Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Arkiv > Cfare mendoni per deklaraten e forte te presidentit te Iranit per Izraelin?
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sherbetori.
Anetar i ri

Regjistruar: 21/10/2005
Vendbanimi: Shqiperi.
Mesazhe: 17

Dicka per ceshtjen.

Miq te forumit keni dhene goxha informacion deri tani dhe eshte interesante se sa thelle kemi germuar per ca gjera dhe se ca te tjera jo e ca te tjera edhe nuk i dime sigurisht.

Historia e Izraelit eshte shume interesante, nje histori qe nuk e ka asnje komb tjeter, pasi as nje komb ne historine njerezore nuk ka mbijetuar me shume se 300 vjet i shperndare neper bote pervec tyre qe mbijetuan edhe me gjuhen dhe kulturen bashke me besimin per 2000 vjet.

Duhet te kemi te qarte qe Hamas e te tjere qe luftojne atje kane nje objektiv te qarte, jo thjesht clirimin e trojeve qe ne te vertete nuk jane te tyret por zhdukjen e Izraelit. Mos u cuditni, ka plot udheheqes fetare ne disa vende Islamike qe hapur e ushqejne kete fryme kunder Hebrejve.
Mire palestinezet kane probleme te tilla por kur popujt e tjere bejne ndonje proteste bashke me parullat kunder Amerikes kerkojne edhe vdekjen e Izraelit edhe pse nuk kane humbur trojet e " tyre".

Sigurisht qe eshte nje ceshtje shume e thelle, askush s'mund te thote se edhe ata s'kane pergjegjesite e tyre ndaj popujve te tjere perreth.
Si shqiptar jam krenar qe ne luften e dyte boterore ishim nje nder vendet e rralla qe mbrojtem ata pak Hebrenj qe ishin ketu. Ne nje rast kur kam takuar nje hebre, megjithese nuk njiheshim me tha: Shqiperia, vend i mire, po e njoh ate ju ishit nje nder vendet e rralla qe mbrojtet hebrejnje ne lufte.

Sot po behet histori. NJe popull eshte kthyer ne trojet e veta dhe te tjere duan jo qe te mos jete atje por ta zhdukin ate. Per kete dua tu citoj nje reference nga Bibla.

Gen 12:1 Por Zoti i tha Abramit: "Largohu nga vendi yt, nga të afërmit e tu dhe nga shtëpia e babait tënd, dhe shko në vendin që do të të tregoj.
Gen 12:2 Unë prej teje do të bëj një komb të madh, do të të bekoj dhe do ta bëj të madh emrin tënd, dhe ti do të jesh një bekim.
Gen 12:3 Dhe unë do të bekoj të gjithë ata që do të të bekojnë dhe do të mallkoj ata që do të të mallkojnë, te ti do të jenë të bekuara tërë familjet e tokës".

Sot ata qe jane pasardhes te Abrahamit jane pjese e ketij populli dhe Zoti ka premtuar bekim per ata qe i bekojne dhe mallkim per ata qe i mallkojne.

Ju pershendes.
Sherbetori.

__________________
Vetem ne Jezu Krishtin ka shpetim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2005 16:49
Sherbetori. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sherbetori. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sherbetori. (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sherbetori. Shto Sherbetori. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sherbetori. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: Dicka per ceshtjen.

Citim:
Po citoj ato që tha Sherbetori.


Gen 12:1 Por Zoti i tha Abramit: "Largohu nga vendi yt, nga të afërmit e tu dhe nga shtëpia e babait tënd, dhe shko në vendin që do të të tregoj.
Gen 12:2 Unë prej teje do të bëj një komb të madh, do të të bekoj dhe do ta bëj të madh emrin tënd, dhe ti do të jesh një bekim.
Gen 12:3 Dhe unë do të bekoj të gjithë ata që do të të bekojnë dhe do të mallkoj ata që do të të mallkojnë, te ti do të jenë të bekuara tërë familjet e tokës".




