Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha turll
E kuptoj shume mire shqetesimin qe kane ata qe jetojne ne disa shtete te europes per denigrimin qe u behet nga popullsia vendase, po ju siguroj se edhe sikur shtate ligje te tilla te nxirren dhe te funksionojne ata perseri ne kete menyre do u trajtojne.
Megjithate ................... Just my opinion.Turll nuk eshte puna tek denigrimi, perkundrazi ne shumicen e rasteve jam ndjere e denigruar dhe jo e respektuar ne vendin tim... kur nje punjonjes administrate qe duhet te jete sherbyesi im me trajton sikur te me bente nje nder qe po me perfill etj raste. Por kjo s'do te thote qe nese ka gjera qe duhen rregulluar mos ta bejme vetem se na duken te pamundura. Sot duken te pamundura, neser do behen pak me te pamundura e keshtu me rradhe. S'eshte drejtesia ajo qe nuk funksionon po institucionet e saj.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 12:53
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Per te filluar nga fundi:

Ideja se shqiptaret do trajtohen njesoj eshte krejtesisht gabim. Mjafton te shikohet si shikojne italianet qytetaret e tjere te evropes lindore qe nuk kryejne krime. Marrim shembullin kroatet apo filipinet. Megjithese ka shume emigrante nga keto vende, ata nuk bezdisin njeri dhe me se shumti punojne ndershmerisht. Populli vendas nuk i shikon aspak me frike.

Ideja tjeter, se po nuk e beri njeri krimin do e beje dikush tjeter eshte prape se prape e gabuar. Ne vartesi te shume faktoreve laku i krimeve mund te ngushtohet. Nderkohe qe edhe sikur te jete ashtu, le ta beje dikush tjeter krimin, jo nje shqiptar.

Ideja e Tulipanit per gjoba apo konfiskime me duket shume e pershtatshme. Madje e realizueshme menjehere pa stresin e burgut apo kodit penal. Gjobat mund te vihen per demtim te imazhit kombetar. Ndersa konfiskimet mund te behen pas nje hetimi te menjehershem paralelisht me gjyqin ne vendin e huaj. Per shembull dy kriminelet qe u kapen ne Milano me siguri kane vene pasuri, ndertuar shtepi apo blere makina. Ajo qe duhet te beje prokuroria shqiptare (qe s'e ben kurre) eshte hapja e menjehershme e hetimit per gjetjen e pasurive shqiptare te pandehurve ne Milano. Nese ka prona ne emer te familjareve duhet te hetohet nese familjaret kane patur rroga te mjaftueshme per ti blere. Nese jo duhet te futen ne liste si prona e te pandhurve ne Itali. Pronat duhet te sekuestrohen menjehere (por jo te shpronesohen). Me kaq puna e prokurorise shqiptare ndalon per te pritur rezultatin e gjyqit italian. Nese gjyqi shpall te pandehurit te fajshem Shqiperia shproneson menjehere pronat e sekuestruara dhe ja kalon shtetit. Ne te kundert ja kthen pronareve qe i kishin. Eshte ide shume e mire.

E vetmja klecke eshte se gjyqet mund te zgjasin shume ne vendet e huaja. Por edhe kjo ka zgjidhje. Per shembull pronat e patundshme (shtepiat) mund te ndalohen se shituri ndersa pronat e tunndshme (makinat) te sekuestrohen. Nuk duhet harruar kurrsesi se krimineli perdor parate e krimit per tu mbrojtur me avokate te mire. Prandaj ngrirja e pronave ne Shqiperi do i hiqte nje pjese te mire te mundesive per tu mbrojtur nga avokate te mire. Edhe ne kete drejtim Shqiperia mund te beje rolin e saj qe parate e krimit te mos perdoren per te mbrojtur krimin, por ti kthehen shtetit ku ka investuar. Keshtu zgjidhet dhe deshira e disave per te patur para ne Shqiperi, pavaresisht si fitohen. Parate do jene ne Shqiperi, por i takojne shtetit tashme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 13:05
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Kjo qe thoni nnuk eshte shume e cuditshme dhe as edhe e re.

Problemi i konfiskimeve te pasurive qe jane perfituar ne menyre te paligjshme, konvergon ne fund te fundit ne luften kunder krimit te organizuar dhe pastrimit te parase se piste-terma shume te nohura keto.

Mjaft shtete kane arritur shume sukses ne keto drejtime dhe kjo lufte shkon ne menyre paralele me permasat e krimit.

Imagjino pak Shqiperine: Pushtetare me nga njezet apartamente dhe vila, pjesetare ne shume biznese.

Njerez te panjohur per ndonje aftesi(vec kriminalitetit), qe zoterojne pasuri perrallore. Ketu futen te gjithe kontrabandistet.

Dhe pjesa me kriminale ne fund: prostitucion i organizuar dhe droge.

Te gjithe keta njeres duhen te trajtohen si shkeles te ligjit.

Puna eshte se kjo para "e piste" nuke she edhe aq e piste. Paraja nuk bie ere kurre thone cifutet. E verteton kete gje politika e shteteve te medhe dhe e atyre ne tranzicion.

Hapja e bankave amerikane ne te gjitha vendet ku ka para te tille, eshte nje tregues teper i paster.

Ne fund te fundit, lejimi i njerzve qe te pushtojne toka dhe ngrehin shtepi pa leje, dhenja e dyqaneve ne katet e para banoreve dhe jo pronareve te tokes, shitja dhe rishitja e tokave qe kane qene prone e dikujt tjeter(e vertetuar kjo me tapi).

