Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme

08 Mars 2009 ::: 22:04
Piktor
Artist


Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Postime: 10972
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha turll
A e ka pa njeri Amorin?????
Po e pate ju lutem bejini te fala. I miss her ......... .

p.s. Une do kisha mendimin qe ky ligji te vihej per shqiptaret qe bejne krime ne Itali.

Vertet mungon Amor.
Jo jo te gjithve pa perjashtim kudo qe jane. O turll e di si eshte puna nuk thone kot me mire syri se nami.
Vertet mendoni se rregullohen me ligj ato gjera. Pak a shume jam dakort me ata qe thote Biondia "bisht qeni ka qene e bisht qeni do mbetet" Mbaj mend njehere deshmine e nje gruaje italiane qe kishte denoncuar dy shqiptare per grabitje dhe se policia i kishte arrestuar, mirpo thote ajo te nesermen me erdhen tek dritarja e shtepise duke me kercenuar, e gjora ishte tmerruar gjer ne palce nga kriminelet shqiptare.

Lere lere se po kenaqem me Fatorine ku sapo hyri si hero mes duartriktjeve te zjarrta edhe Fabrizio Corona.

 
Click Here to See the Profile for Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Shto Piktor nė listėn e monitorimit
 
08 Mars 2009 ::: 22:07
Glaukus
i heshtur ....


Regjistruar: 23/04/2006
Vendbanimi: buzė detit
Postime: 6705
Status: Offline

Modifiko MesazhinFajtoro

" pasi dikush ka kaluar 10 vjet ne burg jashte, mund te arrestohet sapo te kthehet ne Shqiperi dhe te kryeje nje denim (6-12 muaj, pra 0.05-0.1% e burgimit jashte) per demtimin e shoqerise nga e cila vjen. "

- Jane vite burg ato , nuk jan thjesht shifra .

Kam demtuar un imazhin e Shqiperise ??
- Dikur u be shum problem puna e Marokineve ne Itali dhe u mblodh parlamenti per riatdhesimin e tyre , direkt del ne skene Mbreti i Marokut qe thote : " cunat e mi ( shtetasit e mi ) jane te mire ne Marok , ne rast se kan gabuar ne Itali - le ta vuajne aty fajin qe kan bere . " Dhe duke pare se Maroku eshte nji nga furnizuesit me te medhenj te gazit ne Itali , ai ligj u anullua .

" Lezhiani thote kush ka bere 10 vjet burg se ka problem 6 muaj. Ju sfidoj te gjeni dike qe do kthehej pa problem ne Shqiperi per te bere 6 muaj burg pas 10 vjetesh burgu diku tjeter. Me se shumti do evitojne te kthehen ne Shqiperi. Dhe kjo eshte fantastike, sepse e ben me te mundur humbjen e kontaktit me Shqiperine "

Vetem ke lagja nr = 1 ke te pakten mbi 12 çuna qe kan bere mbi 8 - 9 vite burg jashte dhe nuk do ta kishin problem fare ti bonin edhe ca muaj te tjere ketu . Kurse sa per kete : fantastike ??!! Ku eshte fantastikja qe un ( po flas gjithmone sikur te jem un burgaxhiu ) te humbas kontaktin me Shqiperine ??
shqiperia per mua eshte familja ( non , bab , vlla , moter , farefis ) shoqeria ime etj ....... dhe nuk do kishte ligj ne bote te me ndante nga ata .
Ke postimet te tema e Pangos ke perdorur nji citat te Jezuit : Kush nuk ka bere asnji mekat , le te marr gurin dhe te godas i pari .
Ka shume njerez te tjere para meje , qe e kane perdhosur dinjitetin e Shqiperise dhe vazhdojne ta perdhosin akoma . un qekam " i keqi " ?? me 3 kg ? Po ata qe lozin me ton ?? dhe qe te lozesh me ton besoj se e di se cfare pozicioni duhet te kesh ?? ............

megjithate ....... skane fund fjalet qe mund te flasim per kete teme .

