Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Kritika te poezive te Forumit
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Kritika Te Poezive Te Forumit

Ti nuk do te degjosh (1)

Doja te te tregoja une ty
Me pak fjale e ne pak ore.
Se si te shihje me te mite sy
E boten time te kishe ne dore.

Te tregoja c’gjuhe flisnin pemet
C’peshperisnin rete tek dritarja ime.
Sesi zgjateshin ne perqafime deget
Si gjethen ne parvaz krijonin qilime.

Se c’me thoshte shiu i vjeshtes
Kur tek xhami trokiste:”Dritaren ma hap!”
Edhe se si vete muret heshtes
Tregojne ngjarje kur me duar i kap.

Te te ulja diku e te te flisja
Per ndjenja qe ti as nuk i njeh
Per henen qe ndriste teksa te prisja
Per yjet qe vdisnin ne cdo fjale qe the.


Doja te te tregoja une per endrrat
Qe ti I shnderrove ne lot e ne dhimbje
E per dy a tri nga endrrat
Qe I qepa siper zemres time.

Doja te te thoja une me pak fjale
Te ktheja lotet ne shkronja qe ti t’I lexosh
E dhimbja prej meje se fundi t edale
Por ti shikon tutje,nuk do te degjosh.


Mbresa

Poezia eshte ndertuar ne nje stil te thjeshte. Vargezimet ndjekin nje ritem jo te keq, por kane rime te brendshme dhe kjo i jem poezise ate arome te kendeshme qe vetem nje dore punuar mund ta beje.

Kam vecuar nje strofe, e cila me duket si me e arrire dhe ku ndjenja vetiu ngrihet mbi strukturen apo formen.

 

..................................


Ti nuk do te degjosh (2)

Ti nuk do te degjosh
Dhe momentet humbasin
Bien pertoke dhe thyhen.

Ti nuk do te degjosh
E nje nga nje cdo rubin,
Ne balten e rruges zhgrryhet.

Ti nuk do te degjosh
Edhe dielli rrezohet
Mbyll syte edhe shkrihet.

Ti nuk do te degjosh
Edhe deti shkumezohet
Bregu mes dallgeve kridhet.

Ti nuk do te degjosh,
Shenimet ne rere rizgjohen,
Hapat tane rishfaqen.

Ti nuk do te degjosh
E yjet serish kujtohen
Perqafohen e perflaken.

Ti nuk do te degjosh
E dielli kafshon dallget
E shenimet nen hapa I rras.


Ti nuk do te degjosh
Une pertyp e mbys fjalet
Dhe me nuk te flas.
 

Nje ritem folk i bukur. Strofa me tre verse, te thjeshta ne pamje te pare, aq me teper e rreshti i pare perseritet, por brenda plot mendim dhe ndjenje

Urime


 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shtator 2007 23:56
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

 
Do te vij... - nga - Indrit
Do te jete mengjes dhe une do te vi patjeter
Pas avullit te xhamave ti me prit
Do me kete rene pluhur mimozash ne floke
Dhe pluhur dashurie ne shpirt

Do dale dielli dhe do jete ngrohte
Avujt e enderrave do shkrijne ngadale
Ne do te presim prane tyre pa folur
Gjersa te behen te qarta si kristal

Pastaj sdo te kete me as bore
do jemi vetem une dhe ti..
Ti do me prekesh me gishta nder floke
Mbi pluhurin e mimozave dhe dashurish
.........

 
Pranvere, dhe ndjenje. Elementi bore i futur ashtu si rastesisht i jep poeise nje kntrastim teper domethenes: nxehtesia e shpirtrave e shkrin edhe deboren.
Poeti perdor nje figuracion shume te pasur, disa here te ngritur ne nivel  teper te lerte.
Poezia te terheq dhe vecanerisht ne strofen e pare ka nje linje ndjenje qe te frymezon. Strofat e tjera duket sikur i bejne jehone te pares dhe ndoshta poeti duhej qe te zgjidhte me me shume kujdes remineshencen ideore, e cila nganjehere eshte shume e rrezikshme per poezike dhe tingellon si perseritje.
 DXP

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shtator 2007 17:28
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Indriti

 
Ku ta gjej o Zot guximin!

Ku ta gjej o Zot guximin
Ku ta marr, a nuk me thua?
Ta ndaloj vashen ne rruge
E lirisht ti them: te dua.

