Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

i nderuar Muhjeminu

SËRISHTË JU BËNI BISHTË PËRGJIGJIEVE EDHE E DEFORMONI KREJTË ATË QË UNË KËRKOJ TË THEMË MË LARTË?

Ju kam paralajmëruar që të mos më bëni sulëm personal sepse kjo tregon moshpapjekuri(ose siç i thoni ju në gjuhë joshqipe"adoloshencë")............po doni tju shaj edhe tju ofendoj ..do ishte më e drejtë që të hapet një temë nga ku të flisnim për to...........më lartë më ridetyrove që të rishprehesha në mënyrë të pahijshme  sërishtë edhe këtu vazhdon sërishtë duke më provokuar që të shaj janullaton,muxhahedinin e compani?Përse e shmangni temën kryesore?

1)TI SHQIPËRI MË JEP NDERË......................,emri i tij ishte Naim,emër myslimani!UNË Ç TË KAMË PYETUR MË LARTË??????????????

TË KAM PYTYR  SE "KISHAT EDHE MANASTIRET NË KOSOVË PËRDOREN PËR DOKUMENTË JO SHQIPTARË PASI EMËRTIMI I TYRE ËSHTË "SHËN MILLOSHEVIÇI"EDHE JO SHËN ILIRI?......POR AJO QË NA BASHKON ËSHTË AJO QË THOTË SE "KËTU NUK KA SËRBË EDHE SHËNJTORËT JANË SHQIPTARË?APO JO?.....PO HAJDE DE THOJ BOTËS SE SHËN MILLOSHEVIÇI ËSHTË SHQIPTARË?PRA NË SE JU NUK E KUPTUAT OSE NUK DONI TA KUPTONI...KJO KA TË BËJ ME ATO PORDHET ME ADOLOSHENTA TË TUAT...PASI LEXUESIT E KANË MË SE TË QARTË SE ÇPO THEM!

2)NË SE TË GJITHË ATA EMRA PATRIOTËSH QË PËRMËNDË MË LARTË ,NUK E BASHKUAN KOMBIN ..KJO KA TË BËJ ME PËRÇARJEN FETARE ...NDAJ EDHE VASO PASHKO ULËRIUUUUU?

FAN NOLI?????QË NGA SHKODRA DER NË VLORË.....KAQ MËNDJE NDRITUR ISHTE ....NË KËTË SHPREHJE PASI PËR MUA PJESA TJETËR E GJITH SHKRIMIT ËSHTË HYMNË!

GJERGJ FISHTA.....nuk e njohë veprën e tij pasi për mua "ai që ka turpë të jet shqiptarë ...fare lehtë mundë ta ketë për nderë të jet italian,sërbë grekë ose turkë?"

"GJAKË NË VETULL" TË THASH QË TË KONKUROJMË ME NJOHURIT TONA EDHE JO ME OFENDIME TË CILAT TI SËRISHTË I VAZHDON SEPSE NUK KE FORCË LOGJIKE TË MENDUARIT RRETH ÇËSHTJES?

2)KONCEPT UNIVERSAL??.....PIKËRISHTË KJO DO TË THOTË "TRADHËTI SHQIPTARE" SEPSE:

1)Në greqi grekët janë ata që emrat e tyre përfundojnë me S edhe mbiemri me  AQIS,S....si edhe janë të DETYRUAR që të shkruajnë në pashaportën e tyre"kristianos ortodoksos".............pra ruajnë dallimin kombëtarë.

2)në sërbi:mbiemrat marrin mbrapashtesën VIÇ,IÇ....kurse emrat vendorë ruajnë formën njohësore...p sh LESKOVIKU JONË është vëndi ku bëhet lajthia e zezë që në sërbishtë do të thotë LESKO VAÇE=LAJTHIA E ZEZË.

