Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Je e sigurte qe nuk je dhe tani ne bodrumin e ndonje keshtjelle, qe do e kuptosh 50 vjet prapa si ishte ?

Nese Enveri eshte ana e kundert e te mires besoj duhet nje azhornim ne ekuacionin e te mires dhe te keqes. Sepse keto nuk gjenden kaq te pastra ne natyre sa ti vishen Enverit rendom. Sidoqofte ka nje ndryshim nga te hash dreke me duar te palara e deri tek ngrenia e dheut ne vend te bukes. Varet sa e ka tolerancen e stomakut secili.Nje korigjim te vogel deshe me than:balte gruri ne vend te bukes ti Faje?

Nejse se eshte nje teme serioze,

Ajo qe doja te them une me siper dhe qe mendoj se do te thote edhe kjo grenxa me siper eshte qe krimi eshte shume i thelle dhe i perhapur dhe nuk mund te rregullohet imazhi shqiptar pa rregulluar substraktin ku plloskon ky krim.

Eshte si puna e parimit te emneve komunikuese. imagjino pafundesi enesh qe komunikojne me njera tjetren dhe veri seiciles nje emer krimi. Kur te ulet krimi i organizuar( droga) do te ulet edhe vrasja, edhe skafet edhe me thuaj ti ca te tjera. Vec kesaj niveli i krimit ne keto ene komunikuese ulet kur te ulet ai lengu jetedhenes i tij qe ne kete rast eshte shteti, politika e qelbet dhe korrupsioni.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 17:29
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

o zot! sa deshire do kisha qe shteti shqiptar te krjoje nje ushtri me forca speciale sekrete qe te shkojn kudo neper evrope dhe te egzekutojn te gjithe ato shqiptar qe qesin femra ne rruge si prostituta. nje nga nje t'i vrasin te gjithe me rradhe...! 
kjo do ishte gjeja me e bukur qe shteti shqiptar do bente per imazhin e shqiperise dhe per nderin e shqiperise, llogjikisht kta dhoj njerzish nuk e meritojn te jetojn dhe te shumohen te bejn femije ne shqiperi, se nje rrace kaq e qelbur qe mund te beje nje gje te tille nuk e meriton te jetoje dhe te krijoje familje...

sa me frikson fakti qe ne shqiperi kemi rraca kaq te qelbura qe e quajn veten shqiptar, sa me tyrperon me trishton ky fakt se si njerzit ne shqiperi mund te bejn gjera te tilla dhe perseri i merr gjumi dhe jetojn me veten e tyre pa problem...

ooo sa e frikshme me duket se kta njerz po shumohen ne vendin dhe marrin nenshteteine e kombit tim...o zot sa me trishtojn kta njerz! a kane motra apo nene kta njerz!!meritojn  vrasje nga shteti pa gjyq, se nje rrace e paster shqiptari nuk pjedh kafshe te tilla... 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 19:57
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Post

Mesazh fakultativ, shume i gjate pa ndonje shpikje te vecante

Ok, po e mbyll interesin tim mbi kete teme. Faleminderit per ata qe dhane mendjen e tyre.

Ato qe kuptova po i rreshtoj me poshte. Disave do i djegin, por nuk behet politike me veten. Dhe keto jane mendime vetjake.

Se pari kuptoj qe nje pjese e madhe shqiptaresh nuk kane besim tek institucionet e veta. Si tek kjo teme edhe tek ajo e Ylli Pangos kam kuptuar se shqiptaret preferojne vete-gjyqesine, kapjen dhe tredhjen, ne mos vrasjen direkte te nje individi. Me pak fjale askush nuk ka besim tek drejtesia, tek gjykatesi, tek avokati, tek menyra si aplikohet ne Shqiperi. Ose me thjesht mungon tradita kulturore e drejtesise qe funksionon, pra qe mund t'i besojme te gjithe.

