Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
bleta punetore
sindikaliste

Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Mesazhe: 2075

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Nuk mendoj qe ne USA shqiptaret kane nje perqindje me te ulet kriminaliteti, per arsye se jane te zene me pune.

Puna eshte qe ne USA, sistemi policor eshte tjeter.

Ndersa ne Angli polici te bertet ndal dhe pastaj te qellon me kobure me dhalle, ne USA polici te vret dy here dhe pastaj te ve ne xhep nje pakete te bardhe dhe ne dore nje arme pa numur.

Por edhe po i shpetove vdekjes, me keq do perfundosh neper burgjet amerikane...Ata qe jetojne ne USA e dine mire kete gje.qenkemi pa shprese, mre!

p.s. qenkan horra cilopat andej, pse s'thu!

__________________
. . due gocce di chanel

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 19:42
bleta punetore nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori

Si mendon tani, kush ka me shume sens ne sistemin real qe jetojme? Te dyja kane sens dhe te dyja jane pergjegjese.

Ti Fajtor flet ne rolin e prokurorit, por shoqeria ku jetojme perbehet nga shume hallka duke filluar qe nga pafre frani dhe deri tek prokurori i shtetit dhe midis tyre mijra te tjere ku mpleksen: baba e nena, vellai e motra, shoku, drejtori i ndermarrjes dhe ministri ku futet edhe Ylli Pango me Salen e Fatosin.

Shqiptaret jetojne ne nje shoqeri dhe dashurpadashur i binden ndikimit te saj.

Sa perzgjidhjen e fenomenit "krim" Ka shume menyra qe nga ajo qelia e vetmuar e perralles te mbretit te Tinglimajmunit qe nxinte vetem nje te burgosur dhe deri tek burgjet moderne norvegjeze.

Problemi shtohet ne nje drejtim tjeter. U rrit nje brez i tere me konceptet e Vanit. Peti me Lonin vdiqen dhe nuk jane me. Edhe i biri i tetkes eshte nje relike.

Une mendoj se nqse nuk stabilizohet vendi, kurre nuk ka per te pasur as drejtesi dhe as ulje te krimit dhe shqiptaret do te vazhdojne te jene delja e zeze

Citim:
Po citoj ato që tha bleta punetore


qenkemi pa shprese, mre!

p.s. qenkan horra cilopat andej, pse s'thu!Jooo, larg qofte. Ne po presim Mesine, se Shqiperia, qe thu ti blete, kur e lyp nevoja, do e nxjerri nje burre. Jemi pellazge ne a si?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 19:49
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ne fakt kam nje liste te gjate vetem me intelektuale apo artiste qe jane arrrestuar per trafik droge. E te mendosh qe jemi rritur nen frymen e kegeve humorin apo librave te tyre.

Nuk eshte se dua te bej avokatin e djallit por asgje nuk e shpeton imazhin e krijuar per shqiperine dhe shqiptaret me ndihmen e çmuar tonen.

Ne fund te fundit jo per te kundershtuar po ç'dreqin duhet nje ligj i tille kur sapo te jete bere krimi gazetat dhe tv do gumezhijne mbi bemat tona.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 20:34
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Nuk mendoj qe ne USA shqiptaret kane nje perqindje me te ulet kriminaliteti, per arsye se jane te zene me pune.

Puna eshte qe ne USA, sistemi policor eshte tjeter.

Ndersa ne Angli polici te bertet ndal dhe pastaj te qellon me kobure me dhalle, ne USA polici te vret dy here dhe pastaj te ve ne xhep nje pakete te bardhe dhe ne dore nje arme pa numur.

Por edhe po i shpetove vdekjes, me keq do perfundosh neper burgjet amerikane...Ata qe jetojne ne USA e dine mire kete gje.he me te lumte apo c'mi ke vene tamam pikat mbi "I" tek keto rreshtat e fundit.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 20:41
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Besoj se do ishte thike me dy presa vendosja e nje ligji te tille. Kriminelet po kriminele do mbeten dhe gjithsesi, pavaresisht dopio-masave te marra (si ne vendin ku jetojne ashtu edhe ne Shqiperi) ata do te kryejne akte kriminale.
A do te rregullohej imazhi i Kombit shqiptar ne kete menyre!?
Nuk besoj!
Madje besoj se me i zi do te ishte, mediat e huaja do te na qeshnin duke na quajtur te pa-afte per politika sociale ne parandalim dhe ne nje deshperim dikatorial...
Ne nuk jemi popull kriminal, ose te gjithe popujt jane kriminale!
Fakti qe nje pjese e shqiptareve jusfitikojne krimet nuk do te thote qe mbeshtesin ato dhe jemi psikologjikisht te profilizuar si kriminele.
Jane shkaqet sociale e ekonomike ato qe cojne ne krim dhe ne keto fusha duhet luftuar per t'i permiresuar e per rrjedhoje edhe uljen apo minimizimin e krimit.