Mendimi im .... se gjej veten time fare te postimi jot .

 

__________________
- Hene duam ne heshtje,ashtu siē jam mesuar edhe une te dashuroj,ne Heshtje..Dhe vendosem te jetojmė tė ndarė dhe tė dashurojmė nė heshtje!Kjo ishte menyra e vetme pėr tė qendruar sa me afer njėri-tjetrit ..ndonese jo me trup.. por me zemėr!

Click Here to See the Profile for Glaukus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Glaukus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Glaukus Shto Glaukus nė listėn e injorimit Shto Glaukus nė listėn e monitorimit
 
08 Mars 2009 ::: 22:20
Fajtori
Apo jo?


Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Postime: 10706
Status: Offline

Modifiko MesazhinGalukus,

Fantastike do ishte per Shqiperine, jo per personin qe vuan denimin.

Ligjet kane fuqi prapa-vepruese, keshtu qe nuk kapin njerezit qe kane bere gjera para vendosjes se ligjit.

Nese dikush merret me ton, kjo nuk te jep ty te drejte te merresh me 3kg apo me 30gr Cdo biznesmen droge eshte i perkohshem ne kete pune, keshtu qe fakti se shume njerez duket sikur merren me mall pa u ndeshkuar nuk domethene se kjo eshte normale. Fundja po te ishte normale nuk do futej njeri ne burg.

Sidoqofte, mund te diskutohet per llojin e krimit qe kap (psh vetem krimet e renda etj). Por ajo qe doja te kuptoja eshte e mira dhe e keqja e nje ligji te tille si koncept. Dhe pervec shembullit personal nuk e kuptova cfare te keqe mund te kishte per Shqiperine nga postimi yt

 

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Click Here to See the Profile for Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Shto Fajtori nė listėn e monitorimit
 
08 Mars 2009 ::: 22:39
Glaukus
i heshtur ....


Regjistruar: 23/04/2006
Vendbanimi: buzė detit
Postime: 6705
Status: Offline

Modifiko Mesazhin
Edhe ata Shqiptare jan Fajtoro , pavarsisht krimeve qe mund te ken bere . Nji fjal e urte e jona thote : " Vllain ta bon nana , shokun e zgjedh vet " , pra ..... duke e pare icik me larg , te shperndare neper bote ne jemi vellezer , si " te miret " edhe " te keqijt " dhe Nanes i dhimbsen gjithmon djemt e saj ( nuk harroj edhe rastin kur Nana e bon lanet djalin - per fajin qe ka bere )
Nena = Shqiperia ne kete rast .

- Sa per " te keqinjte " edhe ata kan rregullat e veta :
Ata ndahen ne kte pozicion ( flas per Itali , Gjermani e Zvicerr ) :

1 - Droga ( me te respektuarit )
2 - Hajdutet
dhe sa per ata per prostitucion .......... jane te denuar edhe vete nga " te keqinjte "

- te pakten ketu shikon icik me teper " nder " apo " moral " se shume " Te Paster " qe jan ne pozicione te larta politike .

Nuk eshte se i jap te drejte kontrabandes , korrupsionit apo pisllikut qe na rrethon por ........... e tille eshte bota ( jeta ) dhe ne do ta jetojme ashtu sic eshte .
A duhet ndryshuar kjo gje ?? - patjeter qe PO .

por fatkeqsisht ........... ngelet akoma enderr


p.s. - Non parlare mai di amore e pace: un Uomo ci ha provato e lo hanno crocifisso............. ka than njoni dikur

 

__________________
- Hene duam ne heshtje,ashtu siē jam mesuar edhe une te dashuroj,ne Heshtje..Dhe vendosem te jetojmė tė ndarė dhe tė dashurojmė nė heshtje!Kjo ishte menyra e vetme pėr tė qendruar sa me afer njėri-tjetrit ..ndonese jo me trup.. por me zemėr!

