Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Debat--TRINIA?????
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AlbMuslim-Ku
Anetar i ri

Regjistruar: 24/05/2004
Vendbanimi: Kumanovė
Mesazhe: 9

i Nderuari Keni , moderator apo administrator cka jeni , pak rendesi.

Perderi sa nenforumi permaban temen Debat-TRINIA , nuk ke te drejt ti thuash ate qe ke then Ebu Shejmes .
Se vet tema eshte qe te thirr ne Debat forumistet .
Sa i Perket Ebu Shejmes , ai njeriu eshte i gatshem , me aftesit e tij qe te futet ne nje debat te till.

Nese ne si musliman hapim nje tem te till te nenforumi ISLAM pse jo urdheroni nese keni fakte ehde ju futuni ne debate .

Me Respekt
AlbMuslim-Ku

__________________
"Nėse Nuk Ke Cka Tė Bėshė, Atėherė Atė Mos e Bėn Kėtu"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2004 17:40
AlbMuslim-Ku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AlbMuslim-Ku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AlbMuslim-Ku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AlbMuslim-Ku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AlbMuslim-Ku Shto AlbMuslim-Ku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AlbMuslim-Ku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Citim:
Po citoj ato që tha AlbMuslim-Ku
i Nderuari Keni , moderator apo administrator cka jeni , pak rendesi.

Perderi sa nenforumi permaban temen Debat-TRINIA , nuk ke te drejt ti thuash ate qe ke then Ebu Shejmes .
Se vet tema eshte qe te thirr ne Debat forumistet .
Sa i Perket Ebu Shejmes , ai njeriu eshte i gatshem , me aftesit e tij qe te futet ne nje debat te till.

Nese ne si musliman hapim nje tem te till te nenforumi ISLAM pse jo urdheroni nese keni fakte ehde ju futuni ne debate .

Me Respekt
AlbMuslim-Ku


Zotni i nderuar nese une bera nje verjtje, kete e bera qe mos te editoj mesazhet dhe jo per ta diskutura dhe per ti dal ti avokat mbrojtes.
Myslumanet ne kete tem mund te pyesin per paqartesit qe kan mbi Trinin e shenjte dhe nuk kan pse e ven ne dyshim mbasi ajo eshte pjes e besimit krishter. Nese do vazhdohet me kete gjuhe, mos tu vi hidhur kur tu editoj mesazhet. Pranda dhe po ju lajmeroj.
Ai qe ka hapur temen e ka mar pergjigjen dhe eshte i qarte per kete.
Paqe

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2004 22:23
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ebu Shejma
Anetar i ri

Regjistruar: 24/05/2004
Vendbanimi: Kumanovė
Mesazhe: 27

Pershendetje te ngrohte KENIT edhe ate prej majes se deges nga Locka e zemres.
Flm, per mirekuptimin dhe zemergjeresine, ju lumte...ju mund te deformoni, te sulmoni islamin duke deformuar faktet por tani une vetem qe citova biblen me besnikeri me te madhe, por nejse...vetem vazhdoni....

__________________
"Dituria ėshtė unazė e vendosur nė dorėn e tė vėrtetės"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2004 19:11
Ebu Shejma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ebu Shejma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ebu Shejma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ebu Shejma Shto Ebu Shejma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ebu Shejma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Citim:
Po citoj ato që tha Ebu Shejma
Pershendetje te ngrohte KENIT edhe ate prej majes se deges nga Locka e zemres.
Flm, per mirekuptimin dhe zemergjeresine, ju lumte...ju mund te deformoni, te sulmoni islamin duke deformuar faktet por tani une vetem qe citova biblen me besnikeri me te madhe, por nejse...vetem vazhdoni....


Ebu edhe une te pershendes me ngrohtesi. Kam shume respekt per ty dhe per kedo qe mirkupton dhe deshiron paqen.
Mos ma mer per ters se nuk dua as te ul krishterimi dhe sa te ul myslumanizmin. Per mua gjithkush mund te besoj ku te doj, por une si moderator nuk do deshiroj qe per shkak te besimeve ne te krijojme humnera me njeri-tjetrin. Mundohem qe me sa kam mundesi te mbaj nje qendrim te drejt nga te dyja anet. Nuk e di por nuk jam munduar kur qe te flas keq per myslimanet, perkundrazi i kam terhequr vemendjen dhe atyre qe kan mar guximin dhe kan shkruar keq ne kete drejtim. Kjo ishte dhe arsyja qe une zgjodha si moderator te besimit mysliman "Indritin", mbasi ai eshte besimtar mysliman dhe do te mund ti pergjigjet me pastreti dhe ti mbylli gojet e keqia, por dhe me nje spat nuk mund ta presim drurin, do ta godasim deri sa te prihet.
Une kam shpres ne mirkuptimin tend
Me respekt dhe dashuri keni.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2004 22:20
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ebu Shejma
Anetar i ri

