Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Si mendoni , a ja vlen me te emigrosh jashte Shqiperise apo jo ?
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
aleksa
Anetar i ri

Regjistruar: 26/08/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 2

Question

Si mendoni , a ja vlen me te emigrosh jashte Shqiperise apo jo ?

Ok , une jam nje anetare e re e forumit dhe dua te paraqes tek ju nje teme qe mua me shqeteson aktualisht. A ja vlen me te emigrosh jashte vendit tend apo jo? Une aktualisht ndodhem ne Kanada dhe kam 1 vit e gjysem ketu. E kam te qarte qe ata qe kane vite ne emigracion do te me kundershtojne , por une them qe keto vite ne emigracion kudo qofshin jane vite te humbura .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2006 03:38
aleksa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė aleksa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me aleksa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: aleksa Shto aleksa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto aleksa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

pershendetje aleksa dhe mire se erdhe ne forum

Nese ja vlen apo jo te emigrosh jashte shtetit varet komplet nga rrethanat personale dhe ambicjet tuaja per jeten. Nese ambicjet tuaja jane te asaj natyre qe fare mire mund te permbushen ne Shqiperi, atehere nuk ja vlen te emigrosh sepse jeta e emigrantit ka shume veshtiresi. Nese ambicjet tuaja nuk permbushen dot ne vendin tend atehere e vetmja zgjidhje logjike eshte te shkosh ne nje vend tjeter ku mund te realizosh ate qe enderron.
Gjithcka ne jete vjen me nje cmim (thojne ktej nga une, everything in life comes with a price), dhe kjo i perket fare mire edhe emigracionit. Te kesh nje jete me te mire, nje karriere me te pasur, nje siguri me te madhe per te ardhmen dhe per femijet e tu vjen me cmimin e te qenurit ( a eshte fjale e rregullt kjo se me ngjan pak qesharake?) larg familjes, te afermive dhe shoqerise qe do. Ti qendrosh atyre afer, vjen me cmimin e humbjes te disa mundesive te tjera qe nuk te ofrohen atje.

Zgjedhja gjithmone te mbetet ty...


Di te them qe per rrethanat e mija dhe ambicjet e mija emigracioni ka qene gjeja me e mire qe prinderit e mi kane bere per mua dhe ja vlen minuset qe mund te kete. Megjithate kjo nuk eshte e vertete per c'do person.

Nese vertet enderron per me shume ne jete, shpresoj te mesohesh me vendin ku je dhe te te vleje emigracioni/sakrifica qe ben.


ps. temen e ke hapur ne vendin e gabuar tek bota e librit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2006 04:34
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amici di Nessuno
Kompetent

Regjistruar: 12/01/2004
Vendbanimi: Afganistan
Mesazhe: 1613

Pa bere ushtrine 3 vjet nuk mund te nxjerresh konkluzione nese ia vlen emigracioni apo jo.

__________________
LA MIA JUVENTUS E' MORTA IL 14 MAGGIO 2006
MA IL MIO SANGUE SARA' SEMPRE BIANCONERO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Gusht 2006 01:57
Amici di Nessuno nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amici di Nessuno Vizito faqen personale tė Amici di Nessuno't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amici di Nessuno Shto Amici di Nessuno nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amici di Nessuno nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
darma
Heshtje

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 747

Pikerisht edhe une mendoj si keila nese ja vlen apo jo kjo varet vetem nga individi............
Personalisht do te thoja qe ja vlen per c'do njeri te emigroje njehere ne jeten e tyre larg vendit te tyre dhe larg familjeve te tyre......
Mua mendoj se emigrimi me ka rritur me ka kthyer nga ajo vajza llastuar qe ishte mesuar te kishte gjithshka ne jeten e saj tek nje grua me kemb ne toke qe di ti dali balle jetes dhe mund te kaloj c'do peripeci me koken lart....
(nuk e them kete per tu mburrur ) thjesht mendoj se emigrimi te meson disa gjera qe nuk do mund ti mesoje dot ne vendin tend....
Fitojme shume gjera kur ndodhemi larg prinderve tane dhe nje nga ato eshte qe ti vleresome ATA (dicka qe i mungon ne pergjithesi shqiptareve) jo vetem vlersimi ndaj prndit por ndaj gjithshkaje lekut , jetes , shoqerise, punes, ambjentit e mijra gjera te tjera.....
Personalisht emigrimi me ka vrare por dhe me ka dhuruar jeten qe kam tani gjithshka qe me rrethon sigurisht me mundin tim....por kete force dhe kete siguri e fitova vetem larg popullit tim......
Deri tani fola per sa na rrit emigrimi si njerez por te jemi realiste ne rradhe te pare na rrit financiarisht......nuk do mund te isha kurre kaq e panvarur financiarisht ne shqiperi.....nuk do mund ti kisha arritur kurre keto kapitale nese do te isha ne shqiperi (vetem nese do te isha nje mjek kasap apo nje avokat pashpirt, vetem nese do ti kisha duart e ndyra) kurse emigrimi te shtron oportunitetet , dhe ndoshta nuk e shikon veten nje biljoner e gjysem por te pakten nuk ke frike nga e nesermja.....

