Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Jezus Mesia

Joh 20:26 Dhe tetë ditë më vonë, dishepujt ishin përsëri në shtëpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonëse dyert ishin të mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vëre gishtin këtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorën dhe vëre në brinjën time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atëherë Thomai u përgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perëndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse më ke parë, Thoma, ti ke besuar; lum ata që nuk kanë parë dhe kanë besuar!``.

 

Keto jane fjalet me te cilat e pershkroi Thomai ai qe e pa Krishtin e rigjallur dhe Fjalet e Zotit Jezus jane shume inkurajuese, shpresoj qe te jesh nje nga ata qe eshte besues dhe jo mosbesues ne te verteten Biblike te Krishtit si Mesia

Me respekt:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2007 15:18
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Zoti dhe Perendia im

Joh 20:26 Dhe tetë ditë më vonë, dishepujt ishin përsëri në shtëpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonëse dyert ishin të mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vëre gishtin këtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorën dhe vëre në brinjën time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atëherë Thomai u përgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perëndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse më ke parë, Thoma, ti ke besuar; lum ata që nuk kanë parë dhe kanë besuar!``.

Keto jane fjalet e Thomait, dishepullit qe ishte me Krishtin kur e pa ate te ringjallur.

Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2007 15:23
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belga
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/02/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 279

Re: Zoti dhe Perendia ime!

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
Joh 20:26 Dhe tetë ditë më vonë, dishepujt ishin përsëri në shtëpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonëse dyert ishin të mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vëre gishtin këtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorën dhe vëre në brinjën time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atëherë Thomai u përgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perëndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse më ke parë, Thoma, ti ke besuar; lum ata që nuk kanë parë dhe kanë besuar!``.

Keto jane fjalet e Thomait, dishepullit qe ishte me Krishtin kur e pa ate te ringjallur.

Bariu


Zoti i madh xh.h eshte nje dhe kudo mes nesh dhe jo Jezusi eshte zot kjo s'eshte aspak e vertete;
pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2007 18:09
belga nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belga Kėrko mesazhe tė tjera nga: belga Shto belga nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belga nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha andaluzi91
Mos te harrojme te cekim, se Jezusi ka thene per ata qe e adhurojne: “Por në padobi ata më adhurojnë mua, duke mësuar urdhëresa të shpikura nga njerëzit”. (Mateu 15:9)

Mendimet tuaja, qe mundoheni t'i mbroni me textet e Ungjillit, jane te kota sic tregon edhe Jezusi (Isau), dhe qe keto i keni shpikur vet, duke filluar nga thashethemet e Mateu etj., etj.

Besoni te vetmin Zot, i Cili e Dergoi Profet Jezus, i cili nuk ka pasur porosi tjeter pos: Ska te adhuruar me te drejte pervec Allahut!

Gjithe te mirat
Andi


..................

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 19:30
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Krishti i Bibles

Shikoni te nderuar, Krishti qe adhrohet dhe qe e meriton te adhurohet se eshte Zoti eshte ai i shpallur ne Bibel. Per konceptet e tjera qe dikush ka per Krishtin mund ti kete ato por nuk vijne nga Bibla.

Gjithe te mirat.

Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 10:12
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Re: Krishti i Bibles

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
Shikoni te nderuar, Krishti qe adhrohet dhe qe e meriton te adhurohet se eshte Zoti eshte ai i shpallur ne Bibel. Per konceptet e tjera qe dikush ka per Krishtin mund ti kete ato por nuk vijne nga Bibla.

Gjithe te mirat.

Bariu




Ckemi Bari vellai, si ja con.

“Por në padobi ata më adhurojnë mua, duke mësuar urdhëresa të shpikura nga njerëzit”. (Mateu 15:9)

Ky versi i mesiperm qe ka shkruar Andaluzi, c'eshte?? Genjeshter..?Nuk gjendet valle ne ungjillin sipas Lukes?? Nqs po, atehere cne qe ungjilli sipas Lukes pranohet si nje nga ungjijte e 'vertete'?? Apo mos valle fshihet ndonje kuptim 'i fshehte' ne kete fjale kur Jezusi thot qe njerezit e adhurojne se koti..?? nuk po te lodhim me verse te tjera..per kete pergjigju te pakten, e jo me verse te tjera qe pohojne te kunderten, pasi e di shume mire qendrimin tone sipas te cilit bibla eshte e modifikuar, thjesht merru me kete fjaline e mesiperme..