Po pse o Shebertor i Perendise nis nje debat te ri me referenca biblike kur e di shume mire qe edhe keshtu e humbet.
Atehere Kuranin e leme menjane flasim vetem me Biblen i dashur.

“Dëgjoni, o qiej, dëgjo o tokë, sepse Zoti po flet: ‘fëmijët I rrita, I burrërova, por ata më përbuzën.Kau e njeh të zotin dhe gomari grazhdin o pronarit të vet, kurse Izraeli nuk njeh, populli im nuk merr vesh’.Vaj për popullin mëkatar, për kombin e ngarkuar më faje, për farën e keqe për bijtë e prishur! E përbuzën Zotin, hyjshmuan Shenjtinë e Izraelit, atij ia kthyen shpinën!Po ku tju godas më, që vazhdoni të grumbulloni tradhtitë? Çdo kokë është e sëmurë , çdo zemër e molisur! Prej shputës së këmbës deri në majë të kresë në të vend të shëndoshë nuk ka; por lëndime të mbetura, plagë të çelura as të spastruara, as të mbështjella, as me vaj të lyera”.(Isaia 1/2-6)

3 Por afrohuni këtu, ju bij të magjistares, pasardhës të shkelësit të kurorës dhe të prostitutes.
4 Me kë po talleni? Kundër kujt e hapni gojën dhe nxirrni jashtë gjuhën? A nuk jeni ju bij të rebelimit, pasardhës të gënjeshtrës,(Isaia 57)


6 Ja princat e Izraelit: secili ka përdorur pushtetin e tij për të derdhur gjak te ti.
7 Te ti përçmohet ati dhe nëna, në mes teje shtypet i huaji, te ti keqtrajtohet jetimi dhe e veja.
8 Ti ke përçmar gjërat e mia të shtrënjta dhe ke përdhour të shtunat e mia.
9 Te ti ka njerëz që shpifin për të derdhur gjak, te ti ka njerëz që hanë mbi male, në mes teje ka njerëz që kryejnë kobe.
10 Te ti zbulohet lakuriqësia e atit, te ti poshtërohet gruaja gjatë papastërtisë së saj.
11 Dikush kryen një veprim të neveritshëm me gruan e të afërmit të tij, dikush tjetër ndot me incest nusen e të birit, një tjetër akoma poshtëron motrën e tij, bijën e atit të tij.
12 Te ti pranohen dhurata për të derdhur gjak; ti kërkon kamatë të lartë, ti ke realizuar fitime nga i afërti dhe më ke harruar mua", thotë Zoti, Zoti.
13 "Por ja, unë rrah duart për fitimin e pandershëm që ke nxjerrë dhe për gjakun e derdhur që është në mes teje.
14 A do të mund të qëndrojë zemra jote ose a do të mund të qëndrojnë të forta duart e tua në ditët kur unë do të veproj kundër teje? Unë, Zoti, fola dhe do ta kryej.
15 Unë do të të shpërndaj midis kombeve, do të të shkapërdaj midis vendeve dhe do të eleminoj papastërtinë tënde prej teje.
16 Ti do të përdhosësh vetveten në sytë e kombeve dhe do të pranosh që unë jam Zoti".


44 Ju jeni nga djalli, që është ati juaj, dhe doni të bëni dëshirat e atit tuaj; ai ishte vrasës që nga fillimi dhe nuk qëndroi në të vërtetën, sepse në të nuk ka të vërtetë. Kur thotë të rrema, flet nga vetvetja, sepse është gënjeshtar dhe ati i rrenës.48 Atëherë Judenjtë iu përgjigjën(Gjoni 8/44)

Ja, unë do të dorëzoj disa nga sinagoga e Satanit, që e quajnë veten Judenj(Zbulesa 3/9)

blasfeminë e atyre që e quajnë veten Judenj, por nuk janë, por janë një sinagogë e Satanit.(Zbulesa 2/9)


“Izraeli ishte nje vresht i harlisur (Osea 10 1-2).

