Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Hapesira Letrare - Kendi i miqeve Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
roke
me AC MILAN ne zemer

Regjistruar: 19/07/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 2397

[QUOTE]Po citoj ato që tha iliriusa
[B]

.

Ndersa sipas studimeve te mia personale mund ta vertetoj me fakte te forta se faktikisht ne cdo liber ka nje ndarje ne pergjithesi fare te qarte te personazheve pozitiv nga ata negativ. Pozicioni i tyre negativ apo pozitiv vendoset ne baze te lidhjes se tyre te drejteperdrejte ose te ndersjellet me PERSONAZHIN ose personazhet kryesor.
nuk i di studimet e tua personale.Por di qe ti po ngaterron permbajtjen e librit me analizen e personazheve,psikologjine e tyre nje e nga nje.
Nqs do ne edhe mund ta diskutojme mendimin tend me mendimin tim.
pershendetje :

__________________
respekte

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2008 20:50
roke nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė roke Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me roke (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: roke Shto roke nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto roke nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Ndarja e personazheve ne negative dhe pozitive eshte nje menyre te menduari qe i pershtatet nje psikologjie te caktuar. Askush nuk te pengon, ne asnje shkolle, qe te perdoresh edhe kete menyre klasifikimi e cila edhe pse duket pak skolareske ka te mirat e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 02:42
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Citim:
Po citoj ato që tha roke



nuk i di studimet e tua personale.Por di qe ti po ngaterron permbajtjen e librit me analizen e personazheve,psikologjine e tyre nje e nga nje.
Nqs do ne edhe mund ta diskutojme mendimin tend me mendimin tim.
pershendetje :




Se pari: Cfare deshiroja une, ishte te komentoja rreth nje libri qe lexova, s'kam aspak deshire te diskutoj.
Une nuk po ngaterroj asgje faktikisht. Sepse tema eshte "Hapesira e lire" edhe une mund te flas rreth gjitheckaje qe perben librin. Edhe te them te drejten nuk e kuptoj se si mund te flasesh per permbajtjen e nje libri pa permendur personazhet e tij, qe jane thelbi i gjithe librit.

Se dyti:
Citim:
[i]Po citoj ato qe tha roke
...pasi te pakten ashtu sic e kemi mesuar ne ne universitet,ne analizen e personazheve nuk mund te besh nje ndarje te tyre ne pozitive ose negative,pavaresisht permbajtjes se librit
Njehere po ngaterroj analizen e personazheve, pastaj analizen e permbajtjes se librit me ate te personazheve. Roke, une thjesht po shprehja mbresat e mija rreth nje libri per te cilin ndoshta shume veta kane degjuar por s'e kane lexuar ende. Leksionet e universitetit nuk kane rendesi sepse askush nuk mund ti tregoj dikujt tjeteri se si te pershkruaj permbajtjen apo personazhet e nje libri, aty qendron origjinaliteti i pershkrimit. Si edhe vete autori e pershkruan gjithecka nepermjet syve te tij, edhe lexuesi e pershkruan edhe e kupton nepermjet syve te tij edhe llogjikes, arsyes edhe eksperiences se vet. Me duket se ty te ka marr malli per te bere analiza letersi. Je me fat, sepse je ne forumin e duhur edhe ka mjaft antare ne kete forum qe jam e bindur jane mese te gatshem te te kenaqin deshiren per diskutim letrar. Ndaj te uroj diskutim te kendshem edhe shpresoj mos te te leri memoria ne balte...
Bye!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 03:03
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Tek "saga e forsajtve" une kurre nuk isha ne gjendje te ndaja personazhet pozitive nga ata negative dhe besoj se edhe vete autori as nuk ka patur ndermend te beje kete diferencim ne pershkrimin e personazheve.

Te njejten gje do te thoja edhe per personazhet e Balzakut apo te dikujt tjeter...

Shkrimtaret dhe poetet jane njerez qe me horizontin e tyre nuk arrijne te ndajne qarte negativen nga pozitivja. Artistet dhe shkrimtaret gjithmojne justifikojne veprimet e ashtuquajtura negative prej njerezve me horizont te ngushte.

Ata thjesht pershkuajne karakteret dhe lexuesi simbas perceptimit te tij dhe horizontit qe ka per jeten ben ndarjen e atyre negative dhe pozitive.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 03:03
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
Tek "saga e forsajtve" une kurre nuk isha ne gjendje te ndaja personazhet pozitive nga ata negative dhe besoj se edhe vete autori as nuk ka patur ndermend te beje kete diferencim ne pershkrimin e personazheve.