Click Here to See the Profile for Glaukus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Glaukus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Glaukus Shto Glaukus nė listėn e injorimit Shto Glaukus nė listėn e monitorimit
 
08 Mars 2009 ::: 23:32
AndreaPirelli
Veteran ne forum


Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Postime: 5672
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha BIONDIAjo une se kam pare ka muaj por ndoshta hy ...... pse ju te kanadas nuk beni krime apo dhe ketu me hater ....Ketu ka shume shqiptare qe merren me pislliqe, shume te rendomte qe merren me vjedhje. Kapen futen mrena .............. nuk merr vesh gje dynjaja qe ishin shqiptare, por marrin veshe qe u kapen dy hajdute, dhjete shperndares droge etj etj.
Po shoqeria ketej eshte shume e prapambetur ....... prandaj them qe ai ligj duhet per shqiptaret e italise ...........

 
Click Here to See the Profile for AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit
 
09 Mars 2009 ::: 00:12
ishpeshtimi
Rest in peace


Regjistruar: 04/05/2007
Vendbanimi: Ne Ferrin e Dantes.
Postime: 1106
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

Re: A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Citim:
Po citoj ato që tha FajtoriTe vihet nje ligj ne kodin penal mbi "perdhosjen e imazhit kombetar", i cili mbron dinjitetin kombetar nga kriminelet shqiptare qe kryejne krime jashte. P.sh. teksti i ligjit mund te ishte dicka e tille: "Cdo shtetas shqiptar qe kryen nje veper penale jashte atdheut, per te cilin ka jehone ne mediat e huaja si krim i kryer nga nje shqiptar (dhe krimi verifikohet gjate gjyqit), te denohet NE SHQIPERI nga 1 deri ne 36 muaj heqje lirie per demtim te shoqerise shqiptare."
[/B]


Ky duhet te kete qene ne pishine gjithe javen, qe i eshte tkurrur truri kaq shume!!!!

It shrinks!!!
(N'burg...n'burg...n'burg...)

PS.Turlo,goli i Kielinit u anullua....e beri me hunde

 

__________________
U tret per Pellazgji.

Click Here to See the Profile for ishpeshtimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ishpeshtimi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ishpeshtimi Shto ishpeshtimi nė listėn e injorimit Shto ishpeshtimi nė listėn e monitorimit
 
09 Mars 2009 ::: 01:13
Ruby_DR
Special


Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: aty ku nuk ta pret mendja
Postime: 2080
Status: Offline

Modifiko Mesazhinkesaj nuk i dihet po nje njeri qe e kthejne ne shqiperi dhe i japin 36 muaj burg dhe del i kryer me ligjin......... kur ketu ne itali gjygji zgjat 10 vjet rrjeshte para se te mbyllet perfundimisht.....

Modifikuar nga Lela_Dr datė 09/03/2009 ora 01:24

 

__________________
<<<<<<<< VENTO DI PASSIONE MAI DOMATA>>>>>>>>>>>

Click Here to See the Profile for Ruby_DR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ruby_DR (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ruby_DR't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ruby_DR Shto Ruby_DR nė listėn e injorimit Shto Ruby_DR nė listėn e monitorimit
 
09 Mars 2009 ::: 01:45
AndreaPirelli
Veteran ne forum


Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Postime: 5672
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

Re: Re: A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Citim:
Po citoj ato që tha ishpeshtimi

PS.Turlo,goli i Kielinit u anullua....e beri me hundeOhhh shit .......... s'ka faj, s'ka leke me e rregullu .... po cfaj kemi ne te shkretet ........ .

I bovini ............

 
Click Here to See the Profile for AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit
 
09 Mars 2009 ::: 01:57
Ari.
I VETPERJASHTUAR


Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Postime: 1763
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

Re: A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Tashme kane kaluar thuajse 20 vjet demokraci dhe Shqiperia gjendet ne nivele poshteruese te imazhit neper bote. Kjo ndodh per aresye te ndryshme, por nese e shikojme me kujdes impakti kryesor varet nga krimet qe kryejne shqiptaret ne vende te tjera. Ne baze te ketyre krimeve imazhi publik ndaj shqiptareve kthehet ne paragjykime popullore qe jane shume te veshtira per tu c'rrenjosur. Lajmet qe kane protagoniste emigrante te huaj mbeten ne mendjen e shikuesit shume me teper, ashtu sic do mbeteshin sikur ne Shqiperi te kryenin krime kinezet apo marokinet.