Regjistruar: 24/05/2004
Vendbanimi: Kumanovė
Mesazhe: 27

Pershendetje Kenit dhe te gjithve
I nderuar nuk shoh asgje te keqe ne ate qe prezentova nga faktet biblike as qe dua te cenoj besimin e ndonjerit por thjesht nje bisede, ngaqe ne disa postime kam hasur monologje e jo polemika frytdhenese, prandaj une prezentova pikepamjet e mija, nese nuk perkojn me realitetin le ti demantojn kristianet. Ngase cdo injorimin te mospergjigjeve e konsideroj si deshtim te tjereve dhe paaftesi per tu ballafaquar me realitetin. A po, me se miri une eshte te largohem definitivisht se ashtu ashtu ndoshta jam kontraproduktiv per debatet...pershendetje per cdo here!!

__________________
"Dituria ėshtė unazė e vendosur nė dorėn e tė vėrtetės"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Qershor 2004 15:24
Ebu Shejma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ebu Shejma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ebu Shejma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ebu Shejma Shto Ebu Shejma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ebu Shejma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

mik i dashur pa me shpjego pak, a mund te me tregosh ti trininte nepermjet kuranit?..si mund te me tregosh trinine ti qe nuk e pranon Biblen si Fjalen e Zotit?prandaj ketu nuk duhet te futen persona qe nuk e njohin dhe nuk e pranojne Biblen por persona qe e njohin dhe e pranojne Biblen si Fjala e Zotit. Te tjeret le te pyesin per gjerat dhe mos te japin pergjigje ku nuk dine asnje gje nga Bibla(sipas Bibles ti dish dhe jo sipas kuranit)..

Lexo Biblen sipas Bibles dhe jo sipas kuranit mik i dashur...

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2004 15:36
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

"TRINIA"

Nuk dua qe te sjelle shpjegim mbi te gjithe kapitullin 2 te Zanafilles por vetem kur thote Zoti Perendi.

Kjo eshte nje shprehje shume domethenese.

Ne hebraisht kjo eshte shkruar "YHWH ELOHIM". E perkthyer fjale per fjale do te thote "UNE JAM" "PERENDITE".Pse do te thote keshtu? atehere le te analizojme nje nga nje keto fjale:

"YHWH" qe deshmimtaret e jehovait e marrin si emrin e Perendise qe duhet te therrasim kur therrasim Perendine, vjen nga folja "Me qene" ose "jam" qe ne hebraisht eshte HAWAH. Ne fakt kjo eshte ajo qe Zoti i tha Moisiut kur do te nxirrte popullin e Izraelit nga egjypti (Eks 3:14) << Perëndia i tha Moisiut: "UNÉ JAM AI QÉ JAM". Pastaj tha: "Do t`u thuash kështu bijve të Izraelit: "UNÉ JAM-i më ka dërguar tek ju"".>>! Ne fakt Perendia donte te thoshte se kush ishte ne realitet ose me mire donte te tregonte personalitetin e vet.

"ELOHIM" eshte nje titull i Perendise qe do te thote fjale per fjale, Fuqite ose Perendite. Ne fakt ky emer eshte perkthyer vetem ne dy fjale ne Bibel, ose Perendia(qe ka kuptimin "Perendite) ose Engjell. Tani kur flitet ketu ne Zanafille, num mendoj se donte te tregonte nje engjell por donte te tregonte personalitetin e Perendise. Asnje nuk mund te mbaj emrin "ELOHIM" te shoqeruar me "YHWH"! Pra ketu donte te tregonte personalitetin e Perendise kur thote "YHWH ELOHIM"(UNE JAM PERENDITE). Hebrenjte qe njohin shkrimet e Shenjta e njohin Perendine ne kete menyre(tre here i Shenjte). Ashtu siç tha Isaia(Isaia 6:3): "..Njeri i bërtiste tjetrit dhe i thoshte: "I Shenjtë, i shenjtë, i shenjtë është Zoti i ushtrive. Tërë toka është plot me lavdinë e tij".! Ne fakt nuk eshte nje rast sepse tha te njejten gje qe qe eshte ne Zbulesen 4:8 "Edhe të katër qeniet e gjalla kishin secila nga gjashtë krahë përqark, edhe përbrenda ishin plot me sy; dhe nuk pushojnë kurrë, as ditë as natë, duke thënë: ``I shenjtë, i shenjtë, i shenjtë është Zoti Perëndi, i Plotfuqishmi, që ishte, që është dhe që do të vijë!``.!Gjon Pagezori ishte ai qe do te pergatiste udhen e Zotit qe Isai profetizoj(Isaia 40). Mund te shikojme Mateun 3:3; Gjoni 10 etj)! Mund te shikojme se te njejten shprehje qe perdori Ati Perendi me Moisiun perdori edhe Jezusi kur ishte ne kopshtin e gjetsemanit dhe se si ushtaret kur degjuan te permendej "UNE JAM" u zbrapsen dhe rane per dhe ne forme adhurimi(Gjoni 18).
Ai emer qe u permend ne Eksodin 3:14 eshte i njejti qe Abrahami e njihte Perendine por eshte i njejti qe Jezusi dha per te pagezuar kur tha: "..duke i pagezuar ne emer te Atit, te Birit e te Frymes se Shenjte"(Mateu 28:19).

