Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Figura te shquara botėrore > Friedrich Schiller
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Friedrich Schiller

SHILER, Fridih



SHILER Fridih (1759 - 1805) poet dhe dramaturg i shquar gjerman



* Shileri ishte miku i Gëtes, të cilin e adhuronte shumë. Për të ai thoshte:,
- Unë e ndiej veten që jam asgjë përpara tij. Po dhe Gëtja kishte një admirim të thellë për Shilerin.
- Ai është plot madhështi në çdo gjë që bën. Është njësoj madhështor si në tryezën e çajit, ashtu edhe në Këshillin e shtetit, - thoshte Gëtja për Shilerin.


* Në vitet e rinisë Shileri kompozonte pjesë muzike të ndryshme që i luante në harpë. Fqinji i tij, i cili nuk e'donte muzikën, i tha për t'u tallur:
- Zoti Shiler, ju interpretoni si Davidi, por jo dhe aq mirë.
- Dhe ju flisni si Solemoni1', - iu përgjigj Shileri, - po jo edhe aq me mençuri.


* Në gusht të vitit 1792 Konventa franceze, në shenjë nderimi per Shilerin, autorin e Vilhelm Telit, donte t'i jepte qytetarinë franceze,- por nuk dihej se për çfarë gabimi dekreti u bë në emrin e Xhiles. Pas kësaj Shileri mundi të nderohej zyrtarisht vetëm pas pesë vjetësh.
Kur duka Karl August i Vajmarit e bëri fisnik, Shile'ri nuk e çmoi aq shumë këtë nderim. Ai ishte më mirënjohës ndaj dukeshës e cila i kishte dhuruar një servis kafeje prej argjendi.
- Ja, i tha ai, poeti nuk duhet të shpërblehen veçse me dhurata të tilla.


* Kur Shileri ishte rëndë në shtrat, erdhi ta takonte një mik. Ai e pyeti se si ishte:
- Gjithnjë e më i qetë, - u përgjigj Shileri, para se të vdiste. Tani po i kuptoj më së fundi shumë gjëra që më parë më dukeshin të errëta.

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2006 10:36
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Figura te shquara botėrore > Friedrich Schiller

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.