Ne shohim vetem majen e ajzbergut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 13:45
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

...Dhe mbi te gjitha: Mesues qe vujane per buke.

Njerez te ndershem qe nuk kane aq para sa per minimumin e jeteses.

Ne jemi nje shtet kriminal.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 13:47
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Kjo teme ka me shume te beje me problemin e emigracionit kriminal shqiptar. Nuk me duket se eshte as maja, as fundi dhe as ana e ajsbergut. Eshte vetem nje pjese qe mua me terheq vemendjen si shqiptar qe jam.

Rreshtimi i gjithe problemeve, apo krimeve qe mund te ndodhin hipotetikisht nuk ka ndonje vlere per diskutimin. Po flasim per krime qe vertetohen me gjyq.

Ndersa per idene se parate jane gjithmone te mira duhet te kujtoj se:
1. Kjo ishte ideja e Sales ne qeverisjen e tij te pare 92-96. Koha vertetoi qe nuk eshte keshtu. Madje eshte pikerisht ai mentalitet qe zhvilloi kriminalitetin shqiptar neper bote, me pretendimin se s'ka rendesi si behen leket.
2. Ekzistojne nje seri dokumentaresh qe spjegojne sesi parate e pista fuqizojne boten e krimit dhe dobesojne shtetin. Nje shembull eshte futja e firmave mafioze ne tenderat bashkiake te Italise. Ato ofrojne gjithmone cmime qe firmat e ndershme nuk mund ti perballojne. Keshtu qe vete krimi vret ekonomine. Shembull analog eshte shitja e gazetes Shekulli nen kosto per kohe te gjate, qe detyroi gazetat e tjera te protestojne fuqishem. Pa hyre ne meriten e berjes se lekeve nga Koco Kokedhima mund te thuhet se parja nuk eshte e njejte sido te fitohet, pasi paraja e piset do kthehet ne instucion (si mafia) qe mund te konkurroje, krimbe dhe kalbe shoqerine dhe institucionet normale.

Modifikuar nga Fajtori datė 10/03/2009 ora 15:36

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 15:17
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nje shtojce e vogel. Po lexoja nje lajm ku rezulton se ajo paraja me prejardhje kriminale ne Itali perben 90 miliarde euro ne vit, dmth 7% te prodhimit vendas, me shume se dyfishi i prodhimit dhe shitjeve vjetore te FIAT-it. Autoret e statistikes e kane perdorur termin "MAFIA Spa", sepse nese do ishte firme eshte me e madhja ne Itali. Por kjo nuk eshte firme, eshte konkurrente e shtetit, nje forme alternative e organizimit dhe manaxhimit shoqeror qe do beje ndonje dite qe edhe ty apo mua te me vene gjoba qe "te na mbrojne".

Reference:
http://mafiazero.blogspot.com/2007_10_01_archive.html (italisht, "Mafia spa" ne fund).
http://blog.panorama.it/italia/2007...itizia-ditalia/

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga Fajtori datė 10/03/2009 ora 15:40

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 15:31
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bleta punetore
sindikaliste

Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Mesazhe: 2075

Kjo tema me tingellon si thenia e Jozefines: "Pango ka tradhetuar moralin e Partise!"

Thu se Shqiperia eshte Norvegji e Suedi, qe s'i ka lene gje mangut nenshtetasve te saj, e keta plangprishesit vec tek horrlleqet e kane mendjen.

Nje shtet qe s'arrin te siguroje nenshtetesine e shtetasve te vet (lexo: problemi i vorioepirioteve te shitur), qe nuk arrin tu jape as sigurine e prones se tyre, mos flasim per te ardhme, qe i ka braktisur si femije jetime neper bote e s'i behet vone hic kur keta vdesin deteve e vriten kufijve, as ka te drejte HIC te kerkoje shpagim per moral te cenuar.

E nese ky shtet vjen e me thote; "jo po une e bej ne emrin tend e te atij tjetrit qe jeni te ndershem", i pergjigjem : "vallaj, ti edhe ke vrare njerez ne emrin tim, prandaj te lutem sh, mos na ngatarro ne kshu gjonash. Shko la i her ate surratin tat, ene pastaj flasim!."

Pyll pa derra s'ka. Pike!

__________________
. . due gocce di chanel

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 15:36
bleta punetore nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Atehere meqe shteti nuk na perfaqson me mire ta shkrijme dhe te bashkohemi me ndonje vend tjeter?

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 15:41
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bleta punetore
sindikaliste

Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Mesazhe: 2075

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Atehere meqe shteti nuk na perfaqson me mire ta shkrijme dhe te bashkohemi me ndonje vend tjeter?


sa te thella paskan qene keto pune, mre!

une per i cop capu fola, hej zot na ruj!

ja, me keto teorira na mbajti dhe enveri 50 vjet ne bodrumet e keshtjelles se tij.

__________________
. . due gocce di chanel

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 15:53
bleta punetore nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Je e sigurte qe nuk je dhe tani ne bodrumin e ndonje keshtjelle, qe do e kuptosh 50 vjet prapa si ishte ?

Nese Enveri eshte ana e kundert e te mires besoj duhet nje azhornim ne ekuacionin e te mires dhe te keqes. Sepse keto nuk gjenden kaq te pastra ne natyre sa ti vishen Enverit rendom. Sidoqofte ka nje ndryshim nga te hash dreke me duar te palara e deri tek ngrenia e dheut ne vend te bukes. Varet sa e ka tolerancen e stomakut secili.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 16:34
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:16 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.