Ne fakt Perendia eshte i formuar ne tre persona te hyjnishem(At, Bir, Fryme e Shenjte). Nqs Trinija do te ishte fallco atehere si mund ta shpjegojme keto rreshta?:

1) Gjoni 1:1; Ligji i perterire 32:29. Ne te parin thote se "..Fjala eshte prane Perendise dhe Fjala eshte Perendi" dhe ne te dytin thote se "..nuk ka asnje Perendi perbri Tij".

2) Gjoni 17:3; 1Gjoni 5:20. Ne fillim thote se "Ati eshte i verteti Perendi dhe jeta e perjeteshme" dhe ne te dytin thote se "Biri eshte i verteti Perendi dhe jeta e perjeteshme". Ngjajne kundershtuese keto pjese apo jo?ose

3) Isaia 48:11; Gjoni 17:5. Ne te parin thote se "..Nuk do te jap levdimin tim asnje tjetri" ndersa ne te dytin "Jezusi pretendon levdimin qe te rrimarr levdimin qe kishte para se te themelohej bota".

Keto nuk jane kundershtuese por tregojne natyren e Perendise qe eshte nje Perendi Trini. Nuk them qe jane tre Perendi por eshte NJE PERENDI ne tre forma(At, Bir, Fryme e Shenjte).

Ka edhe shume te tjera por tani mjafte me kaq

Zoti ju bekofte

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2004 16:33
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ebu Shejma
Anetar i ri

Regjistruar: 24/05/2004
Vendbanimi: Kumanovė
Mesazhe: 27

Pershendetje Krishterit
Ne fakt dogma e trinise eshte element i ri qe perher te pare prezentohet ne Dhjaten e re, kurse kete doktrine fare nuk e hasim tek Beselidhja e Vjeter arsyet dihen, nderkaq sa i perket Kur'anit kete doktrine nuk e pranon ngaqe dihet se Islami besim monoteist qe promovon besimin dhe adhurimin vetem Nje te Vetmit Zot, te pashoq i cili as ka lindur e as eshte i lindur. Kete mese miri e verejme ne kaptin El Ihlas te Kuranin.
Kurani prezenton vazhdimesine besimit hyjnor monoteist te te gjithe profeteve te Hyut te Madh te derguar tek njerezimi.
Kur dihet qe Jezusi nuk ka ardhur me fe te re por erdhi te vertetoj Ligjin e Mojsiut e jo te ndryshoj ate.
Sidoqofte une kam theksuar me larte disa citate biblike qe deshmojn se Jezusi fare nuk ka porositur ne trinine por te besohet ne Nje te Vetmin Zot.

Ja nje prej atyre fragmenteve biblike qe deshmojn kete qe pohoj>

"Atëherë iu afrua nëna e të bijve të Zebedeut me të bijtë dhe e përshëndeti me fytyrë për dhe për t'i lypur diçka.Jezusi i tha: Çka dëshiron? Ajo i përgjigji: Urdhëro që këta të dy, bijtë e mi, të rrijnë në Mbretërinë tënde njëri në të djathtën e tjetri në të majtën tënde.Jezusi i përgjigji:.....por të më rrinë në të djathtën e tjetri në të majtë, nuk është në dorë time t'jua jap, por do t'ju jepet atyre për të cilët u bë gati prej Atit tim." (MATEU:20/21-23).
Jezusi mohoi që personalisht të posedoj asi fuqie dhe të drejte por ajo është çëshjte me të cilën specifikohet Zoti i Madhëruar, po kështu mohoi që personalisht të posedoj dije, njohuri mbi ndodhinë e Kataklizmës (Kijametit), duke potencuar se kjo çëshjte i takon të Madhërishmit Zot, i Cili specifikohet me këtë dije. Po të ishte Jezusi zot edhe ky do të kishte njohuri mbi këto gjera.

