Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > deri kur do te jetonit me prindet
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
geranium
ku te gjej pune

Regjistruar: 12/01/2005
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 195

deri kur do te jetonit me prindet

Me qe askund nuk e pashe te shtrohej kjo teme ,mendova ta hap une dhe te lija mendimin e lire per te nxjerre gjithkush nje konkluzion.djemte e mi ,megjithese jane te rritur jetojne me ne(me mamin dhe babin).Ne si prinder jemi vertet te kenaqur qe i kemi akoma ne shtepi.Po ju cmendim keni?

__________________
Rira bien qui rira le dernier

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 11:36
geranium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė geranium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me geranium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: geranium Shto geranium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto geranium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

mendoj qe s'ka pergatitje me te mire per jeten sesa pavaresia nga prinderit. provon sa te vlen lekura. une kam 9 vjet qe jam e pavarur edhe ekonomikisht dhe nuk e nderroj me asgje ne bote.
tani kuptohet nuk jetoj ne Shqiperi kam kohe qe jam larguar me studime. po te isha aty s'di si do jetoja pasi mundesite per jete te pavarur nuk egzistojne. ndersa te jetosh me familjen jashte shtetit nuk di si mund te jete si eksperience.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 12:02
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
geranium
ku te gjej pune

Regjistruar: 12/01/2005
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 195

pershendetje.analistja

po qe se ti mendon se te jetosh e pavarur,e vlereson sa te vlen lekura,kjo s'do te thote ,se duhet te ikesh sa me shpejt te jete e mundur,per te testuar vehten.Qe nje dite femijet do te largohen nga gjiri familjar,kjo eshte e sigurte,por pse duhet ti hysh nje jete te veshtire sa me shpejt te jete e mundur.Kur gjen ngrohtesine dhe mirkuptimin e duhur ne familje,atehere qendro sa te jete e mundur ,ose derisa te krijosh nje familjen tende te re.
Forca rinia,hapeni zemren tuaj pa rezerva se edhe ne prinderit me te rinj ne shtepi kemi nevoje per te degjuar zerin tuaj.Kjo do te ishte nje eksperience per ne .

__________________
Rira bien qui rira le dernier

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 15:21
geranium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė geranium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me geranium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: geranium Shto geranium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto geranium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

geranium une jam larguar qe 19 vjec per studime dhe me thene te drejten nuk di t'i pergjigjem situates kur banon me prinderit ne nje qytet a do merrje shtepi me qira. di vetem qe kur erdha ketu nuk dija te plotesoja nje formular sepse ne tirane gjithnje ishte mare mami me pune dokumentash apo me gjerat e tjera. nese i ben vete gjerat meson me shume per te miren tende.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 15:58
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Unstoppable
My way...

Regjistruar: 13/09/2004
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 429

Te jetosh me prinderit s'ka asgje te keqe !
Vlerat tuaja si njeriu nuk duhet medoemos ti gjesh tek "jetesa vetem" , ato i gjen ne jete , tek arritjet tuaja , tek vendi qe ze ne shoqeri !
Kush me mire te meson , te edukon ..ta do te mire , me shume se prinderit tuaj ?! Askush !
Njeriu nuk duhet te imitoje si majmuni ligjet e reja te shoqerise moderne , por te gjeje ate qe i pershtatet me shume atij si person !
Eshte moda qe femija sapo te mbushi 18 vjec duhet te dali nga shpia...dhe o burra ti pershtatemi kesaj mode pasi ashtu dukesh "cool" pavaresisht se s'di ku e ke koken nga telashet qe te bien siper , nuk je akoma i pergaditur te perballosh jeten me veshtiresite e saj dhe je shume vulnerabel ndaj semundjeve shoqerore !
Prinderit nuk jane edukatore me pagese , prandaj nuk eshte e thene qe sapo te arrish pavaresine financiare , duhet t'ja kthesh shpinen ! Te mos harrojme se ndersa femijet rriten , ato plaken dhe kane nevoje per dike qe te kujdeset per to dhe jo te jetojne me nje qen apo mace sic e kane zakon keto perendimoret !
What goes around , comes around , ose e thene ne shqip..ca do mbjedhesh , do te korresh prandaj kujdes ne trajtimin e prinderve !

