Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Mėsimet e nxjerra nga jeta nė emigracion ! Vlerėsimi i Temės: 14 votime, mesatarja 4.29.
Gjithsej 17 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy
Merr italine si shembull, ne veri kam degjuar qe italianet sillen shume ashper me shqiptaret kurse jugu eshte komplet ndryshe.

Jo plotesisht e sakte. Ne veri une do thoja se ka shume qytetari dhe tolerance. S'do t'ia dije njeri kush je e cfare ben. Rastet ekstreme nuk bejne gje tjeter vecse te shtyjne te pergjithesosh.

Ajo qe do thoja une, pak a shume ne linje me sa eshte thene dhe me siper, eshte qe emigrimi eshte nje faktor (relativisht) i interpretueshem. Kudo ku ka shoqeri civile ka emigracion dhe si rrjedhim, problematikat ne lidhje me te nuk mungojne. Cdo gje eshte e lidhur me menyren si keto problematika i perballon cdo shtet e cdo individ (vendas apo i ardhur qofte). Mund te gjykohen po aq te drejta sa edhe te gabuara, por asnjehere justifikuese per te percmuar e denigruar njerez e kushte jetese me te cilat ti vete ke zgjedhur te perballesh.
Personalisht, ketu ku jetoj prej 10 vitesh, po perpiqem te bej jeten qe do perpiqesha te beja kudo tjeter, edhe ne vendlindje. Shfrytezoj perparesite dhe shtrengoj dhembet para pengesave. Di cfare eshte e mire, di cfare eshte e keqe. Te pranosh te pershtatesh me te dyja nuk eshte shenje dobesie, perkundrazi. Te paragjykosh me shpate te madhe kete fakt, kjo po qe eshte shenje dobesie. Flitet per tolerance dhe diskriminim; nese jam une e para qe denigroj tjetrin, nuk mund te pretendoj te me duroje tjetri mua. Nuk eshte vetemohim, eshte thjesht qytetari e llogjike e shendoshe, mese te nevojshme per nje mbijetese-bashkejetese te rregullt... edhe pa qene Dikushi.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2012 20:37
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Raimondi,

po ti pse pa letra mo xhan?

futi nje case aty sikur je gay, dhe ja t`i japin keta. jane zemerbute. pastaj nje gje me ben pershtypje mua, si ka mundesi qe kompania per te cilen ti punon ( mundesisht dhe agjenci zyrtare, mesa te kam ndjekur ne shkrime), te mban te punesuar ty jashte ligjit amerikan?!
Dhe sedyti, perse nuk te ben letra pune zoteria per te cilin ti punon?

Normalisht ty pervecse punes, duhet te te pajisin legalisht me dokumente, si dhe te te paguajne shendetesine dhe life-insurance! Kerko o vella me shume, gjej pronar tjeter meqe profesionin e paske te mire, se ky grreku te shfrytezoka ne maksimum.

ps: ma jep ne e-mail emrin e tij se ta padis une ne shtet ate qe te shfrytezoka ty hapur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2012 02:36
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Re: Raimondi,

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1
po ti pse pa letra mo xhan?

futi nje case aty sikur je gay, dhe ja t`i japin keta. jane zemerbute. pastaj nje gje me ben pershtypje mua, si ka mundesi qe kompania per te cilen ti punon ( mundesisht dhe agjenci zyrtare, mesa te kam ndjekur ne shkrime), te mban te punesuar ty jashte ligjit amerikan?!
Dhe sedyti, perse nuk te ben letra pune zoteria per te cilin ti punon?

Normalisht ty pervecse punes, duhet te te pajisin legalisht me dokumente, si dhe te te paguajne shendetesine dhe life-insurance! Kerko o vella me shume, gjej pronar tjeter meqe profesionin e paske te mire, se ky grreku te shfrytezoka ne maksimum.

ps: ma jep ne e-mail emrin e tij se ta padis une ne shtet ate qe te shfrytezoka ty hapur.




hahahahahaha - O Ana kur fillova pune tek kjo kompania keta me kekruan pateneten e makines dhe numrin e social sequrity--Keta nuk kekruan numrin e punes, se numri punes time ka skaduar me kohe