Ne bullgari:që të marësh vizë të dalësh jashtë shtetit të kërkohet të keshë emër BULLGARË.....kurse minoriteti bullgarë në Sërbi dhunohet edhe nuk ju regjistrohen fëmijët në se nuk kanë emra sërbë.... etje etje

TANI NË SE MË KUPTOVE....BUKUR....MË KUPTOVE,NË SE NUK MË KUPTOVE PO TA THEMË MË SHQIPË DUKE TË KUJTUAR SE "MENDIMI JOTË PËR KONCEPT UNEIVERSAL ËSHTË TRADHËTI NDAJ TË QËNIT SHQIPTARË".....................pasi miku imë i nderuar "demokraci nuk do të thotë që "shqiptari të ket koncept universaj edhe tju ndërtoj shkolla edhe xhami e kisha gjitonve ...kurse gjitonët të vëndosin e dhe zbatojnë ato rregulla që thashë më lartë....kjo nuk do të thotë "koncept universal por do të thotë "BYTHSHQYERSI KOMBËTARE" edhe shitje të shqipëris...................A E KUPTOVE?PO TA KISHE KUPTUAR NUK DO JU BËJE BISHTË PYETJEVE EDHE TË FSHIHESHE MBAS PORDHËVE ..ADOLOSHENTE UTOPIKE...ETJE?.......

SYTË E TUA TË QERRUARA NUK MUNDË TË SHOHIN GJË TJETËR VËÇ HOMO.....SEPSE JE I QERRUAR FETARE  .....EDHE PSE SHQIPËRIN MUNDË TA DUASH MILIONA HERË MË SHUMË SE UNË POR MËNYRA E TË MËNDUARIT TËNDE ËSHTË JOLARGPAMSE EDHE DRIT SHKURTËR

DREJTOHU LITERATURËS BOTRORE EDHE MËSO SE LUFTA E TROJËS U BË ME HUNJË E GURË.......PO KËSHTU EDHE BIZANTI LUFTONTE ME ÇFURQE HUNJË E GURË .........PASTAJ MË PYET SE ÇDONTE E JËMA E ZEQOS NË MAJË TË THANËS?

KUJTO PAK ATA MIJRA DIJETARE QË U VARËN U DOGJËN SEPSE MBRONIN IDE PËRPARIMTARE.........KUSH I DOGJI ATA?KRYEQENDRA DURRËS E BIZANTIT??.....SI THONI JU "RROTULLOHET APO NUK RROTULLOHET BOTA"....E PRA NË SE DO KISHE LINDUR ATËHERË DO ISHE DJEGUR NË TURRË DRURËSH!

LLAPËN PO TA LË TYJA TA PËRDORËSH TANI ...MEGJITHSE NUK GUXON TË KTHESH PËRGJIGJIE DUKE MENDUAR SE KËSHTU DO I MBUSHËSH MËNDJEN VETES SE KE TË DREJTË......NË SE PO ,MOS U LODHË EDHE DILË PARA PASQYRËS EDHE MBURRI IDET E TUA ...NDRYSHE PËRGJIGJMU PYETJEVE QË TË KAMË SHTRUAR KËTU E NJË JAVË MË PARË?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 12:48
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

KU SHKOJ MIKU IMË HAMDI??????

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 14:16
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha HERO
Ka moderator ky forum,se une nuk do rri te dego budalleqet e keti Kontinentit,ose i fshini ose e beme kete forum banal fare pasta,fillome te shame te gith.

Kakaqisssssss....o karapataqisssssss.....
Ti ke shum te dejte....
Por te shajshe tjetrin nga nona dhe te kesh pa turpesine te thuahs keto fjale...nje i pa fytyre i tille je vetem ti. Banal e bere ti forumin sepse je balte e tille...s'ke faj...greket nuk kane edukate.
Hahahaha...ti as shqip nuk di te shkruash o i mjeri grek.
Shyqyr qe erdhe.

Modifikuar nga kontinenti datė 13/08/2007 ora 15:36

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 15:16
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Po citoj ato që tha HERO

une nuk kam kohe te filloj dhe te debatoj referencat me ty tani,une thjeshte te kam sqaruar shkurt ate pjese te historise te popullit tend,

Shih se cfar ke thene aty lart o i mjeri grek....dhe gjoja hiqesh ti si shqiptar.
Metoda jote eshte dy hapa para e nje hap prapa.
Pra lavdero pak historine Shqiptare dhe shqiptaret, me pas lavdero dy here greket. Ke thene; historise se popullit tend . Te ka rreshkiutr kjo gje Kakaqis. Sa inteligjent qe je....fos je fos...se keshtu jeni ju greket.
Ec se do ta kalojm mire bashke.
Mire se erdhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 15:25
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