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 15:46
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Ke keqkuptim

Pershendetje dhe rrofsht per pyetjet.
Ke nje keqputim kur flet per Mt sepse je jashte kontekstit.
Krishti eshte duke cituar profetin Isaia dhe po thote se disa e adhurojne me goje por jo me zemer dhe se kjo nuk ka vlere.

Mat 15:7 Hipokritë, mirë profetizoi Isaia për ju kur tha:
Mat 15:8 "Ky popull po më afrohet me gojë dhe më nderon me buzët; por zemra e tyre rri larg meje.
Mat 15:9 Dhe më kot më nderojnë, duke i mësuar doktrina që janë urdhërime nga njerëzit"``.


Por ja shiko disa raste tek Ungjijte kur ai u adhurua dhe e pranoi ate.
Mat 2:11 Dhe, mbasi hynë në shtëpi, panë fëmijën me Marien, nënën e tij, dhe ranë përmbys dhe e adhuruan. Pastaj hapën thesaret e tyre dhe dhuruan: ar, temjan dhe mirrë.

Mat 28:9 Dhe, ndërsa po shkonin për t`u thënë dishepujve, ja Jezusi u doli përpara dhe tha: ``Tungjatjeta!``. Atëherë ato u afruan, i rrokën këmbët dhe e adhuruan.

Mat 28:16 Pastaj të njëmbëdhjetë dishepujt shkuan në Galile, në atë mal që u kishte caktuar Jezusi
Mat 28:17 dhe, kur e panë, e adhuruan; por disa dyshuan.

Luk 24:51 Dhe ndodhi që, ndërsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morën lart në qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen në Jeruzalem me gëzim të madh.

Besoj se jane mjaft per te pare shume qarte qe ai u adhurua por jo vetem kaq te gjithe te Krishteret e adhurojne Zotin e tyre te mrekullueshem.

Gjithe te mirat:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2007 15:57
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Re: Re: Krishti i Bibles

Citim:
Po citoj ato që tha tolstoy86



Ckemi Bari vellai, si ja con.

“Por në padobi ata më adhurojnë mua, duke mësuar urdhëresa të shpikura nga njerëzit”. (Mateu 15:9)

Ky versi i mesiperm qe ka shkruar Andaluzi, c'eshte?? Genjeshter..?Nuk gjendet valle ne ungjillin sipas Lukes?? Nqs po, atehere cne qe ungjilli sipas Lukes pranohet si nje nga ungjijte e 'vertete'?? Apo mos valle fshihet ndonje kuptim 'i fshehte' ne kete fjale kur Jezusi thot qe njerezit e adhurojne se koti..?? nuk po te lodhim me verse te tjera..per kete pergjigju te pakten, e jo me verse te tjera qe pohojne te kunderten, pasi e di shume mire qendrimin tone sipas te cilit bibla eshte e modifikuar, thjesht merru me kete fjaline e mesiperme..


Ska pergjigje i nderuar nga keta misionaret akoma? ;lol: haha!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2007 15:53
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Lexoje me kujdes

Po ka pergjigje per kete pyetje, lexoje me kujdes qe ne fillim te asaj qe une shkrova ku thuhet se Krishti po citon profetin Isai dhe eshte duke folur per kohen e Dhjates se Vjeter kur njerezit i afroheshin Perendise me zera po jo me zemer, e kuptove i nderuar.

Gjithe te mirat
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2007 09:21
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

pergjigje per versetet e bariut Gjoni 20;28

1. Jezusi kurrë nuk iu referua vetes së tij si një “Zot”, po kush e shtyu atëherë Thomain që ta qaunte atë “Zoti im”? në greqishte ishte “Zot” apo “zot”. Në gjuhën greke dhe në kulturën e saj, “ZOT” (të gjithë manuskriptet e para të Biblës janë shkruar me gërma kapitale) ishte një titull përshkrues që i vendosej shumë personazheve të rangjeve të ndryshme duke përfshirë edhe vetë guvernatorët Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetë Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalë përdorej për persona që kishin një autoritet hyjnor. Dhe nuk iishte një fjalë që limitohej në një nivel personal sikurse përdoret sot.

