Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme

12 Mars 2009 ::: 21:30
Fajtori
Apo jo?


Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Postime: 10706
Status: Offline

Modifiko MesazhinKjo po eshte fatkeqesi. Te kesh gazetare qe tregojne se banda italo-SHQIPTARE kryejne trafikun e droges... e cila vjen nga... Shqiperia.

Ndersa fatbaradhet jane ata qe po konsumojne parate e droges ne... Shqiperi (se ne Itali ja sekuestrojne fatkeqet). Ta kishim ditur qe kemi nje komshi kaq fatkeq do i kishim bere naften me kohe, u bene ata...

 

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Click Here to See the Profile for Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Shto Fajtori nė listėn e monitorimit
 
16 Mars 2009 ::: 16:01
bleta punetore
sindikaliste


Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Postime: 2075
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha cedrus
Ajo qe doja te them une me siper dhe qe mendoj se do te thote edhe kjo grenxa me siper eshte qe krimi eshte shume i thelle dhe i perhapur dhe nuk mund te rregullohet imazhi shqiptar pa rregulluar substraktin ku plloskon ky krim.kush do te kuptoje, kupton cedrus, s'ka nevoje per sh shpjegim.

pastaj, nese morali i dikujt ka nevoje per kurban te ndihet i qete, le te vrase mendjen dite e nate per gjueti shtrigash, s'e ndalon njeri.

mua me mjafton qe krimi eshte i denueshem ne shtetin tim dhe qe ligji te zbatohet. moral ca i thjeshte ky i imi, pa IVA e TVSH.

 

__________________
. . due gocce di chanel

Click Here to See the Profile for bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit
 
16 Mars 2009 ::: 17:08
shelgu
-


Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Postime: 8928
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha bleta punetore


kush do te kuptoje, kupton cedrus, s'ka nevoje per sh shpjegim.

pastaj, nese morali i dikujt ka nevoje per kurban te ndihet i qete, le te vrase mendjen dite e nate per gjueti shtrigash, s'e ndalon njeri.

mua me mjafton qe krimi eshte i denueshem ne shtetin tim dhe qe ligji te zbatohet. moral ca i thjeshte ky i imi, pa IVA e TVSH. 

Bukur i thua keto te shkreta llafe, moj blete... vetem se je pak lakonike dhe ne nnuk na pret kaq holle rradakja.

 

 
Click Here to See the Profile for shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Shto shelgu nė listėn e monitorimit
 
16 Mars 2009 ::: 23:07
AIR-FORCE-ONE
deri ne vdekje politike


Regjistruar: 01/02/2004
Vendbanimi: U.S.WASHINGTON
Postime: 663
Status: Offline

Modifiko MesazhinPo mir ligj per imazhin Shqiptar ...se di si ta kuptoj kete ligj e kishte Enver Hoxha kur u arratisje jashtetit ,psh dilje jasht dhe jepje intervist radiove ose televizioneve dhe ,ai te internonte ....


Sepse cdo njeri qe ben ndo nje veper penale prezanton vetveten ,ose edukaten e familjes.... A po..... psh hyn ne aeroport dua qe policia aeroportuale , ti bej ndo nje pyetje shqiptarve rreth historise tone ...Sepse ka njerez qe zbresin neper aeroporte dhe femis e qenit i flasin ne gjuhe te huaj ,per ket po ...

 
Click Here to See the Profile for AIR-FORCE-ONE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR-FORCE-ONE (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AIR-FORCE-ONE't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR-FORCE-ONE Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e injorimit Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e monitorimit
 
17 Mars 2009 ::: 00:26
Fajtori
Apo jo?


Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Postime: 10706
Status: Offline

Modifiko MesazhinPerderisa:
1. qe te levizim duhen viza
2. jemi gjuhe dhe komb tjeter
3. krimet kategorizohen vec kur behen nga te huajt

Atehere nuk tregojme vetem edukaten personale, por hedhim benzine zjarrit te racizmit sa here kryejme nje krim. Bota fatkeqesisht eshte e ndare ne shtete dhe kultura te ndryshme. Cdo kulture e ka natyrale te kategorizoje te huajt ne hesap me vete. Prandaj cdo gje qe bejme si shtetas te huaj nuk ka lidhje vetem me aspektin personal por me perfaqsimin e vendit tone.

