Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Kush e ka fajin.
I kujt eshte faji, qe nuset dhe vjehrrat nuk shkojne dakort?
Ky sondazh ėshtė i mbyllur.
Nusja 3 25.00%
Vjehrra 9 75.00%
Gjithsej: 12 votime 100%
 Sondazhi është mbyllur më 30 Dhjetor 2008, ora 15:40  (42 ditë pas hapjes) [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]

Gjithsej 15 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Re: Re: Kush e ka fajin.

Citim:
Po citoj ato që tha turll


PO



confirm

djali i martuar duhet te kete mendimin e tij dhe personalitetin e tij.

nje djale i pamartuar qe jeton ne nje shtet tjeter nga nena e tij e degjon nenen, Jo, atehere perse duhet ta degjoje dhe te marre mendimin e saj kur eshte i martuar.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 21:13
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreteresh
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/01/2008
Vendbanimi: Large vendlindjes!!!
Mesazhe: 296

Citim:
Po citoj ato që tha sguardo strano
teme interesante,pergezime Piktor

nuk do te thoja kush ka faj e kush jo ,por do te thoja qe te dyja palet gabojne shpesh here,dhe nuk jam e mendimit qe vjehrra duhet ta doje nusen si vajzen e saj por ne rradhe te pare te ekzistoje RESPEKTI RECIPROK:
-vjehrra nuk duhet te nderhyje shume ne jeten familjare te cunit
-e nusja nuk duhet te harroje qe burri qe ka martuar e per me teper qe dashuron(nese eshte keshtu) e ka lindur nje nene e jo ta prese me kembet e para



Woww shum thjeshte dhe drejte,te lumt Ty sguardo strano...mua personalisht me pelqejn njerzit kur flasin shtruar...dhe kjo nuk don koment,
gjithe te mirat...

MBR.

__________________
Pa pavaresi ska liri!pa bashkim ska shpetim,shqiptarit te vertet i flet vepra vet.
Fjala eshte shpat!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 22:08
Mbreteresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreteresh Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreteresh Shto Mbreteresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreteresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreteresh
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/01/2008
Vendbanimi: Large vendlindjes!!!
Mesazhe: 296

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Historikisht nusja dhe vjerra nuk kane kaluar mire.Nuk dua te perjashtoj edhe raste te rralla kur kane kaluar mire.Mund te mos e duash vjerren,por nqse je femer e zgjuar respektoje sepse e humbur nuk del nga kjo lloj mardhenie.Keto vjehrra tani nuk jane si ato tonat dikur.Ndonjera prej tyre eshte edhe intelektuale dhe shumica ne qytet kane nje edukim te mjaftueshem arsimor.Ne mardheniet vjerre nuse e anasjelltas duhet te veproje diplomacia,sepse dashuri nuk mund te kete.Por vjerra nqse nuk do nusen nuk do as djalin e saj.Llogaria keshtu behet.Midis ketyre intelektualkave ka edhe gra harbutka miq.Une shembujt qe jap nuk i shpik apo te beje teori,ato jane konkrete.Gruaja e nje bosi ne Shqiperi sa here ishte vetem me vjerren i thosh ore e minute :''me ha m...n''.E shkreta plake u mundua shume qe t'i rregullonte mardheniet me nusen,por ish e pamundur me ate intelektuale hipokrite e harbutke.Me ne fund kur plasi e nuk mbante me uje pilafi,u detyrua qe i tha te birit ne sy te nuses qe ajo ka arritur e me thote keshtu keshtu.Ua tha nusja,a e beson se mund ta beje une nje veprim te till?Mamaja duhet cuar te vizitohet se eshte e semure etj.Me te vertet djali nuk e besonte nenen e vet,gjersa nena u s'fazua nga sjellja mizore e nuse qelbesires.Kjo pelivane keto muhabete ja bente nje shoqes se saj, e cila keto muhabete ja tregonte nje tjeter shoqes se saj.Keshtu qe kjo sjellje e ulet e nuses u muar vesh nga djemte dhe nuset e tjera te saj,por i shoqi nuk e ka marre vesh sot e kesaj dite.Plaka e shkrete edhe kur do te vdiste ,nuk i dilte shpirti sepse kish harbutken prane.
Ashtu sikunderse ndodh qe vjerra me metoda djallezore trajton keq nusen e djalit.Djali edhe kur e merr vesh nje mardhenie problematike e ka te veshtire qe te realizoj paqen e nevojeshme.Nenen e ka nene ,i ka bere koken,nusja po eshte shoku i jetes dhe nena e femijeve te tij.Nuk ka arsye qe jeta familjare te behet malore,prandaj zgjidhja eshte ;sejcili ne shtepi te vet.Cfare t'i beje une mamas sime qe nuk e do time shoqe.Nuk jane grindur asnjehere per 25 vjet martese.Ime shoqe e ka respektuar me shume nga gjithe kunatat e tjera,nuk ka gabuar asnjehere me te,bile ka toleruar per hatrin tim deri atje ku nuk mban me.I kam thene nuk kam cfare t'i beje qe nuk te do.Ajo eshte nena ime.Dakorg me thote nusja,por eshte gjynah nga zoti se une me buke ajo gjithmone me gur.Nuk numerohen dhuratat e bera e para kesh per te nga ne,por perseri eshte e pamundur.Me e forta eshte se asnjehere nuk kemi jetuar bashke.Kur isha i ri keshtu si ju nuk e kam besuar gruan,ndonjehere e kam qortuar pa te drejte.Por koha beri te veten qe t'i njifja mire te dyja.Por dua t'ju them juve vajzave e nuseve te reja se ime me eshte e kohes se qepes,nuk eshte nga keto vjerrat e sotme.
Si perfundim ky fenomen keshtu ka per te mbetur sa te jete bota.Me keqja eshte te jesh i martuar me ndonje harbutke jo shqiptare.Puna mund te shkoje deri tek perleshja apo perlarja si thote zonja Mbretereshe,mikja jone kosovare.
Respekte per te gjithe!



