Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Meritohet njeriu?
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Meritohet njeriu?

Sipas jush prania,miqesia,dashuria e dikujt...duhet merituar?

...per te evituar keqkuptime te kota : ka njerez me cilesi te mira,ka te tjeter pa cilesi te vecanta...ka nga ata qe kane ndjekur nje jete shembullore,te tjere qe jane marre me te ashtuquajturat "pislleqe" (te me falni nese dikush ofendohet) - pra kush nga ju qofte edhe nje here ka menduar:Ai s'e meriton ta kete mik.
Ose...ka njerez qe pretendojne t'i japin nje vlere vetes edhe ne dashuri:ajo eshte me e mire,meriton nje si vetja,ai eshte me i shkolluar,s'duhet te rrije me te ,jo ai s'meriton nje goce te pa virgjer(ka edhe keshtu) - llafe bote por qe gjejne shteg ne jeten e perditshme (me sa vura re ne Shqiperi kete dimer) me shpesh sec mund te mendohet dhe qe kane influence,qofte nga mentaliteti,qofte nga egoizmi - s'jane vetem cilesime te dikujt te jashtem por edhe te vete te interesuarve.Per me teper,duhet dikush te pretendoje nje fare intensiteti ne dashurine qe duhet t'i jepet,dhe kjo si pasoje e vleresimit te vete si njeri?

Ju si mendoni? - Tregoni eksperiencat ose pershtypjet tuaja...

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 15:12
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Dashuria dhe miqesia... patjeter jane te bazuara mbi racionalitetin!

Shkurt fare... nuk mund te kem shoqeri me nje barbon!!!
Jo se kam ndonje gje kunder... asnje diskriminim percmues!
Thjesht... "sipas tenxheres edhe kapaku"!
Besoj jeni d'akord te gjithe!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 16:51
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti
Shkurt fare... nuk mund te kem shoqeri me nje barbon!!!


Perkundrazi, une jam kurioz per boten, njerezit, barbonet dhe nivelet e ndryshme te kulturave. Me pelqen ti njoh te gjithe nga pak. Dhe deri me sot kam arritur ne perfundimin se nuk ka shume ndryshim mes njerezve, eshte thjesht ceshtje sa te ecen muhabeti dhe sa do ta kesh horizontin shoqeror.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 17:06
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori


Perkundrazi, une jam kurioz per boten, njerezit, barbonet dhe nivelet e ndryshme te kulturave. Me pelqen ti njoh te gjithe nga pak. Dhe deri me sot kam arritur ne perfundimin se nuk ka shume ndryshim mes njerezve, eshte thjesht ceshtje sa te ecen muhabeti dhe sa do ta kesh horizontin shoqeror.



ooooooooooooooook... vaaaaaaaaaaa bene!
Shiko... mos me zhgenje tani... :p
Une aty shkruaj... "nuk kam diskrimin percmues" kundrejt barboneve si status... !
Diskrimini eshte... patjeter... eshte evident... bile jane ata qe e bejne diskriminimin, diferencimin dhe distancimin!
Por jo pecmues...
Thjesht une me njerez te tille nuk mund te shoqerohem... keshtu eshte ngjizur shoqeria!
Ne 14-15 ore aktivitet ditor... une duhet te zgjedh me cilin te pi kafe, te drekoj, darkoj... etj...
Thote mire Brisi... hyjne interesat... ne fakt e shtron si pyetje...
Patjeter ... mbase edhe ne menyre te pavetedijshme... ose me mire... duke marre gjera si te mireqena... ne pranojme standartet tona... dhe ne keto standarte te respektuara... ka interesa!



Peace!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 17:21
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

shume bukur Gjergj.

ne thelb njerezit shoqerohen me ata qe shoqerohen sepse kane nje perfitim nga ajo marrdhenie... dmth ka marrje dhe ka dhenie dhe keto te vine ne larmi.

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 17:29
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

E pra, por varet ku qendron interesi Te njohesh nje barbon, hajdut, kriminel, kengetar apo murator eshte vetem nje menyre per te marre nga jeta e te tjereve njohuri mbi boten. Eshte film i lezetshem te futesh ne jeten e dikujt tjeter e te shikosh si puthet nje cift, si zihet tjetri, si behen pazaret, si mendon kamzaliu etj etj. Te shoqerohesh me njerez te ndryshem eshte si ti vjedhesh pak nga ajo jeta qe kane dhe te ndihesh dora dores plak, i rritur, femije, burre, grua, femer, mashkull. Etj etj. Eshte nje lloj ushqimi i nevojshem nese do te trazosh trurin vazhdimisht me gjelle te reja.

