tivar ndodh edhe ngjarja makabre. Tash shtrohet pytja se çfarë ishte dashur tani e tutja të bënte Shteti shqiptar që Kosova ti kthehet shqipërisë ? Së pari për ta ndimuar Kosovën në atë kohë të çlirohet është dashur që të ketë së paku një rezistencë, e kjo siç thash më lartë u shua nga ushtrija jugosllave në bashkpunim me aradhat partizane kosovare me në krye Fadil Hoxhën dhe të tjerët.
Mua më duket se e njëjta gjë po vazhdon sot edhe pa Enver Hoxhën.

__________________
Dėboje urrejtjen sikur barėrat e kėqija, qė tė lėsh vend tė lulėzojnė lulet e harmonisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2007 12:19
Pali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pali Shto Pali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pali
mėsimdhėnės

Regjistruar: 26/02/2007
Vendbanimi: Zvicėr Vevey
Mesazhe: 47

Citim:
Po citoj ato që tha Perendia
Mua gjithnjë më është dukur sikur Dardania u shit nga pseudo-shqiptarët (PKSh [sllavët], me Enverin në krye), por kur pashë dokumentat u mbusha me shpërthim (në ato momente), dhe thjesht doja t'u përgjigjesha disa temave të hapura (në këtë forum) mbi çështjen e Kosovës (Dardanisë) dhe pseudo-atdhetarizmin e Enverit.

Një tjetër gjë që më ka bërë përshtypje është:

Pse Enveri dhe PKSh-ja lanë së përmenduri paraardhësit tanë (Leka i Madh, Pirro, etj...), kur që nga Skënderbeu, Ali Pasha, rilindasit, etj... deri tek shkollat fillore në kohën e Zogut, e quanin vehten pasardhës të këtyre heronjve të lashtësisë?

Dhe më duket që shiti jo vetëm Kosovën, por gjithë shqiptarët (kudo që ndodhen), që jetën e vet të fëlliqur ta jetonte si "perëndi".
Dhe pasojat (e asaj jete "hyjnore") i vuajmë gjithë shqiptarët (kush gomar, e kush kërbaç).


Më la përshtypje ky konstatimi juaj i cili më duket shumë mediokre dhe ku shihet vetëm mlefi që keni kundër atij regjimi. Nuk dua këtu që të them se kush e "shiti" Kosovën apo çështjen shqiptare në përgjithësi por dua të iu rikujtoj se Kosova dhe as shqipërija e as cilido vend tjetër shqiptar as nuk është shitur e as do të shitet po do të ngeli gjithëmonë shqiptar përderisa shquptarët të punojnë me vizione të qarta në egzistencën e tyre të tërsishme. Sa i përket asaj se sa ka qenë i dëmshëm sundimi komunist ajo mbetet për tu shqyrtuar. Në Kosovë pas luftës së katërdhjetë e pestës me ndihmën e aradhave partizane shqiptare kosovare u çarmatosën njësitë luftarake të cilat ishin kundër regjimit komunist jugosllav. Pra shkurt Fadil Hoxha me shokët e vet, pasi që " biseduan" me njësitë e Shaban Polluzhës me shokë u vendos që të dorëzohen armët dhe të pranojnë regjimin e ri komunist jugosllav.Pas kësaj pasojnë pabesitë e ushtrisë jugosllave ku kemi deportimin e mijëra shqiptarëve drejt Tivarit e më larg ku në Tivar ndodh edhe ngjarja makabre. Tash shtrohet pytja se çfarë ishte dashur tani e tutja të bënte Shteti shqiptar që Kosova ti kthehet shqipërisë ? Së pari për ta ndimuar Kosovën në atë kohë të çlirohet është dashur që të ketë së paku një rezistencë, e kjo siç thash më lartë u shua nga ushtrija jugosllave në bashkpunim me aradhat partizane kosovare me në krye Fadil Hoxhën dhe të tjerët.
Mua më duket se e njëjta gjë po vazhdon sot edhe pa E

