Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ishte Jezusi ai qe u kryqezua.....
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Ju lutem more lexues te ketij forumi, me shikoni pak me vemendje ate cka shkruar Send me an angel nje faqe me pare, ku ai pohon se Ungjijte e sjane te frymezuar madje deklaron qe Marku e ka marre deshmine nga dishepujt madje per me teper ai thote se keta njerez jane dhe bejne gabime. madje na thote se Gjonit i lejoheshin keto gabime sepse e ka shrkaur ungjillin rreth moshes 90 vjecare dhe se ka mbajtur mend.


Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Marku nuk e ka njohur direkt Jezu Krishtin, ja ku po ta them. Gjoni po, dhe ishte prezent gjate kryqezimit. Edhe Marku edhe Gjoni kane qene njerez dhe njerezit gabojne sic dihet. Ka dy shpjegime te mundshme.
1) Marku ka marre deshmine e kryqezimit nga dishepujt apo deshmitare te tjere okulare. Ka mundesi qe te kene raportuar gabim oren
2) Gjoni e ka shkruar ungjillin e tij ne moshen mbi 90 vjecare (biles disa thone 100 vjecare, nje moshe mjaft e rralle per ate kohe) dhe ka mundesi ta kete shkruar gabim i ndikuar nga pleqeri.


ndersa nje postim perpara Andaluzit(madje ketij te fundit i kerkoj qe ta nderprese diskutimin derisa send me an angel te sqaroje veten) shikoni se cfare ka the djali

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Besoj ne Shpirtin e Shenjte qe eshte Zoti dhe jep jete.....dhe kafolur nepermjet dishepujve.

ky eshte versioni zyrtar i kishes dhe ajoq e te krishteret besojne. Ungjijte jane frymezim i Shpirtit.



tani me lind pyetja e pare, pse genjeve ne nje nga keto postime???? Pastaj si ka mundesi qe Shpirti i shenjte te gaboje per oren????????? Apo akoma i qendron besnik temes se njerez kane qene dhe gabime kane bere ? tani walker mund te pohoje me plot goje se pse eshte ktheyr musliman(te ltuem walker mos nderhy). tani po ju lutem muslimaneve te sitit qe te mos shprehen derisa Send me an angel te na jape nje pergjigje per ato qe ka shrkuar dhe te na kthej pergjigjen per ate kunderthenie.

ju faleminderit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2007 00:46
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

Sqarim

çfare do te thote Testament i Vjeter dhe Testamenti i Ri?
Testamenti i vjeter i perket periulles para Krishtit. Ne Testamentin e Vjeter Zoti i bente lidhjet me popullin e tij te zgjedhur hebre nepermjet Profeteve qe ishin njerez te afte te bisedonin me Zotin. etj etj
Testamenti i Ri, eshte beslidhja e re qe u krijua nga Zotit (ndermjet Birit te tij JEZU KRISHTIT) jo vetem me me popullin e tij te zgjedhur por me mbare njerezine. Prandaj Ungjijte nuk jane te ardhura nga Zoti si ne kohen e profeteve por jane te shkruara nga njerez te vertete qe jetuan ne kohen e Jezusit ,qe jetuan me te etj. Mos te harrojme se fillimet e Krishterimit nuk jane te lehta sepse njerzit ishin te perndjekur nga Romaket me kultin e çezarit etj dhe nga çifutet. Ne te tilla kushte kur feja e re Kristiane po perhapej ne toke u be te themi jo haptas dhe prandaj gjate shkrimit te fakteve,thenieve te Jezusit e ngjarjeve te asaj kohe mund te jene edhe bere gabime te vogla qe ne thelmb as nuk e ndryshojne e as nuk ndikojne ne te Verteten e Madhe qe Jezusi u ringjall dhe se shpresa jone ne ringjallje na ben te ndihemi njerez te Zotit.

