Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Kerkojme Argumente??
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

Askush nuk beson "symbyllyrazi". edhe me injorantet jane pre e miagjinates se tyre ne lidhje me ate qe i kane thene dhe ate qe perfytyrojne dhe shpresojne.

Ky argument mund te vazhdoj pafundesisht nese nuk do i referohemi tezes qe thote se ajo qe ne quajme Perendi, eshte jashte hapsire dhe kohe.
Defektet e te arsyetuarit per "gjithpushtetin" dhe "mireberjen" ekzistojne sepse krijesat njerzore, kur duan, e zbresin zotin ne toke dhe e bejne komshi...ndesa here te tjera Zotin bashke me veten i cojne ne qiell-shtepine e tij (zotit)

PS: sofizmat gjithmone skane sjelle gjera pozitive ne nje debat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2008 02:18
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bblfree
Anetar i ri

Regjistruar: 05/11/2008
Vendbanimi: Mbi dhe per momentin
Mesazhe: 16

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

Po te ndodhi do ta besoj. S'kam pse te mos.
Por duhet te kaloje proven e arsyes, gje prej se ciles nuk jam i gatshem te heq dore ne asnje moment.

Te them te drejten, nuk te kuptoj pse ti e ben kete (heqjen dore nga arsyeja) vetem e vetem qe te mos kesh asnje dyshim per zotin. (me korrigjo nese e kam gabim, por sipas kuranit a nuk eshte shume e denueshme dyshimi ndaj zotit?) Tolstoi ndonjehere me dukesh sikur ke ndjenja agnosticizmi brenda teje.



Une doja te thoja ne fakt qe megjithese perpara kam kerkuar cdo gje sipas logjikes, dhe ata qe me kane mbushur mendjen mua te besoj dhe te jem praktikant (jo se kam patur ndonjeher periudhe qe skam besuar Zotin) , me kane paraqitur mrekulli shkencore te Kuranit, pasi ato kerkoja.

Tashme kur shoh ate videon qe dergova te tema e evolucionit, mrekullohem nga bukuria e krijimit te Atij, kjo me vete ne mendje. Dmth nuk kam nevoj per 'racionalizem'. Nuk thashe qe nuk duhet hequr dore nga arsyeja, por jo se dua te besoj, por ngaqe vertet e besoj keshtu: te besuarit eshte gjeja me e logjikshme, me racionale qe bej.

Dyshime te Zoti skam pasur kurre, thjesht kam pasur dyshime te debatet ne lidhje me shpjegimin e Tij me metoda racionale. Diksuh qe do ta shpjegoje sot Ate mbase duhet te kete njohuri si teologjike si filozofike. Shoh icik te kote te flas vete nga paaftesia per te shprehur dhe shpjeguar ate qe ndjej. Gjeja me e mire qe mund te bej eshte te rekomandoj ndonje liber, psh sa pyet pyetje qe zdo gjesh shume te pergjżgjen ne menyre qe te kesh marre vertet pergjigje sipas teje, mund te lexoje ' realitete dhe ideale te islamit' te Husein Nasr. Shpegim fantastik ashtu sic do doje ti.

__________________
Dita me e bukur : Sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2008 14:43
bblfree nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bblfree Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bblfree (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bblfree Shto bblfree nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bblfree nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bblfree
Anetar i ri

Regjistruar: 05/11/2008
Vendbanimi: Mbi dhe per momentin
Mesazhe: 16

Citim:
Po citoj ato që tha landi1
Askush nuk beson "symbyllyrazi". edhe me injorantet jane pre e miagjinates se tyre ne lidhje me ate qe i kane thene dhe ate qe perfytyrojne dhe shpresojne.