Te njejten gje do te thoja edhe per personazhet e Balzakut apo te dikujt tjeter...

Shkrimtaret dhe poetet jane njerez qe me horizontin e tyre nuk arrijne te ndajne qarte negativen nga pozitivja. Artistet dhe shkrimtaret gjithmojne justifikojne veprimet e ashtuquajtura negative prej njerezve me horizont te ngushte.

Ata thjesht pershkuajne karakteret dhe lexuesi simbas perceptimit te tij dhe horizontit qe ka per jeten ben ndarjen e atyre negative dhe pozitive.



Pershendetje Kotka!

Te them te drejten do te kundershtoj pakeza opinionin tend sepse mendoj se eshte ndryshe. Ka mjafte shkrimtar (edhe per mendimin tim keta jane nga ata me penen me te forte) qe e pershkruajne historin edhe personazhet ne menyre te tille qe eshte e veshtire te kuptosh cili ka rol pozitiv edhe negativ ne histori, por edhe pse ndarja mund te jete e mjegulluar, gjithesesi eshte e qarte se cilin personazh autori faktikisht konsideron te jete negativi. Nuk do te thote detyrimisht qe autori e gjykon personazhin e tij, e ne shume raste kjo eshte e vertete, ai thjesht e studion edhe e zberthen ne cdo brinje personazhin, por asnjehere s'e gjykon.
Por ne shumicen e librave eshte ndare fare qarte se kush eshte personazhi pozitiv e kush negativ. Kjo ndarje eshte fare e hapur ne perrallat per femije, por edhe historit per te ritur jo rralle here i shpetojne ketij aspekti. Tek "Memories of a Geisha" ishte fare e qarte se cili personazh ishte negativ ne lidhje me Sayurin. Gjithesesi, personazhet ne pergjithesi sillen ne histori per te te mesuar seicili prej tyre dicka tjeter qe te zgjeron me teper horizontin e te ben me te hapur ndaj gabimeve te te tjereve edhe me te kuptueshem.
Nejse. Ke lexuar ndonje gje interesante se fundmi?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 03:13
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
roke
me AC MILAN ne zemer

Regjistruar: 19/07/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 2397

meritoj nje FALEMINDERIT NGA ANA E DREJTUESVE TE FORUMIT SEPSE RIKTHEVA ILIRUSEN,shpirtin letrar te ketij forumi,neper diskutimet dhe debatet mbi letersine.

__________________
respekte

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 08:07
roke nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė roke Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me roke (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: roke Shto roke nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto roke nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha roke
meritoj nje FALEMINDERIT NGA ANA E DREJTUESVE TE FORUMIT SEPSE RIKTHEVA ILIRUSEN,shpirtin letrar te ketij forumi,neper diskutimet dhe debatet mbi letersine.


iliriusa-n nuk na e solle ti por ishte midis nesh

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 14:00
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dido°
sempre triste

Regjistruar: 10/04/2003
Vendbanimi: Aty ku kam humbur endrrat
Mesazhe: 55

ciao ilirusa. e kemi bere me fjale gje qe jemi kthyer ne forum ne te njejten kohe.
e sempre un piacere

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 20:46
Dido° nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dido° Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dido° (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dido° Shto Dido° nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dido° nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


iliriusa-n nuk na e solle ti por ishte midis nesh



Kotka, te pershendes me :


FJALET E QERIRIT (NAIM FRASHERI)

Fjalet e Qiririt

Në mes tuaj kam qëndruar
E jam duke përvëluar,
Që t'u ap pakëzë dritë,
Natënë t'ua bënj ditë.


Do të tretem, të kullohem,
Të digjem, të përvëlohem,
Që t'u ndrinj mir' e të shihni,
Njëri-tjatërin të njihni.


Për ju do të rri të tretem,
Asnjë çikë të mos mbetem,
Të digjem e të qanj me lot,
Se dëshirën s'e duronj dot.


Unë zjarrit nuk i druhem
Dhe kurrë s'dua të shuhem,
Po të digjem me dëshirë,
Sa të munt t'u ndrinj më mirë.


Kur më shihni se jam tretur,
Mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall' e jam ndë jetë
jam në dritët të vërtetë,


Unë jam në shpirtin tuaj,
Mos më kini për të huaj,
M'është falurë durimi,
Andaj po digjem si trimi,


Se ma k'ënda t'u bënj mirë,
Të mos mbeti n'errësirë.
Jakëni rreth meje rrini,
Flisni, qeshni, hani, pini,


Në shpirt kam dashurinë,
Pa digjem për njerëzinë,
Lemëni të përvëlohem,
nukë dua më të ftohem,


Dua ta djek trupn' e kretë
Për atë zotn' e vërtetë.
Me zjarr ta djek mushkërinë
E të tretem për njerinë,


Bashkë me gëzimt të tija
të vete te perëndia.
Unë dua njerëzinë,
Mirësin' e urtësinë.