Ne menyre analoge parate e krimit te filanit nuk jane te levruara vetem nga filani, por nga familja e tij.

Jemi kafshe qe duam te riprodhohemi dhe te cojme para gjenet tona, kasten tone, familjen tone. Ama utopite ligjore duan ta kinsiderojne njeriun si individ pa lidhje ne kete bote. Lidhjet jane dhe kete e tregojne shume gjera, duke filluar qe nga aspekti familjar i gjakmarrjes. Edhe mentaliteti jone eshte kunder ligjit, sepse po te vrase baben nje kriminel dhe te zhduket ti do mundohesh te marresh hak ne te njejten menyre, pra duke i vrare te atin. Kjo ndodh per dy aresye, e para se nuk kemi besim tek drejtesia e shtetit dhe e dyta sepse kemi mentalitet familjar/klanor, jo individual sic pretendojne ligjet perendimore. Mos harrojme qe perendimi nuk ka te njejtin mentalitet si Shqiperia apo Italia e jugut. Keshtu qe kopjimi i ligjeve shabllon ka cuar vetem ne shkaterrimin e besimit te njerezve tek drejtesia. Na kane hequr te drejten e denimit me vdekje dhe na predikojne krimin individual, kur ne te vertete neper televizione etiketojne krimet e bera nga "shqiptaret" apo "rumunet"...

 

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Click Here to See the Profile for Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Shto Fajtori nė listėn e monitorimit
 
17 Mars 2009 ::: 14:53
bleta punetore
sindikaliste


Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Postime: 2075
Status: Offline

Modifiko MesazhinLexoj e lexoj tek kjo tema, po prap po ne nje pike bie: e kap demin prej bishti.

Se u dhame 6 muaj prej xhepit tone do te na shohin me sy me te mire Italia me Greqine keshtu????


Ai fshtari ne Lazarat po njesoj ka per te vazhduar te mbjelle marjuane, perderisa me prodhime te ndershme nuk ia del dot, perderisa tregjet jane te monopolizuara nga prodhimet maqedonase e shpesh, per ceshtje infrastrukture, as arrin t'i coje ne qytet. (Lexoj dhe raste ku gruri u mbetet pa shitur nga surrogatot qe vijne nga jashte). E ky eshte vetem nje rast. Mos flasim pastaj per problemin e prones, ku edhe deshire te kete fshatari te punoje, s'di c'toke te punoje.

Komuniteti shqiptar ne Amerike s'ka aspak nam te keq aty. Pse? Sepse i jepet mundesia te punoje e te realizohet. Huqet dhe efektet anesore ne kete rast, per mendimin tim, i heq puna, jo burgu i taksuar.

Plus nje individ e ka sh me te veshtire te rehabilitohet nese i heq mundesine t'i afrohet familjes se tij (mqse duket zgjidhje e mire nese keta elemente nuk i afrohen vendit nga frika burgut). Ai individ thahet, nuk ka me asgje per te humbur dhe kjo e ben nje preh te lehte qe t'i futet perseri rruges se shtrember, ndoshta me keq se me pare. E c'iu pa imazhit aq sh te deshiruar pastaj???