Ky argument mund te vazhdoj pafundesisht nese nuk do i referohemi tezes qe thote se ajo qe ne quajme Perendi, eshte jashte hapsire dhe kohe.
Defektet e te arsyetuarit per "gjithpushtetin" dhe "mireberjen" ekzistojne sepse krijesat njerzore, kur duan, e zbresin zotin ne toke dhe e bejne komshi...ndesa here te tjera Zotin bashke me veten i cojne ne qiell-shtepine e tij (zotit)

PS: sofizmat gjithmone skane sjelle gjera pozitive ne nje debat



2 3 mesazhet e fundit pas atij te Lostit, nqs jane, dhe jane nisur si pergjigje e 'urrejtjes' time per racionalizmin, me nje lexim te shpejte po them thjesht qe me keni keqkuptuar po ska fare vlere te shpejgoj ate qe thashe dhe ate qe doja te them, pasi ndryshe nga ajo qe beson Landi 'per qellimin e cdokujt ketu per te treguar superioritet mendimi' , mua me sinqeritetin me te madh sma ndjen fare, beson apo sbeson Landi.
Puna eshte landi se kjo eshte teme ku diskutojne ato qe besojne dhe ato qe jo, dhe jane fare pa vend, si cdoku mesazhet e tipit 'po cja futni kot'. Te donim aprovimin tend ne lidhje me te diskutuarit te kesaj teme, do te kishim kerkuar leje.
Ne histori dhe ne filozofi spara ka shkence ka individe, ka historiane dhe filozofe ose njerez me pikpamje filozofike ne nje teme, ndaj nqs un kam kuptuar me aq sa jam lodhur nga Kanti ate qe kam kuptuar, kjo eshte ceshtje e kapacitetit tim, sa shpjegon se ckomplekse inferioriteti dhe deshira per tu dukur kemi ne mendje, na shpjego mendimin tend dhe aty ruhen kufinjte e respektit te mendimit te tjetrit.
Ne menyre 'surprizuese' ky mesazhi i fundit yti shpreh ato qe doja te shprehja, ne menyren me te mire.
Tani a kemi lejen tende te vazhdojme debatin me frazat e huazuara gjith budallallek, sipas mendjes sone? Po deshe ti, po e leme fare..

__________________
Dita me e bukur : Sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2008 15:04
bblfree nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bblfree Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bblfree (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bblfree Shto bblfree nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bblfree nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

Citim:
Po citoj ato që tha bblfree


2 3 mesazhet e fundit pas atij te Lostit, nqs jane, dhe jane nisur si pergjigje e 'urrejtjes' time per racionalizmin, me nje lexim te shpejte po them thjesht qe me keni keqkuptuar po ska fare vlere te shpejgoj ate qe thashe dhe ate qe doja te them, pasi ndryshe nga ajo qe beson Landi 'per qellimin e cdokujt ketu per te treguar superioritet mendimi' , mua me sinqeritetin me te madh sma ndjen fare, beson apo sbeson Landi.
Puna eshte landi se kjo eshte teme ku diskutojne ato qe besojne dhe ato qe jo, dhe jane fare pa vend, si cdoku mesazhet e tipit 'po cja futni kot'. Te donim aprovimin tend ne lidhje me te diskutuarit te kesaj teme, do te kishim kerkuar leje.
Ne histori dhe ne filozofi spara ka shkence ka individe, ka historiane dhe filozofe ose njerez me pikpamje filozofike ne nje teme, ndaj nqs un kam kuptuar me aq sa jam lodhur nga Kanti ate qe kam kuptuar, kjo eshte ceshtje e kapacitetit tim, sa shpjegon se ckomplekse inferioriteti dhe deshira per tu dukur kemi ne mendje, na shpjego mendimin tend dhe aty ruhen kufinjte e respektit te mendimit te tjetrit.
Ne menyre 'surprizuese' ky mesazhi i fundit yti shpreh ato qe doja te shprehja, ne menyren me te mire.
Tani a kemi lejen tende te vazhdojme debatin me frazat e huazuara gjith budallallek, sipas mendjes sone? Po deshe ti, po e leme fare..



bblfree! Une ne fakt ne nje cast iu referova dickaje qe kishe shkruar ti, por kurrsesi postimi im nuk te referohej ty dhe aq me teper qe ketu nuk behet fjale per letersi. \tjeterkund e kisha fjalen dhe une nuk perjashtova as veten nga ato lloj mendimesh qe thashe me siper. Gjthsesi une e pranova diversitetin dhe po te ritheksoj se ai ishte opinioni im. Une nuk mund te jem dakord me ty; por nuk dmth se nuk e respektoj ate qe thua...ndryshe pse do ta quanim debat?
nuk eshte nevoja te behesh cinik duke n'a "kerkuar leje". . Te thashe se cdo gje te thuash une do e respektoj megjithse nuk eshte e thene te jem dakord me te.

Pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2008 16:56
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bblfree
Anetar i ri

Regjistruar: 05/11/2008
Vendbanimi: Mbi dhe per momentin
Mesazhe: 16

Landi kerkoj ndjese ateher.

Edhe un, si ti, shpresoj te arrij lartesine e te respektuarit te drejten e tjetrit per mendim te lire, pavaresisht se mund te mos respektoj vete mendimin.

Gjith te mirat

__________________
Dita me e bukur : Sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2008 18:17
bblfree nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bblfree Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bblfree (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bblfree Shto bblfree nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bblfree nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

Po te ndodhi do ta besoj. S'kam pse te mos.
Por duhet te kaloje proven e arsyes, gje prej se ciles nuk jam i gatshem te heq dore ne asnje moment.

Te them te drejten, nuk te kuptoj pse ti e ben kete (heqjen dore nga arsyeja) vetem e vetem qe te mos kesh asnje dyshim per zotin. (me korrigjo nese e kam gabim, por sipas kuranit a nuk eshte shume e denueshme dyshimi ndaj zotit?) Tolstoi ndonjehere me dukesh sikur ke ndjenja agnosticizmi brenda teje.



Hi Losti,
Une Kuranin te teresine e tij nuk e kam lexuar, akoma, megjithate me gjithe librat, programet nga akademiket, dhe klasat qe kam marre ne universitet mbi fene, asgjekundi nuk e kam hasur qe te dyshosh egzistencen e Zotit eshte mekat, (te pakten jo ne insinuaten qe e thua ti, pra te besosh verberisht dhe kaq) ne te kundert na eshte thene qe ato dyshime qe kemi (dhe eshte krejt normale dhe e kuptushme te kemi dyshime se atehere nuk do ishim njerez se ajo qe na ndan nga kafshet eshte imagjinata e perdorimi i trurit ne avanvimin tone) atehere zgjidhja eshte shume e thjeshte: Mbath kepucet, mer karten e librarise me vete e lexo deri sa te bindesh plotesisht, mbi njeren apo tjetren ane te argumentit.
Ne Kuran jane dhene shume fakte shkencore o Lost, dhe ti si njeri i shkences qe me dukesh, do i vleresoje akoma me teper po te merrje mundimin ti lexoje. Big Bang Theory (qe sapo u vertuat si Big Bang Fact), percaktimi i gjinise se femise, shenjat unike te gishterinjve te secilit, eklipset, yjet qe shikojme dhe largimi i tyre e shume gjera te tjera... jane shkrojtur ne Kuran ketu e kaluar njemije vjecari te shkuar (dmth, fatke qe shkenca sapo, theksoj fjalen "sapo" i ka pranuar si te verteta).
E nese mbasi te gjitha argumentat jane dhene dhe thene e ty perseri nuk te mbushet mendja atehere e mbyllim biseden njerezisht me "let's agree to disagree". Por te lutem informohu me tej njehere, te pakten beje per inat te sat vjehrre (lol)... Jo per gje, por partneri im keshtu si ty gjithmone me kundervihej kur hapej ky diskutim deri sa nje dite i them "ore derdimen se me cmende me kete shpirtin tend te kundershtimit, nuk i thua vetes ti dale c'behet keshtu gjithe kjo shamata mbi Islamin, pa dale te informohem vete mbi kete subjekt jashte lajmeve te Fox5, te bej nje research te denje e pastaj te flas, pyes e kundershtoj?" Te pakten beson ne Zot por nuk do t'ja dije shume per ritet fetare... une them jo keq dhe me kaq.

-----------------------------------------

Balerina, plotfuqia e Zotit ketu nuk aludon argumente te tipit Batmani vrau Xhokerin dhe Gotham eshte vend i qete e i sigurt per te jetuar... ne te kundert kuptohet qe ai eshte i plotfuqishem sa krijoi universin me ty e mua brenda dhe na dha lirine e mendimit qe ne te zgjedhim ate besim qe na mbush mendjen... besim ne Zot ose mungese e besimit ne Zot. Duhet te kesh te qarte te besimi nuk eshte i gjithi fakte (sado qe i ke me shumice e bollek) se ndryshe nuk do ishte besim.
Perse besoj une qe partneri im (ze shembull) nuk do me tradhetoje, nuk do me qelloje e nuk do jet i keq me mua? Po sepse deri tani ka dhene fakte qe nuk i perket asaj kategorie njerezit dhe une kam BESIM qe ai nuk do bjere ne ate nivel. Pra I am taking a leap of faith... We take leaps of faith everyday in relation to everything and everyone. Faith woulnd't be faith if it's only factual.

