Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Arkiva > E kam gabim apo ja kepusin kot keta gazetare? Vlerėsimi i Temės: 9 votime, mesatarja 3.33.
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

E lezetshme kjo teme, paska vertet gallata.

Un kam nje mik gazetar qe nuk jeton ne shqiperi, ai ishte per pushime para nje muji, dhe kur e pyes cfare mendon per gazetaret shqiptare.
me tha
" te gjith te rrinjt pa pune duan te behen gazetare ose kengetare" me erdhi per te qeshur..

Nuk e di ne e keni pare nje interviste qe i beri nje gazetar Nanos kur mbaroj ndeshja Turqi-Shqiperi, sa kam qeshur, pytjet ishin per lojen dhe menyren e lojes se shqiptareve..sikur Nano te ishte Tranjeri..
dhe se fundi kur e pyeti (se as me kujtohet mire nga e qeshura) mendoni qe shqiptaret do kulifikohen.....Nano ju pergjigj " kjo nuk varet ne doren e qeferise"
Ja niveli i disa gazetareve ne shqiperi..
Megjithate nuk mund t'ia heq meriten atyre qe jan vertet profesjonista..si psh Rudina Xhunga qe me pelqen shume..

bye

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2005 07:24
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Neron - i referohet perandorit romak dhe eshte ne rregull.
Dyzim - perdoret shpesh ne literaturen shqipe. Nuk jam i sigurt nese forma korrekte eshte Dyzim apo Dyjezim
Korace - Mesa di une eshte fjale normale shqipe
Vegjetim - Fjale e shqipereuar. Nuk besoj se ka ndonje fjale shqip qe ti pershtatet.
Alternim - Fjale normale shqip.
Donatore - Fjale qe ka 15 vjet qe perdoret. Nuk e di nese eshte korrekte apo thjesht na pelqen sepse sjell leket prapa.
Implementim - Mund te perkthehej realizim. Eshte fjale e huaj sade.
Resurse - Qe te kopjohej mire duhet te thuhej Risurse sipas meje. Eshte fjale e huaj per mendimin tim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2005 11:04
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Meqe jemi tek ato fjalet.
Fjala "dyzim" eshte shqip puro. Fjala "korace" mund te zevendesohet me "mburoje". Kurse fjalet e tjera jane te huaja komplet.

Ju mire beni qe e ngrini kete problem por sikur te ishte vetem gazeta "KORRIERI" qe bente gafa te tilla hajde de. Mos e bli "Korrierin" dhe mbaroi muhabeti (diskutimi, shqip ) por njesoj jane te gjitha.

Mbaj mend nje emision te Edmond Tupes, "Mirefilli shqip". Dhe midis te tjerave jepte nje shembull te nje titulli idiotesk ne kulm.
Titulli ishte "India i ofron degen e dafines kryeministrit Musharaf"
Sigurisht flitet per oferten e Indise per bisedime per paqe.
Shikoni sa gabime idioteske ka ketu.

E para: Dega e dafines nuk eshte shenje paqeje por shenje lavdie. Shenja e paqes eshte dega e ullirit.

E dyta: Dega e "dafines" (ullirit) nuk ofrohet por "zgjatet". Dmth i "zgjat degen e ullirit.

E treta: Nqs ne pjesen e pare te fjalise perdoret emri i shtetit/personit edhe ne pjesen e dyte duhet te perdoret gjithashtu emri i shtetit/personit. Nuk behet e kunderta.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2005 11:21
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nuk e di pse por me kapi dora prape nje lajm te Korrierit.

Linku eshte ky:
http://www.korrieri.com/index.php?k=1&i=13804

Nuk e di nese e keni vene re, por gazetaret shqiptare kane tendencen te perserisin te njejten gje gjate nje lajmi. Edhe ne televizor lajmet fillojne me nje hyrje nga spikeri dhe pastaj fillon kronika qe fillon po me ate hyrje. Me jep nje bezdi te madhe kjo mode. A nuk bejne dot lajme normale gazetaret. Cfare kuptimi ka te perserisesh te njejten gje tre here brenda lajmit. E kam vene re shume shpesh. A ju bezdis juve ky fakt apo jam une qe jam mesuar te rroj ne menyre frenetike dhe te bezdisem nga perseritja e te njejtes gje?

