Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Ka te drejte pedagogu ne kete rast?
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Deb* ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Ka te drejte pedagogu ne kete rast?

Ok, profesori i ''Public Speaking" na kerkoi qe t'i dorezonim te gjitha shenimet qe kishim mbajtur gjate simestrit ne ate lende, plus te gjitha leksionet pervec librit qe na kishte shperndare ai, si dhe ca flete te tjera qe do na ndihmonim te benim detyrat. Mu duk pa kuptim fakti qe ai do na kontrollonte leksionet. Une nuk e dija qe duhet ti ruanim. Plus qe nja dy flete mi prishi cupa, dhe nuk i kisha.

Ai i kontrolloi fije me fije leksionet, dhe u cudita kur tha per nje flete te shkeputur '' Ku e ka vendin kjo? Isha gati ti thoja.''Po tallesh?! '' E dija qe do na i kontrollonte, gje qe mu duk pa kuptim, por dhe ti vleresonte? Per fare? Per fletet qe na dha vet. Me uli note per fletet e leksioneve qe mungonin, ose me sakte flete qe ishin vetem per nje detyre te caktuar, qe une e kisha bere dhe me kishte vleresuar shume mire.

Nese une e zbatoj teorine ne detyrat qe jep, apo u pergjigjem pyetjeve c'i duhet atij se ku i kam une leksionet? Ju duket e drejte ju qe t'ju vene note per leksionet qe na ka dhene vet ai? Per mirembajtjen e tyre, dhe jo sa e zoteron ti njohurite? Medemek e bente per ne se do na duheshin ne te ardhmen. Do ruaj une gjithe ato leksione ne fleta, shenime qe kisha mbajt, kur fare mire perdor librin, kompjuterin per te gjetur termat qe do me hyjne ne pune.

Nuk e di , po ju si mendoni? Ka te drejte ai te te detyroje te mbash dicka te tille, dhe te te vleresoje vetem per mirembajtjen e leksioneve qe na ka dhene te fotokopjuara vet?

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 14:23
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Kur lexova kete e vetmja gje qe me shkoj nder mend ishte : Ishalla nuk kemi ndonje pedag.tonin ketu ne forum se do e praktikonin pa nje pa dy.

Qe te te vleresoje nje pedag.per mirembajtjen e leksioneve me duket disi strange,por ne fund te fundit ndoshta ajo eshte nje teknike e tij deisavjecare dhe kush jam une per ta gjykuar? Une, kam pasur profin e matematikes ne te mesme qe ishte shume i dhene pas rregullit dhe mirembajtjes. Ai jo vetem qe na kontrollonte fletoren e shenimeve te klases por ne raste parregullsie na vinte - ,ose kur i pelqente +. Eshte metode Deb* dhe nje menyre per te vene "rregull" ne klase dhe per te organnizuar oren e mesimit.

Kurse ankesa e vetme per Universitetin tim tani per tani, per menyren se si pedagoget e kane zgjedhur te organizojne seminaret dhe leksionet ,jane mungesat. Cdo ore e munguar penalizohet me nje mungese (perfshi edhe leksionet qe jane fakultative). Kjo me duket gjeja me e rendomte qe mund ti ndodhe nje studenti. Keshtu eshte kur pedag.s'jane aq te afte te organizojne nje ore mesimi ku dhe pjesmarrja te jete jo me e detyrueshme ,por me deshire.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 15:02
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb* ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Katilesha
Kur lexova kete e vetmja gje qe me shkoj nder mend ishte : Ishalla nuk kemi ndonje pedag.tonin ketu ne forum se do e praktikonin pa nje pa dy.

Qe te te vleresoje nje pedag.per mirembajtjen e leksioneve me duket disi strange,por ne fund te fundit ndoshta ajo eshte nje teknike e tij deisavjecare dhe kush jam une per ta gjykuar? Une, kam pasur profin e matematikes ne te mesme qe ishte shume i dhene pas rregullit dhe mirembajtjes. Ai jo vetem qe na kontrollonte fletoren e shenimeve te klases por ne raste parregullsie na vinte - ,ose kur i pelqente +. Eshte metode Deb* dhe nje menyre per te vene "rregull" ne klase dhe per te organnizuar oren e mesimit.