Kete ligj do e shihja te mire per nje gje: do i jepte nje alibi sh te mire politikes shqiptare per mosrealizimin e detyrave te saj. Me ca muaj burg ketyre qyqareve (formalisht ma do mendja, se rryshfeti ben te veten) do kapardisej qe e kish bere detyren e saj e do i lante duart. Ku ishe? Gjekundi!, i thone kesaj

 

__________________
. . due gocce di chanel

Click Here to See the Profile for bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit
 
17 Mars 2009 ::: 16:34
shelgu
-


Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Postime: 8928
Status: Offline

Modifiko MesazhinNuk mendoj qe ne USA shqiptaret kane nje perqindje me te ulet kriminaliteti, per arsye se jane te zene me pune.

Puna eshte qe ne USA, sistemi policor eshte tjeter.

Ndersa ne Angli polici te bertet ndal dhe pastaj te qellon me kobure me dhalle, ne USA polici te vret dy here dhe pastaj te ve ne xhep nje pakete te bardhe dhe ne dore nje arme pa numur.

Por edhe po i shpetove vdekjes, me keq do perfundosh neper burgjet amerikane...Ata qe jetojne ne USA e dine mire kete gje.

 
Click Here to See the Profile for shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Shto shelgu nė listėn e monitorimit
 
17 Mars 2009 ::: 17:35
lezhjani-82 ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   lezhjani-82
I Pavdekshem


Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Postime: 4813
Status: Offline

Modifiko MesazhinPlotesisht e vertet cedrus!

 

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Click Here to See the Profile for lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit
 
17 Mars 2009 ::: 18:01
Fajtori
Apo jo?


Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Postime: 10706
Status: Offline

Modifiko MesazhinBleta punetore,

Llogjika jote eshte plotesisht ne linje me filozofine e drejtesise si "edukim" dhe jo si "ndeshkim". Eshte pjese e atij mentaliteti (tipik ne Itali) qe mendon se fajin per krijimin e nje krimineli e ka shoqeria. Pra eshte nje "mea culpa" pa fund qe jo vetem nuk zgjidh problemin kriminal, por rrit racizmin ne permasa ekstreme, sepse popujt nuk ecin me filozofine e drejtesise "edukuese", por te asaj ndeshkuese. Thene ndryshe, asnje nga ne nuk ka faj se X-i apo Y-i i hyn rruges se krimit. Mundesite i kane edhe Loni edhe Peti njesoj, por Loni ben krim dhe Peti jo. Por edhe ne qofte se keto gjera varen statistikisht nga varferia (qe eshte e vertete), kjo nuk mund te justifikoje sjelljen kriminale, sepse atehere s'do kishte llogjike ligji kur njerezit gjejne justifikime ne lloj lloj aspektesh sociale. P.sh. une jam rritur ne ambjent te dhunshem, ti je rritur ne varferi, ai eshte i semure pas parase. Keto jane vetem justifikime, spjegime qe mund ti sherbejne psikologeve qe te permiresojne shoqerine, por jo shtetit ne ligjvenie. Para ligjit jemi te gjithe te barabarte thote parimi baze, keshtu qe s'me intereson fare ka apo nuk ka rruge Lazarati per te cuar grurin ne qytet.

Me teorine e spostimit te kauzes i bie qe faji i nje krimi te shperndahet ne lloj lloj principesh sociologike (apo politike) qe s'mund te gjejne kurre zgjidhje. Ndryshimi mes mendimeve tona qendron se une nisem nga halli sociologjik (racizmi dhe perbuzja ndaj shqiptareve) per te arritur tek shkaku juridik (kriminaliteti), ndersa ti nisesh nga halli juridik (i krimineleve qe futen brenda) per ti gjetur shkakun sociologjik (varferia). Si mendon tani, kush ka me shume sens ne sistemin real qe jetojme?

P.s. Them "real" per te evituar utopi teorike mbi shoqerine, socializmin, kapitalizmin apo padrejtesite boterore. Po flasim per fakte reale qe ndodhin sot dhe duhen zgjidhur sot, jo pas 100 vjetesh prova teknike (siç u be 50 vjet me teorine komuniste te Marksit).