__________________
Dėboje urrejtjen sikur barėrat e kėqija, qė tė lėsh vend tė lulėzojnė lulet e harmonisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2007 12:19
Pali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pali Shto Pali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Pali ate ka rene rasti te bisedosh me ndonje partizan te thjesht,apo kaomandant partizan te Brig V apo te VI te UNCL?Mua me ka rene rasti te flase per rrugen dhe luften e dy divizioneve tona qe cliruan Kosoven me dy te till.Njeri prej tyre ishte vellai i nenes time(daja im) dhe tjetri burri i halles sime komandant partizan i pranuar komunist gjate luftes ne Kosove,per trimerine dhe guximin e treguar duke mbrojtur skuadren e tij nga asgjesimi.Por keto nuk kane rendesi,kryesorja eshte se ata me kane treguar te kunderten e asj qe thua ti.Pa ardhur divizionet nga Shqiperia kosovaret nuk kishin hedhur asnje pushke kunder gjermaneve.U be politike dhe ju mbush mendja djemve kosovare qe edhe ata te rrembenin armet,sepse atyre ju premtua se mbas lufte Kosova do te bashkohej me token meme.Ata nuk besonin,por me ne fund u bashkuan me thirrjen qe ju bene vellezerit nga Shqiperia.Kur Kosova u clirua,kosovaret ju thane djemve te ardhur nga Shqiperia:''Mos u largoni se shkijet do te na vrasin sapo ju te lini Kosoven''.Mos u merzisni ju thane komisaret ne tani e tutje do te jemi vellezer edhe me serbet''.Me lot ne sy ata ndaheshin nga ne sepse ndiheshin te tradhetuar e te lene ne dore te armiqeve.Enver Hoxha ne ate kohe vepronte simbas urdherave te Titos me Tempot e Mugoshet qe ishin ata qe i merrnin vendimet ne Shtabin e Pergjithshem te UNCLSH.F Noxha e te tjere nuk kishin cte benin sepse urdhezimet nga vellezerit e Shqiperise ish qe t'ua dorezonin armet Armates serbe.Mendoj se F Hoxha nuk ka qene fajtor,ai ka qene i mashtruar nga udhezimet qe vinin nga E Hoxha qe ishte nje vegel e serbeve.Prandaj ikja e ushtrise partizane nga Kosova i shkaktoi Kosoves nje lume gjaku te madh.Mijra e mijra djem u masakruan nga fashistet serb,sic ishte rasti i Tivarit etj gjer me 1999.Prandaj njeriu kryesor qe mban pergjegjesi per ate tradheti eshte E Hoxha i cili i lejonte shkijet te fusnin hundet ne vendimet qe merrte Shtabi i Pergjithshem.Po ju kujtoj se ne Mukje me insistimin e te djathteve ata u lane jashte dere si qener.Ata kembengulen per tu futur ne sallen e mbledhjes por nuk u lejuan,megjithate nekundershtim me deshiren e delegateve ata rrinin me force ne shkallet e godines ku behej mbledhja.Jugosllavet duke e pare  rrezikun e bashkimit te shqiptareve,e binden ate ******hate qe te prishte marrveshjen e Mukjes.Keshtu pra duke i mbajtur te percare shqiptaret ata bene te mundur qe me servilin e tyre ta mbanin te pushtuar Kosoven.Perralla me mbret tregojne shume njerez tani,por kosovaret nuk kane ngritur pushke karshi partizaneve shqiptare.Ka ndonje partizan te gjalle akoma te atyre brigatave dhe kush mund te kontaktoje me ta do t'ju bind se nuk ka patur nje djale Kosove te vihet kunder tyre.Une vete jam plotesisht i bindur,sepse kosovaret nuk kane luftuar kurre perkrah sebeve,por perkrahe dy divizioneve te jugut qe shkuan atje dhe i griu tifua e morrit te kuq e te ftohtit.Perendia ka te drejte.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2007 13:02
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pali
mėsimdhėnės

Regjistruar: 26/02/2007
Vendbanimi: Zvicėr Vevey
Mesazhe: 47

Vazhdim prej mė lartė

Po sot, shtrohet pytja, kush i pengon gjithë këta "patriota" që ka kombi ynë që ta bëjnë bashkimin shqiptarë. Pa shikoni njëherë në Kosovë se çfarë po ndodhë. Për hatër të asaj që t'iu dhurojnë një pavarësi, sepse ata bashkë me ne nuk e fituan vet dot, duan të japin çdo gjë që është shqiptare: gjuhën, flamurin, kombin, po besa edhe gjysmën e Kosovës. Serbija u mundua me shekuj që shqiptarët e kosovës të mos quheshin shqiptar, që mos të pranohet gjuha i njësuar shqipe që mos të kenë të njëjtin flamur, dhe më në fund mbi të gjitha nuk ia arriti kësaj. Po sot vetë shqiptarët duan ta bëjnë këtë, se kishe Evropa dhe perëndimi nuk na jep pavarësinë pa i ndërruar këto simbole. Migjen Kelmendi pe leh ditë e natë tue iu thënë të rinjëve shqiptarë nga kosova se gjuha e juaj është dialekti i Kosovës, se ashtu siç i flisni ju është drejt dhe se ashtu duhet edhe të shkruhet. E sot as rezulltati i kësaj nuk mungon: pa shikoni të rinjtë nga kosova se si e shkruajnë gjihën shqipe sidomos në internet, po edhe në të folur.Po tani shtrohet pytja: nëse bëhen të gjitha këto ndryshime te populli shqiptarë i Kosovës, atëherë a thua aq lehtë do të harrohet gjaku i atyre që luftuan për këtë komb , për këtë gjuhë, dhe për këto simbole.
Pa më thuani a po shitet a jo Kosova, Kombi, Flamuri Gjuha?

