Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Mėsimet e nxjerra nga jeta nė emigracion ! Vlerėsimi i Temės: 14 votime, mesatarja 4.29.
Gjithsej 17 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Miq te gjithe & mik askend...

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Gusht 2008 03:40
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
LAUVIAH
Anetar i ri

Regjistruar: 18/07/2009
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 4

jeta ne emigracion ka pas ndikim te madh sepse meson ti mbijetosh te gjithave, ndoshta kur kemi ardhur kemi pas idera endrra per te realizuar,disa i'a kane arritur disa jan zgjenjyre, te tjeret mundohen akoma te mbijetojn...
personalisht me ka ber me te ftohte dhe mosbesues . me te acaruar me i eger ,gjithsesi jam rritur ne emigracion dhe tani jam ambientuar pothuajse plotesisht..

__________________
Per chi intraprende cose belle , é bello soffrire , qualsiasi cosa gli tocchi .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Korrik 2009 18:11
LAUVIAH nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė LAUVIAH Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me LAUVIAH (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: LAUVIAH Shto LAUVIAH nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto LAUVIAH nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Që në Himarë flitet greqisht kjo është e vjetër, por e re është që në Zvërnec dëgjova këtë verë të flitet edhe greqisht, edhe italisht, edhe anglisht e shumë pak shqip. Mos u çuditni, kjo është e vërtetë. Në plazhin e bukur të Zvërnecit, veç rërës së nxehtë dhe ujit të kaltër, si dhe çadrave pa fund me shezllone, e makinave me targa të Tiranës, Beratit, Kosovës, Fierit të shihte syri me dhjetëra makina me targa të huaja. Ishin vëllezërit tanë emigrantë që ndonëse nuk janë shoferë të mirë, ne i duam dhe ndihemi mirë që pushimet i kalojnë në bregdetin tonë, sepse janë shqiptarë. Nga të katër anët kishte çadra, të gjitha të zëna. Pas meje, disa pushues që dukej se ishin më shumë se një familje: fëmijë të vegjël, adoleshentë, të rritur dhe të moshuar. Flisnin vetëm greqisht dhe midis 5-6 fjalive të zinte veshi ndonjë fjalë shqip. "Kristo, thelis psomi?" "Oqi, oqi." Këto ishin të paktat fjalë greqisht që i kuptova. Një nënë shqiptare që pyeste fëmijën e vet, në tokën shqiptare, nëse donte bukë në gjuhën greke dhe ai i përgjigjej me "jo" greqisht nënës së tij shqiptare.
Në të majtë të çadrës sime tre çifte me fëmijë që kuptohej se ishin të afërm. Prindërit e tyre flisnin shqip me njëritjetrin kurse fëmijët vetëm italisht e më saktë napolitanshe. Komunikimi prindër-fëmijë ishte i përzier italishtshqip. Emrat e tyre ishte shumë ethjeshtë për t'u mësuar, sepse para çdo fjale që flisnin vendosnin emrin e atij që i drejtoheshin: - Kjara, guarda!.., - Alesia, ti prego!.., -Sara, ma no..., - Marko, perche?!.. Në të djathtë, një çift i ri me një vajzë jo më shumë se 5-vjeçe dhe një djalë rreth 2-vjeç. Nëna fliste me të dy fëmijët dhe bashkëshortin me një theks të pastër anglez që linte të kuptoje se ishte angleze. Por, babai u fliste të dy fëmijëve të tij shqip dhe ata i përgjigjeshin po njësoj... Në çadrat përballë pushues të të tre moshave dhe ata emigrantë në Greqi që flisnin gjatë gjithë kohës vetëm shqipe të pastër. Do t'i shkruaja të gjitha këto dhe sikur të mos ndodhte ngjarja e Himarës, sepse ky fenomen i mënjanimit të gjuhës shqipe nga emigrantët shqiptarë po forcohet çdo vit e më tepër. Të nderuar bashkatdhetarë, kur në vendin tuaj flisni në gjuhë të huaj, atëherë në vend të huaj gjuha shqipe harrohet fare. Nëse të folurit në gjuhë të huaj e përdorni si modë kur vini në atdhe, atëherë... keni dalë jashtë mode!! Motra e vëllezër shqiptarë që keni lënë atdheun tuaj, shtëpinë e prindërit vetëm për një jetë më të mirë për fëmijët tuaj dhe punoni me fuqinë e shpirtit që gjithçka t'ua trashëgoni atyre: Gjuha është pasuria më e madhe që duhet t'u lini trashëgimi fëmijëve tuaj, sido që të bëhen në jetë të pasur apo të varfër, do të kenë nevojë për identitetin e tyre real!

shkeputur nga gazeta "Shekulli"