O KAkaqis...te tjeret diskutojne sipas pikepamjeve te tyre dhe kjo eshte e drejta e tyre.
Po ti, pse nuk e shan nje here ortodoksine po me muslimanet e ke?
Cfar ke ti me muslimanet Kakaqis?
Apo keshtu te kane urdheruar ty ne asfali?
Nuk ke c't'u besh jo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 15:30
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Tani ti prap po ngaterohesh me kembet e tua se bizanti nuk ka pas ndonjeher inkuizicion. e riperseris dhe nje her qe si Jezusi dhe Muhamedi nuk kan pas per qellim kombin e tyre por kane pas per qellim universalitetin e fese dhe te njerezimit. Po te kesh lexuar sado pak

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 16:28
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Ka moderator ketu?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 17:45
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Tani deshiroj te bej nje sqarim te vogel persa I perket asaj qe kam shenuar me siper dhe per debatin qe po behet mes partise dhe meje.

Po mundohem te them se pse partia ka nje mendje me teper adoshelentore dhe pse per me teper idet e tij nuk jan aspak perparuese por utopike dhe per me teper me vjen keq por jane ide boshe. Historia na tregon se asnje vend sado i fuqishem qe te jet dhe te ket qen nuk ka lindur i tille, te marrim shembullin e kujtdo shteti fillimisht ai ka qen i skllaveruar dhe nje moment e gjeti veten dhe ne emer te “lirimit nga skllaveria” iu kundervu sudnuesit te vet i mori skeptrin dhe shkoi te lironte vende te tjera nga “skllaveria”. Te marrim Romen dhe perandorin e saj, deri ne ekspansionin e madh ne gadishullin Apenin Roma dhe qytetaret qe e ben te madhe sundoheshin nga etrusket dhe u desh nje perdhunim i nje fare lukrecia qe te ngriheshin ne revolt. Po keshtu ishte dhe Turqia, perjashto ketu Bizantin qe ishte vazhduesja e Romes se lashte ne epoken mesjetare. Po keshtu ishte dhe franca, Imadhi Napoleon Bonaparti kur erdhi te pushtonte evropen erdhi me qellimin qe ta lironte dhe ti jepte asaj “lirin, vellazerin dhe barazin”. Mierpo askush nuk mund te mohoj se jo vetem ne periudhen e Romes po as ne kete te sotmen nese pushtohesh nuk je me i lir dhe kjo do te thot shume,do te thot sepse vet ne psikozen e njeriut ti nuk je me sic ke qen dhe kjo jo per shkak te deshires tende por per deshiren e dikujt tjeter. Prandaj eshte per tu pare se si ka mundesi qe pikerisht keto vende qe kane qen te skllaveruara ata dalin te parat ne skllaverimin e te tjereve, kjo mund te perkthehet mbase me fshataret e Balzakut, qe jo se ishin te varfer e vuanin nuk do te thot se e donin njeri tjetrin por e urrenin. Prandaj sikur per nje moment te supozojme qe Shqiperia jon e dashur te bashkohet e te behet ajo qe ka qen dhe qe vendet perendimore (apo per te qen me sakte disa konferenca hajdute na e hoqen), por jo vetem kaq sikur shqiperia te bie ne dore te dnonje personi qe te ket kaq ide homofobike. Si do te jet vall? A nuk i bie qe ne te skllaverojme si puna e te tjereve? Natyrisht qe po, se oreksi vjen duke ngren dhe nese do themi jo, do te jemi jorealist!

Pra me pak fjale dhe ne po te ishim ne vend te ndonje rome apo ndonje vendi tjeter do silleshim si ata, dhe kjo eshte normale, fundja dhe Otomanet kane qen her nen diktatin E Abasideve her nen ate te Bizantinve derisa ia thyen turinjt te dyve. Problemi mesa duket nuk calon ketu, problemi calon diku tjeter tek Partia, mesa duket deshira e tij eshte kudner fese. Sepse per dijet qe ai ka feja eshte kunder shqiptare. Po puna eshte se nga i gjen keto idera Partia??? E cuditshme eshte pergjgija por e vertet, partia e gjen kete pergjigje pikerisht ne keto rreshta se pse bibla na eshte shkruar ne greqisht apo duhet te kendohet e tille, nderkoh qe greku nuk na lejon neve te mesojm shqip. Pse muslimanet kendojn kuranin Arabisht dhe nuk e kendojn shqip nderkoh qe Turku nuk e lejon shqipen te flitet?

