Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
"Une jam RRuga e Verteta Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek Ati pervec se nepermjet Meje"

"Une dhe Ati jemi Nje"

Keto dy citate jane te raportuara ne ungjij dhe i ka thene Jezu Krishti. se cfare tjeter pret ti une nuk e di... Ka me shume akoma ne ungjij per kete teme por tani nuk kam shume kohe te zgjatem. Sa thashe me siper duhet te mjaftojne. Tani une e di shume mire qe ti apo dikush tjeter do nderroni teme per disa postime dhe pak me vone do kerkoni akoma versete apo fakte qe une dhe te tjere i kemi dhene dhe me pare. Me sa kam kuptuar kjo eshte njefare strategjie per te lodhur tjetrin.




po vazhdoj me citimin e Send

shprehja e pare nuk tregon asgje per trinitin, thjesht Jezusi eshte nje ure kalimi per te arritur Atin, nese njerezit do ndiqnin rrugen e tij atehere ata do te shkonin tek Ati. por ata duhet te ndiqnin rrugen e tij dhe te askurskujt tjeter pervec tij, kjo nuk do te thote se ai eshte Zot, por se ai eshte njeri dhe profet per me teper. Pra nuk shoh asnje lidhje ideje mes tij dhe ATIT KETu pervecse nje lidhje normale mes Profetit dhe Zotit.

do te lutesha te me tregoje pak se ne cfare ungjilli e verseti ndodhet shprehaj e mesiperme

"Une dhe Ati jemi Nje"?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2007 13:50
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Me duket tek Gjoni por nuk jam njeqind perqind i sigurt. Do kontrolloj dhe do sjell se shpejti informtata me te sakta. Njekohesisht po raportoj dhe formulen e pagezimit qe eshte pohimi i Trinise nga gija e Krishtit

"pagezojini ne emer te Atit Birit e Shpirtit Shenjt"

per kete sa thashe me siper dhe citatin "une e Ati jemi nje" i kam degjuar shume here ne kishe kur prifti lexonte pjese nga ungjilli, por per ti lexuar vete i kam lexuar para nja 3 vjetesh dhe prandaj nuk e mbaj mend saktesisht. Por do shfletoj Bibilen qe kam ne shpi dhe do sjell referenca te sakta.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2007 15:51
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri


klm

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2007 19:42
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri dhe Zot


Andaluzi pse e citon fjaline te cunguar? klm dhe ti

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2007 10:25
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Me duket tek Gjoni por nuk jam njeqind perqind i sigurt. Do kontrolloj dhe do sjell se shpejti informtata me te sakta. Njekohesisht po raportoj dhe formulen e pagezimit qe eshte pohimi i Trinise nga gija e Krishtit

"pagezojini ne emer te Atit Birit e Shpirtit Shenjt"

per kete sa thashe me siper dhe citatin "une e Ati jemi nje" i kam degjuar shume here ne kishe kur prifti lexonte pjese nga ungjilli, por per ti lexuar vete i kam lexuar para nja 3 vjetesh dhe prandaj nuk e mbaj mend saktesisht. Por do shfletoj Bibilen qe kam ne shpi dhe do sjell referenca te sakta.




per versetin e mesiper do te jap nje shpjegim te sakte

Matthew 28:19 eshte versi i cituar nga ty


“Shkoni pra dhe bëni dishepuj nga të gjithë popujt duke i pagëzuar në emër të Atit e të Birit dhe Fymës së Shenjtë.”
“Emri” është në shumës
Fjala “emër” në greqisht, në këtë verset, nuk është në shumës. Ajo nuk thotë “në emrat e” por “në emër të”. Sepse është në njëjës, Trinitarët e argumentojnë se i referohet një gjëje. Kjo është absolutisht e vërtetë. Gjithsesi ato pohojnë se ter persona e ndjekin, po kështu ata pohojnë se ajo që e ndjek këtë njësim është një identitet që i referohet një trinitetit të tre personave, që është “Zoti” në fakt. Disa mund të thonë që këtu emri është një fjalë e hedhur për të aloduar emrin e Zotit ‘Jehova”. Me fjalë të tjera, trinitarët pohojnë se ky pasazh do të thotë “Shko pagëzo të gjithë kombet në emër të {Zotit}”. Ky pohim tregon padijen e interpretimit trinitarian dhe dëshirën e tyre për të lexuar pasazhe jashtë kontekstit kur u duket e përshtashme për të vepruar në këtë mënyrë.

