Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja kosovare dhe me gjere > Pavarsia e Kosoves Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 4.67.
Kur do ta marri pavarsine Kosova
Ne keto 2 vjet
Pas 5 vjetesh
Pas 10 vjetesh
Asnjehere
Nuk e di
Do vazhdoje te udhehiqet me rezoluten e UN
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Stud3nt
Me sezon...

Regjistruar: 04/02/2007
Vendbanimi: Bashke me UFO-T
Mesazhe: 50

Citim:
Po citoj ato që tha Prishtinasja_
Skuptoj kete shkresen tende qe ke nderlidhur me thenien e rilindasit dhe patriotit te madh! C'hyri ne pune "feja" ketu???? Fola gje per fen une kete teme?? apo ke mizen nen kapuc ti dhe te djeg gje! Sa nejrez te cuditshem! Mundesisht kycu ne teme se mos na mbaj "lekisone per albinin" dhe mos u perpiq te hapesh debate kot OK?


p.s sa i perket per ate i kam thene misteriozit eshte ceshtje mes meje dhe atij e s'kem nevoje per perfaqsues!




 

Prishtinsja... teper nacionaliste dukesh! Nuk e di pse por me vjen cudi. Mbase per vete faktin se pak here kam degjuar te flitet per 'nacionalt Kosovar' . Respektet e mia

__________________
Universitas–Fabrefacta-Optime

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2007 01:13
Stud3nt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Stud3nt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Stud3nt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Stud3nt Shto Stud3nt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Stud3nt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Ju moj zonje i kunderviheni dikujt qe ju kritikon ju kosovaret se me shume jeni te interesuar tek nenforumi i fese se sa tek ceshtja me e rendesishme sic eshte pavaresia.Ka 94 vjet qe e prisni ate gje.Nuk e paskam ditur une dhe shume te tjere qe ju jeni e interesuar me shume per nje gje qe nuk jua merr askush,sic eshte te qenurit musliman.Une jam myslyman njesoj si ju,por une nuk do te shkoja te falesha ne xhami,por do te shkoja direkt e ne Prishtine diten qe OKB do t'i jepte Pavaresine Kosoves.Une nuk jam kosovar nga origjina por e ndjej ne shpirt e ne zemer se jam i till si cdo patriot tjeter.Une nuk kam nder mend te te beje shkresa per ty dhe nuk kam as nje mize nen kapuc apo nen qylaf.Une nuk kam asnje lloj interesi personal,por vetem kombetar.Jeni nje femer teper e vrazhde dhe te pelqen vetem mendja jote.Une dikur kur ke patur te drejte te kam mbeshtetur.Anyway.
Nuk ja vlen te debatosh me ju
Faleminderit

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2007 13:45
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Sa shpejt i harruat ato qe beme ne 1999.Ne nuk jemi komshije por jemi vellezer e motra.Mos harro se shume djem nga ata qe ti nuk i vlereson erdhen nga Shqiperia dhe luftuan bashke me ju,dikush edhe dha jeten per lirine e kosoves dhe mire bene.
Gjuhen tende teper te hidhur e kam hasur gjithandej ne shkrimet e tua prej kohesh dhe kete e provova edhe vete.Sic te thashe ti nuk ke respekt jo per ne por as per veten tende.Nje femer si qenie e brishte dhe e bute duhet te rrezatoj gjithmone tolerance ,miresi e mirkuptim.Ndersa ju ju mungojne keto cilesi.Ju gjithmone jeni konfliktuale,prandaj viheni ne qender te ciklonit.Nga ato qe shkruan perfytyroj portretin tuaj aspak simpatik.Te me falesh por kete konkluzion,por nuk eshte vetem personal
Tani i besoj forumistat e tjere dhe u jap te drejte atyre.
Tung

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2007 23:53
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
X-File
Selector

Regjistruar: 05/10/2004
Vendbanimi: Purgator
Mesazhe: 479

pershendetje njerz

se pari kerkoj falje per mungesen time te gjat ne forum.