Se dyti kam kuptuar se ligjet interpretohen me moralin personal te secilit. Dhe duke qene se moralet jane kaq te ndryshme nga njeri tek tjetri zbuloj edhe njehere qe nuk kemi nje kulture te perbashket, e cila do ndihmonte krijimin e shtetit. Ndoshta ky eshte celesi qe spjegon pse Shqiperia eshte aty ku eshte.

E njejta vije llogjike me con ne nje perfundim te hidhur (ku kam arritur dhe me pare). Ne jemi nje popull tolerant ndaj krimit, kushdo qofte ai. Personalisht preferoj termin popull kriminal, sepse te pranosh brejen e nje krimi per hir te kesaj apo asaj areyeje na ben te gjitheve pjesetare te krimit. Me se shumti e relativizojme, gjejme aresye te tjera, ose mendojme implikimin personal dhe themi: "ka plot gjera qe ndodhin, me mua e gjete te kapesh". Ky mentalitet fillon tek rruget e Shqiperise kur na ndalon polici dhe i themi "po ketu te gjithe ecin keq" dhe perfundon ne infinit, ne cdo lloj krimi, sic e tregoi rasti i nje ministri qe kryen 3-4 vepra penale dhe vazhdon te beje show neper media.

Me pak fjale te gjithe e dime qe Shqiperia eshte nje lemsh me probleme, afere dhe krime. Fundja kudo ekzistojne ato. Por ajo qe e ben special rastin tone eshte deshira per te evituar problemin dhe gjetja e zgjidhjes tek largimi nga Shqiperia. Ne fakt te gjithe problemet jane te lidhura, krimet ne emigracion, korrupsioni brenda, varferia, nepotizmi, etj, por askush nuk di si zgjidhet ky lemsh. Nga çdo ane ta kapesh do gjesh dike qe thote "me mua e gjete ta kapesh, shiko ate tjetrin". Ose me keq, gjen njerez qe ashtu si ne jugun e Italise i japin vlera shoqerise kriminale, e cila sipas tyre "di te mbijetoje me fantazi". E pra, kjo fantazi qe valevitet per italianet e jugut eshte mashtrimi, krimet e vogla, organizimi ne klane dhe familje, shitja e objekteve fallco ne stacionet e trenit, dominimi i bashkive me asesore te korruptuar, ushtrimi i pushtetit qofte dhe duke i gjetur pune dikujt ne forme nderi. Eshte po kjo fantazi qe shqiptaret valevisin si flamur mbijetese, qajne hallet, kujtojne sakrificat, varferine, etj etj. Dhe ne menyre te ngjashme pushteti ne Tiranen qeveritare ushtrohet me "mikun e mikut" qe mund te nderhyje tek "miku" qe te gjeje pune per "mikun".