Three is a trinity but not the Trinity (treshi është Trinitet por jo triniteti)
Sa herë që trinitarët numërojnë “një, dy , tre” ata me pak fjalë imagjinojnë se kjo sasi tek tre hyjnitë e tyre është e barabartë me një Zot. Pse duhet të mendojnë që të tre sëbashku janë të identifikuar si një “Zot”, kur një prej tyre është i identifikuar si “Zot”, ky është një studim i mrekullueshëm “in eisegesis” që ato ia lejojnë vetes së tyre. Jo-trinitarët besojnë gjithashtu se ka një lidhje mes Atit, Birit dhe Shpirtit të Shenjtë dhe kjo nuk është çështja për të cilën po flasim. Problemi qëndron jo tek ai unitet por nëse këta përbëjnë një Zot-Trin. Dhe juve do të shikoni se ky pasazh nuk tregon qënien e këtyre të treve si “Zota”. Trinitarët e imponojnë idenë e tyre të parakrijaur mbi këtë verset. Ata duan të besojnë se nëse Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtë janë përmendur sëbashku kjo do të thtoë se kjo ka të bëjë për këta të tre që janë një Zot. Gjithsesi triniteti nuk është një trinitet. Fjala trinitet do të thotë “bashkimi i të treve” por kuptimi i
Kësaj fjala nga ana teologjike është “bashkimi i të treve si një Zot i vetëm”. Nëse vetëm Ati të ishte Zot dhe Amteu me këtë verset të ketë dashur të tregojë unitetin mes Atit(Zotit) Birit të tij dhe Shpirtit të Shenjtë, duhet ti përmende sëbashku. Dhe sërishmi Ati do ishte Zoti. Të keshë një marrëdhënie me Zotin dhe të kesh një unitet me Të nuk do të thotë se ti je “Zot” në të vërtetë. Për më tepër, në këtë verset, Biri i Perëndësi deklaron se i është dhënë autoriteti si në qiej dhe në tokë. Dhe Ati është Zotëruesi i qiejve dhe i tokës dhe nuk ka nevojë që dikush ti japë autoritet përderisa ai është ai e zotëron diçka të tillë(Mateu 11;25, Luka 10.21). Jezusit iu dha ky autoritet pas ringjalljes dhe këtë mund ta shihni dhe tek Aktet 2.36.