desha te i jap nje vlersim nga kendveshtrimi im ne lidhje me protesat e 10 shkurtit.

gjithnje eshte e nevojshme qe te ket nje levizje e cila nuk pajtohet me ceshtjet kyqe. Modeli i organizates, levizjes apo sido qe ta quajm VETVENDOSJEN shum here i favorshem, por atehere kur nje organizatee till si vetvendosja nuk ka kontrolle ne vet organizaten atehere eshte shum e rrezikshme dhe mund te jet destabilizuese.

data e 10 shkurtit ishte nje nga tragjedit e radhes se popullit shqipetar. Eshte e lehte te thuhet se VETVENDOSJA ose Policia ishte fajtor per vdekjen e dy te rinjeve ne kete date, por te nxjerresh nje mendim kritik rreth kesaj ngjarje duhet te jesh i pa anshem dhe te flasesh pa emocione.

Gafet e VETVENDOSJES

Nga fundi i vitit 2006 ne nje emsion Jeta ne Kosove, i cili eshte program javore ne RTK ku nder te tjeret ishte i ftuar edhe vet lideri i VEVTVENDOSJES Z. Albin Kurti, ky i fundit pat deklaruar se VETVENDOSJA do bej revoliucion dhe do ta permbys qeverine, ndersa ne pyetjen e Gazetares qe e udhheq kete emision se cfar plani ka vetvendosja nese e rrezon qeverien Z. Kurti pat then se nuk ka ndonje plan...

per protestat e 10 shkurtit plocia pat deklaruar se ka pas informacione se protestuesit kishin per qellim qe te hynin ne ndertesen e qeverise...

Revolucion ????

menjehere pas protestes Z. Albin Kurti deklaroi se nuk kishin per qellim qe te hynin ne objektet e qeverise por vetem te marrshonin ne rruge, mirpo
pas arrestimit te z .Kurtit, Glauk Konjufca (zevendes i Albin Kurtit) te nesermen ne nje delerat per shtyp thot se protestuesit kishin per qellim qe te hynin ne parkingun e veturave te qeverise dhe ti digjnin keto vetura per shkak se eshte keqperdor djersa e popullit te kosoves me blerjen e veturave luksoze....

tashi qellimi i protestes ishte, Revolucioni, kundershtimi i paketes se Z Ahtisarit, apo djegja e veturave, kjo mbetet te shifet.

kjo len te kuptohet se VETVENDOSJA nuk ka organizim ne vetvehte ose perdor prapaplane.


Gafet e Policise

pas eskalimit te situates dhe perdorimit te metodes se Pykes nga VETVENDOSJA per te thyer kordonin e Policise, policia perdori Gazin Lotesjelles i cili i largoi me shum 70% te protestuesve dhe njerzve tjere qe qendronin anash, Forcat Policore ishin te shumta ne numer sa mund ta kontrollonin gjdo levizje te gjdo qytetari, mirpo plolicia e UNMIKUT perveq gazit Lotesjelles dhe SHkopinjeve te Gomes vendosi qe ti perdor edhe Plumbat Gome te cilet ishin vdekjeprures per dy persona dhe lenduan shum te tjere.
A i shte e nevojshme te perdoren keta plumba???

per mendimin tim ishte krejt e pa nevojshme, mirpo nese llogaritet rreziku i fjalimit e Albin Kurtit ne 2006 (qeshtja e Revolucionit) informatat qe posedonte policia, dhe menyra se si e kaluan kordonin e pare protestuesit ndoshta e arsyeton perdorimin e plumbave te gomes, mirpo prap jo ne menyren se si jan perdorur.