Pergjigja e pare qe merr ky person eshte kjo. Cfare lidhje ka feja ketu more njeri??? E dyta qe merr eshte, keto gjera shko kerkoja ministrit Lulzim Basha dhe jo fese. Ne fund te fundit cfare faji kane autoret e ungjijve se kane shkraur Ungjijte e tyre ne gjuhen qe perdorej me shume ne atnikitet??? Sepse bibla,sa per te mos vdekur injorant, eshte bashkim i Dhjates se re me ate te Vjeter, dhe Dhjata e Vjeter eshte shkruar ne Hebraisht dhe eshte perkthyer jo ne Greqishten e re por ne ate te vjetren qe quhet Septuiganisht, tani cfare faji ka testamenti i vjeter qe u perkthyer ne septuiganisht? Cfare faji ka helenishtja e vjeter qe duhet te shahet kaq shume vetem se eshte gjuha e helenve dhe paraardhesja e geqishtes se sotme? Po kjo ska llogjik nese pohoet sepse eshte homofobi. Per me teper cfare lidhje ka arabishtja me turkun? A mund ta di kete? Mesa di une ,ne injorancen dhe adoloshentizmin tim te bashkuar me qorrimin tim fetar turqit kane nje alfabet latin qe pas Qemal Ataturkut (te mos harrojm se Qemal Ataturku ka qen themeluesi i nacionalizmit ekstrem Turk). Per me teper qe nuk ka te beje fare kendimi i Kuranit arabisht me te folmen shqipe aspak fare, se fundja dijetar musliman kan qen dhe ata qe kan vazhduar te flasin shqip dhe kane marre pjes ne konferencat e gjuhes qe u ben para pamvaresise. Por serishmi rreshtohet pytja Cfare faji ka feja nese keqperdoret nga njeriu? Jam shume dakord qe shume kisha ne serbi kan qen bizantine apo katolike dhe jan kthyer me dhun ne Orthodokse Serbe, po cfare faji ka feja ketu? Nuk e kuptoj, edhe un mund te dal ne emer te shqiperise dhe bej ndonje budallallek po cfaj ka shqiperia ketu? Sa e sa shqiptar dalin si trafikant drge e femrash po te gjithe neve keshtu jemi? A mos valle nena Shqipri nxjerr vetem djem te tille? Natyrisht qe jo, dhe feja e tille. Pse feja qenka atnishqiptare? Perse? Si ka mundesi qe nje fe qe nuk ishte as anti italiane, apo anti franceze (edhe pse francezet kane pasur luftra fetare) apo anti angleze? Perse mudn te quhet feja e tille? Kur shqiptaret pohoen se kan marr lajmin e Ungjillit nga nje apostull i Jeuzit ( te pakten keshtu pohon Bibla) apo kur e kane marr besimin Islam shume kohe para pushtimit turk? Akoma se kuptoj kete gje? Dhe kjo nuk me le asgje tjeter vecse te pohoj se ti je homofobik dhe qe nuk di asgje nga feja vetem flet, mirepo ke ngateruar vend per te folur per atdhetarizem, te gjithe jemi te tille, ka dhe qe nuk jane po ama skan pse te denohen me vdekje. Cfare faji ka nje arab se pse Zoti caktoi qe Muhamedi te ishte i tille? Nuk e kuptoj dot kete? Nuk eshte faji i askujt se neve si komb ia bejme gropen vetes dhe kur na bien zarat sdime si ti hedhim ky eshte problemi yn, sdime te bejme mbase dhe politike. Prandaj ska pun feja fare ketu.

Ajo qe thua ti eshte se shqiptaret skan qen fetar, faktet flasin shume ndryshe, po shume ama. Ateher cte themi? Te themi se Fishta ska qen atdhetar?

Porsi kanga e zogut t'verës,
qi vallzon n'blerim të prillit;
porsi i ambli fllad i erës,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjįma e rrfčs zhgjetare,
porsi ushtima e nji tërmetit,
ngjashtu į' gjuha e jonë shqyptare.

Ah! po; į' e ambël fjala e saj,
porsi gjumi m'nji kërthi,
porsi drita plot uzdajë,
porsi gazi i pamashtri;
edhe ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi këtë gjuhë të Perëndis',
trashigim, që na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lčn mbas dore.

Në gjuhë shqype nanat tona
shi prej djepit na kanë thįnun,
se asht një Zot, qi do ta dona;
njatë, qi jetën na ka dhįnun;
edhe shqyp na thanë se Zoti
për shqyptarë Shqypninë e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn k'ta djalë mbas djali.