Kurse ankesa e vetme per Universitetin tim tani per tani, per menyren se si pedagoget e kane zgjedhur te organizojne seminaret dhe leksionet ,jane mungesat. Cdo ore e munguar penalizohet me nje mungese (perfshi edhe leksionet qe jane fakultative). Kjo me duket gjeja me e rendomte qe mund ti ndodhe nje studenti. Keshtu eshte kur pedag.s'jane aq te afte te organizojne nje ore mesimi ku dhe pjesmarrja te jete jo me e detyrueshme ,por me deshire.


Nuk e di kati. Eshte tjeter gje detyra. Ato i ruaj, por jo leksione, kur kam dhe liber per ato leksione. Jemi studente, dhe nuk veme per te mesuar si t'i ruajme librat. Une kam metoden time te te studiuarit, dhe nuk do ndryshoj tani per nje pedagog. Une mbaj shenime ne liber, dhe jo ne fleta, apo fletore sic i kerkon ky. Do te shtoja qe ky pedagog nuk eshte ndonje simpatizues i internetit, edhe pse nuk eshte shume i vjeter.
Edhe ketu te ulet note per mungesat. Po bere me shume se dy, te ulet nje note. Keshtu thone te pakten, nuk e di sa e zbatojne, se s'para mungoj. Ketu te tera oret jane te detyrueshme dhe jo si ne Shqiperi. Nuk ka leksione fakultative. Cdo dite mbahen mungesat shenim. Te kalon fleten pedagogu banke me banke per te shenuar emrin, ose i shenon vet.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 15:16
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Pedagogu nuk ka te drejte per dy arese. E para se nuk informoi studentin se mirembajtja e shenimeve eshte pjese e notes perfundimatare. Se dyti, sepse kontrolli i shenimeve te nxenesit thyen privacy (nqs po flasim per shenime). Ne shenimet qe beja vete shkruaja fjale te pista, fusja ndonje "bla bla bla" dhe gjera te tipit "cfare dreqin po flet ky trapi". Nqs ka qejf le ti lexoje, por te qepi gojen dhe mos ankohet. Le me t'i vleresoje.

Ama profesori yt mund te kete te drejte ne nje pike te vetme. Ai ndoshta niset nga deshira per te mesuar nxenesin te organizoje gjithmone materiale, sepse ne "publick speaking" ka rendesi organizimi i koncepteve dhe materialeve qe disponon. Kjo eshte pjese e edukimit, por ai duhet ta kishte thene me pare.

Mendoj se mund te ankohesh tek keshilli i fakultetit ose tek Dekani. Me pak sforcim mund te besh pak zhurme. Nese studentet e tjere nuk jane dele qe pranojne çdo gje, do krijohet shpejt nje problem i madh per profesorin. I bie me mire te marre parasysh ankesen tende.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 15:26
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Epo c'eshtje taktike Deb*. Cdo pedag.ka formen e tij dhe nqs nuk duam te krijojme qefmbetje me pas duhet qe t'i pershtatemi. Pedagogjia eshte nje fushe komunikimi dhe bashkepunimi reciprok dhe qe te jete sa me efektiv mendoj se duhen vene ura komunikimi te drejteperdrejta qe diten e pare,perndyrshe do kesh probleme gjate gjithe semestrit.

Pavaresisht antipatise qe kam pasur per pedag.e psikopatologjise, me ka pelqyer menyra e saj e drejteperdrejte per t'i kerkuar gjerat nga studentet e kursit. Qe diten e pare ajo na ka dhene programin e lendes te printuar ne menyre qe te gjithe te konsultoheshim me te dhe qe bashkarisht te benim ndryshimet ne ato pika qe nuk ishim dakort. Gjithcka ishte e sqaruar mire dhe me detaje. Te gjithe ne rame dakort me ate menyre organizimi te asaj lende dhe pasi biseduam me te hoqem edhe penalizimin per mungesat,kjo sepse shume nga ne edhe punonin. Une vjet edhe pse nuk kam shkuar pothuajse fare te kjo lende ne fund jam vleresuar me nje note shume te mire. Gje qe vitin e dyte do ishte e pamudnur,sepse ketu pedag.as qe duan t'ia dine se ne orarine shkolles ti mund te kesh edhe nje preokupim pune.

Ketu tek ne e kemi me 3 mungesa te arsyetuara,po bere me shume se 3 te hiqen notat sipas deshires se peedag...
Kush e merr vesh ca behet ketu tek ne. ka edhe njerez qe nuk vijne fare dhe ndahen me rezulatate shume me te lartga se ato qe e frekuentojne rregullisht... por kjo eshte nje teme me vete.