Modifikuar nga Fajtori datė 06/04/2005 ora 21:25

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 21:09
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Kuinti dhe Kontrakti ???

Ndersa i pyetur per angazhimin e Shqiperise prane institucioneve nderkombetare per te pershpejtuar procedurat e statusit perfundimtar te Kosoves, Kryeministri Nano do te shprehej se Tirana eshte nje interlokutor i preferuar i komunitetit nderkombetar, perfshi dhe kuintin dhe Grupin e Kontraktit per te ruajtur kete dinamike pozitive te afrimit te Kosoves ne negociatat e rendesishme per Status, duke permbushur standartet prioritare qe kerkohen. Ai shtoi se takimi me Thacin, si te gjitha marredheniet me Prishtinen dhe me faktore te tjere rajonale, i sherben plotesisht ketij angazhimi. "Po hedhim hapa te ndjeshem perpara per ta sjelle Kosoven, edhe ne tryezat rajonale dhe nderkombetare ku po piqet procesi i Statusit", tha Nano.


Cfare domethenie kane keto dy fjale. Une si kuptoj fare.

Si zakonisht gazetare te Korrierit. Artikulli origjinal ketu.

P.s. Pa llogaritur qe titulli bombastik i artikullit ("Thaci: Jo bashkimit me Shqiperine") nuk perkon me permbajtjen pasi Thaci nuk ka kundershtuar ndonje ndryshim kufijsh por ka thene se "nuk pretendon ndryshimin e kufijve ne mes Kosoves dhe Shqiperise".

P.s.2 Propozoj te hapim nje fond bamiresie qe Korrieri te paguaje ndonje gjuhetar apo gazetar me shume

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 21:23
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Nuk e di pse por me kapi dora prape nje lajm te Korrierit.

Linku eshte ky:
http://www.korrieri.com/index.php?k=1&i=13804

Nuk e di nese e keni vene re, por gazetaret shqiptare kane tendencen te perserisin te njejten gje gjate nje lajmi. Edhe ne televizor lajmet fillojne me nje hyrje nga spikeri dhe pastaj fillon kronika qe fillon po me ate hyrje. Me jep nje bezdi te madhe kjo mode. A nuk bejne dot lajme normale gazetaret. Cfare kuptimi ka te perserisesh te njejten gje tre here brenda lajmit. E kam vene re shume shpesh. A ju bezdis juve ky fakt apo jam une qe jam mesuar te rroj ne menyre frenetike dhe te bezdisem nga perseritja e te njejtes gje?




e di cfare, kete gje e kam vene re dhe une, dhe kjo eshte nje nga arsyet (te cilat fatkeqesisht jane te shumta) qe une lajmet mund t'i degjoj vetem ne raste ekstreme (psh me detyron njeri me kallash) Kjo perseritja me bezdis jashte mase. Bezdi tjeter te papershkrueshme me jep dhe perdorimi i teperuar i fjaleve italiane. Atyre qe jetojne ne Itali mund te mos ju vrase veshin, po une jam shkeputur komplet dhe per mua tingellon tmerr.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 21:48
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Gazeta Shqiptare Online sot ne faqen e lajmeve per Durresin
Titulli kryesor: Turizmi, Durrësi në hartat e kroçerave të Mesdheut

Kaq shpejt e harruan shqipen keta "pseudogazetare", sa i kane harruar cfare do te thone disa fjale te huaja ne shqip? Po na futet italishtja e shqiptarizuar perdite ne kete shtyp.