Në emër të autoritetit


Në këtë verset Jezusi i urdhëron dishepujt që të pagëzojnë “në emër të”. Në botën antike hebraike, për të vepruar nën emrin e dikujt tjetër në kryerjen e një veprimi do të thotë të veproje në autoritetin, karakterin, reputacionin, planin dhe dëshirën e atij personi. Kjo do të thotë se çështja e autoritetit është një çështje vullneti për të zbatuar atë autoritet (= mund ti gjesh një përkthim më të mirë; It implies the idea that a subject of that authority is doing the authority's ëill for that authority). Përshembull, shprehja “Ndalo në emër Mbretërisë” nuk do të thotë që ti ndalon në emër të mbretit apo mbretëreshës, apo në emër të mbiemrit të tyre, por që ti ndalon në emër të ligjeve të Mbretërisë. Kjo do të thotë se ti arrestohesh për shkak të ligjeve të vendosura nga autoriteti shtetëror i mbretit. Dhe de do të shohim mjaft thjesht se si e ka përdorur në këtë formë edhe Mateu 28.19. në versetin 18, Jezusi deklaron “i gjithë autoriteti i qiejve dhe tokës më është dhënë mua” Ai thotë “atëherë lë të shkojë(therefore go)”. Kjo ka një parim shumë hermeutik dhe prandaj kur dikush e shikon mund të pyesë veten se çfarë bën aty një fjalë “prandaj”. Jezusi po shpreh një shkakun dhe pasojën e një çështjeje. Sepse atij i është dhënë i gjithë autoriteti, dhe dishepujt duhet të dalin dhe të pagëzojnë të gjithë në emër të. Ashtu sikundër Jezusi pohon në ungjillin e Gjonit “Ashtu sikundër Ati më dërgoi mua tani, ashtu dhe unë ju dërgoj juve. Merrni Shpirtin e Shenjtë” (Gjoni 20.22). me fjalë të tjera, Jezusit i është dhënë autoriteti që tu jepet atyre autoriteti që të bëjnë diçka në emër të Atit të tij.
Rrjedha llogjike që vjen me kontekstin pas ardhës.
Le të vështrojmë di٣ka këtu. Jezusi në fillim pohoi se i gjithë autoriteti më është dhënë “mua”. Ai më pas u tha të shkojnë të pagëzojnë në emër të Atit dhe të Birit dhe të Shpirtit të Shenjtë. Përse vallë ai do të vetëtregonte për autoritetin e dhënë atij dhe më aps ta përfshinte veten në emrat e pagëzimit? Kjo nuk ka vend madje as në dogmën dhe mentalitetin e trinitetit sepse Jezusi aty është pjesë e trinitetit. Në librin e Akteve ne shikojmë se ata i pagëzojnë ata thjesht në emër të Jezusit, dhe se ata duhet të bëjnë ‘atë’ që ai ka bërë dhe se ‘ai’ ka për të qenë me ta deri në ditën e gjykimit. Shikoni me kujdes këtë njësim. Tani nëse rrjedha llogjike e trinitarizmit është e saktë atëherë duhet që të përputhet diçka. Nëse Jezusit i është dhënë triniteti atëherë duhet pagëzuar në emër të tij dhe duhet zbatuar gjithçka q ka thënë ai për gjithçka, sepse ai do jetë me ne deri në ditët e fundit. Mirëpo kjo nuk është ajo që thotë ai. Pyetja që shtrohet është “pse”?
Konfondimi i pagëzimit
Trinitarianët habiten me faktin se në këtë verset ata janë të urdhëruar të pagëzojnë në emër të “Atit, birit dhe Shpirtit të Shenjtë” por kur vijnë tek libri i Akteve, se të gjithë dishepujt pagëzuan në emër të Jezusit. Fakti që ky verset i konfondon trinitarët e bën situatën e lëkundshme dhe kjo i vendos lakun në fyt gjithë idesë së tyre të trinitetit duke i dhënë versetit një keqinterpretim. Trinitarët supozojnë se Jezusi po i jepte apostujve të tij një “formulë pagëzimi”, që ai po u thotë atyre se çfarë duhet të thonë kur të pagëzojnë njerëzit. Por nëse e kuptojmë ashtu siç duhet Jezusin, lexuesi i Biblës do ta kuptonte shumë mirë atë nëse do të lexonte kapitullin tek Aktet i cili përshkruan pagëzimin “në emër të Jezusit”. Jezusi tha se autoriteti iu dah atij kështu që dikush që do të pagëzohej do të priste të pagëzohej nën emrin e tij, nga fjala “emër” ai ka dashur të thotë jo atë që ju dëgjoni kur pagëzohet dikush. Sespe ajo nuk është ajo që ka dashur të thotë ai. Jezusi nuk po u jepte formula dishepujve për të pagëzuar kombet. Le të shpjegojmë me pak fjalë se çka dashur të thotë ai tek Mateu 28.19