Suksese Deb*

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 15:30
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb* ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Pedagogu nuk ka te drejte per dy arese. E para se nuk informoi studentin se mirembajtja e shenimeve eshte pjese e notes perfundimatare. Se dyti, sepse kontrolli i shenimeve te nxenesit thyen privacy (nqs po flasim per shenime). Ne shenimet qe beja vete shkruaja fjale te pista, fusja ndonje "bla bla bla" dhe gjera te tipit "cfare dreqin po flet ky trapi". Nqs ka qejf le ti lexoje, por te qepi gojen dhe mos ankohet. Le me t'i vleresoje.

Ama profesori yt mund te kete te drejte ne nje pike te vetme. Ai ndoshta niset nga deshira per te mesuar nxenesin te organizoje gjithmone materiale, sepse ne "publick speaking" ka rendesi organizimi i koncepteve dhe materialeve qe disponon. Kjo eshte pjese e edukimit, por ai duhet ta kishte thene me pare.

Mendoj se mund te ankohesh tek keshilli i fakultetit ose tek Dekani. Me pak sforcim mund te besh pak zhurme. Nese studentet e tjere nuk jane dele qe pranojne çdo gje, do krijohet shpejt nje problem i madh per profesorin. I bie me mire te marre parasysh ankesen tende.


E kuptoj Fajtor qe ai ka te drejte te kerkoje, por mendon se eshte e drejte te ulet nota se nuk ke dy-tre fleta leksionesh qe ai te paska dhene? Une i thashe qe nuk munda te ruaj cdo gje. Kam dy femije te vegjel qe me rrine te koka kur bej detyrat apo lexoj. Edhe me kane grisur, zhgarravitur flete sidomos e vogla. Ai u shpreh qe nuk i interesonte.
Dje nbje pedagoge tjeter na kishte mbledh ca detyra dhe tregoi qe vajza e vogel dy vjecare ja kishte grrisur fletat e nje detyre te nje studenti. Jane gjera qe ndodhin kur ke femije te vegjel, por pedagogut tim si mashkull nuk i ntereson shume ky fakt.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 15:36
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Atehere thuaja ne sy. Ke vene note qe nuk ka lidhje me realitetin dhe me provimin universitar.

Sidoqofte mund te ankohesh me lart, sepse ka ndryshuar rregullat e vleresimit pa informuar studentin. Nuk mund te sillet pedagogu si edukator kopshti. Tregoji qe nuk je femije, por ke femije.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 16:07
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb* ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Atehere thuaja ne sy. Ke vene note qe nuk ka lidhje me realitetin dhe me provimin universitar.

Sidoqofte mund te ankohesh me lart, sepse ka ndryshuar rregullat e vleresimit pa informuar studentin. Nuk mund te sillet pedagogu si edukator kopshti. Tregoji qe nuk je femije, por ke femije.


Eh na ka informuar mo Faje, por s'kam qene une ate dite ne shkolle, kur ai paska folur per punen e notebook-ut. Diten e dyte te shkolles u pati thene studenteve. Nuk me tha njeri. E mora vesh dy javet e fundit kur ai ua rikujtoi studenteve. I hapa syte une.
Ok thashe po e pergatis. Shkruajta nga dy- tre faqe shenime per cdo leksion qe kemi marre, por qe do na kerkonte dhe leksionet flete me flete kete s'ma merrte mendja. Thashe e shumta do vere plus, minus dhe jo nje note vetem per Notebooku-n. Kjo me shqeteson mua, dhe jo thjesht se na detyroi te mbajme nje notebook, dhe do e kontrollonte, edhe pse s'me pelqeu si ide. Por nje note vetem per te, dhe ku ne Public Speaking. Sa nx e keqe mu duk vetja ne ato momente! :p E kundershtova, por u detyrova ti kerkoja falje me vone. Me keq do ndikonte tek une ne noten perfundimtare.
P.s Asnje nuk e kishte marre seriozisht punen e notebook-ut, edhe ata qe e dinin nuk menduan se ai vertet do i kontrollonte e jo me vleresonte. :p

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Modifikuar nga Deb* datė 17/12/2009 ora 16:56

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 16:45
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Bohhh... Edhe pse leksionet e mia kan qene shume te rregullta, perveç ndonje zhgaravine, (zemra me shigjete apo lulle ) perseri do me dukej, e pa drejte te vleresohesha per kete...

