Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Ne asnje liber historie ne Shqiperi nuk thuhen keto qe po thoni ju. Jane krejt te ndryshme. Keto i lexon vetem neper forume dhe nuk kane asnje mbeshtetje shkencore.
Per greket e rinj askush (vec nesh shqiptareve) nuk thote se nuk jane pasardhes te grekeve te lashte. ?


Sa mire do te ishte te kishim edhe ne nja dhjete Arstotele, Arkimede, Akile, Enea, Troja etj etj.


Ky i juaji eshte patriotizem i semure dhe shpije uje vetem ne nje vend: Urrejtje nderetnike,mburrje koti, edukim te shtrember te brezit te ri(shumica mesojne neper shkolla por sidoqofte).

Ju dilni kunder Ministrise se Arsimit Shqiptar dhe programit te saj.
Ju dilni kunder Akademise se shkencave Shqiptare.

Me c'guxim mund ta besh kete gje? Cudi e madhe?!



cedrus--tani te erdhi ora te maresh pergjigjiet e kerkuara,të cilat siç duket i mungojnë njohurive te tua...te gjithaneshme.

po të kujtoj Herodotin i cili na thotë se:

"Athinën e banonin pellazgët,ndërsa tani ajo është grekëzuar,siç duket ardhesit e rinje ruajten GJUHEN EDHE ZAKONET e tyre,per tu shëndrruar dalë ngadalë në një kombë më vete!
Herodoti"historia A 56-57

po te kujtoj Thukididn

"gjatë luftës së trojës nuk duket gjekundi emëri Grekët,ateher thirreshin banorët sipas emrit te qytetit ku banonin,më të shumtët pellazgët.
Prova ime me e madhe për këtë është vetë Homeri,i cili edhe përse ishte i mevonshem i luftës së Trojës ,ai kurrë nuk e përmëndi emrin Grekët, për gjith pjesëmarrsit e luftës së Trojës"

Thukididi,Historia e luftrave te peloponezit

me fjalë të tjera i nderuar profesore:Veprat Homeriane u shkruajten ne Athinë në shek 6-5 p e s....edhe akoma në këtë kohë "nuk ekzistonte krenaria e të qënit grekë"------------mundesh ta kuptosh ,apo do më hollësira.Për më shumë hidhi një sy Hartës që kamë botuar në faqen e pare ,edhe pastaj,lexo Homerin,Herodotin,Thukididin,Strabonin ,për këtë çështje.

për të mos ta bërë të lodhëshëm leximin...po vazhdojë më poshtë.

MUNDESH TE ME THUASH DY FJALË PËR MINISTRIN E ARSIMIT SHQIPTARE???SI ISHTE AI MUHABETI I HARTES SE GREQISË DERI NË GJIRIN E VLORËS??KUSH DHA DORËHEQIE PËR ATË SKANDAL ANTISHQIPTARË??

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2008 12:40
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

PO TE KUJTOJ se çfarë thonë dijetarët e sotëm për Grekët...kur u shfaqën në Athinë,edhe si u shfaqën.
po marim "Historia de la linguea griega",të ndërtuar nga Françesko R Adrados....gati 100 libra ka botuar Adrado për këtë çështje:

faqe 193 "Ekziston një problemë me Joniken ,në radhë të parë ;se si flitej Jonikja,nuk e njohim thuajse aspak"

Me qe ke lexuar mijra libra (cedrus),duhet të kesh lexuar se Athina banohej nga jono-Pellazgët.......Andrado na thotë se nuk e njohim thuajse aspak se si flitej Jonikja.

po ky ,faqe 247."Athinasit edhe të huajët që banonin në Athinë,ndaluan të shkruanin Joniken nga nje kohe e caktuar edhe më vonë,edhe filluan të shkruanin Atiken.....është për tu përmëndur triumfi i Atikes deri sa të bahej gjuha e përbashkët e gjithë grekëve,pas dy humbjeve të mëdha të Athinës ,nga Sparta më 404 p e s,edhe nga maqedonia më 388,edhe 322 p es "

Cedrus -për kë plehra edhe Ministri Arsimi më fletë....ku janë Grekët?

po marrim edhe një mendim të dytë në mënyrë që të mos kapemi nga fija e perit.