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2007 06:32
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Muhejminu me sa duket ti nuk do te marresh vesh. E verteta qe Krishti u ringjall nuk ka te beje me gabimet mbi oren, dhe Shpirti i Shenjte i ka frymezuar dishepujt ne ate qe kane shkruar pavaresisht 3 oreve ndryshim. Me duket se une fola si njeri kur shpjegova arsyet e 3 oreve ndryshim, por ti nuk kuptoke gjuhe njerezore. Rritu pak pastaj debatojme bashke.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 00:26
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
walker
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/11/2006
Vendbanimi: somewhere in jungle
Mesazhe: 122

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
PO pra, me sa duket Kuranin e paska shkruar vete Zoti meqe qenka liber perfekt. Per ate qe ka lexuar Biblen 30 here dua te them qe Bibla qe kam une ne shtepi ka rreth 3000 faqe me shkrim shume te vogel dhe pa figura. Ta kesh lexuar ate 30 here ti vella per 3 vjet i bie te kesh lexuar 300 mije faqe ne vit ose mesatarisht 300 faqe ne dite pa pushim. Dihet qe kur raportohet dicka nga me shume se nje njeri ka mosperputhje per gjera te tilla te rendesishme si puna e sa njerez ishin ne kryqezim, ne cfare sekonde u ngul gozhda e pare etj. Me sa duket per muslimanet qenkan shume te rendesishme keto detaje dhe nqs nuk perputhen bie poshte feja e krishtere. per ne i rendesishem eshte thelbi, vdekja e ringjallja e Jezu Krishtit. Sa per propaganden proislamike qe bente ai 30 here lexuesi i Bibles, nuk kam komente. Eshte prej njerezve si puna e tij qe Islami ka marre pamjen e nje feje fondamentaliste qe nuk toleron tjetrin.
E shof qe e mbron fene tende me pasion dhe une ne nje mesazh te dhashe nje shembull dhe ti me pergjigjesh me kasape e thike te mprehta.Nuk ke guxim te japesh pergjigje dhe pergjigjesh ne forma shume te ulta,megjithate do te thoja ta lexosh biblen me llogjike e pastaj me zemer dhe jo anasjelltas sepse keshtu e ka ndertuar Zoti njeriun.Ne fillim te mendoje e me pas te jepet pas dickaje.Shikoj se meditimi i llogjikes tende eshte ne perqindje te ulet.Nese do vepronim te gjithe me zemer e jo me mendje te kthjellet do mbyteshim ne mekate sepse zemra jone deshiron gjithcka por eshte mendja dhe arsyeja me ndergjegjen e paster qe indan te keqijat dhe te mirat.Shpresoj te me kesh kuptuar.

__________________
Fjalet e shumta jane fukarallek

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 17:33
walker nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė walker Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me walker (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: walker Shto walker nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto walker nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
walker
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/11/2006
Vendbanimi: somewhere in jungle
Mesazhe: 122

Dy pyetje per Send me an angel.A eshte Zoti ai qe krijoji ligjet si ne qiell ashtu dhe ne toke dhe e dyta a ndryshon ligji i Zotit?Jepi pergjigje ketyre dy pyetjeve.

__________________
Fjalet e shumta jane fukarallek

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 17:46
walker nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė walker Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me walker (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: walker Shto walker nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto walker nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Une me thike? Pse te dukem gje kirurg e?
Une po mbroj fene time me sa me lejon intelekti qe me ka dhene Zoti, por ama jam i lodhur duke debatuar me njerez qe thone nuk ka pasur kryqezim sepse ka mosperputhje ore. Nqs thone se nuk ka pasur, si te duan, une nuk ja nderroj dot mendjen tjetrit. Sa per diskutimet e arsyes e zemres, nuk dua te zgjatem shume ne argumente pseudofilozofike, por po them vetem qe arsyeja eshte e rendesishme per ne Toke dhe zemra per ne Qiell. Zemra nuk eshte instikti, ashtu sic thua ti walker, por eshte esenca e njeriut, ajo pjsese qe na con drejt Zotit

Kurse sa per ligjet e Zotit, ato perderisa jane te Zotit jane te pavdekshme dhe te pandryshueshme. Zoti yne na ka dhene 2 ligje

