Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > kristianizmi-evangjelist
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Post

kristianizmi-evangjelist

Nuk kam lidhje te ngushta me fene. Besoj ne ate qe diku ka nje fuqi te jashtezakonshme. As nuk dua te bej ndonje lloj propagande per ndonje fe te vecante, por kohet e fundit shoh se i behet nje reklame e vecante televizive kristianeve (evangjeliste). Pastoret e tyre jane oratore te talentuar dhe shume here menyra psikollogjike e trajtimit te temave me ka lene me goje hapur, nuk e kam fjalen per ata qe flasin me eksorgjizem dhe pasion, por per ata qe e mbajne tonin te ulet dhe fjalimet e tyre jane te bazuara ne realitetin e jetes se perditshme. Shume here keta oratore u pergjigjen pyetjeve me te veshtira persa i perket filozofise se jetes dhe une e kam fikur TV me energji te reja per jeten.

Dua te di mendimin tuaj persa i perket kesaj rryme fetare dhe a eshte vertet kaq edukuese sa duket ne TV.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 16:46
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Gjeja e pare qe sme pelqen nga keta Tele-evangjeliste eshte se kerkojne leke per librin e tyre, edhe gjithashtu biletat per hyrjen ne sallen e tij mund te shkoje deri ne $100. Shume nga keta jane te akuzuar per shperdorimin e doktrinave apo teologjine kristjane per interesat e tyre, dmth per leke.

Fjalet e tyre jane te bazuara ne bibel edhe ne teologjine Kristjane, por me emrin evangjelist, qe shumica konservative amerikane jane, do te thote te evangjelizoje njerzit, shkurt ti ktheje ne Kristjane. Shembujt e tyre rrale here jane te bazuara ne fakte.

Nuk eshte nje rryme e re fetare se ka qene pjese e kultures amerikane qysh ne vitet e Puritanve. Ka humbur fuqine e saj gjate kohes por tani po e merr ndermjet televizorit.

une nganjehere me pelqen fjalimet nganjehere mendoj se eshte loje psikologjike e tyre. Por nese mund te marresh pozitivitetin e fjaleve sidomos ata qe jane bazuara direkt nga libri i shenjte, edhe nese te ben njeri me te ndergjegjshem nuk eshte ndonje gje e keqe.

__________________
Erdha mbrapsht nga protesta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 18:13
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Citim:
Po citoj ato që tha kalorsi_i_kuq
Gjeja e pare qe sme pelqen nga keta Tele-evangjeliste eshte se kerkojne leke per librin e tyre, edhe gjithashtu biletat per hyrjen ne sallen e tij mund te shkoje deri ne $100. Shume nga keta jane te akuzuar per shperdorimin e doktrinave apo teologjine kristjane per interesat e tyre, dmth per leke.

Fjalet e tyre jane te bazuara ne bibel edhe ne teologjine Kristjane, por me emrin evangjelist, qe shumica konservative amerikane jane, do te thote te evangjelizoje njerzit, shkurt ti ktheje ne Kristjane. Shembujt e tyre rrale here jane te bazuara ne fakte.

Nuk eshte nje rryme e re fetare se ka qene pjese e kultures amerikane qysh ne vitet e Puritanve. Ka humbur fuqine e saj gjate kohes por tani po e merr ndermjet televizorit.

une nganjehere me pelqen fjalimet nganjehere mendoj se eshte loje psikologjike e tyre. Por nese mund te marresh pozitivitetin e fjaleve sidomos ata qe jane bazuara direkt nga libri i shenjte, edhe nese te ben njeri me te ndergjegjshem nuk eshte ndonje gje e keqe.



Keni te drejte. Shume here edhe une e ndjej vehten sikur shoh ndonje loje theatri ku artistet jane psikologe te talentuar, por ke pare ti qe ndonjehere me pelqen kjo loje. Si te thuash marr ato qe me hyjne mua ne pune, te tjerat i hedh pas kurrizit.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 18:25
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sherbetori.
Anetar i ri

Regjistruar: 21/10/2005
Vendbanimi: Shqiperi.
Mesazhe: 17

Te Krishteret Ungjillore.

Pershendetje.
Ndryshe titulli i kesaj teme do te ishte: Krishterimi Ungjillor ose te Krishteret Ungjillore.
Me vjen mire qe keni degjuar per te krishteret ungjillore por keq per imazhin qe keni ne mendje nga tele-evangjelistet qe s'predikojne dot pa leke. Une si i krishtere Ungjillor falenderoj Krishtin qe thote: Falas moret falas jepni.
Mat 10:8 Shëroni të sëmurët, pastroni lebrozët, ngjallni të vdekurit, dëboni demonët; falas morët, falas jepni.
Megjithate ne USA ( ndoshta atje keni pare ne tv) ka ( une kam takuar ) shume pastore e predikues te perendishem me nje deshmi me te vertete te mire qe predikojne Fjalen e Perendise Biblen kishave dhe njerezve te tjere qe nuk e njohin Perendine.
Meqe kjo eshte nje faqe shqiptare ketu dua tu jap nje histori te shkurter te Krishterimit Ungjillor ne Shqiperi.