2. nëse i bahskangjisim mënyrën se si kuptohej dhe përdorej ajo shprehje në atë kohë, dhe duke ditur se Jezusi kishte ardhur si përfaqësues i Zotit në tokë duke shprehur vullnetin e Tij në tokë, shprehja e Thomait nuk ka arsye se pse të keqkuptohet. Nga ana tjetër të detyroish Thomain të thotë që Jezusi është 1/3 e një zoti trinitar është me të vërtetë e pasaktë. Le të shikojmë disa teologë trinitarë se çthonë Michaelis:

“Nuk besoj se Thomai kaloi nga një mosbesim ekstrem në një besim të menjëhershëm që të çon në nivelelet më të larta të fesë, dhe të njohjes së vërtetë. Unë nuk besoj se dishepujt kishin aq shumë njohuri përderisa ne e dimë mjaft mirë se ata e kuptuan Jezusin pasi u frymëzuan nga shpirti i shenjtë. Unë besoj se kjo shprehje ka dalë nga një habi totale e tij dhe se ka pasur një kuptim shumë figurativ. Kjo sepse një person që ringjallet ka një fuqi hyjnore dhe duke patur parasysh se kjo shprehje nuk kishte të bëntre gjithnjë për Zotin si person” [Michaelis is quoted by Dana, 1].

Mos harrojmë se në atë periudhë përfaqësuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetë testamenti i vjetër ka disa shembuj të këtillë. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallë u ndesh me të? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).

3. ka shumë teologë që pohojnë se nuk ka pasur në periudhën e Thomait ndonjë njohuri trinitare. Nëse vërtet ata do të besonin se Jezusi ishte “Zot” në atë mënyrë që besojnë sot të krishterët, nuk do tia kishin mbathur atë ditë kur ai u kryqëzua. Mos harrojmë edhe për bisedën që patën disa dishepuj të tij ndërsa tregonin se Jezusi ka qenë një profet në këtë botë dhe një shërbyes i Zotit shiko për më tepër (Luka 24;19-21). Bibla na tregon mjaft mirë se këta dishepuj besonin se Jezusi nuk ishte Zot. Sepse krishti (Mesiah) sipas testamentit të vjetër duhejt të ishte njeri dhe këtë e vërejtën dhe disa dishepuj. Nuk ka asnjë evidenvë në ungjijtë që ne disponojmë që dishepujt e Jezusit të besojn se ai është Zot, dhe Thomai që foli ndërsa po shihte atë tëringjallur nuk besoj se po krijonte një doktrinë të paqenë.

4. konteksti i fjalëve na tregon se qëllimi i tij ka qenë tregueshmëria se Jezusi ishte gjallë. Sespe vetëm tre versete më parë Thomai kishte mohuar dëshmitë e disa dishepujve të tjerë. Sepse ringjallja e Jezusit ishte një doktrinë shumë e diskutuar dhe mes vetë dishepujve dhe prandaj Thomai nuk e besonte(sikurse edhe të tjerët). Thomai besonte se Jezusi kishte vdekur dhe kjo që sapo pa e shokoi jashtëzakonisht shumë. Thomai, pasi e pa Jezusin ai menjëherë besoi në ringjalljen e tij dhe tregoi se Zoti e ka ringjallur atë duke përdorur atë shprehje që në kulturën e asaj epoke dontë të tregonte se ishte fuqia dhe vullneti i Zotit që e ringjalli, “Zotëria im dhe Zoti im.” Këtu nuk shoh asnjë përmendje trinitare as në kontekst dhe as në arsyen e besimit të tij. Thomai foli atë që pa, që njeriu Jezus pasi e pa të vdiste u ringjall nga autoriteti hyjnor.


Buzzard, pp. 39-41,61 and 62,136 and 137

Dana, pp. 23-25

Farley, pp. 62-64

Morgridge, pp. 109 and 110 Norton, pp. 299-304

Snedeker, pp. 271 and 272, 426-430

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2007 14:21
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.