1) Duaje Perendine, Zotin tend
2) Duaje tjetrin si vetvetja

Nuk e di sa ligje ka feja islame, por feja e krishtere kaq ka, qe kane dale nga vete goja e Zotit. Dihet qe kishat ne 2000 vjet histori kane shtuar nje pafundesi ligjesh kodesh e rregulloresh, disa prej te cilave te vlefshme, disa te tjera ndoshta jo. Por esenca e krishterimit permblidhet ne ato 2 pika sa thashe me siper.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 23:23
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Muhejminu me sa duket ti nuk do te marresh vesh. E verteta qe Krishti u ringjall nuk ka te beje me gabimet mbi oren, dhe Shpirti i Shenjte i ka frymezuar dishepujt ne ate qe kane shkruar pavaresisht 3 oreve ndryshim. Me duket se une fola si njeri kur shpjegova arsyet e 3 oreve ndryshim, por ti nuk kuptoke gjuhe njerezore. Rritu pak pastaj debatojme bashke.


me sa duket do te hiqesh ti si burre i mire, po nhuk qendron puna aty, sikurse te kam then ne nje teme tjeter, une jam i rrahur me uthull nga kesi debatesh me njerez si puna jote. Je pak a shume si ndonje deshmitar jehovai i cili kur e nxjerrin bllof fillon e fshihet mbas fjales jo po se une thashe keshu apo ashtu. fakti eshte i qarte ti pohove se Bibla eshjte e shkraur dhe ka dhe gabime njerezore, me pas e nderove mendimin dhe the qe Bibla eshte e frymezuar se nuk ka gabime dhe une te sjelll teolog qe kane pranuar mosfrymezimin e saj dhe te sjell fjaelt e tua e ti me hiqesh me ato fjale.

E verteta jote eshte nje rreth vicioz qe nuk te le te arsyetosh dhe te ben gaz ne sy te botes(nese nuk je bere me keto qe ke then ketu le te dale nje i drejte e ta thote, as nga pala ime e as nga e jotja), ti thua qe jezusi u ringjall packa se ora tek marku eshte 3 ore para se tek Gjoni, pacvka se Gjoni e ka shkruar vete(i pafrymezuar) ungjillin e tij, po ashtu sikurse Marku, packa se ata smund ta kene shkraur fare ate ungjill. Ty ste intereson, ti je i perqendruar ne mendimni vicioz dhe mesjetar, qe meqe bibla thote keshtu e tille eshte. me pak fjale nuk je aspak sy kritik dhe objektiv........e te lutem kur nuk je i tille leri pallavrat me te tjeret duke i thene
Hape zemren te hy Hyu, sepse duhet ta hapesh ti i pari.

Me respekte, sepse me te vertete kisha kohe pa gjetur persona si puna jote qe kthejne nga e bardhe qe thane ne fillim ne te zeze, dhe qe pastaj thone prape qe e kane then gri. vazhdo qendro stoik me mendimin tend se edhe nese gjithe bota thote ashtu eshte ashtu sic thote Bibla.

p.s walker perse lodhesh te te kthej pergjigje? A nuk e shikon se ai si ka kthyer materilit per te cilin kerkoi vete?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 15:40
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

Ligjet

Walker pyeti:
Dy pyetje per Send me an angel.A eshte Zoti ai qe krijoji ligjet si ne qiell ashtu dhe ne toke dhe e dyta a ndryshon ligji i Zotit?Jepi pergjigje ketyre dy pyetjeve.
Respekte Walker
Po marr guximin e ti pergjigjem pyetjes tende,te sinqerte dhe preçize:
Nuk e di se a di me te vertete se çdo te thote "ligj" prandaj e quaj te arsyeshme te saktesoj se fjala ligj do te thote rregull dhe vete jeta eshte e ndertuar mbi ca ligje ose rregulla qe jane te krijuar nga nje dhe vetem nje . Nga i madhi Zot. Mirpo i dashur Walker njerzit ne pergjithesi nuk i zbatojne ligjet sepse nuk u pelqejne rregullat dhe pa i paragjykuar pse justifikoj te gjithe jo vetem nga qejfi thyhen rregullat por edhe nga halli.
E dyta
a ndryshon ligji i Zotit?
nuk e kuptoj pyetjen por ne pergjithsi jam i mendimit se ligjet e Zotit nuk ndryshojne si ligjet e njerezve sepse nuk eshte e njejta gje.