Shqyp na vete, po pik' mį para,
n'agim t'jetës kur kemi shkue,
tue ndjekë flutra nëpër ara,
shqyp mį s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armët besnike,
qi flakue kanë n'dorë t'shqyptarëvet,
kah kanë dekë k'ta për dhé t'Parvet.

Në këtë gjuhë edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xśni,
në këtë gjuhë edhe Kastriota
u pat folë njatyne ushtrive,
qi sa t'drisë e diellit rrota,
kanë me kenë ndera e trimnive.

Pra, shqyptarë çdo fčs qi t'jini,
gegë e toskë, malci e qyteta,
gjuhën t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetë jeta,
por për té gjithmonë punoni;
pse, sa t'mbani gjuhën t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanë me u mbajtë larg kambës s'huej,
N'per gjuhë shqype bota mbarë
ka me ju njohtë se ç'fis ju kini,
ka me ju njohtë për shqyptarë;
trimi n'za, sikurse jini.

Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhë t'veten rrnoftë Shqypnia!



Te themi qe Samiu ska qen i tille? Jo ata kane qen po mbi te gjitha ata kan qen Human, ti me duket se se merr eren nga kjo fjal, mbi te gjitha ata kan qen te zgjuar dhe te ditur, kane qen njerez me vizion. Sepse samiu ka shkruar dhe per Shqiperin dhe per fen e tij, sespe e dinte qe feja e tij nuk ishte shkaku i vertet i roberimit tone. Nderkoh qe ti me merr vetem nje person te famshim Pashko Vasa, ne fakt ti nuk merr ate si person po e merr vetem nja nje varg te poezis se tij, nderkoh qe ne ate poezi ai deklaron se problem per shqiptaret nuk eshte vetem feja por jane dhe ndasite krahinore. Pashko vasa e ka then ate pjes per shqiptaret sepse ne ate periudhe sapo filloj reforma e tmerrshme e turqeve te rinj, ajo e tanzimatit qe e shkateroi rendin normal te perandoris osmane dhe mos harro se turqit e rinj u ndihmuan dhe nga shqiptaret per te hypyr ne pushtet, kjo reforme barazonte nje musliman=turk, orthodoks=grek, katolik=austriak, mirepo kjo nuk ishte pro shqiptareve. Ateher lidni dhe kjo si shprehje por jo se shqiptaret jane te pafe, po keshtu dhe pjesa ku thuhet se shqiptaret nuk jane te ndare ne geg e toske do te thot qe shqiptaret te mos shikojne ndasit e tyre ne veri e jug sepse jane vellezer dhe jane nje. Si ka mundesi qe pashko vasa i thot shqiptareve largohuni nga feja dhe ne fund u thote

Edhe mos marrohna përpara Zotit.

Si ka mundesi te thote keshtu? Prandaj me vjen keq qe ky poet i madh te keqcitohet dhe arsyes qe nuk i futem komentit eshte per arsye se eshte nje pun e gjat dhe e lodhshme dhe qe nuk besoj se ia vlen barra qeran.

Saper ate qe une jam antishqiptar e ke gabim , une jam krenar qe jam po jo homofobik, nuk po them qe si kam inat grekerit, po nuk jan te gjithe njesoj dhe ne po te ishim ne vend te tyre keshtu do silleshim me to, por ama di te them qe jemi te gjithe bijt te Adamit, une keshtu besoj ti jo. un spo te detyroj te besosh, po ama une jam qytetar i botes, e gjithe toka eshte shtepi per mua.

Shpresoj te jem sqaruar sado pak, tani po pate per te then ndonje gje shkruje se ke dhe nje te mire qe i shkruar me caps lock, ama problemi nuk qendron tek feja. Dhe nje gje sdua te mbush mendjen ty se ti mund ta kesh shume te fort ate koke po ama une po te sjell argumente nderkoh qe ti sill disa te tilla dhe jo disa shkrime me caps lock e ca me te vogla. Kete ta them ne miresi te debatit dhe jo per mendjemadhesi, se fundi dua te them qe nuk eshte se jam dakord me vrasjen e dijetareve(por jo ne bizant po ne evropen perendimore).....gjithsesi kjo i perket nje teme tjeter.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 22:57
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha HERO
Ka moderator ketu?