Perseris
Protestat jan te nevojshme per te shprehur paknaqsin e popullit rreth trajtimit te qeshtjes se kosoves, por nuk kemi nevoj qe te derdhim gjak rrugeve te kosoves, deri me tani mjaft eshte derdhur gjak. MJAFT

__________________
“I could sooner reconcile all Europe than two women”
Louis XIV

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2007 12:46
X-File nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė X-File Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me X-File (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: X-File Shto X-File nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto X-File nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

BOLL ME GJAKDERDHJE

JO ME GJAKDERDHJE NE BALLKAN

http://albavideo.blogspot.com/

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2007 14:23
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
elsaaa
Grrrrrrrr

Regjistruar: 20/07/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 2047

Kadare: Gabimet e mëdha për Kosovën

Kritika e ashpër ndaj diplomacisë: Pseudo-filozofitë e saj, qesharake e të dënueshme


Shkrimtari i madh shqiptar, ikona e mendimit kombëtar, Ismail Kadare, ka shpërthyer fort ndaj diplomacisë shqiptare në lidhje me çështjen e Kosovës. Në një intervistë për radion "Evropa e Lirë", Kadare thekson se strukja e Tiranës zyrtare për çështjen e Kosovës është qesharake dhe madje e dënueshme...

Tani që negociatat për statusin e Kosovës kanë hyrë në fazën e tyre shtesë prej 120 ditëve, çfarë rezultatesh prisni ju?

Unë nuk u jap ndonjë rëndësi këtyre 120 ditëve. Njëqindenjëzet ditë nuk janë shumë, nëse flitet për një gjë të madhe për kombin. Në këtë rast ne po negociojmë për lirinë e kombit. Çështja është: Çfarë kuptimi do të kenë këto 120 ditë? Pse? Ekziston një problem këtu. Në fakt, askush nuk është i qartë për këtë. Dhe ky është problemi. Kemi të bëjmë me një çështje ekstremisht dhe thellësisht të rëndësishme dhe ajo është e panegocueshme. Në këtë rast diskutohet liria apo skllavëria e një kombi. Kjo është esenca dhe kjo nuk duhet harruar kurrë. Është një komb i tërë që kërkon të drejtën më të lashtë të njerëzimit, që kurrë nuk i është dhënë, bazën e civilizimit, që është liria. Prandaj unë jam i surprizuar nga marrëzia e opinionit publik, mediat, diplomatët apo qeveritë, në lidhje me këtë çështje që nuk trajtohet si dilemë. Në fakt, më parë kjo nuk përbënte dilemë. Kur Evropa hyri në konfliktin ballkanik, ishte e qartë se po kurajohej të bombardohej një vend sovran-Serbia, Jugosllavia. Por kjo bëhej sepse ishte më e rëndësishme liria e një kombi që ishte dhunuar në mënyrën më barbare. Tani, kemi të bëjmë me një brerje të ndërgjegjes, një rishikim të gjithë asaj që është bërë. Kjo keqardhje është një absurditet i pakuptimtë, por kjo është keqardhje për bombardimin e një shteti, Jugosllavisë. E thënë apo e pathënë, kjo është një keqardhje që pranohet gjerësisht. Në Ballkan diçka ka ndodhur dhe kjo është e qartë. Një nga krimet më monstruoze që nuk është parë në historinë e Evropës, ndodhi përpara nesh. Gjysma e kombit, 1 milion njerëz, u zhdukën. Ishte një spastrim etnik, i cili nuk krahasohet me spastrimin etnik të popullit hebre, por për intensitetin e tij dhe kohën kur ndodhi, kishte rivalin e tij (Holokausti). Është e tmerrshme, sepse ndodhi vetëm për pak javë dhe ky krim nuk mund të zhduket me bombardimin e një regjimi barbar. E kam thënë disa herë, në botë nuk është e detyrueshme dhe e nevojshme masakra, por nganjëherë bombardimet janë të nevojshme, si në rastin e Gjermanisë naziste. Evropa duhet të mos jetë konfuze. Nuk ka pse të ketë brerje ndërgjegjeje, apo dhe kthim prapa. Në të kundërtën, po apologjizohet Serbia me forcë. Madje Serbia po llastohet vazhdimisht, dhe në këtë rast Evropa po i bën një dëm të madh Serbisë dhe popullit të vet, duke e zhytur edhe më thellë në fajin e tij. Ky komb duhet ta kuptojë çfarë ushtarësh dhe paramilitarësh ka dërguar në Kosovë dhe në vende të tjera të Jugosllavisë. Nëse e kupton, mund të çlirohet nga makthet dhe demokracia serbe mund të ndihmohet. Nuk do të ketë demokraci në Serbi, nëse nuk do të njihen krimet.