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 19:11
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Muhejminu merr nje kronometer dhe mat kohen e sakte se ajo eshte per ty simbol i frymezimit hyjnor. Qe Gjoni ka qene pothuaj 100 vjec (ose mbi 90 te pakten) kur ka shkruar ungjillin eshte fakt. Dhe qe Marku e ka shkruar ungjillin pa u njohur drejtperdrejt me Krishtin po ashtu eshte fakt. Tani une te dhashe nje pergjigje qe doli nga une dhe jo nga Keshilli Eukemik i Vatikanit per 3 oret diference qe po te bezdisin aq shume. Une (nga vetja ime) thashe qe ndoshta Marku ka marre gabim informacionin ose ndoshta Gjoni ka qene teper i mocem per te kujtuar oren e sakte. Keto dolen nga une vete si njeri dhe jo nga Vatikani, po e perseris dhe nje here qe te mos me thuash pastaj qe jam me dy fytyra dhe mesjetar qe kur i thote prifti i fshatit merr shpaten dhe iken te luftoje te pafete ne Palestine, apo kushedi ca tjeter mund te me veshesh.

Ajo qe pranon Kisha si versioni zyrtar i kryqezimit eshte Ungjilli i Gjonit, dhe edhe kete e kam thene me duket, kontrollo njehere per te qene i sigurt.

Dhe kam thene se fundi se Shpirti i Shenjte i ka frymezuar dishepujt per perhapjen e Lajmit te Mire, pra vdekjen e ringjalljen e Krishtit, nuk ju ka dhene nje liste kronologjike me oren e sakte te cdo eventi. Nqs ti e koncepton Shpirtin e Shenjte si nje superkompjuter me te dhena te sakta e te pakundershtueshme, je gabim fare.
4 ungjijte kane ndryshime te tilla midis njeri tjetrit sepse jane shkruar nga 4 njerez, te kater me frymezimin e Shpirtit te Shenjte, po secili me karakterin e origjinalitetin e tij. Po te ishin te kater njesoj, do kishim nje ungjill e jo kater, si thua?
Se kush teolog e ka thene qe ungjijte jane shkruar pa frymezim nga Shpirti i Shenjte nuk e di, dhe nuk e marr vesh si mund ta thote nje njeri kete gje, dhe mbi cfare burimesh historike mund ta bazoje
Ne qofte se burimet historike jane mosperputhja e ores, atehere ai filan teolog qe ka nxjerre kete mendim dhe ata qe e besojne jane komplet gabim, sepse nuk eshte ora gjeja me e rendesishme ne ungjill. Dhe se fundi, ungjijte jane libra fetare
qe te ta shpjegoj ty pak me mire po bej kete barazim te thjeshte

ungjijte=libra fetare
Kurani=liber fetar

dhe librat fetare lexohen jo per fakte historike, por per mesazhin universal qe kane brenda

shpresoj te kem sqaruar dyshimet e tua ne lidhje me oren e kryqezimit dhe me karakterin tim mesjetar

kalofsh mire

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2007 02:49
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Ja se cfare nuk ben mire ti send, nuk lexon me kujdes ato qe te jape, me apre te kam dhene nje grup teologesh qe pohojne ate qe une the, pra qe ungjijt nuk jane te frymezuar nga Zoti aspak madje keta i kane shkruar disa njerez pa emer qe me vone u eshte vene nje emert(sa per kete ekzistojne disa teori) nje nder keta eshte Father Raymond Brown apo Jamess Dunn, apo bart Erhman, apo Alfreid Loisy etj. tani le te vazhdojme me tej