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2010 20:09
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Problemi gjuhes ...............
Moshat mbi 20 vjec qe flasin gjuhen e huaj kur kthehen ne shqiperi ........... e bejne per pordhe .
Kalamojt qe kane lindur ketej ndahen ne dy kategori. Ata qe kane gjysh apo gjyshe ne shtepi ............ dhe dijne shqip, por ne qofte se shkojne ne kopesht apo shkolle ........... kane pak veshtiresi ta flasin dhe ne disa koncepte nuk i kuptojne ne shqip.
Ata qe kane lindur ketu dhe nuk kane gjysh e gjyshe, mami babi punojne gjithe diten ........... shkojne ne kopesht/shkolle ....... e kane shume te veshtire me shqipen. Mund ta flasin si gjuhe por shume gjera nuk i kuptojne ne shqip sepse flasin anglisht-shqip, apo italisht-shqip apo greqisht-shqip (me e matarrumja eshte anglisht shqip) ...... pra bejne perkthimin fjale per fjale qe ne disa raste eshte i gabuar.
Me ka ndodhur ti flas anglisht kalamonit kur isha ne shqiperi, por vetem kur e keshilloja per ndonje gje apo i terhiqja vemendjen. Duke qene se mi no spik inglish .......... evitoj te foluren jo shqip me kalamonin, se nuk du ta mesoj gabim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2010 20:55
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Citim:
Po citoj ato që tha AmonAmarth
Problemi gjuhes ...............
Moshat mbi 20 vjec qe flasin gjuhen e huaj kur kthehen ne shqiperi ........... e bejne per pordhe .




Shume dakort,se ke idene sa me kane acaruar,keta qe kane nja dy deri ne 5 vjet jashte shtetit dhe i thone gjysma gjysma fjales...njerin e ofendova keq..duke ia perkthyer fjalet nje nga gje qe i tha italisht,dhe i thashe...he e veshtire ishte ti thoje shqip pffffffffffffffff.,.,,,,i kam zet shume

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2010 22:39
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Se mos thoni gje per Kurtin se i thashe Allamudhes...



Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2010 23:00
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Se mos thoni gje per Kurtin se i thashe Allamudhes...






Kurti nuk ka faj. Hyn tek grupi i dyte ......... babysiteri eshte e jashtme dhe nuk flet shqip .......... keshtu qe edhe ai eshte i detyruar te flase anglisht .
hej ......... po rri dhe ti aman ...... se sikur u qetesua nje cike .....ishim rehat sot ......... Do kete qene pushim dje, ose pas turnit te trete pranej ishte e acaruar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shtator 2010 00:27
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

E lexova NS6, bukur arsyetimi.
Ne kena nje ligj ne shtepine tone, Vetem Shqip! Goja te shkon 100 here anglisht, por frenohem personalisht. Qysh 7 vjece kam ne mergim, klasen e dyte kam mbaruar ne Shqip, pastaj veshtire por jo e pamundur.

Ama kur jemi jashte shtepise flasim si te gjithe te tjeret.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shtator 2010 02:14
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Cfare kam mesu ne emigracion?

Qe ka emigracion e emmigracion. Varet shume nga shteti ku je dhe njerezit qe njeh. Ne qe flasim ketu kemi botekuptime shume te ndryshme te emigracionit por evitojme te flasim per to, flasim gjithmone per Shqiperine ose per breket e Lemes

Tjeter ça kam kuptu? Gjeja me e rendesishme: qe vij nga nje vend medioker me popull jo aq te lavdishem sa na kishin mesuar ne shkolle. Kam kuptu per here te pare qe kalamajte nuk jane debile qe marrin urdhra por te respektojne dhe te degjojne po ti flasesh si i rritur. Kam kuptu cfare istitucionesh funksionojne dhe cfare jo, sa relative eshte liria e individit nga nje shtet te tjetri. Kam mesuar se vija nga kulture ku klani, partia dhe familja induktojne kalamajte qe te ruajne klanin, partine dhe familjen. Kam kuptu se kulturat mund te ndahen nga ana sociologjike ne individualiste dhe shoqerore. Se ndarja e tyre fillon qe tek muzika, ku kulturat perendimore individualiste bazohen tek kantautoret qe kane diçka intime per te thene pa u gjykuar nga publiku, ndersa kulturat shoqerore bazohen tek muzika popullore per te treguar se nuk dalin kunder rrymes dhe nuk kundershtojne moralin shoqeror. Kam kuptu se po nuk u ktheve ne Shqiperi nje here ne vit, e humbet si Xhaferri simiten dhe nuk arrin te kuptosh cfare po ndodh. Kam kuptuar qe emigracioni eshte gjendja me vari teneqen ku mund te gjenden njerezit, as pjese e vendit ku jetojne, as pjese e vendit nga iken. Kam kuptuar qe shumica e urrejne ta quajne veten emigrante, shpikin lloj lloj sajesash qe te duken ndryshe, por ne fund te dites kthehen te gjuha amtare (ndoshta ne forum) dhe jetojne gjysmen tjeter qe i mungon gjate dites: variantin shqiptar.

Yhy sa gjera kuptohen jashte.

Kam kuptu se me emigrantet me ecen muhabeti shume me teper sesa me banoret e Shqiperise, qofshin keta dhe shoke te vjeter. Specia e re emigrative merret vesh me mire me njeri tjetrin se me specien origjinale nga vjen. Kam kuptu si lahen halet, si lahen pjatat dhe cfare attitude (si thuhet shqip) ndaj punes kane njerez dhe kultura te ndryshme.

Ik se u lodha tani. Kuptojini vete te tjerat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shtator 2010 02:17
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Faje meqe je online tani, desha te shtoj qe kam mesuar se "Popull me dembel se populli shqiptar ne Shqiperi s`ka asgjekundi".
Keq me vjen por nuk e di sesi jetojne ata njerez!!!!
Ketu te del fryma nga puna, brez pas brezi.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shtator 2010 02:51
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 17 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Mėsimet e nxjerra nga jeta nė emigracion !

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.