Jezusi biri i Njeriut ishte dhe mbeti profet i madhe, i dashur dhe forte i rrespektuar ne mesin e muslimaneve, Ai eshte Fjale e Zotit por asnjehere nuk guxojme te mendojme se ai eshte Biri i Zotit (ne kuptimin alegorik PO) ngaqe kete kur nuk ia atriboi vetes.
Me respekt

__________________
"Dituria ėshtė unazė e vendosur nė dorėn e tė vėrtetės"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Qershor 2004 16:28
Ebu Shejma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ebu Shejma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ebu Shejma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ebu Shejma Shto Ebu Shejma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ebu Shejma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Nje nga idete me te keqkuptuara ne Bibel ka te beje me mesimin e Trinise. Edhe pse te krishteret besojne te nje Zot, ata akuzohen vazhdimisht per politeizem (adhurimin e tre zotave). Shkrimet nuk na mesojne se gjenden tre zota, as na mesojne qe Zoti ve tri maska te ndryshme nderkohe qe zhvillohet drama e historise. Ajo qe Bibla na meson, eshte shpallur ne doktrinen e Trinise: eshte nje Zot qe na e ka shfaqur veten me tre persona, me Atin, Birin dhe Shpirtin e Shenjte dhe keta tre persona jane Zoti i vetem.
Faktet e mesimit biblik jane keto: ka nje Zot. Ky Zot ka personalitet te shumellojte. Ky Zot quhet Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjte, qe te gjithe personalitete te shquara, te gjithe te quajtur Zot. Qe ketej ne shkojme drejt perfundimit se Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjte jane nje Zot, doktrina e Trinise

Edhe pse kjo eshte e veshtire te konceptohet, ne thelb mbetet ajo qe na thote Bibla.Mendja e kufizuar nuk mund te arrije ne shpjegimin e misterit te pakufishem te Zotit te pakufishem, kur merren parasysh pohimet e Bibles lidhur me qenien e Zotit.
Bibla na meson se gjendet nje Zot dhe vetem nje Zot.

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Qershor 2004 16:57
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

Ebu Shejma une kam sjelle nje gje te rendesishme mbi Trinine ne Dhjaten e Vjeter. A mi hedh dot poshte me fakte keto qe solla mbi Trinine sepse te thuash se nuk eshte ashtu sepse ti je i bindur ne kete menyre(pa me sjelle ndonje fakt), atehere do te thote se te pelqen vetem te kalohesh kohe.!

O Treshi a me Shpjegon te perkthyer ne Shqip fjale per fjale kete "YHWH ELOHIM"?Bibla eshte e mbushur plote me kete shprehje.

Nqs ti je i krishtere atehere me thuaj vetem disa gjera:

Rrugen e kujt do te pergatiste Gjon Pagezori kur shprehet Isaia 40 dhe qe eshte ne Mateun 3?

çdo te thote sipas teje Isaia 9:5?

çdo te thote per ty Zanafilla 1:26 kur thote: "..ta bejme njeriun sipas shembelltyres Tone dhe te ngjashem me ne.."? ah po te shpjegoj nje gje lidhur me kete ketu:

Perendia nuk perdor kurre "pluralis maestatis" por perdor ate qe te thash siper: YHWH ELOHIM qe eshte e bazuar me Mateun 28:19 apo 1Korintasve 12:4-6 ose eshte e njejta qe perdori Jezusi ne Gjoni 18:4-6!!!

Po te lexohet mire Bibla, do te kuptohet se Perendia eshte 1 por ne tre forma..nqs ti o tresh do te kishe kuptuar Biblen do te kishe pare qe Perendia eshte 3 here i shenjte ne forme trinie ne fakt ashtu siç ka bere edhe njeriun Trup, Fryme dhe Shpirt. Nejse ka shume gjera qe nuk i ke kuptuar ne Bibel dhe te uroj qe ti kuptosh ose me mire qe Zoti te dhente syte e vet qe te mund te shikosh me mire ne Bibel.

me respekt i krishteri!!

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2004 11:33
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Debat--TRINIA?????

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.