më 2000 u botua në greqi nga botimit enciklopedike"Historia tis elliniqis glosaa"(historia e gjuhës greke),me përmbledhje shkencore nga m,z ko****aqi.libri është best seller në greqi..ja ç na thotë:

faqe 2
"vendi ku erdhen grekët ,banohej me pare nga bujq te vuajtur,pirat te rrezikshem edhe tregëtare me llogari të pafundme;Kërët,Leilegët,Pellazgët,të gjithë këta me njëjin emër=PARAGREKËT"

po këtu,faqe 38
"atikishtja, që më vonë do shëndrrohej në organ gjuhësorë i gjithë Grekëve,ishte dialekti i një qyteti të vetëm :Athinës"

po këtu faqe 84.
"pas mbarimit te luftes me Midhët,drejtimin politikë shpirtërore e mori Athina.Rreziku Persikë mblithte në Athinë penëshkruajtësit,teorikët ..që të bashkoheshin ne shoqeri greke DETYROHESHIN të adoptonin mënyrën e jetesës Athinase,edhe mbi të gjtha të mësonin GJUHËN GREKE.
nË QYTETET SHUMË KOBESHE DO MERRTE JETE THENIA E ZGJUAR E ISOKRATIT"GREKËT JANË ATA QE MARRIN PJESE NË SHKOLLIMIN GREKE,SHKOLLIMI GREKE DO TË THOSHTE "TE MESOJE GJUHEN GREKE"".

Ne se akoma nuk e ke kuptuar po të shtoje edhe diçka tjetër.

po këtu faqe 93

"përshtatja në pasurin e shkollimit ,kërkonte PERDORIM SHUME VJETORE TË ORGANIT GJUHËSORE I CILI NUK MBINTE NE BUZËT E POPULLITPOR ISHTE I SHKRUAJTUR NË LETËR"

cedrus a e more veshe çdo të thotë GJUHË TEKNIKE????

si ju paskan shpetuar këto të dhëna...ju thoni se keni lexuar miliarda libra.

Tani po të bëjë një thirrje miqësore:

NDRYSHO FJALORIN E POSTIMEVE TE TUA....MOS MË OFENDO......SE EDHE UNE DI TË OFENDOJË.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2008 13:20
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

CEDRUS

po flasim për ujkun --edhe jo për gjurmët.Ç thone mbishkrimet e lashta?A e dini ju se mbishkrimet e lashta qe jane lexuar ne gjuhen greke ,i përkasin periudhes mbas shk 5 p e s

kemi bere nje "debat",per te shkelqyerën elena kocaqi ne nje teme tjeter,ne te cilën unë "që shakam akademin shqiptare" e mbroja elena kocaqin,ndersa ju qe dilni mbrojts sote..e shanit elena kocaqin.

më se fundi..mua nuk më ka xhepi..nuk kame force ekonomike tani per tani ,qe të botoj punimet e mija...edhe te ndeshem për këto çështje..por nuk kamë për të heshtur deri sa te vije ajo ditë

ju kame postuar edhe mbishkrime shqipe ne kete teme...përse nuk i përmbaheni temës.....urdhëroni ..Citoj edhe kritikoj......këtë po kërkoj në këtë temë,pasi ana teorike=PERRALLA ME MBRETË.PASI ANTIKITETI U PERKTHYE NGA BABALLARET E KISHES EDHE DORE MBAS DORE VJENE TEK NE.

GJIGANDET E HISTORIS SONE ..NUK I MOHOJ ,THJESHTE I KUNDERSHTOJ...NE SE JU DO CITONIT MBISHKRIMET QE KAME PARAQITUR,DO KUPTONIT VETË TË VËRTETËN.....EDHE DO VILLNIT ZORRET KUR TE RILEXONIT...EMRAT QË PËRMËND...SI PUNA E ZEQOS NE MAJE TE THANES.......RESPEKT PER ZEQON SI NJERI,POR NUK I LEJOHEN GABIME TE TILLA.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2008 13:39
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

ACIENT GREEC=PËRRALLA NË DITË ME DIELLË.