hahahahah IQVLORA si duket te paska len pershtypje fjala perlarja,meqse me pak dallim qenka nga fjala perleshje,por ne ana e malesise e flasim me shum kte fjalen perlarje,por gjithsesi do ju pershendes.... njekohesisht dhe gjitha fjalet lidhur me nusen dhe nenen ti besova,sepse ke folur realitetin,nuk don komente kjo.
P.s.Dhe per ta gjykuar drejte, ju qunat jeni ne mes dy zjarmive,dhe vetem ata/o qe provojn nje gje te tille mund t'ju besojn....sa i perket anes time mbeteni te respektuar...duke ju deshiruar gjithe te mirat ne familje dhe me gjere....Jufalemnderit

MBR.

__________________
Pa pavaresi ska liri!pa bashkim ska shpetim,shqiptarit te vertet i flet vepra vet.
Fjala eshte shpat!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 22:53
Mbreteresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreteresh Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreteresh Shto Mbreteresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreteresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Te dyja.Askush nuk eshte perfekt.Secila ka gabimet e veta.Por kur je ne raportin nuse-vjehrre keto gabime lene me shume gjurme dhe nuk harrohen aq kollaj.Une kam jetuar shume pak me vjehrren .Eshte njeri shume i mire.Me ka respektuar dhe e kam respektuar.Te me pyetesh cfare perplasjesh ke patur me nenen tende s'mbaj mend pse i kam patur , edhe pse mund te kem patur me qindra gjate atyre viteve qe kam jetuar me te.Kurse me vjehrren ti rreshtoj ca edhe pse s'ja kemi vene ne dukje njera-tjetres.Shumica e perplasjeve kalojne ne heshtje dhe kjo gje nuk me pelqen.Ke frike te shprehesh se e lendon.Kurse me nenen e thua se e di qe ajo nuk do te mbaj meri.Duhet te tregohesh shume e kujdesshme , e duruar,dhe respekt reciprok qe te ruash nje marredhenie te mire.Kjo vlen per te dyja palet dhe nuk eshte aq e lehte ,por jo e pamundur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 23:07
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Eshte nje mardhenie qe nuk ka lidhje gjaku midis tyre.Niprit dhe mbesat i duan,por ate qe i ka pjelle(lindur), jo.Ndryshe ndodh me vjerrin,ndoshta nga qe ai nuk kerkon te plekset me llafe grash ndoshta.Ai mundohet t'ju rrije larg perplasjeve qe nuk sjellin asgje te mire ne familje.
Edhe kur nusja i thote shendet apo e kunderta sejciles i duket si''plac''.
As Sterio spasja nuk do te mundete ta gjente pse-n e kesaj mardheniejeje.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 12:58
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreteresh
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/01/2008
Vendbanimi: Large vendlindjes!!!
Mesazhe: 296

