Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
arbri2008
Anetar i ri

Regjistruar: 12/10/2007
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 17

kanti nuk ishte ateist

ARISTOKRATOS.e ke gabim kur thua qe kanti ishte ateist.Ai thjeshte provoi qe nuk mund te flasim per egzistence te zotit gje qe i jep atij te drejten te besoj ne nje egzistence te tille.Atje ku filozofia e tij trashendentale nuk shihte dot vecse mjegull dhe erresire atehere ai me te drejte e zevendesoi kete filozofi me besimin fetar qe jodomosdoshmeri duhej te ishte ai i krishtere

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2007 00:04
arbri2008 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arbri2008 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me arbri2008 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: arbri2008 Shto arbri2008 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arbri2008 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

---------------Plloshtan e kam derguar dy here pergjigjen time ,po se marr vesh pse s'ka kaluar ketu,nejse kjo eshte e treta---------------Ja pergjigja ime-----

--Ka TRE PROVA KLASIKE QE PROVOJNE EXISTENCEN E ZOTIT-----------------

1---Prova ONTOLOGJIKE--:E cila nga ideja se Zoti eshte krijese pafundesisht e persosur --nxjerr si PERFUNDIM LLOGJIK---DOMOSDOSHMERINE E EXISTENCES SE TIJ-----(nese ai nuk do existotnte ai dot e ishte i papersosur.-------------KANTI e hedh poshte kete prove duke thene--------:Se kjo eshte prove FORMALE DHE JO REALE---KJO PROVE PROVON-------------DOMOSDOSHMERINE E IDESE SE EXISTENCES ---------------por---JO ATE TE EXISTENCES REALE-----------

2----Prova KOZMOLLOGJIKE--:e nxjerr existencen e zotit duke u nisur nga DOMOSDOSHMERIA PER TI GJETUR NJE SHKAK PARESOR PROCESIT TE PAFUND TE SHKAQEVE : si psh :  nje gjethe bie?pse?--Nga era,Po era pse krijohet?nga presioni barometrik ,etj etj pse pse ??dhe KJO TE CON TEK .......ZOTI....?-------------KANTI  e hedh poshte kete prove duke thene :----Kjo prove permban --NJEKAPERCIM TE PAJUSTIFIKUSHEM ------------sepse midis NJOHJES sone mbi fenomenet natyrore (zinxhirir i te cilave esht i pafund )---dhe POHIMIT TE ZOTIT --------NUK KA VAZHDIMESI----------POR NDRYSHIM REGJISTRI------------dhe karakteir i papercaktuar i njohjes sone  s'eshte ne vetvete prove e nje njohjeje  transhendente ( te zotit)

3------Prova FIZIKO-TEOLOGJIKE------Kjo e nxjerr existencen e zotit nga bukuria dhe larmia e botes (ZOTI si artisiti me i madh)---si dhe qellimi i fundit ne natyre i zotit --------KANTI THOTE SE KJO PROVE BAZOHET NE NJE ----ANALOGJI QE NE E PERFYTYROJME ------ARBITRARISHT----MIDIS VEPRIMTARISE SE ZOTIT DHE ASAJ TE NJERIUT----------Keto jane3 provat klasike te existences se zotit qe EMANUEL KANT i hedh poshte--------POR---Kanti iu befsha kurban--eshte fetar----u shton ketyre -provave te pamjaftushme-- nje prove te katert----------qe konsiderohet plotesishte e sakte----------ATE QE BAZOHET NE EXISTENCEN BRENDA VETES SONE TE NDJENJES MORALE TE DETYRES--------PROVA MORALE E ZOTIT---------------Tani gjerat behen serioze--vETE FAKTI I DETYRIMIT MORAL ESHTE [PROVA E NJE NDERHYRJEJE TE MBINATYRSHME NE VETEN TONE -----------AJO PERFAQSON  ZERIN E ZOTIT----------DHE NE DUHET TA PRANOJME EXISTENCEN E TIJ (zotit) MEGJITHESE S'MUND TE THEMI AZGJE PER NATYREN E TIJ-------------

