Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Mėsimet e nxjerra nga jeta nė emigracion ! Vlerėsimi i Temės: 14 votime, mesatarja 4.29.
Gjithsej 17 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Mėsimet e nxjerra nga jeta nė emigracion !

Kjo temë ka për të patur shumë pyetje-përgjigje, ashtu siç do të ketë edhe reagime të shumllojshme nga antarët e FH-së. Kam parasysh këtu që shumica e antareve të këtij forumi janë emigrantë në vende të ndryshme dhe jetojnë në realitete të ndryshme. Mirëpo forumin e vizitojnë edhe shume shqiptarë nga Shqipëria, Kosova e Mali e Zi, që kanë dëshirë ose përgatiten të emigrojnë duke u larguar nga vendi i tyre.

Nuk e kam hapur këtë temë për të nxjerrë në dukje as vështirësitë dhe as problemet që lindin me emigrimin. Nuk e kam hapur këtë temë as për të krijuar debate me njëri-tjetrin. E kam hapur këtë temë në mënyrë që ju si emigrantë të hidhni mësimet që ju keni nxjerrë në emigrim, që u kanë ndihmuar të ndryshoni për mirë mënyrën e të menduarit, të sjellurit, të komunikuarit dhe të ambientimit në vendin në të cilin jetoni.

Me pak fjalë, çfarë ka ndryshuar për mirë në jetën tuaj, që nga dita që ju jeni larguar nga Shqipëria? Si ka ndikuar ky emigracion në formimin e karakterit dhe personalitetit tuaj?

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2005 01:53
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Me pak fjalë,për ti lënë rradhën edhe atyre që duan të shkruajnë..
Po filloj vetë i pari...
Emigrimi për mua ishte ajo që më dha forcën dhe kurajon për të përballuar vështirësitë.
Nuk mendoja kurrë që një ditë të arrija atë nivel jete ku jam sot (ndoshta nga që isha i vogël dhe si shikoja gjërat me një prizëm serioz).
Ka ndëruar mënyra e jetesës,e të menduarit,e tolerancës kundrejt mendimeve të ndryshme nga të mijat.
Të bësh diçka për të tjerët,pa parë interesin,ashtu si bënë me mua kur pata nevojë.
Po të mos ishte që nganjëherë më merr malli për njerëzit e mi (të afermit+shoqërin) që kam lënë në Shqipëri do të ishte akoma më e lehtë për mua.

diskutim të mbarë..

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2005 01:58
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Thumbs up

Menyra e te menduarit ka ndryshuar totalisht. Karakter kurajoz, jo me sentimental. I gatshem per cdo lloj veshtiresie. Kam fituar vetine e te gjykuarit drejte te njerezve dhe kujt nuk me pelqen ti kthej shpinen pa patur asnje lloj shqetesimi. Ta jetoj jeten sa nuk eshte vone, ne nje kohe qe kur nuk kam ndaluar se punuari.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 14:09
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
zuckersüss
Studente

Regjistruar: 04/11/2003
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 10

hi

edhe une nuk jam me aq sentimentale sa ne Shqiperi,ndoshta ngaqe aty cdo problem duhet ta zgjidhnin prinderit.Menyra e te menduarit dhe te gjykuarit ka ndryshuar.Jam bere me tolerante,me e vendosur, me e pavarur dhe mbi te gjitha nuk jetoj per te tjeret dhe nuk e vras mendjen se cfare mund te mendojne te tjeret per mua.Ndryshimi qe me pelqen me shume eshte qe nuk kam frike ta perballoj jeten vetem ne vend te huaj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 19:47
zuckersüss nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė zuckersüss Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me zuckersüss (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: zuckersüss Shto zuckersüss nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto zuckersüss nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Animal
Writer i 1 story pa fund

Regjistruar: 03/09/2005
Vendbanimi: ne shkelqimin e syve te saj...
Mesazhe: 428

Thumbs up

duheshe kjo tem amoxil.........

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re skenderbeu60nk.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 182 herė.

duheshe kjo tem amoxil.......
nuk ka shum ndryshim vendi ku ke shkuar
rritesh me mendimin se duhet te fitosh ate qe te takon e sta fal njeri kollaj. me i rrendesishem eshte rrespekti.


lavdi usa-united states of albania.

__________________
para se gjithash perpiqu te jesh njeri....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2005 11:58
Animal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Animal Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Animal (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Animal Shto Animal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Animal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vranakonti
x.factor judge

Regjistruar: 23/08/2005
Vendbanimi: manchester.England
Mesazhe: 55

Cool

kemi

kemi ndryshuar.ca per mire shume per keq
brain-drain si i thone llafit por prape jemi
bere me te forte qete cajme ne jete

__________________
just thinking i might not see those eyes makes it so hard not to cry

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2005 12:49
vranakonti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vranakonti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vranakonti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė vranakonti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: vranakonti Shto vranakonti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vranakonti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

shume me te forte

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2005 13:43
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Demokrate4ever
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2005
Vendbanimi: Eastern Seaboard
Mesazhe: 4434

Citim:
Po citoj ato që tha football
shume me te forte


po po edhe zemren ne gure e kemi kthyer..

__________________
I say there're no depressed words just depressed minds.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2005 04:06
Demokrate4ever nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Demokrate4ever Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Demokrate4ever (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Demokrate4ever't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Demokrate4ever Shto Demokrate4ever nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Demokrate4ever nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
prrenjsaku
freelance/gynecologist

Regjistruar: 03/02/2004
Vendbanimi: toronto/canada
Mesazhe: 113

akull

Citim:
Po citoj ato që tha Demokrate4ever


po po edhe zemren ne gure e kemi kthyer..




akull e kemi, se gure eshte mire

__________________
i hear different things from different people at the different time,and meanwhile i hear different things from the same people at the same time

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2005 13:23
prrenjsaku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė prrenjsaku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me prrenjsaku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė prrenjsaku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: prrenjsaku Shto prrenjsaku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto prrenjsaku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Question

Citim:
Po citoj ato që tha football
Menyra e te menduarit ka ndryshuar totalisht. Karakter kurajoz, jo me sentimental. I gatshem per cdo lloj veshtiresie. Kam fituar vetine e te gjykuarit drejte te njerezve dhe kujt nuk me pelqen ti kthej shpinen pa patur asnje lloj shqetesimi. Ta jetoj jeten sa nuk eshte vone, ne nje kohe qe kur nuk kam ndaluar se punuari.


pse ore, mashkull ishe ti?????!!!!!-e cuditshme!Nejse!


Sa per temen:-Urime amoxil!

Tek une eshte shtuar dashuria per Atdheun ku kam lindur!
Eshte shtuar respekti dhe dashuria per Prinderit dhe fisin tim!
Eshte shtuar dashuria per gjuhen Shqipe!
Eshte shtuar dashuria per dije dhe per te arritur enderrat femijerore!
Eshte shtuar dashuria per njeriun e punes, respekti per figuren e Zotit!
Eshte shtuar liria e te menduarit dhe e te shprehurit!
Nuk kam me paragjykime ne koke!

Besoj se mjaftojne keto qe kam hedhur ketu ne kete leter-mendimi!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shtator 2005 16:39
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 17 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Mėsimet e nxjerra nga jeta nė emigracion !

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.