Modifikuar nga Fajtori datė 18/03/2008 ora 17:48

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 17:39
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Opsssss, harrova ti pergjigjem pyetjes

Jo, njeriu nuk meritohet zakonisht.

Te pranosh se dikush meritohet ose jo do te thote te vendosesh nje sistem vlerash absolut. Por kjo eshte e pamundur, sepse te gjithe ne vetvete jemi normale. Keshtu qe mund te themi se njerezit shkojne ose nuk shkojne, por jo se nuk meritohen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 17:45
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti
Dashuria dhe miqesia... patjeter jane te bazuara mbi racionalitetin!

Shkurt fare... nuk mund te kem shoqeri me nje barbon!!!
Jo se kam ndonje gje kunder... asnje diskriminim percmues!
Thjesht... "sipas tenxheres edhe kapaku"!
Besoj jeni d'akord te gjithe!

Qefe, qefe kjo dynja.:p Une per vete kurre nuk e kam pasur problem te shkembej dy fjale edhe me nje barbon natyrisht fjalen e mire dhe nje ndihme edhe e kam ba. Megjithate kurre nuk kam zene miq per interes, miqesine prej meje vetem kush e ka merituar nga ana shoqerore.
Jo pse jam me origjine malsore e tradita e zakone etj por e kam te veshtire ne vetvete ti nenshtrohem dikujt per hater te miqesise etj.
Para nja dy vjetesh kam debatuar edhe me bossin dhe ja kam thene haptazi ne sy se nuk i perulem.
I perulem vetem vlerave te miqesise se paster . Atehere meritohet njeriu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 19:32
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Une kam qene perhere pro idese qe njeriu ne jete merr ate qe meriton(pavaresisht fatkeqesive te probabilitetit). Mirepo ketu duhet te bej nje nuancim; njeriu ne nje periudha kohore te shkurtra ka nevoje per gjera te ndryshme. Une personalisht kam pasur momente ne te cilat kam pasur nevoje per 'thjeshtesi te menduari' ose nje naivitet qe ka qene pasoje i paditurise. Kenaqesi e papershkrueshme kur zhytesh ne nje bote te pakomplikuar dhe ndihesh e admiruar dhe e vene ne altarin e perendie nga njerez qe hyjne ne bisede me ty shoqeruar nga nje ndjenje inferioriteti. Natyrisht keto s'kam shkuar t'i kerkoj tek njerezit qe me ngjajne karakterialisht por tek njerez qe me raste shoqeria do i vuloste si "jo te denje". Por, keto periudha sic e theksova jane te shkurtra, ne perspektiva afatgjate besoj qe njeriu kerkon njerez qe i ngjajne vetes qofte dhe thjeshte ne maredhenie shoqerore; diferencat e medha te menduarit durohen 3 jave ose nje muaj sepse leshojne stimuj te ri por shpejt behen te merziteshme. Qe nje raport te vuloset si denje, duhet nje ndjenje barazie, mirepo aty ku njera pale hyn me deficite te ndjeshme s'mund te kete barazi, si pasoje s'mund te kete shoqeri por thjeshte nje kenaqesi e njeaneshme momentale.
Nese njeriu, ne nje periudhe te gjate, i pershtat ne sjelljen vetjake atehere mund te them me plote goje qe njerezit meritohen, thjeshte nje rigjetje e habitatit meme.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 20:11
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Punetor... rri nashi... mo na bej monstra me pahir :p

E lexove ate qe shkruan amor alucius, me te vertete qe... per ndonje periudhe kohe... edhe mund te jesh "i gatshem" te besh njohje te reja... per nje fare periudhe... dhe ti mos mendo qe une nuk kam pasur te beje me "punk", "redskin", "studenti di sinistra" etj... dhe me ka pelqyer te hap horizontin por tek e fundit... thelle - thelle... kam pare qe nuk jemi per njeri-tjetrin...!

Edhe nje tjeter gje... se e morre shume "shabllon" ate punen e interesit ne shoqeri :p pak me i vemendshem kur lexon
Nuk eshte se ti nisesh primarisht nga interesi... edhe pse raste te tilla edhe ka... por... nuk behet ky shkaku kryesor per te pasur nje shoqeri...
kjo vetekuptohet ... eshte komplet reciproke... edhe sepse... nuk mund te mbahet nje shoqeri me interes vetem nga nje ane duhet te kete "interes" nqs keshtu mund ta quajme... nga te dyja palet!
Shkurt fare... nuk eshte parazitizem... por SIMBIOZE!






Peace!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 20:28
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:21 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Meritohet njeriu?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.