                                   -----Kjo ishte teoria kantiane--          ------------------duhet te dime se ne teorine e tij--- Critidue de la reason pure---Kanti nxjerr nje program te ri filozofiki cili VAZHDON TE JETE DHE SOT PROGRAMI I FILOZOFISE MODERNE----------se FILOSOFIA  NUK KA PER QELLIM SI SHKENCA TE NA BEJE TE NJOHUR BOTEN ----POR-----TE ZBULOJE PARA NESH BAZEN E SHKENCES NE MENDJEN NJEREZORE---------Ne kete veper Kanti e ndan ne ---estetike transhendentale--,teori e intuitave ,ne--- analitike transhendentale---teori e koncepteve dhe e formave te njohjes  sone mbi boten----dhe dialektike transhendentale----TEORIA E ASAJ QE NE NUK MUND TA NJOHIM ---sic jane totaliteti i botes,pavdekesia e shpirtit dhe existenxa e zotit---.------

--Tani KANTI i hedh poshte keto 3 prova te zotit sepse ai ka sistemin e tioj te te provuarit qe eshte sot ne bazen e njohjes se  filozofise moderne .Keto jane ---PROVA APAGOGJIKE---qe dote thote -----prove qe verteton por nuk bind,eshte nje prove llogjike formale------------dhe ai perdor proven e tij qe quhet --PROVE OSTENSIVE----prove qe edhe verteton edhe te bind---------Kanti eshte filosofi me i dashur per mua sepse jo vetem se per veprat e tij-qe jane --kritika ,kritikae arsyes praktike,kritkae arsyes se kulluar ( KU FLET PER --DETYRIMIN KATEGORIK,PER TE MERITUARIT E LUMTURISE,ETJ),kritika egjykimit---ku ai fut :gjykimin teologjik,(azgje nuk existon kot),ose tek --gjykimi estetik--(si mendohet e bukura ---:si nje finalitet pa qellim------por KANTI kishte nje dallim se ai vishej ME SHIJE--SHIK---ne krahasim me filosofet e tjere qe vishen si qen gjahu----------dhe KANTI doli si filozof shume vone ne moshen 57 vjec ai botoi ---veperen e pare serioze ne filosofi----ndaj ju qe derdellisni per filosofine ketu--keni mundesi te beheni fillosof ----------mund te jeni nje ---hidden talent---.-

---------------Tani te vime tek miku im --FREUD-------Kanti thot se zoti gjendet ne zerin tone te ndergjegjes ,ne moralin tone ---ne ndikimin e botes sone te brendeshme---dhe per kete ka dhe mbeshtetjen e --PROTAGORES ----NJE NGA SOFISTET ME TE SHKELQYER ---TE ANTIKITETIT------qe thote ne nje debat te pakrahasushem kunder SOKRATIT--se keto veti morale tek njeriu i ka derguar ZEUSI --pra zoti------Por FREUDI  --qe ishte nje kurvar i kategorise nderkombetare-----------eshte sutdjuesi me i shkelqyer i botes se ndjenjave-----------ku hyn dhe ndjenja e detyres,morali detyres ,----dhe qe ka krijuar nje sistem qe i ben --ANALIZEN BOTES SONE TE BRENDESHME ----ne menyre PERFEKTE---------dhe qe merret per baze nga gjithe --------PSIKOLOGJIA MODERNE----------Kjo eshte sistemi i tij i PSIKANALIZES---------qe ben --ANALIZEN E PSIQIKES SONE QE ESHTE NEN PRESIONIN E PERHERSHEM TE  ZERIT TE NDERGJEGJES,botes sone te brendeshme,------QE ESHTE ZERI I ZOTIT----------sipas Kantit----------------Dhe po ju them me dy fjale sistemin e FRED-ITse nga sa shkruani per te kuptohet qe se keni haberin fare------ja sistemi i tij--------Ne mes te sistemit te tij eshte ---IDI ---: QE ESHTE TERESIA E NDJENJAVE DHE DESHIRAVE TEK NJERIU--------nga njere ane ,ESHTE ZERI YNE I NDERGJEGJES ,MORALI QE KEMI NE---------,DHE NGA ANA TJETER ESHTE BOTA E JASHMTE QE NA RRETHON ME RREGULLAT E SAJ,LIGJET E SAJ,ZAKONET ,ME KISHE XHAMI ME SISTEMIN LIGJOR ETJ ETJ---Kurketo  te dyja jane ne lufte me njera tjetren dhe jo ne ekuiliber ose jane ne disekuiliber te madh atehere ---IDI-- ESHTE NEN PRESIONIN E MADH TE KETYRE TE DY FORCAVE  dhe zotrote del nga shinat-----kur keto dy forca jane po thuaj ne ekuiliber ---------ti jene regull ,nuk flet me veten ruges------------Kjo ishte me dy llafe sistemi i FREDIT---pastaj ka edhe plot te tjera,po tani kemi hall tjeter---------TANI MEQENESE BOTA E BRENDESHME,ZERI I DETYRES ,SPO NDJENJA E DETYRES  ESHTE ZERI I ZOTIT-----------dhe FREDI E KA STUDJU KETE ME MIRE SE KUSHDO TJETER-----------------POR FREDI ISHTE ATESIT---------------------------ketu eshte belaja-SEPSE TE VETMEN PROVE ME TE VERTET  PROVE  TE EXISTENCES SE ZOTIT E HEDH POSHTE QENJA ATEIST E FREUD icili nuk e pranon pranine zotit ne qenjen tone,----------KESHTU qe FREUDI I KA DHENE GODITJEN ME TE FUQISHME ZOTIT ----------PER AUDITORIN INTELIGJENT TE FILLOZOFISE DHE PER NJEREZIT ME TE VERTET INTELEKTUALE TE KESAJ BOTE

vijon-----------------

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2007 19:17
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

....................Tani pse thom u qe NENE TEREZA I KA DHENE GODITJEN E DYTE TE FORTE ZOTIT-----------