Losti, gobble gobble happy thanksgiving.

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2008 16:10
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cupka


....
Ne Kuran jane dhene shume fakte shkencore o Lost, dhe ti si njeri i shkences qe me dukesh, do i vleresoje akoma me teper po te merrje mundimin ti lexoje. ...
E nese mbasi te gjitha argumentat jane dhene dhe thene e ty perseri nuk te mbushet mendja atehere e mbyllim biseden njerezisht me "let's agree to disagree". Por te lutem informohu me tej njehere


Sa per info, nga te gjithe librat me perralla, kurani ka pasur fatin e madh qe te lexohet prej meje.. lol
Seriozisht, kuranin e kam lexuar atehere kur kerkoja prova per ekzistencen e kesaj fantazie popullore qe shume e quajne zot. Zhgenjimi ishte total dhe i pamate. Kam lexuar ate librin ne shqip qe ka edhe komente poshte. Te them te drejten, menyren sesi ai perkthyesi i interpretonte disa vargje me jepte pershtypjen qe ai duhet te kishte halucinacione.

Tani e di qe kjo ndodhi sepse une e lexova librin per te gjetur prova, dhe jo per vertetuar ndonje besim qe mund te kisha paraprakisht. Ka nje ndryshim thelbesor thank you very much. Nqs mendjen e ke te mbushur, te siguroj une qe po te lexosh edhe nje recete gatimi do te gjesh prova per ate qe beson.

Biblen jam munduar ta lexoj tani vone, por jam shume me i pjekur tani, keshtu qe nuk pata durim dhe ndryshova mendje; vendosa te lexoj librin "Cufo dhe bubi kacurrel" :p

Cupka, nqs kerkon argumente me bindese te sygjeroj te lexosh Nostradamusin. Ai eshte shume me bindes ne parashikimet e tij dhe te siguroj qe do ta abandonosh allahun, dhe do te besosh tek Nostradamusi.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2008 16:28
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha cupka


asgjekundi nuk e kam hasur qe te dyshosh egzistencen e Zotit eshte mekat

-----------------------------------------

Balerina, plotfuqia e Zotit ketu nuk aludon argumente te tipit Batmani vrau Xhokerin dhe Gotham eshte vend i qete e i sigurt per te jetuar... ne te kundert kuptohet qe ai eshte i plotfuqishem sa krijoi universin me ty e mua brenda dhe na dha lirine e mendimit qe ne te zgjedhim ate besim qe na mbush mendjen... besim ne Zot ose mungese e besimit ne Zot. Duhet te kesh te qarte te besimi nuk eshte i gjithi fakte (sado qe i ke me shumice e bollek) se ndryshe nuk do ishte besim.
Perse besoj une qe partneri im (ze shembull) nuk do me tradhetoje, nuk do me qelloje e nuk do jet i keq me mua? Po sepse deri tani ka dhene fakte qe nuk i perket asaj kategorie njerezit dhe une kam BESIM qe ai nuk do bjere ne ate nivel. Pra I am taking a leap of faith... We take leaps of faith everyday in relation to everything and everyone. Faith woulnd't be faith if it's only factual.

Losti, gobble gobble happy thanksgiving.