Historia e Kishës Ungjillore Protestante në Shqipëri, zë fill më 18 Tetor 1873, kur Berd, Xheni dhe zoti Marsh u vendosen si misionarë në qytetin e Manastirit. Këta misionarë fisnikë krijuan aty Bashkësinë e parë Ungjillore. Ndër anëtaret e parë të Bashkësisë Ungjillore të Manastirit, ishte edhe Gjerasim Qiriazi I cili pasi shkollohet ne Bullgari me ndihmen e misionareve ne maj 1883 niste per ne Shqipërisë, jo pa pengesa dhe pa vuajtje. Gjerasimi synoi qytetin e Korçës, ku predikimet e para i bëri në Mësonjtoren Shqipe, më 3 Maj 1890, duke patur si pikësynim zgjimin e popullit të tij, si një misionar atdhetar. Predikimin e Fjalës së Krishtit, ai e quante vërtetë një detyrë patriotike.
Gjerasimi dhe e motra Sevastia çelen në Korcë shkollën e vashaveme 23 Tetor 1891. Kishte gjithsej tri vajza. Më pas, duke thyer luftën që Patrikana i bënte shkollës dhe Gjerasimit, numri i vashave në shkollë u shtua. Te shumta kanë qenë vashat që mbaruan shkollën e Qiriazit.
Me 14 Nëntor 1892 u themelua bashkesia “ Vëllazëria Ungjillore”ne te cilen bënte pjesë Gjerasimi, Gjergj Qiriazi, Sevastia, Grigor Cilka, Herakli Bogdani, V.Pasko nga Pogradeci, Fanka Evthimi dhe ndoshta edhe P.N.Luarasi.
Kjo shoqëri ungjillore pati dhe organin e saj që u quajt “Letra e Vëllazërise”, numri i parë i së cilës u botua në Korce në nentor të vitit 1892.

Vellazeria Ungjillore e Shqiperise u rithemelua ne 1992 e njohur si VUSH dhe eshte perfaqesuesja e kishave ungjillore ne Shqiperi.
Sot anetare te saj jane me shume se 90 kisha dhe organizata te Krishtera nga e gjithe Shqiperia.
Ka edhe ne faqe www.vush.com per te mesuar me shume.

Pershendetje nga Sherbetori.

__________________
Vetem ne Jezu Krishtin ka shpetim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 17:39
Sherbetori. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sherbetori. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sherbetori. (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sherbetori. Shto Sherbetori. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sherbetori. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Ju falenderoj per qartesimin.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 17:47
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vlashi
Anetar i ri

Regjistruar: 31/12/2004
Vendbanimi: athin
Mesazhe: 10

Por Pjetri u çua në këmbë bashkë me të njëmbëdhjetët e ngriti zërin e tij dhe u foli atyre: «O burra judenj dhe të gjithë sa banoni në Jerusalem, merrni njoftim për këtë dhe u vini veshin fjalëve të mia.
Këta nuk janë të dehur, siç po mendoni ju, sepse është vetëm ora e tretë e ditës.
Por kjo është ajo që ishte thënë nëpërmjet profetit Joel:
“Dhe në ditët e fundit do të ndodhë, thotë Perëndia, që unë do të përhap nga Fryma im mbi çdo mish; dhe bijtë tuaj e bijat tuaja do të profetizojnë, të rinjtë tuaj do të shohin vegime dhe të moshuarit tuaj do të shohin ëndrra.
Në ato ditë do të përhap nga Fryma im mbi shërbëtorët e mi dhe mbi shërbëtoret e mia dhe do të profetizojnë.
Dhe do të bëj mrekulli lart në qiell dhe shenja poshtë mbi tokë: gjak, zjarr e avull tymi.
Dielli do të kthehet në errësirë dhe hëna në gjak, para se të vijë dita e madhe dhe e shquar e Zotit.
Dhe do të ndodhë që kushdo që të thërrasë emrin e Zotit, do të shpëtohet”. (Veprat e Apostujve; 2:14-22).Kjo eshte qa tha Pjetri i frymezuar nga Peredia.Te njejten gje bejme dhe ne te Krishteret Ungjillor.Ky premtim ishte per ata,per ne ,dhe per ata qe do te vijne,per te gjithe qe Therrasin emrin e Zotit.Nuk je mi te dehur!Kemi njohur Perendine,dhe kjo na mjafton.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2006 18:16
vlashi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vlashi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vlashi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: vlashi Shto vlashi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vlashi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:45 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > kristianizmi-evangjelist

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.