Nene Tereza---i kushtoi jeten zotit---------sakrifikoi jeten e saj vetem duke u lutur per zotin dhe per te varferit---------------dhe ajo ne letrat e saj i thot nj prifti qe ishte si udherefyesi i saj shpirteror --------i ankohet se nuk po e degjoj zerin e tij ,shpirti i saj vuante me pa te drejte-----ajo vuante per te tjeret,si Jesu Krishti---------por ajo ne te njejten kohe e kalonte Krishtin sepse ajo edhe i ndihmonte ata qe vuanin,me cdo gje----------ALTRUIZMI I SAJ PER BOTEN E MJERUAR QE E RRETHONTE ISHTE I PAFUND---------------DHE ZOTI PER TE ISHTE I SHURDHER ,AI NUK PO I SHFAQEJ NENE TEREZES NE NJE MENYRE APO NE NJE TJETER---------Apo mos zoti eshte kunder atyre qe ndihmojn me te dobetit,qe japin jeten ne mbrojtje te te dobetit,te atij qe eshte i vetmuar dhe paperkrahje?????Dhe te mos harrojme se nene TEREZA ishte nje njeri jashtezakonisht inteligjent  dhe me humor te holle----------ka plot libra me thenjet e nene TEREZES------------nja nga ato thenje qe mua me pelqen eshte-----KUR DHUROJM DICKA ,NUK KA RENDESI CFAR JAPIM,NUK KA RENDESI AS SE SA JAPIM ----RENDESI KA SA DASHURI KA AJO QE JAPIM--------KJO ESHTE E NGJASHME ME THENJEN E KANTIT per moralitetin e aktit qe kryejm--Kanti thote----MORALITETI I NJE AKTI NUK QENDRON NE VET AKTIN POR NE MENYREN SE SI E KRYEJM AKTIN----(dmth nga parimi moral qe nisemi per te kryer nje akt)--------------Nejse------dhe NENE TEREZA KISHTE DYSHIMIN ME TE MADH PER ZOTIN--------------KY DYSHIM I NENE TEREZES PER ZOTIN ---------I DHA ZOTIT GODITJEN ME TE FORTE TEK NJEREZIT E THJESHTE QE JANE SHUMICA-------------SEPSE NENE TEREZA ISHTE ENGJELLI MBROJTES I TE VARFERVE--------------megjithese propaganda e e sfumoi pakez kete proteste te NENE TEREZES ndaj zotit-----------------Meqe mu dha rasti po tregoj dicka per Nene Terezen--------------............Ishim ne tirane me nje shok ne makinene e tij,Binte nje shi i imet i ftohte dhjetori ne 1993, dhe teksa qendruam para bankes tek semafori,a nuk e di pse qendroi ai shoku im qe ishte ne timon une po shikoja nga dritarja  e makines si i perhumbur,se ishte nje dite e merzitshme dhe e ftohte-,kur syte me vajten tek nje grua dhe tek sandallet e saj,pa carape ,ne meshte shiut te imet dhe te ftohte---------ngr koken lart te shikoja kush qe kjo grua ,kur shoh nene TEREZEN------u cudita hera e pare qe e shja aq afer----.I them  shokut tim mbaje makinen ,se nene Tereza----dhe une dola nga makina---dhe i flas nene Terezes---nene tereza,nene tereza,isha shume afer dhe ball perball me te i them me shenje;---Me jep nje varse---dhe ajo me dha nje varse me shen Merine------por kur u futa ne makine ai shoku im me thote --Thoi te te jap dhe nje per mua,---dhe une nga makina (se ishim afer) ia bej prap me shenje per nje varse per kete shokun-----------dhe nene Tereza i keroi nje soreles qe ishte me te----por ajo s'kishte varse---dhe nene Tereza duke u lutur me duart te mbledhura ne gji ,me tha qe nuk kame me--------une i thash -faleminderit --dhe ikem-------------------ky eshte kyjtimi im nga nene TEREZA-------------dhe ne TV italian RAI UNO -----ka dhene nje emision shume te bukur per nenen TEREZE--- si dhe nje kenge qe GINO PAULI kish bere per NENE TEREZEZ--------kenga ishte shume e bukur---------.....kjo qe thashe s'ka lidhje me temen -----------por ishte nje kujtim i imi personal per nene TEREZEN---------