Puna eshte, a ka nevoje nje shoqeri qe te arrije nivele te tilla tolerance ndaj krimit? Llogjika ime thote jo, sepse kur nje mase njerezish arrin te jetoje me keto lloj aferesh dhe krimesh atehere mund te jetoje dhe pa to. Vendet e punes jane po ato, eshte aplikimi i procedures normale, pa miq, qe do bente ndryshimin. Gjithmone me teorine e eneve komunikante (apo te hidraulikes) eshte qesharake ajo qe mendojne disa se pasuria qe vjen nga krimi emigrativ perben ndonje zhvillim apo mbijetese per vendin. Cdo veprim ka nje kunderveprim thote nje ligj i fizikes. Per te spjeguar fenomenin mesuesja ime e fizikes jepte gjithmone shembuj sociale. Ne menyre metaforike per krimet dhe parate e piseta qe hyjne ne Shqiperi ka nje kunderveprim nga shtetet dhe popujt e huaj, te cilet vuajne realisht krimet tona, qe bejne familjet shqiptare per te blere nje makine, shtepi apo buke. Pergjigjia e tyre shprehehet ne forme mbyllje vizash, veshtiresish ne levizje, paragjykimesh popullore apo "fshesash" policore. Te gjitha keto nuk bejne gje tjeter vecse na zhysin ne llumin e historise akoma me shume dhe na bejne figurante apo kalimtare pa pike rendesie, nje popull mikroskopik (3 milione) ne fokusin e askujt. Efektet fillojne me perdhosjen e dinjitetit tuaj qe ulni koken avash avash dhe mendoni gjithmone e me shume largimin nga Shqiperia. Dhe ne kufi gjysma dridhen para policit per here te pare, qe shikon shtrember pashaporten shqiptare. Ata qe jane brenda Shqiperise mendojne gjithmone e me shume ikjen dhe keshtu destinohemi te jemi perjetesisht nje popull mikroskopik (gjithmone 3 milione). Ndersa ata qe jane jashte mendojne gjithmone e me pak kthimin. Ata qe kujtojne se eshte ceshtje siperfaqe i kujtoj se Hollanda ka 40 000 km2 per 16 milione popullsi, ne kemi 30 000 km2 per 3 milione. E ka nje aresye ky ndryshim.Nuk di te jap nje spjegim pse shqiptaret jane kaq natyrisht tolerante ndaj krimit. Por di te them (me keqardhje) qe ky mentalitet nuk perfaqson kulturen te ciles shume nga ne deshirojme ti perkasim. Dhe ne kushtet kur dikush nuk perfaqesohet nga vendi i vet i bie qe ai lemshi kriminal, te cilit askush s'do ti gjeje fillimin e zgjidhjes, te jete akoma me lemsh... Dhe ai 3 milioneshi mbetet vetem nje teater i larget tragji-komik qe heret a vone (ndoshta brezin tjeter) do zhduket nga skena e interesit. Dhe nje mase tjeter 3 milonesh do vazhdojne te derdellisin ne te ardhmen se rendesia qendron tek pozicioni gjeografik qe zoti i ka dhene te jete ne mes te Evropes. Thua te jete kjo vlera jone me e madhe? Nuk mund te krijojme vlera nga ana jone (dhe per veten tone)?

As kete se di, por s'ia vlen shume te merremi dhe me kete. Me mire vazhdojme bejme batuta komike ne çdo teme se kjo (ndoshta) na ben me shume shqiptare

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga Fajtori datė 10/03/2009 ora 21:40

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2009 21:32
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

Citim:
Po citoj ato që tha bleta punetore
Kjo tema me tingellon si thenia e Jozefines: "Pango ka tradhetuar moralin e Partise!"

Thu se Shqiperia eshte Norvegji e Suedi, qe s'i ka lene gje mangut nenshtetasve te saj, e keta plangprishesit vec tek horrlleqet e kane mendjen.

Nje shtet qe s'arrin te siguroje nenshtetesine e shtetasve te vet (lexo: problemi i vorioepirioteve te shitur), qe nuk arrin tu jape as sigurine e prones se tyre, mos flasim per te ardhme, qe i ka braktisur si femije jetime neper bote e s'i behet vone hic kur keta vdesin deteve e vriten kufijve, as ka te drejte HIC te kerkoje shpagim per moral te cenuar.

E nese ky shtet vjen e me thote; "jo po une e bej ne emrin tend e te atij tjetrit qe jeni te ndershem", i pergjigjem : "vallaj, ti edhe ke vrare njerez ne emrin tim, prandaj te lutem sh, mos na ngatarro ne kshu gjonash. Shko la i her ate surratin tat, ene pastaj flasim!."

Pyll pa derra s'ka. Pike!qepe gojen sepse flet sikur je na maj te lules...edhe une jam dakort qe shqiptaret te denohen per nje imazh qe nuk e kemi..loool

sa per gjobat,eshte fare e leht tulipane dhe fajtor,qe ata individ qe kan krijuar te ardhura nga veprimtarit kriminale jash shtetit te tyre(ne kete rast shqiperia)tu konfiskohet (rast te tille kemi zviceren qe u ka konfiskuar shqipetareve te gjitha pasurit qe kan krijuar duke qene ne zvicer )dhe nuk ka nevoj per denim te atij "imazhit"tuaj qe mendoni se keni..

por nqse mendoni se krimi ka lindur si nje krijes dhe nuk ka lindur nga shoqeria(varferia,porblemet sociale ,etj)athere bekuar qofshi ju dhe imazhi juj..