Kuptimi i Ringjalljes
Një pjesë e padijes për këtë pasazh vjen nga një pamjaftueshmëri e lidhur me natyrën e ringjalljes së Jezusit në lidhje me autoritetin e tij. Jezusit iu dha ky autoritet pas ringjalljes, jo më parë. Përapara ringjalljes, Jezusi i referohej Atit si “Zotëruesi i qiejve dhe tokës”. Tani ai është i siguruar me Zotërimin e autoritetit. Pali na thotë se Jezusi është ringjallur si ‘frymë që jep Shpirt’(1 Korinthasit 15;45). Kjo do të thotë se trupi i tij është ringjallur dhe është konsumuar nga Shpirti i Zotit saqë Shpirti i Shenjtë dhe trupi i Jezusit u bë një krijesë e vetme pa ndonjë shtresë ndërmjet trupit dhe Shpirtit. Trupi i tij u hyjnëzua nga lavdia e Zotit, ky është, Shpirti i Zotit. Trupi i tij është një trup i gjallëruar nga fuqia e Shpirtit të Shenjtë. Shpirti i Shenjtë nuk qëndron vetëm tek Jezusi gjatë pagëzimit si një qënie thjesht brënda tij apo gjatë ringjalljes së tij, por ndodhet tek Jezusi si një qënie permanente dhe e plotë brënda trupit të tij, sepse trupi i tij është tashmë i pavdekshëm. Vetëm pas vdekjes së tij Jezusi i thirri dishepujt e tij dhe i urdhëroi që ti pagëzonin kombet dhe tu japë kombeve të njëjtin Shpirt që Ati ia kishte dhënë atij. Ky është ‘emri im i ri’ tha Jezusi për veten e tij (Zbu 3.12; shih Filip. 2.9)
Prania e Shpirtit të Shenjtë garanton fuqi dhe autoritet. Ashtu sikundër Jezusi tha më lart “Sikruse Ati më dërgoi mua, tanimë dhe unë ju dërgoj juve.... merrni shpirtin e shenjtë” (Gjoni 10.22). jezusi na tha neve që erdhi në emër të Atit për të përmbushur dëshirën e Atit. Kjo do të thotë se ai po punonte sipas Shpirtit të Shenjtë. Dhe nga Shpirti i Shentjë thuhet se ai e ka marrë dhe ungjillin, ka performuar mrekulli, falur mëkate, dhe ringjallur nga vdekja 9Mateu 9.1-8; 12.28; Luka 8.39; 24.19; Aktet 2.22; 10.36,38 shih dhe Luka 24.20). ai u dërgua nga Ati dhe erdhi nën emrin e Atit (Gjoni 5.43-44), ky ishte autoriteti i Atit. Duke qenë se ai ju bind Atit deri në vdekje , Ati i dha atij autoritetin dhe zotërimin e qiejve dhe tokës kur ai u ringjall pre së vdekuri (Filisteasve 2.5-11; Aktet 2.36). ja se çfarë do të thotë që “u ul në krahun e djathtë të Perëndisë”. Pjetri tha se Jezusi e morri shpirtin e Shenjtë nga Ati gjatë ringjalljes (Aktet 2.33). Pjetri nuk deshte të thoshte që ai e mori shpirtin e Shenjtë ashtu sikundër në lumin Jordan, por që ai e morri trupërisht Shpirtin e Shenjtë, kështu që trupi i tij ishte i përmbërë nga Shpirti i Shenjtë i Zotit. Dhe më pas Pjetri deklaroi se Zoti e bëri atë “Zot” (2.36). Ajo çka deshte të na tregonte Pjetri neve është se si Zoti e bëri Jezusin Zotëri, se si Zoti i dha autoritetin Jezusit mbi qiejt e tokën. Sundimi i tij erdhi si pasojë e të qënurit një supstancë me Shpirtin dhe trupin, jo vetëm një unitet në funksion.