Kohët e fundit po flitet se pavarësia e Kosovës mund të shkëmbehet me ndarjen e një pjese të territorit të saj. Ǒmendoni rreth këtij varianti?

Unë mendoj që vazhdon të ketë një keqkuptim që është përmendur më herët. Ndarja nuk është pazar i ndershëm dhe unë kërkoj përgjegjësi të plotë për këtë çështje. Mund të hapen konflikte të reja në Ballkan, mund të hapen burime të reja për luftime dhe përleshje, të cilat do të kenë një kosto tepër të lartë për popujt që jetojnë në Ballkan dhe Evropë. Ky është një opsion që nuk do ta mbyllë këtë çështje, por do të hapë konflikte të tmerrshme. Prandaj thashë që problemi (i keqkuptimit), për ata që kanë kryer krime dhe ata që kanë vuajtur, është thelbësor.

Mënyra si vlerësohet krimi është thelbësore për pastrimin e demokracisë.

Në Kosovë ka mendime se këto 120 ditë të negociatave do të dështojnë dhe nuk do të ketë marrëveshje, por do të ketë në fund një shpallje të njëanshme të pavarësisë. Si mendoni ju, a do ta pranojë këtë hap komuniteti ndërkombëtar?

Padyshim. Unë jam shkrimtar dhe njeri i kulturës dhe gjithmonë mendoj që konfliktet mund të zgjidhen në rrugën më demokratike të mundshme, pa dhunë dhe keqkuptime. Por kjo nuk shërben për alibi për të turpëruar një komb në çdo rrugë të mundshme. Në këtë rast populli i Kosovës ka të gjithë të drejtën të përgjigjet me të gjitha opsionet. Nuk ka përjashtime kur flitet për lirinë e një kombi. Kjo është një çështje që nuk negociohet. Ky komb ka të drejtë për të kërkuar lirinë e tij dhe ta mbrojë me të gjitha forcat deri në fund.

Si mundet që elita intelektuale shqiptare të ndikojë për të ndihmuar pavarësinë e Kosovës? Mendoni se duhet bërë më shumë?

Mendoj që Shqipëria duhet të bëjë më shumë. Pseudo-filozofitë e diplomacisë sonë, që kanë mungesë aftësie dhe morali, janë qesharake dhe në të njëjtën kohë të dënueshme. Shqipëria nuk është një planet tjetër, dhe po jep gjykime për Kosovën nga hëna, Bangladeshi apo Japonia. Shqipëria është vendi i parë i interesuar dhe nuk duhet të struket, sepse kjo është totalisht hipokrizi. Shqipëria është vendi që duhet të ndjekë hap pas hapi problemin e Kosovës. Duhet ecur me ndershmëri dhe dinjitet, natyrisht në mënyrë konstruktive dhe jo destruktive. Megjithatë kjo është një çështje morale dhe historike e Shqipërisë, e përbën dinjitetin e vet kombëtar. Unë shpresoj që diplomacia jonë të rishikojë sa më shpejt punën e saj dhe të bëjë përmirësimet e duhura në këtë aspekt.


Marre nga Gazeta Shqip....30/08/2007

__________________
.......tY Te kerKoJ nE shPreSeN tImE tE HumBuR dHe ne agImE nje DiTe Pa tY...Te pRes tE viSh tEk Une .......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Gusht 2007 15:19
elsaaa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė elsaaa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me elsaaa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: elsaaa Shto elsaaa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto elsaaa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Citim:
Po citoj ato që tha elsaaa
Kadare: Gabimet e mëdha për Kosovën

Kritika e ashpër ndaj diplomacisë: Pseudo-filozofitë e saj, qesharake e të dënueshme


Shkrimtari i madh shqiptar, ikona e mendimit kombëtar, Ismail Kadare, ka shpërthyer fort ndaj diplomacisë shqiptare në lidhje me çështjen e Kosovës. Në një intervistë për radion "Evropa e Lirë", Kadare thekson se strukja e Tiranës zyrtare për çështjen e Kosovës është qesharake dhe madje e dënueshme...