Mendoj se emigrimi nuk eshte aspak nje minut i humbur ....nese zgjedhim te jetojme ne nje vend te huaj apo jo ......eshte nje eksperjence e re ......dhe nga eksperjencat njeriu vetem meson

__________________
Pasqyra ku shoh veten
Ndodhi perhere e thyer

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Gusht 2006 16:29
darma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė darma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me darma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: darma Shto darma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto darma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Citim:
Po citoj ato që tha juve
Pa bere ushtrine 3 vjet nuk mund te nxjerresh konkluzione nese ia vlen emigracioni apo jo.


Mbas 16 vjet ushtrime, ja vlen qe c'ke me te, ne rradhe te pare per te qene larg atij mentaliteti te prapambetur te trasheguar tek disa njerez, qe pervec urrejtjes dhe ligesise nuk nxjerrin gje tjeter ne drite.

Jam e lumtur qe kam mall dhe jam larg nga ajo qe kam mall.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Gusht 2006 17:09
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Cdo eksperience ka nje vlere...

E larguar nga vendi tim provova emigracionin ne nje moshe shume te re. U perplasa me rethana te ndryshme me provokuan dhe me kaliten personalitetin tim. Mesova cdo te thote liri dhe pavarsi mesova cdo te thote pergjegjesi, mesova te jem e zonja e vetes. Mesova nje kulture te re qe te jep mundesi, qetesi...me mesoj te kem respekt per tjeterin dhe jo cmire.  Me ndryshoj te jem e etur per njohuri ....Ah emigracioni me ndryshoj te ritem me shpejt.....Pra Te qenit i pavarur, te perballosh cdo problem qe perplasesh edhe nqs pengohesh kthen koken mbrapa dhe thua isha une ajo ose ai. Me ka mesuar vleren e edukimit duke paguar mijra para per te ndjekur ate. Me ka mesuar te jem pjese e disfates por ama te luftoj te mos deshtoj. Me ka mesuar cfare eshte sedra. Me ka mesuar cfare eshte vuajtia, injorimi, hidherimi.Me ka mesuar te jem e forte dhe mbi te gjitha me ka mesuar vleren e punes dhe parase dhe te mos abuzimit te saj. Eh si mund te them qe nuk ja vlen te imigrosh nuk do te isha kjo qe jam tani
Respekte dhe fat kudo qe te jesh aleksa. Asgje nuk eshte kohe e humbur nqs ti zgjedh ta shfrytezosh ate.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Gusht 2006 18:25
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

;

E do troc vetem emigracionin mos e provo se po e provove do ta hash si koco Devole kur thoshte te ai skeci[mos shko o trim]dmth mos shko o trim se e hongre e nuk te bohet me u kthy mbrapa.(ene qa pastaj)
Un per vete sikur tu kthente koha mrapa nuk do ta kaloja shqiprin per te jetu jasht .per pushime po.
Ne emigracion vjen vetem per hall se qef aha ,veshtir me bo qef ,kta knej te dun vetem mete mor shpirtin ne pun ene anej nga mrapa me te shajt shqiptari i qebur,.
Hic daku fare mos dilni ne emigracion po pati munsi boji vetes ven te veni i jot,drejt muhabeti cohesh ne mgjes ene i thu tjetrit mirmgjes ene mer frym rehat.
Mir e thot nji shoku im shpia ime pordha ime.
Ktu mo vlla te hum krenaria te iken jeta per shalesh tu punu,bohesh si robot te hum petlla si zog i trem,do nja 10-20 vjet qe me mor vesh se ca bohet rreth teje,ene kur e mer vesh thu ca i kam bo jetes.te vjen tja fusesh vrapit.
e KA THON NJI LLAF ME VEN AI TJETRI GURI I ROND NE VEN TE VET

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Gusht 2006 21:57
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Un do te deshiroja qe brezi i ri te mos kete me nevoje te emigroj, por qe te ndodhe kjo, duhet akoma shume pune per zhvillimin e ndertimin e Shqiperise.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Gusht 2006 23:51
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:07 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Si mendoni , a ja vlen me te emigrosh jashte Shqiperise apo jo ?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.