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 21:08
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha bleta punetore por ja qe ketyre vendeve nuk u intereson. Kane nevoje per nje dash kurban per problemet e tyre. [/B]


Cdo llaf tjeter eshte i tepert .......... .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 21:44
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Dy sqarime:

Koncepti i drejtesise besoj se ka lindur nga nje person qe i bie ne qafe nje tjetri. Qe ketu lind nevoja per te rregulluar demin, prandaj ai qe ka abuzuar duhet te kryeje nje denim ne emer te DREJT-ESISE. Tani, denimi qe jep shteti i huaj kryen drejtesi per demin e atyshem, por nuk mund te rregulloje aspak demin qe une si shqiptar pesoj ne vendin e huaj, ku dinjiteti im varet thjesht nga nenshtetesia. Eshte pikerisht qenia ime shqiptar qe me ben te prekur nga krimi i nje shqiptari tjeter qe publikohet ne media. Per sa kohe jam shqiptar i takon Shqiperise te rregulloje demin qe une pesoj per shkak te shqiptareve te tjere. Per kete gjej nje sens ne ndeshkimin e personit nga Shqiperia, e cila mund dhe duhet te mbroje shtetasit e vet, te cilet demtohen nga shtetas te tjere. Nese krimi kryhet ne Shqiperi apo jashte, kjo pak rendesi ka, perderisa ne te dyja rastet shoqeria shqiptare demtohet.

Se dyti, nuk mendoj se nje ligj i vetem zgjidh punen, por ideja e temes eshte qe duhet nje rol AKTIV i shtetit tone. Dhe perderisa Shqiperia nuk mund te fuse hundet ne punet e brendshme te nje shteti tjeter, atehere mund te krijoje ligje per veten e saj. Eshte nje menyre per te distancuar Shqiperine nga kriminaliteti ordiner dhe per ti thene botes qe jemi ne anen e tyre, jemi pjese e botes. Nuk jemi fole kriminelesh qe kenaqemi duke demtuar popujt e huaj (dhe po ashtu popullin e vet). Ne kete kendveshtrim çdo justifikim i kriminalitetit per mua ben pjese ne mentalitetin kriminal te kulturave te mesuara me jashteligjshmerine. Dhe me e keqja eshte se jemi po neve qe ankohemi per korrupsion dhe afere ne Shqiperi, kur ne fund i gjejme normalitetin jashteligjshmerive ne forma te ndryshme. Ne keto kushte nuk mund te pretendohet te kihet shtet, as te jete aktiv, as te mos jete i korruptuar. Fundja edhe ne shtet hipin "gjynafqaret" e Lazaratit, te cilet "te shkretet" nuk kane rruge te çojne grurin ne qytet dhe i bien shkurt duke mbushur xhepat. Nuk ecet me kete llogjike...

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 22:18
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Nuk eshte se kam shume njohuri ne fushen e jurispudences apo ate te formimit te ligjeve vetem se di se kur ndertohet nje ligj kihen parasysh edhe shume e shume gjera qe kane te bejne me ligjin siç jane kushtetuteshmeria dhe ligjet nderkombetare etj etj.

Nqs do ti pergjigjesha drejtpersedrejti pyetjes.
A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?
pergjigja eshte PO.
Por pa vene ne dyshim efikasitetin e nje ligji te tille ajo qe me shqetson mua personalisht eshte demi i krijuar tani dhe qe nuk mund te riparohet me asnje ligj.
Gjithmone ka mundesi qe nje i ri te gaboje, nje tjeter te tentoje te shesi mall e keshtu me rradhe dhe ajo qe me shqetson eshte se ate nate ose te nesermen shume te tjere me mijra te tjere do ndihen ne mos te rrezikuar te sikletosur.
E gjitha kjo ndodh per shkak te imazhit qe kemi dhe nga e cila nuk ka asgje qe na shkeput nga kthetrat e saja sado ligje te bejme dhe njerez te fusim ne burgje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2009 22:49
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7606

Imazhi i nje vendi nuk mund te matet nga indikatore te qarte, aq me pak mund te mbrohet me arme ne duar. Ai mund te ndryshohet vetem nga nje zhvillim ekonomik dhe kulturor i nje vendi, pra nje zhvillim i brendshem qe gjen eko ne nje perceptim te permiresuar nga shtetet fqinje.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 23/04/2009 ora 21:35

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2009 21:24
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Sfera Institucionale > A duhet nje ligj penal per te mbrojtur imazhin kombetar?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.