Imazhi qe krijojne kriminelet, ama, na peshojne te gjitheve, qofte emigranteve, qofte banoreve te Shqiperise. Ata qe jetojne jashte vuajne ne kurriz paragjykimet, ndersa ata qe jetojne brenda mbyllen ne nje sistem vizash qe praktikisht i heq lirine e levizjes.

Duke qene se kemi nje interes te perbashket qe Shqiperia te mos shikohet (dhe te mos perdoret) si nje cerdhe kriminelesh, a nuk do ishte me mire qe...

(ideja e meposhtme mund te duket delirante, por eshte vetem ide, prandaj kerkoj mendimet tuaja)

Te vihet nje ligj ne kodin penal mbi "perdhosjen e imazhit kombetar", i cili mbron dinjitetin kombetar nga kriminelet shqiptare qe kryejne krime jashte. P.sh. teksti i ligjit mund te ishte dicka e tille: "Cdo shtetas shqiptar qe kryen nje veper penale jashte atdheut, per te cilin ka jehone ne mediat e huaja si krim i kryer nga nje shqiptar (dhe krimi verifikohet gjate gjyqit), te denohet NE SHQIPERI nga 1 deri ne 36 muaj heqje lirie per demtim te shoqerise shqiptare."

Kjo gje do zgjidhte shume probleme me kriminelet e veprave te renda, te cilet nuk do e shikojne me Shqiperine si fole ku mund te kthehen kur gjerat shkojne keq. Nderkohe, pervec burgut qe i pandehuri do kryeje ne shtetin e huaj ai do burgoset EDHE ne Shqiperi per krimin e kryer (ne mase me simbolike). Me pak fjale pasi dikush ka kaluar 10 vjet ne burg jashte, mund te arrestohet sapo te kthehet ne Shqiperi dhe te kryeje nje denim (6-12 muaj, pra 0.05-0.1% e burgimit jashte) per demtimin e shoqerise nga e cila vjen.

Ne fakt nuk kam degjuar ndonjehere ndonje shtet te kete hartuar ligj te tille, edhe pse shtete si Italia kane patur emigracione masive dhe probleme te ngjashme me keto qe po hasim sot. Sidoqofte llogjikisht eshte zgjidhje perfekte per qyteterimin "e forcuar" te shqiptareve neper bote. Fundja krim konsiderohet demtimi qe i behet nje individi apo nje shoqerie. Duke qene se jehona e krimeve te shqiptareve ne mediat e huaja na demton te gjitheve atehere shteti yne mund te kthehet ne avokat te dinjitetit kombetar dhe te denoje kriminelin persa i perket demit publik qe pesojme si popull.

Fjalen delirante e perdora vete per kete ide. Ndonje mendim tjeter? A do ishte i aplikueshem ky ligj dhe ne cilat rasti mendoni eshte me i pershtatshem?edhe une jam dakort me fajtorin....
gjynah qe nuk aplikohet ky ligj!!!


je gjeni..drejtesin e paske ne gjak,.E dija qe kandari te priste mire,por kaq mire nuk ma priste mendja

 

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Click Here to See the Profile for Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Shto Ari. nė listėn e monitorimit
 
09 Mars 2009 ::: 02:01
AndreaPirelli
Veteran ne forum


Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Postime: 5672
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

Re: Re: A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Citim:
Po citoj ato që tha Ari.


edhe une jam dakort me fajtorin....
gjynah qe nuk aplikohet ky ligj!!!


je gjeni..drejtesin e paske ne gjak,.E dija qe kandari te priste mire,por kaq mire nuk ma priste mendjaTy pse te dogji ...........
 
Click Here to See the Profile for AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit
 
Ora tani: 09:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e Mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen