Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Qellimi i jetes sone !!! Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Qellimi i jetes sone !!!

Padyshim qe ndersa rritemi ne te gjitha drejtimet fillojme te marim dhe pergjegjsite mbi vete, pergjegjesi te cilat na takojne ti mbajme sipas zgjedhjeve qe bejme ne jete. Dhe ne kete koh patjeter qe cdo njeriu i lind pyetja, Perse jam ketu ?, Cfar duhet te bej me jeten time dhe ndonjehere akoma me ashper "Perse une u linda".
A kemi menduar ndonjehere se cili eshte qellimi i jetes sone, cilat jane objektivat e tua ne jete dhe akoma me shume se cfar mund te bejme ne qe te jemi dikush ne menyre qe te mund te leme gjurmet ne kete jete.

Me lejoni miq te mij te ndaje nje Histori reale te cilen e kame shume per zemer dhe ndoshta mund ti japi sadopak vlere kesaj teme qe po hap.

Sic mund te dini Mbreti Luigj XVI u hoq nga froni i tije dhe u fut ne burg. Biri i tije, Princi, u mor nga ata qe e kapen mbretin. Meqe princi i ri do te behej Mbreti i ardhshem ata kerkuan qe ta shkaterronin ate moralisht pasi nese ato ja arrinin kesaj ai nuk mund te behej me nje mbret.
Keshtu keta njerez e cuan Princin ne nje qytet te larget dhe e tunduan ate ne te gjitha menyrat qe mund te gjinden. Ata u perpoqen qe ti jepnin per te pire qe te humbiste kontrollin, i ofruan femra qe kryenin punen e prostitutave. Ata e vune ate perpara mungeses se nderit dhe besimit. Ai rrethohej pothuajse 24 ore me keto gjera te liga qe te humbiste vlerat morale. Dhe per disa muaj atij ju be ky trajtim, por djali nuk u dorezua. Ne fund pasi ata ben gjithcka qe kishin menduar e pyeten ate : Perse ti nuk i bere keto gjera ? dhe djali u pergjigj. << UNE NUK MUND TI BEJ KETO GJERA SEPSE UN EU LINDA PER TE QENE NJE MBRET>>.

Por ne kohen tone sot, ne vete, per cfar u lindem ? Per te qene mbreter, njerez te mir, njerez qe e duan boten dhe e respektojne ate ne cdo detaj apo per te bere dike qe te vuaj , per te sjell mjerim ne jete te pafajshme, per te perdorur mariuana apo lloje te tjera droge. Me thoni per cfar jeni lindur. Mendoj se cdo njeri nga ne duhet te mendoj se cafar mund te bej me shume per kete Shoqeri, per familjen, per kombin, per komunitetin ku jeton e te tjera me radhe. Nese presim cfar e nesermja na ofron te mjeret ne dhe brezat qe do te vijne pas nesh. Te gjith ne kemi lindur per nje qellim! Vetem duhet te mendojme dhe ta zbulojme ate.

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2005 06:17
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

teme interesante durrsak,

shpesh here e kam menduar edhe une kete qe thua ti, por jo ne te njejtin aspekt qe e shikon ti. Une mendoj qe njerezit lindin me nje potencial (me disa talente), dhe nuk jam e sigurte qe ky potencial mund te pershkruhet si qellim sepse kam vene re qe shumices te njerezve i shkon talenti bosh.
Mendoj se mundesia e njerezve per te zgjedhur ne jete, ben qe ato te kene ne dore vete "qellimin" e jetes tyre. Pra kur un te jem plake (nese jetoj aq shume dmth), nuk do e shikoj rrjedhen e jetes time si permbushjen e nje qellimi (destiny) por si nje rrjedhe zigzake qe merr drejtimin nga zgjedhjet e mija ne jete.

Me mahnisin veprat e antikitetit, faraonet e egjiptit etc. dhe kur reflektoj ne arritjet e njerezve ne histori mendoj per vendin tim ne te. Megjithese shpesh here nderroj mendje, them se per momentin kam vendosur qe do te isha e kenaqur sikur ne histori te isha thjesht nje njeri normal me nje jete te lumtur.

Te pakten per momentin, "qellimi" i jetes time eshte lumturia (dhe mbase nese jam un e lumtur, bej te lumtur edhe ato rreth meje).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2005 04:06
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

atehere njehere e nje kohe ne nje familje na prisnin nje beb qe shpresonin te ishte djale edhe vec kur dola une 4 kg femer, nderkohe qe babi thote me mjaftonte nej femije 5 gram por me vegel muzikore
qellimi i jetes sime eshte te behem mashkull hahahha

ta bej me nje metafore banale qellimin e jetes.atehere jemi ne nje supermarket edhe thone per 5 minuta keni mundesine te fusni te karroca juaj cte doni, cdo gje qe do arrini te merrni eshte gratis.atehere ka njerez , qe kenaqen me cdo gje qe ti dale perpara, ka edhe nga ato qe vrapojne per 4 min e me shume per te marre gjerat qe jane te dobishme,.dhe ne fund arrin te kassa njeri me karrocen plot por me gjera ta panevojshme , dhe tjetri pa karroce fare vetem me nje gje ne dore, nje gje qe i duhej.

qellimi i jetes sime eshte te qe te marr ate gjene e duhur:p


mos ma vini re por jam pak pergjumesh*

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2005 10:04
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eng_girl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 02/12/2004
Vendbanimi: absolutely, relatively here
Mesazhe: 381

Edhe une kam menduar shpesh se pse ndodhem ne nje pozite te tille apo pse jam krijuar keshtu, por nuk jam ne gjendje te kthej pergjigje…ndoshta sepse kete nuk e zgjodha une. Nuk e di nese qellimi i jetes sime eshte te bej dicka madhore, ne sherbim te shoqerise ne pergjithesi, por nje gje eshte e sigurte;- qe nuk jam ketu per ta demtuar ate apo per ti shkaktuar dhimbje dikujt.