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
[QUOTE]Po citoj ato që tha Piktor
[B]Turll-it
Ne po flasim per rraportet dhe sado te mundohesh ti mbash larg njerzit serish gjejne rastin per tu "marre vesh" nusja me vjehrren, mjafton nje mendim i tille te jete ngulur ne koken e nenes tende si:
Posi , rrite e beje burre e ta merr bija e botes krejt per veti. 


Piktor me bere me qesh e te kujtoj dialoget kur bie nata dhe ciftet shkojne ne dhomat e tyre
vjerra me vjerrin se zakonisht me vjerrin shkon mire me burrat merresh  vesh gjithmon ;

-Erdhi kjo te na fusi zjarrin ne shtepi ma ka bere cunin budalla i ka fut trute e gomarit e shikon ka frike te na jape te drejte me tha dhe Esamaja (komshija qe cdo mengjes pi kafen  me vjerren ne ti do e durosh )mua qe cuni po na iken nga duret - vjerri -mos i hyj nuses ne hak kot se te vret i madhi zot ti e ke fajin .

nusja nga dhoma tjeter  duke bere sikur qan ;

-sduroj dot ma me ra kurrizi laj shpelaj ngrihem heret i baj kafen i shtroj dreken e buza nenes tate nuk kenaqe une sjam sherbetore ..ajo e ka mendjen vetem tek gocat e veta ti punon ajo jep atyre sesi me shikon vendos o mua o ate ndaji gjerat  ....sandri i prekur nga lotet e korkodilit -do i flas shpirt te betohem do i flas do i flas  por mos qaj .....

 



hahahahahah na vure ne humor moj ti BIONDIA...me kete qe thua, do i flas shpirt te betohem do i flas por mos qaj.....p.s.megjithate na tregove diqka te veqant neve nenanve,apo me mire t'them na bere ni qike me te kjart,se kushe eshte me afer me djalin? me ne fund nusja,lol,

P.s.Prandaj une si nen qe jam(duke mos hekur dhimbjen nga djali) do t'thosha,po mire te keqen nena mire,te rroni ju...se nena patjeter se ju don shum juve...

....dhe mirmbeteshit,per te gjithe respekt

MBR.

__________________
Pa pavaresi ska liri!pa bashkim ska shpetim,shqiptarit te vertet i flet vepra vet.
Fjala eshte shpat!

Modifikuar nga Mbreteresh datė 20/11/2008 ora 17:22

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 17:13
Mbreteresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreteresh Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreteresh Shto Mbreteresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreteresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belga
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/02/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 279

kush ka faj ?

persa i perket mardhenieve familjare e pikerisht nusja apo vjehrra ;
per mendimin tim eshte djali ai qe vendos dhe duhet te keshilloj gruan e te ve secilen ne vendin e duhur dhe keshtu ekziston respekti mes nuses dhe vjerres;
naturisht vjerrat kane mentalitete te vjetra dhe nuset e sotme jane te kohes moderne po gjithsesi duhen t'i pershtaten familjes vjerres apo dhe anetareve te tjere te familjes !

pershendetje nga belga

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 17:30
belga nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belga Kėrko mesazhe tė tjera nga: belga Shto belga nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belga nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreteresh
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/01/2008
Vendbanimi: Large vendlindjes!!!
Mesazhe: 296