--Keto i kisha une ,mirpo patentes i ksihte skauar afati --dhe megjtihate une e perdorja ,

--Por problemi eshte se patenta me ka humbur fare --Kjo eshte skandal

----Tani mua mekerkojne kompani te tjera te shkoj tepunoj me ta --por nukshkoj dot ,se nuk e kam me patenten --Patente te re nuk nxjerr dot,se po te vete atje me kapin dhe me cojne ne Uje te Ftohte

-Dhe me vjen inat ,se po flisja ne tel me nje punemarrese te nje kompanie ne Manhattan e cila me lutej ne tel :--Hajde me ne se do jesh shkelqyer -E kemei ambjentin modern etj --hahahahahaha--Me vinte per te qeshur se une doja te veja me vrap biles --Por nuk kam dokumentat --I thashe nuk leviz dot tani ,me vone shofim ....


--Biles njehere ne fillim ,me mori Bosi i madh me vete ne nje takim ne Manhattan meb drejtuesit e nje firme --Takimi behej ne nje hotel modern

-------Dhe aty une u gjenda keq fare ,sepse ne hyrje te kerkonin ID (pashaporten) -------Une kisha vetem pashaprten shqiptare ....edhe ajo e skaduar hahahahahahha
Dhe teksa po ecja pas Bosit ,po beja sikur po kerkoja neper xhepa peer dokumentin e partise
---Kur me nxori bosi nga situata ,itha atij qe kotnrollonbte :--Ky eshte me mua ---.....edhe kalova ,se ndryshe do isha diskretituar

--

--Por nuk ke si e padit Bosin tim , o Ana ,se mua po te me kontrollojne dokumentat ata me ndjekin direkt

--Thashe mos bente ndonje gje ky Presidenti,por mesa duket ky eshte shume i avashte

--Dokumnentat do i marr nga guraja une ,

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2012 03:09
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Sa te persekutuar paska ketu!!!

Me gjithe ate, nje zgjidhje ka:

Ju te Persekutuarit, qe jetoni ne vendet Perendimore-Demokratike te Botes, perse vuani andej dhe i nenshtroheni persekutimeve morale, psikollogjike, fizike, dashurore, sexuale, nenvleftesuese, poshteruese, monetare etj, etj, PERSE, nuk ktheheni-shkoni ne Shqiperi vendin me Demokratik te Planetit dhe te kerkoni Rehabilitim = Mbrojtje te ketyre te drejtave te mohuara neper Shtetet qe FATKEQESISHT ( ) ju ra fati!!!???

Perse vuani shpirterisht dhe jetoni keto zhgenjime KUR, ne Shqiperi Sali Berrishka ju ka bere vendin me Demokratik, me te Pasur ne Ekonomi dhe Moral . Mbas Kines dhe Amerikes (vetem Gjermania i prish pak pune ne liste )eshte vendi qe nuk njohu dhe nuk njeh kriza Ekonomike!!!???

Perse vuani, nuk e kuptoj!?

Shqiperia, vendi me Demokratik ne Bote i ka dyret, kufijte, krahet hapur per cilindo!!!

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2012 16:57
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Si me temperature me dukesh ti Vizioner , apo jam gabim?
ndonjeher oret e shumta ne pc s'te bejn mire , ti je njeri qe je msuar me pune , e kto vakancat s'po japin efektin e duhur.
ndoshta jam gabim xhanem ..

Mësimet e nxjerra nga jeta në emigracion ????
Ndjehem shum mire ktu ku jam , s'me mungon asgje vetem vetmia sepse tani u rrita , s'jam me me familjen dhe kuptohet qe me mungojn ,( plus dhe disa probleme te tjera personale qe s'kam pse ti shpreh ktu ) . persa i perket ceshtjeve te tjera mendoj qe vuajtjet i lam ne Shqiperi , megjithate nese nje dite do mbaroj me sukses synimet e projektet qe kam aktualisht , mendoj te rikthehem pse jo ti realizoj definitivisht ne vendin ku kam lindur .