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2009 00:28
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Ari.por nqse mendoni se krimi ka lindur si nje krijes dhe nuk ka lindur nga shoqeria(varferia,porblemet sociale ,etj)athere bekuar qofshi ju dhe imazhi juj..Jam plotesisht me arin ne kete mendim. NJeriu nuk lind kriminel, por mund te cdese i tille.

Ne luften per jeten(mbijetesen) ai duhet te luftoje me te keqen, ne cdo hap. Kjo nuk eshte edhe aq e lehte sa na e ka mesuar mesuesja e klases se pare fillore.

Ke nje hall, thirri nevojes. Je ne siklet thirri ndergjegjes.

Keto jane batuta naive dhe aspak te verteta, madje sot do ta shaja ate mesuese qe na ka genjyer.

NJeriu edhe mund te mbetet i mire, pse jo, por duhet te luftoje cdo castm cdo minute, ne cdo hap qe hedh. Tundimet jane te pafundme.

 

Harrova te them : Fajtor ke bere nje konkluzion te mrekullueshem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2009 02:22
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha Ari.por nqse mendoni se krimi ka lindur si nje krijes dhe nuk ka lindur nga shoqeria(varferia,porblemet sociale ,etj)athere bekuar qofshi ju dhe imazhi juj..Se ku kishe shkruar diku qe babai yt te kish thene mos u merr me vjedhje, droge, prostitucion etj e ne fakt si mund te mos i heqesh kapelen nje babai te tille? Ndoshta nje shtet duhet te beje te njejten gje, s'duhet te denoje por te edukoje . Kur nuk ia del ama ose s'eshte i zoti fillon rrjedh uje sepse ata qe s'diti ti edukonte po e shpojne nga te gjitha anet ... e per te mos u permbytur vete e ata qe s'hyjne fare i duhet te gjeje nje menyre. Askush se di kush eshte ajo tamam ajo e drejta por te pakten mos mbyllim syte e te na vene dhe perde te perhershme. Dreqi ta haje jemi akoma te rinj !

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2009 15:36
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

tuli

flm qe e paske lexuarTuli ,lere fare lool se ne kete form nxjerrim jasht loje shkencen e kriminoligjis-penalollogjis...

di gje per ate qe kam shkruar tek tema e vrejtejve dhe sygjerimeve??
se nuk ktheka njeri pergjigje

persh.tuli and take it easy:p se je e re ,se ne e grisem tonen

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Modifikuar nga Ari. datė 11/03/2009 ora 15:59

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2009 15:46
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Re: tuli

Citim:
Po citoj ato që tha Ari.
flm qe e paske lexuar


....se ne e grisem tonenLarg qofte. Goje helm je a i vrare.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2009 17:13
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9456

Po ju vendos disa link te gazetave te lajmeve te sotshme dhe te djeshme, qe po bejne kerdine me shqiptaret.

Ky eshte imazhi jone ne itali dhe qe demton personat e pafajshem.http://ilrestodelcarlino.ilsole24or...l_albania.shtml

http://ilrestodelcarlino.ilsole24or...a_arresti.shtml

http://lanazione.ilsole24ore.com/li...uro_tasca.shtml

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 20:28
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Mahhh ...... ne dy rastet e para behet fjale per banda te perbashketa Italo - albanese ....... madje permenden me emra te dyja palet.
Ne te treten behet fjale per nje shperndares te rendomte ....... asgje speciale.
Problemi eshte tek media italiane, tek gazetaret italiane, tek mentaliteti italian ...... ajo eshte nje nga fatkeqesite e atij kombi ........... .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 21:06
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.