MBISHKRIMET ORIGJINALE....KËTU FLASIM SE CILËT JANË" ACIENT"

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2008 13:43
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

[QUOTE]Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
CEDRUS


[B]ju kame postuar edhe mbishkrime shqipe ne kete teme...përse nuk i përmbaheni temës.....urdhëroni ..Citoj edhe kritikoj......këtë po kërkoj në këtë temë,pasi ana teorike=PERRALLA ME MBRETË.PASI ANTIKITETI U PERKTHYE NGA BABALLARET E KISHES EDHE DORE MBAS DORE VJENE TEK NE.

[QUOTE]

Antikiteti nuk u perkthye nga kisha. kjo eshte gabim ne kohe. Kisha filloi te funksionoje si institucion shume vone.

Pastaj edhe sikur te jete perkthyer nga kisha, pse kaq naive jane perendimoret sa te genjehen nga ca mjekeroshe?

Po cifutet i di pak te mencur ti?

Po shkencetaret aziatike qe kane tjeter fe, kaq shpejt u genjekan?

Nuk e di, por une kam mendim tjeter.

 

Sa per Elena Kocaqin dhe te tjera zonja, me gjithe respektin per to, nuk mund t'i krahasoj me mendomin plot potence te E Cabejt, zoti e ndjefte.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2008 15:52
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

cedrus

nuk na kerkohet te krahesojme Cabejn me asnje tjeter,aq me shume me nje studente e cila sapo ka dale nga bangat e shkolles.
por ajo qe na kerkohet te eshte: cila eshte rruga ku na futi Cabej edhe pasardhesit e tije?
Perse historia e shqiperis edhe libri shkollore nuk na flete asnje fjale per prejardhjen tone pellazge.
Perse u interrnuan dijetaret qe lidhnin pellazget me shqiptaret...etje

JU SI MENDONI?NUK KA ASPAK FAJE CABEJ PER RRUGEN ANTISHQIPTARE TE SHKENCES SHQIPTARE?NUK FAJSOHET ASPAK CABEJ,KUR LIBRI SHKOLLORE SHQIPTARE NUK THOTE DY FJALE PER PARAARDHESIT TANE?
NUK FAJSOHET ASPAK CABEJ PER MOS STUDIMIN E DEMETRIO CAMARDA EDHE IAKOVO THOMOPULOS=MBISHKRIMEVE PELLAZGE SHQIPE?
MOS VALLE NA DUHEJ NJOHJA E PREJARDHJES SONE ,NE MENYRE QE SERBI TE MOS NA TREGOJ KISHAT EDHE MANASTIRET E VETA NE DARDANI?

KUSH FAJESOHET PER KETE ATEHER???

Pikerishte nxjerrja ne drite te ketyre fakteve qe lidhin trashgimenin tone brez pas breZi,nga nje studente e shkelqyer ..duhet KURAJUAR EDHE STIMULUAR.edhe jo ti hidhemi ne koke edhe te kapemi pas bydalleqeve qe te grricemi kote..sepse grricja me dijetaret na cone ne kohe te tjera te cilat na kujtojne "turrat e druve edhe interrnimet e partis"...ndaj mjafte me me grricje te kota.

Edhe une njeri jame...detyrimishte nuk munde te jeme i perkryer nga te gjitha anet... mundohem ti permbahem seriozitetit te diskutimit,por kur hedhe te dhena edhe fakte ne forume,per keto ceshtje,matem shume mire me pare.

baballaret e kishes quhen ata qe perhapen moden e re te krishterimit...shek 2-6 te eres sone...e kame lexuar ne dhjetra autore kete.

perndimoret??????

ateher si e shpjegoni ju qe:

GJUHET PARAGREKE,PERNDIMORET I QUAJNE "GJUHE E PANJOHUR=DIALEKT I GREQISHTES"...........per perndimoret gjuhet e panjohura ,jane dialekte te greqishtes....A NUK ESHTE KY NAIVITET?

SIC E NJIHNI SHUME MIRE,SHKRIMI I SHQIPES NUK LEJOHEJ AS NGA ITALIANET,AS NGA GREKET EDHE AS NGA TURQIT!VALLE PERSE?KUSH E PERHAPTE SHKRIMIN EDHE KENDIMIN GJATE PERIUDHES SE ERES SONE?PERSE NUK E LEJUAN SHKRIMIN E SHQIPES?MOS VALLE DONIN TE NA LININ NE ERRESIRE?MOS VALLE MOS LEJIMI I MESIMIT TE SHQIPES PER ARVANITET,ARRNAUTET,ARBERESHET...KA PER QELLIM ASIMILIMIN E TYRE?

NDAJ LER TI KTHEHEMI LASHTESIS EDHE TE ZBARDHIM RRENJET TONA

SERISHTE PO BEJME LOJE FJALESH? CMENDONI PER MBISHKRIMET QE KAME POSTUAR?A JANE ATO SHQIPE ,SIPAS MENDIMIT TUAJ....PER MUA KJO ESHTE PYETJA ME E RENDESISHME.....NE MENYRE QE TI ZE BESE SINJQERITETIT TUAJ,NE NDIHME TE KESAJ TEME.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2008 15:03
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

[QUOTE]Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
cedrus


-Perse historia e shqiperis edhe libri shkollore nuk na flete asnje fjale per prejardhjen tone pellazge.

-E ke gabim. Historia e Shqiperise qe behet ne shkolle flet edhe per mundesine qe ne ta kemi prejardhjen nga pellazget. Pse une ku e kam mesuar kete mundesi, neper forume? Te rre menja or mik.


-Perse u interrnuan dijetaret qe lidhnin pellazget me shqiptaret...etje

-Jo te gjithe. Prof Spiro Konda, jo vetem qe nuk u interrnua, por E Hoxha i shkonte ne shtepi. Pra nuk ka lidhje internimi i tyre me pushtetin ne fuqi. Pse si mendon ti komunistet donin grekun? Kjo eshte absurde.

JU SI MENDONI?NUK KA ASPAK FAJE CABEJ PER RRUGEN ANTISHQIPTARE TE SHKENCES SHQIPTARE?

Shkenca shqiptare nuk eshte antishqiptare, kjo eshte shprehje e gabuar.
MOS VALLE NA DUHEJ NJOHJA E PREJARDHJES SONE ,NE MENYRE QE SERBI TE MOS NA TREGOJ KISHAT EDHE MANASTIRET E VETA NE DARDANI?

Serbet kane ardhur shume vone ne Kosove, o njeri dhe kete e di e gjithe bota. Kishat ne ate rajon kane qene qe perpara sllaveve. Kete e pranojne edhe dijetaret ne perendim. Clidhje kane kishat me pellazget. Keto kane nje sfazim 5000 vjecar njera me tjetren.

Ye tjerave pertoj qe t'ju pergjigjem. njehere tjeter
 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2008 16:44
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
cedrus

nuk na kerkohet te krahesojme Cabejn me asnje tjeter,aq me shume me nje studente e cila sapo ka dale nga bangat e shkolles.
por ajo qe na kerkohet te eshte: cila eshte rruga ku na futi Cabej edhe pasardhesit e tije?
Perse historia e shqiperis edhe libri shkollore nuk na flete asnje fjale per prejardhjen tone pellazge.
Perse u interrnuan dijetaret qe lidhnin pellazget me shqiptaret...etje

JU SI MENDONI?NUK KA ASPAK FAJE CABEJ PER RRUGEN ANTISHQIPTARE TE SHKENCES SHQIPTARE?NUK FAJSOHET ASPAK CABEJ,KUR LIBRI SHKOLLORE SHQIPTARE NUK THOTE DY FJALE PER PARAARDHESIT TANE?
NUK FAJSOHET ASPAK CABEJ PER MOS STUDIMIN E DEMETRIO CAMARDA EDHE IAKOVO THOMOPULOS=MBISHKRIMEVE PELLAZGE SHQIPE?
MOS VALLE NA DUHEJ NJOHJA E PREJARDHJES SONE ,NE MENYRE QE SERBI TE MOS NA TREGOJ KISHAT EDHE MANASTIRET E VETA NE DARDANI?

KUSH FAJESOHET PER KETE ATEHER???