------------Megjithate ne kemi nevoje per zotin---dhe megjithese e dime qe ai nuk eshte ,prap flasim ne emrin e tij dhe betohemi ne emer te tij,na eshte bere si nje zakon sepse njohja jone eshte akoma e cale----------Ne fund une  megjithate une kam nje prove timen per ta diskutuar ketu ne lidhje me zotin------------Ne nje liber te njekesise kam lexuar qe nga 2 bilion spermatozoide qe i jepen ovarit te femres vetem nje spermatozoid kalon--------ne miter qe te ngjizet femija-------------Tani ajo qe me shqeteson mua dhe me ngre kacabujt eshte se sipas TEORISE SE PROPABILITETIT mundeisa qe te ndodhi kjo eshte pothuaj zero dhe mundesia qe te mos ndodhi kjo eshte pothuaj 1-----------(kush e njef teorine epropabilitetit me grafikun sinusoidal e kupton ca po them)----------Keshtu qe ne dy miliard spermatozoide kalon vetm nje----dhe kjo mund te ndodhte njehere ne dymiliard minimumi---------dmth njehere mund te kapte --bingo---Por kjo ndodh gjithmone-----------dmth del gjithmone --BINGO--kjo eshte cudia-qe behet aqtje brenda-----------sepse atje ku futen 2 miliard spermatozoide  eshte ambjent acid--------dhe acidi qe leshon trupi i femres atje i shkaterron te gjitha spermatozoidet-sepse kryhet reaxion kimik------dhe ne nje rexion kimik------------nuk ka perjashtim eshte si 2+2 =4--------ose  njelloj si ne nje --KAZAN TE MADH ME ACID TE HEDHESH GJITH FORUMIN HORIZONT---------ASNJE NUK DO SHPETOJ--------por ne realitet ne ambjentin vaginal te femres te mbushur me acid-------------gjithmon nje nga te 2 miliardet do shpetoj dhe kalon ne miter-------------KETU  SHKATEROHEN SI LIGJET E KIMISE dhe te MATEMATIKES--------cka eshte e pamundur -----------vetem teoria marxiste i afrohet---kur thote---SE DOMOSDOSHMERIA E CAN RUGEN NEPERMJET RASTESISE ----por ne kete rast ne kemi te njejten rastesi gjithmone--------pra nuk eshte rastesi---------aq me teper qe duke qene se ky rast futet ne shkencat exakte-------------dhe i kthen ato permbys-------------Ketu UNE KAM PERSHTYPJEN SIKUR KA DORE AI ATJE LART----------------KJO ESHTE E PASHPJEGUSHME---per mua---kush ka ndonje mendje te ma thote---------Nejse keto muhabete behen ne ndonje kafene buze ruges ne vlore,me miq e shoke duke pire ndonje gote ,ku kalojne vajza te bukura dhe hedh ndonje kunj pa maje dhe ku humori eshte 7- balle nga llogjet e Kavajes ----------ore tani u kujtove kush ma thote pse llogjet e kavajes jane te kavajes-----------se po me vjen plasje---------cne llogje ne kavaje-----o ka llogje ne vlore o s'ka ne asnje vend-------po e mbyll ........

-----------------------------------------------fund me nder,.....bis bis bis.

Post Scriptum.---Kjo leter nuk eshte dhe aq e rendomte---sepse kur shkruaj kam respekt maximal per ate qe lexon------------------por ju lexoheni me kujdes-(sidomos provat e zotit) qe te mos ktheheni ne njerez te rendomte.---------Pershendetje revolucionare

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2007 20:18
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
Nejse keto muhabete behen ne ndonje kafene buze ruges ne vlore,me miq e shoke duke pire ndonje gote ,ku kalojne vajza te bukura dhe hedh ndonje kunj pa maje dhe ku humori eshte 7- balle nga llogjet e Kavajes ----------ore tani u kujtove kush ma thote pse llogjet e kavajes jane te kavajes-----------se po me vjen plasje---------cne llogje ne kavaje-----o ka llogje ne vlore o s'ka ne asnje vend-------po e mbyll ........[/color][/I][/color]

[/B]


hahahaahahah


Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI

-----------------------------------------------fund me nder,.....bis bis bis.
[/B]

E kam thene une qe Vlonjatet jane modeste

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2007 20:21
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
....................Tani pse thom u qe NENE TEREZA I KA DHENE GODITJEN E DYTE TE FORTE ZOTIT-----------

Nene Tereza---i kushtoi jeten zotit---------sakrifikoi jeten e saj vetem duke u lutur per zotin dhe per te varferit---------------dhe ajo ne letrat e saj i thot nj prifti qe ishte si udherefyesi i saj shpirteror --------i ankohet se nuk po e degjoj zerin e tij ,shpirti i saj vuante me pa te drejte-----ajo vuante per te tjeret,si Jesu Krishti---------por ajo ne te njejten kohe e kalonte Krishtin sepse ajo edhe i ndihmonte ata qe vuanin,me cdo gje----------ALTRUIZMI I SAJ PER BOTEN E MJERUAR QE E RRETHONTE ISHTE I PAFUND[

dhe natyrisht te perjetosh ne mes te kesaj llahtarie domosdo qe do te pysesh "O Zot ku je" ose "perse" etj etj

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2007 21:17
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