Ka! Eshte Kakaqi.
Kakaqia trimaqis...qe shan ne prv, sepse ate force ka.
Hemmmm....te jesh perballe meje ti kurre nuk i thua ato fjale o Kakaqis.
Le qe ku ka grek tirim.
Mos e krruaj me muslimaet Kakaqis se mbete duke i share, more vesht o Spiridhonis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2007 00:06
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

profesor muhjeminu!

eee i ke rralluar pak ofezat edhe po futesh në temë edhe ..por akoma nuk përgjigjesh direktë për ç të themë më lartë?

1)unë ide adoloshentore......ju ide legenore edhe atishqiptare!

Tradhëtarë padashje i çështjes shqiptare...ashtu si edhe shumica e dijetarve tanë të verbuar nga feja!

çfarë njeh zotrote doktor profesor për etruskët????????????????????që paskan dhunuar Romën e gjuhës së qelbur e cila bashkë me greqishtë pushtuan mesdheun si gjuhë teknike?... e di ç do të thotë gjuhë teknike?...po ta shpjegoj:gjuhë teknike=gjuhë e formuar dhe e përhapur me anë të shkrimit =gjuhë jo e folur në popull.Pra këto dy bushtra mbretëruan mesdheun nga ku latinishtja ishte gjuha e shtetit ,ndersa greqishtja gjuha e fesë....ndërsa gjuha e vëndasve pellazgë u dhunua edhe nuk ju lejua shkrimë e këndim sepse quhej gjuha e djallit.....djalli në kokat e tyre edhe jo në gjuhën shqipe...o bukurosh i KONCEPTIT UNIVERSAL?

etruskët ,që sipas doktorinës tënde ..paskëshinshtypur romakët ..edhe këta janë kundervenë ......pikërishtë kjo thënie është "doktorin kristiane" e tipit antishqipfolës si Senaka ...i përgënjeshtruar mrekullishëm nga Jaques Heurgon.

Etruskët o doktor nuk ishin shtypës por paqësorë edhe ishin ata që bashkë me jonët ruanin ligje jo barbare në shoqëri e tyre....pikërishtë lidja e gjuhës latine si edhe greke edhe përhapja e tyre solli dhunën terrorin edhe injorancën .....nga ku përveç Durrsit (sipas teje)kudo mbretëronte dhuna vrasja edhe terrori edhe therja nga qafa e atyre që kundërshtonin.

Etruskët janë baza e qytetrimit evropian edhe na ta huazuan gjithçka romakët të cilët sipas një mbishkrimi mbi bakër na thuhet o njeri me koncept universal ...se:

LARISA NUK LA SPEND PESK TË NOHUR SA SRAN

U SHLUA TERS NA UJ ,SPANI O MLEDHSI O IK RAS NA KIJ...

AULI SA LINDI VET VËLLARA LARTE PRURI JU AULIN LATIN

pra o bukurosh i konceptit universal ...është ky dokument tek tabola kortonesa i cili na thotë për vëllazërim fetare të etruskëve me latinët....pasi AVulli me Larisën ishin vëllezër ............por kjo vëllazëri  solli shkatërrimin etruskë edhe mbretërimin latin ....ndaj edhe koncepti bordellor duhet drejtkuptuar sepse nuk kemi koncept universal kur mësojmë edhe përhapim gjuhë të huaj ..por kemi tradhëti të gjuhës sonë.TRADHËTI SHQIPTARE!.....JU DHASHË NJË ASPEKTË NGA DHJETRA MIJRA?ME KOKA TË TILLA ËSHTË BËRË HISTORIA E SHQIPËRIS E CILA MERITON TË QUHET "TRADHËTIA E SHQIPËRIS"

SEPSE SHQIPËRIA KA RËNË NË DUART E ATYRE QË RUAJNË KONCEPTE UNIVERSALE ...QË HAPIN SHKOLLA GREKE EDHE NDËRTOJNË KISHA E MANASTIRE SËRBE ...NDAJ ËSHTË SHKATËRRUAR:

O MOJ SHQIPNI E MJERA SHQIPNI

KUSH TË PASKËSH QIT ME KRIE N'HI

TI PASKËSH QËNË NJË ZONJË E RËNDË

BURRAT E DHEUT TË THIRRSHIN NËNË

e pra ja që dijetari shqiptarë na thotë se shqipëria kishte qënë një zonjë e rëndë ......por tani e paskin qit me krie në hi.................kush vallë?