Ne baze te fese myslimane, nqs nje njeri vdes ateist, edhe pse do te kete bere me pak mekate gjate jetes se sa nje besimtar, atehere ai njeri perfundon ne ferr, ndersa tjetri mund te perfundoje ne parajse. Jo me larg se kesaj vere nje myslimane praktikante qe e njoh une me tha "shpresoj shume qe mos te vdesesh ateiste." Megjithate, po ne baze te fese myslimane, s'ka "eternal damnation," por ato shpirtra qe duhen denuar denohen perkohesisht, dhe shumica perfundon ne parajse. Nqs vdes, dhe ka nje bote te pas jetes, atehere tipave si une e lost-soul na leverdis qe myslimanet ose budhistet te kene te drejte. :p

Nuk e kuptoj se si ka vend ne argument analogjia e Batman me Joker dhe Gotham, perderisa problemi i omnipotences dhe omnibenevolence eshte problemi thelbesor qe hasin besimtaret dhe jo besimtaret ne filozofi e nuk eshte perralle. Dhe ajo qe kerkoj une nuk eshte nje fakt fizik dhe i ftohte, por nje arsyetim, por duke njohur fene, vete mungesa e arsyetimit supozohet te jete nje test me vete rreth besnikerise tende ndaj atij qe na krijoi.
________________________________

Interesante qe ne baze se cfare shkruhet ketu, shpalosen grimca nga ideologji katolike, myslimane, deiste, protestante, etj. Eshte nje grumbull, lemsh mendimesh a besimesh qe me kujton fjalet e gjyshes pasi e pyeta se perse shkonte dhe ne Kishe dhe ne Teqe perderisa ishte 'myslimane': "Sepse te gjithe i lutemi nje Zoti." Besimtaret e vertete e dine saktesisht se ku duhet te shkojne, cfare duhet te bejne, kujt duhet t'i luten dhe interesat e cilit grup duhet te perfaqesojne. Mua me duket se shumica ketu nuk jane aq besimtare te devotshem sa mendojne qe jane (me falni!).

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2008 02:07
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

Lost,

Ai versioni ne shqip me ra ne dore atehere kur u prish sistemi dhe absolutisht asgje nuk kam kuptuar nga ai perkthim, dhe u ktheva mbrapsht librin ne te njejten kondite qe ma dhane. Nejse, kjo ishte just a fun fact :p

E kam te veshtire o Lost ta pranoj si te vertete qe ti te kesh lexuar Kuranin (i cili eshte i dendur me fakte shkencore) e prape nuk te mbushet mendja...e kam te veshtire o Lost se ti e une besojme shkencetaret mjekesor kur thone qe (fjala bie, po te marr ne shembull) percaktimi i gjinise se fetusit eshte ne varesi te kromozomeve qe leshon sperma ose X ose Y meqe e jema leshon X (si femer qe eshte) po te kemi XX kemi vajze e po te kete XY do kemi djale, dhe kur Kurani thot te njejte gje ti thua "eh, me mire ti kthehem Bubit Kacurrel" domethene nuk e kuptoj kete qendrim paradoksal.

E sa i perket Bibles, kur Bibla te dale me NJE version perfundimtar do i bej hallall 10 dollarshin e do e ble, por deri atehere nuk kam leke e as kohe te lexoj versionet para eres se Mbretit James e versionet pas.

E me kete ne mendje, "let's agree to disagree" e te garantoj o Lost qe nuk e ke fare nevojshme te me drejtohesh me kaq arrogance, tallje e nuanca superioriteti sepse une nuk tu drejtova ty ashtu.
Mos-besimi yt ne Zot ngelet i joti dhe kete une (personalisht) kurre nuk e perdor si arme tallese karshi teje, sepse helbete ekziston dhe ai koncepti tjeter... tolerance ja thone.

Nejse, nuk me the e hengre kaposhin apo jo?

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2008 17:43
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cupka

E me kete ne mendje, "let's agree to disagree" e te garantoj o Lost qe nuk e ke fare nevojshme te me drejtohesh me kaq arrogance, tallje e nuanca superioriteti sepse une nuk tu drejtova ty ashtu.
Mos-besimi yt ne Zot ngelet i joti dhe kete une (personalisht) kurre nuk e perdor si arme tallese karshi teje, sepse helbete ekziston dhe ai koncepti tjeter... tolerance ja thone.


Jo jo cupka.
As me arrogance, as me superioriet, e as me tallje ndaj teje nuk te jamm drejtuar.
Ne fakt une tallem pak me idene, por kjo nuk do te thote qe ti si mbartese e saj duhet te ndjehesh e ofenduar. Une s'e kam me ty. Mos ji ka sensitive :fluturver

Atyre te tjerave do t'i pergjigjem nje dite tjeter, sidomos pyetjes per kaposhin

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2008 04:57
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Kerkojme Argumente??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.