__________________
Boys don't cry..!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 17:36
Unstoppable nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Unstoppable Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Unstoppable (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Unstoppable Shto Unstoppable nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Unstoppable nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

shuuume dakort me analisten, kam qene dhe jam ne te njejten situate (pervec faktit qe s'jam e pavarur nga ana financjare). Po me e keqja e te keqijave eshte se shkolla do mbaroje dhe une do kthehem te jetoj me prinderit, gje qe s'me pelqen fare, se jam mesuar vetem, te kem rehatin tim, t'i bej gjerat s'i t'i dua vete. Jo se kam ndonje gje kunder prinderve, te kuptohemi, por ata gjithe jeten do me trajtojne si femije, gje qe s'jam me. Po nuk kam per cfare te enderroj, e di qe ne Shqiperi eshte shume e veshtire qe nje goce e re te jetoje vetem duke pasur prinderit ne te njejtin qytet, dhe une nerva s'kam hic te merrem me opinionet e njerezve.


unstoppable, kush tha qe ka ndonje gje te keqe? Secili po thote per veten e vet, une per vete s'dua t'ju jap mend te tjereve, vetem po tregoj situaten time. Une s'eshte se dua te jetoj vetem qe te mesohem me veshtiresite e jetes, se tashme i di shume mire cilat jane ato, kam arsye te tjera qe i thashe me lart. Nga ana tjeter, kur prinderit te kene nevoje per mua, sigurisht qe une do jem per ta, por tani per tani i kam shendoshe e mire dhe mund te jetojne pa problem vetem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 17:45
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
leonard83
Anetar i ri

Regjistruar: 29/01/2005
Vendbanimi: greqi
Mesazhe: 3

une mendoj se te jetosh pavaresish esh dicka e mire .
por do te keshe kaluar nje fare moshe .

prsh une jam largu nga shpia ime qe ne moshe 16 vjec dhe ne ate kohe kure u largova nuk ishte per tu larguar dhe per te jetuar si i pamvarur por ca te beja shoket me thane qe te shkonim ne gr se eshte mire dhe ka para .
por nuk ishte ashtu sic ma pershkruajten ,
ne te moshe do te isha ne shkolle ejo ne pune te ndryshme ndertimi , pra du te them se te jetosh pavarsish duhet te keshe kaluar nje fare moshe .
dhe mendoj se nuk esh keq

__________________
ji vetvetja

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 18:03
leonard83 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė leonard83 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me leonard83 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: leonard83 Shto leonard83 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto leonard83 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

Hi
Dikur kam njohur nje vajze (shoqe).Babai i saj kishte qen shum i pasur dhe cdo gje qe ajo kerkonte ja jepte.Meshkujt i shkonin te gjith nga mbrapa dhe ajo te dashurit i zgjidhte.Per te lar apo per te gatuar nuk kishte iden.1 kokerr vez nuk e kishte zier.ne shkoll kurr nuk kishte mesuar,dhe makinen te tjeret e conin lart e posht.
Si perfundim babai i saj investoj leket ne nje biznes te ri por ngaqe nuk kishte dokumenta te rregullta per biznesin i humbi te gjitha.
Kjo shoqa ime sot eshte 25 vjece dhe po ju them se nuk eshte ne gjendje te bej apsolutisht asgje,te gjith i jan larguar babai iku te jetoj ne Spanj dhe ajo rri tek tezja.Ajo eshte ne nje gjendje depresi ,vajti ne nje pun ne zyr e mbajten 2 dit dhe e hoqen nga puna se nuk eshte e afte.eshte shendruar ne nje person kot.ajo nuk e ka iden e botes apo te vershistive ,nuk di te gjej rrobat e lira.NUk dua te flas me per kete por me anen e ketij problemi dua te them se nuk eshte mir qe femijet ti mbajm shum afer dhe mos te na vij keq kur i fusim ne pun dhe mesojn nga jeta.Largimi i femijes nga familja eshte gje e mir per to se i meson me jeten i meson se si te behen prinder dhe familjar te mir.
Mos harrojm se edhe prinderit kan nevoj per pushime dhe kan nevoj te qetesohen dhe te jetojn sa me mir vitet e pleqeris

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 18:09
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Unstoppable
My way...

Regjistruar: 13/09/2004
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha wydra
shuuume dakort me analisten, kam qene dhe jam ne te njejten situate (pervec faktit qe s'jam e pavarur nga ana financjare).

lol
Eshte e kuptueshme qe je shume dakort me ate gjendje qe ndodhesh tashi perderisa je me luge ne brez
Dmth , ti do te jesh larg nga prinderit por te te mbajne ato me para ?lol
Kesaj i thojne te rrish drejte dhe te flasesh shtrember lol

__________________
Boys don't cry..!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 18:17
Unstoppable nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Unstoppable Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Unstoppable (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Unstoppable Shto Unstoppable nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Unstoppable nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

shif dhe ky, po pse citon vetem ate pjesen qe te pelqen ti

tani, une jam me studime, dhe ta marresh vesh ti, ktu ke mua s'ka au iu si ne amerike, qe neve na shofin si gjeni matematike. Ktu ka t'i plasesh trute nate e dite, e jalla e merr provimin, prandaj mundesi pune nuk kam patur (asnje student shqiptar ketu nuk punon). Neser pasneser do filloj punen, po prape e di qe s'kam per tu ndare nga prinderit, sic permenda me siper punen e opinionit e me the e te thashe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2005 19:42
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > deri kur do te jetonit me prindet

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.