Ka edhe te tjere plot, kudo ne dhjaten e vjetewr dhe ne te rene, ndaj tew them kujdes se me bibel nuk del fitimtar.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2005 20:45
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: Dicka per ceshtjen.

Citim:
Po citoj ato që tha Sherbetori.
Si shqiptar jam krenar qe ne luften e dyte boterore ishim nje nder vendet e rralla qe mbrojtem ata pak Hebrenj qe ishin ketu. Ne nje rast kur kam takuar nje hebre, megjithese nuk njiheshim me tha: Shqiperia, vend i mire, po e njoh ate ju ishit nje nder vendet e rralla qe mbrojtet hebrejnje ne lufte.




Sigurisht qe te mbrosh te debuarin eshte nje gjest fisnik por ama ky popull ka hasape per te lare:
Shiko cfare mendimi ka Luka:

47 Mjerë ju! Sepse ju ndërtuat varret e profetëve dhe etërit tuaj i patën vrarë ata.


48 Duke vepruar në këtë mënyrë, ju dëshmoni se i miratoni veprat e etërve tuaj; në fakt ata vranë profetët dhe ju ndërtoni varret e tyre.


49 Për këtë arsye edhe urtësia e Perëndisë tha: "Unë do t`u dërgoj profetë dhe apostuj, dhe ata do të vrasin disa prej tyre kurse të tjerët do t`i përndjekin",


50 me qëllim që këtij brezi t`i kërkohet llogari për gjakun e të gjithë profetëve, i cili u derdh që nga krijimi i botës:


51 nga gjaku i Abelit deri te gjaku i Zakarias, që u vra ndërmjet altarit dhe tempullit; po, unë po ju them, se këtij brezi do t`i kërkohet llogari.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2005 20:58
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha Kela


S'e di se ku e paske lexuar kete histori i dashur Indrit!!! Me vjen cudi sesi ju shkoi ndermend ketyre cifuteve te shkojne dhe te ngulen ne trojet palesitineze dhe jo diku ne Evrope, Amerike apo Afrike??



Kela kjo histori eshte e ditur nga kushdo qe keto erdhen nga vendet e ndryshme te botes dhe u vendosen qe nga vitet 45 derisa ne 48 formuan Izrailin pikerisht ne mesnate, dhe pas dhjete min afersisht u njoh nga qeveria britanike.Keto i ke ne libraty me te thjeshte te historise.
Perse plestinen e jo afriken?
Sepse formimi i shtetit ne palestine do te arsyetohej me premtimet qe Zoti i pati premtuar Abrahamit qe pasardhesit e tu do ta gezojne kete toke, nuk po germoj ta gjej ne bibel sepse me duhet kohe ta gjej.
Pra ketu ishte tere arsyetimi dhe filozofia e ceshtjes.
Nderkohe qe oreksi cionist nuk eshte vetem ketu, ato pretendojne te marrin edhe token e sinait te sotem, ku zoti i ka folur profetit musa dhe i ka zbritur dhjete urdherat e librit tora.
Nderkohe qe shteti i madh Izraelit sipas protokolleve cifute duhet te arrije deri ne Medine. Dhe pasi te behet ky, do te zbrese mesia tek ata.
Pra eshte ndelidhur keqas feja me politiken ne kete ceshtje qe zor zgjidhet.