Gjergj Fishta!........i lumtë mëndja për atë që lexova më lartë..pasi nuk e njohë ju thashë më lartë...aj që njohë nga ai ishte vetëm shprehja e mësimërme ......që ai e patë për turpë të ishte shqiptarë..........si të ta shpjegoj më mirë?p sh...të dy kemi të njëjtin mendim për Enver Hoxhën ......litarin në qafë!por enver hoxha na kishte thënë se "jugosllavia është pjella e fuqive të mëdha edhe si e tillë do shkatërrohet një ditë".....po kështu edhe sami frashëri i cili edhe pse ndërtoj enciklopedin turke sërishtë ai u tret për shqipëri....por kjo nuk do të thotë se ai nuk ndërtoj enciklopedin e gjuhës e cila theri edhe dhunoj shqiptarët................pra shoku i konceptit universal ...unë përdora BËMAT SHQIPTARE të cilat në vëndë që të ruanin edhe forconin shqiptarin ...mbronin edhe forconin konceptin universal në dëmë të shqipëris...pasi nga gjuha e mesdheut ,sotë shqipja, ruhet e shkruajtur edhe e lexuar në një copëz tokë falë konceptit universal  të jodrejtkuptuar...si ta themë më mirë që ta kuptosh sepse ju nuk kuptoni edhe lehtë:....po marim p sh dy shtëpi:shtëpin time edhe shtëpin tënde.Në se në shtëpin time flitet gjuha ime që ndryshon nga gjuha jote edhe ne vendosim si rregull konceptin universal ...që të jemi të barabartë, koncepti universal nuk duhet të më vendos rregulla të flas gjuhën tënde ...sepse kështu nuk jemi të barabartë..por ti po më dhunon gjuhën......e pra po kështu dodhë me bullgarët që vendosin emra vetëm bullgarë...me sërbët grekët  të cilët vendosin emra serbë e grekë si edhe nuk lejojnë mësimin e shqipes për shqiptarët ..kur minoriteti grekë i kërkon ato në shqipëri.............pra koncept universal në shtëpin time edhe dhunim të shqipfolsëve përreth të çonë tek thenia e Vaso Pashkos si edhe tek ajo që kamë huazuar unë edhe thotë:

FRY MOJ ERË,TË IKI KJO KOLERË

sepse kjo kolerë ka për qellim shkatërrimin edhe zhdukjen e gjuhës shqipe me këtë rrugë që ndiek.

i nderuar profesor i konceptit universal:këtu në greqi doli libri i klasës së 6 për histori i cili mes shumë të tjerash thoshte:se nuk kishte ekzistuar shkolla e fshehtë pasi turku nuk kishte ligjë për mosmësimin e greqishtes...ndaj kjo është një përrallë fetare ..kështu e deklaruan shkencëtarët grekë edhe evropian..........por ja që fanatizmi i krishterë u ngritë edhe nuk e lejoj këtë libër edhe po e rishkruan duke i mësuar popullit se"turku gjakatarë nuk na linte të mësonim greqishten...por priftërinjët kishin shkolla të fshehta"...a m kupton moj xhevrie?Po nuk më kuptove nuk kamë ç të themë tjetër sepse je krejtë i verbuar edhe antishqiptarë i rrezikshëm për të ardhmen e gjuhës shqipe.

Më kujtove ministrin Elvis Presli ....atë trapin i cili bënte sikur nuk kishte shkuar ndonjëher në bordello edhe sikur nuk kishte parë femër me sy kur ju qep një deputeteje këtu?....Po tja japin deputetja atij ai e shet shqipërin..................besa po bre burrrë!..Nuk bëhet shqipëria me trapër or mikë!

po u sqarum një çikëz............edhe faleminderit për vjershën e Gjergj Fishtës  të cilën nuk e njihja.

PËR SHQIPËRIN MBETET VETËM NUMRI DY I CILI TRGON DY BURRAT E DHEUT TË CILET MBETËN NË ZËMRËN E SHQIPTARVE  TË SOTËM  EDHE KËTA JANË GJERGJ KASTRIOTI EDHE ISMAIL QEMALI...nuk mu përgjigje se përse këta BURRA  mbanin simbole pellazge si edhe kërkuan gërrmimin e botës pellazge ...Dodonën?KËTA JANË MË TË MËDHENJËT?

 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2007 14:22
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.