As dua te perbuz vendin qe jetoj , sepse me dha mundesin te formohem , shkollohem , punesohem te krijoj nje jete pa ato mangesit qe kan qen enderr per kedo , ama nuk me frikeson idea te jetoj atje , ndoshta, ndoshta, ndoshta .
S'me pelqen te flas para kohe te nxitohem dhe pastaj te zhgenjehem .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2012 17:39
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Citim:
Po citoj ato që tha lule


...As dua te perbuz vendin qe jetoj , sepse me dha mundesin te formohem , shkollohem , punesohem te krijoj nje jete pa ato mangesit qe kan qen enderr per kedo...



lule pershendetje.

Ato qe shkrujte me lart po i kaloj, sikur si lexova SEPSE, me pelqeve shume me kete mendimin qe po citoj.

Per kete mendim, Respekt!

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2012 17:44
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

I anashkalove sepse stu duken te drejta ato qe thashe?
mendimi i lire , jemi ne kohen e demokracise.
Lexoi kur te mundesh ather..Respekti eshte reciprok!

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2012 17:50
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Re: Re: Raimondi,

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI



hahahahahaha - O Ana kur fillova pune tek kjo kompania keta me kekruan pateneten e makines dhe numrin e social sequrity--Keta nuk kekruan numrin e punes, se numri punes time ka skaduar me kohe

--Keto i kisha une ,mirpo patentes i ksihte skauar afati --dhe megjtihate une e perdorja ,

--Por problemi eshte se patenta me ka humbur fare --Kjo eshte skandal

----Tani mua mekerkojne kompani te tjera te shkoj tepunoj me ta --por nukshkoj dot ,se nuk e kam me patenten --Patente te re nuk nxjerr dot,se po te vete atje me kapin dhe me cojne ne Uje te Ftohte

-Dhe me vjen inat ,se po flisja ne tel me nje punemarrese te nje kompanie ne Manhattan e cila me lutej ne tel :--Hajde me ne se do jesh shkelqyer -E kemei ambjentin modern etj --hahahahahaha--Me vinte per te qeshur se une doja te veja me vrap biles --Por nuk kam dokumentat --I thashe nuk leviz dot tani ,me vone shofim ....


--Biles njehere ne fillim ,me mori Bosi i madh me vete ne nje takim ne Manhattan meb drejtuesit e nje firme --Takimi behej ne nje hotel modern

-------Dhe aty une u gjenda keq fare ,sepse ne hyrje te kerkonin ID (pashaporten) -------Une kisha vetem pashaprten shqiptare ....edhe ajo e skaduar hahahahahahha
Dhe teksa po ecja pas Bosit ,po beja sikur po kerkoja neper xhepa peer dokumentin e partise
---Kur me nxori bosi nga situata ,itha atij qe kotnrollonbte :--Ky eshte me mua ---.....edhe kalova ,se ndryshe do isha diskretituar

--

--Por nuk ke si e padit Bosin tim , o Ana ,se mua po te me kontrollojne dokumentat ata me ndjekin direkt

--Thashe mos bente ndonje gje ky Presidenti,por mesa duket ky eshte shume i avashte

--Dokumnentat do i marr nga guraja une ,



Epo atehere mbaje punen, 8 ore pune ne zyre, si njeri, me sakte si zoteri! Mos te ta ndjeje fare per askend. Kur ke parane, i ke te gjitha.
Do behet edhe ndonje gje per dokumentet, tek e fundit me jep mua nje 50 mijeshe, dhe martohemi bashke sa per dokumente! ha ha ha

Njoh shume talente si puna jote ( pa dokumente), qe punojne si zoterinj ( pasi kane zanatin e tille); dhe bejne jete mbreti! Mund te thuash te pengon ajo deshira te vesh ne Shqiperi, ta them une, "Atje me nje jave te ngopen mushkerite me pluhur, pisllek; ndersa mendja te trashet me idjotesite qe degjon!" Je mire ketu ku je.

PS: Te kisha ngaterruar me njerin qe punonte ne 5th AVE. Naten e mire.

PS 2: Do zoti nuk e rizgjedhin, se shume njerez jane te papune, pa siguracion shendeti, dhe mezi paguajne taksat e shtepise. E mban mend ate kengen "Fjale, vetem fjale?!"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2012 04:31
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 17 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Mėsimet e nxjerra nga jeta nė emigracion !

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.