Citim:
Po citoj ato që tha kundershtuesja
Te dyja.Askush nuk eshte perfekt.Secila ka gabimet e veta.Por kur je ne raportin nuse-vjehrre keto gabime lene me shume gjurme dhe nuk harrohen aq kollaj.Une kam jetuar shume pak me vjehrren .Eshte njeri shume i mire.Me ka respektuar dhe e kam respektuar.Te me pyetesh cfare perplasjesh ke patur me nenen tende s'mbaj mend pse i kam patur , edhe pse mund te kem patur me qindra gjate atyre viteve qe kam jetuar me te.Kurse me vjehrren ti rreshtoj ca edhe pse s'ja kemi vene ne dukje njera-tjetres.Shumica e perplasjeve kalojne ne heshtje dhe kjo gje nuk me pelqen.Ke frike te shprehesh se e lendon.Kurse me nenen e thua se e di qe ajo nuk do te mbaj meri.Duhet te tregohesh shume e kujdesshme , e duruar,dhe respekt reciprok qe te ruash nje marredhenie te mire.Kjo vlen per te dyja palet dhe nuk eshte aq e lehte ,por jo e pamundur.


Kundershtuesja te pershendes,per gjitha qe ke shkruar jen reciproke per mendimin tim,te lumt me dukeni jo me shum se nje filozofe...(duke vequar dhe fjalen e fundit qe thuani),po jo e pamundur.p.s. ishte kjo fjala,qe me beri pershtypje mbi te gjitha

.....gjithe te mirat te uroj dhe Ty

sinqerishte
MBR.

__________________
Pa pavaresi ska liri!pa bashkim ska shpetim,shqiptarit te vertet i flet vepra vet.
Fjala eshte shpat!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 17:32
Mbreteresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreteresh Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreteresh Shto Mbreteresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreteresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha Mbreteresh


hahahahahah na vure ne humor moj ti BIONDIA...me kete qe thua, do i flas shpirt te betohem do i flas por mos qaj.....p.s.megjithate na tregove diqka te veqant neve nenanve,apo me mire t'them na bere ni qike me te kjart,se kushe eshte me afer me djalin? me ne fund nusja,lol,

P.s.Prandaj une si nen qe jam(duke mos hekur dhimbjen nga djali) do t'thosha,po mire te keqen nena mire,te rroni ju...se nena patjeter se ju don shum juve...

....dhe mirmbeteshit,per te gjithe respekt

MBR.



pershendetje Mbreteresh !

Eshte nje hall qe do e kalojme te gjithe heret o vone se "vjerra do bahemi " sidomos ne qe kemi cuna ......jane batuta qe cdo njeri i ka degjuar o i ka kaluar jo kaq ne ekstrem por atry afer .....une per vete me "gjysmen time " sic thote turrli vetem per qefin tone a sherr as shamate

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 17:35
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreteresh
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/01/2008
Vendbanimi: Large vendlindjes!!!
Mesazhe: 296

[QUOTE]Po citoj ato që tha Piktor
Turll-it
Ne po flasim per rraportet dhe sado te mundohesh ti mbash larg njerzit serish gjejne rastin per tu "marre vesh" nusja me vjehrren, mjafton nje mendim i tille te jete ngulur ne koken e nenes tende si:
Posi , rrite e beje burre e ta merr bija e botes krejt per veti.

Mbreteresh ke te drejte kur thua se djali duhet te mos perzihet ne keto sherre por e dime shume mire se sebepi i sherrit eshte djali dhe xhelozia mes tyre, me vjen ndermend nje rast tipik i rraportit te sigurte "miqsor".
Vajza e huaj akoma pa u martu me tjetrin meqe ky i kishte prinderit e rinj e ema as 45 dhe i ati as 50 dhe meqe ishin te rinj kishin dhe vjehhrine ne shtepi plakun 80-90 dhe plaka 80 vjeçe thoshte duke qeshur shoqeve te veta,
-e mjera une ku do shkoj me u ba hyzmet kater pleqve.:p :p :p
[/QUO

P.s.E po s'ia t'ua bejm hallin dhe ketyre gocave o Piktori ? ne nje ane qunat na i duan,(kurse nenat e qunave nuk po duan),eh,po ne hall ka ra kjo dynja aman!

Mbeteni te pershendetur qe te gjithe,duke ju uruar fat dhe miresi ne familjet e juaja....

Jufalemnderit
MBR.

__________________
Pa pavaresi ska liri!pa bashkim ska shpetim,shqiptarit te vertet i flet vepra vet.
Fjala eshte shpat!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 18:03
Mbreteresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreteresh Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreteresh Shto Mbreteresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreteresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 15 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Kush e ka fajin.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.