ti je shume i lekundur ne pergjigjet e tua dhe kete e ke dhe tani, ne fillim me the qe Gjoni e ka shkruar ne moshen 90 vjecare(pra mohon ti vete si person frymezimin e tij) dhe pastaj me thua qe Shpirti i shenjte nuk ka kronometer. Se pari akoma nuk arrij te besoj se si ti duke e ditur qe sjan te frymezuar ungjijte akoma i beson??? po gjithsesi, duhet te dish se kewshilli eukumenik ka deklaruar se cdo pjese e ungjijve eshte e frymezuar nga Shpirti besnik dhe qe cdo pjese e saj eshte e pagabueshme dhe e pakunderthene brenda vetes se saj. QE nga ky moment une te them qe kjo nuk eshte e vertete sepse ja qe Gjoni e ka derguar vdekjen e Jezusit nje dite me pas dhe tre ore me vone, qe do te thote ose tek Gjoni dikush ka futur duart ose ai se ka shkruar fare ose ai nuk ka qene kurre i frymezuar.

kristianet ne pergjigjthesi(edhe pse kane 1000 probleme me ungjijllin e me testamentin e vjeter) merren me Kuranin duke u thene se ka kunderthenie ndersa per vete pohojne se ska problem se Zoti ska ore. POr natyrshem lind nje pyetje, ku do ta dalloj une shpalljen e frymezyuar nga ajo e pafrymezuar???? Se mbase Zoti ska ore, po smund te kete edhe kalendar, po smund te kete edhe ditar apo ku e di une. pra keto gjera nuk mund te thuhen sepse sipas kesaj ideje, del se Zoti nuk ka konceptin e kohes. eshte shume e veshtire per mua qe te besoj se ai u ringjall, sepse per mua ai eshte ne kundertheni edhe ne te vdekur per shume aryse qe ti ske pasur as kurajon ti lexosh. kush jane lketo?
po qe pershembull Jezusi i gjonit ishte vetem perballe Pilatit sepse prifterinjte nuk u futen brenda, ndersa jezusi i Markut ishte bashke me prifterinjte tek Pilati brenda, edhe kjo gje ngjall nje pyetje, nese Jezusi ka qene vetem me Pialtin kush ia tha Gjonit ate cka ata biseduan? Nese Shpirti i Shenjte ia ka then kush na garonton se Ai shpirti i Shenjte te kete haruar ndonje fjale??????? Nese serisht vazhdojme keshtu, Simoni nga Kirea tek nje ungjill eshte tek tjetri jo. po ashtu tek nje ungjill shkojn magadalenat tek tjetri nje grup grash. jashtezakonisht shume kunderthenie mes tyre qe na bejne te pabesueshem kete histori. Librat fetar, unjgill do te thote lajm i gezueshem, pra se si njerezi do ta fitojne parajsen, apo mos valle fene e keni sa per kete bote? Po si mund te fitohet parajsa sipas krishterimit? te besosh se Jezusi u lind dhe vdiq ne kryq per fajet e njeriut, dhe se u ringjall pastaj. nese e gjitha kjo bie poshte besimi qe ti ke dhe beson eshte jo vetem nje perralle por nuk te jep me parajsen.

Nese nuk eshte ora gjeja kryesore, atehere perse per ty apo bashkefetaret e tu eshte sa engjej i shkuan Marias ne Kuran? Nese nuk eshte ora e rendesishme per cfare dreq pune e frymezoi Shpirti i Shenjte kete ungjillor? nese nuk eshte e rendesishme ora perse keshilli eukumenik akoma kembengul se Ungjilli eshte ne cdo pjese i frymezuar???????????? A e kupton qe ajo qe ben ti, sikurse kisha, nuk eshte nje zgjidhje e problemit orar por nje zgjedhje prej hallit te ketij problemi.

I dashur akoma nuk me ke kthyer pergjiegje per gjithe ate artikull nje faqe me pare qe te kam cuar. dhe te lutem kthej pergjigje pyetjve qofte edhe duke i cituar, se mbase nuk i marrim vesh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2007 13:54
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ishte Jezusi ai qe u kryqezua.....

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.