Tani që negociatat për statusin e Kosovës kanë hyrë në fazën e tyre shtesë prej 120 ditëve, çfarë rezultatesh prisni ju?

Unë nuk u jap ndonjë rëndësi këtyre 120 ditëve. Njëqindenjëzet ditë nuk janë shumë, nëse flitet për një gjë të madhe për kombin. Në këtë rast ne po negociojmë për lirinë e kombit. Çështja është: Çfarë kuptimi do të kenë këto 120 ditë? Pse? Ekziston një problem këtu. Në fakt, askush nuk është i qartë për këtë. Dhe ky është problemi. Kemi të bëjmë me një çështje ekstremisht dhe thellësisht të rëndësishme dhe ajo është e panegocueshme. Në këtë rast diskutohet liria apo skllavëria e një kombi. Kjo është esenca dhe kjo nuk duhet harruar kurrë. Është një komb i tërë që kërkon të drejtën më të lashtë të njerëzimit, që kurrë nuk i është dhënë, bazën e civilizimit, që është liria. Prandaj unë jam i surprizuar nga marrëzia e opinionit publik, mediat, diplomatët apo qeveritë, në lidhje me këtë çështje që nuk trajtohet si dilemë. Në fakt, më parë kjo nuk përbënte dilemë. Kur Evropa hyri në konfliktin ballkanik, ishte e qartë se po kurajohej të bombardohej një vend sovran-Serbia, Jugosllavia. Por kjo bëhej sepse ishte më e rëndësishme liria e një kombi që ishte dhunuar në mënyrën më barbare. Tani, kemi të bëjmë me një brerje të ndërgjegjes, një rishikim të gjithë asaj që është bërë. Kjo keqardhje është një absurditet i pakuptimtë, por kjo është keqardhje për bombardimin e një shteti, Jugosllavisë. E thënë apo e pathënë, kjo është një keqardhje që pranohet gjerësisht. Në Ballkan diçka ka ndodhur dhe kjo është e qartë. Një nga krimet më monstruoze që nuk është parë në historinë e Evropës, ndodhi përpara nesh. Gjysma e kombit, 1 milion njerëz, u zhdukën. Ishte një spastrim etnik, i cili nuk krahasohet me spastrimin etnik të popullit hebre, por për intensitetin e tij dhe kohën kur ndodhi, kishte rivalin e tij (Holokausti). Është e tmerrshme, sepse ndodhi vetëm për pak javë dhe ky krim nuk mund të zhduket me bombardimin e një regjimi barbar. E kam thënë disa herë, në botë nuk është e detyrueshme dhe e nevojshme masakra, por nganjëherë bombardimet janë të nevojshme, si në rastin e Gjermanisë naziste. Evropa duhet të mos jetë konfuze. Nuk ka pse të ketë brerje ndërgjegjeje, apo dhe kthim prapa. Në të kundërtën, po apologjizohet Serbia me forcë. Madje Serbia po llastohet vazhdimisht, dhe në këtë rast Evropa po i bën një dëm të madh Serbisë dhe popullit të vet, duke e zhytur edhe më thellë në fajin e tij. Ky komb duhet ta kuptojë çfarë ushtarësh dhe paramilitarësh ka dërguar në Kosovë dhe në vende të tjera të Jugosllavisë. Nëse e kupton, mund të çlirohet nga makthet dhe demokracia serbe mund të ndihmohet. Nuk do të ketë demokraci në Serbi, nëse nuk do të njihen krimet.

Kohët e fundit po flitet se pavarësia e Kosovës mund të shkëmbehet me ndarjen e një pjese të territorit të saj. Ǒmendoni rreth këtij varianti?