__________________
"If I love you, what does that matter to you?!" - Goethe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2005 13:55
eng_girl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eng_girl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eng_girl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: eng_girl Shto eng_girl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eng_girl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra
Gazetare cnn

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 416

Qellimi i jetes sime???

Eh, Landi!
Urime te perzemerta per temen!

Une kam shume qellime ne jete,nuk di nga t`ia filloj me pare!

Separi, te mbaroj college-in,te behem gazetare tv,kuptohet me fame!

Pastaj, pastaj, pastaj,

te martohem me nje djale shqipetar, mundesisht te shkolluar,
te krijoj familjen time, qe e kam enderr, te lind shume femijeeeeeeeee!
Pasi kam jetuar vetem dhe kurre s` e kam ndiere dashurine e nje vellai, ose te nje motre...

Dua te behem dikushi ne jete!

Eh, plot qellime te tjera!

Pashim shoku!

__________________
Urime per kete staf te mrekullueshem!
Jam vertet krenare qe flas serish shqipen e bukur!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2005 05:21
Sykaltra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sykaltra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra Shto Sykaltra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra
Gazetare cnn

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 416

Citim:
Po citoj ato që tha eng_girl
- qe nuk jam ketu per ta demtuar ate apo per ti shkaktuar dhimbje dikujt.



Plaste syri i keq eng_girl....!

"dhimbje", me pelqeu metafora qe keni perdorur!

Paqe zemra e motres!-Nje buzeqeshje dhe..., kjo eshte zgjedhja
me perfekte!

__________________
Urime per kete staf te mrekullueshem!
Jam vertet krenare qe flas serish shqipen e bukur!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2005 20:28
Sykaltra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sykaltra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra Shto Sykaltra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eng_girl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 02/12/2004
Vendbanimi: absolutely, relatively here
Mesazhe: 381

Paqe per te gjithe, e dashur Helga!!!!!!!!!!!

__________________
"If I love you, what does that matter to you?!" - Goethe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2005 22:39
eng_girl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eng_girl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eng_girl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: eng_girl Shto eng_girl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eng_girl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
GENTI_the_KING
MBRET I PERJETSHEM

Regjistruar: 08/09/2004
Vendbanimi: Ne Keshtjellen Time Te Pamposhtur
Mesazhe: 2683

DO BEJA GJITHCKA TE MUNDUR PER NJE SHQIPERI ETNIKE E TE BASHKUAR

__________________
Ti SHQIPERI , me jep nder , me jep emrin SHQIPETAR.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2005 22:40
GENTI_the_KING nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė GENTI_the_KING Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me GENTI_the_KING (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: GENTI_the_KING Shto GENTI_the_KING nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto GENTI_the_KING nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Citim:
Po citoj ato që tha etniku78?
DO BEJA GJITHCKA TE MUNDUR PER NJE SHQIPERI ETNIKE E TE BASHKUAR


Qellim mjaft i drejte etniku 78, e kush nuk do ta donte.

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2005 06:45
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Qellimi i jetes?? Pak a shume pyetja qe i ka munduar per mijera vjete njerezit. Pse kam ardhur ne jete? Cili eshte qellimi? Cfare donte te arrinte natyra, zoti apo kushdoqofte qe me solli?
Megjithese jane pyetje te thella pergjigjet mund te gjenden. Ne thelb secili prej nesh ka vetem nje dhe vetem nje qelllim: TE JETE I LUMTUR.
P.sh etnikun e ben te lumtur bashkimi i trojeve shqiptare dhe ai e ka qellim te vetin (dhe per kete e pershendes se jam edhe vete me te tilla pikpamje).
Durrsaken psh e ben te lumtur te behet djale (tani mu kujtua nje roman me titull "Sikur te isha djale" dhe autori qe burre ose ajo kenga "do marr pushken do dal malit\ do vesh rrobat si te djalit" )
(ishalla s`e ka seriozisht kjo kete idene se e kemi gocen me te mire te forumit :p :p )

Pra qellimi i jetes sime eshte me i thjeshte dhe ndoshta me i veshtire:
Kur erdha ne jete qava une,u lumturua familja ime kurse babai im ishte krenar dhe qeshen te tjeret. Une dua qe kur te vdes, une te jem i lumtur per ato qe kam lene pas, familja ime te jete krenare, te qajne miqte e mi dhe te kem bere aq sa te kem patur mundesi per atdheun.....atehere kur te me vije vdekja nuk do jem pishman per asgje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2005 10:31
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Qellimi i jetes sone !!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.