---------Briseide   me ka marre malli per jeten qe beja ne vlore------------rinim ne lokale pa drita dhe loznim letra ne tavolinen qe ishte me afer xhamit ,vinim nje qiri ne mes te tavolines dhe fillonim nga hilete me letra,vinte dhe i zoti i lokalit dhe e merrte lumi lokalin,----------dhe nje sy e kishim tek letrat ne tavoline nje nga ruga se mos kalonte ndonje --SHTRIGE---(  ne kuptimin e mire gjithmone)-- dhe qeshnim aq shume dhe aq humor,duke u tallur me njeri tjetrin  ------------sa kur e kujtoj tani ---------------them c'me duhej qe erdha-----------atje -me shijonte atje cdo gje ------dhe tani qe jam ketu me kujtohet gjyshja ime ndjese paste ---------qe me tregonte--------.....Se u nis njehere me gjyshin te ikte ne AMERIKE dhe vajten ne stamboll ,dhe gjyshja thosh--Ndejtem 15 dite se prisnim te vinte gjemia te na merrte----por mua me mori malli per gurret e Kolonjes --thosh gjyshja --( se ishte nga Kolonja me origjine)---dhe u kthyem.Tani ,une ateher isha adoleshent por isha pak shejtan ,nuk i haja ato .I them gjyshes une___Moj ti ca mua do ma fusesh ti,mos ke pas nonje dashnor ti,dhe ja ke pas me te futur gjyshit ,ca te zuri malli per guret ty.----------Gjyshja cmendej dhe me shante---ah rrugac ,o rugac mu befsh kurban.Une krisja ikja jashte duke u shkrire se qeshuri-----------Por tani,e kuptoj se mua me ka marre malli per cdo gje te qytetit tim,edhe per guret biles-----tamam sic thosh gjyshja ime---dhe ca te bejme tani rrefehemi ketu-------------se njeriu ka nevoje te rrefehet diku-------------them per ate qe  e ka shpirtin plot-----------Thoshin mire te paret emigracioni eshte gje e keqe---------mendimi im eshte se KUR JE EMIGRANT NUK JE ME NJERI POR GJYSEM NJERI-----sic thosh Homeri per sklleverit---------aq me teper ne albot s'kemi asorganizim fare---------------jemi kot fare.

Puntori---------Dyshimi i nene TEREZES ishte real dhe serioz jo si pasoj e llahtaris ku jetonte=por ajo kish zbatuar  nje jete te tere regullat qe kerkonte zoti  dhe ajo ndjente ne zemer jo ndikimin e zotit,,dhe eshte botuar nje liber serioz me letrat ku nene Tereza shpreh dyshimin e saj-----------eshte ne gjith librarite e Amerikes-------kush te doje mund ta bleje dhe te njihet me mendimin e nene TEREZES.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2007 06:02
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

==doja te shtoja edhe dicka qe e harrova---- ve re se shumica e besimtareve ketu ,zene si argument qe cfar ka pasur para BING BANG-UT-------------Para nja nje muaji dy nga astrofizikantet me te shquar amerikane ----te ftuar ne TV PUBLIK 13---ne nje emision qe drejtohej nga nje prift katolik ---Kur u pyeten se cfar ka pasur para BING BANG-UT----Ata thane qe ka pasur universe te tjera-,----------dhe ata thane kjo s'ka lidhje fare me zotin--- ata u pergjegjen pa asnje hezitim------- si dhe folen edhe per forcen anti gravitacionale qe zgjeron universin tone ---po kjo s'ka lidhje me zotin===-Tani nuk e besoj se ata jane kaq profane dhe flasin kuturu ,si thoni ju ketu???/si dhe astrofizikantet zviceriane kane prodhuar ne kushte laboratorike  si ka ndoshur procesi i bing bang-ut  para 3 vjetesh,lajmin atere  e dha BBC e para --------Ndoshta ju s'i keni degjuar  keto konkluzione te shkencetareve amerikane ,por ja qe jane te verteta ----po te doni ta verifikoni-----------i telefononi stacionit publik 13 dhe ata ta thone sepse ai eshte nje TV publik qe merr parasysh kerkesat e degjusve ---pasi financohet direkt nga degjusit..--Keshtu qe mendimi im eshte qe s'ka kuptim ta kerkosh zotin PARA BING BANG-UT---------kur shkencetaret thone --JO.(   mendimi im dhe nuk ja imponoj njeriu)-------------