Ku ta gjej o Zot guximin?
Ta ndaloj vashen ne rruge
T'ja drejtoj ne sy shikimin
Ta puth lehte permbi buze.

Nje grimce guxim ku ta gjej
Nje xixe zjarri te shkrij gjuhen
Zemren vajzes t'ja rrembej.
Sic rremben skifteri pulen.

 
 
E kam ndjekur rritjen poetike te Indritit qe ne castet e para kur ai ka hedhur aty ketu poezi neper forume. Jam gezuar dhe merzitur dhe shpesh edhe e kam share(jo kritikuar). Ai me ka mirekuptuar dhe me qetesi . Sot poezia e tij, vjen me e plote, me larmi te madhe gjeografike dhe me rritje artistike.
Vargu i tij i takon stilit klasik.Strofa te plota, qe tentojne disiplinen e ngurte skolastike dhe tek tuk edhe shkarje nga kjo norme, fatkeqesiht jo per mire.
 Vihen re, shpesh here, vjersha ne forme bejtesh pa kurfare vlere dhe menjehere pastaj nje perle mendimi te pjekur.
Poezia me siper, te cilen une  e kam shkeputur nga tema e tij, eshte nje krijim ku ndihet frymezimi dhe puna. Neper vargje, sheh qe poeti ka ditur qe ne fillim se ku do te arrije, si te thuash ka celur nje mendim dhe ai i ka dhene nje forme.
 
Eshte nje lirike e thjeshte e ndertuar sipas stilit te poezive popullore.
Ritmi eshte shume i mire, me perjashtim te dy vargjeve te para ne strofen e trete qe marrin nje kondratempo te panohur per ate poezi.
Rima eshte e zgjedhur pa kujdes, qellimisht per t'i dhene lirshmeri vargut. Poezia ka rrjedhshmeri(perjashto dy rrjeshtat e para te strofes se trete)
 
Ka elemente artistike te mirefillta dhe pergjithesisht qendron si nje krijim i kendshem.
DXP

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2007 22:56
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Poezi nga Pellumb Syku

Puthja e amshimit.

E veçante me qe gjithmone kjo ore e vone
e ky shtrat i truar qe dergjet pa fjale,
ne dhomen me çardak ku veç ora zhurmon,
me tik-taket e saj qe endrren ma vrane.

Gjysmezgjuar qendroj i shtrire nen petka,
me terrin rrethuar ne te akullten hapesire
e ky tavan i kalbur nxire nga vdekja,
me josh ne pah e me tremb ne thellesire.

Nder kujtime te mia rroboj me vetdije
nen heshtjen perseritese qe çirrjet perpin,
qe shqyejne kabzerrin pastaj hapen si hije
e kollufiten nga nata bashke me shpirtin tim.

Puthjen e ameshimit symbyllur shijoj
e mes makthesh gjumi nje buzeqeshje lind,
kur ne çastin e fundit abisesh hulumtoj,
e zgjohem pa peshe e pa dhimbje ne limb.


__________________

 

Poezia ka nje larmi te koklavitur ndjenjash. Pergjithesist te krijohet pershtypja se bredh midis vdekjes dhe jetes. Gjendja e nje dashurie te humbur dhe dhimbja e kujtimeve, sjellin eterin e dridhur te nates pa shprese.

 ka plot fjale te huaja te perdorura pa ndonje efekt te vecante. Autori sigurisht qe i ka futur me nje qellim te caktuar, por efekti eshte negativ.

Nuk ka rime dhe nuk ka ritem, karakteristika keto te nje poezie te disiplinuar me varg te mbyllur.

Vargu i pare eshte nje katermbedhjete rrokesh, (i pazakonte per vargun shqiptar) dhe me tej humbim ne labirinthe vargjesh pa disipline.

Nuk eshte vargu modern fluturak, ku rima dhe ritmi ndryshojne -here POP dhe here ROK. Jo eshte nje ritem qe edhe kercimtarin me te mire do ta vinte ne veshtiresi.

Por jo e gjithe poezia mund te shahet dhe shkundet keshtu:

 Tek tuk vihet re nje linjeze poetike e embel. Mos valle duhej punuar me shume mbi kete poezi? Ndoshta. Kete mund ta thote vetem poeti.

 Po ashtu ndjen nje deshire qe t'i kthehesh perseri dhe ta lexosh, duke dashur (me dashamiresi) qe te gjesh te bukuren, te cilen e di qe eshte atje e fshehur midis vargjeve.