Tanimë Jezusi i ringjallur ka po të njëjtën substancë me Zotin At, pra Shpirti është i ndarë mes Zotit dhe Jezusit. Substanca e qënieve të tyre është Shpirti i Shenjtë. Zoti është një shpirt dhe Shpirti i tij është Shpirti i Shenjtë. Shpirti i përgjigjet pyetjes “çfarë” janë ata. Atë e bir për pyetjen “kush” janë ata. Ata nuk janë një qënie në identitet por një qënie në natyrën e tyre, ky është, Shpirti i Shenjtë, ky është, Jezusi i ringjallur nga i vdekja në atë Shpirt. Nuk ka më asnjë ndryshim mes Atit “Shpirtit të Zotit” dhe Jezusit “Shpirtit të Birit të Zotit”. Trinitarët janë tepër të konfoduar edhe për këtë çështje gjithashtu. Kjo ndarje qëniesh mes Atit dhe birit i garanton këtij të fundit autoritetin e Atit. Njeriu Jezus tashmë është bërë një me Shpirtin e Zotit Atit të tij dhe ja se si ai fitoi autoritetin dhe fuqinë.
Duke u munduar të pohosh se me këtë pasazh duhet të pagëzosh njerëzit nën emrin e një Zoti ter personësh është diçka e ulët për gjithë mesazhi e Biblës dhe domethënieve të atij pasazhi. Dhe duke këmbëngulur që ‘Emri’ është një variant për të treguar se “Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtë” janë një Zot është një kuptim hermeutik i versetit që tregon se i gjithë autoriteti na i qënka dhënë Jezusit vetëm. Gjëja e vetme që ka patur për qëllim ajo fjalë “emër” nuk është kuptimi për një Zot trin, por autoriteti i vetëm, i një plani dhe qëllimi, të Zotit At përmes Autoritetit të Birit në Shpirtin e Shenjtë. Dishepujt duhet të bëjnë këtë gjë nën emër të autoritetit të Atit, që i është dhënë Birit përmes Shpirtit të Shenjtë. Ja përse jezusi nuk u tha gjë atyre derisa ato morrën Shpirtin e Shenjtë nga lartë (Luka 24.49; Aktet 1.4-5,8; 2.33-36). Ky interpretim jo vetë që është në pyetje nga koncepti i vjetër i “emrit” por nga forca e menjëhershme e kontekstit dhe e dëshmive të Shkrimeve. Ne nuk na duhet të kuptojmë natyrën dhe arysen e ringjalljes thjesht për të parë që Jezusi na thotë hapur çfarë kupton ai me “në emër të” kur ai thotë “i gjithë autoriteti më është dhënë mua. Shkoni dhe pagëzoni gjithë kombet në emër të. Kështu që fjala “emër” nuk është një referencë për një identitet por për një plan apo qëllim dhe plan të një autoriteti.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2007 19:34
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri

Sigurisht nese ka qene njeri ska pas mundesi te kete qene edhe Zot, ose njeri ose Zot,... e sa i perket asaj "dhe"-se qe ti e ke ba, eshte e palogjikshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2007 22:18
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RROLJA
Anetar i ri

Regjistruar: 07/02/2007
Vendbanimi: europ
Mesazhe: 13

me falni,po pse nuk informoheni mire te gjith ?si te krishtere ashtu dhe myslimane.Jezuesi nuk eshte zot ai eshte i biri i zotit si gjith njerezit e tjere.Por i zghedhur nga zoti si profet per te hequr dyshimet tek adhuruesit e perendive te zbuluara nga ateistat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2007 21:52
RROLJA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RROLJA Kėrko mesazhe tė tjera nga: RROLJA Shto RROLJA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RROLJA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha RROLJA
me falni,po pse nuk informoheni mire te gjith ?si te krishtere ashtu dhe myslimane.Jezuesi nuk eshte zot ai eshte i biri i zotit si gjith njerezit e tjere.Por i zghedhur nga zoti si profet per te hequr dyshimet tek adhuruesit e perendive te zbuluara nga ateistat