 

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Click Here to See the Profile for Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Shto Fajtori nė listėn e monitorimit
 
17 Mars 2009 ::: 19:35
bleta punetore
sindikaliste


Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Postime: 2075
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Bleta punetore,

Llogjika jote eshte plotesisht ne linje me filozofine e drejtesise si "edukim" dhe jo si "ndeshkim". Eshte pjese e atij mentaliteti (tipik ne Itali) qe mendon se fajin per krijimin e nje krimineli e ka shoqeria. Pra eshte nje "mea culpa" pa fund qe jo vetem nuk zgjidh problemin kriminal, por rrit racizmin ne permasa ekstreme, sepse popujt nuk ecin me filozofine e drejtesise "edukuese", por te asaj ndeshkuese. Thene ndryshe, asnje nga ne nuk ka faj se X-i apo Y-i i hyn rruges se krimit.Sa per sqarim, une NUK jam kunder ndeshkimit te kriminalitetit: shkele ligjin, do denohesh, s'ka.
Ceshtja qe po trajtonim nuk ish kjo; por nje zgjidhje per te mbrojtur imazhin kombetar nepermjet ndeshkimit te dyfishte ne emer te moralit te cenuar shoqeror.
Per mua kjo nuk do ish aspak efikase per arsyet e siperpermendura. Shqiperia nuk ka nevoje per mbrojtje imazhi ne kete menyre, sepse nuk i zgjidh asnje nga problemet e saj, te cilat jane faktori numer nje qe fusin shqiptaret e coroditur ne rruge te shtrembra (qe duhen denuar kur gabojne).
Jam qe te merremi me themelet nje here, jo me fasaden, asaj i del boja shpejt.

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
[B]Me teorine e spostimit te kauzes i bie qe faji i nje krimi te shperndahet ne lloj lloj principesh sociologike (apo politike) qe s'mund te gjejne kurre zgjidhje. Ndryshimi mes mendimeve tona qendron se une nisem nga halli sociologjik (racizmi dhe perbuzja ndaj shqiptareve) per te arritur tek shkaku juridik (kriminaliteti), ndersa ti nisesh nga halli juridik (i krimineleve qe futen brenda) per ti gjetur shkakun sociologjik (varferia). Si mendon tani, kush ka me shume sens ne sistemin real qe jetojme?Po cfare "halli juridik" ke kur keta njerez ndeshkohen nje here?! Ja u denuan perseri nga shteti i tyre (i cili nuk eshte se s'ka ligje per te tera krimet), nuk shoh ndonje benefit per imazhin e Shqiperise (fle diku tjeter lepuri). Aq me teper, kur behet ne emer te moralit nga nje shtet qe ka vertet probleme koherence, behet qesharake.


Une nuk jam kunder ndeshkimit, edhe nje here, por jo ne emer te moralizmit, aq me teper kur ky i vihet si IVA denimit baze. Behet hipokrit.

Persa i perket hallit sociologjik te perbuzjes e racizmit, ky lloj ligji nuk do zgjidhte asgje, pervecse do komplikonte sh gjera. Une ne kete drejtim jam per punen qe mund te behej me mediat, qe te vinin ne dukje edhe anen tjeter te medalies, por ja qe ketyre vendeve nuk u intereson. Kane nevoje per nje dash kurban per problemet e tyre. Duhet nderyrja e qeverise tone, qe eshte sh e zene si te mbushe xhepat e saj. (Nejse, para firmosjes se Parkut Eolik, "Il corriere della sera" nxorri nje artikull "Gli albanesi non fanno pił paura", me shifra qe flisnin vet . Madje, po te nisesh nga ato shifra del qe demin nuk na e bejne shqiptaret, qe jane integruar ne mase ne shoqerine italiane, por mediat.)

Eshte nje ceshtje sh komplekse per tu zgjidhur nga nje ligj i tille, per mendimin tim.

 

__________________
. . due gocce di chanel

Click Here to See the Profile for bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit
 
Ora tani: 08:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »   Tema e Mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen