Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt

Oliver Jens Schmitt, do të prezantojë “Skënderbeun” në gjuhën shqipe. Vepra e profesorit të historisë së Evropës Juglindore, pranë Universitetit të Vjenës, vjen e shqipëruar prej Ardian Klosit. “Skënderbeu” është monografia e dytë e madhe për Arbërinë e shekullit 15, shkruar prej prof. Schmitt pas botimit në vitin 2007 të veprës “Arbëria venedike”. Në këtë vëllim kushtuar Skënderbeut, profesor Oliver Jens Schmitt, ka përdorur metodën e fokusimit shumëplanësh të protagonistit. Në këtë vepër, Schmitt shkëputet nga jetëshkrimet tradicionale për Gjergj Kastriotin. Ndërsa analiza shkencore dhe dokumentacioni tejet i pasur mbështesin edhe më fort zbërthimin e një mitologjie që mbretëron prej njëqindvjeçari te ne. Oliver Jens Schmitt, në veprën e tij, shkruan se jeta dhe kryengritja e Skënderbeut u bë dhe tragjedia e trevës së tij të prejardhjes, e cila si asnjë rajon tjetër i Ballkanit u shkretua e u shpartallua nga osmanët. Ndërsa e quan gati emblematike vetminë e Skënderbeut në ditët e tij të fundit… “Vetëm se bota pas tij nuk deshi të dinte për këtë fat tragjik, ajo dëshiroi një hero ngadhënjimtar në luftën për mbijetesë kundër perandorisë osmane. Kështu vazhdoi të jetojë Kastrioti i madh si hero vezullues në kujtesën e të krishterëve në Ballkan dhe në Perëndim, ndërkohë që u harrua se ai në të vërtetë ishte figura tragjike e një periudhe kur po ndryshonin kohët”, vazhdon më tej profesori i historisë në Universitetin e Vjenës. “Skënderbeu” do të promovohet më 10 nëntor në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar.

Burimi: Gazeta Shqip

Ky liber ka dale tashme me 10 nentor.
Personalisht nuk e kam lexuar plotesisht por kam shfletuar faqe te ketij libri. Autori, ose me sakte historiani i Evropës Juglindore Schmitt e ka krahasuar Skenderbeun, me Aleksandrin e madh, pastaj tregon ne librin e tij qe Skenderbeu luftoj me teper per hakmarje sesa per liri...

Doja te dija nga ju, kush e ka lexuar librin? Cfare mendoni?
Si ju duket juve kur n'a preket ana mitologjike e historise tone...?
Per mua, Skenderbeu eshte nje Mit dhe nuk dua ta shikoj ndryshe, po ju?

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2008 14:03
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

Re: Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt

Citim:
Po citoj ato që tha agata
Oliver Jens Schmitt, do të prezantojë “Skënderbeun” në gjuhën shqipe. Vepra e profesorit të historisë së Evropës Juglindore, pranë Universitetit të Vjenës, vjen e shqipëruar prej Ardian Klosit. “Skënderbeu” është monografia e dytë e madhe për Arbërinë e shekullit 15, shkruar prej prof. Schmitt pas botimit në vitin 2007 të veprës “Arbëria venedike”. Në këtë vëllim kushtuar Skënderbeut, profesor Oliver Jens Schmitt, ka përdorur metodën e fokusimit shumëplanësh të protagonistit. Në këtë vepër, Schmitt shkëputet nga jetëshkrimet tradicionale për Gjergj Kastriotin. Ndërsa analiza shkencore dhe dokumentacioni tejet i pasur mbështesin edhe më fort zbërthimin e një mitologjie që mbretëron prej njëqindvjeçari te ne. Oliver Jens Schmitt, në veprën e tij, shkruan se jeta dhe kryengritja e Skënderbeut u bë dhe tragjedia e trevës së tij të prejardhjes, e cila si asnjë rajon tjetër i Ballkanit u shkretua e u shpartallua nga osmanët. Ndërsa e quan gati emblematike vetminë e Skënderbeut në ditët e tij të fundit… “Vetëm se bota pas tij nuk deshi të dinte për këtë fat tragjik, ajo dëshiroi një hero ngadhënjimtar në luftën për mbijetesë kundër perandorisë osmane. Kështu vazhdoi të jetojë Kastrioti i madh si hero vezullues në kujtesën e të krishterëve në Ballkan dhe në Perëndim, ndërkohë që u harrua se ai në të vërtetë ishte figura tragjike e një periudhe kur po ndryshonin kohët”, vazhdon më tej profesori i historisë në Universitetin e Vjenës. “Skënderbeu” do të promovohet më 10 nëntor në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar.

Burimi: Gazeta Shqip

Ky liber ka dale tashme me 10 nentor.
Personalisht nuk e kam lexuar plotesisht por kam shfletuar faqe te ketij libri. Autori, ose me sakte historiani i Evropës Juglindore Schmitt e ka krahasuar Skenderbeun, me Aleksandrin e madh, pastaj tregon ne librin e tij qe Skenderbeu luftoj me teper per hakmarje sesa per liri...

Doja te dija nga ju, kush e ka lexuar librin? Cfare mendoni?
Si ju duket juve kur n'a preket ana mitologjike e historise tone...?
Per mua, Skenderbeu eshte nje Mit dhe nuk dua ta shikoj ndryshe, po ju?




Se fundmi ka nisur nje debat i madh per skenderbeun, qe merr shkak nga ky "liber".

mjerisht edhe hsitoria pervec halleve shekullore qe ka patur duhet te perballet sot me divulgimin e asaje qe dikur eshte quajtur shkence.

atehere...kane qene kronikanet qe dokumentonin...atehere nuk kishte pan sllasvizem dhe pan helenizem.

Gjithsesi jane bere gafa te medha ne histtorit dhe servirjet e tyre.

Dikur kam patur respekt per Adrian klosin por ky respekt per te (ne sensin e te qenit intelektual) gati mori fund kur ai u be sherbetor i nje tipi mashtrues e batakshi si eshte 2Kokedhima.

Ai iliber qe ne fillimet e veta me ngriti nervat sepse nuk merre persiper te mbaje nje linje te caktuar dhe ruajtjen e poziave te vezhguesit. Ka percartje ne ngaterresat konceptuale qe lidhen me kohen, ngjarjet the interpretimin filozofik qe autori bashke me bashkefajtorin klosi bejne.

Ne Enciklopedine e madhe greke pak a shume shkruhet se : shqiptaret jane pasrdhesit e pellazgeve etj etj. Gerket nuk e heqin kete dot nga kjo enciklopedi.

ka nje date te caktuar te asaje qe eshte quajtur dyndje sllave ne erope e gjetke. Aleksandri i madh ka jetuar kur dyndja sllave ishte shume shekuj larg. maqedonia edhte nje kalvar i gjate ngaterresash e prejardhjesh ku ende nuk dihet se crrace jane vertete ata qe qene para dyndjes sllavo serbe qe sot mbajne pishtarin e nje trashgimnie qe e gjeten te krijuar...dhe mbi muret pellazgjike e transformuan historine dhe jo vetem ate por dhe kristianizmin ne nje "izem" ortodoks dhe ne pan sllvizem. kisha ortodokse sllave ka nje synim themelor identifikimi. Ate te anatemimit te cdo jo-sallvi dhe pan-ortodokso sllavi nga ai qe duhet te ishte ne fakt krishterim dhe qe edhe krishti vete nuk e nisi si te tille...pra, si Krishterim.


periudha ne te cilen autori i referohet autori "anal-izes" qe i ben families kastrioti nuk shtrihet fatkeqesisht ne kohen e kulmit te panhenelizmo-sllavizmit. Tendenca e tij per t'a gjasme serbizuar gjakun e kastrioteve me disa referenca (sikur ne ate kohe kishte kulminacionin ing genetike) kronistesh the pseudostudiuesish (jo te gjithe jane te tille) dhe per ta kanti-zuar e niche-izuiar si e ema e zeqos ne kohe dhe hapesire eshte nje cudi qe te le shije dashakeqe.
ketu ne forum u hap nje teme per cudine qe ngjallte bresheria e dokumentareve te rai-t dhe fluksi i sulmeve audio e video ne u tube. rastesi te jete ky perkthim i zellshem i kloso kokedhimes pikerisht ne kete kohe kur kosova eshte midis dy zjarresh dhe kelysheria antishqiptare, heroin tone kombetar po e serbizon gjoja ne emer te ta ashtuquajtures "shkence historike".

Oponenca e pare eshte bere rrufeshem nga Kadare. Kur klosi i binte maces me luge kadare ka nxjerre ne treg librin e mrekullueshem :autobiografia e popullit ne vargje, ne te cilin dallohet lehte se kush ishin hordhite sllave dhe kush ne fakt kane qene paraardhesit tane.
Sot dreqi ta haje, eshte bere e thjeshte se cdo koqe mund te beje tym neper bog spote e u tube.

Mundte te jete e vertete ...ajo qe autori kerkon te thote...mundet. mundet qe eshte e vertete qe serbet e paska "djepine tyre" ne kosven e banuar ne shekuj me shumice shqiptare. Cudi!!! Djep i nje shteti ku ata pak serbe jane kolone te emigruar. Shtet qe feston humbjet ne beteja dhe e ka shtepine e zotit (kishen) institucionin me te forte pan sllav ku krishti dhe krishterimi serviret si sllavombrojtes. Nje teori talebanike ne zemet te ortoksise dhe nje siluete konspiracioni qe dallon ne forme permbajtje pikerisht ne caste kritike per kombin tone.

Eshte e vertete., mitet spesh nuk duhet te trazohen. por eshte gabim te mendojme se Skendrbeu ka qene nje mit. ne ne fakt na jane servirur hiperbola lidhur me figuren e tije por ai ka ekzistuar dhe si i tille ka bere nje histori te lavdishme. me pare duhet filluar me cmitizime qe do trondisnin historine dhe gjithe fjaloret e botes. duhet pare ku shkoi psh qumeshti i ujkonjes qe ushqeu bijte e kapitolit...duhet gjetur pasardhesi i elefantit qe ngjizi buden...duhet gjetur ndonje fakt per nimfat, posejdonet, zeuset, thembrat e akilit e akileshave etj etj. me pas te merremi me cmitizimin e Gjergj Kastriotit, ketij SHQIPTARI qe eshte de facto hero i pertej kufijve te shqiperise. Dhe kjo me keqardhje nuk duhet bere ne cirilikshe por ne shqip, kur sot ne vend qe ndergjegja dhe kurajo intelektuale nuk e ngren zerin ne nje masker te re qe eshte kjoskizimi dhe degjenerim i arsimit te larte ne shqiperi...qe le shteg ne nje degjenerim te ardhshem edh te akademizmit shqiptar ne zhdukje e siper. Keta pdeudointelektuale (mbase te shitur) perkthejne. le te bejme nje llogari te thjeshte. Ky liber ne treg ka nje kosto te madhe. Eshte gati e sigurt qe autori do fitoj nje lesh me shitjet e tij. pra ku palaco eshte aq atdhetar saqe ne emer te te vertetes perkthen mijra vaqe for free nga gjermanishtja per te ten ate qe ne fakt ben me shume pershypje.

Mbase ne shqiptaret meremi shume me teori konspirative. mbse shume autore mund te kene te drejte; mbase (!) por ne nje gje une jam i sigurt se popujt dhe sidomos ballkanasit nuk jane gati per shume te verteta historike. se paku der sa te mesohemi te urrejme me pak njeri tjetrin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2008 15:08
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Koli_tr
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/11/2008
Vendbanimi: nuk e di
Mesazhe: 109

o lando asnji fjale ste bi ne toke lal
sa per ate klosin ai osht nje njeri pa palce lal
ai osht njeri i shit dhe kete ai qe pak vemendje e kupton
jane mbledh nje tufe antishqiptaresh ne media dhe bojn punen e tyre sepse i pagune tjeter kush dhe kta nuk kan as din e as imon per venin e tyre
tani sapo del dikush e flet per skenderbeun o burra klosi me shoke i del ne krah
pse i del ne krah
sepse ashtu kan udhezimet lal
nje dit do shkruj dhe un per skenderbeun dhe po e hudha posht , ai klosi me shoke me bohen mbrojtsat e mi
po nuk e hudha posht klosi me shoke do msulmojn

lando cuna si ty duhen lal

respekte lal

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2008 00:43
Koli_tr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Koli_tr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Koli_tr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Koli_tr Shto Koli_tr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Koli_tr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha landi1



Mbase ne shqiptaret meremi shume me teori konspirative. mbse shume autore mund te kene te drejte; mbase (!) por ne nje gje une jam i sigurt se popujt dhe sidomos ballkanasit nuk jane gati per shume te verteta historike. se paku der sa te mesohemi te urrejme me pak njeri tjetrin.



pa dashur te te citoj gjithe shkrimin qe ka nje fije logjike dhe lexohet me vemendje, vecova fundin sepse ne fakt keto fjale duhet te jene si fillim per dicka te mire nese do te ralizoheshin


------------


Te vret shume te te prekin figurat e dashura, ato qe ti i kujton mbi te tjeret e aq me shume per ne shqiptaret qe sinqerisht jo vetem qe na kane filluar te lekunden por po bindemi perdite e me shume qe ndoshta kemi adhuruar e admiruar ato te gabuarat. Skenderbeu ishte dhe eshte nga te vetmet qe i kish rezistuar historise, diktatures e pluhurave te kohes e mesa duket ka ardhur koha qe dhe per te te kete dyshime.

Une librin se kam lexuar prandaj s'jap dot mendim, mund te jete libri i rradhes qe do harrohet shpejt pa nxjerre gje ne drite mund te jete dhe e kunderta. Tani dhe te tregohemi te censuruar per librat qe dalin ne treg me duket dhe pak e ekzagjeruar. Se di pse por me duket se ne kemi nje frike te madhe te flasin keq per ne, tani si pelqen asnjeriu ok ... por ne kam pershtypjen se po mbyllemi ne vend qe te hapemi. Kemi frike te perballemi me te tjeret ndoshta? Ashtu dhe historia jone. S'mund te ecim perpara nese nuk marrim vesh mire se kush eshte e shkuara jone, problemi eshte se kete te shkruar po na e mesojne te tjeret. Keta te tjere qe ndoshta nisen nga shume arsye por ama nuk jane shqiptare. Une nuk shoh ndonje ze ne shqip te na ndricoje tamam, te na mbroje e te hedhi poshte teori e supozime qe jane te njeanshme e si rrjedhim jo e gjithe e verteta.
Pervec disa artikujve e ca shkrimeve qe historikisht nuk merren per baze, kemi shume pune per te bere, s'mund te vazhdojme ti servirim vetes e botes perrallen se Skenderbeu ishte 2 m i larte e ku e di une hiperbolizma te tjera e pastaj te na vije keq nese nje akademik shkruan libra.

Skenderbeu duhet mbrojtur denjesisht mire apo keq, me gabimet e tij ai eshte figura e vetme e madhe e mesjetes shqiptare, pa te do ishte sikur te kishim qene ne stand-by per shekuj.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2008 16:17
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Mos i merni disa gjera sikurse ju serviren...
Ai liber prek e ndryshon historine e Skenderbeut, qe eshte nje nga heronjte tone, e nje nga figurat me te larta, me permasa nderkombetare. Si rrjedhoje, mendoj qe eshte shume e rendesishme para se ta besojme kete deformim te kuptojme intesat reale te mesazhi te ketij libri. Jane ato per te na mesuar te verteten apo per te na e deformuar ate? A ka lidhje ky liber me pasjonin per historine dhe te verteten e saj, apo ka lidhje me antishqiptarizmin?

Me vjen keq e çudi kur lexoj reagime ose nenvleresime si me lart ne lidhje me kete liber, jo sepse jam atdhetare me teper se dikush tjeter, jo se nuk dua te di te verteten mbi Skenderbeun, jo se nuk pranoj te shahen Shqiptaret kur eshte per t'i share, jo se dua te jem e mbyllur ne vend qe te jem e hapur por sepse mendoj qe jemi nje nga te paktet vende qe kemi duruar shume te na shajne, perbuzin e perçajne, Flas edhe per shqiptaret e Kosoves.

Kam kurjozitet te di ,si do reagonin Polaket po ti prekej heroj i tyre, i cili ka jetuar perafersisht ne te njeten epoke me Skenderbeun tone, por qe eshte shume me pak i njohur se ai, por jo Herojte e vendve te tjera nuk guxon njeri ti preke...

Se di pse nje moment m'u kujtua viti i 2005 kur Ismail Kadare ishte kantidat per çmimin "Nobel", u hap nje si tip "web side" me emrat e gjithe konkurenteve. Qellimi ishte qe aty te shkruheshin pershtypjen qe vendet perkatese te ketyre shkrimtareve, kishin per shrimtaret qe konkuronin. Te gjithe shtetasit e vendeve te tjera pa perjashtim flisnim fjalet me te mira per shkrimtarin e tyre, kurse Ne, ishim te vetmit shtetas qe shanim konkurentin tone...! Ky votim nuk e pengoj Ismail Kadare ne 2005, te mare titullin "lauréat du prestigieux Man Booker International.
Kjo qe thashe me lart, nuk ka lidhje me temen por dua te them me te qe neve nuk na ben pershtypje t'a ulim veten, edhe aty ku eshte per ta ngrejtur.

Nuk me eshte dukur kurre e çuditshme qe Skenderbeu, te kishte nje trup te madh, sepse ishte katolik, dhe ne kemi akoma proven ne ditet tona qe katoliket e veriut qe nuk u perzine me racen turke, te jene nga 2 metra njerez, nejse.

E verteta e historise se vendit tone eshte e mirepritur, cilado qofte ajo, por te verteta si ato qe qarkullojne ne europe, ku thuhet se Kosovaret luftuan per te mbrojtur fene, kur ne realitet luftuan per trojet e liri e tyre... Jo.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2008 21:11
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Koli_tr
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/11/2008
Vendbanimi: nuk e di
Mesazhe: 109

o tiulipane e ke gjo kushuri ate qe ka shkrujt librin ti e
ne po myllemi thote hahahahaha
osht dimer zemre pranej ske cel ti
kur te vij pranvera ke per tu cel
ather do te hapesh ti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2008 22:49
Koli_tr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Koli_tr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Koli_tr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Koli_tr Shto Koli_tr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Koli_tr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani


pa dashur te te citoj gjithe shkrimin qe ka nje fije logjike dhe lexohet me vemendje, vecova fundin sepse ne fakt keto fjale duhet te jene si fillim per dicka te mire nese do te ralizoheshin


------------


Te vret shume te te prekin figurat e dashura, ato qe ti i kujton mbi te tjeret e aq me shume per ne shqiptaret qe sinqerisht jo vetem qe na kane filluar te lekunden por po bindemi perdite e me shume qe ndoshta kemi adhuruar e admiruar ato te gabuarat. Skenderbeu ishte dhe eshte nga te vetmet qe i kish rezistuar historise, diktatures e pluhurave te kohes e mesa duket ka ardhur koha qe dhe per te te kete dyshime.

Une librin se kam lexuar prandaj s'jap dot mendim, mund te jete libri i rradhes qe do harrohet shpejt pa nxjerre gje ne drite mund te jete dhe e kunderta. Tani dhe te tregohemi te censuruar per librat qe dalin ne treg me duket dhe pak e ekzagjeruar. Se di pse por me duket se ne kemi nje frike te madhe te flasin keq per ne, tani si pelqen asnjeriu ok ... por ne kam pershtypjen se po mbyllemi ne vend qe te hapemi. Kemi frike te perballemi me te tjeret ndoshta? Ashtu dhe historia jone. S'mund te ecim perpara nese nuk marrim vesh mire se kush eshte e shkuara jone, problemi eshte se kete te shkruar po na e mesojne te tjeret. Keta te tjere qe ndoshta nisen nga shume arsye por ama nuk jane shqiptare. Une nuk shoh ndonje ze ne shqip te na ndricoje tamam, te na mbroje e te hedhi poshte teori e supozime qe jane te njeanshme e si rrjedhim jo e gjithe e verteta.
Pervec disa artikujve e ca shkrimeve qe historikisht nuk merren per baze, kemi shume pune per te bere, s'mund te vazhdojme ti servirim vetes e botes perrallen se Skenderbeu ishte 2 m i larte e ku e di une hiperbolizma te tjera e pastaj te na vije keq nese nje akademik shkruan libra. Skenderbeu duhet mbrojtur denjesisht mire apo keq, me gabimet e tij ai eshte figura e vetme e madhe e mesjetes shqiptare, pa te do ishte sikur te kishim qene ne stand-by per shekuj.



Keq me vjen e ndruar tulipane por logjika qe perdorni eshte per te ardhur keq. Se pari une u mora me temen qe hapi dikush tjeter dhe dhashe mendimin tim. Se dyti menyra qe perdorin zj tulipani eshte nje perzierje padje dhe nje loj pacificmi qe silet ne forme dashkeqe ndaj ceshtjesh shqiptare.

Thate akademiket? e kushna qenkan keta akademike qe rivleresojne figurat tona historike? Klosi moj? nese mendon keshtu do te pergjigjesha me gjuhen qe ai me shmidin perdorim per skenderbeun. Do te thosha e c'nuk do te thosha... por kjo nuk e ndihmon ceshtjen.

Nese nuk ke kuptuar ende se keto teorite e "hapjeve" dhe mbylljeve gjoja te shqiptareve dhe mentalitetit te tyre tashme jane ere-kufoma? me keq per ty tulipani.

E kam thene dhe e ritheksoj se nuk ka nevoje Skenderbeu te jete mit. A e kupton c'do te thote Ekzistence? Ai pra ka EKZISTUAR dhe ka luftuar dhjetra vjet qe ti sot te perpiqesh qe fjalet qe te vijne ne mend, t'i shruash shqip ne forum...dhe jo turqisht e serbisht.

Nje nga njerezii qe bashkoi i pari shqiptaret ne nje kauze dhenje ideal, ne nje flamur dhe nje deshire per komb. Ja ky eshte realiteti shume dimensional i nje figure kolose qe morrat duhet t'i rrijne larg.
patjeter qe krijohen mite rreth njerezish te tille por mos harro moj tulipe se mite gati-kati krijohen edhe per nocen dhe ciljeten dhe jo me per Skenderbeun. vertete Shpata e tij nuk cante shkembinj dhe kali nuk fluturonte nganje mal ne tjetrin por ishte i zgjuar trim dhe burre shteti. nga ata burra qe sot kane vdekur dhe prandaj lehin femrat me gjuhe mashkullore...nje i tille eshte edhe kloso kokedhima. e kam thene me siper se eshte paradoksale te investosh qindra e qindra ore perkthim ne emer te.... (?) Patriotizmit? Harroje! Parase do thuash ?? Librat ne shqiperi vetem "hane" para. e pra klosi dhe kloset jane ne fakt sipas opinionit tim vegla te antishqipptarizmes dhe si te tile mereitojne se paku te ndeshkohen moralisht. mjaft me me keto historit e europes, amerikes, mentaliteteve dhe ne shqiptareve qe duhet te hapim cdo vrime te mundeshme vetem qe te na quane pak "progresive" apo me me lesh akoma "pragamtiste" apo me dreq akoma "te integruar"

Teoria e gomarit qe behet i famshem duke goditur me shkelma nje njeri te famshem eshte e mocme, por pak njerez e vene re...dhe kemi dhe guximin t'i quajme akademike...

Ne duhet ti ruajme mitet tona te lashtesisise dhe historise. Mitet artificiale i shkaterron dhe zhduk koha, si psh kalliri dinjitoz i grurit. Njeriu i ri, heroi i punes socialiste etj.

Se fundmi nuk deshiroj me te debatoj me per kete teme sepse une vete, i kam idete e qarta dhe nese hyj ketu eshte te ndaj mendime rreth temes dhe jo te ndaj mendime reth mendimeve te mija,.
Tung

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2008 00:56
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Ne fakt kur thashe qe postimi i juaj lexohej me vemendje etj nuk thashe qe isha plotesisht dakort me ato qe shkruhen dhe vazhdimi i postimit tim s'kish te bente me ju e ne fakt eshte i ndare .Nese nuk me pergjigjeni nuk e kam shume problem sepse idete e mia s'eshte e thene ti ndajne dhe te tjeret.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2008 16:21
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Sa per postimet e tjera ...E shikoj qe ndonjehere gjerat keqkuptohen. Nuk thashe qe duhet ti besojme ato qe shkruhen apo jam e gatshme qe te hidhet poshte kjo figure, as nuk desha te nenvleresoj faktin se kjo mund ta demtoje.
Desha te theksoj vetem se nese ne jemi te dobet nga ana akademike duke mos nxjerre studime te reja nuk na e ka fajin njeri. Kesaj rradhe eshte ky liber e neser do jete nje tjeter. E ky eshte rreziku me i madh, te tjeret bejne libra por jemi ne ato qe rrime ne vend.
Si mund te diskutosh per qeverisjen e tij, lufterat e tij kur nuk marrim mundimin as te kontrollojme per fakte te reja?
Mund dhe mos ta lexojme, mos ta botojme, te shajme ata qe e kane perkthyer kete liber e kush te shtoje me por kjo s'eshte menyra me e mire per te mbrojtur ceshtjen.
E nese keto qe shkruajta duan te thone se jam me pak nacionaliste nuk prish pune.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2008 16:42
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Koli_tr
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/11/2008
Vendbanimi: nuk e di
Mesazhe: 109

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani
Ne fakt kur thashe qe postimi i juaj lexohej me vemendje etj nuk thashe qe isha plotesisht dakort me ato qe shkruhen dhe vazhdimi i postimit tim s'kish te bente me ju e ne fakt eshte i ndare .Nese nuk me pergjigjeni nuk e kam shume problem sepse idete e mia s'eshte e thene ti ndajne dhe te tjeret.

ca je tu fol mi tuilipane ?
kush tha qe postimi kishte te bonte me ne ?
kush tha qe postimi jot nuk ishte i ndame ?
idete e tuja hahahaha ku ke ide ti aty mi tulipane ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2008 17:14
Koli_tr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Koli_tr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Koli_tr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Koli_tr Shto Koli_tr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Koli_tr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.