Citim:
Po citoj ato që tha Kela

P.Sersa i perket struktures se pyetjes time, do te thoja qe keshtu na mesuan te pyesim ne Shqiperi! Do te mireprisja nje sygjerim tendin, jo per gje po njeriu sa te rroje do te mesoje.



sa per pyetjen me fal por nuk e bera te te ofendoj, por shembuli yt nuk perputhej me ate qe po shpjegoja me siper.
Pra nese ti kela neser pranon hebraizmin me thuaj: A ke pjese ne trojet e Palestines?
E je Izraelite?
Keshtu jane te tere ato qe kane vajtur, ose mbi 90% nderkohe populsia autoktone eshte debuar jashte trojeve te saj.
Uroj te mos me keqkuptosh ne te ardhmen

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2005 21:10
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amici di Nessuno
Kompetent

Regjistruar: 12/01/2004
Vendbanimi: Afganistan
Mesazhe: 1613

Nqs do debatoni per izraelin hapni nje teme me vete per historine e tij. Perpiquni ti permbaheni temes rreth deklarates se Iranit.

__________________
LA MIA JUVENTUS E' MORTA IL 14 MAGGIO 2006
MA IL MIO SANGUE SARA' SEMPRE BIANCONERO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2005 00:20
Amici di Nessuno nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amici di Nessuno Vizito faqen personale tė Amici di Nessuno't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amici di Nessuno Shto Amici di Nessuno nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amici di Nessuno nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
X-File
Selector

Regjistruar: 05/10/2004
Vendbanimi: Purgator
Mesazhe: 479

ja edhe mendimi im

deklerata e presidentit Iranian kunder Izraelit eshte Cmenduria e radhes e ketij shekulli qe per pasoj mund te kete edhe nje lufte tjeter afatgjate dhe me shkatrrimtare se gjdo lufte deri me tani.

__________________
“I could sooner reconcile all Europe than two women”
Louis XIV

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Nëntor 2005 17:02
X-File nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė X-File Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me X-File (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: X-File Shto X-File nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto X-File nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sabian
Bukuran

Regjistruar: 15/08/2005
Vendbanimi: Rrugeve
Mesazhe: 66

mendoj qe deklarata eshte thjeshte shprehje gazetareske e papjekur e ketij presidenti.
Jo per gje por nuk eshte lehte te pertypet Izraeli.

__________________
Mundohem te te harroj por harroj te te harroj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2005 12:36
Sabian nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sabian Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sabian (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sabian Shto Sabian nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sabian nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Citim:
Po citoj ato që tha Sabian
mendoj qe deklarata eshte thjeshte shprehje gazetareske e papjekur e ketij presidenti.
Jo per gje por nuk eshte lehte te pertypet Izraeli.



ke te drejte plako....

eshte thjesht nje njeri qe nuk ka pjekuri politike...

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2005 12:44
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Ka, ska pjekuri politike ai eshte udheheqesi i nje vendi qe ka potencjale te ekzekutoje cka thene. Gjithashtu ai thjeshte ritha cka thote imami i Iranit ajatollahu al Khamanei, lideri suprem i iranit. Do ishte me pak alarmante nese ai do i terhiqte fjalet qe tha, edhe ti kerkoje ndjese te pakten komunitetit internacjonal. Meqe dicka e tille sndodhi cdo levizje e tij duhet pare me kujdes.

__________________
Erdha mbrapsht nga protesta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2005 17:58
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Citim:
Po citoj ato që tha kalorsi_i_kuq
Ka, ska pjekuri politike ai eshte udheheqesi i nje vendi qe ka potencjale te ekzekutoje cka thene. Gjithashtu ai thjeshte ritha cka thote imami i Iranit ajatollahu al Khamanei, lideri suprem i iranit. Do ishte me pak alarmante nese ai do i terhiqte fjalet qe tha, edhe ti kerkoje ndjese te pakten komunitetit internacjonal. Meqe dicka e tille sndodhi cdo levizje e tij duhet pare me kujdes.


epo mos u tremb kaq shume bre burazer se xhaxhi bushi e kthen ne falluxha te dyte ate mos ki merak

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2005 20:12
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:02 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Arkiv > Cfare mendoni per deklaraten e forte te presidentit te Iranit per Izraelin?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.