Unë mendoj që vazhdon të ketë një keqkuptim që është përmendur më herët. Ndarja nuk është pazar i ndershëm dhe unë kërkoj përgjegjësi të plotë për këtë çështje. Mund të hapen konflikte të reja në Ballkan, mund të hapen burime të reja për luftime dhe përleshje, të cilat do të kenë një kosto tepër të lartë për popujt që jetojnë në Ballkan dhe Evropë. Ky është një opsion që nuk do ta mbyllë këtë çështje, por do të hapë konflikte të tmerrshme. Prandaj thashë që problemi (i keqkuptimit), për ata që kanë kryer krime dhe ata që kanë vuajtur, është thelbësor.

Mënyra si vlerësohet krimi është thelbësore për pastrimin e demokracisë.

Në Kosovë ka mendime se këto 120 ditë të negociatave do të dështojnë dhe nuk do të ketë marrëveshje, por do të ketë në fund një shpallje të njëanshme të pavarësisë. Si mendoni ju, a do ta pranojë këtë hap komuniteti ndërkombëtar?

Padyshim. Unë jam shkrimtar dhe njeri i kulturës dhe gjithmonë mendoj që konfliktet mund të zgjidhen në rrugën më demokratike të mundshme, pa dhunë dhe keqkuptime. Por kjo nuk shërben për alibi për të turpëruar një komb në çdo rrugë të mundshme. Në këtë rast populli i Kosovës ka të gjithë të drejtën të përgjigjet me të gjitha opsionet. Nuk ka përjashtime kur flitet për lirinë e një kombi. Kjo është një çështje që nuk negociohet. Ky komb ka të drejtë për të kërkuar lirinë e tij dhe ta mbrojë me të gjitha forcat deri në fund.

Si mundet që elita intelektuale shqiptare të ndikojë për të ndihmuar pavarësinë e Kosovës? Mendoni se duhet bërë më shumë?

Mendoj që Shqipëria duhet të bëjë më shumë. Pseudo-filozofitë e diplomacisë sonë, që kanë mungesë aftësie dhe morali, janë qesharake dhe në të njëjtën kohë të dënueshme. Shqipëria nuk është një planet tjetër, dhe po jep gjykime për Kosovën nga hëna, Bangladeshi apo Japonia. Shqipëria është vendi i parë i interesuar dhe nuk duhet të struket, sepse kjo është totalisht hipokrizi. Shqipëria është vendi që duhet të ndjekë hap pas hapi problemin e Kosovës. Duhet ecur me ndershmëri dhe dinjitet, natyrisht në mënyrë konstruktive dhe jo destruktive. Megjithatë kjo është një çështje morale dhe historike e Shqipërisë, e përbën dinjitetin e vet kombëtar. Unë shpresoj që diplomacia jonë të rishikojë sa më shpejt punën e saj dhe të bëjë përmirësimet e duhura në këtë aspekt.


Marre nga Gazeta Shqip....30/08/2007



----------------------------

Mendoj se komuniteti nderkombetar do ta pranoje kete hap per perfundimin e pavaresise e Kosoves.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Gusht 2007 17:59
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Pavrsia e kosoves eshte rruge e pakthyeshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Tetor 2007 14:39
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
atiola
Veteran ne forum

Regjistruar: 19/09/2006
Vendbanimi: Aty ku ti te jesh shiko gjithnje dy here aty jam dhe une mjafton vetem te me mendosh
Mesazhe: 1875

Citim:
Po citoj ato që tha daedal
Pavrsia e kosoves eshte rruge e pakthyeshme.


amin

__________________
asgje nuk esht5e reale ne kete jete nuk ka dicka tjeter per lojes genjeshtres urrejtjes thashethemeve ja kjo ehste jeta qe jetojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2008 21:51
atiola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atiola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atiola (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atiola Shto atiola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atiola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2009 23:08
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:21 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja kosovare dhe me gjere > Pavarsia e Kosoves

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.