__________________
Dėboje urrejtjen sikur barėrat e kėqija, qė tė lėsh vend tė lulėzojnė lulet e harmonisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2007 13:14
Pali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pali Shto Pali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pali
mėsimdhėnės

Regjistruar: 26/02/2007
Vendbanimi: Zvicėr Vevey
Mesazhe: 47

[QUOTE]Po citoj ato që tha IQVLORA
[B]Pali ate ka rene rasti te bisedosh me ndonje partizan te thjesht,apo kaomandant partizan te Brig V apo te VI te UNCL?Mua me ka rene rasti te flase per rrugen dhe luften e dy divizioneve tona qe cliruan Kosoven me dy te till.Njeri prej tyre ishte vellai i nenes time(daja im) dhe tjetri burri i halles sime komandant partizan i pranuar komunist gjate luftes ne Kosove,per trimerine dhe guximin e treguar duke mbrojtur skuadren e tij nga asgjesimi.Por keto nuk kane rendesi,kryesorja eshte se ata me kane treguar te kunderten e asj qe thua ti.Pa ardhur divizionet nga Shqiperia kosovaret nuk kishin hedhur asnje pushke kunder gjermaneve.U be politike dhe ju mbush mendja djemve kosovare qe edhe ata te rrembenin armet,sepse atyre ju premtua se mbas lufte Kosova do te bashkohej me token meme.Ata nuk besonin,por me ne fund u bashkuan me thirrjen qe ju bene vellezerit nga Shqiperia.Kur Kosova u clirua,kosovaret ju thane djemve te ardhur nga Shqiperia:''Mos u largoni se shkijet do te na vrasin sapo ju te lini Kosoven''.Mos u merzisni ju thane komisaret ne tani e tutje do te jemi vellezer edhe me serbet''.Me lot ne sy ata ndaheshin nga ne sepse ndiheshin te tradhetuar e te lene ne dore te armiqeve.Enver Hoxha ne ate kohe vepronte simbas urdherave te Titos me Tempot e Mugoshet qe ishin ata qe i merrnin vendimet ne Shtabin e Pergjithshem te UNCLSH.F Noxha e te tjere nuk kishin cte benin sepse urdhezimet nga vellezerit e Shqiperise ish qe t'ua dorezonin armet Armates serbe.Mendoj se F Hoxha nuk ka qene fajtor,ai ka qene i mashtruar nga udhezimet qe vinin nga E Hoxha qe ishte nje vegel e serbeve.Prandaj ikja e ushtrise partizane nga Kosova i shkaktoi Kosoves nje lume gjaku te madh.Mijra e mijra djem u masakruan nga fashistet serb,sic ishte rasti i Tivarit etj gjer me 1999.Prandaj njeriu kryesor qe mban pergjegjesi per ate tradheti eshte E Hoxha i cili i lejonte shkijet te fusnin hundet ne vendimet qe merrte Shtabi i Pergjithshem.Po ju kujtoj se ne Mukje me insistimin e te djathteve ata u lane jashte dere si qener.




Asgjë nuk thash se Enver Hoxha nuk është bashkfajtorë për çështjen e Kosovës. Po ju vet po bini në kundërshtim ndaj pohimeve tuaja se Fadil Hoxha nuk qenka fajtorë. Po shtrohet pytja po ku ishte ky Fadil Hoxha kur populli shqiptarë i kosovës iu thonte pjesëtarëve të divizioneve që erdhën nga shqipërija "se kur të shkoni ju do të na vrasin shkijet". Po pasi paska "gabuar" sipas jush kur nënshkroi ato dokumente, po pastaj ai ndejti gjerë në vdekje besnik i përhershëm i regjimit jugosllav. Për asgjë nuk u pendua, madje ishte krenar që i ka shërbyer atij regjimi.Se sikur të ishte penduar apo manipuluar atëherë ai do të largohej nga ajo rrugë dhe do të distancohej. Ai këtë se bëri.

__________________
Dėboje urrejtjen sikur barėrat e kėqija, qė tė lėsh vend tė lulėzojnė lulet e harmonisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2007 13:36
Pali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pali Shto Pali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Historia e Shqipėrisė dhe Shqipėtrėve mbas luftės sė dytė botėrore > Kosova dhe Enveri

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.