Megjithate kur ne fillim te vitit profesori ju paralajmeron per nje gje te tille, atehere nuk ke me justifikime... Ai e ka gojen e hapur, edhe po ta kundershton... Cdo profesor ka metoden e tij...
Mend per here tjeter thuaj...

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2009 18:09
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Re: Ka te drejte pedagogu ne kete rast?

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*
Ok, profesori i ''Public Speaking" na kerkoi qe t'i dorezonim te gjitha shenimet qe kishim mbajtur gjate simestrit ne ate lende, plus te gjitha leksionet pervec librit qe na kishte shperndare ai, si dhe ca flete te tjera qe do na ndihmonim te benim detyrat. Mu duk pa kuptim fakti qe ai do na kontrollonte leksionet. Une nuk e dija qe duhet ti ruanim. Plus qe nja dy flete mi prishi cupa, dhe nuk i kisha.

Ai i kontrolloi fije me fije leksionet, dhe u cudita kur tha per nje flete te shkeputur '' Ku e ka vendin kjo? Isha gati ti thoja.''Po tallesh?! '' E dija qe do na i kontrollonte, gje qe mu duk pa kuptim, por dhe ti vleresonte? Per fare? Per fletet qe na dha vet. Me uli note per fletet e leksioneve qe mungonin, ose me sakte flete qe ishin vetem per nje detyre te caktuar, qe une e kisha bere dhe me kishte vleresuar shume mire.

Nese une e zbatoj teorine ne detyrat qe jep, apo u pergjigjem pyetjeve c'i duhet atij se ku i kam une leksionet? Ju duket e drejte ju qe t'ju vene note per leksionet qe na ka dhene vet ai? Per mirembajtjen e tyre, dhe jo sa e zoteron ti njohurite? Medemek e bente per ne se do na duheshin ne te ardhmen. Do ruaj une gjithe ato leksione ne fleta, shenime qe kisha mbajt, kur fare mire perdor librin, kompjuterin per te gjetur termat qe do me hyjne ne pune.

Nuk e di , po ju si mendoni? Ka te drejte ai te te detyroje te mbash dicka te tille, dhe te te vleresoje vetem per mirembajtjen e leksioneve qe na ka dhene te fotokopjuara vet?


Po, ka shume te drejte. Te tille system mesimi kemi dhe ne ketu ne CT.

Separi, cdo profesor qe diten e pare te shkolles, te dorezon nje syllabus te lendes, ku ti si student je i detyruar ta ndjekesh deri ne fund te semestrit. Mungesat do merren sigurisht dhe ne fund te semestrit do kesh pike plus ( nese nuk ke bere mungesa). Nese shkon me vonese tre ore rrjesht, do kesh nje mungese, e keshtu me ralle. Dhe eshte e drejte, sepse si do vleresohet nje student qe pothujse mungon dy here ne muaj, njesoj sikurse ti psh qe shkon cdo dite ne classroom? a nuk te vjen pak inat sesi mungojne studentet pa asnje aresye?

Gjithmone ndiq Syllabus Deb.

 Personalisht, edhe pse blej libra fringo te rinj cdo semester( dhe kurre libra te perdorur, me duket sikur kane germs librat e huaj, ) une jam studente qe mbaj shenime cdo fjale qe del nga goje e profesorit, apo profesores, mundesisht i shes shenimet e mia per $200 ( nje copy, zakonisht jane per studenetet with disabilities.)

Ruaj cdo handout qe na jep profesori, sepse n fund te semestrit do kontrollohen per pike plus, jo per arsye tjeter ( ketu tek une flas)

Sidmos lendet e zanatit, ato kontrollohen imtesisht.

Sa per Speech class, z`di c`te te them. Cdo shenim do te te duhet ne te ardhmen, mendoj une., ndaj ben mire te fillosh t`i ruash leksionet qe merr apo handout qe te japin profesoret.

Pac Fat dhe mos u merzit. Nje grade me pak apo me shume, mend per here tjeter, . Se bej shaka.



ps1 Besoj se nuk te ka vleresuar vetem per shenimet, por edhe  per speech qe ke dhene gjate semestrit, dhe nuk jane pak, cdo jave nga 2 speech!

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2009 01:18
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Ka te drejte pedagogu ne kete rast?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.