Pikerishte nxjerrja ne drite te ketyre fakteve qe lidhin trashgimenin tone brez pas breZi,nga nje studente e shkelqyer ..duhet KURAJUAR EDHE STIMULUAR.edhe jo ti hidhemi ne koke edhe te kapemi pas bydalleqeve qe te grricemi kote..sepse grricja me dijetaret na cone ne kohe te tjera te cilat na kujtojne "turrat e druve edhe interrnimet e partis"...ndaj mjafte me me grricje te kota.

Edhe une njeri jame...detyrimishte nuk munde te jeme i perkryer nga te gjitha anet... mundohem ti permbahem seriozitetit te diskutimit,por kur hedhe te dhena edhe fakte ne forume,per keto ceshtje,matem shume mire me pare.

baballaret e kishes quhen ata qe perhapen moden e re te krishterimit...shek 2-6 te eres sone...e kame lexuar ne dhjetra autore kete.

perndimoret??????

ateher si e shpjegoni ju qe:

GJUHET PARAGREKE,PERNDIMORET I QUAJNE "GJUHE E PANJOHUR=DIALEKT I GREQISHTES"...........per perndimoret gjuhet e panjohura ,jane dialekte te greqishtes....A NUK ESHTE KY NAIVITET?

SIC E NJIHNI SHUME MIRE,SHKRIMI I SHQIPES NUK LEJOHEJ AS NGA ITALIANET,AS NGA GREKET EDHE AS NGA TURQIT!VALLE PERSE?KUSH E PERHAPTE SHKRIMIN EDHE KENDIMIN GJATE PERIUDHES SE ERES SONE?PERSE NUK E LEJUAN SHKRIMIN E SHQIPES?MOS VALLE DONIN TE NA LININ NE ERRESIRE?MOS VALLE MOS LEJIMI I MESIMIT TE SHQIPES PER ARVANITET,ARRNAUTET,ARBERESHET...KA PER QELLIM ASIMILIMIN E TYRE?

NDAJ LER TI KTHEHEMI LASHTESIS EDHE TE ZBARDHIM RRENJET TONA

SERISHTE PO BEJME LOJE FJALESH? CMENDONI PER MBISHKRIMET QE KAME POSTUAR?A JANE ATO SHQIPE ,SIPAS MENDIMIT TUAJ....PER MUA KJO ESHTE PYETJA ME E RENDESISHME.....NE MENYRE QE TI ZE BESE SINJQERITETIT TUAJ,NE NDIHME TE KESAJ TEME.

Respekte vepres se çabej . Askush deri me sot nuk ka mundur ta hedhe poshte vepren e çabejt. Me ato qe kam lexuar natyrisht me ka lene pershtypje te mira dhe natyrisht si nje njeri qe ka nje kulture dhe njohje te gjere te çeshtjeve qe studion dhe sidomos punimet e tij shkencore kundra Pashiqit jane nje vlere e çmuar e gjuhes sone.
tani te ndalemi pak tek pellazget. Sot qarkullojne shume teori mbi pellazget por asgje nuk eshte e sakte. Sipas disave Etrusket ishin pasardhes te pellazgeve, gjithashtu ketu futen edhe Iliret, Doret etj etj.
Gjuha dhe deshifrimet e shkrimeve te vjetra.
Meqe gjuha greke nuk na ndihmon te perkthejme keto shkrime perse te mos tentojme ne shqip. Romaket thone se e moren shkrimin nga Iliret, Mirpo nuk lane shkrime te tyre Iliret, pse?!!!
Per Iliret flitet te pakten deri ne shekullin e V te eres sone, atehere ku u zhduken Iliret e fundit.
Sot ka pseudoshlkencetare e pseudohistoriane qe vene ne dyshim edhe origjinen tone Ilire, mire bejne por para se te vene ne dyshim kete gje duhet te pergjigjen, Si ka mundesi qe emra te mbreterve Ilire egzistojne edhe sot anembane Shqiperise? Agron, Teuta, Genti, etj Por dhe origjina e emrave si Duka ( dukat-i pasur)apo Preng apo Prek (princ ) etj jane emra shqiptare qe sot gjenden tituj ne bote
"- hajt pra na pri o prijes" ose o i Pare ose pari.
Po keshtu "hajde bana gara" gara ngjan si rrenja e guerra apo jo?.
Ndersa lotta mund te kete prejardhjen nga lufta.
Persa i perket shkrimeve qe thua ti Partia: Pse nuk na lane te shkruanim shqip.: Nuk eshte se nuk na lejuan por kuptohet se ne mesjete ligjin e bente me i forti dhe kishte luftra te shpeshta dhe pikerisht territori yne ishte arene luftrash, bizantine, bullgare dhe Serbe, gje qe bene te pamundur zhvillimin e gjuhes te nje populli qe reduktohej gjithnje e me shume, ose gjente strehe mes maleve ku ndihej i lire ose emigronte neper vende te sigurta. Persa i perket asaj te atyre qe nuk e donin shqipen kujto filmin me mesuesin dhe dialogun me priftin dhe pastaj Mesonjetorja dhe aty e ke pergjigjen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2008 17:56
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

piktori

kame dokumente edhe per shkrimin e ilirishtes ne mbishkrime te shek 3-2 p e s edhe ne shqiperi.

kam dokumente te cilat paraqesin mbishkrime shqipe qe nga gjuha e shumerve deri ne hyrje te eres sone.......dokumente te cilat i kane botuar te tjeret me pare...edhe ne ate rruge une kame shkuar me tej.

ndaj postova me larte mendimin e dijetareve te diteve te tona ........"humben shume vepra shkencore ne fillim te eres sone,sepse nuk shkruheshin ne gjuhen greko latine"..........ose e dhena tjeter qe na thote se antikiteti ..."njeh shume mire pellazget,por nuk njeh gjuhen e tyre....." si edhe "shkaterrimi i shkrimeve etruske ne hyrje te eres sone"

NE KETE BAZE SHKELE UNE.

une nuk i perkas llogjikes se sali edi rames..."te shkaterrojme gjithcka edhe ta fillojme vjedhjen nga e para",ndaJ DETYRIMISHTE gjigandet e historise sone---mbeten gjigande ,deri ne vertetimin e se kundertes...POR NGA ANA TJETER ,MUA NUK ME PELQEN THENIA"BESO EDHE MOS KONTROLLO",ndaj duke kerkuar gjej krejte te kunderten e asaj qe na mesuan ne librin shkollore.

CEDRUS

ne se do ta bindesh veten GUXO EDHE CITO MBISHKRIMIN ETRUSKE ..EDHE ME THUAJ ESHTE SHQIPE APO JO???

MI MURS ARNTHAL VETES....si te duket??

NE SE TE DUKET NDOPAK SI MBISHKRIME SHQIPE,ATEHER SILLE NDERMENDE "VIJEN QE MBRONE HISTORIA E SHQIPERIS",EDHE GJEJ FAJTORET...PER KETE TRADHETI ANTISHQIPTARE,PASI MBISHKRIMIN E KA BOTUAR THOMOPULO QE NGA 1912.

NUK I LEJOHEJ INTELIGJENCES SHQIPTARE "HESHTJA"..NE SE I NJIHTE KETO GJERA.....BESOJ SE U BERA I KUPTUESHEM...apo te nenkuptoj se kame perpara meje nje person i cili mundohet te imponoj mendimin e vete pa fakte origjinale.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2008 09:46
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

UROJ QE E NESERMJA TE JETE DITA ME E GEZUAR E SHEKULLIT=DARDANIA E PAMVARUR.
PASTAJ LER TE KUJTOJME POLITIKEN ANTISHQIPTARE TE SALI BOLLANOS TE SHPREHUR ME ANE TE MINISTRIT QE U LODHE,EDHE QE NA SOLLI NE VONIMIN E PAMVARSISE.....SEPSE SALA KERKOJ KUSHTE PER PAMVARSIN E DARDANIS,DUKE RIZGJUAJTUR NACIONALIZMIN SERBE...KJO ESHTE DRITESHKURTESIA E POLITIKES SONE..NE PERGJITHESI.

Cedrus

nga humbe...perse nuk e citon mbishkrimin qe te thashe me larte???
citoje ...qe te kuptosh vijen e ndiekur nga ministria e arsimit edhe akademia e shkences shqiptare.......apo serishte ngule kembe se "fajin e kame une qe hape tema te tilla ..koti???

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2008 12:30
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:32 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.