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2007 06:27
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
[B
Puntori---------Dyshimi i nene TEREZES ishte real dhe serioz jo si pasoj e llahtaris ku jetonte=por ajo kish zbatuar  nje jete te tere regullat qe kerkonte zoti  dhe ajo ndjente ne zemer jo ndikimin e zotit,,dhe eshte botuar nje liber serioz me letrat ku nene Tereza shpreh dyshimin e saj-----------eshte ne gjith librarite e Amerikes-------kush te doje mund ta bleje dhe te njihet me mendimin e nene TEREZES. [/B]


Mendoj se jeni shprehur pak gabim ketu Raimondi.Nuk e di nese e keni lexuar juve librin apo jo,por nga sa di une keto letra i takojne nje periudhe kohore disa vjecare(3 a 4 vjet,sado qofshin).Nuk i takojne gjith jetes se Nene Terezes,gjith mendimeve te Nene Terezes,gjith ndjenjave te Nene Terezes.E mua s`me duken aspak anormale dyshimet e saj.Ishte ajo qe jetoi nga afer semundjen,mizerjen,dhimbjen,trishtimin.I pa ne syte e atyre femijeve .Une s`mundem as ta konceptoje ate jete e jo me ta jetoj.Ku e gjeti fuqine valle te vazhdoje?Mos je gabim valle kur thua se ajo ndjente jo ndikimin e zotit ne jeten e saj?

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2007 08:27
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Raimondi:

Per mendimin tim :-universi e ka nje krijues(gjeneratore). Jam dakort me teorine e bing-bangut por gjithsesi kjo energji nga u krijua pra po te ecim me teorine empirike duke pyetur dhe duke hulmutuar "pula vezen apo veza pulen" une isha i mendimit se veza dhe natyrisht mendoj se kam te drejte. Pyesim prape po vezen dhe themi Zoti ,-po Zotin kush e krijoi ose nga erdhi ???, lind natyrisht pytja dhe ngaqe nuk di gje me pertej them kur te takohemi me Zotin do ta zbulojme edhe kete mister te fundit. Pra mendoj se kur te gjejme lidhjen ose krijojme mardhenien me Zotin vetem atehere do te marrim pergjigje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2007 20:08
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
[B
Puntori---------Dyshimi i nene TEREZES ishte real dhe serioz jo si pasoj e llahtaris ku jetonte=por ajo kish zbatuar  nje jete te tere regullat qe kerkonte zoti  dhe ajo ndjente ne zemer jo ndikimin e zotit,,dhe eshte botuar nje liber serioz me letrat ku nene Tereza shpreh dyshimin e saj-----------eshte ne gjith librarite e Amerikes-------kush te doje mund ta bleje dhe te njihet me mendimin e nene TEREZES. [/B]
Raimondi:

Kam pasur fatin te punoj me UNHCR dhe keshtu e kuptoj shum mire situaten qe gjendesh Nene Tereza.

Nene Tereza per mua i ngjan atij bujkut te mire qe lufton kundra kohes se keqe semundjeve te keqija dhe shume gjerave te tjera "njerzore" dhe natyrisht nuk ishte vete Zoti ose e pathyeshme ose e paepur. Edhe ajo kishte nevoje per ndihmen e Zotit. Te gjithe kemi nevoje per ndihmen e tij. Mos valle Zoti e donte ate me shume se ne.? Ne duhet ti njohim asaj sakrificen qe ka bere dhe origjinen e saj qe eshte shqiptare. Ne duhet ta ngreme lart neper bote origjinen e saj dhe jo te diskutojme per besimin e saj qe ne rastin e Saj eshte e dores se dyte, keshtu do "lumturohen" te gjithe sllavo-maqedonasit apo greket e ku di une qe jane gati ta bejne te tyren.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2007 20:31
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.