Bravo, te rujt Zoti qe na sqarove qe te gjitheve, edhe muslimanet edhe te krishteret, si e thote ai miku: all the people in the world, every boy and every girl..,
po mire more vella, si mund te jete biri i Zotit njeri i thjeshte, mbase Zoti ka edhe ndonje femije tjeter, te cilin nuk e kemi dallu, pasi eshte njeri zakonshem..(hasha), mire, i paske zgjidhur te gjitha ti, po na thuaj, meqe Jezusi eshte profet (qe profet eshte), ce dallon ate nga profeterit e tjere, dhe perse nuk jane edhe ato bij te Zotit. Cne qe para ardhjes se krishtit, der tek profeti Gjon (hz Jahja), profetet ishin te gjithe bij njerezish (pervec hz ademit), e Krishti qenka bir i Zotit, perse?? Se thote Bibla, liber i shenjte por me dhjetra mosperputhje e kontradikta, e vec te tjerave pohon edhe te kunderten, pra qe Krishti ska asnje fuqi pos atyre qe i jep Zoti. Te krishteret e bazojne te qenurit te Krishtit bir i Zotit pasi ai lindi pa baba, pasi ngjalli te vdekur etj, por harrojne se Adami lindi pa nene e pa baba, e atehere ai i bie te jete Zot sipas kesaj llojike (hasha), dhe njerez qe kane bere shume mrekulli (perfshi te ringjallurit te te vdekurve, vetem me lejen e Zotit kuptohet) ka pasur plot, ti themi hyjni, cdo personi qe ka bere gjera qe smund ti beje nje njeri i zakonshem, eshte nje gabim qe e kane bere njerez pa shume mend..keshtu ndodhishe kane ndodhur e ndodhin akoma ne shume vende te botes fatkeqesisht. Por harrova qe kjo teme nuk ka kishte cuar kund..

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2007 13:16
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RROLJA
Anetar i ri

Regjistruar: 07/02/2007
Vendbanimi: europ
Mesazhe: 13

PER TOLSTOY86
PER TY NUK KA ASNJE PERGJIGJE SEPSE TI IA KE SHKRUAR PERGJIGJEN VETES.
VER TRURIN NE PUNIM ,SE PASTAI JA ARRIN .

__________________
Non passare la tua vita a sognare,
ma fa che la tua vita sia un sogno...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2007 18:29
RROLJA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RROLJA Kėrko mesazhe tė tjera nga: RROLJA Shto RROLJA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RROLJA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha RROLJA
PER TOLSTOY86
PER TY NUK KA ASNJE PERGJIGJE SEPSE TI IA KE SHKRUAR PERGJIGJEN VETES.
VER TRURIN NE PUNIM ,SE PASTAI JA ARRIN .




Ver trurin ne punim , se pastaj ja arin..
Kjo duhet te jete motoja jote, moto qe u mesohen njerezve qe zdine perse jetojne, me qellim bamiresie. Mire mo lali, eshte e qarte se ti duke vene trurin ne pune ke arritur te shkruash.. Po sikur te vazhdosh ta mbash ne pune, me siguri do arrije te shkruaje gjera me kuptim..

Seriozisht tani,

Pergjigjet nuk i pres nga ti o Rrolle, ato ishin pyetje per te krishteret, e jo per ty qe ke nxjerre nje besim te ri, sipas te cilit krishti qenka biri profet i Zotit.. Po meqe ti pranon qe une i kam dhene pergjigje vete pyetjeve te mia, atehere i bie qe ato nenkuptimet qe kam shkruar perputhen me mendimet e tua, pra ti je plotesisht dakord me islamin ne lidhje me kete ceshtje
Nese jo, na thuaj

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2007 13:51
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:24 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.