Në bëhi shokë me mua,
Në më doni si u dua,
Njëri-tjetërin në doni,
Të paudhë mos punoni.


O zëmëra fluturake,
Qasju pakë kësaj flake!
Mase krahët t'i përvëlon,
Po dhe shpirtin ta shënjtëron.


Unë duke përvëluar,
Njerëzit i kam ndrituar.
Kam qënë mik me njerinë,
Andaj i di e më dinë.


Gjithë tuajt' i kam parë,
Mëm' e at' e fis e farë,
Si tani gjithë i kam ndër mënt,
Që rrininë më këtë vënt.


Edhe sot nër ju ata shoh,
Se shpirtin e tyre ua njoh,
Dhe unë si ju jam ndruar
E jam përzjer' e ndryshuar,


Pa jam bërë shumë herë
Zjar e uj' e balt' e erë.
Jam një shkëndijë pej qielli
dhe një drudhëzë pej dielli.


Edhe ndër qiej fluturonj,
Edhe brënda në det qëndronj,
Shumë herë fle në baltë,
Diku ndodhem dhe në mjaltë


Bënem qëngj e kec i pirë,
Lul' e bar e gjeth i mbirë.
Dua shumë fjalë t'u them,
Po trëmbem mos i bënj ujem.
E ku shkruhenë në kartë
Fjalët' e gjuhësë zjarrtë?

Fjalet e Qiririt

Në mes tuaj kam qëndruar
E jam duke përvëluar,
Që t'u ap pakëzë dritë,
Natënë t'ua bënj ditë.


Do të tretem, të kullohem,
Të digjem, të përvëlohem,
Që t'u ndrinj mir' e të shihni,
Njëri-tjatërin të njihni.


Për ju do të rri të tretem,
Asnjë çikë të mos mbetem,
Të digjem e të qanj me lot,
Se dëshirën s'e duronj dot.


Unë zjarrit nuk i druhem
Dhe kurrë s'dua të shuhem,
Po të digjem me dëshirë,
Sa të munt t'u ndrinj më mirë.


Kur më shihni se jam tretur,
Mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall' e jam ndë jetë
jam në dritët të vërtetë,


Unë jam në shpirtin tuaj,
Mos më kini për të huaj,
M'është falurë durimi,
Andaj po digjem si trimi,


Se ma k'ënda t'u bënj mirë,
Të mos mbeti n'errësirë.
Jakëni rreth meje rrini,
Flisni, qeshni, hani, pini,


Në shpirt kam dashurinë,
Pa digjem për njerëzinë,
Lemëni të përvëlohem,
nukë dua më të ftohem,


Dua ta djek trupn' e kretë
Për atë zotn' e vërtetë.
Me zjarr ta djek mushkërinë
E të tretem për njerinë,


Bashkë me gëzimt të tija
të vete te perëndia.
Unë dua njerëzinë,
Mirësin' e urtësinë.


Në bëhi shokë me mua,
Në më doni si u dua,
Njëri-tjetërin në doni,
Të paudhë mos punoni.


O zëmëra fluturake,
Qasju pakë kësaj flake!
Mase krahët t'i përvëlon,
Po dhe shpirtin ta shënjtëron.


Unë duke përvëluar,
Njerëzit i kam ndrituar.
Kam qënë mik me njerinë,
Andaj i di e më dinë.


Gjithë tuajt' i kam parë,
Mëm' e at' e fis e farë,
Si tani gjithë i kam ndër mënt,
Që rrininë më këtë vënt.


Edhe sot nër ju ata shoh,
Se shpirtin e tyre ua njoh,
Dhe unë si ju jam ndruar
E jam përzjer' e ndryshuar,


Pa jam bërë shumë herë
Zjar e uj' e balt' e erë.
Jam një shkëndijë pej qielli
dhe një drudhëzë pej dielli.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 20:53
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Citim:
Po citoj ato që tha Dido°
ciao ilirusa. e kemi bere me fjale gje qe jemi kthyer ne forum ne te njejten kohe.
e sempre un piacere




Une as kam ikur as jam kthyher...

Gjithesesi kenaqesia eshte e imja.

Lexim te kendshem njerez.... ah, edhe mos harroni te buzeqeshni!

Ciao!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2008 20:55
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Hapesira Letrare - Kendi i miqeve

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.