Faji ne fakt eshte a redaktoreve, qe jane pa arsimin e duhur. Ne vend qe te punesojne si redaktore ata qe kane mbaruar gjuhe-letersi, shkojne e fusin miqte, hajde mendje o hajde.


Mgjt kur sheh dhe abetaren e gjuhes shqipe qe ka futur ne fjalet qe mesohen qe ne fillim fjale si alien, kompjuter, ufo etj etj cfare te presesh nga gazetat????????


Admirali

P.S.
Kur qeshe ne Shqiperi ne fund te janarit, pata rastin te shihja abetaren e re qe perdorin (vajza e kusheririt eshte ne klase te pare). Kur pashe ate liber, sinqerisht mendoj se gjuhes shqipe po i vjen fundi.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 22:20
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mayday
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/01/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 50

ore po...nga i rremoni keto gjera te lezetshme...

Urime, me pelqen shume kjo teme!...Madje mund te them se eshte shume interesante...por perderisa ka nga ata qe mbarojne per elektronike, filozofi, gjuhe-letersi, histori, etj...dhe kane ngel pa pune...cte bejne te shkretet?!. Kot s'thone..."Ke ngel pa pune, futu...gazetar"

Gjithe te mirat!

__________________
Shpesh here njeriu "qahet" per lirine e fjales te cilen e ka, por rralle here flasin per te verteten...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2005 09:42
mayday nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mayday Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mayday (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mayday Shto mayday nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mayday nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mayday
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/01/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 50

Re: Kuinti dhe Kontrakti ???

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
[i]P.s.2 Propozoj te hapim nje fond bamiresie qe Korrieri te paguaje ndonje gjuhetar apo gazetar me shume

__________________
Shpesh here njeriu "qahet" per lirine e fjales te cilen e ka, por rralle here flasin per te verteten...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2005 09:44
mayday nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mayday Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mayday (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mayday Shto mayday nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mayday nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

Nga Korrieri.com
"Qekur ne QSUT, nisi rikonstruksioni i godines se Onkologjikut, per pacientet dhe mjeket e ketij spitali, nisi periudha me e keqe, pershtatja me kushtet mizerabile ne Sanatorium, spitali mikprites per ekipin mjeke dhe paciente."

Kto gazetaret a jane te shkolluar jashte? Shkruajne nga jashte? Apo si?
Se kuptoj pse perdorin nje fjale te huaj qe perkthehet kollaj ne shqip. Ca nevoje kemi te pershkruajme gjendjen e spitalit si "mizerabile", sikur s'ka fjale shqip qe tregojne nje gjendje te keqe.

Gazeta duhet ti detyroje gazetaret te mbajne nje fjalor Shqip afer gjate shkrimit te artikujve (ose t'ja blejne vete dhe t'ja ndalin paret ne rroge si denim per fjalorin e huaj qe kane perdorur deri tani).

Megjithese fjalet e perdorura nuk jane shume shume, them se demi qe bejne eshte teper i madh sidomos duke marre parasysh qe arsimi ne Shqiperi eshte ne nivel te ulet dhe "stervitjen" e gjuhes "letrare" nje pjese e konsiderueshme e popullsise e bejne nepermjet medias.

Kur te futet nje fjale ne perdorim, pastaj hajde e hiqe.
Nje shembull i mire me duket fjala "donatore" qe eshte perdorur aq shume dhe tani per nje kohe te gjate sa qe perdorimi i saj na duket normal. Une kur perdor fjale te huaja e bej nga halli se nuk di perkthimin e saj ne shqip (dhe nuk jam gazetare), ndersa gazetaret qe e kane per detyre te paraqesin nje shqipe te paster dhe te kuptueshme per popullsine perdorin sa me shume qe te munden fjale te huaja, per sport.

ps. i kerkoj falje atij personit qe e kisha cituar me perpara per fjalet qe ishin shqip dhe si dija une.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2005 03:59
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:58 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Arkiva > E kam gabim apo ja kepusin kot keta gazetare?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.