 

 

 

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2007 16:58
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Indriti


Duke bredhur forumit shikoj nje popezi te Indritit. Ka edhe poete te tjere qe mund te shihen dhe analizohen, por sepse sua te grricem pak sot: ndoshta se pashe urime dhe mbivleresime per kete djale te mire dhe te dashur, ndoshta se kam edhe c'te them ketu dhe ndoshta se ja vlen te merresh me vjershat e tij


Ti s’ke faj.
Ti s’ke faj, pse une te desha
Pse te ndieva ti s’ke faj
S’vihet nen komando zemra
S’u hap dot porta e saj.

Ti s’ke faj pse te besova
Pse s’me zure bese s’ke faj
Gjithcka kisha ti dhurova
C’do kujtim ne shpirt e mbaj.

Ti s’ke faj, ndaj mos vajto
Mos u kridh ne lot per mua
S’ke faj qe tashme me do
Por te drejt’ s’kam te te dua.

I vetmi fajtor jam une
Ti s’ke faj, s’ke per asgje…
S’ke faj pse te doja shume
Ah, te doja mbi c’do gje.

Kur s’me doje te kam dashur
Kur me do, s’mund te te dua
I shkoj ditet zemerplasur
Jete mizore loz me mua.

 


E gjithe poezia te orienton menjehere ne boten e dashurise se thyer. Vjersha eshte e thjeshte dhe ndoshta puerile. Indriti duket qe di te perdore fjalet, kontrastet dhe rimen, por nuk ka as edukimin minimal mbi letersine dhe sidomos poezine. Kjo mund te jete faj i nje shkolle krejt te dobet dhe pa nivelin e duhur, mund te jete pasoje e nje gjuhe te cunguar dhe te permiresuar ne vitet e mevonshme, ose edhe difekt i vete autorit.


"Ti s'ke faj, por une kam faj, por une skam faj" etj etj perseritet kaq here gjate rreshtave sa te ze koka dhe ne fund te mbetet ndermend pikerisht e kunderta: nje faj i madh.
 


Megjithate, ve re nje deshire te madhe te autorit per te shkruar, per te kerkuar te bukuren. Ai e ndjen aromen e poezise dhe perpiqet qe te na e dergoje edhe ne. Ai perpiqet te ndaje impresionet qe merr diku, por fatkeqesisht nuk ja arrin ta beje. Ai ka shqisen e poetit diku, por duhet shume edukim dhe pune qe ajo te marre formen e duhur dhe sharmin poetik.



A do te munde Indriti ta beje kete, apo do vazhdoje profesionin e tij te mjekut, inxhinierit, juristit etj etj?

Mall i lire kinez i blere neper tezgat e nje qyteti te madh, keshtu me duken keto lloj shkrimesh. Kur e shikon te dhemb dhe te vjen mirte njekohesisht. Te vjen mire, njesoj sikur te ndodhesh ne nje lendine te mbushur me lule te shemtuara, ku kullosn shume blete duke thithur nektar te prishur.

 

Megjithate perseri eshte lendine me lule.



Mund te ishte edhe shkretetire

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 15:26
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Cedrus s'te kam lexuar ndonjehere ndonje poezi. Sinqerisht do te doja te shikoja stilin.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 23:09
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani
Cedrus s'te kam lexuar ndonjehere ndonje poezi. Sinqerisht do te doja te shikoja stilin.


Ku e di ti qe une shkruaj. Mund te jem kritik letrar.

Ka njeres qe mesojne vetem si te shajne te tjeret.

Po ti ke ndonje poezi qe te ta bej komentin keshtu si per mik?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2009 00:33
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Ku e di ti qe une shkruaj. Mund te jem kritik letrar.

Ka njeres qe mesojne vetem si te shajne te tjeret.

Po ti ke ndonje poezi qe te ta bej komentin keshtu si per mik?



...........

Edhe per koment poezish duhet mik sot?

Miku force e madhe ..:p

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2009 00:39
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

S'do grricesh? Cdo gje ne rregull andej nga magazina? Po m'ben merak.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2009 00:54
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Si perfundim se mora vesh nese shkruan apo jo po nese nuk shkruan atehere si sensitive nuk bej nje lek.

Une poezi? E kam me kollaj te hidhem me parashute ...

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2009 00:58
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Kritika te poezive te Forumit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.